ROMMELKRÜID. DAMRUBRIEK. Even laehen. Den 11 July la de Heerlykheid van Schaden In de Roode Leeuw cxpge veilt, en gemeint en gvtrofcken door Pieter Comeliaz: Go rtm ooien, toot een zomina van 50000 gld., maar is na derhand Anno 1876. den 24 Jcnuary in 's Gra- venhage opgev eilt, en gekogt van de Heer noria Carel van Beyeren, Grave van Werffuze Beer van Coudriaan, voor de zomma van 170000 gulden. 168*. Ia gestorven die Huisvrouw van de Iïcer Fk>rie Carel van Beyeren. 1G86. Albert de Waart in de Wildeman, kogt «n Schaap tot TWiak voor negen Ducaitans. cn heeft het tot Schagen geslagt: 't Schaap woog levendig 25* pond eer dood wiord; 't Schaap bedde 40 pond «meer, 11 pond wol, en 't woog «onder Longstralen 117 pond swaar. 1687. Den 16 Maart, des Zondags voor en na de middag, wierd tot Schagen een Collecte ver- aamelt voor de gevlugte FraDse Predicanten (door verzoek van Domini Schel te Amster dam) en bevonden gekregen te hebben een somma van 561 gulden 15 stuivers, 't Geld wier- de tot Amsterdam aan de Diaconie van Franse Kerk gdbragt. Den 19 October, 's avonds by donker, is bo- graveii tot Schagen in t Choor, een Nigtje van de Heer Korte Carel van Beyeren, met Flam bouwen. 1601. Den 15 Maart, te de Heer Floris van Beyeren, Heer var Schagen «fee. door drie Com pagnie Burgers die deftig in 't geweer waren, statelyk door de Burgemeesteren en Regenten van Schagen gebult en ingehaalt; en van haar in de Heiberg de Roode Leeuw» heerlyk getrac- teert, op Dorps kosten. 1609. Den 22 May, is gestorven de Heer Floris Carel van Beyoren, Heer ven Schagen, Barsin- gerhorn, Haringhuizen, Colhorn, en Burghorn, Grave, van Werffuze. 1701. Stierf Arien Corneliw. zittende in t Smidshuis op de Loed» tot Schagen, speelende met zyn Buurluiden op een Dambort. valt voor over en gaf de geest. 17CP. Zyn ai de FamLlien binnen Schagen, on he* geen rttur onder behoort, op geschreven, «x> dat men bevond dat daar waren 1464 Men- artien. 1706. Den 23 May, Plnxierdag, na de namid dag ten twee uuren, is Dirk Floris van Beye ren, Heere van Schagen en Goudrlaan, Grave van Werffuze, in de Battallie (by het Dorp Rammellieo, twee groote mylcn van Judoigne, en drie van Namen) zyn Been afgeschoten mot «n Canon-kogel, en ia des anderen daage overleden. 1707. Effen voor dien Vastenavond, is ge- trouwt Franciscue Paulus Emilius Grave de Outremon d' Han, met Maria van Beyeren, flink hun jongens hun bost deden, en boe ze tegen B.M.T. wel waren opgewassen, begonnen m andere gedachten te krijgen. Eerst was *t: ,ie zullen wel verliezen, maar *t zal toch een eervolle nederlaag zijn!" Toen: „Jongens, misschien spelen ze nog wel mmr En enkelen zedden: „'4 Zou me niets verwon deren, als V.W. de overwinning behaalde!" Maar zij, die hun verwachtingen het hoogst gespannen hadden, begonnen nu weer te twij felen. Intuschen spoelden allen met vuur door. Steeds bestookten de B.M.T.'ors het doel van Wim Gerritse, maar die liet geen balletje meer door. n Leek wel, of hij een belofte had gedaan om alle ballen, hoog of laag, hard of zacht, te houden. En hij deed 't prachtig. Daar kreeg Jan Nieuwenhuijzen de hal weer te pakken. Als een hsas rende hij lang9 het lijntje, zeft voor, Je Robbers kreeg hem op zijn hoofd en.... een luid hoora-geroep van de toeschouwers volgde! „Prachtig gekopt!" riepen er een paar. „Wat gekopt?" vroeg Jan Robbers. „Jongen, hij zit! 't Is 2—21" schreeuw de Jan Nieuwenhuijzen. „Zit hij? En heb Ik dat' gedaan?" vroeg Jan Robbera Daar wist hij niets van. Hij had de bal wel op zijn hoofd veeion dansen, maar geen oogenblik had hij de gedachte gehad, om hem in het B.M.T.