Gemengd Nieuws* Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. mmmomxLTm&rar, Zondogmidde.j? toerden ©en aantel leden van de Indianclub te Amsterdam op hun motoren in een be- trouwbaarheidsrit langs den '«-Gravelendschen weg, toen ter hoogte van het Melkpad een vrachtauto na derde, waarvan de bestuurder een waarschuwing gaf, dat hij het Melkpad wilde oprljdou. Den laat- sten motorrijder ontging dit teeken, met het gevolg, dat de motor met de duorijdstcr, een meisje uit Am sterdam, onder de auto kwamen. Het meisje brak een rib, en kreeg een niet gevaarlijke wervel kolom frac tuur. Zij werd naar de R.-K. Zieker -"pleging over gebracht. De motorrijder bekwam wonder boven wonder geen letseL Hedenmorgen is een inwoner van Emmen op den weg Emmen—Odoron, dood gevonden. De oorzaak is het breken van een as van zijn motorrijwiel. DOOR DE HITTE BEZWEKEN. Te Delfzijl is tengevolge der warmte Zaterdag avond bezweken de employe Van der Ploeg, van de N. V. Schuitenvaarders-Vereeniging. Nog een paar andere personen zijn tengevolge dier hitte ernstig ongesteld. ONWEDER. Zondagavond circa 0 uur 'brak boven Apeldoorn een onweer los, vergezeld van een hevige regenbui, waartus9chen hagelkorrels van ongemeene grootte ter aarde vielen. Behalve Mor en daar een vensterruit, moesten vooral de broeiramen bij de 'kweekerijen he't ontgelden. En de regen viel bij zulke stroomen neer, dat en kele straten, lanen en parken na eenigen tijd nog ge heel onder water stonden. BRAND. Gisternacht ls de bakkerij van den heer C. Groot aan de Draai to Heerhugowaard geheel afgebrand. De bewoners konden zich met moeite redden. De schade wordt door assurantie gedekt. AUTO-ONGELUK. Eergistermiddag ongeveer 8 uur is bij de Ginkel aan den straatweg ArnhemEde een ernstig auto- ongeluk gebeurd, dat twee personen 'het leven heeft gekost. De heeren E. Vis en S. Sieberg uit Amster dam kwamen met hun groote reis auto uit Duitsch- land. De heer Van Straat en, hoofdcommies aan het departement van buitenlandsche zaken, cn mej. Bur gers uit Keulen, reden met hen mee. Bij het passee- ren van een motor met zijspan werd te veel naar rechts uitgehaald, waardoor de rechterwielen in het mulle zand kwamen. Eén wiel brak en de auto sloeg over der. kop. De dame was op slag dood. De heer Van Straaten leefde nog. doch bezweek spoedig. Met behulp van in de nabijheid wonende" personen werden de dame en den heer v. fe. onder de auto vandaan gehaald. De auto is in brand, gevlogen en geheel vernield. De heeren V. en S. konden hun reis per trein ver volgen. De lijken van den iheer v. S. en mej. B. werden naar de begraafplaats te Ede overgebracht. NOORD8CHARWOUDE. Hoewel in de staking van transportarbeiders oogen- schijnlljk nog geen verandering gekomen ls de staking duurt nu reeds een vollo week begint er toch weer kans te komen, dat spoedig een oplossing zal zijn verkregen. „Do Koophandel" heeft Zaterdag Jl. vergaderd en daarna lekt het uit, dat de vergadering aan de sta kende transportarbeiders het ultimatum gesteld had dat ze tot komende Vrijdag nog de gelegenheid had den op het voorgestelde contract aan het werk te gaan, doch daarna alles uit. was en andere arbeiders te werk gesteld zouden worden. Wat een zoodanig ultimatum beteekent en wat daarvan de gevolgen zijn, weet een ieder die ©eniger mate met het organisatieleven der arbeiders op de hoogte is. Het was dan ook wel in het belang van alle par tijen, dat de bondsbestuurders van den Transport arbeidersbond en van het N.V.V. bij de vereeniging „De Koophandel" aandrongen op een vernieuwd on derhoud, wat dan ook werd toegestaan. Deze bijeen komst had reeds Maandagmiddag plaats en bestond uit de diverse besturen met bondsbestuurders en de Burgemeesters van Spengler en Slot. In