Altmiti Ninis- DE LANGE DE MORAAZ, Gebruik steeds een warm strijkijzer, nooit een heet Anna Paulownapolder. CE LEVER*S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Reclames. Uit en Voor de Pers. Binnenlandse!! Nieuws. Dinsdag 19 Juni 1923 SCHA 66ste Jaar^Hiip. Mo. 7248. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder j flItflODOfS NV oh TRAPMAN R fll Vp h Pfl pï) PrlJ3 Per 3 maanden tl.66. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- dag en Zaterdag BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- I ',u' uittil ff uu dbliuycil TIëN van 1 tot 5 regels tl.10, Iedere regel meer 20 cent (bewijsno. tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 33330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaateruimte berekend. Openbare Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden ©n. Hoofdingelanden van bovemg noemden poider, op Zater- .ag 16 Juni 1923, des morgens 10 uur. Afwezig is de hoofdingeland, de heer A. van den Berg. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jf-, dijkgraaf, secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging aan den secretaris worden goedgekeurd. {Vborritter deelt mede, dat van den heer Van den Berg bericht van verhindering is ingekomen. Door den heer Tijsen ïs hem zoo juist 'overhandigd een Konin klijk! besluit, waarbij de heer C. Tijsen met ingang van 1 Juli 1923 is benoemd tot Heemraad van den Anna Paulownapolder. Mede naméns Heemraden e»n Hoofdingelanden wenscht spr. dem heer Tijsen geluk met Cleze benoeming. We willen gaarne hopen, dat U de lust en krach, maar vooral de gezondheid niet moge ontbreken om deze betrekking weer te vervul len tot heil van den polder. De verzekering tot geregelde levering van Maasgrint kon niet worden gegeven en de levering van grint is dan ook opgedragen aan den heer C. Schipper voor f 2.84. De aflevering heeft een regelmatig en vlot verloop, er zijn reeds 25 k 2600 M3. geiost, terwijl nu weer een vlet met 300 M3. voor den wal ligt. Bij: de on 14 April gedane kasopname bleken kas en boeken behoorlijk in orde te wezen. De Hoofdingelain den de heeren J. C. Geerligs en A. Langereis rijin b de' laaste verkiezing herkozen. Van Ged. Staten is ontvangen een ontwerp-regeling voor zwaar autoverkeer. Het Dag. Bestuur heeft op enkel'e punten wijziging gevraagd, omdat bij vaststelling van de ontwerp-rege.ing ae tractors geen dorschkas stroopers, enz. zouden knnnein vervoeren en omdat de voorgeschreven breedte te smal is om flink beladen oogstwagens te k'uninen vervoeren. Het Dag. Bestuur hoopt dat de ingebrachte bemerkingen weerklank mógen v5ln.den en .er reke ning mee gehouden zal worden. Bij1 Qe verpachting van gras- en rietgewas aan de zeedijken 'was de opbrengst .f 1642, terwijl bovendien nog een strook is uitgehouden. Al' deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangek ofmen. Volgt 'onderzoek $er geloofsbrieven van de herbe noemde hoofdingelanden, de heeren J. C. Geerligs en A. Langereis. Een commissie, bestaande uit de heeren A. de Graaf,. G. Diz. Rezelman en D. Stammes hebben deze nagezien en bijr mfonde van den heer Rezelman wiordt tot toelating geadviseerd. De vergadering besluit daartoe. "Voorzitter feliciteert de benoemden met hunne zoo gemakkelijke herbenoeming.' Het was een overweldi gende meerderheid, nagepoeg met algemeen© stêmmStn, Tot leden van de commissie belast met het onderzoek der rekening over 1922, worden benoemd de heerein A. van den Berg, K. A. Kaan en A. Langereis Het Dag. Bestuur stelt voor om aan de Vereeniging „Visschersbekngen" te Van Ewijcksluis het recht van wiermaaien en -visschen te verpachten, gedurctode 1923 voor de som van f 125. Het vorig jaar werd voor het recht f 200 betaald, maar in verband met den terug- k>openden tijd en de werken die daar uitgevoerd worden, wordt nu door „Visschersbelangen" f 125 aangebodeto. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, op dat aanbod in te gaan. Goedgevonden. Van den beer W. v. Eekeren is het verzoek inge komen om verlaging van den huurprijs voor een per ceeltje tuingrond. 