-doel te koppen. Dat was een gelukje geweest: de bal was dus net in 't doel gewipt. Keeper An- óré was er in 1 minst niet op verdacht geweest «n voor hij wist, wat er aan de hand was, lag de bal al achter hem! 2—2, gelijk! „H Was effect!" zei André. „Reuze-effect! Vrouwe van Schagen, Bareingerhorn, Haring- huizen, Colhorn, Burghorn, «Sc. Gravinne van Werffuze, «fee. In 't Jaar 1659 en in 't Jaar 1709 hebben dee- ze navolgende Perzoonen tot Schagen in de Put op hot Ys gestaan. Als men. Anno schreef, van zestien hendert jaren, Negen en vyftig meé: ik zal 't oen» verklaren; Al op den elfden dag van Frebuariu9, Tot Schagen hier ia 't Dorp, gebeurden *t nu aldus. Daar woey een Oost© wind, «die bragt een groote koude, De waters vrooren ddgt, hoewel het niet en snoude: Drie Mannen stonden doe tot Schagen in de Put, Evortbaas, en Goe Claas, <le derde waB Kees Vet. Maar doen men weder schreef zeventien hondert negen, Zoo te de felle Vorst weer in de Put gezogen: In January hoor, den twee-en-twintigsten dag Men wederom op 't Ys vier Mans-porzoonen zag; De een was Jan Schooreldam, Dirk Klomp die was de tweede, En Ziewert van Nesch; Jan Slooper was ook meede: Zy dronken daor op t Ys vier Kan agt-guldens Bier: Een halfje Brandewyn, was dat geen kout p leizier. Zes duim en een quartier was 't Ys doen dik ge vrooren, Al in de Schager Put, al zoo gy hier kont h oor-en Daarom zoo schreef ik dit, al is het vry wat rouw, En ook wat lang verleen, ons niet vergeeten D. B. zouw. Willem, Bostere Zoone te 'Holland, Hertog Aalbregts Boon, Heer van Schagen: Doen kont en kennelyk allen luiden, dat myn lieve en ge nadige Heer van Bouigondien, my gegunt en gegeven heeft die vrye Heerlykheid van Scha- gen, met zynen toebehooren, welken goeden luiden my goediglyk en gunstiglyk vervolgt hebben, omme Vryheden en Poort regt, daar ik my op beraden hebbe, met mynen Vrien den met goeden voorzienigheids zoo dat th haar hebbe gegunt en gegeven, zulke Regten, Vryheden en Previlegien in alle maniere, als hier na in deeze Handvesten geschreven staan. Wordt vervolgd. 't 19 mijn schuld niet! Dat kun Je mij niet kwaelijk nemen. Zoo*n bal laet iedereen gaen!" „Je had beter moeten opletten," zei z*n cap tain. „Och, zaenik niet. T Was effect, kerel", ant woordde de keeper. „Effect of niet, hij zit toch maar", was H antwoord. En zoo kwam ook 't einde. Eindstand 22. Gelijk! 't Was een mooi succes voor Henk en zijn makkers, en een tegenvaller voor de stedelin gen. In de groote schuur van boer Van Rijn kwa men ze bij elkaar. Mijnheer Kaart, de scheids rechter, nam het woord. „Jongens', zei hij, „het was een plezier voor mij. om dezen wedstrijd te leiden. Van beide partijen zag ik veel mooi spel en, wat meer is, niemand heeft zich aan ruw spel bezondigd. Ik hoop, dat jullie zoo door zult gaan, dat je je flink blijft oefenen, en dat ik nog vele wedstrij den van jullie zal mogen leiden! De medaille, die door den heer Van Rijn beschikbaar te gesteld, is, volgens de bepaling, die eibij ge maakt te, voor de bezoekende club, dus voor B.M.T. rk -hoop, dat B.M.T. er nog veel meer zal winnen!" „Hoera!" riep André, die rijn kwade bul al lang weer vergeten was. Mijnheer Kaart over handigde de medaille aan den aanvoerder van B.M.T., die vervolgens Willem's vader met een paar vriendelijke woorden bedankte. „En nu", vervolgde mijnheer Kaart, „ben ik, zooals je misschien niet gedacht hebt, nog niet uitgesproken. Omdat ik voor '4 eerst in dit DE KONINGSZUIL. Tot de belangrijkste monumenten van Dene marken behoort de prachtige kathedraal van Roskilde. Verschillende Deensche vorsten lig gen daar begraven. Een merkwaardigheid van deze kathedraal is ook de zoogenaamde koningszuil. Het is een gewone zuil, maar er is op aangegeven de leng te der verschillende Deensche vorsten. Zij moesten allen na de troonsbestijging met hun rug tegen de zuil gaan staan en dan werd op de juiste hoogte een streep gezet. Ook vorsten uit andere landen moesten bij hun bezoek zich getroosten met den rug legen do zuil te gaan staan, om de lengte erop te laten aange ven. Naast