deze bij eenkomst, die geruimen tijd geduurd heeft, werd overeengekomen, dat to zamen een nieuw looncon- tract zal worden opgemaakt, 'hetwelk dan Dinsdag avond behandeld zal worden. Over dit contract zal dan Woensdagavond in ge combineerd e vergadering de beslissing worden geno men. Komt die vergadering dan tot een goed einde dan zal Donderdagmorgen de staking geëindigd zijn. We vernemen verder, dat van alle kanten de zeker heid gegeven is, dat er tot Donderdagmorgen niets bijzonders zal voorvallen. Als eerste gevolg van de bijeenkomst van Maandag kunnen we meedeelen, dat enkele processen-verbaal opgemaakt in verband met een paar relletjes, zijn ingetrokken. AlJeen een verbaal wegens rijden, zon- der licht kou niet. ingetrokken worden,. Voor zoover we het kunnen nagaan, is het. tapver- ]>od, in enkele of alle gemeenten afgekondigd, in zoo verre ingetrokken, dat wel bier gebruikt kan worden. In verband mot verschillende opmerkingen ais zou de club der vaste transportarbeiders te groot zijn, om BOEK II. Het heiliu huwelijk. HOOFDSTUK I. Op Vastendinsdag van bet volgend jaar trouwde Nanno met Jamesy Ryan. Het kleine kerkje van Rathmore met zijn eenvou dig interieur, zijn vierkante Ibaksteenen vlöer en zijn geverniste balken was gevuld met dorpelingen en die vrienden en verwanten, welke uit verschillende streken gekomen waren, om getuige te zijn van de plechtigheid en deel te nemen aan het feest, dat daarop volgen zou. In Ierland staat een bruiloft tot een begrafenis als een kaarslicht tot een vreugdevuur. Als een ge legenheid voor het gebruiken van veel alkohol wordt zij geestdriftig verwelkomd, maar de plechtigheid zelve heeft niets indrukwekkends. Dood en landver huizing zijn de twee groote incidenten in het Iersche leven. Daarbij vergeleken beteekent een huwelijk heel weinig. Er bestaat misschien geen land' ter wereld. zoo weinig sympathie met de menschelijke natuur is. Liefde en haat, hoe vurig zij soms mogen zijn, zijn gebaseerd op motieven, welke evenzeer verschillen van die van andere naties als de Franschman van de Sphinx. Voor een Ier ls zijn land zijn moeder, zijn vrouw en zijn kind, alle drie in één zijn vrouwen zijn weinig meer dan lastdieren vee op het land, dat hij liefheeft. Beleedig zijn land en hij zal steeds wachten op den dag om zich te wreken beleedig zijn vrouw en een paar sterke glazen whisky zullen hem de beleediging doen vergeten. Onder al dogenen, die in het kleine kerkje te Rath more tegenwoordig waren bij het huwelijk van Nan no Trov met Jamesy Ryan was cr waarschijnlijk niet één, die de ernstige zijde van de zaak zag, be halve dan Nanno zelf. Er heerschte vrooiyjthéld, er werden grappen gemaakt Onderdrukt gelach klonk in de voorste banken. Jamesy Ryan keek, terwijl zij op pater Mehan wachtten, telkens om en knipoogde wulpsch tegen zijn vrienden. Bridget zelf was in een zeer opgewekte stemming. Zacht fuisterend praatte zij met degenen, die naast haar zaten, terwijl John een voldoend weekgeld te weeafooraen, hob'l^n we «enige inlichtingen ingewonnen. Men gaf ona d verzekering, dat de vaste ploeg, die 88 personen, te Noordscharwoude telt, in geen geval kleiner ge maakt mag worden, wil de koopman de zekerheid hebben, dat zijn producten op tijd verzenden wor den. Op de prijzen der aardappelen oefent de staking een zeer ongunstlgen invloed uit. Deze zijn aanmer kelijk lager, dan op andere markten, waar geen sta king ie. De geest onder de arbeiders is zeer ptakens- gezind, doch van Beurfbevrachting, die mot. de trans portarbeiders solidair is, schijnen in meerdere of mindere mate leden, af te vallen. UIT DUITSCHLAND. Naar de sociaal-democratische Essener Arbeiter Zeitung meldt, is de verbittering van de bevolking over de strenge maatregele® van de