AliCICC1 Nitlis- RAAD KIEUWE NIEQORP. Maandag 2 Juli 1923. SCHAEER 66ste Jaargang. No. 7256. OIIHANT. Vergadering van den Raad op Zaterdag 30 Juni, des avonds half acht. Aanwezig allen. Voorzitter de heer P. Koopman, 'burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen, Na opening volgt lezing der notulen. Ze worden ongewijzigd vastgesteld, onder dankzegging aan den secretaris. Naar aanleiding van de notulen merkt de heer Borst op, van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat door den voorzitter van het Armibestuuil nog! geen pogingen zijn gedaan om bij de fokvereeniging te. komen. Voorzitter is dit niet bekend. De heer Wit zeg4dat tot aansluiting toch ook niet is besloten., bovendien is er dan ook geen bepaalde tijd genoemd. De heer Borst meent toch dait de Voorzitter van de ArmvoogdiJ er stappen voor zou doen. Voorzitter zegt dat het misschien niet tusschentljds kan gebeuren, maar spr. heeft er niet'naar gevraagd.! De heer Wit zegt, dat voorzitter ook lid van de fokvereeniging is en dus wel weet dat er een tijd is dat toetreding niet kan. Voorzitter zegt dat dit de reden wel kan zijn. Ingekomen zijn de navolgende stukken: a. De goedgekeurde besluiten tot af- en overschrij vingen en het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, de 2e suppL begrooting 1922 en het besluit tot aanwijzing van een schoollokaal. Voor kennisgeving aangenomen. b. Het verslag van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Zal circuleeren. c. Verslag, van een vergadering van de Commissie V8n Beheer van de Gasfabriek; de rekening van de gasfabriek over 1922. De winst bedraagt f 1077.21 Deze is, zegt het accountantsrapport, wel hieraan te danken, dat hoewel de gasprijs met ongeveer een derde is verminderd, het invoeren van „vastrecht" en liet verkrijgbaar stellen van gas voor lokaalverwar- rning tegen gereduceerden prijs ten gevolge heeft gehad, dat- het aantal afgeleverde M3. gas bedui dend hooger was dan in het jaar 1921, terwijl de be drijfskosten niet noemenswaardig gestegen zijn". De fabriek, zegt het rapport verder, is ook dit jaar neder zuinig beheerd en de boekhouding regelma tig en op duidelijke wijze bijgehouden. Voorzitter noemt het rapport gunstig en hoopt dat met de fabriek zoo zal mogen doorgaan. De rekening ligt verder ter inzage aan de fabriek. d. Mededeeling van het Comité van Burgemeesters en Secretarissen over maatregelen ter .voorkoming' van opheffing van hulppostkantoren en het. bezoeken der Handelsscholen te Alkmaar van leerlingen uit buitengemeenten. Blijkens het schrijven zal zoo mogelijk getracht worden verslechtering van posterij ten plattelande te voorkomen, pogingen worden gedaan de nog niet aangesloten gemeenten bij de Vereeniging te doen toetreden en zal men blijven aandringen op wijziging van artikel 2 wat betreft het bezoek der handelsscho len, n.1. dat geen bijdragen van buitengemeenten zal worden geheven van leerlingen uit buitengemeenten die te Alkmaar in de kost zijn en daar nachtverblijf houden. De heer Visser zegt, dat het schrijven wel voor ken nisgeving 'kan worden aangenomen, omdat het niet op onze gemeente betrekking heeft Voor de poste rijen hebben wij niets te wachten, onze gemeente is lid van de Vereeniging en we hebben geen leerlin gen op de Handelsdagschólen. