AllIltEl KlElSS- HÖNIG'S Dl LANGE 4 DE Abonnementsgelden. =MAI2ENA-PÜDDINGEN: Dinsdag 17 Juli 1923. 66st« Jaargang. N<>. 7264. ilflijuvüfs i N.V, v.to. ÏKAPM toSfiliuip vóór 1 AUGUSTUS as. Ingezonden Stukken. Opeut Itekeiiing-Couraut. Algemeen bekende kiuoli- teitaartikelen voor elke huishouding, hinnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend{nummer geplaatst. POS TREKENINO No. 23330. INT. TELElT no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendi Aan onze lezers bulten Schagien, doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Sch&ger Courant over het tweede kwartaal 1923, ten bedrage van fl.65 (voor courant met Zondagsblad 12.38), aan ons Bureau te betalen óf over te maken per postwissel of over te laten schrijven op onze post rekening No.. 23330. De laatste manier van. vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren k een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de koeten fO.10, Na genoemdjen datum wordt beschikt met f0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn hot couranten- geld aan onze Agen'.en (de jplaatselijke kantoorhou ders) te betalen* geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Modeblad Gracieuse, of Kinderkleeding enz. zijn geabonneerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abon nementsgeld 2e kwartaal 1923 op dezelfde wijze toe zenden. Voor De Prins is het bedrag f2.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f LZ5 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Kinderkleeding f 0.95 Voor Panorama f 2.50 Voor Het Leven f2.50 DE ADMINISTRATIE. Op de vergadering van Plaatselijk Belang van 12 Juli bieek ae heer J. K. Boontjes zeer slecht te spre ien te zijn over onzen burgemeester, spéciaal wat betreft de handhaving van de voorgeschreven maat regelen van onze veemarkt, te weten: a. Opening van de markt niet voor zonsopgang. b. Geen toegang voor vee na 9 uur. Punt a: Toen bij 't in werking treden der nieuwe veewet 's morgens vóór zonsopgang (in October 1922) het vee tof de markt werd toegelaten, we^d hierop direct aanmerking gemaakt door den Inspecteur v. d. Vee- artsenijkundigen Dienst, en gewezen op art. zooveel. De burgemeester was verplicht de wet te handhaven en geen vee tot de markt toe. te laten vóór zonsop gang. Dat in Puvmerend het vee voor zonsopgang wel wordt toegelaten is te „danken" aan een slappe re houding van den inspecteur daar ter plaatse (dis trict Amsterdam). Punt b: De enkele gevallen van mond- en klauwzeer in het district Alkmaar maakten het wenschelijk het marktree aan oen verscherpt toezicht te onderwer pen. Dit vceartsenijkundig markttoezicht wordt uit geoefend van G—-9 uur. Na 9 uur wordt het aange voerde vee door politie geweerd, omdat geen veeart sen weer bij de ingangen aanwezig zijn. Het „slui- lings-uur" is niet bepaald door den burgemeester, maar bij verordening door den Raad vastgesteld. Bij den ingang van de markt staat vanaf 9 uur een rijksveldwachter, welke de gemeente verordening handhaaft; en vorige malen, dat dispensatie werd gegeven vee na 9 uur op de markt te brengen, (na keuring) werd hiertegen door den rijksveldwachter bij, den burgemeester geprotesteerd. Na' plaatsing van een advetentie werd dan ook door den burge meester last gegeven na 9 uur geen vee meer toe te laten. Ik meen, dat de belde aanklachten van den heer Boontjes tegen den burgemeester absoluut mis plaatst zijn. Wil de heer B. verbetering krijgen, dan moet de Veewet worden gewijzigd. De Holl. Maat schappij van Landbouw lijkt mij het lichaam, om hier voor te werken. Niet alleen kan dan worden ge wezen op de nadeelige invloeden van de veewet voor de marktplaatsen, ook kan worden aangetoond, dat de nieuwe veewet zeer bevorderlijk zal zijn voor de verspreiding van enkele besmettelijke veeziekten, o. a. rotkreupel, varkenspest etc. Schagen, 16 Juli 