Alpitnu Nieuws- Brieven uil Rome. Raad van Winkel. Woensdag 11 Juli 1923. 668te Jaargang. No. 7261. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- IflfflOVflPC W \J 17 h Til APMIAIU ft» ftfl SffaftfllPIfl Pri^s per 3 maanden fl.65. Losse nummere 6 cent. ADVERTEN- dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- UliytfVBÏ I N.ï, V.üli ÏIIAIIVIAN W uU OL.UüybU TIëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINQ No. 23330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Een altstapje naar da Etna. Toen we, eenige weken geleden na ons bezoek aan de Sol fatara, schreven over het cyclopen-oog, dat ons vanluit de diepte fder aardschoot boosaardig scheen aan te kijken, daohten we niet dat de cycloop zoo gauw zijn vernielingswerk ter hand zou nemen en we reeds twee maanden later zouden staan voor een geweldige lavamuur van 15 20 meter hoogtë, die vanuit de Bocca Nera, 1000 meter lager dan de hoofd krater gelegen, zich stortte over het vruchtbare ge deelte van Sicilië, dat gezegd wordt zijn tuin te zijn, daar er een overvloed van citroenen, wijn en hazel- nooten vandaan komen. Dr. Kemmerling; de leider der vulkanologische on derzoekingen in Indië, stond in Linguaglossa naast ons. Vergeleken bij erupties als <üe van Krakatau of de Kloet vond hij deze uitvloeiing van lava, die lang zaam genoeg geschiedde dat de bewoners nog het schamele huisraad uit hun woningen konden slepen maar kinderspel, geen heete modderstroomen noch smorende aschregens kwamen naar beneden, maar na de eerste dagen,, toen zij gi-ooter snelheid bezat, daalde s'echts een wandelende vuurkolom de N. O. helling van de Etna af en zette alle bosschen en, wijn gaarden In brand, die zij op haar weg ontmoette. Voor de arme bevolking waarlijk reeds een harden slag, en wie den beminnelijke, zachtzinnige en toch zoo hartstochtelijke Stciliaan kent, voelt zijn angst en verdriet mee en, doorleeft met hem bange mo menten als hij nog in de onzekerheid verkeert over de richting, die het vernielende element zal inslaan. De bewoners van LingnagLossa, het stadje, dat het tneest beureigd werd, namen hun toevlucht tot hun heilige: met geschenken en gebeden trachten zij hem te smeeken den vuurstroom te bezweren niet hun land, inaar liever dat van hun buurman te ver- rielen We moeten een omweg maken en in een wijnberg post vatten om van boven af die noodlottige rruur te zien voortglijden; met een knetterend geluid, val len nog telkens van den reeds verstijvenden zijkant stukken vuur naar beneden. Zij laten een regen van vonken achter en waar zij zich losscheuren gaapt een bloodroode wond of lekken vlammen omhoog, die uitdóoven als zij geen prooi vinden, mear met hei echo vreugde opschieten, als zij zich op boomen of gewassen kunnen storten. Wij, komen in een weelde rige boomgaard, waar de hazelnooten bij duizenden tusschen het frissche groen hangen. De eigenaar staat met bleek gezicht in 't midden en verbiedt met heftige scheldwoorden aan jongelui die zich stokken van, de mooie rechte takken willen snijden. „Waar om laat je ons niet onzen gang gaan? Het vuur komt toch!" roepen ze hem toe. „Het is nog niet zeke^, het kan nog staan blijven", zegt de man en wijst naar de toppen der 'boomen en naar de takken, die hij vol heilige plaatjes gehangen heeft. Een afbeeld sel van Ignatius van Loyola, prikte hij boven op een stok, die hij vpor zich in den grond stak en hij wendt de oogen n:et af van het verzengende rots gevaarte, dat met kleine schokken nadert. Al strak ker wordt het gezicht van den kleinen man, als een brok van het vuur losschiet en een heldere vlam even oplaaiteindelijk staat hij als uit steen ge houwen midden in zijn bezit dat hij verloren weet. Als de beeltenis van St. Ignatius door de hitte gebla kerd is. neemt hij ze met zacht gebaar weg en drukt ze aan zijn lippen, een aandoenlijke geste waarin de groote liefde en vereering lag uitgesproken, die deze