bezettings-auto- riteiten zeer groot geworden. Overal koestert men het gevoel, dafr het gemakkelijk tot een katastrofe zou kunnen komen. De vakvereenigingen en de soc. dem. partij hebben een motie aangenomen,, waarin zij zeggen, dat de ar beiders en beambten ook1 in het vervolg) weigeren, onder dwang, van bajonetten te werke.n De wil tot af weer is, niettegenstaande de verdrukkingen van al lerlei soort, niet verlamd. De motie keert zich ver der met beslistheid tegen het actief verzet, waarvan men zich met afsohuw moet afwenden. ENGELAND EN FRANKRIJK. Do „Times" schrijft, dat „voor zoover kan worden nagegaan de zaken noch beter, noch slechter staan dan een paar dagen geleden en als stationair zouden kunnen wórden beschouwd, ware het niet, dat elko dag, die voorbijgaat, zonder verbetering moet wor den beschouwd als een verloren dag voor het herstel van Europa. De wisseling van gedachten tusschen de regeeringen van Britannië en Frankrijk schijnt te hebben, aangetoond, dat Frankrijk definitief heeft besloten niet in besprekingen te treden met Duitsch- land, zoolang het niet het lijdelijk verzet in 't Ruhr- gebied heeft gedesavoueerd en de ordonnanties in getrokken, waarop het steunt. Daar Duitschland tot nogtoe niet van zijn voornemen heeft doen blijken ia de mogelijkheid van een gemeenschappelijk ant woord op zijn jongste voorstel uitgesloten.". Volgens de avondbladen zal er een commissie van Britsche deskundigen worden benoemd om de regoe- ring van advies te dienen nopens de betalingscapaci teit van Duitschland. Donderdag a.s. zullen in Lager- en Hoogerhuis door de regeering mededeelingen worden gedaan. Er is geen afspraak gemaakt voor een nieuwe be spreking tusschen Curzon en den Franschen ambas sadeur, daar het algemeen gevoelen is, dat het eind van hot, huidige stadium der besprekingen inzake de Fransche houding inzake de Ruhrbezetting thans be reikt is. LEVENSMIDDELENOPSTOOTJES IN DUITSCH LAND. Uit Berlijn, 9 Juli. Heden is het te Nowawes bij Potsdam tot ernstige levensmiddelenopstootjes ge komen. Reeds vroeg in derv ochtend trokken duizen den mannen en vrouwen door de stad, bestormden de slagerswinkels en dwongen de vleeschhouwers het vleesrh voor 10,000 in plaats van <40.000 mark per Pv>nd te verhoopen. Iu andere levensmiddelenzaken geschiedde hotzelfde, o a. werd de botorpiijs van 45 000 tot 10.000 mark per pond verlaagd. In den loop van den dag werden alle winkels leeggekocht. De po litie uit Potsdam herstelde de orde. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. Uit Charkof, 7 Juli. Volgens ingekomen berichten zijn de heide groote rivieren, de Wolga en de Kem buiten hare oevers getreden en hebben zij in de be lendende districten groote streken onder water ge zet, waardoor aan den oogst groote schade is toege bracht. Ruim 400 personen, waaronder 230 kinderen zijn omgekomen en 10.000 menschen zijn dakloos. CHINEESCHE ROOVERS. Uit Peking, 7 Juli. Chineesche en Koreaansche bandieten zijn de Koreaansche grens overgestoken en hebben een Japansch politiestation aangevallen. Zij doodden twee man en verwondden er twee. Roovers hebben een trein van Kanton naar Kof- loen, vijftien mijl buiten Kanton tot stilstand ge bracht. Van de passagiers zijn een Chineesche offi cier en een Chineesche soldaat gedood. Negentig welgestelde Chineezen zijn meegevoerd en worden te gen een losgeld vastgehouden. Een bult van 50.000 dollar is weggevoerd. HET TOENEMEN VAN ZELFMOORD TE BER LIJN. Uit Borliln, 6 Juli - Het aantal zelfmoorden in Berlijn neei/ut in den iaatsten tijd onrustbarend! toe. In de afgeloopen week meldt het politierapport niet minder dan 41 zelfmoorden, waaronder twaalf van vrouwen. Troy, die nog steeds geloofde, dat het Nanno's eigen wil was, met zijn buren over