1923. P. DE BOER, Gemeente-veearts. de hebben m o e it e n bijdragen aan dat schade-berok- kende-openbare onderwijs. Ten 3e zegt dat lid „dat de Rpomsche school twist en tweedracht en haat ruimschoots zal uitstrooien". Ten aanzien van dit laatste punt moet ik dat lid opmerken, dat gedurende het bestaan van de room- sche school de daarin opgeleide kinderkens tot man nen gerijpt, het voorbeeld gegeven hebben van room- sche-verdraagzaamheid en roomsche-onpartijdigheid, (synonieme woorden) en dit nog dagelijks doen, ge zien de groote kracht, welke zij putten juist uit dat Roomsche onderwijs, onder bescherming der door God gestelde geestelijke overheid. Dat al. wat niet roomsch is, zoo langzamerhand aftakelt is toch niet te v e r w ij t e n aan de roomsche eenheid op school en die der kerk, welke nog steeds en des te pralen- der staat te midden eener stralenden glans als een schitterende lichtbaak voor hen, die verdwaald wa ren en terug kwamen in den éénen schaapstal en bij den éénen Herder. Daarvoor bidt Katholiek Nederland, ook op de Roomsche school. Wat zegt dat lid van dit „haat- strooiende-zaad"? Hoogachtend, LEO PRINS. Mijnheer de Redacteur, De muzikale menschen gevoelen zich ongelukkig als ze de viool hooren piepen, janken, de streek steeds m. f. krast; het orgel gewoon hoort orgelen; de cellist de cello laat snurken, brommen en de pia nist ziet hameren en je op tingeltangel-toonen ver- j gast. Wonderlijk, als elk instrument slecht behandeld 'wordt, schreeuwt het afschuwelijk met eene zeer goede verpleging zingt zoo'n instrument prachtig en i het is juist daarom dat wij zoo gelukkig zijn a.s. 1 Vrijidag zoo'n uitmuntende verpleger van het kerkor- gel weder in Schagen hebben, die zooveel te genieten geeft. Organist Jan Zwart is in zijn- voordracht en ,tech j niek een zeer groot kunstenaar en we hopen, dat a.s. j Vrijdagavond 20 Juli half acht uur geen stoel en I bank onbezet zal zijn; de entree 25 cents is voor nie mand een bezwaar! zoodat allen van deze buitenge wone kunstuiting kunnen genieten. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn.. SIMON DROOG. zaal van den heer C. Slikker optredien met het popu laire volksstuk „Mottige Janus", waarmee dit gezel schap elders reeds groot succes had. Zoo lezen we in de Zierikzoesche Courant: „De opvoering van „Mot tige Janus" heeft ons uiterst voldaan. Van het eer ste tot het laatste bedrijf kwamen de verschillende episoden goed tot hun recht. Zoowel de „Mottige" en de „Rooie" als de aristocratische tante waren uit muntend. Een welverdiend applaus". De Vllssingsche Courant schrijft: „Dit stuk is een stuk leven, een drame vol actie, waarin ernst en scherts elkaar afwisselen, waarin vooral waar go- voel is uitgedrukt. Ik ben er van overtuigd, dat al len, die „Mottige Janus" gaan zien, er van zullen ge nieten." De „Groningsche Courant": „Hoe heeft Het Hol- landsche Tooneel het publiek gepakt! Het geheéle stuk gaat, tusschen een lach en een traan. „Mottige Janus" was een beslist succes Er is gelachen, ge schreid, gejuicht, medegeleefd en medegevoeld". De Apeldoornsche Courant: „Een groot succes had gisteravond „Mottige Janus". Jo de Vries, die dé „Mottige" speelde, bracht de gemoederen in bewe ging door zijn groot spel en prachtige creatie, bijge staan door mevr. Faber, als „Lena de Zwart". De voorstelling had een daverend succes." Deventer Courant: „In de Buitensocieteit ging gis teravond „Mottige Janus", spel met zang en dans, door „Het Hollandsche Tooneel". Do overvolle zaal bracht na elk bedrijf het dappere troepje eon spon tane hulde; wij roepen hen tot weerziens toe". Behalve dit tooneelgezel schap zal Zondag- eni Dins dagavond bij den beer Slikker een cabaretuitvoering gegeven worden door Daan Pool, Joh. Bakker, tenor, en P. Görts, bariton, oodat er dus eiken avond wat goeds te genieten valt. DE LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ R. V. S. IN 1922. In de ten kantore der Maatschappij gehouden jaar- lijksche Algemeen© Vergadering van aandeelhouders j werden de winstrekening over 1922 en de balans op 1 Januari 1923 goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van Commissarissen werdl van het winstsalda ad f561.768, f351.376 op de extra-reserve gebracht, f 77.288 gereserveerd voor af schrijving, f 35.000 ter beschikking gesteld ter verdee ding ondor het personeel en f 18.266 bestemd voor tantièmes aan directie en. commissarissen, terwijl een bedrag van f 57.919 als onverdeeld werd overge bracht op nieuwe rekening. Het dividend bedraagt ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHAGEN HAtel „Vredelust". Zeer voordeelige condities. OveRAL i VERKRyQBAARl! Actie tegen de R.-K, School te Burgerbrug, Als katholiek journalist in Noordholland, komt mij ook de Schager Courant in handen en lees er in het nummer van Zaterdag 14 Juli een ingezonden stuk van „een lid van het Comité van Actie tegen de H. S. school te Burgerbrug", waarin dat lid het kwa lijk verkroppen kan, dat de Pastoor ijvert voor de tot stand-koming eener katholieke school. Vooreerst moet ik dat lid opmerken, dat de pastoor hier niet anders doet, dan zijn dure plicht tegenover God. omdat hij te waken hééft voor de geestelijke belangen zijner Parochianen en vooral ook over die der Roomsche kinderkens. En waar zouden die be langen het meest gebaat zijn? Toch zeker in de eigen Roomsche school! Erger is waar dit lid protesteert tegen de voorge nomen oprichting van de bizondere school en als punt 1 aanhaalt: „dat de Roomsche school het on derwijs en dus het algemeen belang schaadt". Dat ïd moet al heel, heel onbegkend zijn met de be kwaamheid en mentaliteit der Roomsche onderwij zers en het onderwijs op de bijzondere scholen, om deze brutale redeneering klakkeloos neer te schrij ven. Zijn dom egoisme belet hem voorts de heldere waarheid van „het algemeen belang" te zien. Welke scholen leveren de beste staatsburgers? Als punt 2 noemt „dat lid de stichting van een Roomsche school een belasting-vermeerdering", het geen ik direct toegeef echter met de bijvoeging dat nu eindelijk de katholieken ook eens kunnen profi- t.eeren van hun eigen betaalde belastingpenningen, die ze vroeger zoovele jaren tot gebleken geestelijke scha- AUTO ONGELUK IN FRANKRIJK. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat de Ne derlander Graaf van Limburg Stirum, die met zijn echtgenoote mevrouw van Limburg Stirum geboren van der Wyck in Frankrijk op een autotocht was, een ongeluk heeft gehad, tengevolge waarvan me- j vrouf van Stirum gedood en de heer van Stirum zeer ernstig gekwetst is. De familie is per vliegtuig naar de plaats van het onheil vertrokken. BESPUITING VAN AARDAPPELEN TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE Aangezien in Zeeland de eerste verschijnselen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phy-' topathora infestans) in het blad van eenige, voor die ziekte vatbare soorten, zijn waargenomen verdient bet aanbeveling, zonder verwijl de eerste bespuiting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bour gondische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatregelen te nemen, dat een bespuiting zoo spoe- j dig mogelijk uitgevoerd kan worden. Daar de planten in ontwikkeling ten achter zijn bij andere jaren en dus verwacht kan worden dat zij' ook I lang zullen doorgroeien, zou het sterk optreden vanj de aardappelziekte zoowel in het blad als in de knol- j len ernstige afmetingen kunnen aannemen. Het voork9men van een aantasting door bespuiting met de aangegeven middelen is daarom zeer ge- wenscht. 