Alpitii Nieiïs- DE LANGE DE MOfiAAZ, ^ermjjdt hjj het wasschen van zijden stoffen overc/iooie hitte 66ste Jaargang. No. 7266. CcSciiageo Raai! Callantsoog. Melen voor laodboow en handel. Binnenlandsch Nieuws. Domlcrdna; 19 Juli 1923. C1UBA1T. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. IlitijiiVtffS i N.V, v.li POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere reg«l meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Giroöte letters worden naar plaatsruimte berekend. Dinsdagnamiddag vergaderde de GemeenteraaA van Callantsoog. Vooral had in eene besloten zitting .eene bespre king plaats met den heer Directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf te Bloemendaal, over de mogelijkheid tot aansluiting der Gemeente, over de voorwaarden enz. Te half vijf opende de voorzitter, Burgemeester •Kos'er, de bijeenkomst. Afwezig was de heer Boontjes. De notulen der vorige vecgadering werden goedge keurd. Voorzitter doet hierna de volgende mededeelingen: a. dat B. en W. het stroomleveringscontract van het Prov. Electriciteitsbedrijf hebben geteekend. b. dat het gemeentebestuur van Zijpe voor 26 leer lingen uit de gemeente Callantsoog, die de R.-Katho- lieke school te 't Zand bezoeken, eene bijdrage ad. f 609.03 van deze gemeente te vorderen heeft. Daar het een wettelijk voorschrift is, wordt besloten, de bijdrage te voldoen. c. dat de koopacte van de gronden voor den Duin weg is gepasseerd, behalve voor de gronden van de familie Van de Poll. Dit zal echter dezer dagen plaats hebben. Ingekomen stukken: a. ^Verslag vleeschkeuringsdienst, kring Barsinger- horn. Niemand verlangt voorlezing, daar het verslag in de Schager Crt. reeds gepubliceerd is. b. Schrijven van 't Prov. Bestuur met goedkeuring belasting openbare vermakelijkheden, c. Schrijven van de commissie uit de Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen, in den kring Alk maar, Hoorn, Schagen, betreffende te sluiten over eenkomst met het Gemeentebestuur van Alkmaar, over het bezoeken der onderwijsinrichtingen aldaar. Op voorstel van B. en .W. wordt dit stuk voor ken nisgeving aangenomen, omdat van hier geen enkele leerling de scholen in Alkmaar bezoekt. d. Goedkeuring van het Prov. bestuur der verorde ning beheer G.E B. en van de begrooting tijdvak 1 Aug— 31 Dec. 1923 van het G.E.B. e. Idem wijziging bouwverordening (betreffende spouwmuren). f. Proces-verhaal der kasopname, In kas was en moest zijn f 490.29#. g. Bericht dat tct zetter der Rijksbelastingen was benoemd de heer M. Vries (in de plaats van den heer J. Zander Pz., die wegens ziekte had bedankt). h. Idem, dat de uitkeering volgens de wet van 24 Mei 1897, voor 1923 bedraagt f 1635.03. i. Het verslag van den toestand der Provincie Noordholland. Zal cireuleeren. j. Brief van Ged. S'aten, waarin den Raad medege deeld wordt, dat Ged. Staten een nieuwe jaarwedde- regeling voor de gemeente-ontvangers wenschen te maken, die zich aanpast aan de gewiMgde toestan den. In de eerste plaats zal daarbij rekening eehou- den worden met de wenschen der gemeentebesturen, reden waarom gevraagd wordt, welk bedrag de Rapd als salaris voor den ontvanger wenscht. en daarbij willen mededeelen. of dit voor eventueelen nieu- .ven functionnaris zal gelden, dan wel of 't ook van toepassing zal ziin voor den tegenwoordigen ti+ularis B. en W. stellen voor, te handhaven de voorstellen door den Raad ingediend in Juli 1922. Dat was«f 550 beginsalaris, met vier tweejaarlijksche