Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Een Levensweg Dinsdag 10 Juli 1923. 66st Jaarqanq Mo. 7260. t \X' V 1 I1' d LA U PLAN TENZIEKTENL EER. LIL (Vragen, deze rubriek betreffende, in te sturen aan den beer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Post zegel voor antwoord behoeft niet te worden, ingeslo ten. Zoo noodig voege men er goed verpakt materiaal bij. Wegens de grootje drukte, verbonden aan de aard appelkeuringen, kan ik er niet voor instaan, dat ik Zaterdagsmorgens tbuis ben.) Vragenbui. Er kwamen zóóveel vragen in, dat bet niet doenlijk is, deze alle in de courant te beantwoorden. De vra gers hebben allen per brief antwoord gehad. De be langrijkste zal ik hier behandelen Bladluizen (Vraag 88). Ondanks het koude weer, dat we gehad hebben, treffen we allerwege deze schadelijke insecten aan. De bestrijding moet geschieden door bespuiting met brandspiritus en groene, zachte zeep (2 K.G,t De heer Bot van Berkhout bericht mij, dat hij daarmede uit stekende resultaten heeft bereikt bij luis op wortels. Voor zachtere gewassen (rozen) gebruike men halve sterkte, Zieke blauwmanen (Vraag 90). Uit Hauwert krijg ik omtrent deze gewassen een vraag. Opgezonden worden een paar maanzaadplan- ten, die zieke bladeren hebben. Aan den onderkant komt een witte schimmel voor, die meer dan 1/10 deel der planten verwoest 'heeft. De planten lijden aan valschen meeldauw, welke zwam kan bestreden worden door bespuiting mot Bordeauxsche pap (1 Rupsen in pruimen (Vraag 91.) In tal van pruimenboomen treft men op heden de „ragruip" aan. De rupsen leven gezellig bij elkaar in een spinsel en laten zich aan een draad zakken. Be strijding door Parijsch groen, maar spoedig toege past, t Bonte bessenvlinders (Vraag 92. Deze vraag, die evenals de vorige, uit don Beem- ster komt, gaat ovor do vlinders met zwarte on gele stippen, die men traag over de bessenstruiken ziet vliegen. De rupsen van deze vlinders kunnen in den winter heel goed bestreden worden met carbolineum. Dmivsnkwalen. Legio waren de vragen, omtrent zieke druiven. De I oorzaak heeft wel in hot weer gezeten, dat de blade- ren geel werden en gingen afsterven. In Enkhuizen was echter een gevaarlijker vijand aanwezig, nl. de meeldauw. Deze zwam moot tegen gegaan worden, door verstuiving van zwaveL De Controleur bij den Plantenziektenkundigen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. KAMER VAN KOOPHANDEL. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, over 1922, is het volgende ontleend. Wat den handel en de industrie in genoemd district betreft blijft hoofdzakelijk de aandacht ge vestigd op de productie van. en den handel in zuivel- producten, die van den tuinbouw, de visscherijen en algemeene consumptieartikelen, behalve ijzerindu strie, tabaksindustrie en een aantal andere. Ook in dit district deden zich de gevolgen gevoelen van de snelle daling der marken, waaraan door de Duitsche export-industrie en scheepvaart een belang rijke voorsprong werd ontleend. Van overwegend be lang is wel de kaashandel. Kon in 1921 worden ge- ;vaaivan een vooruitgang van 1 millioen Kg., ook in 1922 is weder ruim 1 millioen K.G. meer aan de markt te Alkmaar aangevoerd), zoodat het to taal aan kilo's 5.017.3396 bedroeg, een hoeveelheid, ge lijkstaande met den aanvoer in 1901. Deze vermeer dering kan haar oorzaak vinden in de omstandigheid, «aar ha» Engelsch Tan E. TEMPLE THUR8T0N door W. J. A. ROLDANUS Jt Bridget lachte heesch. Het