1 De bereiding van Boideauxsche pap geschiedt door samenvoeging van kopervitriool en versch geblusch- to kalk, beide in water opgelost, in zoodanige ver houding dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn lH a 2 Kg. kopervitriool en 1 a 11/3 Kg. kalk (deze laatst hoeveelheid als ongebluschte kalk berekend.). Bourgondische pap wordt berei-d uit 2 Kg. kopervi triool en 1 Kg. watervrije soda (sodex) op 100 L. wa ter. Voor zoover noodig zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat twee of driematige besproeiing, met tusschenruimte van enkele weken, verdor do voor keur verdient boven eenmalige besproeiing, daar deze mcermalige besproeiing eerst voldoende zeker- kerheid geeft dat ook de knollen vrij van ziekte zul len zijn- Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen. Dienst te Wageningen. en door de in verschillende plaatsen gevestigde amb tenaren van dien Dienst, uitvoerige brochures cn re cepten ziin te Wageningen verkrijgbaar. ANNA PAULOWNA, Zooals men reeds uit een advertentie heeft kunnen lezen, zal Kermis-Maandag „Het Hollandsch Too- neel" onder directie van Evensma en De Vries, in de f 21.919; echter werd besloten f 14.613 hiervan te re serveeren tot bijstorting op de aandeelen. Het uit te keeren dividend bedraagt daardoor 5 pet. over het gestorte maatschappelijk kapitaal ad f 146.126.59. De extra reserve is nu gestegen tot f 1.407.919. De heer Mr. M. M. van Valkenburg te Laren (G.), aftredende volgens rooster, werd herkozen tot com missaris. Het verslag over 1922 vermeldt o.m. het volgende: De vooruitgang stemt tot tevredenheid, de sterfte was gering, de gekweekte rente meer dan waarop gerekend en do onkosten aanmerkelijk minder dan er voor beschikbaar was. Dat ondanks de hevige 'beroering op economisch gebied do vraag naar levensverzekering in een mate is blijven bestaan als wij hebben waargenomen, heeft onze meening bevestigd, dat in onze samenle ving de levensverzekering in een zeer belangrijke KAPT. EHRHARDT ONTSNAPT. De gevaarlijke „Putsch-kapitein" Ehrhardt, de ge vaarlijkste bedreiger van de jonge Duitsche repu bliek. die bij do massa maar niet populair wil wor den, is Vrijdag uit het huis van bewaring te Leipzig waarin hij nog steeds in voorarrest zat. ontsnapt. behoefte voorziet. Het verzekerd bedrag op 81 Decomber 1922 bedroeg f 178.634.493, nl. f8G.579.577 in de levensverzekering, verdeeld over 53.201 posten, f 22-102.375 in de Tus- schenverzekering verdeeld over 29.897 posten f69.952.541 in de Volksverzekering, verdeeld over 769.473 posten. De sterfte had in 1922 voor de R.V.S. een gunstig verloop. Er werd' namelijk in totaal een sterfte ver wacht van 1188 personen, terwijl er slechts 600 over leden. De gemaakte onkosten waren ruim f294.000 min der dan de daarvoor bij de reserve-berekening gebe zigde percentages toelaten. De exploitatie in België verloopt naar wensch. Het verzekerd bedrag in België is in 1922 toegenomen met frs. 4.792.000 en bedraagt einde 1922 frs. 13.362.000 In 1922 is in totaal uitgekeerd f 1.066.104; hiervan is uitgekeerd bij overlijden voor 5271 overledenen f641.848, bij ongeval f27, bij leven f315.621, aan lijf ronten f94.864, aan premierestitutiën f7.900, aan op voedingsrenten f 1.904, aan uitkeering LB.A.-verze- kering f 2.304, en aan uitkeeringen ziekengeld f 1.636. Sinds de oprichting der R.V.S. word in totaal uitge keerd ruim f 11.500.000. De winst, op termijnpromieön bedroeg f6.373.042, dit is f 815.476 meer dan het jaar tevoren; op koop sommen bedroeg de winst f501.843. De totale winst op premiën was f 6.874.885. De winst op interessen en. huren, na aftrek van on kosten onroerende goederen, bedroeg in 1922 na ver mindering met de kosten van beheer der beleggingen f822.904. Het totaal der bezittingen bedraagt i 19.096.059 en J bestaat uit: hypothoken f 12.618.467 (66.08 pet.), onroe rende goederen f2.580.729 (13.51 pet.), effecten f 1.234.236 (6.46 pet.)beleonizig polis f 1.328243 (6.96 pet.), kassiers f 434.848 (2.28 