verhogingen van 10 pet., ;zoodat na 8 jaar het eindsalaris f 770 zou bedragen. Later werd door wethouder Sleutel voorgesteld, en door den Raad aangenomen, om deze nieuwe salaris- regeling vanaf 1 Januari 1924 toe te passen, en dit salaris dus vast te lege-en in de begrooting voor 1924. Deze voorstellen worden zonder discussie aange nomen. en zal in dien zin aan Ged. Staten bericht worden gedaan. i. Adres der gemeente Smilde om adhaesiebetui- ging aan haar verzoek tot de Regaering, om bij de Rijksinkomstenbelasting het inkomen te bepalen naar het gemiddelde van eenige jaren. B. en W. van Callantsoog stellen voor geen adhae- sie te betuigen. De toestanden in deze gemeente zijn van dien aard. dat toepassing van een gemiddelden aanslag over eenige jaren tot gevolg kon hebben, dat, mcm-chen die geen inkomen hebben en niet in staat ziin tnt bela^ing^e'alen. over eenje iaar. toch e°n aanslag zouden ontvangen. liet voorstel vau B. en W. wordt aangenomen. 1. Subsidie-aanvrage van de afd. Alkmaar van het Genootschap 4ot zedelijke verbetering van ge vangenen gevraagd wordt een jaarlijksche bijdrage van f10 B. en W. stellen voor dit adres bij de begrooting te behandelen, zij voelen ér wel voor, e.enige sub sidie te verleenen. m. Subsidie-aanvrage van het fanfarecorps Cal- lantaoog. Dit vraagt f50— subsidie als tegemoetko ming in de jaarlijksche aflossing der schuld voor de instrumenten e-emaakt. Het korps had zich verplicht gezien de contributies der leden en donateurs te ver laden. Op voorstel van B. en W. zal'ook dit verzoek bij de as. begrooting worden behandeld. Na deze serie ingekomen stukken volgt het punt: Benoeming leden der Sohattingscommissie, wegens aftreden der heeren W. Govers en H. Kruisveld. De voordracht van B. en W. luidt als volgt: Vacature W. Govers: 1. W. Govers, 2. R. Hollander. Vacature H. Kruisveld: 1. H. Kruisveld, 2. W. de W'.t. De uitslag der stemming is als volet: vacature W. Govers: R. Hollander 4 stemmen; blanco 1, \V. Go vers 1. Gekozen de heer R. Hollander, die de functie aanneemt. Vacature H. Kruisveld: H. Kruisveld 5 stemmen; blanco 1. Gekozen de heer H. Kruisveld, die 't op nieuw aanvaardt. Voorzitter spreekt een woord van dank aan het adres van den heer W. Govers, die zoo lange jaren vol belangstelling heeft medegewerkt aan het vaststel len van de aanslagen. Hij heet voorts den heer Hol lander welkom, als vertegenwoordiger der arbeiders, zoodat nu alle groepen in de schattingscommissie zijn vertegenwoordigd. Vervolgens wordt aangenomen het voorstel tot het aangaan eener kas«?eldleening groot f12000.— voor eersten termijn betaling electrisch net. Zijde is heerlijk om te dragen. ^^anneer U zijde op de juiste Vijze wascht.zult U zien dat zijden stoffen Keer lang mee kunnen. rijf nooit zeep op zijde, \rani dan breken de fijne draadjes. \Vasch zijde in een lauw LUX eopje en spoel uit in lauw water. Dan drogen in een schoonen handdoek en strijken met een warm geen beet ijzer. Vermijd heet water, hèete ijzers en beete zon. ALKMAAR. Ao. 1804. DONDERDAGS te SCHAOEN HOtel „Vredelust". Hierna de rondvraag. De heer W. de Wit zou wel eens willen verno men, betreffende ons dorp als z.g. badplaats, of ej wel voldoende toezicht bestaat vooral op drukke dag gen, dat het degelijk en netjes blijft op zedelijk ter rein. Spr.'s meening is, dat dit voor de toekomst van onze badplaats van het meeste belang is. Ik zeg niet, dat het hier niet in orde is, maar spr. weet van andere badplaatsen dat er