klonk Nanno in de ocren. als de lach, dien men in de hel hooren zal. „Jouw vader behoorde tot datzelfde soort als Mr. Jerningham. Waarachtig, hij wou alles van me heb- .ben wat hij krijgen kon. En hij heeft het gekregen. O, en een heele boel mooie beloften! De duivel hale hem! Na den avond, dat hij me verleid heelt, heb ik hem nooit meer gezien; en een paar jaar geleden heb ik gehoord, dat hij dood was. Je zal hem op een rare plaats vinden, als je soms lust moch hebben hem te gaan zoeken". Een oogenblik nam Nanno haar handen voor haar gezicht weg en keek zij haar moeder vol afschuw aan; dan stond zij op, liep de keuken door en wierp zich snikkend op de tafel bij het raam. „Ja, huil maar; maar tranen maken je geen kind van je vader, denk dat maar niet. Bij God, wij Po- wers hebben altijd makkelijk kinderen gekregen en er was niets tegen te doen, dat je op de wereld kwam. Maar nu zaJ je met Jamesy Ryan trouwen. En al drinkt hij nou en dan een borrel, dan beteekent dat niets- vergeleken bij de waarheid over jou, als hij die te weten kwam". Daarna kon Bridget niets meer zeggen. Nanno was verslagen. Al haar moed was weg en zoodra haar za&' voelde zij zich in haar woede be vredigd. Met een laatsten blik op haar dochter, die nog steeds voorover op de tafel lag, ging zij naar haar slaapkamer terug. Bijna een uur lang bleef Nanno zoo goed als roer loos. Nu en dan schokten haar schouders krampach tig; maar verder gaf zij nauwelijks een teeken van leven. En toen haar tranen eindelijk uitgeput waren, stond zij met zware oogen op en keek zij om zich heen zonder iets te zien. duisterde zij in een poging om een ge bed te beginnen. „O, Godl" zeide zij weer maar er scheen mets. te zijn om voor te bidden. Alles, waarvoor zij in het leven bang geweest was, scheen door dat ééne woord van haar moede plot seling werkelijkheid geworden te zijn. Schande was haar lot haar geboorterecht haar erfdeel. HOOFDSTUK XIII. Van af dien nacht begon het noodlot, dat Nanno'fe dat. de productie grooter werd, omdat veel bouwland, dat. gedurende den oorlogstijd voor de voedselvoorzie ning in cultuur werd gebracht weder tot grasland werd gemaakt; dat het aantai zelfkazende boeren toenam en dat eenige producenten de voorkeur eraan gaven hun kaas weder via de vrije markt af te zet ten. in plaats van over de exportvereeniglng. Door de coöp. zuivelexportvereenigang Noords-Holland te Alk maar werd 2.341.641 K.G. verhandeld, terwijl van de combinatie Alkma&r-Gouda de cijfers zijn 601,400 K.G Er is een strooming waar te nemen, dat verschillen de productenten er de voorkeur aan geven de tus- schenkomst van de markt te gebruiken, waar zij door onderlingen concurrentie der handelaren den hoog- sten prijs tegen contante betaling kunnen bedingen. Wat den handel betref mag geconstateerd!, dat deze zich, niettegenstaande de omstandigheden^ waaronder de zaken gedreven worden, geweldig moeilijk waren, kranig heeft geweerd. Het valuta-vraagstuk was een bron van groote zorgi. Ook de veranderingen met betrekking tot de invoerrechten in verschillende lan den, zooals Frankrijk, Spanje en Amerika, hebben j stagnatie verwekt. Hoewel de Fransche en Zwitser- sche regieeringe'n bij onderling traktaat een gunstiger [invoerrecht in Spanje hebben bedongen, is dit onze regeering niet gelukt, zoodat het verhoogde recht Ivan 150 peseta's per 100 K.G. nog van kracht is, ter wijl dit voor genoemde landen is teruggebracht op 170 peseta's. En dan wordt