B ïrgerlijke Stand. Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Marktberichten. Zijpe en Hazepolder. onder d» kerkelijk» fraeü»», dl» dww® haar sanc tie moeten geven, een zoodanig gemis aan dn voor realiteit is, dat er in het geheel geen twijfel zou rijzen aen de uitvoerbaarheid van een dergelijk „program". Het water wast en de fouten en gebreken van het tegenwoordig bewind komen steeds helder der aan den dag. Hoe langer de inkeer uitblijft, des ie zwaarder zullen zij worden gewroken. „Crisis aan financiën", heet het thans, Crisis aan financiën was echter de chronische ziekte van het ministerie Ruys de Beerenbrouck. Alleen de acule aanvallen worden steeds heftiger. Daarom zal de bereidwilligheid om den vacanten zetel in te nemen thans ook veel geringer zijn dan twee jaren geleden bij het aftreden van mr. De Vries. Waarin minister De Geer in het verleden moge zijn te kort geschoten, hoezeer men ook geneigd ia naar meer licht omtrent de beweegredenen van zijn voornemen om heen te gaan te» vragen, zijn daad, waardoor hij zich eindelijk losmaakt van een ver derfelijk, onheilspellend regeeringsbeleid, verdient waardeering en steun. Met belangstelling zal men uitzien naar dengene, die het zal-bestaan om na de inwilliging van de ontslagaanvrage zijn leege plaats in dit ministerie te bezetten. MOEDER EN DOCHTER VERDRONKEN. Vrouw W., inwonende bij haar moeder op de Vos- senbrink, te Delden ging, vergezeld van haar 2-ja- rig dochtertje waschwater halen uit het bassin van de ijsbaan, dat op pl.m. 500 M. afstand van haar wo ning gelegen was. Toen zij na geruimen tijd nog niet was teruggekeerd ging haar broer op verken- /ring uit en vond moeder en kind drijvende in het diepe bassin. Vermoedelijk was het*kind aan den waterkant uitgegleden en in het water gevallen, waarna de moeder het nasprong om het te redden, met het noodlotig gevolg dat beiden verdronken. Uit Londen, 18 Juli. TSïr* 'edvlee aan de Sowjetregeering om het besluit tot ver loochening van de omie Russische schuld in te trekken en de rechten op particulier eigendomvoor Russen en buitenlanders, die aan den industrieelen wederopbouw van Rusland willen meewerken uit te breiden, daar dit, volgens hem, een eerste voorwaarde is voor de ontwikke ling van den handel met Engeland, zegt de Finahcier and Bullionist dat dit advies gelijk staat met heft voorstel, een streep te halen door het Communistische systeem en den kapitalistiscften staat te herstellen. De erkenning van de schuld zal wel nog niet de hervatting der rentebetaling op de schulden van vóór den oorlog betcekenen. Qocn zal leiden tot de spoediger vestiging van handelsbetrekkingen, en de voorwaarden voor de reorganisatie van het muntwezen ©n van de nationale financiën scheppen. Zonder herstel van het particuliere eigendom, schadevergoeding aan concessionarissen, wier eigendommen onteigend 'zijn en het staken van den handel in producten der geconfiskeerde concessies zal er geen buitenlandsch kapitaal voor den wederopbouw der Russische industrie beschikbaar komen. HET BRITSCHE ANTWOORD GEREED. Uit Londen, IS Juli. Het Briische antwoord op de Duitsche nota is thans gereed. Het zal morgen in I het Kabinet een punt van bespreking uitmaken. VEEN- EN HEIDEBRANDEN. 