bepaalde regelingen zijn getroffen op zedelijk gebied. Het zou spr. aangenaam zijn, als dei Raad maatregelen in overweging wilde nemen, die er toe bijdragen dat ouders hun kinderen hier met gerustheid heen kunnen laten gaan. Voorzitter deelt mede, dat het tusschen etrandpaal, 12 en 14 verboden is zich op 't strand uit te kleer den, dat zwemmen zonder zwemcostuum niet toege laten wordt en dat op naleving dezer bepalingen zooveel mogelijk gelet wordt. Spreker kan wel me dedeelen, dat op de afgeloopen drukke dagen zoo veel hen> bekend, van eenige onhebbelijkheid geen sprake is geweest, terwijl de heer De Wit overtuigd kan zijn, dat voorzitter die ook niet zal toelaten. Bo vendien is een' strandwacht aangesteld, die een oog in 't zeil houdt en waarschuwt ais de zwemmers te ver zee in gaan. De heer> De Wit verklaart zich voldaan. De heer v. d. Plas vraagt verbetering van de kluft bij Kuiper, die onberijdbaar is. Voorzitter doet toe zegging, dat in overleg met den Dijkgraaf het kar potte gedeelte met heiplaggen bedakt zal worden, Op verzoek van den heer v. d. Plas zal voorzitter de hooistekers opdracht geven, zoo spoedig mogelijk rond te gaan. De heer Kooger vraagt, of voorzitter al een en an der kan mededeelen over de resultaten van het on derzoek naar vaartverbetering, voor werkverschaf fing. Voorzitter zegt, dat hier nog weinig aan gedaan 1b, doch belooft spoedig met Inlichtingen to zullen ko men. Verder vraagt de heer Kooger naar do waarschu wingsborden betreffende de maximum snelheid van auto's en motoren, zoomede naar het bord aangeven» de do asbelasting voor de brug bij het Hoekje. Voorzitter zegt, dat de borden gereed liggen, maar niet geplaatst konden worden, daar de verordening nog niet in werking was getreden. De verordening is nu goedgekeurd en zal worden afgekondigd, en dan 30 dagen na afkondiging treedt ze in werking. De borden worden dan terstond] geplaatst. Het bord voor de brug is ook gereed. Hierna sluit voorzitter de vergadering en gaat de Raad nog in comité. G£ LEVDTS ZEEP MAATSCHAPPIJ «tAAEOHCEa FtbnkMMi «w SUNUGHT m UFEBUO* Het contract met het Rijk voor het gebruik van Rijiksgronden voor den Duinweg, wordt goedgekeurd. De gemeente moet f2.50 vergoeding per jaar beha len. De kosten der akte zijn voor rekening der ge meente. 1 Voorzitter deelt nu mede, dat B. en W. tot lijnwer- ker bij het G.E.B. hebben aangesteld de heer A. Tho- ma9z, en dat zij, behoudens goedkeuring van den Raad, met Thomasz zijn overeengekomen een salaris van f 300, een en ander voor een jaar als proef, na een jaar is de gemeente zoowel als Thomasz vrij. De heer Kooger vraagt, of bet niet beter geweest was vooraf het salaris te bepalen en daarna sol licitanten op te roepen. Dan hadden we allicht een concurrentie gekregen. Met schilderwerk enz. huldi gen we toch ook het idéé van concurrentie, en heb ben we dat toen aanbesteed. Voorzitter licht in, dat er evengoed een 30-tal sol licitanten waren, waaronder zeer geschikte. Maar die waren absoluut niet te vinden voor deze belooning de betrekking te aanvaarden. Toen zijn B. en W. in overleg getreden met Thomasz en vonden zijn voorwaarden zeer billijk. Bovendien is het voor 1 proefjaar, Thomasz kan zich dan op de hoog'e stellen. „Heemaf" heeft zich bovendien bereid ver klaard, dat de lijnwerker bij hen zou werken, en alles zou meemaken wat noodig is voor goed on derricht, en dat hij in dien tijd beschouwd zal wor den als een werkkracht van hen. B. en W. dachten dus, dat