eenvoudige des harten voor zijn heilige heeft die hij zal blijven liefhebben en vertrouwen, o«»k al verleende hij hem nu geen hulp.en zonder meer om te zien ging de man aan óns voorbij, en terug naar de stad. Naarmate het daglicht verbleekt, wordt alles fan tastischer en angstwekkender om ons heen. We zien weer over de geweldige lava-vlakte, die drie kilo meter breed is. Fonteinen van vuifr springen er *el- kens uit omhoog; lange goudroode slangen kruipen uit zwarte holten te voorschijnen en schieten naar beneden of breede gulüen vuur storten als strooraen van robijn naar omlaag, «verdoffen weer plotseling en snellen, als voorwereldlijke'lichtgevende hagedis sen, een eind verder over den violetten grond. Den volgenden avond gaan we naar Castinglione en van daar naar het geweldige lavafront. We staan voor die gloeiende rotswand waaronder het dorpje Cerro begraven ligt. Kreunend en sidderend buigen de boomen onder den vuurstroom. Waar, een stuk iava den stam raakt wordt deze blauw-zwart. de vlammen laaien omhoog, de wind sproeit een regen vah vonken door H gebladerte en van tak tot tak springt het vuur; ontelbare dwaallichtjes schijnen door 't gras 'te huppelen en om de stammen heen te dansen, di»- nog gespaard bleven, tot ook deze met een snik neerzijgen. Het doet ontzaglijk pijn de vorriieti- ging mee te doorleven van die sterke vruchtdragende wereld, al dat sappige groen te zien verkolen dat we als zwart stof van ons afschudden. De gloeiende lavamassa, die we in 't daglicht zien als een dónker-grijsbruine muur van cokes, waarbo ven de lucht in gestage trilling is, een muur van waaruit op een afstand gezien een witte rook op stijgt die we tot aan den kratermond kunnen vol gen. Deze vertoont zich in den nacht als 'n fonkelen de rivier van louter vuur, die gloeiende wal beweegt wat haar schittering nog verhoogt Hier van Cas>ig- lione, zien we beter het aspect van den kegel, c-mdat we er verder van verwijderd zijn dan In Linguaglossa, we zien hier hoe de lava zich in meerdere stroomen verdeelt, daardoor krijgen we een oogenblik de illusie te staan voor een berg van vuur door een violet- b.auwen mantel bedekt, door wier scheuren de gleed zichtbaar wortit Uit alle richtingen zijn niet alleen de vreemden en de journalisten, maar ook de dorpelingen geko men om dit grootsche schouwspel te zien. Aut'ts. rij tuigen, maar vooral veel ezels en geschilderde kar retjes-versperren den weg. Het is Zondag, en dus ma- Ï6?kde Sicilianen een „Festa" van dezen, uitgang; ze hebben hun knapzak meegebracht, overal zijn stalle tjes waar ze zich aan vruchten en wijn te goed kun nen doen en na een poosie naar 'tvuur gekeken te hebben, dat binnen korter of langer tijd ook hun have ,en goed vernielen zal, na ©en Daar krachtige vloeken, want zonder deze kunnen zij geen uiting aan hun gevoel geven, strekken ze zich behagelijk VAN RIJSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. „HEVEA" Rubber Zolen en Volhakken merk ECONOMIE. in een boomgaard uit, die zeker een paar dagen later in vlammen opging, en eten hun biv>od met geiten kaas -met de gloeiende purperen wijn van de Etna. Ze zijn het er over eens, dat het volgende jaar een prach tig wijnjaar belooft te worden, nu er zooveel bevruch tende asch heel zoetjes aan over den berg stuift en wanneer deze menschen ook niet het: „eiken dag heeft genoeg aan zijn eigen leed", in toepassing brachten, en zich allerminst bezorgd maakten over den komenden morgen, dan zouden zij het leven, op dezen verraderlijken bodem niet uithouden. Als een opgestapeld^ mand met appelen, worden de kleine karren vol vrouwen en kinderen geladen; de mannen klimmen op hun ezels en in den schitteren den maannacht aanvaarden ze den terugtocht. Een mooi feest is het geweest, zeggen ze en als we door het grandiose bergland terug rijden door de stadjes, die zoo onbekommeitd in het maanlicht liggen te slapen, terwijl tegenover hen zich