door velen nog wel ge meend, dat Nederland tegenover Spanje tpt de meest begunstigde naties behoort, hetgeen niet hetgeval i schijnt. Een groot bezwaar voor den kaashandel is ook h«t I feit, dat in dezen handel de laatste jarei^.het zenden in consignatie plaats vindt, welke handelwijze zeer nadeelige gevolgen veroorzaakt, omdat, zijn de zen dingen eenmaal in het buitenland, het zeggenschap over het product aanmerkelijk is verminderd. De Kar mer meent daarom ernstig te moeten waarschuwen.. tegen de gevolgen, die hieraan zijn verbonden en geeft den raad, deze wijze van afzet zooveel mogelijk te beperken. I Daar door lage valuta's de Oostelijke afzetgebie den bijkans verloren gingen, was het afzetgebied I klein, waardoor het voor den handel uiterst moeilijk was de kaas te plaatsen zooals men gewoon was, temeer daar waar in het beperkte afzetgebied de af levering in moeilijkheden was gekomen door een ge wijzigd handelsstelsel tengevolge van genoemde maat regelen om het artikel aldaar te consigneeren. Groo te schommelingen deden zich dit jaar in de prijzen voor. Wat'de visscherij betreft, wordt gemeld, dat zoo- wel het aantal vaartuigen 'hier (d.i. Helder) aan den gemeente-afslag, 6560 (v. j. 7490) en do totale bruto opbrengst der afgeslagen visch, f438.435 (f609.783), een beeld geven van den ongunstigen toestand, daar bij in aanmerking genomen de grootere vangcapaci- teiten van de Noordzeevisschersvaartuigen, welke thans bijna alle zijn voorzien van motoren. De prij zen voor de uit de Noordzee aangevoerde visch wor den bevredigend genoemd. De betere haring-, ansjo vis-, geep- en garnalen vangst konden het niet zoo goed maken om het eindresultaat een beter aanzien te geven. De vischhandel had evenmin goede uitkomsten. Duitschland, devroegere groote afnemer, is thans leverancier. Duitsche vischstoomers komen geregeld vangsten te IJmuiden verkoopen. Zelfs belangrijke spoorzendingen visch komen de binnenlandsche en Belgische markten overvoeren. Daartegen is onmoge lijk te concurreeren, wegens de lage valuta's in dat land. De belemmeringen bij den export zijn thans zoo goed als opgeheven. Over het algemeen hoort men van den vischhandel, als van vele andere bedrijven, niets dan klaagtonen,; daarbij ziet de toekomst er nog donker uit. De groothandel in het algemeen en die der con sumptie-artikelen in het bijzonder hadden veel moei te, door de voortdurende daling van prijzen, de ba- lens in evenwicht te houden en van de grootere za ken kan gezegd, dat zij. met verlies hebben gewerkt; de laatste zaken leden de grootste verliezen, omdat die naast groothandelaar tevens importeur zijn en op de importgoederen waren de verliezen groot. Alle zaken, groot en klein, hadden te kampen met veel te kleinen omzet en veel te hooge bedrijfskos ten. In verband met den handel en de industrie is de toestand in de land- en tuinbouwbedrijven in het district van zeer groot gewicht. Niet alleen dat het marktwezen deels afhankelijk is van de productie van land- en tuinbouw, maar de voor dit district zoo belangrijke handel in kaas, andere zuivelproducten, vee, granen, kool enz. staat in het nauwste verband met den toestand van den veestapel, de verdeeling van wei- en bouwland en de opbrengst daarvan. In 1922 leverden de gewassen een buitengewone op brengst op, maar omdat er over bijna geheel Europa een goed gewas is geweest en de toestand in de na burige landen, wat de valuta betreft, steeds slechter is geworden, gingen