zij een zeer gezond voorstel hadden gedaan. Het voorstel van B. en W. wordt algemeen goedge keurd. ■Hierna. volgt vaststelling van het salaris van den Administrateur-Incasseerder bij het G.E.B. I Voorzitter deelt mede, dat B. en W. tot administra- teur van het G. E.B. aangesteld hebben den ge meente-ontvanger, den heer Zeeman, die de werk zaamheden, welke de administratie medebrengt, zon der salaris zal verrichten, dit beschouwende als te behooren tot de werkzaamheden van den gemeente ontvanger. Echter met deze afspraak, dat. wanneer straks het voorstel van den Raad betreffende de nieuwe salarisregeling van den ontvanger door Ged. Staten wordt ingevoerd, deze overeenkomst vervalt met den datum van ingang van dat nieuwe salaris'. I B. en W. zijn het er vrijwel over eens. alsdan de belooning voor den administrateur te bepalen op een dusdanig bedrag, dat de gem.-ontv. ongeveer op ge lijk peil blijft met zijn salaris als nu. Buitendien wordt voorgesteld, het opnemen der meters en het incasseeren der gelden op te dragen aan den ge meente-ontvanger tegen een extra bezoldiging van f150 per jaar. Deze voorstellen worden goedgekeurd, i Ingelicht wordt nog, dat het tegenwoordige sala ris van den gemeente-ontvang© f 1100 bedraagt en dat het nieuw voorgestelde salaris met ingang van 1 Jan. 1924 f770 zou bedragen. Goedgekeurd wordt de 2e suppletoire begrooting ad f45000.zijnde de gedleening van f45000. voor het G.E.B. Hierna deelt de voorzitter mede, dat komt te ver vallen de Rijksbijdrage voor het vervolgonderwijs. Wij hadden hier naast het vervolgonderwijs voor kinderen, nog een cursus voor volwassenen. B. en W. zijn hierover in overleg getreden met het hoofd der school, die een onderwijsplan heeft ontworpen, dat voorgelezen wordt. Het is een 1-jarige cursus van 20 weken, aanvangende 1 October en omvattende de gewone vakken, voorts eenvoudig boekhouden, handelsrekenen, en voor meisjes nuttige handwer ken. Het is bedoeld als vervanging van de tot nu be staande twee cursussen. Naar schatting zou deze cursus f280.— kosten. Voor 1923 is een bedrag uitgetrokken voor den cursus voor volwassenen, dat zou dan komen te vervallen en aan gewend worden voor 't nieuwe plan, ofschoon het iret voldoende is. Op de begrooting van 1924 kun dan het volle benoodigde bedrag uitgetrokken wor den. Voorzitter merkt nog op, als wij een dergelijk n'an uitvoeren, wij geheel vrij staan van elk toe zicht der onderwijsinspectie. De heer Kooger wenscht de f280 evengoed uit te trekken en bovendien den cursus voor volwassenen; te behouden. Voorzitter: Dus u wou twee cursussen? Spr. ver wacht dan twee half bezochte cursussen. De leer stof is bovendien zoo gekozen, dat ze evengoed ge- sfh'kt is voor den leeftijd van 13—14 jaar als voor I volwassenen. De heer Kooger vraagt, of er dan geen leeftijdsgrens wordt gesteld, waarna voorzitter toelicht, dat de cur sus voor eiken leeftijd is bedoeld. De heer Kooger blijkt de zaak niet geheel begrepen te hebben, en verklaart er zich nu volkomen mee tevreden. Voorzitter hoopt dat de burgers van Callantsoog 'zullen begrijpen, van hoeveel "belang het voor hun kinderen is, dat zij goed en voldoend© onderwijs kunnen krijgen. Laat dit dan blijken uit een groote doelname en laat men zich niet enkel aangeven, maar den cursus tot het einde toe volgen. Want 't ge beurt maar al te vaak, dat de deelnemers een paar I maal komen en dan wegblijven. Maar dan geeft het I niet.'Voorzitter doet de toezegging, dat, mocht