de verschillende strepen zijn de nar men gegrift van de hooge personagiën. Boveaan, op een hoogte van 2.03 meter van den grond staat een P. De streep hierbij geeft aan dat Peter de Groote, die in 1716 tegen de zuil stondt, een lengte had! van 2 meter en 9 c.M. Na dien tijd schijnt er geen vorst to Roa- kildo geweest te zijn, die Peter de Groote tn lengte overtrof. De tweede streep komt ruim een handbreed lager en geeft de lengte aan van Christiaan X, nl. 1.93 M. Zoo blijkt verder, dat koning Chrte- tiaan IX, 1.78 M. was, koning George van Grie kenland 1.75 koning Frederik van Dene marken 1.72 M., enz. De laagste streep staat op een hoogto van 1.60 M. Daarbij staat de letter C., als initiaal van koning Chulaloughorn van Siam, die ook te RoSkilde met zijn rug tegen de koningszuH heeft gestaan. M. I DE LINKERHAND, Bij de meeste bezigheden gebruiken wij uit sluitend de rechterhand. Dit is wel zeer eigenaardig, en men heeft na tuurlijk getracht hiervoor een verklaring te vinden. Zoo is men op de gedachte gekomen, dat hel misschien een overgeërfde gewoonte is van den oermensch, die zijn linkerhand op het hart hield om dit te beschermen, terwijl hij met zijn rochterhand de knots zwaaide tegen zijn vijand Dit is inderdaad heel vernuftig uitgedacht, maar we weten niet of de oermenschen wel wis ten, dat zij een -hart hadden, En zoo ze het al wisten, zou het hun dan bekend geweest zijn, waar het precies zat? De nieuwere wetenschap leert, dat die kwes- dorp een wedstrijd! heb geleld, heb Ikf een m* daille beschikbaar gesteld voor de verliezen de, dus in dit geval de thuisspelende en gelijk spelende club, V.W.I Aanvoerder van V.W.! Of wensch je geluk met Je keurige, prettige, ster ke club!" Alle V.W.'ere hadden met groote oogen ge luisterd. Henk stapte met een kleur van blijd schap naar voren, en terwijl mijnheer Kaart hem de medaille op zijn trui spelde, voelde hij, de groote jongen uit de vijfde klasse, dat hU tranen in zijn oogen. kreeg. Hij hoorde de Wij de stemmen van zijn makkers, hij zag zijn va der daar in een hoek, die met boer Van Rijn stond te praten en af en toe met een blij ge zicht naar hem keek; hij zag zijn broer Jan en in eens schoot hem weer te binnen het onge luk van een poos geleden, toen Jan zijn been brak en hoe veel verdriet hij toen had gehad; hij dacht aan zijn moeder, aan wie hij straks alles zou vertellen; allerlei gedachten dwarrelden door zijn hoofd, die hem, de groots jongen die al in de vijfde klas zat, heel erg klein maakten in dit oogenblik. Eventjes maar! Toen zijn mak-kers hem daarna boven hun hoofden optilden, was 't weer over, en kon hij weer vroolijk lachen. Hij bedankte mijnheer Kaart, Willem'a rwier en ging zich ga uw ver- kleeden. Een half uur later reed de tram met de voet- balgasten weg. De groote dag, die zoo lang verbeid was, wai voorbij. Maar die dag zou door een paar Jon gens nooit vergeten worden. Ik weet wel, wi« die jongens zijn! Jullie ook? Wordt vervolgd. tie van de linkerhand niet zoo eenvoudig te. .Daar zit veel meer aan vast. Het te bekend, Mat de rechterhelft van ons lichaam beheerscht wordt door de linkerhelft der hersenen en om gekeerd de linkerhelft van ons lichaam door de rechterhelft der hersenen. Daaruit zou men haast die gevolgtrekking willen maken, dat het zeer aan te bevolen is, zijn linkerhand evengoed te ontwikkelen als de rechter. Voor eventueel e gebeurtenissen, als verwonding of amputeering van den rechter arm, zou het goed zijn, zou men zich beter kunnen behelpen^ Maar zieUkundige onderzoekingen htebbenf aangetoond, dat een veel oefenen van de lin kerhand niet zonder ernstig gevaar te. Er kun nen gemakelijk spraakstoringen optreden. Dit komt waarschijnlijk hierdoor, dat het zooge naamde spraakcentrum bij oefening van de linkerhand te veel geprikkeld wordt. Hot spraakcentrum in onze hersenen