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Een aanvrage van het Schoolbestuur in 'tVeld qm gelden voor den bouw van een 5e schoollokaal toe te staan. Het vorige verzoek voor 6 lokalen wordt ingetrokken. Van het Schoolbestuur is zooeven een begrooting ingekomen tot een bedrag van f 12660. Voorzitter wil aan den Raad voorstellen in een volgende vergade ring een beslissing te nemen. De heer De Groot vraagt waarom of de beslissing verdaagd moet worden. Spreker meent gelezen te hebben dat het schoolbestuur een voorloopige bera ming van kosten behoort in te zenden en dan behoo- ren de verdere plannen door B. enW. te worden uit gewerkt met het schoolbestuur. Spr. zou graag zien dat deze weg werd gevolgd. Voorzitter meent dat dit er al tegen is, dat de tee- keningen van het gebouw niet bij de begrooting zijn. De heer De Groot: Wordt dat bij' de wet vereischt? Voorzitter: Aan de hand van de bouw- en woning verordening. En het is ook regel. We zijn nu erg op voorbereid. De heer Visser vraagt den heer De Groot of er ab solute reden voor is om er zoo'n haast 'bij te zetten. De heer De Groot is van meening dat bestek en tee- kening niet ter tafel behoeft te komen. Spr. herhaalt gelezen te hebben dat enkel beraming van kosten ingediend moet worden. Volgens de wet komt het ver dere aan de orde bij B. en W. met liet schoolbestuur. De heer, 'Gaijaard zegit dat er een conferentie door B. en W. en schoolbestuur met den heer Gerhard, lid van Ged. Staten is gehouden. Bij die conferentie is goedgevonden spoed achter de zaak te zetten, maar onzerzijds kan niets meer aan de zaak worden gedaan. Een heele tijd geleden is die conferentie al gehouden, meermalen is om de begrooting gevraagd.' Bij de conferentie is ook in uitzicht gesteld een over- l apping te maken, om zoo een hulplokaal te krijgen enz., enz. Omdat de zaken nu zoo staan, aojit 9Pr het gewenscht dat het schoolbestuur teekening en be grooting zou inzenden, daarna kan worden gecon- tereerd, de zaak ter plaatse opgenomen, om daarna tot een minnelijke schikking te komen. Gisteravond zijn B. en W. nog bij elkaar geweest, was de be- grooting en teekening er toen geweest, dan hadden we haar kunnen inkijken, maar nu, vijf minuten ge leden komt de begrooting. Door den heer Gerhard is genoemd een bedrag van f7000 k f8000, nu wordt op gegeven f 12500, zonder meubilair. In het belang van de ingezetenen is het onze plicht eerst de zaak met het schoolbestuur te bespreken en dep toestand, ter plaatse op te nemen. Waar verscheidene jaren, met 5 schoollokalen zal moeten worden, volstaan, acht spr. in verband met eventueelen bovenbouw het noo- die den toestand ter plaatse terdege te bekijken. Daarna een conferentie met het schoolbestuur en daarna zoo spoedig mogelijk een raadsvergadering uitschrijven. Het' is niet aan het gemeentebestuur om zich zoo te overhaasten. Wij zullen medewerken, maar we moeten tijd en gelegenheid hebben de zaak na te gaan. Uit een schoonheidsoogpunt enz. is het niet gewenscht direct een besluit te nemen. De heer De Groot erkent dat het mooier was geL weest als de begrooting eerder was ingekomen. Spr. meent toch te weten, dat bij de conferentie besloten was 1 lokaal te laten maken. Het verdere komt later aan de orde. Er wordt nu alleen geldelijken steun gevraagd, hoeveel zal later blijken. De heer Visser gelooft dat we bij elkaar komen door niet over de begrooting te praten en dan ge looft spr. dat de beer De Groot gelijk heeft. De con- ferentie is geweest met het doel bij elkaar te komen, van 2 lokalen is het schoolbestuur teruggekomen en is ter sprake gekomen het aanbouwen van een hulp lokaal. B. en W. zullen die plannen ndet tegen hou den, ze voelen wel dat er in het Ibelang van het on- derwijs iets gebeuren moet. Als spr. dus zegt, ndet lover de begrooting