de Etna dreigend verheft en de lucht rood la door de vlammen en heete gaasen die uit de „Bocca Nera" opatijgen, dan hebben we sterk don indruk in deze enkele dagen heel Sicilië gezien te hebben; hot land van verschrik king!, onbezorgde blijheid, en fantastisch bijgeloof, hei land van die wild-hartstochtelijke en toch zoo zacht moedige bevolking, die mot de handen in de schoot wacht op de dingen die komen zullen. E. F. Vergadering van den Raad op Dinsdag 10 Juli 1923, des morgens 10 uur. Afwezig Mevrouw "Houtkooper—BoL Voorzitter de heer J. Koomen Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Mede ter vergadering is aanwezig de heer Vis, bouwkundige. Voor de aanbesteding echoolbouw Lutjewinkel zijn 6 biljetten ingekomen, en wel van: W. Roggeveen, Winkel, timmer- en metselwerk, voor f4079. H. Met selaar, Zuidscharwoude, idem, f4100; schilderwerk oor f 678, J. Smit, Lutjewinkel, voor f 4380; Joh. Schenk, Barsingerhorn, voor f4890 (geen schilder werk); A. F. de Pie, Medemblik, schilderwerk voor f460, L. Franzen en P. Geuzebroek, Opperdoee-Me- demblik, timmerwerk en metselwerk f5629, met schilderwerk f6950. Voor de' verbouwing van het Raadhuis: A- F. de Pie, Medemblik, schilderwerk f100, L. Franzen cn P. Geuzebroek, Opperdoes-Medemblik, f10900, met schilderwerk f11400, in massa, dus achoolbouwt en Raadhuisbouw f 18500. Ten aanzien van den uitslag der aanbesteding schoolbouw besluit de Raad het werk aan de laag ste inschrijvers te gunnen, doch eerst dient de be slissing van den Inspecteur *te worden gevraagd- Door gebrek aan inschrijvers en met het oog op de meentebesturen hoe ze in beginsel over bet teeren van wegen denken Voorzitter meent, dat die uitspraak voor andere ge meentebesturen moeilijk is. De heer Breebaart meent, dat in den herfst het toe ren moet worden herhaald en dat brengt dus wijzi ging in de kosten. In den herfst zal bovendien blij ken hoe de proef slaagt, met nat weer enz. Ook de heer Kriek is van oordeel, dat nog niet kan worden gezegd, hoe de uitslag van de proef is. De andere gemeenten zullen er nog niet direct mee mee gaan. Voorzitter zegt, dat als de proef goed slaagt, we zelf wel zooveel wegen hebben, dat we geen overleg zul len behoeven te plegen met andere gemeenten. De kosten van een machine zullen niet zoo hoog zijn. De heer Kriek heeft gehoord van f 1100 a f 1200. De heer Breebaart wil afwachten hoe de uitkomst der proef is en als zij slaagt, dan zal medewerking met andere gemeenten niet noodig zijn. De heed Kamp wijst op bet autoverkeer, waardoor de slijtage der wegen zoo toeneemt, Spr. wil niet di rect een machine aankoopen, maar overleg met an dere gemeenten plegen. Spr. ziot er in de toekomst een groot voordeel van en wijst op het verschil van den Winkelderweg en den Nieuwe Niedorperweg, Na eenige discussie wordt besloten dat de proef zal worden voortgezet on do uitkomst van de proef zal beslissen, hoe de Raad vorder zal handelen, en W. krijgen dus machtiging om in Augustus don weg nog eens te doen teeren. Door do Kroon is nog geen antwoord gegeven op het ingostoldo beroep tegen 'do beslissing van Gede puteerde Staten, inzake het salaris van den Gemeen te-ontvanger. Voorlezing geschiedt van het schrijven .aan de Kroon gericht. De heer Breebaart kan zich uitstekend verecnigen met den inhoud van 'het schrijven en zegt, dat thans Ged. Staten zelf de gewenschte richting uitgaan. Diverse verslagen liggen voor de leden ter inzage. Ingekomen is de rekening 1922 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Idem van de gascomimissie en idem van de Bouw- vereeniging, B. en W. stellen voor deze rekening ito behandelen bij do gemeentebegrdoting. Goedgevonden. Mede deeling is ingekomen dat over de maanden September tot en met Decomibor 1922 voor de H.B.S. te Alkmaar moet'worden bijgedragen 168.76 (1 leer ling) en voor die te Hoorn f 618.4-4 (6 leerlingen). Deze bedragen zijn betaald gewordenL, Het