Mager Couri! JAARVERSLAG &aad Barsingerhorn. Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn over 1922. fr ff 1 M n n Woensdag 20 Juni 1923. 66ste Jaargang. No. 7249. TWEEDE BLAD. Vergadering op Dinsdag 19 Juni, de# middags i uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer K. Breehaart Dz., burgemeester, waarnemend secretaris de heer H. Dubbelman. Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de secretaris, de heer P. Bronder verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Mextsvedsvld wordt verder, dat van Oed. «taten ba- richt is ingekomen, waarin kennis wordt gegeven dat door een der leden van hun college kas en boe ken der gemeente zijn nagezien en in orde bevonden. Goedgekeurd is de suppletoirs begrooting, betrek king hebbende op de geldleening van f 6800 voor het G.E.B. Voorzitter deelt mee, dat het geld nog niet geleend is omdat de gemeente nogal ruim kasgeld had en het het aan het G.E.B. heeft geleend. Door Ged. Staten is goedkeuring verleend op het raadsbesluit tot het aangaan van bovengenoemde geldleening. Voorts is van Ged. Staten ingekomen een schrijven betreffende de salarieering van de gemeente-ontvan gers. Zooals reeds in ons nummer van gister is mee gedeeld, willen Ged. Staten thans niet wachten met herziening dier salarissen totdat wijziging van de gemeentewet plaats heeft. Gevraagd wordt nu aan Ged. Staten mededeeling te willen doen op welk be drag de Raad het salaris wil vastgesteld zien. Voorzitter zegt, dat het adres Zaterdag is ingeko men en B. en W. stellen voor, het adres in handen te stellen van B. en W. om adviea Goedgevonden. Van het Hoofdstembureau is proces-verbaal ont vangen over den uitslag der gemeenteraadsverkie zing. Alle leden hebben hunne benoeming aangeno men. Voorzitter zegt, dat in een volgende vergadering het onderzoek der geloofsbrieven zal plaats hebben. I Verder dwmlt yooarifrtws mede, dat Bl «q W. baate ten hebben de achooltijden een half uur te verlaten, dus van 9 uur op half tien gesteld. De inspecteur heeft eindelijk toegegven, hij heeft het niet langer kunnen tegenhouden. Aan den Raad wordt goedkeuring gevraagd om in de plaats van een paar bokken bij de Waardpolder- brug een ondergrondsche kabel te mogen leggen in een klein stukje langs de Oude Streek. Goedgevon den. Voorzitter deelt mee, dat de uitbreiding van het electrisch net in den Waardpolder klaar is en de mensohen reeds licht hebben. Voor deze uitbreiding behoefde geen gelid geleend te worden, mara het is uit het bedrijf gekomen. Ingekomen is het bekende adres van de gemeente Smilde, om adhaesie te willen betuigen op een adres om voor den omslag een 3-jaarlijksche heffing toe te passen inplaats van het inkomen te nemen over 1 jaar. Voorzitter zegt, dat we vroeger hier een heffing hadden over 3 jaar en dat is ons goed bevallen. Nu echter is de zaak in handen van het Rijk en vinden B. en W. het niet gewenscht aan de regeling te tor nen, omdat het veel administratieve rompslomp geeft en er wellicht weer veel ambtenaren noodig zouden zijn. Bovendien lijkt het voorz. ongewenscht, dat men in één jaar dat men geen inkomen geniet, belasting moet betalen. Vooral omdat we in onze ge meente bedrijven van verschillenden aard hebben. B. en W. «tellen voor, bet adres voor fcenaiasperrlag aan te nemen. Aldus wordt besloten. Van den Minister van Arbeid is ontvangen een schrijven, waarin de vraag wordt gedaan, of het aan beveling verdient ter gelegenheid van de viering in verband met het 25-jarig regeeringsjubileum der Ko ningin een tapverbod in te voeren. Voorzitter zegt, dat we nog niet weten of hier feest gevierd zal worden. Spr. gelooft niet, dat het gewenscht is een tapverbod in te