te praten, dan bedoelt hij over het bedrag. Do heer De Groot zegt dat het Schoolbertuur niet heeft gefa/udeerd. De heer Visser: Maar ik ben het met Gaijaard eens, dat het Schoolbestuur eerder met zijn begrooting had kunnen komen. Voorzitter gelooft niet, dat de Raad er tegen is om mede te werken. De heer Gaijaard zegt, dat voor het besluit geno men wordt, een nadere conferentie zal worden ge houden Voorzitter meent, dat de toestand zoo is, dat ver andering moet komen. Als het bij ona zcx\ was, moest er ook verbeterd worden. De heer Visser wijst op bet verschil van omstan digheden. Eerst werden de kosten op f20.000 ge raamd en dat zonder hulp van Oude Niedorp. De heer De Groot zegt, overtuigd te zijn, dat de Raad niet zal tegenwerken. Het schoolbestuur heeft de wet gevolgd. De heer Borst vraagt naar het maken van een hulplokaal. Voorzitter: Daar heeft de heer Gerhard over ge sproken, maar die is niet ter plaatse bekend. Het is beter dat we eerst kijkern De heer De Groot: Hoe wordt het nu verder afge wikkeld. Voorzitter: Als we de teekening krijgen, dan eerst met .het schoolbestuur praten en dan in de eerstvol gende raadsvergadering afhandelen. De heer De Groot: En de eerstvolgende vergade ring is in Juli? Voorzitter: Ja. De heer De Groot: Dan kan ik me erbij neerleggen. De heer Borst vraagt, of het werk dan aanbesteed wordt. Voorzitter meent van wel, doch de heer Visser ge looft niet, dat dit noodzakelijk is, wat door den se cretaris bevestigd wordt. Voorzitter (verwonderd): Heeft het schoolbestuur dat recht? Secretaris: Ja, maar bouw enz. hebben de goed keuring van B. en W. noodig. Van dit punt wordt daarna afgestapt. f. Een motie van den Raad der gemeente Smilde betreffende de berekening van het belastbaar inko men naar een gemiddelde over meerdere jaren. B. en W. meenen, dat aan een dergelijke wijze van deen ook bezwaren kleven, b.v. het moeten betalen van een aanslag, als het vorig jaar weinig of geen inkomen is genoten en zouden adhaesiebetuiging willen ontraden. 'De heer Visser merkt nog op, dat het gaat om de stabiliteit van de gemeente-inkomsten. Om de etabi - liteit hier hebben we het echter niet te doen, want wanneer de tuinbouw niet goed is, kan de boerderij wel goed wezen. Bovendien geeft een dergelijke re geling ook nadeel voor de gemeente, omdat de aan slag lager is. Besloten wordt, geen adhaesie te betuigen. g. Verzoek van den Raad van Wymbritseradeel om adhaesie te betuigen aan een tot Hare Majesteit de Koningin gericht adres om het daarheen te leiden, dat de openlijke Godslastering strafbaar wordt ge steld in het Wetboek van Strafrecht. Ook dit adres zouden B.enW. niet willen steunen, al was 't alleen maar omdat de handhaving van het verbod zoo moeilijk uit te voeren is. De heer De Groot zou gaarne gezien hebben, dat B. en W. wel wat voor dit verzoek gevoelden. Het zal toch een gunstige indruk maken op het maatschap pelijk leven. De godslastering is van niemand ge past. Spr. geeft toe, dat een verbod moeilijk uit te voeren is, maar toch het schrikt de jeugd af. Voorzitter zegt, dat wel aan de onderwijzers een wenk is gegeven het vloeken door kinderen tegen te gaan. Maar wat hier gevraagd wordt, kan moei lijk gehandhaafd worden. Spr. gelooft ook niet, dat het hier veel gebeurt. Als het gebeurt, dan is het wanneer ze dronken zijn en in dat geval heeft de po litie het recht te verbaliseeren. De heer De Groot meent, dat de Raad vooruit kij ken moet, en spr. zou dan ook adhaesie willen betui gen. De heer Visser meent, dat een strafwet, die moei lijk