6 Jaar geleden neeft adressant het perceeltje gehuurd voor f 10 per snees. Het Dagelijksch Bestuur is het er mee eens, dat die prijs thans boven het normale is en stelt dan ook voor dep, prijs op f 5 per snees te benalen. Goedgevonden. De heer J. Dekker Benedenbuurt, alhier, verzoekt, om het perceeltje grona, eerder in 'erfpacht bij de erven Yen "Wijck, te mogen huren voor r 35 per jaar. Voorzitter deelt mede, dat adressant het perceeltje) reeds onderpacht. 1 Juli a.s. loopt de erfpachttijd af en het Dag. Bestuur stelt voor aan adressant voor een half jaar het perceeltje te verpaahten. Bij' de algemeené verhuring kan dan verder worden geziem Goedgevonden. Het Dag. Bestuur stelt voor om op diens verzoek Mn den neer D. Koning eene schadeloosstelling van I 40 toe te kennen wegens schade aato het grasgewas aan het door hem gehuurde gedeelte van den Middenweg (Grootetocht) door werken tot bestrijding van de werk loosheid. Het is voor adressant het laatste huurjaar en de pachtprijs is f 85. Het Dag. Bestuur heeft de schade Qopgenomen en het stelt voor f 40 schadevergoeding toe te kennen. Het is wel geen geschreven recht, maar waar de schade hier zoo groot is, heeft het Dag. Bestuur geen aanleiding kunnen vinden aan de verhurihg3\oorwaar den vast te houden. De heer Slammes merkt op, dat we dan niet blijven m de lijn, want verleden herfst is op een. dergelijk verzoek afwijzend beschikt. Voorzitter zegt, dat dit voorstel feitelijk tusscher 2 lijnen ïn'oopt. Indertijd is aam Kouseband geheel en al kwijtschelding verleend, hoewel hij evengoed verplicht werd het perceel geheel en al zuiver te houden. Hier is voor een groot aeel schade geleden, de schade bedraagt meer dan de helft, terwijl de vergoeding minder dan de helft zal zijn. Spr. stemt toe, dat het moeilijke geval len zijn. De héér 6tammes wijst op de schade, aangebracht aan de perceelen langs den Lagedijk. Voorzitter meent, aat daar de perceelen veel broe der rijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt het Bestuurs voorstel aangenomen. In behandeling komt de b^grooting voor 1923. De heer p. J, Visscher merkt op, dat de opbrengst van de verpachting van het grasgewas van de zeedijken enz. hooger rijn geraamd dan vorig jaar. Spr. vraagt of dat 'wel goed is. Voorzitter deelt mee, dat de verhuring reeds is ge schied, voor de begrootirg is opgemaakt. Het werkelijke cijfer van de opbrengst was dus bekend. De heer J. C. Geerligs vraagt, of een zoo groote post onvoorziene uitgaven, n.1. f 10019.31, noodig is. voorzitter zegt, dat die post gilijk behoort te z'jn aan het saldo van vorig jaar, want anderstteert men in. Blijkens de begrooting wordt het saldo geraamd op f 16217.84,, terwijl de post onvoorziene uitga -en f 10000 aangeeft. We teren dus al f 6000 in en "dat hebben, we gedaan om met het voorstel te kunnen kómen,, den omslag te veringen. Om nu nog lager te'gaan, moet het j Dag. Bestuur ontraden. Ook is er nuishoudgv'd noodig, I ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGSIe SCHAGEN Hötel „Vredeloet". Opent liekening-Courant. Zeer voordeelige condities. Bespaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. De wollen vezels zijn bedekt met kleine schubbetjes net els vischschubbetjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te drogen leggen. LUX Fabrikanten van SUN LIG HT en LIFEBUOY. terwijl ook nog in petto blijft het maken van detn duiker in den Oosthoek. De heer G. Dz. Rezelman informeert naar de uitge trokken gelden voor werkverschaffing. I Voorzitter antwoordt, dat daarvoor f 7000 zijn uitge trokken, maar dat die gelden betrekking hébben oi> werken die feitelijk dit jaar al hebben plaats gehaa, j n.1. na 1 Januari. Voor eventueel© werken voor werk verschaffing in den a.s. winter is op 't oogenblik niets I uitgetrokken. Van de f 7000 komt een deel terug van rijk en gemeente. 1 De begrootirg wordt hierna zonder wijziging goedge keurd, aangevende dus een post onvoorziene uitgaven van t 10019.31. De omslag werd daarbij' bepaald op f 25 ter II.A., dat is f 1.5(7 lager dan vorig jaar. Goedgevonden wordt verder, dat de werken in eigen beheer or bij onderhand- sche aanbesteding, al haar het oordeel van het Dag. Bestuur, worden uitgevoerd. Ce goedkeuring oer begrooting houdt voorts in de goedkeuring tot -onderhanasche verhuring van diverse perceeltjes tuingrond, weiland enz. Blijkens de memorie van toelichting rim uitgaven uitgetrokken o.a. voor verbetering van de losplaats aan het einde van den Ktoéesweg het maken van een puindam op den N.O.