Alüitü Nieiws- DE LAKSE DE MIAAZ, Dinsdag 10 Juli 1923. 66ste Jaargang. No. 7260. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Co., Schagen EERSTE EL AP. Raad van Schagen. Opent Rekening-Courant. SC HA GEB COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tent.iën noe zooveel moerelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regei meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Gtroote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMUER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering op Zaterdag 6 Juli 1923, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen* burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen Afwezig de heeren J. Helder, Trapman, Rempt en Timmerman, de laatste met kennisgeving van ver hindering. Na opening der vergadering volgt de goedkeu ring der notulen. Aangeboden worden de geloofsbrieven voor de ge kozen raadsleden. Tot commissie belast met het nazien worden be noemd de heeren Koemeester, Overtoom en Van Nu land. Deze commissie adviseert tot goedkeuring:,1 waar toe de Raad besluit. Ingekomen is: Goedkeuring van Ged. Staten le suppl. begrooting, dienst 1923, dito 2e suppl. begrooting dienst 1923; eveneens verordening heffing van leges, en verkoo- ping bouwterrein aan den heer J. Zeeman. Voorzitter van het hoofdstembureau biedt aan processenverbaal der gemeenteraadsverkiezing!. Aangeboden wordt het gemeenteverslag over 1922; eveneens van de Rijkslandbouwwinterschool 1922 1923, waaruit blijkt dat de school werd bezocht le leerjaar 19 en 2e leerjaar 18 leerlingen. Volgit verslag Noorderstoomtramwegtmaatschappij' over 1922, dat aangeeft dat over dat jaar 5 divi dend aan aandeelhouders zal worden uitgekeerd. "YVordt aangeboden het verslag over den. toestand en exploitatie der gemeentegasfabriek over 1922. Af-, geleverd werd in dat jaar 352246 M3. gas. De jaar productie was 354643 M3. tegen 343404 M3. in 1921. Afgeleverd werd 32329 H.L. cokes en werd 59627 K.G. koolteer gefabriceerd. Uit de balans blijkt dat de winst is f 7824.13^. Verdere bijzonderheden zijn reeds vroeger vermeld. Overgelegd wordt het jaarverslag van de Woning- bouwvereeniging. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen, terwijl enkele verslagen op verzoek van de heeren Overtoom en Koemeester zullen circuleeren. Volgt rapport electriciteitsbedrijf le kwartaal door den accountant den heer J., Schoorl Pz. De admi nistratie was in orde bevonden, saldo winst f 3229.75^. Dit winstcijfer lijkt over 1 kwartaal zeer hoog. In verband met de groote afwijkingen en het stroomverbruik over de verschillende kwartalen is dat winstcijfer in geen geval als maatgevend tei be schouwen. •Wordt voor kennisgeving aangenomen. Eveneens wordt overgelegd het rapport van het gasbedrijf over het le kwartaal 1923. Ook deze ad ministratie bevond de heer J. Schoorl Pz. in orde. De winst was hier f327.06K. Ook dit winstcijfer zegt niets voor het verdere verloop. Voor kennisgeving aangenomen. De laatste kasopname wees aan dat in kas -vas a moest zijn f21777.24. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de ge wone uitkeering van het Rijk volgens art. 1, wet 24 Mei 1897, bedraagt f8158 80. Met deze uitkeering wordt accoord gegaan. Van de Kamer van Koophandel te Alkmaar is be richt gekomen inzake benoeming *van den heer W. F. Gorter tot Makelaar. De herziening der bepalin gen (betreffende de Makelaarderij bepaalt, dat men zich tot de rechtbank heeft te wenden met het ver zoek om tot makelaar te worden beëedigd, met ver melding van het vak waarin men als makelaar werkzaam wenscht te zijn. B. en W. stellen voor het raadsbesluit waarbij de heer Gorter tot makelaar is benoemd, in te trekken. Goedgevonden. De heer J. Cornelissen bericht, dat hij zijn benoe ming tot lid der schattingscommissie der Rijksin komstenbelasting niet aanneemt. Tot stemming overgaande, worden 3 stemmen uit gebracht op den heer Koemeester, 2 op den heer Overtoom en 1 op den heer Bregman en 1 op den heer Hopman. De 2e vrije stemming heeft tot uitslag Koemeester 3. Overtoom 3, Hopman 1 stem. Herstem ming tusschen de heeren Koemeester ep Overtoom. Gekozen wordt de heer Overtoom met 4 stemmen, 3 op den heer Koemeester. Mevrouw Roos—Breed