uitvoerbaar is, veel verkeerder werkt, dat is een heel verkeerde opvoedkundige les. Het tegengaan van vloeken moet gezocht worden door bet peil van de menschen hooger te brengen. De heer De Groot acht het toch goedi een middel aan de hand te doen. De heer Visser: Dat middel is er al. Het is reeds strafbaar met f 25 of 6 dagen, maar dat vinden ze in het adres onvoldoende. Do heer Borst zegt, dat je wel eens wat ontvalt. De heer Visser: Ja en of dat dan als godslastering beschouwd moet worden, geloof ik niet. De heer De Groot: De wet zal ook wel een maasje laten. De heer Gaijaard zegt, dat als het in een café ge- bourt, bij kermissen b.v., het als rustverstoring kan worden aangemerkt en in dien zin heeft de politie dan recht in te grijpen. De heer De Groot zegt, bet niet toe te juichen, ale van iemand proces-verbaal moet worden opgemaakt. De heer Borst: Maar dat komt er .toch van. Ook spr. vin4t bet verschrikkelijk als er gevloekt wordt, hij gaat er niet mee accoord. Voorzitter gelooft niet, dat er iemand van ons is, die het vloeken mooi vindt. De heer De Groot is van oordeel, dat wanneer we er allemaal van overtuigd zijn, dat het niet past, dan is er reden te meer om de zaak aan te pakken. De heer Borst: Als er gevloekt wordt, heeft de po litie het recht,, zoo iemand te verwijderen. Waarom nu een wetgeving te maken? Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, bet adres niet te steunen. h. Een verzoekschrift van eenige schippers uit Barsingerhorn en Winkel om de Leijersloot beter be vaarbaar te maken. B. en W. hebben ook een schrijven van den Burge meester van Oude Niedorp ontvangen, waarin mede op ondiepten in genoemd vaarwater de aandacht wordt gevestigd. Voorgesteld wordt een onderzoek te doen instellen en voorts in overleg te treden met de gemeentebesturen van Barsingerhorn en Winkel. Voorzitter licht toe, met schipper Kuiper een on derhoud te hebben gehad. Voor diepgaande schuiten is het vaarwater te ondiep, maar vooral het passee- ren van 2 geladen schepen is lastig en geeft groot ongerief. Het idee van B. en W. is, om het water door Strijder te laten opnemen, hoe diep het is en dan te zien wat er gebeuren moet. Het vaarwater dient aan de eischen die de scheepvaart tegenwoordig stelt, te voldoen. Evenwel, het meeste belang hebben Bar singerhorn en Winkel erbij, schippers van Nieuwe Niedorp vragen het niet. Maar dat neemt niet weg, de wegen willen we goed hebben, maar 't vaarwater moet tevens goed zijn. Ook polder Waard en. Groet en Niedorper Koggen kunnen om steun worden aange schreven, die hebben er ook belang bij. Bovendien, een gedeelte van het water, van de Leijerbrug tot de Rijd is van de Niedorper Koggen en als dat onver anderd bleef, zou verbetering van het overige deel niet baten. B. en W. stellen dus voor, Strijder opna me te laten doen, daarna aan de verschillende cor poraties steun te vragen en dan kan een besluit wor den genomen. De heer Visser: Het is de kwestie om subsidies te krijgen De heer Wit vraagt, hoe het staat met de schip pers van Oude Niedorp. Die gebruiken het water ook, b.v. Hopman gaat er met zwaar beladen vrachten door. De heer Borst: Bijna alle weken wel. Voorzitter: Als we meer gegevens hebben, kunnen we ook Oude Niedorp vragen; hoe meer corporaties, hoe beter. Bij voldoenden steun hebben we kans dat het vaarwater een goede beurt krijgt. De heer Borst noemt het middel tot bestrijding der werkloosheid. Voorzitter zegt, zich in dien geest geuit te hebben tegen Kuiper, maar die meende dat de baggermolen er in moest, zooals