1 Men meldt uit Leer, dat de brand in veen- on heidevelden voortwoekert. Milliarden marken aan turf en heide gaan verloren. Bij Hesel in het Neuo- moer en te Holtland in het Königsmoer zijn meer dan 50 H.A. veen en 00 hectaren heide vernield. Het blusschingswerk is zeer moeilijk; 50 gevangenen zijn er reeds bij te werk gesteld. en grieven, hotpeen, naar hij verklaarde, ham d« dat «SJ aas da belangen van dan polder hun beate te aangenamer was, nu hem waa gebleken dat de krachten zullen geven en dat bet zal mogen geechle- burgerij daar prijs opstelde. I den in aangename samenwerking. Naar de meening van het Bestuur van A. B. kan De notulen, opgemaakt door den secretaris, den deze conferentie tot zoover als zeer geslaagd genoemd heer A. Brak, worden goedgekeurd, worden en heeft het de beste verwachtingen dat het Medegedeeld wordt dat reeds 3 schepen met grint, overleg met den Burgemeester over deze belangrijke inhoudende 1077 M3., zijn gelost en een vierde schip aangelegenheid goede resultaten zal afwerpen". voor den wal ligt. NAAR DE H.B-S. I Een perceel dijk te Oudesluis, verhuurd geweest D. Rezelman, leerling! van de U.L.O.school alhier, is aan Konijn, is verhuurd thans voor f 31 aan Arendt- gèslaagd voor de 2e klas H.B.S. te Alkmaar, terwijl zen. E. Rijstebil, tevens leerling van de U.L.O.school, met.1 De Grcote brug aan de St. Maartensbrug is aan- vrijstelling van examen, toegelaten is tot de eerste besteed voor f7660 en het werk is gegund aan den klas van genoemde school te Alkmaar. POLITIE» Verloren: een manchet van een jongenspak, zilveren vulpotlood, een zilveren rozenkrans. Gevonden: een haarsteker, een woordenboek, broodzak, en ceintuur, een schrobzaag. Is komen aanvliegen: een postduif. Is komen aanloopen: een $chaap. Inlichtingen ter gemeente-secretarie, GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Ada, dochter van Hendrik de Jager héér J. Veuger, den laagsten instrijver. Van den heer D. Timmerman aan den Zijperdijk is het verzoek ingekomen om 150 M2. grond in erf pacht te mogen hebben voor een stukje bouw bij de uaar staanue woning. Het Dag. Besttfur stelt voor dit verzoek toe te staan voor fl.50. Allen, voor. In het Prov. Blad is een regeling opgenomen aanr gaande het zwaar auto-verkeer, in werking tredend 1 en Augustus a.s. Daaruit blijkt dat door zware auto's Kniertje Hartog.» Adriaan, zoon van Cornelis Bertus j alleen mag worden bereden de weg van Schagen Kraaijeveld en Gijsberta Gerritje van Randwijk. naar de Stolpen. De andere wegen zijn daarvoor af- Overleden: Jan Kweldam, oud 72 jaren, weduw-1 gesloten en zullener aan deze wegen,, waar zij de naar van Trijntje Denijs, Adam Kioone, oud 61 ja-rijkswegen raken, borden met verbodsbepalingen ge ren. Cornelis Bijpost, oud 72 jaren. VOETBAL - OUDESLUIS. D.O.S.K.O. III—J.V.C. in, 1-8, plaatst moeten worden. Meegedeeld wordt dat ter visie heeft gelegen en dat er geen bezwaren zijn ingebracht tegen de wijzi gingen van de Keur, n.1. tan de artikelen 1418. Deze artikelen behandelen het onderhoud der ver- GEMEENTE ZIJPF. Ir ^schreven van 14 tot 17 Juli 1923. GeborenAM da, dochter van Adriaaus Sneekes en van Alidai Jaspers 'Getrouwd: Jan Kikkert, 29Jaar, rijki'tferir, te Bever- j wijk en Corne'ia Johanna Steijn, 22 jaar. zonder beroep, j te Zijpe. Wil'em Bakker 24 jaar, tuinbouwer te Oud- karspel en Aaltje Wildeboer, 23 jaar, zonder beroep, te Zijpe O-verledenCorne'is Brouwer, 5U jaar, echtgen. van Manjtje OU, Gerrit Tump, 34 Jaar, echtgen. van Grietje Kuin. De coalitie kraakt steeds meer. Na De Standaard vindt ook de N. Hangsche Ct. (a.