den komenden) zomer sprak. Alleen voor Nanno was het iets werkelijks, iets ver schrikkelijks, iets grotesk. Grootendeels sdheen het haar een droom toe, maar dan toch een droom, waar van ziji wist, dat bij werkelijkheid was. Zij bewoog zich als was zij' eien slaapwandelares. Er was geen spoor van emotie op baar gezicht te bekennen; haar oogen keken in een verte, die niemand behalve zij zien kon1. Wanneer de meisjes uit 'het dorp, met wie zij van tijd tot tijd vriendschappelijk omgedaan 'had, met haar praatten over het groote geluk,* dat haar ten deel gevallen was, antwoordde zij zonder gevoel of uitdrukking. Alles wat zij zeiden stemde zij kalm toe; wanneer zij lachten, lachte zij mede, maar het was slechts de echo van het gelach van haar vrien dinnen, de lach, welken de muren van een gewelf terugwerpen naar hem, die lacht. En toon kwam pater Metoan. Het gelach en het ge1- fluister stierven weg tot een rustige stilte; de dienst begon. Nanno trachtte zich te dwingen tot het gevoel, dat de woorden, die gezegd werden, op haar van toe pasping waren. Maar zelfs nu zij' daar met Jamesy Ryan naast zich stond, viel het haar zwaar het te beseffen. Nu haar geheede natuur er zoo vreemd aan was, viel bet haar moeilijk te gelooven, dat het absoluut waar was. Bijna vóór zij het wist, was de plechtigheid ge ëindigd, baar levensstaat veranderd. Niet langer was zij vrij over haar eigen toekomst te beslissen; zij behoorde een ander toe. Haar toekomst was er reeds, stond tegenover en naast haar tegelijk. In de consistoriekamer moest zij zich onderwerpen aan den onvermijdelijken huwelijkskus, terwijl de anderen erbij stonden te lachen. „Dat is de eerste van een heele boel andere", hoor de zij een meisje fluisteren. ZIJ bracht zelf haar lippen' in den voim van een kus, toen hij1 zijn mond op den hare legde. Maar een kus gaf zij niet Het klappen van den zijne verborg dat feit zelfs voor hem niet. Vervolgens werd het re gister geteekend; baar naam ln mooie, leesbare let ters, die zij op de National School geleerd had; de zijne met een kruis tegen den naam, dien pater Me- MJLiTJtfH vuzamm verongelukt. Uit Londen, 7 Juli. Een in brand geraakt mili tair vliegtuig is cp eer huis tte Kenley (Zuid Londen) gevallen. Het buis raakte ook ln brand on ls geheel verwoest De bewoners van bet huis wijten te ont snappen, maar de twee inzittenden van het vliegtuig zijn gedood Onder hen is de bekende vlieger Lercy. MALARIA. Naar de sowj et-blad on mededeelen, breidt de ma laria-epidemie in Moskou zich voortdurend uit In de m»?rd Mg art weró?n 881 gevellen geicprtreerd, terwijl in April dit cijfer steeg tot 1367 en in Mei 'tot 2143. Gedurende de eerste twee weken van de maand Juni werden reeds meer dan 2500 gevallen aangege ven 106 JAAR OUD, Een zekere mrs. Ann Garrott te Londen heeft gis teren haar 106don verjaardag gevierd. De feestelinge was een weinig ongesteld, voor het eerst sinds den winter doch 'hoopte in een dag of wat weer „de oude' te zijn. Zij geniet de trouwe verzorging van twee klein dochters, en een „muisje" van üachtig, dat echter minder kwiek is dan haar 106-jarige meesterea Een bijzonder „huisvriend" is de piano, welke in mrs: Garrett's kamer staat en waarmee ze bijna honderd jaar geleden een prijs won voor mooi spe len. Mrs. Garrot ie reeds 75 Jaar weduwe en beeft hs-ar kinderen reeds vele jaren overleefd. DE SPRINKHANENPLAAG IN ZUID-AFRÏKA, Terwijl wij zoo meldt de Etoile Beige ons ver heugen in de eindelijk gekomen temperatuursver- hooging wacht Zuid-Afrika, waar nu de winter moet beginnen, met ongeduld op een flinke koude, streng genoeg om de sprinkhanen te vernietigen.. Deze vraatzuchtige dieren zijn nl. weer in .dichte wolken neergestreken op een gebied van plm. 259 millioen hectaren. Een