staat door zenuwen met onze lippen en tong in ver binding en beheerscht de vorming van klanken. Wordt dit centrum te veel geprikkeld, dan func tioneert het niet goed en het spreken gaat soms bezwaarlijk, wordt belemmerd of gebeurt niet zooals 't moet. Men zij dus voorzichtig met het oefenen van de linkerhand, zoolang de rechter nog goed haar werk verricht. Kan die het niet meer, dan kan men nog altijd door oefening zich 't vermogen eigen maken om links te doen, wat vroeger rechts geschiedde. M. VOORJAARSMOEHEm. De plotselinge verandering in het weer van koude tot een bijna zomersche warmte, die dit voorjaar wel buitengewoon lang op zich laat wachten, zal, hebben de meteorologen voorspeld, dit jaar opvallender zijn dan ooit en een grootere uitwerking op het menschel ijk gestel hebben dan vroeger is waar te nemen geweest. De voorjaarsmoeheid, een zekere ver slapping, die zich uit in loomheid van de le dematen, hoofdpijn en groote behoefte aan slaap, te feitelijk heel gemakkelijk verklaar baar, wanneer men in aanmerking neemt, dat het organisme tijd noodig heeft om zich aan de verandering van het klimaat aan te passen. Zij is echter met eenige eenvoudige middelen ge makkelijk te bestrijden. Allereerst dient er daarbij de aandacht op te worden gevestigd, dat tal van menschen slechts zeer noode af scheid schijnen te kunnen nemen van hun win- terkleeding. Zij blijven bij' het begin van het warme jaargetijde nog wekenlang even dik gekleed als midden December en het is zeer begrijpelijk, dat dit een remmenden invloed moet uitoefenen op de veranderingen, die bij het aanbreken van het voorjaar in het lichaam plaats vinden. Nog belangrijker te de verandering ven de voeding. Vroeger sprak men van „verhitting" van het. bloed ln het voorjaar en trachtte deze met allerlei afkoelende mengsels te bestrijden. De moderne medische wetenschap ziet deze dingen echter anders. Men heeft moor en meer aandacht geschonken aan den Invloed, die het licht op het menschel ijk lichaam heeft. Men kan zelfs zeggen, dat hert licht het lichaam even sterk voedt als het voedsel en dat, bij toe neming van het zonlicht het lichaam geringer hoeveelheden voedsel noodig heeft. Men moet derhalve met een lichtere voeding reeds vroeg, b.v. begin Juni aanvangen en voornamelijk meer groenten gebruiken. Een andere factor, die van groote beteekenis is voor de voorjaare moeheid, is de sterkere inwerking van het licht op de oogen. De mensch met normale oogen merkt in het geheel niet, dat de scherpte van het licht in het begin van de lente grooter is. De oogen reageeren daar echter wel degelijk op, ongeveer op de wijze, als wanneer men uit een donkere kamer plotseling in een helder verlichte komt. Heit oog te derhalve blootge steld aan zeer geringe verblindingsverschijn selen, die het gehele zenuwstelsel beïnvloeden en de mensch en sterker vermoeien. HONDEN ALS MISDADIGERS. Honden spelen bij het opzoeken van misda digers in alle landen een groote rol. Minder hekend te echter, dat ook misdadiger» zich bij hun „werk" van honden bedienen. Eenige. voor beelden. Onlangs werd te Parijs een oude heer door een grooten hond neergeworpen. De baas van het dier snelde toe, putte zich uit in ver ontschuldigingen en hielp den heer ijverig, weer ter been te komen. Toen deze thuiskwam constateerde hij, dat de hulpvaardige man zijn gouden horloge en zijn porteminnaie had mee genomen. De hond was er op afgericht, men- schen omver te loopen om aldus zijn baas het stelen te vergemakkelijken. Een Juwelier te Brussel liet een klant juweelen van groote waarde zien. Onder het bedienen werd hij weg geroepen, maar hield! den klant in het oog. De ze ging op straat naar de voorbijgangers staan kijken. Toen de juwelier terugkwam zag hij terstond, dat er drie kostbare edelsteenen ont braken. De klant hielp zoeken, maar zonder re sultaat