ICliOpF Söfl! TWEEDE BLAD. Sneven uit Rome. Buinenlandsch Nieuws. Raad Zijpc. Woensdag 4 Juli 1923. 66ste Jaaroang. No. 7257. Het openlucht-theater op den Palat ij n. Het Zuiden, Italië, maar Griekenland vooral, rijp de landen waar het openlucht-theater thuis hoort. Wie in Athene zich een oogenblik neergezet heeft ,op een der oude marmeren banken van het 'kleine half cirkelvormige theater dat daar zooveel eeuwen geleden aan den voet van aen Akropolis gebouwd werd, die voelde allicht een bijna religicuse aandoening; het was een gewijde plek die hij daar betrad, hoe uitgebeten waren die zitplaatsen, die vloer, hoe verweerd ae groteske figuren, die met hun schouders het kleine t o neel schragen en daarachter, als een golvende zee, de parelmoere heuvelri| die Athene omsluit; elk ander decor was hier buitengesloten. In Syrakuse, het aloude Groot-Griek eland, begon men het vorig jaar weer Sofokles en Euripides in het oude Theater op te voeren, want afs versterkend genees middel tegen de vers'apping onzer dagen, wordt overal steun bij de primitieve en meer zuivere uitingen van het gevoelens- en verbeeldingsleven der ouden ge zocht: Cok iij Rome is men ait jaar met grooteu, ijver begonnen ,om theater-voorstellingen in de open lucht te geven. Bit de inrichting der ruimte, die voor het publiek bestemd is, heeft men echter al heef weinig het voor beeld van den aesthetischcm Griekschen bouwmeester gevo'gd. Hier kan pp de ruw geschaafde wit houten, Dank, die met eerr paar spijkers» in elkaar Is geslagen, een elegant 'geklcede vrouw onmogelijk plaats nemen zonder het ergste voor de fijne stoffen te duchten waarin zij zich doschte, daar zij als 6* dames in het oude Hellas niet minder (naar de cpmedie gaat om gezien te worden, als om te zien, buitendien doet het onze schoonheidszin heel pijp! ijk aan, wanneer wij ergens i^men om Sofokles te genieten en dan een afgesioten ruimte betreden, die zoo schamel 'ingericht is .alsof men er een troep lotelingen verwacht, die er zien een hart sterking zul'.en bestellen. En aan is daar nog iets anders wat de m/oderne ftalianen van de Grieken hadden moeten overnemen dat de wij:© woprden der klassieke schrijvers door den wind verstrooid worden: ze hadden, zich moeten her inneren, dal in Griekenland de stem der spelers opge vangen werd in. een soort metalen klokken en gebom- oecrde schalen, niet alleen werd het orgaan daar doof versterkt, maar daar die vaatwerken op verschilfende t«onshoogte gestemd waren en er 'zoogenaamde bïj'tönen in trilling werden gebracht, verkreeg de stem een veel grooter rijkdom van klanken en werd door alle aan wezigen goed verslaan. Hoewel dus het openlucht-thea ter. 'hier nog, wat zijn architectuur betreft, heel wal verbetering behoeft, hebben we toch bij' de opvoering van ..Koning Oedipus" dezer dagen,, van het begin tot het einde onbeschrijfelijk geino'en. In het oude stadion, tusschon de houwvaFfn der keizerlijke paleizen verrees tegenover het paléis van den Koning van Thebe boven i. de oude muren een tempel, van waar een hooge trap* aaor het voorplein voerde. Hier werd geofferd voor de godenbeeld n, die er opgericht stonden. In witte gewaden daalde het koor van priesters uit den tempel naar beneden; van allet zijden kwam het volk toeloopen; hun. tuniiica's vali oranje, purper cn blauw vormden een schitterende harmonie van Meuren, geheel het theater kreeg het aspect van een oud-Italiaansch schilderij voor on«. Rook kolommen krinkkelden langzaam op van de altaren waar tiet geteisterde volk zijn offers plengde ©n vermengd© *zieh met de lichte