derde van de Kaapkolonie, de 'helft van Trans vaal en den Oranje-Vrijstaat, een derde van Rhodé- aia, en een groot gedeelte van Béchuanaland hebben zwaar te lijden gehad onder de door sprinkhanen aangerichte verwoestingen. Sommige geleerden be schouwen deze dieren met. de termieten en de Asé- Asé-vliegen als de gevaarlijkste vijanden van den mensch. DE WARMTE. Engeland mag zich, evenals Nederland en Frank rijk verheugen in, foeteren tegen de warmte. Degenen die met vacantie zijn en vaD de koelte van bosch of zee gemeten, zullen met een stil lachje, dagenen die in kantoor of werkplaats zwoegen, zullen met eenige spijtigheid kennis nemen van de temperatu ren, die de Engelsche bladen eiken dag naarstiglijk publiceeren. Vrijdag was het in Engeland de heetste dag des jaars. Te Londen was het om twee uur 83 graden in de schaduw en 124 fn de zon; te Man chester liep de thermometer van 81 graden op het middaguur op tot 86 in het. theeuurtje, in verschei dene plaatsen in Zuid-Engel and werd 90 graden in de schaduw geregistreerd. Alleen aan de Oostkust van Engeland was het koel en noteerde men gemid deld 70 graden. De boeren en tuinders hunkeren naar water. EEN SPOORWEGONGELUK IN NIEUW-ZEELAND. Uit Nieuw-Zeeland wordt een ernstig spoorwegon geluk gemeld. De Auckland—Wellingtonexpres is Donderdag bij Taumaranui tegen het aanbreken van den dag ontspoord. Twee passagierstreinen werden in elkaar geschovon. Veertien passagiers werden ge dood, dertig gewond. De vernielde wagens vlogen in brand, doch de vlammen werden spoedig gedoofd. EEN TREINBOTSING. Uit Berlijn, 8 Juli Hedenmiddag had aan het station General Papestrasse te Schönebeig een hevi ge botsing plaats tusschen twee treinen van de ring- lijn. Een locomotief en vijf wagons ontspoorden. Van de inzittenden werden drie personen zwaar en zestig licht gewond. EEN AUTO-ONGELUK. Uit Tlemcen. (Algiers), 7 Juli. Een autobus, die tusschen Tlemcen en Nedroma dienst doet, is in een ravijn gestort. Twee personen werden gedood, 42 ge wond. HITTE TE PARIJS. Uit Parijs, 9 Juli. Een bitegolf teistert op het oogenblik Parijs. Voor bet eerst sedert 30 jaar heeft de politie ver lof gegeven dat kinderen mogen zwemmen en baden in de Seine. DETECTIVEN-EXPERIMENTEN MET DE DRAAD- LOOZE Een mekwaardige proefneming is door de Engeï- sche omroep-maatschappij voor as. Vrijdag georga niseerd. Ofschoon iedereen denkt, dat hij voor deteeftive in do wieg is gelegd, zijn er maar weinigen in de gele genheid om hun talenten in dezen te toonen. Vrij dagavond om kwart over 7 uur zullen alle radio amateurs allen, die binnen een straal van 40 mij len rondom Londen wonen, mogen meedingen wanneer zij „ingeluisterd" zitten, vernemen, dat er pas tevoren door drie personen een afgrijselijke mis- han voor hem geschreven had, en dan haastten zij zich kerk uit en stapten in de sjeezen en kar retjes, die op hen hadden staan wachten. De menschen juichten en schreeuwden toen zij met een klappen van zwepen, een kletteren van hoeven 6D een1 hossen van vee ren holderdebolder wegreden. Binnen tien minuten waren zij allen terug op de hoeve. De trouwplechtigheid had om vier uur plaats gehad, zoodat het al vrij donker was, toen zij naar huis teruggingen. Eiv toen begon het groote bruiloftsfeest. Een der schuren was geheel ontruimd en daar werden op de begeleiding van een blinden vioolspeler alle nationale dansen gedanst. De keuken was even als op Pattern-dag vol mannen en vrouwen, die den hcelen langen avond dronken. Maar aan Nanno scheen de kalme, vreedzame hoeve een hel toen: een pandaemonium, dat nooit meer zijn vroegere rust te rugkrijgen zou. Zij werd door haar vriendinnen van de eene plek medegesleurd naar de andere, om deel te nemen aan alle mogelijke en onmogelijke