de prijzen steeds lager. Een en ander was van zeer veel invloed óp de vraag van onze voor export bestemde aardappelen en groen ten, waarvan de prijzen steeds terugliepen; er was geen sprake van, dat het tuindersbedrijf loonend kon wezen. De bedragen die in het laatste halfjaar van 1921 op de veilingen werden verwerkt, weken dan ook buitengewoon veel af van vorige jaren; echter dient opgemerkt, dat niet alles door en over de vei lingen is verhandeldi, daar tengevolge van den enormen voorraad en de lage prijzen een groot ge deelte voor veevoeder is verkocht en ook wel door de telers zelf te gelde is gemaakt Wat de schapenteelt ap Texel betreft, ia 1822 een zeer slecht jaar geweest Van Wieringen zijn in 1922 verzonden 8569 balen gemaaid zeegras. De oogst van dit artikel was klein, zoodat de voorraad zeer gemakkelijk kon worden geplaatst. De afzet vond plaats naar het binnenland, Noord-Frankrijk en Zuid-België. SCHURFTZIEKTE BIJ APPEL EN PEER. Het blijkt, dat vooral de appel'boomen, in hevige mate aangetast zijn door de schurftziekte. Geheel e bladeren zijn bedekt met het olijf-groene waas, dat gevormd wordt door de op die bladeren voorkomen de sporen van de schurftzwam. Ook op de vruchter beginnen zich reeds vele schurftplekken te vertoo- nen, wat door den zeer langzamen groei der gewas sen bevorderd wordt In verband daarmede laat het zich aanzien, dat bespuiting der vruchtboomen, ter bestrijding dezer schurftziekten wenschtelijk, in vele gevallen wellicht 'noodzakelijk zal zijn, om het blad te behouden en goede vruchten te oogsten. De aaiv dacht der fruittelers zij er daarom hierbij op geves tigd', dat de schurftziekte bij appels op dit oogenblik moet bestreden worden door bespuiting met Califor- nische pap. Bordeauxsche pap (koperkalkpap) die met goed ge volg vóór den bloei kan worden aangewend, mag op appels thans volstrekt niet meer gebruikt worden, daar men groote kans heeft het blad door deze be spuiting te beschadigen, om te doen afvallen. Daarom moet men zich nu volstrekt bepalen tot de Californische (zwavelkalk) pap, die in een sterkte van 1 deel op 30 deelen water verspoten wordt. De hier 'bedoelde pap moet een soortelijk gewicht bezit ten van 20 gr. Beaumé. Voorschriften voor de 'bereiding zijn op aanvrage te verkrijgen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij de ambtenaren van dezen Dienst in de provincies, De werking van Californi sche pap is het best bij' eendgszins warm, zonnig weer. 22EN j»""" DEMONSTRATIE IN EGYPTE, In Egypte is het bestuur veranderd, maar boteren wil het er nog niet. De arbeidsloosheid is er groot, de levensmiddelen zijn er duur, en demonstraties zijn er aan dè orde van den dag. Hierboven 'n demon stratie te Cairo. Met hun roode hoofddeksels op, ziet men» er in vogelvlucht zeer revolutionnair uit. lippen gevormd en zijn schaduwen in haar oogen achtergelaten had!, tot in haar ziel door te dringen. De eerste weken schaamde zij zich door iemand gezien te worden en weigerde zijl onder welk voorwendsel ook naar het dorp te gaan. Wanneer zij John Troy ontmoette, sloeg zij haar oogen voor zijn blik neer. Een tijd lang durfde zij: niemand recht in het gezicht te kijken, pet was alsof zij gebrandmerkt was met een merk, dat haar als onrein stempelde. Wanneer Johnny zijn hand in de hare legde, trok zij die zacht weg!. Wanneer Bridget haar aanraakte, huiverde zij. En 's nachts wanneer het gesnork van haar broer gelijke maat hield met de