grijze wolken die door de lucht •dreven. De zwaluwen, die hier tegen zonsondergang in zwermen door de lucht zwierven, trokken in lange lijnen bovein de menchsenmassa en naar mate het treur- pel zich ontwikkelde en het 'noodlot als een zwarte mantel neervalt op dein Ongelukkig.m Oedipus, daalde de avond; een donker violette schaduw spreide zich' over het monumenteele paleis uit, geon vogel vloog er meer door de lucht en geen zong er. Een groote droefheid! steeg op tusschen de eerwaardige ruïnes waarachter de zwarte cypressen dreigend hun, spitsen omhoog staken toen de blinde koning, die zoo even nog als een stralend gelukkig heerscher voor ons stond, wankelend de trappen afging, die hem buiten de stad en in de eenzaamheid zullen voeren. Hoe zeer uit den booze alle theaterdecor is bij een drama, dat de synthese van eetn inenschenleven is, zooa/3 een Sofokles dat voor .ons vermocht uit te beeldèjn,, voelden we nu we dit treurspel, dat we menigmaal Verdienstelijk hebben zien. opvoeren, hier op dezen won derlijk suggestieven oud-historischen bodem in de open lucht aan ons zagen voorbij trekken, het was heen spej meer, het was een geweldig tragisch gebeuren aat we in die enkele uren diep geschokt hieeleefden. Men moet misschien alle grootheid en de bekoring van den Palatijnschen heuvel kennen om- te begrijpen noe hier alles meewerkt om onze stemming te ver- hoogen. Langzaam1 dalen we langs. de bloeiende oleanders naar beneden, gaan onder de hoog van Cónstantyn door en langs het eolosseum, maar -Qan worden we uit onzei droomen opgeschrikt door het geluid van tram ep auto, dat ons er onaangenaam aan herinnert, dat de moderne stad met al haar klein gedoe en haar vervlak kend leven weer vlak voor ons ligt. Rome, 24 Juni 1925. E. F. helden der zee. tt1?? Vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering' te Helder heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het erop wijst, dat in de laatste 50 jaren te Helder alleen, ruim 50 schepen zijn gestrand; van welke schepen ruim /00 schipbreukelingen zijn gered; dat deze red dingen in verreweg de meeste gevallen bij zeer zwaar stormweer hebben plaats gehad; dat de meeste van de redders van deze schipbreukelingen thans bijna o! reeds in de 70 jaren tellen, één zell's van ruim 80 jaar; dat het leven van deze Helden der Zee verre van rooskléurig is en dal de Minister van Waterstaat een onderzoek naar hun levensomstandigheden heeft ingesteld In het adres wordt de hoop uitgesproken dat de leden dei .Tweede Kamér bij Z Ex.*erop zullen aandringen om hen, ijei nooit hebben getwijfeld hun leven in de waag schaal te stellen om dat van een in nood verkeerend evemaensch te redden, vcor grooter gebrek te behoeden aoor hen een pensioen of onderstand te verleenen. het getal gemeenten. hlia mi,uk'r dan 7 wette*i rijn onTangs In het Staats- Diaa verschenen, houdende vereeniging van gemeenten. }e vereenigmg js ingegaan op 1 Mei 1923, behafve de laatstbedoelde, aie op 1 Juli 1923 zal Inffian. Vereenigd zijn: Renkum en Doorwerth; naam der nieuwe gemeente Renkum; Gemleren, Drongelen en Meeuwen, naam der nieuwe gemeente Eethen Ravenstcin Huisseliing en Neerloon, Denreen Den nenburg en Dieden, Demen en Hangel; naam der nieuwe gemeente Ravenstein OvOTassek-611 <^verasse^> naam der nieuwe gemeentd JSchtétö va Umdoflffct *uxq d*r 'Otatwe gam«cme EchttaW; Stad-Ommen en Ambt-Ommen; n«am der nieuwe gemeente: Ommen; 's-Gravenhage en Lo^sdulnen; naam der nieuwe ^>- meente 's-Gravenhage. Door dez« wetten is met ingaMftafa 1 Mei jJ het getal gemeenten in Overijssel met l,Tn