dat in Schagen gebeurd is. i. Verslag van den Keuringsdienst voor Waren en idem van den Vleeschkeuringsdienst. Ook die zullen circuleeren. j. Rapport van het Hoofd der School I omtrent de resultaten der verwarming met gaskachels. De kos ten zijn volgens het Hoofd niet veel hooger dan die van de gewone kachels. B. en W. stellen voor ook tot aanschaffing van gas kachels voor de andere 3 lokalen over te gaan. De kosten hiervan zullen volgens den Directeur der gas fabriek totaal f 790.70 bedragen. Yoorzitter zegt, dat het wel weer een heel bedrag is, maar het gebruik van gaskachels is veel zindelij- ker en veel gemakkelijker. De veihruikskosten zijn, blijkens het rapport, wel iets hooger, maar bij de berekening is niet gerekend, volgens het thans geldend tarief, maar naar een gasprijs van 7 cent. Nadat nog "gewezen is op de onderhoudskosten van gewone kachels, de aanmaakkosten, bewaarkosten enz., wordt met algemeene stemmen besloten, de 3 gaskachels aan te koopen. Opgemerkt werd ook nog, dat men ook spoedig aan 't koopen van 2 gewone kachels toe zou zijn. De onderwijzers zullen wel in hun schik zijn, met dit besluit, zegt voorzitter. k'. Een circulaire van Ged. Staten over herziening van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Met de vaststelling van een nieuwe iaarweddenregeling zal in de eerste plaats rekening woraen gehouden met de verlaging, die de gemeenteraden mochten wenschen te zien toegepast. Verzocht wordt voorts te berichten of "het verlaagde bedrag naar het oordeel van den raad reeds voor den tegenwoordigen titularis dan wei eerst ingeval van ..vacature moet worden, vastgesteld. Volgens de in het rapport van een commissie uit de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het Kanton Schagen neergelegde regeling, waarmede B. en W. in hoofdzaak accoora gaan, zou de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente thans moeten beclragen van f 650 tot f 900. Wijl echter in dat rapport de bedragen der tegenwoor dige regeling als grondslag worden genomen en deée naar de meening van B. en W. wat aan den hoogen kant zijn, stelt het College voor aan Ged. Staten te verzoeken de aanvamgsjaarwedde vast te "stellen op f 600 met twee verhoogingen van f 100, na 3 en b dienstjaren als ontvanger dezer gemeente en ingevaj dc ontvanger tevens secretaris is, de verhooging na 6 dienstjaren niet te te passen. Dit laatste omdat met de voorgestelde regeling <te bezoldiging van den tegenwoordigen ontvanger met r'100 zou stijgen, wat niet in de bedoelnig ligt. Daartegenover ware echter aan Ged. Staten te berichten, dat ingeval) door dat College aan een andere regeling de voorkeur wordt gegeven, het door den Raad op prijs zal worden gesteld, dat voor den tegenwoordigen titiflaris de hui dige regeling (van f 700 tot f 1100, voor den ontvanger, die tevens secretaris is, f 700 zonder verhoogingenj wordt behouden. De heer Wit is het niet eens met het advies van B. en W. Het salaris is nu f 700 'en dat was het ook toej* de inning van de belasting nog niet door het Rijk geschiedde. Nu het werk van den ontvanger zooveel is Verminderd, is er wel reden om het salaris te verlagen en spr. zou het dan ook willlen bepalen Qp1 f 600 zonder verhoogingen. De heer Visser wijst er op, dat het rapport'der Com missie uit de Vereeniging' van burgemeesters en secre tarissen met een regeling is gekomen, die berust op goede gronden. Men is begonnen mei een grondl'oon van f 100 te nemen, daarna de bepaalde boekingen voor iedere gemeente en is zoo tot de vaststelling van het salaris