voeren. Als men drank wil drinken, zal men dat altijd wel kunnen en spr. gelooft dan ook, dat men het drankgebruik door zoo'n verbod eerder in de hand werkt. De heer Blaauboer is het er mee eens. Mevr. BergmanGons meent, dat tapverbod inge voerd kan worden als het maar in alle gemeenten wordt gedaan. Voorziter: Maar de feesten zijn niet overal op de- zélfde dagen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Volgt de aanbieding van verschillende verslagen, nl. het gemeenteverslag, warenwet, Gem. Electrisch Bedrijf, Arbeidsbemiddeling; Vereeniging Nederland sche Gemeenten over 1922 en Keuringsdienst vee en vleesch. Dit laatste verslag laten wij hier in zijn ge heel volgen: Bint Barsingerhorn, 26 Maart 1923. Aan de Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den Keuringskring Barsingerhorn. Mijne Heeren, Ter voldoening aan artikel 14 mijner instructie, heb ik het genoe gen U hieronder verslag uit te brengen aangaande den toestand en den gang van uwen keuringsdienst gedurende het jaar 1922, althans vanaf 9 October, den dag dat de dienst in werking trad, tot en met 31 December 1922. Personeel. Het personeel aan den dienst werkzaam, bestond uit: den heer P. de Boer te Schagen als Keuringsveearts; den heer D. J. Waiboer te Winkel als Hulpkeurmeester; den heer K. Keetman te Zijpe als Hulpkeurmeester en den heer P. Bronder als Administrateur, wonende in de Centrum gemeente te Barsingerhorn. Aantal keuringen. In de verschillende gemeenten werden gekeurd: 1 1 O DIERSOORT. l' f f i 05 Winkel. 'kJ 2 1 2 1 z i Callantsoo rj 1 2 3 C/5 n. Gezonde slachting. Paarden 15 10 23 6 3 Runderen 11 9 14 8 12 24 6 12 Varkens 42 51 42 19 39 141 30 17 22 Schapen 2 3 1 15 - Nucht. kalveren 4 1 7 1 Graskalveren 1 2 1 2 1 14 2 1 Geiten 1 7 13 1 1 Bokken 1 Hitten 1 1 Veulens Pinken 1 b- Noodslach ring. Paarden 1 2 1 2 8 1 1 Runderen 4 3 1 1 6 10 1 1 16 Varkens 1 7 4 1 6 1 3 Schapen 3 7 13 4 4 12 2 2 Nucht. kalveren 2 1 2 1 2 Graskalveren *- 1 1 3 7 Geiten 1 2 Bokken Hitten Veulens 1 2 1 - Pinken - 1 1 - - Huisslachtingen. Het aantal huisslachtingen bedroeg in de verschillende gemeenten: W ieringerwaard Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Zijpe Callantsoog Petten Sint Maarten ia 84 9 ia «0 T5 fl Afkeuringen van gezonde slachtingen. Bij de gezonde slachtingen werden verschillende deelen en organen afgekeurd en wel in de gemeente: Wleringerwaard i 1 rund: halve lever: leverbotten. 1 varken: 31 K.G. vleesch: Mechanische beenbreuk. Barsingerhorn i 2 paarden: lever: Echinoccö. 1 varken: 1M Ko. Vleesch: Mechanische beenbreuk. Winkel i 1 paard: long en lever: Echinococce. 1 varken: long en lever: Tuberculose, Nieuwe Niedorp i 3 paarden: long en lever: Echinococce. 1 varken: lever: Tuberculose. Oude Niedorp i 1 rund: gedeeltelijke level en longen, milt etc.: Tuberculose Para. Callantsoog i 1 paard: lever: Echinococce. 2 varkens: nier: Urine Secretie nier. 2 Varkens: Waternier. 1 koe: Waternier. 1 varken: halve lever: leveibotten. 2 varkens; lever en longen: 2 varkens: longen en luchtpijpen: Tuberculose. 1 koe: Iongen, lever en borstvl.: 1 koe: longen: 1 hit: lever: 1 varken: lever: Echinococce. 1 paard: lever: 2 koeien: longen: 1 varken: 8K K.G. vleesch: Mechanische beenbreuk. 1 varken: Kruislam. 1 varken: Nierbekking ontsteking. Barstngerhora Winkel: 1 koe: long en lever: Tuberculose. 1 varken: halve lever: Gezwellen. 1 varken: linkernier: Nierbekkingontsteking. 1 koe en 1 varken: lever: Tuberculose. Afkeuringen noodslachtingen. Bij de noodslachtingen werden de volgende dieren afgekeurd: Wleringerwaard 1 koe: mastitis. 1 koe en 2 schapen: verkleuring. 1 koe en 1 pink: tuberculose. 2 kalveren: nuchter. 