eentonigheid van baar ge dachten, placht zij wakker te liggen, verteerd door een onredelijken afkeer voor zichzelf. Geen redenee ren was krachtig genoeg om die gemoedsstemming te veranderen. Zij wist, dat het haar schuld niet was; zij wist, dat geen blaam haar treffen kon, maar toch scheen haar de vlek van dit alles zoozeer* de hare toe, dat zij niet in staat was die uit te wisschen. Wanneer John haar beval iets te doen op het erf, gehoorzaamde zij met haastige slaafsheid:, als ware zij een slavin. Wanneer Bridget haar iets vroeg, deed zij het onmiddellijk. In die eerste weken, totdat de scherpste rand van haar schande door den tand des tijds wat botter geworden was, voelde zij het als haar plicht anderen te gehoorzamen. Wat Jamesy Ryan betreft, was zij dienzelfden nacht nog tot een besluit gekomen. Drie dagen la ter, toeni zij gelegenheid had John onder vier oogen te spreken, deelde zij hem in enkele woorden haar besluit mede. Hij luisterde verbaasd naar die ver andering en het gedweeë in haar stem. „Wat heeft zij dien avond tegen je gezegd?" vroeg hij, toen zij uitgesproken had. Hij was niet zoo onnoozel dat hij zich door de onverwachte verande ring in haar 'besluit om den tuin liet leiden. Zijn twintigiarige samenleving met Bridget had hem niet blind' geimaakt voor de 'manieren, die zij' toepaste, en hij wist, dat zij speciaal tegen Nanno meedoogenloos was. Dien bewusten nacht had hij niets gehoord van wat er tusschen Nanno en haar moeder voorgevallen was. Hij had zijn kleeren uitgegooid, was in bed ge kropen en had reeds geslapen voor hij goed en wel met zijn hoofd op het kussen lag. Het was de diepe slaap, welken alleen zij kennen, die leven in Gods vrije natuur. De hoogste tonen van Bridget's heesche stem zouden hem niet wakker hebben gemaakt. Maar ofschoon 'hij niets gehoord bad, dat zijn arg waan opwekken kon, had de nederige klank in Nanno's stem hem toch gezegd, dat er iets was voor- gevallen. „Wat heeft ze dien avond tegen, je gezegd?" her haalde hij. Nanno keek een anderen kant uit. „Zij heeft ge zegd, dat ik aan jou moest denken, en daar heeft ze gelijk in natuurlijk". „En is dat alles?" „Ja, dat is alles r Of het waar was of niet en John twijfelde zeer aan haar woorden door den klank in haar stem wist hij, dat hij niets verder uit haar zou kunnen krijgen, waarom hij niet langer aandrong. Enkele dagen later gingen zij naar een advocaat in Anesk, om de zaak voor goed te regelen. John en Nanno bemoeiden zich nergens mede; het was een vrij ernstige schermutseling tusschen Bridget en Jamesy, waarbij de eerste als overwinnares uit het strijdperk kwam. Toen alles geregeld* was, gngen zij naar de dichtst bijzijnde herberg, terwijl Nanno aan haar lot overge laten werd en doen kan wat zij wilde. Een onbewuste ingeving bracht haar naar den win kel, waarvoor zij uitgestapt was, toen zij met Jer- ningham naar Anesk gereden had. Een tijd lang stond zij naar de uitgestalde artikelen te kijken, zon der het bestaan van een ervan te beseffen. Alles, waar zij dien avond bang voor geweest was, en nog erger dan dat, was sindsdien werkelijkheid geworden. Tot dat oogenblik bad het haar toegesche nen of zij geleefd had; er waren pretjes en pleizier- tjes in haar bestaan geweest, waarna zij met ver langen uitgezien had. Nu echter zag zij naar niets meer met verlangen uit; integendeel alles, wat voor haar lag( vervulde haar mét een afschuwelijke angst. Vanaf den dag, waarop het huwelijkscontract