is geen voordeeltje voor de gemeente, zegt voorzitter, terwijl opgemerkt wordt, dat deze beta ling geldt voor 4 maanden. De heer Breebaart zegt, dat het een nieuwe verfris- sching is en de Raad beeft zeker geen invloed! op het aantal leerlingen dat die onderwijsinrichtingen willen bezoeken. Spr. zegt, dat het voor de gemeen te ondoenlijk is en spr. meent, dat deze rechtsche regeering het op deze wijze best kan doen, omdat men van dien kant niet zooveel gebruik van deze hoogere scholen maakt. Thans wordt de gemeen schap waar de meeste ontwikkeling wordt gezocht, het meest gedrukt. Spr. meent, dat die scholen ge wone rijksscholen moesten zijn en vraagt, of dit nu geen zaak is voor de vereeniging van Burgemeesters enkele inschrijfsom voor den verbouw Raadhuis, en Secretarissen, wordt besloten, nog niet tot verbouw over te gaan. Meegedeeld wordt, dat de Wereeniging van NederL De notulen worden gelezen en onveranderd onder Gemeenten deze zaak ook niet heeft kunnen keeren. dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. 1 Dei» heer Kriek is het opgevallen, dat Alkmaar In verband met de notulen deelt voorzitter mede, zooveel goedkooper ie dan Hoorn. Spr. zou daarop de dat wat het dek van de brug bij het Raadhuis betreft ouders willen wijzen. door den Prov. Waterstaat 'n ander middel is aan-1 Voorzitter zegt, dat dit wel kan, maar de ouders gegeven en wel een gewapend betonnendek, daarover zijn vrij en de wijze van komen in Hoorn is gemak- de gewone bestrating. keiijker dan in Alkmaar. De heer Vis, bouwkundige, verwacht dat de kos- Voorzitter zegt, dat het begrijpelijk is, dat wan ten niet meer zullen bedragen, eerder minder. neer de steden die kosten moeten betalen, de buiten- Algemeen wordt goedgevonden, de brug op deze gemeenten moeten bijdragen. Maar spreker is het er wijze in orde te brengen. i mee eens, dat de scholen rijksscholen moesten zijn. De heer Vis verlaat de vergadering. Krachtens vordering van de gemeente Nieuwe Nie- Medegedeeld wordt, -da* na nadere berekening de derp, moet voor een kind dat tijdelijk in deze gemeen- wenschelijkheid is gebleken om het vermenigvuldi- te verblijft en de R.-K. school in het Veld heeft be gingscijfer voor het belastingjaar 19231824 te bepa len op 1.2. Met het P.W.N. is overeenstemming verkregen, om trent de overname van de onderhoudsplicht der we gen voor het voorgestelde bedrag van f 1500. De belemmering van het uitzicht op de tram in het Westeinde der gemeente wordt veroorzaakt voorna melijk door het huis van J. Bijvoet. De heer Breebaart merkt op, dat de boompjes de kas te zijn en was f9832.78*. Boeken en bescheiden eerste belemmering veroorzaakten, maar die zijn nu "van den ontvanger werden in orde bevonden, gesnoeid. I Al deze stukken worden voor kennisgeving aange- Ten opzichte van het straatwerk en met het oog op nomen. zccht, over 1922 f 29.42 worden betaald. Nadat hier omtrent het gevoelen van Ged. Staten is ingewonnen en de gemeente tot betaling verplicht waa, heeft dit plaats gehad. Ged. Staten deelen mee, "dat in de kosten der Wijk verpleging een subsidie over 1922 van f 31535 is ver leend. Bij de kasopneming van 28 Jjmi jL behoorde in de bijdrage van het P.W.N. zijn nogmaals 80000 straat* klinkers aanbesteed, nu voor een prijs van f 27.50 per duizend. Lossen en vervoeren zal op dezelfde wijze plaats hebben. Deze nieuwe steenen zullen zooveel mogelijk in de rijstraat worden verwerkt en met de goede uitvallen de oude steenen zal de loopstraat worden verlegd, welk werk ook zoo spoedig mogelijk ter hand zal worden genomen om daarmede niet in een ongunsti- gen tijd van het jaar te vervallen. Andere uitkomen de steenen zullen voor de paardenpaden worden ge- j bruikt Door den heer Kamp wordt gewezen op de zacht heid van de vorige steenen, doch voorzitter meent, i dat dit bij gebruik zal moeten blijken. De proef met het teeren van een gedeelte van den Niedorperweg levert een gunstiger resultaat op dan zich aanvankelijk deed aanzien. Op verschillende plaatsen liet de teerlaag los en de oorzaak daarvan was moeilijk aan te geven. Dit loslaten gaat echter niet verder. 