-kant van ae waterleiding achter „Welgelegen", voor aankoop van sintels van uen weg langs het N. H. Kanaal, het maken van een paardenpaa in den Zuider Molenvaartsweg enz. enz. Het kohier van de polderlasten voor 1923 wordt vastgesteld tot een grootte van 4520.47.86 H.A., tegen een omslag van f 2d per H.A. De omslag te betalen in S gelijke termijnen en wel op 30 Juni, 11 Augustus en 29 September. De rondvraag levert niets op, zoodat te elf uur da vergadering reeds wordt geslóten. •stel voorts dat do man en vader kort na zijne pen- aüonneering overlijdt. Dan krijgt de weduwe van dezen geponsionneer den onderofficier f1400 pensioen. Elk kind zou krijgen f300, saam derhalve f2900. Aangezien intusscben 80 pet van den pensloengrond slag niet mag worden overschreden, wordt bet pen sioenbedrag voor weduwe en kinderen saam niet hpoger dan f2400, wat echter altijd nog 400 gulden meer is dan het gezin genoot toen ook de vader nog in leven was. Wordt het nu toch niet hoog tijd, dat men derge lijke absurditeiten eens wat ernstiger onder het oog gaat zien? Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel ribodig voor de lever en ingewanden. Fcster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur wordendoor Fo-s- teris Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerdo pallen f 0.65; in apotheken en drogistzaken- Absurditeiten. Onder dit hoofd schrijft De Standaard (a.-r.): Reeds eerder werd er door ons en ook door den Voorzitter onzer Kamerelub op gewezen dat er in de tractementen- en pensioenregelingen voor Leger en Vloot allerlei bepalingen voorkwamen, die eigenlijk somtijds niet anders dan als dolzinnig gekwalifi ceerd kunnen worden. Thans vestigt men opnieuw onze aandacht op een geval. Een onderofficier 50 jaar oud wordt gepen- sionneerd. Pensioengrondslag f3255. Toegekend pensioen f 1997. Stel, deze man beeft een vrouw en 5 kinderen. En LANGEND IJK. We vernemen, dat aan den Langendijk, te Heer- hugowaard en te Dirkshorn binnenkort een protest- vergadering zal plaats bebben tegen de komende Oranjefeesten. NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd bier op een -terrein naast de spoorlijn een meeting gehouden, uitgaande van de I.A.M.V. afdeelingen van hier en uit de omgeving, en van de vrije groep aan den Langend ijk. Als sprekers traden op de beeren van der Eijnde, Rijnders en Schermenhom, waarvan de eenste be- hfandelde de grondoorzaken van den oorlog, de twee de behandelde de vraag: zijn de anarchisten misda digers, terwijl de derde spreker meer in het alge meen wees op het militaire stelsel en uiteen zette de eenige mogelijkheid om van 'het militairisme en bare gevolgen verlast te worden. De meeting was door ongeveer 150 personen bezocht, die met belang stelling de uiteenzetting der spiekers volgden en kan dus alleszins geslaagd heeten-. ER VAN DOOR. Gistermiddag is de 19-jarige kantoorbediende J. J te Nijmegen er vandoor gegaan met een bedrag van f 23 000, dat hij moest bezorgen bij de Geldersche Cre- dietvereeniging aldaar. Nijmeegsche rechercheurs hebben hem in Bolgiö aangehouden. Hij waa toen nog in het bezit van het volle bedrag van 123.000. ALKMAAR De beide Middenatandsvereenigingen hebben be sloten tijdens de a.s. Jubileumfeesten een winkel week te organieooren. BERGEN. Vijftien voroeniglngon hebben besloten, in „het hartje van 't seizoen" van 28 Juli—4 Aug„ een win kelweek te houden, waarbij verschillende feestelijk heden zullen plaats hebben, o,a. een bloemencorso. DOOR EEN AUTO VERPLETTERD. Goisteren stond de 16-jarige Dirk ten Ham naast zijn rijwiel op de Zaterdagavondmarkt te Zeist te luisteren naar een troep Duitsche muzikanten toen uit de Montaubanstraat een Ford auto kwam aan rijden die eerst den Hoogweg opzwenkte, doch plotseling naar het marktpleintje draaide om in haar vaart te woóden gestuit door een hardsteenen paal die bij den grond afknapte. Ten Ham