1 koe: verkleuring en indigestie. 1 varken: buikvliesontsteking. 1 schaap: verkleuring. 1 varken: longontsteking. 1 koe: indigesti. 1 kalf: nuchter. 1 paard: koliek. 1 paard: buikvliesontsteking. 3 schapen: vermagering. 1 schaap: verdrinking. 4 schapen, 1 geit en 1 varken: verkleuring. 1 schaap: septicaemie. 1 paard en 1 koe: buikvliesontsteking. Nieuwe Niedorp 1 schaap: verkleuring. 1 pink en 1 veulen: darmontsteking. 1 koe en 1 veulen: buikvliesontsteking. 1 kalf: nuchter. 1 kalf: longontsteking. Oude Niedorp i 1 koe: leverlijden. 1 pink: houtvuur. 1 koe: tuberculose. 2 schapen: verkleuring. 2 paarden en 1 schaap: buikvliesontsteking. 1 kalf en 1 schaap: verkleuring. 2 kalveren: nuchter. 1 paard: verdrinking. 1 paard: vermagering. 1 koe en 1 schaap: darmontsteking. 1 koe: tuberculose. 1 schaap: absces. 2 geiten: organen afwezig. 1 kalf: houtvuur. 1 schaap: buikvliesontsteking. 1 graskalf: houtvuur. 1 koe: vermagering. 1 koe: verdrinking. 2 koeien: tuberculose, geen afkeuringen. Hnisslachtingen. Niettegenstaande door uwe Commissie aan alle negen gemeente besturen werd gevraagd om geen ontheffing te vragen van den keu ringsplicht voor de huisslachtingen, werd dit toch door de gemeenten Wieringerwaard en Sint Maarten verzocht. Daar deze gemeenten, zeer tot verbazing uwer vergadering, de gevraagde ontheffing verkregen, werd in December 1922 in uwe toen gehouden vergadering besloten, H. M. de Koningin door toezending eener motie, te verzoeken deze ontheffingen wederom in te trekken, daar dit bepaald ongunstig werkte voor den keuringsdienst. Het gevolg hiervan is geweest dat in Februari daaraanvolgende, I van genoemde gemeenten de mededeeling werd ontvangen, dat de j aan hunne gemeenten toegestane ontheffingen waren ingetrokken, zoo- j dat thans alle negen gemeenten ook voor keuring der huisslachtingen in aanmerking komen. Balans. Bezittingen. Kasrekening f 218.42 Drukwerken en kan toorbehoeften f 600.— Callantmog Zijp# Sint Maarten Petten Het vorenstaande, omtrent de afkeuringen, resumeerende, werden geconstateerd: Leverlijden: 3 gevallen. Mechanische beenbreuk: 3 Echinococce: 18 Tuberculose: 17 n Para Tuberculose: 1 Urine Secreti nier: 2 Waternier: 3 Kruislam: 1 Nierbekking ontsteking: 2 Gezwellen: 1 Mastitis: 1 Verkleuring: 16 Nuchter: Tl Indigestie: a Buikvliesontsteking: 10 n Koliek: Vermagering: 8 Verdrinking: 3 Septicaemie: 1 M Darmontsteking: 4 n Longontsteking: 8 n Boutvuur: 3 Absces: 1 Organen afwezig: a f 818.42 erlies- en Winstrekening. Verlies. Salarissen f1700.— Or.-kosten f 182.61 Pensioenpremie f 244.12X Drukwerken en kantoorbehoeften f 178.70 Saldo winst f 39.72 Schulden. Crediteuren f 778.70 Saldo winst f 39.72 f2345.16 Winst. Keurloonen Interesten f 818.42 f 2342.50 f 2.66 f2345.16 Specificatie der keurloonen. De ontvangen keurloonen kunnen over de negen gemeenten als volgt worden gespecificeerd: W ieringerwaard Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Oude Niedorp f 186.— f 305.— 1273.50 f249.— f201. Zijpe Callantsoog Petten- Sint Maarten f 740. f 101. f 84.— f203.— Bacteriologisch onderzoek. Door den Keuringsveearts werd bij 7 gevallen bacteriologisch vleeschonderzoek verricht. Van deze gevallen werd ,er 5 malen goedkeuring en 2 malen af keuring geadviseerd. Voorwaardelijke goedkeuringen. Het aantal gevallen waarin slachtdieren voorwaardelijk werden goedgekeurd, was in totaal 76, n.1. in de gemeente: W ieringerwaard Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Callantsoog Zijpe Sint Maarten Petten 2 gevallen. 