Gelderland met 3, ln Noord-Brabant met 5 ©n in het Rijk Klzoo met 9 ver minderd en aal1 met ingang van 1 Juli a.s. het gotpi gemeenten irn Zuid-Holland en in het Rijk nog één dalen. Sedert 1 Mei bedraagt het getal' gemeenten dienten gevolge: Friesland 43, Groningen 57, Drenthe 3-1, Over ijssel 59, Gelderland 112, IJtrecht 72, Noord-Holland 129. Zuid-Holland 184 (1 Juli 183), Zeeland 109, Noord- Brabant 164. Limburg 121, tezamen 1084 (1 Juli 1083). Vergadering van den Raad op Dinsdag 9 Juli, de# middags 2 uur. Afwezig zijn de heeren Groote» en Hooi}. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secre taris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen. De heer Digmum had verdacht dat we gekregen hadden wijziging van den tijd. Feitelijk had voorzit ter de toezegging gedaan dat zoo mogelijk de tijd ge wijzigd zou worden, tenminste de lesuren. Tot heden heeft spr. er niets van vernomen. Voorzitter zegt dat ©enig© dagen geleden van den Inspecteur bericht is ingekomen dat goedgevonden wordt dat de scholen oin 9 uur beginnen. Behalve te Schagerbrug ie dat ingevoerd. Spr. weet niet of het de [bedoeling van den Raad was het op half tien te bepalen. De heer Bruin zegt dat ook te Burgerbrug de school om half negen begint, terwijl voorzitter meent van om 9 uur. Het komt voorzitter voor dat -het niet zoo gewenseht wordt door de ouders om de scholen om half tien te doen beginnen. Er zijn geen klachten over de regeling ingekomen en bovendien lag het op den wegi der Oudercommisaie zich er dan mee bezig te houden. De heer Bruin zegt vorig maal gesproken te hebben uit naam van een 7-tal, leden der Kiesvereeniging, ouders van schoolgaande kinderen. De heer Dignum zegt: bij. ons wachten ze op het besluit van B. en W. De zaak ligt niet op den weg der Oudercommissie, maar op den weg der ge meente. Voorzitter zegt een Katholiek van ft Zand te hebben gesproken en die bejammerde 't dat de schooltijd op 9 uur was gesteld. De heer Bruin gt dat die persoon geen kinderen had. De heer Dignum zegt, dat middenstanders die vlak bij. de school wonen, ook geen last hebben van den zomertijd. Maar men moet maar in het boeren bedrijf zitten. De heer Kapitein meent da.t het bekend genoeg is dat het platteland niet gesteld is op den zomertijd, maar dat men zich wil houden aan, zooals iemand zich uitdrukte, den menschentijd, de andere tijd werd g6kkentijd genoemd. Spreflter doet de mededeeling dat zijn dochtertje 's avonds om half zeven naar bed gaat, menschentijd, maar dan 's morgens uit de slaap ge haald moet worden om naar school te gaan. Twee jaar geleden heeft ook spr. aangedrongen op het be houd van den zonnetijd, hij1 heeft er niets 'meer van gehoord en om het elders ter sprake te bren gen, na 6 of 7 weken wordt dan vergaderd en dan is de zomertijd al een heel stuk 'heen. Spr. vraagt of door B. en W. alles wel is gedaan om handhaving van den menschentijd te krijgen. Hebben B. en W. de vrijheid om het te regelen? De heer Brak zegt dat aan den Inspecteur gevraagd is den schooltijd een half uur te verschuiven. B. en W. meenden dat verschillende scholen reeds om 9 uur begonnen en dan zou het worden half tien. De Inspecteur schreef niet anders dan dat de school tijd op 9 uur mocht worden gesteld. Ook spr. meent dat het mogelijk is de school om half tien te doen aanvangen. De heer Van der Sluijs meent ook, dat, wanneer de Raad half tien wil, het gevraagd kan worden. Maar de inspecteur moet het goed vinden, feitelijk in de eerste plaats de onderwijzers. Wanneer om half tien wordt begonnen, eindigt de les om half een