wilde zich nog in veiligheid stellen, doch werd door de auto neergesanakt. De ongelukkige waa onmiddel lijk dioocL Het gezin van den postbode Ten Ham ie nu reeda voor de derdie maal aoo hard getroffen; een 19-jarige zoon sloeg indertijd in een speeltuin van een schommel af en werd dood thuis gebracht, j voor vier jaar verdronk een 21-jarige dochter bij het schaatsrijden in de slotgracht een nu weer dit verlies. OP MARKEN IN 1923. Op het eiland Marken woont een Jong echtpaar, dat meent in dien nacht gehinderd te worden door een kwaden geest De echtelieden verklaren, dat, als zij op bed liggen, een kwade geest met hun lichaam in aanraking komt en dat zij den geest ook hebben gezien- Zij hebben daarom aan oen paar Maikervlasdhers gevraagd om *s nachts bij hen te waken. Deze perso nen, w.o. één der nieuwe raadsleden, hebben eenige malen 's nachts in de woning de wacht gehouden, doch geen geesten gezien. En toen de „wachters van den nacht" in (het huis waren hebben ook de be vreesde echtelieden niets van een goost bemerkt Men ie ook naar een „duivelvorjaagater" geweest, met gevolg, dat bij een oude Marker vrouw, die tot „bakoliën" in staat werd geacht, een kruis op de stoep en onder het raam van haar woning is ge schilderd. Uit een en ander blijkt dus, dat er op Marken zijn, die de aanwezigheid van .kwade geesten" mogelijk achten. Ook de bewuste wakers denken er zoo over en zij verklaarden ,dat daar vroeger meermalen „booze geesten" werdenaangetroffen- Een hunner vertelde, dat er geesten zijn, dde het bloed uit ihet lichaam van den mensch halen, het geen hem in eigen familie was gebleken. Het betrof toen een meisje, dat maar steeds zwakker werd,. Ten slotte heeft men het hoofdkussen van haar bed ver brand entoen werd zij niet meer door een geest gehinderd. AlduB een Marker visscher over de kwade gees ten". EEN DEBACLE. Een zaakwaarnemer te Wouw is gisteren door de justitie in Breda in hechtenis genomen, verdacht van valsohheid in administratie. Men spreekt van een aanzienlijk te kort, wel van f200.000, waardoor vele kleine luiden gedupeerd worden. Do verslagen heid in deze plattelandsgemeente is zeer groot. RATTEN PLAAG. Te Den lip (gem. Ilpendam) waar veel pluimvee gehouden wordt, ondervindt men veel last van rat ten. Aanvankelijk wilde men met serum de ratten doo- den, doch met het oog op bezwaren daaraan ver bonden, is daarvan afgezien. Nu is besloten een pre mie te stellen op het dooden van ratten. Voor elke doode rat zal drie cent worden uitge keerd. Een commissie is gevormd om de hiervoor noo- J dige golden in te zamelen bij dc pluimveehouders. Deze collecte voor de rattenbestrijding had een goed resultaat. Bij tientallen worden nu de doode ratten ingele- I verd tegen drie cent por stuk. GASVERSTIKKING TE BERGEN OP ZOOM. Uit Bergen op Zoom, 16 Juni. Hedenochtend 1e vijf uur heeft zich in het gezin van v. L., tijdelijk opzichter bij de genie alhier, oen geval vzan gasver- stikking voorgedaan. De oudste zoon C., die met zijn broertje in hetzelfde vertrek sliep, en lijdende was aan zwakzinnighoid, bad oen stop. die tot afsluiting van een dor gaskraantjes diende, losgemaakt, waar door het gas in het vertrek stroomde. De ouders, door het gekreun gewekt, haalden onmiddellijk ge neeskundige hulp. doch het mocht niet meer geluk ken den oudsten jongen in het leven te houden. Met i behulp van een zuurstofapparaat werd de jongste broer bijgebracht. GEEN TURF NOODIG. Twee venters, vader en zoon, Jan er. Piet S. te Schijndel, deden de woning aan van Jan van Bakel. aldaar en vroegen: „Motte gin turf vandoag?" dat hoort immers zoo. De hond begon te bassen en Van Bakel had géén turf noodig! De venters werelen kwaad en smeten den hond met 'n mes. Daar kwam van Bakel eens eventjes op uit. Maar hij kwam van 'n kouwe kermis, want de een mishandeldte hem met het mes en de ander sloeg er met een hout over! Wegens mishandeling werd door de Bossche recht bank tegen den vader 8 maanden cn tegen den zoon 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Dat zijn eerste 'ns turven! De „brave" papa is in z'n leven reeds 17 maal ver oordeeld. Eind. Dgbld

Schager Courant | 1923 | | pagina 1