en daar hij in het geheel niet bij de toonbank was geweest, kon de verdenking on mogelijk op hem vallen. Eerst den meest han- digen detective van Brussel gelukte het, de truc te doorzien. De klant had een klein hond je hij zich, dat in den winkel hadi rondgespron gen, Een Roentgen-onderzoek bewees, dat de drie ontbrekende steenen zich in de maag van het diertje bevonden, dat als medeplichtige van zijn baas was afgericht. WAT IS EEN SOCIALIST? Op het oogenblik wordt er in het Engelsche district Morpeth een Lagerhuisverkiezing ge houden en de kiezers bestormen de socialis tische sprekers met vragen om nu eens een definitie tc geven wat een socialist ia Uit Nottingham heeft nu de liberale candi- daat, volgens de Westminster Gazette, de val- gende luimige mededeeling gekregen. „Wie te socialist? Hij die snakt naar gelijke verdeeling van wat een ander verdient. Wat is een socia list? Hij die graag een stuiver wil neerleggen om een shilling op te strijken." EEN GOED VERSTAANDER EN EEN HAUT WOORD, Patiënt: Ik kan dit recept niet lezen, dokter. Dokter: Het 1» niet noodig, dat u dat kunt, beste mijnheer. Patiënt: Wel dokter, den hoop ik, dat u uw rekening op dezelfde manier zult schrijven, EEN MOOIE STEM!? En, meneer de directeurwat dunkt uwaar leent m*n stem zich beter toe, voor de opera of voor de operette? Eerlijk gezegd meer voor de.film! OF ZE HET ZOO BEDOELDE? Man: ,Jk zie dat Pietersen, die onlangs ge storven is, aan zijn vrouw twee millioen na heeft gelaten. Zou jij niet graag zijn weduwe zijn?" Vrouw: „Nu, je weet dat ik liever de jouwe zou zijn, ventja" ALS DE KINDEHEN SPELEN. Moeder: lansje, wat wil je toch met zoo schan dalig te schreeuwen? Kijk een» hoe kalm Plei tel" Janaje: „Natuurlijk 1» hij kalm! Dat te on» spelletje. Hij probeert uitvluchten te verzinnen. Hij te Papa die laat thute komt, en ik ben u." POOLSCHE SPREEKWOORDEN. Een vrouw maakt meer leven dan tweehon derd mannen. Wie zijn vrouw niet ranselt, heeft haar niet lief. Een vrouw bij haar woord en een aal bij zijn staart pakken, komt op hetzelfde neer. Of men zich aan den duivel of aan een vrouw verkoopt, het komt beide op hetzelfde neer. Het prettigst te een deur, die niet kraakt, en een vrouw, die zwijgt. Dien God, maar vertoorn den duivel niet De duivel is altijd ht ergst, wanneer hij van een mensch komt De duivel zit H liefst achter het kruis van den weg. De duivel is slim, omdat hij oud is. De mensch zou het liefst tevreden zijn met datgene, wat hij niet heeft Een mensch zonder geld Is als een lichaam zonder ziel. Voor geld danst zelfs de monnik. Elk geld riekt lekker. Wie rijk' is, ls altijd mijn broeder. Hij, die het geld heeft uitgevonden, moge nooit weer uit de hel komen. Is je vijand steak, viel heim, te hij zwak, bijt hem. Mijn zoon is van mij, maar zijn verstand te van hem zelf. De moeder geeft, de stiefmoeder vraagt: „Kind wat wil je hebben?" De moeder slaat eerst en liefkoost dan, da stiefmoeder doet juist andersom. M. Verzoeke allea betreffende deze ruMekl te zenden aan C. Amels Wz, Winket, Oplossing PROBLEEM No. 58. Wit: 37-52 48-43 44 13 13-8 50—10, 8—2, wlnl Oplossing PROBLEEM Ne, SS. Wit: 30-25 32-28 25-20 36-24 37—31 40-3» 34 1 130, wint PROBLEEM Ne. <2. Auteur J. sterk, HoogwooA ZWART. WIT. Stand Zwart, 12 schijven, op: 3 8 8 8 10 13 14 20 23 24 25 34, dam op 2. Stand Wit, 14 schijven, op: 11 18 29 31 9 33 35 37 44 45 47 tot 5a o« PROBLEEM Ne. 43. Antesr C. Amels Wz, Wiitai ZWART. WIT. Stand Zwart, 10 schijven, op: 8 10 tot 14 23 26 28 29. Stand Wit, 10 schijven, op: 13 37 30 93 38 37 38 41 42 43 Goede oplossingen ontvangen van deze bei! de buitengewoon zware problemen: L. Schei- temaker, Wognum, P. do Groot, Warmenhuizen. Wit speelt en wint geldt voor leder probleem. Goede oploeslngsn steeds binnen 8 dagen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 12