en dat is weer bezwaarlijk voor de menschen die zich aan den zomertijd houden. De heer Dignum ziet dat bezwaar niet, doch de heer Van der Sluijs zegt, dat het toch bestaat. Het hoofd der school moet hét in overleg met de onder wijzers eerst goed vinden en daarna de Inspecteur. De beer Dignum. zegt dat de Inspecteur het wel wenschelijk acht zich aan den zomertijd te houden, maar 'hii zal zich niet verzetten wanneer de tijd een uur yerzet wordt. Het lijkt spr. toe dat het be zwaar niet bij den Inspecteur is, maar bij de on derwijzers, dat wij door de onderwijzers geregeerd worden. De heer Nannes informeert naar de bescherming voor de eïectriciteitspalen te Oudesluis. Voorzitter heeft last gegeven tot bet aanbrengen ervan. De heer Nannes brengt verder ter sprake het on beschoft en onbedacht rijden door auto- en motop- berijders. Spr. meent dat .de gemeente een groote verantwoordelijkheid op zich neemt door geen bor den te plaatsen. Spr. zou op de gevaarlijke punten *n waarschuwingsbord willen plaatsen. De heer Grootes komt ter vergadering!. Voorzitter denkt niet dat dit geeft, degene die eoo gek is, jakkert evengoed door. De heer Nannes: Ik zou het doen. met het oog -op de groote kosten. De heer Kapitein: Dat hindert niet. Voorzitter: Neen, voor de groote kosten moet men het niet laten. v De heer Bruin: Dan spreekt u anders dan toen ik deze kwestie ter «prake bracht. Voorzitter: Als werkelijk het gevaar kan worden voorkomen, dan mogen de kosten geen bezwaar zijn. Ook de heer Brak vindt het gewenseht dat een maximum snelheid voor de dorpen wordt bepaald!. Reeds als voetganger is men angstig bij: het om gaan van* sommige hoeken. Voorzitter zegt dat de kwestie in de eerstvolgende vergadering van B. en W. kan worden besproken. De heer Kapitein noemt" als maximum-snelheid 15 K.M. en dan is het gewenseht dat de politie in het bezit komt van chronometers. Spr. acht het ge wenseht dat er 0^ werd toegezien dat op de hoeken signalen gegeven worden. Spr. heeft nooit gehoord lat iemand geverbaliseerd is en toch gebeurt het ge- 10eg dat geen signaal wordt gegeven. Voorzitter: Meer dan eens. De heer Kapitein: Waarom volgt dan geen verbaal. De heer Nannes vraagt, of B. en W. zich in ver binding hebben gesteld met het Hoogheemraadschap over het beharden van den Belkmerweg—Boschweg langs den Zijperdijk. Voorzitter: Ja, maar we hebben er nog niets van gehoord. De heer Kapitein vraagt, "hoe het mogelijk is, dat de schoolgeldheffing over 1922 nu pas geschiedt. Omdat de goedkeuring zoo laat inkwam, antwoordt voorzitter. De heer Grootes vraagt, of B. en W. zich reeds wil len bezighouden met de eventueele werkloosheid, die spr. a.s. winter in hooge mate verwacht. Het is meer- maleh gebeurd, dat in den herfst met die bemoeiin gen moest worden begonnen. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit idee ter harte zul len nemen. B. en W. zullen pogingen doen om werk te krijgen, want spr. is het er mee eens, dat aa win ter wel veel werkloosheid zal komen. De her Brak deelt mee, dat door de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen spoedig getraeht ml -mxtcteCL «rbeldws aas de ZuMtereeeweatean ge plaatst te krijgen. De heer Nannes meent, dat wanneer de polder ZIJ- pe wil meewerken, we niets met de Zuiderzeewer- ken noodig hebben. Ligt het niet op den weg van B. en W. het polderbestuur te verzoeken de werkloos heid gezamenlijk te bestrijden? Voorzitter: Dat hebben we alle Jaren gedaan. De heer Nannes: Laten we maar conatateeren dat het polderbestuur niet hoeft willen meehelpen, trote de subsidie der