-r.) in de verkiezing2n van Gedeputeerde Staten aanleiding om uiting te geven aap zijn ontstemming, niet alleen togeneer de r oms h katholieken, doch ook tegenover de christelijk histcrischen Er valt niet aan te ontkomen ons de vraag te stellen of onzcrziji's Jtnn worden voortgegaan met een sa men,- werkirg, 'die hier en daar door de beide andere groepen van rechts wordt losgelaten tor wille van eenig persoonlijk of par'jj po'itiek succes. Ons antwoord.kan niet twijfelachtig zijn- Reeds meermalen deden we uitkomen, flat we niet bereid waren om onder allle omstandigheden een sa men werkirg te bestendigen, waarbij' hoe klager hoe minder mei de anti, rev. wensehen werd gerekend. Zoo denken wij er nog oVer. We zijn bereid tot het aanvaarden van een volkomen vrije positie in de politiek, als consekwentie van het g beurde der laatste weken. Tenzij men van R.-K. zijde niet alleen met woorden maar ook door daden desavoueert het il'loyaal optreden waaraan sommigen onder hen zich schuldig maakten. Tenzij odk van Chr.- Hist. zijde eindelijk eens een eind gejnaakt wordt aan de niet geheel' aan tweeslach tigheid gespeende houding dezer partij, die aan dein eenen kant poogt allle voordeelen ecner pplitiekë sa menwerking binnen te halen, maar amaêrzijds met Ihaar optreden tegen de z.g. verbijzondering van ons volk zich niet. onduidelijk keert tegen de anti-rev. partij en die bovendien een in het gevlij komen van anti-Roomsche niet wel mogelijk maakt om zonder meer op den ouden voet te blijven "Voortgaan. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Uit Londen, 18 Juli. De officieele opgave nopens de werkloosheid, over de week op 9 deze geëindigd, vermelden als geheel werkloozen 1.185.100 of 2250 minder dan in de vorige wéék en 296.000 minder, dan op 1 Januari. Volgens een officieele mededeplTng in de Labour Gazette bedroeg de kleinhandelsprijs voor levensbe hoeften op 30 Juni gemiddeld 69 pet. hoven dien van Juli 1914. Voor levensmiddelen was het percentage 62 pet. boven het grondcijfer. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Uit Sangerhausen, 17 Juli. Gistermiddag reed te Allstedt de automobiel van barones Kalckreuth op het riddergoed Hackfuffel bij het uitwijken voor een hooiwagen tegen een hoeksteen van de poort. De inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Baro nes Kalckreuth. en baron Podewils werden op slag gedood, terwijl baron Von Kraff en politie-comman- dant Lange uit Sangershausen, alsmede een bege leider, zwaaf werden gewond. EEN CYCLOON. Het „Journal" verneemt uit Angers, dat een cy cloon. welke slechts een half uur duurde, een zeer vruchtbaar gedeelte van Anjou heeft verwoest. De meest geteisterde streek is gelegen om Maze. Boomen werden daar ontworteld, bet veldgewas ligt zoo plat, alsof het gemangeld was en op vele plaat sen zijn de stengels afgebroken door den hagel. De korenoogst, voor die streek, een der rijkste bronnen van. inkomst, is volkomen vernietigd. Een boerderij stortte gedeeltelijk in. De aangerichte scha de wordt geschat op verscheidene millioenen. SPRINKHANEN ALS BRON VAN INKOMSTEN. De „Cape Times" geeft bijzonderheden over plan nen om van de sprinkhanen, die een plaag zijn voor Zuid-Afrika, een bron van inkomsten te maken. Er is namelijk een maatschappij opgericht, die uit snrinkhanen meel maakt, dat als voedsel voor vee en pluimvee dient. De vertegenwoordiger der maat schappij heeft tegenover het blad' hoog opgegeven van de Toot© voedingswaarde van dif meel, dat men zich ook voorstelt uit te