pretjes. Zij moest met de anderen modedansen en nog was al les een droom: oen droom, waaruit zij niet zou ont waken vóórdat alles stil was en alle stemmen zwegen En telkens weer kwam het gezicht vam Jamesy Rya.n tot haar als een werkelijkheid. Zijn stem1 klonk telkeps boven die dei- anderen uit eb dan keek zij' steeds vlug naar hem als had hij' haar geroepen; hij' sloeg onder het dansen zijtn arm om haar middef eb aan kwam er een licht .van bewusten afschuw in haar oogen. Zoo sleepte de avond zich voort, om1 steeds dichter te komen bij het uur, dat rij met hem allleen gelaten zou worden. In een poging om het gevreesde oogenblik zop lang mogelijk uit te steil en Begon zij in de eerste ochtenduren hartstochtelijk te dansen. Wanneer de eene dans %fegloopen was, liet rij' on middellijk een nieuwe beginnen. Moest een meisje weg, dan nam' rij zeJï onmiddellijk haar plaats in en danste zij' alsof zij plotseling nieuwe energie gekregen had en die op de andere wilde overbrengen. Maar het was allemaal onnatuurlijk, geforceerd, een wanhoopspoging. Het licht der geestdrift ging uit haar oogen, zooals een kaars gesnoten wordt aoor een domper, toen rij Jamesy Pyan door de schuur zag loeren en duiaelijk aan rijn gezicht merkte wat hij wilde. Met een onvastefc blik keek hij naar haar en rif wist, dat daad te gepleegd en aan eiken amateur zal verzocht worden, zijn hulp te verleerwm tot het. opsporen de- tev schurken. Deze mededeeling zal vergezeld, gaan.1 van een soort signalement en oen beschrijving van de auto's, waar in de bandieten ontsnapt zijn. Een belooning wordt uitgslco/d voor de drie nauw keurigste beschrijvingen, dcoi amateur-detectives van de drie booswichten in te leverei:.. Het drietal zal zich in snel rijdende auto's verico nen oa in Turbrldge Wells, Gulldtcrd, Cbelmsford, Maidtftoae, Reading en andere plaatsen. De proefneming zal door vele andere van dien aard gevolgd worden. TOELATING NIEUWE LEEHLINGEN. Burgemeester en Wethouders van Schagcn bron gen ter algemeen© kennis, dat do toelating van nieu we leerlingen op de U.L.O.-scUodI zal geschieden op den 1 September aa. De aangifte zal moeten geschie den bij het Hoofd dor 3chool. den beer C. W, Dee- nik, vóór 22 Juli J923. De geboorte- en vaccinatiebewijzen der nieuwe leerliDgön moeten bij toelating tot (ie school worden medegobracht. Schagen, 7 Juli 1923. Burgeino^óu en Wethouders' voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. BESPREKING AMBTSVERVULLING BURGEMEES TER. De vergadering van Algemeen Belang, waar bo vengenoemd ondonvero aan de orde komt, is be paald op Donderdag 12 Juli aa. GESLAAGD. Mej. N. Lap alhier is geslaagd voor het eindexa men 5-jarige cursus Rijks Hoogere Burgerschool. Voor het eindexamen H.B.S. te Alkmaar is geslaagd de heer C. Keesman alhier. BEGRAFENISVEREENIGING. Maandagavond is in eene gecombineerde Bestuurs vergadering van „Algemeen Belang" en de Ziekte- vereeniging „Help U Zelf" eene Begrafenisvereeni- ging opgericht. Het doel dezer vereeniging zaJ, zijn de geheele zorg voor eene nette begrafenis op zich te nemen en alles wat daaraan verbonden is. Een commissie werd aangewezen om de voorbe reidende maatregelen te treffen, b.v. overleg, met de tegenwoordige begrafenisondernemers,, leden werven, reglementen en tarieven voorbereiden, enz., waarna vervolgens een definitieve ledenvergadering) alles kan bekrachtigen. De voorbereidingscommissie bestaat uit de heeren: J. Schoorl Pz., J. Koelemeij, J. A. v. Ketel, N. Hoog- scuagen en K. Kerkmeer. Mijnheer de Redacteur! In de Zijper Courant van Zaterdag jj. las ik het volgende ingezonden stukje: „In verband met de lieve waarheid, verzoek ik be leefd plaatsing van het onderstaande: In het verslag van de vergadering van de gasfa briek „De