gemeente. De hoeren Bruin en Van der Sluijs zeggen het met die uitlating niet eens te zijn. De heer Van der Sluijs zegt, dat het misschien niet is geweest in die mate als de heer Nannes 't zou ^wenschen, maar men moet niet zeggen, dat de pol der niets gedaan heeft. De heer Nannes: Niets zeg ik niet, maar ze hadden veel meer kunnen doen. De heer Appel dacht ook, dat de polder heel wat gedaan had. De heer Grootes meent, dat er voor den pol (ter een massa werk is en noemt de weg vanaf Lagedïjk tot Zijperdijk, die voor wandelaars en fietsers op druk ke dagen onbegaanbaar is. Er mocht wel een tweede weg bij gemaakt worden. Voorzitter: Als we daarmee beginnen, dan zullen er heel wat wegen in ons land niet meer deugen. Na deze inleiding wordt begonnen met de afwer king van de agenda. Ge-d. Staten hebben goedgekeurd besluit tot beta- ling uit den post onvoorziene uitgaven, het doen van af- en overschrijvingen, 2# suppletoir# begroo ting en het besluit tot het aangaan van een geldlee- ning van f 70.000. Proces-verbaal van kasopname op 15 Juni wees aah dat in kas was en moest zijn f 40231.43, waarvan f33000 bij de Coöperatieve Zuivelbank. De verslagen van Vereeniging van Nederl. Gemeen ten, Noorder Stoomtram en Vleeschkeuringsdienst zullen circuleeren. Mej. Bok heeft hare benoeming tot ouderwijzere» te Burgerbrug aangenomen. Door Ged. Staten is de subsidie voor de wijkver pleging bepaald op f 727.49^, zijnde 1/5 deel van de netto-onkosten. Op een 2-tal verzoeken om ontheffing van honden belasting wordt gunstig beschikt. Door de afdeeling Alkmaar van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen wordt een jaarlijksche subsidie gevraagd van f 10.—. B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Wel werkt de afdeeling zeer nul tig, •dioch B, en W. meenen, dat het hier een zaak betreft, die het Rijk dient te subsidieeren, als zijnde voor het algemeen belang. De heer Kapitein wil, waar blijkbaar het Rijk niet voldoende steunt, de gevraagde subsidie verleenen. De heer Dignum vraagt, of het Rijk zich niet met deze zaak bemoeit. Spr. zou dat eerst onderzocht wil len zien. Voorzitter meent, dat wanneer het Rijk er zich mee bemoeit, dan is 't toch zeker zeer weinig, anders zou geen subsidie worden gevraagd. Met 9 tegen 1 stem, die van den heer Van deY Sluijs wordt besloten de gevraagde subsidie toe te staan Op hun verzoek wordt aan de heeren Mol en Hoog- vorst, onderwijzers, het gevraagde verlof verleend ter vervulling van hun dienstplicht. In behandeling komt het bekende adres van de ge meente Wymbritseradeel, om godslastering straf baar te stellen bij Wetboek van Strafrecht. B. en W. meenen, dat een dergelijke bepaling zeer moeilijk te handhaven is en stellen.voor, bet schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dignum meent, dat er niets tegen is o-m adihaesie te betuigen, vooral waar het de bedoeling is het bij de wet op te leggen. Niemand keurt het vloeken goed. Bij stemming over het voorstel van B. en W. «ta ken de stemmen. Voor adhaésiebetuiging stemmen de 'heeren Bruin, Dignum, Schilder,- Grootes en Nan nes, tegen de hJh. Kapitein, Hoogland, Appel, Brak en Van der Sluijs, Ten aanzien van de bekende circulaire van Ged. Staten over de salarieering van de gemeente-ontvan gers stellen B. en W. voor te adviseeren om het sala ris van den tegenwoordigen titularis onveranderd te laten, omdat hij langen tijd voor een laag salaris die functie heeft waargenomen en binnenkort, ver moedelijk volgend jaar, in het genot van pensioen zal worden gesteld. Voor den nieuwen titularis zou den B. en