blij ken dat de toevloed van leerlingen zeer groot is, B. en W. niet zullen «chromen met nadere voorstel len te komem Namens do commissie, belast met het nazien der geloofsbrieven der nieuw gekozen Raadsleden, rap porteert de heer W. de Wit tot toelating, daar alle stukken in orde waren bevonden. Aldus wordt besloten. BOND VOOR STAATSPENSÏONNEERING. Te'Groningen is Gisteren de 23ste al'gemeene vergade ring gehouden van aen Bond voor Staatspensionneerihg, onaer voorzitterschap van den heer C. van der Velden, te Rotterdam. Deze opende de vergadering met een rede waarin hij! opmerkte, dat het feit, dat de Bond na bijna 25 jaar strijd nog een 50.000 leden telt, het bewijs levert, dat het staatspensioen in hei rechtsbesef van het volk leeft, maar tevens, hoe taai de tegenstand is. Die tegenstand neemt toe naarmate de volksovertuiging zich te sterker doet kennen. Er is in den loop der'.jaren wijziging gekomen in de strijdwijze van deze tegenstanders. Achtereenvolgens werd staats pensioen een dwaasheid en krankzinnigheid, den fi- nancieelen ondergang van Nederland, een - bedeel ihg genoemd. De tija zelf heeft deze argumenten ont zenuwd. De tegenstand van de orthodox kerkelijken was het sterkst, en dat terwijl hun gelootfsgenooten in Denemarken en Engeland een groot deel hebben bijge dragen tot de verkrijging van staatspensioen in die beiae landen. Spr. wees er verder op, dat minister Aalberse alle kosten der verzekering heeft gelegd op de schouders der werkgevers en merkte daarbij1 op, dat, nu de argu menten der tegenstanders ontzenuwd zijn, zij een ahder hebben #gezocht en gevonden in het zuinigheidsmoticfc Ook dat motief is naar spr.'s meening ondeugdelijk; dat heeft bewezen de wijze waarop in den oorlog het geld voor militaire doeleinden werd uitgegeven en nog wordt uitgegeven; dat bewijzen de geweldige uitgaven voqr pensioenen voor menschen ministers, Kamerleden, enz.) die zich kanten tegen het staatspensioen aan anderen. Spr. spoorde de vergadering aan te blijven gloeien voor de slaatspenSionneering en dc bestrijd©*» fe overtuigen van de verkwisting die de zegeltjespiakkerij medebrengt x Naast den strijd tegen de bestrijders van het staats pensioen moet staan de strijd -voor een goede inwendige organisatie. Aan dat onderwerp zal de middagvergade ring Worden gewijd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer ds. D. A. van Krevelen, te Deinum, kwam hierna in be spreking. In dat verslag wordt herinnerd aan het werk van den bond tijdens de dagen voor de Tweede Kamer verkiezing. Kon de stembus weinig resultaat voor 'de beweging van den bond brengen, er was 'iets anders waarvan thans in het jaarverslag gewag wordt gemaakt. Het hoofdbestuur zond een brief aan minister Aalberse. Uit de daaruit voortgevloeide correspondentie is ge bleken, dat van de ouderen dan 60 jaar, die in de termen vallen van de verzekering, rond 75 pet. is ver zekerd. Dat beteekent dus dat 25 pet. niet -Verzekerd is. De secretaris noemt dit groote aantal' uitgestotenen een levende aanklacht tegen het systeem-Aalberse en noemt deze uitgestotenen de beste propagandisten, om dat zij' een concreet stuk onrecht te zien- geven. De bond ïnag de toekomst kalm. maar vol vertrouwen tegemoet gaan. Het oolijke christelijk-historische Kamer lid Snoeck Henkemans schreef in zijn „onkunde" van het oudtijds verdedigde staatspensioen. Het zal, aldus het verslag, den heer Snoeck Henkemans vreemd in

Schager Courant | 1923 | | pagina 1