gekomen. Ook is rekening gehouden met de geldelijke verantwoordelijkheid en met de kosten die de borgstelling met zich brengt. Alles is dus nauw keurig nagegaan en nu klinkt het wel eigenaardig te hooren, dat het zooveel lager kan. Die bewering rust niet op gegevens terwijl 'het rapport wel op gegevens berust. Spr. verklaart zelf niet zoo met het voorstel van B. en W. mee te gaan, maar B. en W. willen toch de Xe verhooging voor den ontvanger achterwege laten. Het salaris voor secretaris en ontvanger is dan f 1900 en f 700 is f 2600 en dat is een salaris, dat hij1 minstens moet hebben. De heer Gaijaard meent er den heer Wit op te moeten "wijzen, dat het salaris nu f 700 is, maar wanneer de betrekking niet was gecombineerd met het ambt van secretaris, dan zou het f 1100 wezen, dat is ook een verschü van f 400. In O. Niedorp bijv^ waar veel minder werk is dan hier, betalen ze f 1100, hier f 700. WIJ zijn dus al voordeelig uit. Spr. wijst er ook' op, dat de ■administratie hier altij'd zoo magnifiek in orde is. Bij de conferentie die B. en W. en schoolbestuur met het lid van Ged. Staten hebben gehad, zijn ook de boeken en bescheiden van den gemeentesecretaris nacezien én toén is hulde gebracht aan den ontvanger. Iets dergelijks moo- ten we ook' op prijs stellen. Als de eerste de beste ge meenteontvanger iS) zal' er 'wel wat aan haperen en zooals nu de begrooting enz. is voorgeschreven, zou nog al eens om inlichtingen naar de gemeente-secretarie gegaan worden. Daarom doen B. en W dit voorstel. I)e heer Wit zegt, geen afbreuk te willen doem aan den persoon vaia a©n gemeente-ontvanger, maar wij zijn verplicht te bezuinigen waar het kan en nu de werkzaamheden voor den ontvanger belangrijk zijn ver- I imnderd, doordat de belasting door het rijk wordt geïnd, is hier de gelegenheid om te bezuinigen. De heer Visser zegt dat dit in strijd is met het oordeel van de commissie. Dè commissie zegt dat het werk niet is verminderd, er is amder werff bij gekomen. De heer Wit wll' ook geen afbreuk doen aan do commissie, maar spr. vermoedt dat onder de samenstel lers van het rapport ook wel gemeente ontvangers zijn en het ligt voor de hand, dat wanneer het eigen vonnis moet worden geveld en er doen zich 2 gedachten voor, men overhelt naar den vhoogsten kant. De heer VisserDaar zal ik maar niet op ingaan. De commissie is samengesteld door de Vereeniging van ourgemeesters en secretarissen en die Vereeniging hééft, het Apport goedgekeurd. De heer Wit: Die mensehen hebbetn allemaal van die hooge salarissen. De heer VisserDan krijgen we de kwestie, wat is een hoog salaris. De heer WitIk wiln iet zeggen, dat de salarissen te hoog zijn, maar voor de menschem die het moeten op brengen is 't te hoog. Voorzitter zegt, dat als de secretaris #eens geen ont vanger bleef, we wel voor een paar Honderd gulden minder zouden klaar komen. Men zou dat wel pro- beeren, maar of het er voor volgehouden kan worden, spr. gelooft het nïet.Spr noemt het een groot genot, dat jöe secretaris tevens ontvanger is. Wanneer een ander ontvanger werd, zou hij bijv. Vrijdags een paar uren zitting houden en op een anderen, dag nog eens, terwijl nu de burgerij hier dagelijks terecht kan. Dat is voor de gemeentenaren ook heel wat waard. Het salaris voor den burgemeester zou wel wat lager kunnen, maar diens salaris moet weer hooger zijn aan dat van secretaris. De heer Wit: Tusschen twee haakjes, Voorzitter, U zegt dat het salaris van den burgemeester wel lager kaïn, daar is misschien wel een middeltje op, kijk maar naar Leiden. Voorzitter: Maar dan zou het salaris voor den secre- taris ook naar beneden" moeten. De heer Witis dat in Leiden ook gebeurd. Voorzitter: Dat weet ik niet De heer VisserOver het salaris van den burgemeester zou ik misschien in comité nog wel wat kunnen zeggen. De heer Gaijaard is van oordeel, dat het voorbeeld van leiden niet behoeft te worden genomen. Als je van een salaris van f 14000 er f 20U0 afdoet, dan nou je nog f 12000 over. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Bij de laatst gedane kasopname bleek in kas te zijn f 1196.741/2. Ingekomen is het verslag van den schoolarts over zijn 3 maandelijksche bezoeken. Verschillende gevallen zijn door den arts behandeld, 71 kinderen die de school kwamen bezoeken zijn "onderzocht. liet verslag gewaagt van de uitstekende hulp die de schoolarts van Zuster Kok ondervindt, als hulp bij de controle van onrein heid der hoofden enz. Gé wezen wordt op het nut van het instituut schoolarts. Aan de orde komt een voorstel van het raadslid Mevr. N. MaatsSwan om de wijkverpleegster van het WTitte Kruis te benoemen tot schoolverpleegster. Mevrouw MaatsSwan wijst op het vele werk dat Zuster 'Kok doet, wat wel blijkt uit het "verslag varj den schoolarts. Mevrouw Maats zou nu" Zuster Kok' willen benoemen tot schoolverpleegster opdat ze voor haar werk een kleine vergoeding krijgt. Voorzitter: Dan zou ze ook meerdere bezoeken aan de school kunnen brengen zonder de hulp van den school arts. Mevrouw Maats-Swan: Ja, daar* kan dan later over werden gesproken. De heer Visser zegt dat wel is gebleken het nut van het instituut schoolarts. Mevrouw Maats-Swan wijst er op dat er heel veel werk aan verbonden is. De kinderen te Moerbeek zijn nog niet onderzocht, doordat de dokter drukke spreekuren had. Dat moet dus nog gebeuren. En de Zuster helpt steeds, en wanneer ze een kleine ver goeding krijgt, animeert dat. Om de bezuiniging mag men niet alle goede dingen keeren. Voorzitter zegt dat de schoolarts het al voor een bitter beetje doet, f 100— en als er voor de Zuster dan nog wat bij komt, wordt het nog niet veel. Mevrouw Maats-Swan stelt voor de Zuster f50 vergoeding te geven. De zuster is zeer ijverig, ze vindt het zeer prettig, maar voor wat, hoort wat. De heer Visser kan zich met dat bedrag vereeni gen. Voorzitter: Dan zou -ze ook alleen kunnen inspec- teeren. Mevrouw Maats: Ja, dat. kan omschreven worden. - De heer Gaijaard: Zuster Kok zal een dergelijke aansporing, niet noodig, hebben, maar wanneer er een andere Zuster komt is bet goed dat er een instructie is. Voorzitter: Ja, een instructie is altijd goed, dan weet men, waar men zich aan te houden heeft. Het voorstel van mevrouw Maats wordt met alge meene stemmen aangenomen en de vergoeding op f 50.bepaald. Voorzitter zegt dat dit besluit dus een succes voor mevrouw Maats is. Opgemerkt wordt dat het geen bezuiniging is en de heer Borst meent dat mevr. Maats het in den nieuwen Raad had moeten brengen. Mevrouw Maats: Waarom? De heer Borst: Die is voor bezuiniging. Mevrouw Maats: Dat moeten zi} dan maar d"oen. Besloten wordt tot betaling uit den post voor on voorziene uitgaven van kosten van Middelbaar onderwijs. (H.B.S Alkmaar f 275.03 en H.B.S. Hoorn f 103.07), Ten opzichte van de bijdrage aan die onderwijsin richtingen merkt voorzitter op, dat er niets aan te doen is. Er zijn wel raden die besluiten niet te beta len, maar spr. gelooft niet, dat dit de manier is. De heer Visser: Noen, het zijn gewone wettelijke voorschriften. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1