W. het salaris op f 1200 willen bepalen. De heer Appel acht het tegenwoordig salaris te hoog, maar wanneer het nu verlaagd wordt, heeft de ontvanger er voor zijn pensioen veel schade van. De heer Dignum vraagt, of de zekerheid bestaat, dat de ontvanger volgend jaar ontslag neemt. Voorzitter zegt. dat dit zoo goed als zeker is. Vol gend jaar heeft hij z'n aantal dienstjaren. De heer Brak: Begin Juni. De heer Dignum kan zich dan met het voorstel van B .en W. vereenigen. Als 'het nog 2 8 jaar duurde niet. De heer Appel oordeelt 11000 voor dien nieuwen titularis voldoende. Voorzitter zegt dat B. en W. meer op de hoogte zijn van het werk en meenen, dat het salaris f 1200 moet wezen. De heer Appel gelooft dat er genoeg sollicitanten ▼oor f 1000 zullen komen. Voorzitter: Ja, we zullen een leger sollicitanten krijgen als we het nog lager stelden, maar het is de vraag of er goede sollicitanten komen. Spr. wijst ook op de groote verantwoordelijkheid. De heer Kapitein vraagt, of het de bedoeling is, verhoogingen toe te kennen. Voorzitter: Neen, niet meer dan f 1200. Met 9 tegen 1 stem wordt overeenkomstig hei voor stel van B. en W. besloten, tegen de heer Appel. Door de heeren Bruin, Grootes en Hoogland' wor den de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden onderzocht en geadviseerd wordt tot toelating. De vergadering besluit daartoe. Vastgesteld wordt een suppletoir© begrooting, dienst 1923, tot een bedrag van f 4000. Door den secretaris wordt hierbij toegelicht, dat de gemeente voor de bijzondere school te 't Zand jaarlijks f 400 moet betalen .Door de wijziging van de onderwijswet is het mogelijk, dat ook andere ge meenten, die er leerlingen hebben, in die kosten bij dragen, als bijv. Callantsoog. Wel zal onze gemeen te nu ook moeten bijdragen aan andere gemeenten, als Schagen en Alkmaar, maar toch is er nog wel een voordeeltje voor de gemeente aan verbonden.- Betalingen uit den post onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 158.76, worden goedgekeurd. De Raad gaat hierna in comité en na 'heropening komt in bespreking eventueele verbouw van de open bare lagere school te Burgerbrug. Voorzitter zegt, dat de school is opgenomen- en aan groot onderhoud bleek toe te zijn. Wanneer gewone reparatie wordt toegepast, zal het af en toe heel wat kosten eD men houdt toch een oude school over. De vraag is nu, of het gebouw het gewone onderhoud zal krijgen, of dat we het een flinke vernieuwing zullen laten ondergaan. Bij verniuwing is het de be doeling dat de hokken waar de privaten, zijn, worden weggebroken, een muur tegen de slagerij wordt ge bouwd. daartegen de W.C.'s en urinoirs, een gang tüsschon dien muur en de lokalen, de kap vernieu wen, de lokalen af te hakken en te verven. De heer Brüin zou in verband met 'het volgende punt, aanvraag om gelden voor het stichten van een R.-K. school te Burgerbrug, liever zien dat dit voorstel van de agenda werd afgevoerd. Waar dit niet gebeurt, is spr. meer voor gewoon onderhoud. De heer Kapitein zal, gezieïi den toestand, zijn stem geven aan geheele vernieuwing. De openbare school voldoet lang niet aan redelijke eischen en het maakt voor sptrekar daarom niet uit ©r «r ad of niet een bijzonder» school komt. De heer Dignum meent dat deze zaak er toch wel eenig verband mee houdt. De heer Kapitein herhaalt dat de school niet vol- 1 doet aan- redelijke eischen. Het maakt toch zeker niet uit voor welke kinderen de school toegankelijk is. Misschien zou er over gesproken kunnen worden om in plaat» van 3 lokalep 2 lokalen op te knappen, maar veel verschil