mel^t dat zij haar benoe ming tot lid derzelfde commissie wel aanneemt. De heer O. Huiberts bericht dat hij zijn benoe ming tot lid der commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Beide mededeelingen worden voofl kennisgeving aangenomen. Van de gemeente Alkmaar is ingekomen een voor stel om een nieuwe regeling aan te gaan met de buitengemeenten over de toelating der leerlingen op de openbare lagere scholen te Alkmaar. B. en W. stellen voor Alkmaar te berichten om deze nieuwe regeling aan te gaan. Geen enkele leerling uit onze gemeentel bezoekt genoemde scholen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt bosloten. Van Ged. Staten is de bekende circulaire ingeko men aangaande de nieuwe salarieering van Gem.- vJntvangers. Ged. Staten vragen hierover het oordeel van den Raad. Overgelegd hierbij is een uitvoerige toelichting van den gemeenteontvanger den heer öchoorl over zijn tegenwoordige werkzaamheden, w o. de vermelding, dat hij voor dit ontvangerschap kantoor moet houden dat f260 per jaar huur vor dert, plus dubbele telefoon van f40. De meerderheid van B. en W. (voorzitter en de neer Hopman) acht een salaris van f1200 voor den tegenwoordigen titularis voldoende. Zij merken op JlUUr V^? «n f 40 telefoon geen verplichte uitgaven rijn. Er bestaat geen enkel bezwaar dat de ïïuSfVï *huis kfmtoor boudt en hij ia niet ver plichttelefoonaansluiting te hebben. De heer Overtoom stelt voor dit punt aan te hou ALKMAAR, Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHADEN Hötel „Vredelost". Zeer voordeelige condities. lederee» Beeft gaarne vrijen tffd. Voor de huisMUUW echter niet weggelegd. De behandeling der wasch vordert veel teveel tijdT Toch kan zij hierin verandermg brengen eo volop tijd hebben oen zich met de kleinen bezig te boudexA RINSO, de memve uitvinding voor de gezmswasch, zal haar taak verlichten. Zm behoeft alleen voor bet bed gaan bet goed te week en te Betten in f sop volgens de gebrttiksaaowifzaag op bet Terwijl zq slaapt remtgt RINSO bet goed. Dot beboeft zat bet aMeea tak te spoelen. RINSO b de zeep ia borrefvoro» Koop oog bedeneen pakje en paoheer bel vanavond pak» Ovacgfeten in de kuif* inso den in verband met de onvoltalligheid '"dei; vergade ring. De heer Bregman ondersteunt dit, vooral omdat de meening in het college van B. en W. verdeeld was. Het voorstel-Overtoom wordt aangenomen, tegen stemde de heer Van Nuland. Van den. Ontvanger der Registratie alhier is be richt ontvangen, dat het huis van den heer J. Ra ven in het Plantsoen voor een klein gedeelte, groot 32 c.A., staat op Rijksgrond. De minister van Fi nanciën is bereid dat voor f 32 plus kosten van over dracht aan J. Raven te verkoopen, mits het ge meentebestuur van Schagen geen bezwaar had tegen dezen verkoop. B. en W. stellen voor geen bezwaar tegen deze overdracht te maken. De heer Overtoom zegt dat deze quaestie feitelijk is ontstaan door een. fout van B. en W. en den ge meenteopzichter. Toen voor den bouw het perceel door de firma Tuinman en Voorman is uitgezet, was het plan om meer westelijk te bouwen, doch volgens aanwijs van den oprichter moest ongeveer een 4 me ter meer oostelijk worden gebouwd, met het doel een rooilijn voor den Nieuweweg vast te stellen. Daar- dcor is nu de tegenwoordige eigenaar in moeilijkhe den gekomen met het Rijk en spr. acht het daarom onbillijk de 'kosten op den tegenwoordigen eigenaar te verhalen), omdat het hier speciaal een fout van den opzichter en B. en W. betreft. Spr. stelt dan ook voor de kosten plus de overdrachtskosten voor rekening der gemeente te nemen. Voorzitter zegt dat het natuurlijk een' fout is ge weest, maar B. er\ W. en den opzichter wisten zeker niof precies of het van den Staat of van Tuinman en V'-orman was. De heer Hopman erkent, dat B. en W. de verant woordelijkheid dragen, maar als de opzichter zegt izoc is de grensscheiding, dan gaan B. en W. daar- I op af. Bovendien de prijs is door het Rijk uiterst hil- I lijk gesteld en zoo'n bagatel, dat er voor spr. geen reden is er aan te denken het voor rekening van de .gemeente te nemen. De heer Roggeveen begrijpt wel dat B. en W. op het advies van den opzichter afgaan en spr. meent dat de tegenwoordige eigenaar niet verplicht