1/e kosten van deze proef hebben bedragen f 380, of j f 016 per M2. De teer is verstrekt geworden door de gasfabriek en niet betaald. j De heer Breebaart vraagt, of dit een cadeautje ifl van de fabriek. Voorzitter antwoordt bevestigend, in de hoop dat een grootere afzet wordt verkregen. De heer Kamp zou willen, dat B. en W. zich in Aan de orde komt het bekende adres van den Raad der gemeente Smilde, inzake belastingheffing over de laatste 3 jaar. B. en W. stellen voor aan dit verdoek adhaesie te betuigen. In veiband met de moeilijkheden voor de admini stratie enz., lijkt het den heer Breebaart bezwaarlijk het over 3 jaar te nemen. Voorzitter zegt dat het wel opmerkelijk is dat de administratie het vermenigvuldigingscijfer moet we ten voor de bedragen der inkomens bekend zijn. In verband daarmee lijkt het spr. wel beter het over 3 jaar te nemen. De heer Kriek acht het voor sommige gemeenten beter den aanslag over 3 jéar te regelen. Spr. wijst bijv. op gemeenten waar de tuinbouw wordt uitge oefend. Den heer. Kamp lijkt het gemakkelijker over 1 jaar aan te slaan. Met welk jaar moet bijv. worden begonnen over 3 jaar, vragen de hoeren Kamp en Breebaart zich af. De heer Kriek meent dat daarvoor een termijn is le bopalon, maar de heer Breebaart meent dat dit ook moeilijkheden zal opleveren. Voorzitter acht aanslag over 3 Jaar alleen beter om een betere stabiliteit te krijgen voor het verme nigvuldigingscijfer. Het voorstel om adhaesie te betuigen wordt aan gehouden door staking van stemmen, tegen stem verbinding stelden met andere gemeentebesturen, den de heeren Kamp, Breebaart en Peetoom1; voor de met de bedoeling zoo mogelijk gezamenlijk een ma-j heeren Spaans, Kriek' en Voorzitter, ehine aan te schaffen ter besparing van kosten. I Van de gemeente Wymibritseradeel is het verzoek Voorzitter zegt, dat. de proef nog in het begin Is en om adhaesie gekomen op een verzoek aan H. M. de een behoorlijke berekening van besparing moet over- Koningin om openlijke godslastering strafbaar te gelegd kunnen worden. stellen in het wetboek van strafrecht. De heer Kamp wil alleen een uitspraak van go- B. en W. stellen voor, onder verwijzing naar het besluit van 27 Maart, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. In verband, met de viering van het 25<jarig regee- ringsjubileum van do Koningin, geeft de Minister van Aitooidi in overweging een tapverbod van ster ken drank uit te vaardigen. B. en W. stellen voor, een beslissing aan te houden, omdat nog niet bekend is dat het feest zal wojden ge vierd, De heer Peetoom vraagt of geen tapverbod kan worden ingevoerd met de keuring voor de militie. Voorzatter zegt dat dit gebeurt en de caféhouders houden zich daaraan. Alleen de hee? Van Stipriaan éénmaal niet, omdat hij het niet wist. De heer Poetoom heeft het zelf gezien hoe een 20—80 Jongeni laveloos Wj de pastorie lagen. De heer Breebaart meent, dat als ze een floschje meenomen, er niets tegen te doen is. De heer Peetoom meent van zo buiten de gemeente te zotten, doch voorzitter zegt dat men daartoe niet het recht heeft. De heer Breebaart: Als ze hinderlijk worden kun nen ze worden opgepakt. De heer Breebaart meent dat wanneer or feest gevierd zal worden, het tijd wordt daartoe het initi atief te nemen. Spr. heeft van plannen tot feestvieren nog niets gemeikt Voorzitter deelt mee, dat hij wel het plan heeft de gemeentenaren in de gelegenheid te stellen bij te dragen in de huldiging, doch B. en W. zullen niet het initiatief nemen tot feestvieren. Als de ge meentenaren wel feest willen vieren, zullen B. en W. echter niet hun medewerking er aan onthouden. De heer Breebaart merkt op dat dus initiatief voof feestvieren moet uitgaan van particulieren. Hot