ral dat, filet geven, omdat ver nieuwing dak enz. toch moet gebeuren, ook al kwam ei een bijzondere school. Ook de voorzitter zegt dat de toestand onmoge lijk is te handhaven. Als tot reparatie wordt over gegaan, zal het ook hooge kosten vragen. Speciaal wijst spr. op de hokken waar de urinoirs zijn, het is er een treurige toestand. Het dakhout is ook af. SpH. is het eens met den heer Kapitein dat het weinig verschil zou geven al9 in plaats van 3 lokalen er 2 in orde werden gemaakt. Het derde lokaal kan toch niet geheel onveranderd worden gelaten en bo vendien zou het mogelijk zijn dat het in de toekomst weer gebruikt zou moeten worden. De heer Bruin meent dat het een tamelijk verschil is of de R.-K. school er komt of niet. Als de bijzon dere school er niet komt dan zou het zeer goed moge lijk zijn dat in de toekomst de openbare school te klein werd. Nu zijn er 128 leerlingen en er is plaats v-oor hoogstens 144 leerlingen. En wanneer de school te klein werd, zou spreker haar heel anders ingericht willen zien. Spr. raadt dus aan wel degelijk met het volgende punt van de agenda rekening te houden. De heer Appel is, wanneer de toostend zoo slecht is. voor nieuwbouw. De heer Dignum zegt dat het heele raadsel is op gelost, als de Raad goedgunstig wil beschikken.- op het vrzoek van hel R.-K. kerkbestuur te Burgerbrug. Dan is alles opgelost. Overigens deelt hij de meening van den heer Bruin. De heer Appel vraagt of het aantal leerlingen te Burgerbrug in de laatste 10 jaren' zoo is vooruitga gaan. De secretaris lidht toe dat er op het oog-enblik 118 Teerlingen zijn. Met 7 tegen 3 stemmen wordt besloten de open bare school te Burgerbrug te vernieuwen. Tegen stemden do heeren, Bruin, Dignum en Schilder. B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken op het verzoek van het R.-K. Kerkbestuur te Burger brug, om gelden beschikbaar tie stellen voor het •t'ibten van een R.-K. school aldaar. B. en W. doen dit voorstel: le. uit een finantieel oogpunt; 2e. om verslechtering van het onderwijs te voorkomen. Zij verwijzen daarbij naar de raadsno- tulen van 19 December 1922. De heer Bruin zegt, dat deze schoolbouwkwestie in ons anders zoo rustig dorpje heel wat beroering heeft veroorzaakt. Spr .hoopt, dat die tweedracht niet van blijvenden aard mag zijn, in het belang van neringdoenden en anderen. Thans zal spr. zijn slem aan het verzoek geven, omdat hij nu overtuigd is, dat de meeste katholieken, de partij waardoor hij is afgevaardigd, de school wenschen. De heer Dignum had verwacht, dat het advies van B. en W. anders zou zijn geweest. Het gaat er niet meer om den schoolstrijd te strijden, het gaat nu al leen om een wettige toepassing van de uitspraak der wet, dat ieder dat onderwijs voor zijn kinderen kan eischen ,wat hij meent dat góed is. Het komt spre ker voor dat B. en W. hier bezig zijn druk uit te oefe nen. Dat B. en W. afwijzend willen 'beschikken uil finantieel oogpunt, kan geen ernst -zijn en diat het verslechtering van het onderwijs zou 'geven, die meé- ning deelt spr. niet. Het zal afhangen van de capa citeit van de onderwijzers. Als er een goede onder wijzer voor 2 klassen staat, kan het onderwijs beter zijn d!an dat een onderwijzer voor een klas van 30 leerlingen, staat. Bovendien, we zitten hier om de wet uit te voeren, die ons van bovenaf wordt opge legd. Het komt soms voor, dat het wel eens dingen betreft, die ona voor de borst stuiten. Maar hier is het wat anders- De schoolstrijd is gestreden en met groote meerderheid van stemmen is besloten, dat een ieder dat onderwijs zal kunnen 'genieten