ge- teekend was, tot den volgenden Vastentijd, schoot er, niets over om te doen dan te wachten. Voor Nanno had de tijd verschillende aspecten. Nu eens scheen het alsof de jaren vlugger zouden voorbijgaan dan de enkele maanden. Dan weer en vooral wanneer Jaemsy Ryan baar op de boerderij' het hof kwam ma ken en prdbeerde reeds de vruchten te proeven, welke hij weldra met ruwe haaiden van haar af zou ruk ken, dacht zij, dat het nog maar heel kort duren zou voor die vreeselijke dag aanbrak. Toen Pater Mehan haar eens op straat tegenkwam, bleef hij glimlachend staan. „Nou, jou is ook heel goed aan te zien, wat beter voor je is dan bet klooster", zeide hij met zijn aan geboren vleierij. Nanno antwoordde niet en daar hij h8ar zwijgen verkeerdelijk voor maagdelijke schuch terheid aanzag, voegde 'hij er aan toe: „Nou, ik zal je zeker de volgende Vasten wel zien, Nanno". En in de overtuiging, dat zij volkomen tevreden was met de toekomst, was hij doorgeloopen. Hoe zij! den moed had dit alles te dragen en te door Een nieuwe ploeg in actie. Voor zware klei niet te ge bruiken, maar voor lichten grond zeer handig in ge bruik. De peraboomen mogen niet met Californische pap bespoten worden. Hiervoor is Bordauxsche pap toet aangewezen bestrijdingsmiddel en wel pap. die be reid is uit 1 Kg. kopervitriool en a 3/4 Kg. onge- bluschte kalk op 100 Liter water. Ook voor deze be reiding zijn vlugschriften verkrijgbaar bij den Plan tenziektenkundigen Dienel ST. MAARTENSBRUG. Woensdagmiddag geraakte een kind van den heer F. K. in den Ruigenweg alhier in een onbewaakt oogenblik te water. Gelukkig werd dit kort daarop door de moeder ontdekt, die het kleintje met moeite op het droge wist te brengen. Na eenige pogingen mocht men er tot groote vreugde van de ouders, in slagen, de levensgeesten van het kind weer op te wekken. BRETZAND. Vrijdagavond 6 Juli hield de Hard dra verijvereenl- ging V.Z.O.S. een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer *S. Spigt, opende de heer N. H. Onderwater de vergade ring, waarbij hij zijn leedwezen betuigde over de ge ringe opkomst. Vooral waar een zoo belangrijk mint als het al of niet hpuden eener dravorij op kermia- Maandag als onderwerp van bespreking o-p de agen da stond, had men stellig een grooitere belangstelling mogen verwachten. Spreker deelde verder mee, naar den Burgemeester te zijn geweest om te vragen, of Breezand in plaats van kermis, op een anderen tijd een tweedaagsch sportfeest zou mogen hebben. Bur gemeester had zich daar echter persoonlijk ten sterkste tegen verklaard, o.a. aanvoerend, dat als men daarmee in Breezand begon, Van Ewijcksluis, Spoorbuurt en mogelijk nog andere gedeelten wel spoedig dat voorbeeld zouden wenschen, te volgen en dan wist men niet, waar het eind was. Na deze mededeeling van den voorzitter, wilde men van die zaak nu maar verder geen werk maken en kwam de vraag ter sprake, of men Maandag van kermis nog een harddraverij zou houden of niet. Be sloten werd, het wèl te doen. Immers, de vereeni- ging leed nog volstrekt niet aan gebrek aan levens kracht; zij bestond uit 110 leden en al kon geen en tree geheven worden van toet publiek wijl 'het draven op den openbaren weg geschiedde zij*- kon niettemin vrijwel zichzelf bedruipen. Wèl een draverij dus. Maar waar? Bij stemming werd ten slotte het gedeelte van den Zandvaartsweg tusschen brug en Kleiweg daarvoor aangewezen. De vereeniging „Concordia", die juist repetitie had, ver klaarde