voorstel van B, en W- wordt goedgevonden. Aan do orde komt het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw-benoomde raadsleden. Tot dat onderzoek worden aangewezen de heeren Breebaart, Peetoom on Kamp. Bij monde van den heer Breebaart wordt tot) foela- ting geadviseerd, waartoe de Raad besluit. Wegens zijn benoeming tot lid van den Raad, wordt door den heer D. Brugman Jbz. ontslag gevraagd als hooisteker. Nadat het ontslag is verleend, deelen B. en W. mee, dat ook te Winkel een vacature bestaat door het overlijden van den heer W. Smit. Met het oog op be palingen inzake verzekeringswetten, komt bet B. en W\ niet wensdheüjk voor door een definitieve benoe ming in deze vacature te voorzien, doch aan de in functie zijnde hooistekers een losse hulp toe te voegen en daarvoor is bereid voor Winkel C Boer en voor Lutjewinkel J. Stam Sr. Algemoen goedgevonden. Door Ged. Staten wordt voorgesteld in de tep goed keuring ingezonden Bouw- cn Woningverordening enkele administratieve wijzigingen aan te brengen. B. en W. stellon voor hieraan te voldoen. Goedge vonden. Door het gemeentebestuur van Hoogwoud wordt een gemeenschappelijke regeling voorgesteld, waarbij wordt bepaald dat voor elk kind uit de gemeente Winkel, dat een openbare lagere school bezoekt, in de gemeente Hoogiwoud, door de gemeente zal worden betaald f7.50. B. en W. stellen voor deze overeenkomst goed te keuren. Allen voor. Aan de orde komt de bekende circulaire over de salarieering van den gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor, gelet op vroegere beslissin gen van den Raad, Gedep. Staten voor te stellen, het salaris te bepalen op f800 en toe te passen op den tegenwoordigen ontvanger. De heer Breebaart spreekt er zijn verwondering over uit, dat Ged. Staten de begroeting van onze gemeente hehbon veranderd, terwijl ze reeds zwanger gingen van het plan om het oordeel van de gemeentebestu ren te vragen. Spr. kan zch nu vereenigen met het voorstel van B. en W., omdat na de medewerking van den gemeenteontvanger de gemeente als 'tware verplicht is zich aan de overeenkomst te houden. Hadden Ged. Staten zich niert zoo tegen de regeling velzet, dan zou de Raad vrijer hebben gestaan ten op zicfite van do salarisregeling. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goedge vonden. Waar door het Rijk geen bijdrage meer wordt ver leend in de kosten van het vervolgonderwijs, stellen B. en W. voor voortaan geen vervol gondciwijs meer te geven, doch de gelegenheid open te stéllen voor ondorwijs aan volwassenen en hen die de school hebben verlaten. Dit onderwijs te doen geven wanneer daarvoor tenminste 10 leerlingen zich aanmelden, zoowel aan db school te Winkel en te Lutjewinkel. Omtrent dit onderwijs bestaat grootere vrijheid om trent lesuren eniz. en goedkeuring is niet noodig. Ingeval overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten, wordt aan het onderwijzend perso neel, belast met het gieven van vervolgonderwijs, eer vol ontslag verleend! Aldus geschiedt Mededeeling wordt gedaan, dat te Kolhorn een onderwijzeres weggaat en. het aantal leerlingen zoo is dat met 3 leerkrachten kan worden volstaan. Het aantal leerlingen is totaal 100, met inbegrip van de kinderen van do Strook on van Wipkel. Van de ge meente Winkel zijn or 22. De burgemeester van Bar singerhorn heeft een bezoek aan het Departement van Onderwijs gebracht om te bespreken of er iets op te vinden is om het aantal leerkdrachten op 4 te hou den. De mogelijkheid toch bestaat, er wordt niet ge zegd dat het gebeurt* maar de mogelijkheid kan be staan dat aan die 22 leerlingen va.n Winkel den toe gang werd ontzegd en het aantal leerlingen te Lutje winkel zou dan zoo groot worden dat te Lutjewinkel eep 3e lokaal en een 3e leerkraöht moest komen. In dat geval zo.n do regeering dus toch verplicht worden een onderwijskracht meer te vergoeden. Op g»ond

Schager Courant | 1923 | | pagina 1