voeren. Nieuw is het denkbeeld in zooverre niet. dat de Inboorlingen in verschillende deel en der Unie. met name B6tsjoeanaland, de sprink haan reeds als voedsel voor hun dieren bezigen. ALLFS OP REIS. De Franschen, die eertijd* doorgingen voor het meest ..hok-vaste" volk. hebben in den loop der Ja ren zin voor reizen gekregen, hetgeen blllkt uit een statistiek, volgens welke het aantal reizigers op de Fransche spoorwegen van 1901 tot 1922 met 227 mil- lioen personen is toegenomen, d.w.z. van 419 millioen tot op 646 millioen. In 1922 bedroeg het aantal 640 millioen tegen 592 millioen in 1921. De stations der zer groot spoorwegmaatschappijen rijn te klein ge worden. en de jongste feestdagen, toen het St. Laza- re-station te Parijs meer dan 105.000 reiziger had te „verwerken", hebben er toe geleid dat de stad Pa- ri'"q en h«t Sotn©-departement een gemeenschappelijk plan zullen opmaken om een al ie groote opstop ping op feestuagen te voorkomen. ORGELCONCERT GAAT NIET DOOR. Wij moeten belangstellenden in de orgelconcerten van Jan Zwart meedeelen,1 dat door het overlijden van den heer C. Bijpost, het op morgenavond aan gekondigde orgelconcert niet doorgaat De nieuwe datum zal nader worden bekend ge maakt. CORNELIS BIJPOST Jbzn. t Het was onverwachts dat ons Woensdagmorgen de tijding bereikte dat de heer Bijpost was overle den. Wel was zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd verre van goed, maar toch hadden wij dezen af loop niet, vernacht. Met den heer Bijpost is uit ons midden een man heengegaan, die algemeen geacht en bemind was. Dit is de gebruikelijke term, maar die in volle toe passing gezegd kan worden van dezen overledene. Wel ligt het jonge, werkzame deel van zijn leven niet in ons gemeentebestaan, maar toch is zijn per soon ook In zijn jaren van rust steeds ons zeer nabij geweest, in het algemeen maatschappelijk leven. Zijn werkkracht en energie heeft bij vol toewijding feschoukan aan de publieke zaak van Harenkarspel, arenlang i9 .hij daar geweest raadslid-wethouder, een figuur van aanzien en beteekenia. Ook in ander opzicht, als secretaris-penningmeester van den polder Schagerwaard, als boekhouder der kaasfabrlek) was Bijpost een krachtige steun, een raadsman voor velen. Wij herinneren ons nog levendig hoe Bijpost in een andere hem zoozeer geliefde functie, als organist der Ned. Herv. Gemeente te Haronkarspel, nog kort geleden is gievierd. Met wat een opgewektheid heeft hij dat feest, z ij n feest, nog meegemaakt. 50 Jaar lang het orgel bespeeld, met zulk een waarachtige toewijding, zoo vol echten kunstzin, heeft dit hem een schaar van bewonderaars bezorgd, die op dat feest, hun hulde en dank hem hebben gebracht in groote hartelijkheid. Bijpost dweepte met orgelspel en het was ook die enthousiaste bewondering die hem bracht tot het or- ganiseeren van de orgelconcerten van Jan Zwart in Schagen. Hij deed dat nog met zoo jonge belangstel ling en in zoo groote waardeering voor zijn vriend Zwart. Vriendelijk en kalm in zijn optreden, met een hel der oordeel begaafd, is Bijpost in zijn milieu ge weest een „persoonlijkheid" die wij vele jaren hebben gadegeslagen en met respect gevolgd- Hij was een van die mannen „van den ouden stem pel", hecht in. hun beginsel, trouw in hun vriend schap en steun, een man dien men noode mist en aan wien men steeds met waardeering zal blijven denken. AMBTSOPVATTING DOOR DEN BUR«SMEESTER. In verband met het gepubliceerde over