pet), voorschotten f 42.479 (0.22 pet.), deposito u.g. f22,579 (0.12 pet.), cautiën u.g. f 169 en overige bezittingen f 834.303 (437 pet.). De onroerende goederen zijn begin 1922 door des kundigen, wier namen in hetverslag worden ge noemd, getaxeerd en voor de taxatiewaard© in ba lans gebracht, met uitzondering van een pand, dat in 1923 is verkocht en voor den verkoopsprijs is opge voerd, alsmede een 7-tal panden te Duisburg, die pro memorie vermeld worden. De waard dér effecten is berekend naar den Am- stérdamschen beurskoers op 29 December 1922. Waar doze ontbrak zijn taxatiekoersen van banken ge volgd. Het bezit aan buiten landsche effecten be draagt f210.698. Dc noodlijdende fondsen, welke al reeds voor een zeer klein bedrag gewaardeerd waren, zijn per 31 December 1922 op nul getaxeerd- In 1922 zijn 3 hy potheken geëxecuteerd. Uit de opbrengst der onder panden kon de R.V.S. zich ten volle voldoen, zoodat geen scbado weid geleden: or werden geen onder panden ingekocht. Voor 1922 werd door do R.V.S. op hare hypothecaire vorderingen nimmer verlies gele den, noch onderpanden ingekocht, behalve in 1921, welk verlies zich beperkte tot pl.m. f200 rentogemis. Do soliditeit der productie heeft ook in 1922 de vol le aandacht, gehad. Het spreekt echter vanzelf, dat de economische crisis ook onder de verzekerden der R.V.S. slachtoffers maakt en het behoeft dus niet te verwonderen, dat het aantal royementen grooter is dan vorige jaren. De uitzetting van het bedrijf staat ook toe het maximum verzekerd bedrag waarvoor op één per soon risico geloopen' wordt, te verhoogen. Tot dusver was dit f25.000. In het laatst van 1922 word besloten het maximum verzekerd bedrag op één hoofd dat de R.V.S. voor eigen risico kan houden, vast te stellen op f50.000. Wordt een grootere verzekering gesloten, dan wordt een gedeelte herverzekerd. ZWEMMEN IN ZEE. Al zijn de wanne dagen achter den rug, is de on derstaande waarschuwing zeker nog niet onpas. Nu in de warme dagen een groote vlucht was naar de koelte-brengende zee en als gevolg daarvan het aantal baden, ook buiten de gecontroleerde gebieden zeer sterk toeneemt, waarschuwt het „Vad." aan de hand van ingewonnen inlichtingen tegen de gevaar lijke plekken aan ons strand. Algemeen is nog de opinie,: bij eb is de zee minder gevaarlijk dan bij vloed. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet.. Voorop staat, dat, men nooit moot gaan zwemmen bij dammen of pieren. Om deze ondiep ten staat altijd strooming. Maar wat onze kustor vooral gevaarlijk maakt, dat, zijn de banken, dit voor do kust. liggen en ook de wind. De kommen tusschen de banken heeten de zwin nen. Wa^r do uiteinden van de banken bij elkaar komen, krijgt men een mui. Deze muien zijn het ge vaarlijkst. Bij vallend water stroomt door dezt muien hot water uit de zwinnen weg. Er ontstaa daar oen sterko stroom naar zee. welke voor der zwemmer noodlottig wordt. Bij de kalmste zee kaï do trekking toch groot zijn, dat hangt, geheel af var de groote strooming door het Kanaal en Noordel iil langs Engeland. Laat u dus niet bedriegen door een kalme zee. Vooral niet, wanneer do wind Oostelijk is, dus van het land afwaait. De boven stroom van d£ zeo gaat. dan zeewaarts. De onderstroom landwaarts Drijft een zwemmer op den bovenst room naar zee a: en komt. hij in een mui terecht, dan is hij bijna on herroepelijk verloren. Een bader, die niet zwemmer kan, loopt het, risico, wanneer boven- en onder-1 stroom veel verschillen, om te vallen. De boven st, room, noemt hem dan mee en voert hem eveneens naar zee. Is de wind West, een zeewind dus. dan is de ho venstroom landwaarts en de onderstroom zeewaarts liet gevaar van afdrijven is dan heel gering. 'Maai dan ontstaat gevaar, wanneer de zwemmer, die vei in zee gaat, plotseling kramp krijgt en zinkt. Dai.i

Schager Courant | 1923 | | pagina 1