Unie" te Schagerbarug, voorkomende in de „Schager Courant" van 5 Juli, komt eene onjuist heid voor, die even rechtgezet dient te worden. Het betreft n.l. het voorste! van den. voorzatter, dat bij opheffing van de gasfabriek, tevens gestemd kon worden over liquidatie der vereeniging, welk voorstel twee derde der aanwezige stemmen vereischte voor aanneming en welk voorstel bestreden werd door de heeren De Moor en De Boer. Bedoeld verslag spreekt dat de heer Vrijburg het w 1 e e n s is met de meening van de heeren De Moor en De Boer. Dit moet echter zijn: de heer Vrij burg is het heelemaal niet eens met de mee- ning van de heeren De Moor en De Boer en vindt het geen eerlijke zaak, daar verkoop toch eenj verkap te ontbinding is." 'tls mij opgevallen, dat dit stukje wèl in de „Zij per Courant" en niet in de „Schager Courant" voor kwam. Het wil mij voorkomen, dat het in de eerste plaats in de „Schager Courant" vermeld had moeten staan, aangezien het betrokken verslag der vergade ring van „De Unie" in deze courant voorkwam. Of heeft de inzender misschien met voorbedachten rade nagelaten het stuk in de „Schager Courant" te doen plaatsen, bang als hij was, dat dan de Verslaggever dier Courant uit den hoek zou komen? Veel zal ik niet over deze zaak schrijven, doch wil dit zeggen, dat van een onjuistheid in het verslag geen sprake ie en dat de heer Vrijburg ter vergade ring begonnen is te Muggen het met de meeuina van de heeren Do Moor en De Boer eens te zijn. Dit zal door niemand ontkend kunnen worden. Een lid van „De Unie" te Schagerbrng- het oogenblik gekomen was. Nog één poging deed rij" door dón vioolspeler toe te roepen vlugger te spelen en met haar danser in de schuur rond te dwarrelen; maar het volgeed oogenblik legde Ryan rijn hand op haar schouder. „God zegen© onst" zeide hij met een dikke tong. ,je danst den^duived' tut je lichaam." En hij na?n haar bij haar arm 'en trok haar mede. Do meisjes keken naar haar en grinnikten; de man nen barstten, in een luid gelach uit, toen rij1 hem uit de schuur volgde. Die lach klonk in haar oogen tot het ochtendlicht zijn weg naar den hemel vond. ..De duivel1 hale ze", zeide hij, toen rij op het erf stonden. „Het zal' klaar ochtend rijn voor rij erapa denken wëg te gaan." Hij struikelde en rij pakte hem onwillekeurig bij rijn arm, om hem niet te laten vallen. De schok gat "hem een gevoel van misselijkheid en hij stond onvast te zwaaien. Dan overviel het hem. Hij' braakte. Nanno huiverde en sloot haar oogen. Maar rij bleet bij hem staan tot het over was, en bad, dat niemand naar buiten komen en hem zien zou. Zoodra rij1 het bal1 verlaten had, werd het feest be ëindigd en gingen de gasten één voor één naar buis. Toen de laatste weg was, ging Nanno terug naar de keuken. Haar energie was dood; rij voelde zien uilgepUt. En dan ging riji op het stoeltje met drie pooten zitten; tot Jamesy van het erf terugkwam' om naar te halen het halen van het dier, dat de slager voor het abattoir gekocht heeft. Het was alsof het oogenblik, dat rij cloor de deur van de kanter ging, die voor hen in gereedheid) gebracht was, het laatste was dat rij doorstaan kon; maar toch rees boven ailles uit én Jpeheerschte iedere handélin# van haar de herinnering, dat rij een schande-kïnd was een, dat geen recht kon Men gelden op sympathie of zien ergens over mocht beklagen. Dit was haar plicht; dit was haar straf; de zonden van den vadexi werden zwaar, maaf met goddeuike nauwkeurigheid, bezocht aan het kind. Eu toen de deur zich achter haar sloot en zij alleen was met den man, van wien rij van den beginne af een afschuw gehad hajd, wierp rij zich over het bed; maar haar oogen waren droog etn haaf hart was van steen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6