dat hij wenscht. Het bevreemdt spr., dat B. en W. advisee ren afwijzend te beschikken. De heer Kapitein zegt, dat toen deze schoolkwes tie in December hier behandeld is, hij niet aanwezig was. Had hij toen zijn stem moeten motiveeren. dan zou hij dat gedaan -hebben- aan de hand van de wet. Hoewel het een besluit is van de regeering die onze kleur niet had, moeten wij het besluit toch erkennen omdat wij nu eenmaal de regeering erkennen. Spr. was toen dan ook voor het beschikbaar stellen van gelden. Nadien echter is spr. door verschillende din gen van inzicht veranderd. De gemeente Zijpe heeft niet minder dan 6 scholen te onderhouden, terwijl een gemeente als Schagen, met ongeveer hetzelfde zielental er maar 2 heeft. Waar dus per inwoner al zooveel voor onderhoud van scholen wordt uitgegeven, is het dan wel gemo tiveerd, nog weer te verhoogen? De verhouding te Burgerbrug was voor den schoolstrijd prachtig, maar ze is door d© schoolkwestie ontzettend slecht gewor den, Spr. gelooft, dat wanneer de bijzondere school zou komen,, die tweedracht weer hoog op zou laaien. Dat is jammer. Spr .kan zich indenken, dat een ka tholiek de school wil hebben. Met het oog op -het, on derwijs echter zal spr. tegen het verzoek stemmen. Voor de openbare school zijn 3 bnderwijskrachten, maar hoeveel moeite kost het al niet niet om hei onderwijs op gang te houden bij ziekte of vacature. De heer Appel kan zich volkomen verecnigen met het gesprokene door den heer Kapitein. Spr. staat nog op het zelfde standpunt, dat een 2-mansschool niet bevorderlijk is voor het onderwijs en het groote offer dat aan de gemeente wordt gevraagd, moet men niet vergeten. De heer Van der Sluijs vindt het jammer, dat er zooveel over deze kwestie wordt, gesproken. De heer Dignum is teleurgesteld door -het advies van B. en W. en verbindt daaraan de opmerking, dat B. en W. bezig zijn druk op te leggen. Spr. meent, dat in de af- geloopen periode B. cn W. genoeg blijk hebben gege ven, noch de ene partij, noch de andere partij voor te trekken. Waar de heer Dignum als goed katho liek het recht heeft te pleiten voor het, toestaan van het verzoek, moet de heer Dignum ons 't goed recht laten, tegen het verzoek te zijn, wanneer wij op goede gronden- het ongewenschte kunnen aantoonen. Het mag nu wet zijn, maar evengoed rechtvaardigt het óns, dat we ons er tegen verzetten al» w© meenen dat het niet goed i». Spr. onderschrijft wat de heer Kapitein heeft ge zegd, ten opzichte van het onderhouden van 6 scho len. De 2 factoren die B. en- W. in hun advies noe men wegen bij B. en W. het zwaarst, hoewel spr. zich kan indenken dat een groep andersdenkenden een 'bijzondere school wenschen De heer Dignum zegt, dat vorig maal Ged. Staten afwijzend op het beroep hebben beschikt, omdat de aanvraag niet aan de eischen voldeed. Spr. concludeert uit het antwoord van den heer Van der Sluijs, dat men het niet zoo krap behoeft te nemen met de wet, maar spr. herinnert aan de vo rige vergadering toen het ging over den ouden en nieuwen tijd. Toen werd gezegd dat de nieuwe tijd ons wettig waa opgelegd. De he'er Van der Sluijs: Toen is door mij gezegd dat we maar een tijd kenden en dat is de wettelijke tijd. Maar er is niet gezegd dat we er daarom mee sympathiseerden. Voorzitter aoht het punt voldoende besproken 'en brenrt het voorstel van B. en W. in stemmincr. Het wordt aangenomen met 7 tegen. 3 stemmen, tegen de heeren Bruin, Dignum en Schilder, zoodat afwij zend is beschikt op (het verzoek van het R.-K. Kerk bestuur. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5