zich bereid, voor muziek te willen zorgen. Besloten wrd, drie prijzen uit te loven en deze respectievelijk vast te stellen op f50.f25.en f 10.terwijl het inleggeld voor niét-Jeden op f 1. werd bepaald. Na de rondvraag, die verder niets opleverde, werd de vergadering vervolgens gesloten. CANDIDATFN EFFSTE KAMER. Naar de „Tel." verneemt, zullen vanwege den Vrij heidsbond bij de Eerste Kamerverkiezingen voor de groep Noord Holland—Friesland candidaat worden gesteld mevr. Wijnaendls Francken—Dyserink en de heeren S. v. d. Bergh Jr., dr. J. E. van Weideren Rengers, K. Breebaart, D. .T. van Houten, mr. J. A. Stoop, H. Eisma en dr. M. de Harttogh. EEN BLIJDE VERRASSING. Te Coevorden is een jonge vrouw, die haar gehee- le leven doof was, plotseling weer tooorende gewor den. staan, het gaat boven het begrip van den man om dat alles uit te leggen. Vrouwen zijn niet alleen stcïcijnscb voor de smarten des lichoams; niet allen zijn zij in staat de barensweeën met op elkaar ge klemde lippen en zwijgend te dragen; zij zijn ook stoïcijnsch voor de zielesmarten. Maar toch is alles wat Nanno in die enkele maanden leed; alles, waar op zij/ gehoopt en waaraan zij, naarmate de tijd verliep, gewanhoopt had, totdat het leven) inderdaad de vreeselijke werkelijkheid werd, die zij nu en dan gedroomd had_, dat het wezen zou maar toch is dit alles slechts het begin der tragedie, die hierna opgevoerd zal worden. Zij was jong intens jong en daarin lag het vreeselijke van alles. Het is moeilijk om te beseffen, dat het leven geleden moet worden, precies even moeilijk, zoo niet moeilijker, dan het is. dat het ge leefd moet worden Weliswaar is het per slot van re kening misschien zoo'n ernstige zaak niet en de tem peramenten, die dat vinden, zijn buitengewoon bege nadigd. Maar wanneer iemand's geboorte, zooals Nanno's gieboorte, de satire van het Noodlot is, wan neer iemand de afschuwelijke noodzakelijkheid voelt het te leven, omdat het van twee ontzaglijke onze kerheden de minst erge is, dan kan het leven alles zijn wat Nanno ervan vreesde. Welke belooningen er hiernamaals zullen zijn, kan geen philosophie van geestelijken of wijsheid van wijzen zeggen. Hemel is een zacht woord om kinde ren mede in slaap te wiegen en het is een vreeselijk woord om ze tot gehoorzaamheid te dwingen. Doch twee dingen zijn slechts contrant; twee dingen slechts weerstaan de logica en de redeneerkunst van ens allen wij leven en wij sterven daarachter ia een sluier, die de wonderen en. de mvsteries voor het verst ziende oog of de diepzinnigste philosophie verbergt. En in dien staat, in dien stand van dingen worden we gebracht, zonder dat we het willen, het vragen of erin toestemmen. Omdat op een avond een man en een vrouw, die in de oogen der Kerk niets voor elkaar geweest waren, om het genot, dat het geeft, toegegeven hadden aan een zinn^Jijke begeer te, was Nanno in het leven geroepen als een prooi voor het Noodlot als een rank scheepje, dat zoo goed als het kon moest strijden tegen het geweld der golven Twee wegen stonden 'haar slechts open: óf zij kon de onzekerheid des levens kiezen en zich aan het bestaan daarvan vastklampen óf zij kon de on zekerheid des doods en den banvloek der Kerk onder het oog zien- Had zij de eerste niet aanvaard en de onzekerheid des doods verkozen boven die des levens, dan zou dit verhaal nooit geschreven en de Goden van hu t wild beroofd zijn geweest.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5