11 M 9 8 8 8 29 13 geen Noodslachtplaatsen. De noodslachtplaatsen in de verschillende gemeenten zijn de vol gende, in de gemeente: Wieringerwaard A. de Vries. Bawingerhorn G. van Stipriaan. Winkel P, Wit Jz. en Ph. Silver. Nieuwe Niedorp R. van Zoonen. Oude Niedorp B. Kamp. Callantsoog C. Bakker. Sint Maarten M. Koning, Zijpe Jn- Mosk, Jb. Mosk en G. Oosterman. Practische werking van den dienst. Tot slot doe ik U hierbij in afschrift nog toekomen een schrijven, mij toegezonden door onzen Keuringsveearts, betrekking hebbende op het nuttig effect van den keuringsdienst: Schagen, 20 Maart 1923. Sedert 8 October 1922 is de Keuringsdienst Barsingerhorn in wer king, De gezonde slachtingen worden gekeurd, zoowel vóór als nó. slachting, door de hulpkeurmeesters. Worden na slachting belangrijke afwijkingen geconstateerd, dan wordt mijn hulp ingeroepen. De noodslachtingen worden alle door mij gekeurd; controle op onschadelijk maken van de afgekeurde bouten, geschiedt altijd door één der hulpkeurmeesters. In de verzamelstaat der afkeuringen komen als redenen van af keuring voor o.a. tuberculose en echinococce. Deze ziekten zijn bijna alle uilsluitend geconstateerd bij de gezonde slachtingen. Dat af keuring van een tuberculeus orgaan of tuberculeus dier zijn nut heeft voor den gezondheidstoestand van/ den mensch, behoeft geen betoog. Een kleine toelichting omtrent echinococcen lijkt mij in het eerste jaarverslag wel op zijn plaats. Echinococcen zijn ontwikkelingsvormen van lintwormen, welke ont- wikkelingsvormen worden gevonden o.a. in de lever van het paard, longen van het rund etc. Bij' opname door den hond van deze besmette organen, ontwikkelt de lintworm zich in den hond en worden met de faeces ontwikkelingsvormen naar buiten gebracht. Deze beginstadia der echinococce kunnen den mensch infecteeren en echinococcen kun nen zich ontwikkelen in lever en hersenen van den mensch. Een ziekte met doodelijken afloop is vaak het gevolg. Dat zoovele noodslachtingen moeten worden afgekeurd, wegens „verkleuring" (zie verzamelstaat), is veelal de schuld der veehouders. Al9 een gestorven dier niet spoedig, naar den noodslachter wordt ge bracht om te worden opgehangen, is de bout waardeloos tengevolge van de groene of roode verkleuring van vet en vleesch. Onder het hoofd „nuchter" staan vele afkeuringen van pasgeboren kalveren. Door een ruimere uitlegging van artikel 4 der Vleeschkeu- ringswet, worden sinds Maart 1923 veel minder nuchtere kalveren af gekeurd. Uit het verslag blijkt dat na bacteriologisch onderzoek in 5 ge vallen goedkeuring volgde. Het bacteriologsch onderzoek is in deze ge vallen een finantieel voordeel voor den veehouder geweest; zonder dit onderzoek zouden deze bouten (2 koeien en 3 paarden) zijn af gekeurd. Wegens frauduleus slachten is éénmaal procesverbaal opgemaakt. Het in beslag genomen vleesch is vernietigd en de geverbaliseerde is beboet geworden. Een ander maal, dat een varken als huisslachting frauduleus is geslacht, maar waarbij de eigenaar -bij een proces-verbaal te zwaar zou zijn getroffen, kwam de man met een vermaning vrij. De noodslachtplaatsen voldoen grootendeels slechts aan zeer matige eischen. De noodslachtplaatsen te Oude Niedorp en te Sint Maartens brug zijn reeds iets verbeterd, oa. door het aanbrengen van een be tonnen vloer. Bij andere is electrisch licht aangebracht. De aanslui ting der slachtplaatsen aan de waterleiding zal de reinheid in de slachtplaats zeer bevorderen. Klachten over onvoldoende ijver van de hulpkeurmeesters bereik- ten mij niet. Zoover mij bekend zijn zij de slagers zooveel mogelijk ter wille, om te voorkomen dat de keuring zoo weinig mogelijk stoornis geeft in het slagersbedrijf. (was get.) P. DE BOER. De Administrateur van den Vleeschkeuringsdienst Kring Barsingerhorn: P. BRONDER.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5