is die kosten te dragen, maar de oorspronkelijke bouwers dienen te worden aangesproken. Spr. acht het meer een kwestie tusschen kooper en bouwers. I Voorzitter zegt dat we het dan wel buiten beschou wing kunnen laten. De kwestie is de vraag of het een ifout van den opzichter is geweest. I De heer Roggeveen zegt dat de kooper niet aan sprakelijk gesteld kan worden. De heer Overtoom licht nogmaals toe dat door den oprichter aan de firma Tuinman en Voorman order is gegeven daar te bouwen. Zonder protest is "aan die order gevolg gegeven, omdat Tuinman en Voor man dachten dat de opzichter het beter wist. De be doeling van de bouwondernemers was geweest de rooilijn meer westelijk te houden. Het gaat dus ook niet aan de houwers aansprakelijk te stellen. Die hebben zich gehouden aan den aanwijs van den op richter. Het ds wel een klein bedrag, maar de tegen woordige eigenaar valt er over en het is ook niet billijk het hem te laten betalen. De heer Hopman zegt dat het wel een fout is ge weest, maAT het gevolg is geweest dat de firma Tuin man en Voorman meer meters gix^nd hebben verkocht dan ze recht op hadden. De heer Roggeveen kan zich er toch niet mee ver- eenigen, dat,: wanneer door den opzichter het bouw terrein. is aangewezen en later blijkt dat die grond niet tot het perceel behoort, die kosten dam later maar op deni tegenwoordigen eigenaar worden ver haald. De heer Overtoom zegt dat het bouwplan geheel klaar was en het gevolg is geweest dat aan de west zijde, waar de heer Voorman nu woont, een strookje meer is gekomen. Dat kan echter niet verkocht wor den, het is geen bouwterrein. Het Moorstel-Overtoom om de kosten voor rekening der gemeente te nemen, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, voor de heeren Van Nul and, Breg man, Overtoom en Roggeveen, tegeni de heeren Schoorl, Hopman en Koemeester. Tegen de overdracht wordt verder geen bezwaar gemaakt. Volgt het bekende verzoek van Wijmbritseradeel betreffende het strafbaar stellen van openlijke Gods^- lastering. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, zie raadsbesluit 27 April j.1., waar een zelfde beslissing werd genomen in een ongeveer ge lijk adres. De heer Van Nuland zegt dat in verschillende na burige gemeenten adhaesie' aan het adres is betuigd, overtuigd als men is van de vreeselijke godslastering die er plaats vindt. Spr. stelt dan1 ook voor adhaesie aan het adres te betuigeh. De heer Overtoom sluit zich hierbij aan. In een vorig adres werd plaatselijke regeling gevraagd, en dat is moeilijk, doch hier wordt gevraagd dat het Rijk het regelt. Het wordt dan van bovenaf geregeld. De heer Roggeveen verklaart zich voor het voor stel van B. en W. De heer Bregman meent dat de lijn. zoo moeilijk aan te geven is wat vloeken is. De een noemt don ders en bliksems vloeken, een ander weer niet. De heer Hopman zegt, dat we allen wel tegen vloe ken zijn, maar van een strafbepaling zal zoo weinig nut kunnen uitgaan. De heer Koemeester acht er niets tegen om het bij de wet vast te leggen, bij kermissen1 en uitvoeringen kan de politie dan optreden. Voorzitter is het met den heer Bregman eens dat moeilijk de scheiding is aan te geven. De heer Koemeester zeg% dat dit ook zoo is wat het dronken-zijn betreft, de een zegt hij is dronken en de ander zegt van niet. Voorzitter: Dat is toch heel iets anders, zijn wag gelende gang en zijn wartaal geven wel aan of iemand dronken is. Het voorstelVan1 Nuland om adhaesie te'betuigen wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor de heeren Koemeester,, Van Nuland en Overtoom. De heer Koemeester: Dus we mogen weer vloeken. Voorzitter: Dat is niet waar, dat belet uw zedelijk fatsoen. Volgt adres der gemeente Smilde om de Rijksbe lasting op een omslag over 3 jaar te baseeren. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. Komt nogmaals ter tafel het voorstel van B. en W. om f50 te geven aan de Schager Tennisclub. Dit was vorig maal aangehouden op verzoek van den heer Helder om dan over te leggen een ledenlijst, contributie enz^ enz. Deze bescheiden zijn thans bij gevoegd. B. en W. deelen mee, dat zij hun voorstel om f50 te geven, handhaven. De heer Bregman vraagt het adres aan te houden, omdat de heeren Helder en Rempt die zich voor dit punt vorig maal het meest interesseerden, niet aan wezig rijn. Voorzitter zegt dat de heer Helder toen verlangde een overzicht van de finantiën en een ledenlijst De heer Van Nuland licht toe dat de heer Helder meende dat er leden bijl waren, waarvoor geen steun noodig was. Het voorstel-Bregmaifl om dit adres aan te houden, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor de heeren Bregjman, Koemeester on Van Nuland. Waar het adres dus in behandeling komt, zegt de heer Koemeester, dat de leden allen welgestelde men- schen zijn. Vindt u ook niet, vraagt spr. aan den voorzitter. Voorzitter, meent dat de heer Koemeester die laat ste vraag moeilijk aan spr kan stellen, want B. en W. stellen voor subsidie te verstrekken, omdat zij de sport willen bevorderen. Ook aan „Spartta" wordt sub sidie verleend. De secretaris licht in van' nu niet meer. De heer Van Nuland zal tegen het voorstel stem men. De heer Roggeveen verklaart zich voor het voor stel van B. en W. We hebben hier nu een mooi sport terrein en dat moeten we aanmoedigen. De vereeni- ging heeft zich vrij zware offers getroost, er is wel meer wat betaald moet worden, wat niet in de toe lichting staat. Schagen moet zich inspannen zulke dingen hier te krijgen. Schagen is een ceDtrum en we moeten de menschen hierheen lekken. De heer Overtoom zal voor deze subsidie als aan deel in de oprichtingskosten stemmen, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat hij ook volgend maal aan een subsidieaanvraag zijn stem zal geven. Nadat er nog op gewezen is dat het de bedoeling is de f 50 alleen voor 1923 te verleenen, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 stem men, tegen de heeren Schoorl, Koemeester en Van Nuland. Van den heer D. Kramer alhier is het aanbod in gekomen om f100 te geven bij zijn overlijden voor het onderhoud van zijn grafstede op de Algemeen© Begraafplaats. B. en W. stellen voor deze schen king te aanvaarden. Goedgevonden. Worden aangeboden plannen van B. en W. tot verbetering der Nieuwe Laagzijde. Deze plannen houden in om 't perceel water tegen over den Stationsweg te dempen en te rioleeren en daarop wat beplanting aan te leggen, verder een trottoir te maken van tegels en verder grintpaden. Verder op de Nieuwe Laagzijde vanaf perceel Van Thijn in de richting Gedempte Gracht de rijstraat eenige meters te verbroeden, door het plantsoen daar in te krimpen en de bosschages tegen de schuttingen te plaatsen, met achteruitgangen van de verschil lende erven direct op de straat. B. en W. stellen dit voor, vooral met het oog op het verkeer waaraan de Molenstraat niet in alle opzichten meer voldoende ruimte geeft. Verschillende teekeningeu en bestek ken worden overgelegd, waaruit blijkt dat dit ge heel e werk zal kosten f 6700. B. en W. stellen voor dit bedrag te voldoen uit een gedeelte van het. vermoedelijk batig saldo van. de rekening 1922. Nadat de vergadering een poos was geschorst, wordt zij heropend 'en wordt, het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wordt overgelegd de instructie keurmeesters marktvee. Deze is opgemaakt door den Inspecteur van den VeeartsenJjkundigiexi dienst. Goedgevonden. B. en W. stellen voor om het hypothecair credlet voor de 15 Middenstandswoningjen. aan de Cornelis Bokstraat definitief te bepalen op f79500.4 Novem ber 1921 en 10 Maart 1922 werd bij Ministerieel© be schikking een voorloopig hypothecair voorschot ver leend van f81000, voor 16 woningen, voor welk be drag de gemeente zich heeft garant verklaard. Na schatting is dit bedrag door den minister definitief bepaald op f85000; 1 woning is verkocht, dus is dit bedrag f79500 geworden. De heer Van Nuland zegt zich vroeger tegen dien bf'uw te hebben verzet cn zal nu zonder nadere mo tiveering tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Overtoom is vorig maal niet accoord ge gaan met dien bouw, doch waar het hier betreft een regelmatige afwikkeling van de zaak, waartoe de Raad besloten heeft, wil hij die afwikkeling niet tegengaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen de heer Van Nuland. Aangeboden wordt kohier Hondenbelasting, totaal f947. Wordt goedgevonden.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1