bovenstaand onderwerp, behandeld op de laatste vergaderingen van de Vereeniging „Algemeen Belang", verzoekt het bestuur dier Vereeniging ons om opname van het volgende: „Dinsdagavond had op de Raadzaal een bespreking plaats tusschen den Burgemeester van Schagen, den heer J. Cornelissen, en een vijftal leden van het Be stuur van Algemeen Belang, dat in opdracht van de ledenvergadering die bespreking had aangevraagd met het doel, den Burgemeester de geuite grieven tegen zijne ambtsvervulling kenbaar te maken en aan te dringen op wijziging van die opvatting zijner taak. De afgevaardigden van Algemeen Belang waren de heeren A. Zijdewind, P. Kramers, B. G. G. König, K. Kerkmeor en C. Blaauboer. De Burgemeester verklaarde, het zeer op prijs te stellen, dat op deze wijze van bespreking en overleg, de Vereeniging A. B. hem mededeeling deed van wat in Schagen als grieven tegen zijn beleid werd gevoeld. Aan de hand van het uitvoerig verslag in de Scha- ger Courant, werden de verschillende geuite tekort komingen toegelicht en besproken. Sterk werd er door de Commissie de nadruk op gelegd, -dat de Burgemeester als hoofd dezer ge meente, welke het centrum is van eene belangrijke streek-, Schagen meer naar buiten zou represen- teoren, btj elke gelegenheid die zich daartoe voor deed. En teven9, dat de Burgemeester zou voorgaan jn het behartigen van de algemeene Schager belan gen, waarbij speciaal genoemd werden de Kanaal- plannen, voor zoover Schagen daarbij geïnteresseerd is. Men zou voorts gaarne zien, dat de Burgemeester blijken gaf van initiatief en leiding in de gemeente zaken; dat was dan tevens een moreele steuü aan de pogingen, die de plaatselijke vereenigingwi mede aanwenden om Schagen vooruit te brengen; terwijl tevens in verband hiermede door de commissie werd aangedrongen, dat de Burgemeester bij speciaal Scha ger aangelegenheden als festiviteiten, sportdemon- straties, tentoonstellingen, e.m.d., in het publiek meer blijk van medeleven en belangstelling zoude toonen. Uitvoerig werd de positie onzer markt besproken, als een der voornaamste bronnen van bestaan en bloei van gemeente en burgerij. Het overleg had plaats in welwlllenden geest en van wederzijdschen goeden wil. Het resultaat is ge weest, dat ten opzichte van de markt, de Burge meester mededeelde, dat hij reeds opdraèht had ge geven aan de Rijksv6ldwacht, tot een meer soepel optreden voor zoover betreft het toelaten van vee na officieelen sluitingstijd; dat hij nog. eens overleg zal plegen met den Inspecteur, den heer De Vink over het openstellingsuur en de afsluiting der markt, zulks in verband met de herhaaldelijk als voorbeeld aangehaalde vrijheid, welke op de Purmerender markt zou bestaan, waardoor Purmerend een geduch te concurrentie aandoet aan Schagen; en dat hij met de Wethouders zal bespreken een later uur van sluiting van den toegang voor vee. Bij de besprekingen kwam de Burgemeester tege moet aan verschillende andere wenken» wensehen y- ©v~' j""' -n j - schillende slooten. De hoofdzaak der verandering is Zondag werden alhier drie meaaill^wedstrijden ge- hoorder slooten zijn vervallen en dat het nu houden, te b g.nnen met D.O.S.K O. III, die het niet 8Ch0idingSSiOoten zijn geworden en het onderhoud tegen J.V.C. III kon bolwerken en moest die todoor de twee aangrenzende eigenaren moet wor- ?va?®eTITZl1" T^llS g,£'tl-ZZ betaald. Zooals bekend, is indertijd op voorstel J.V G. III in de meeiderheid. Do «enigsteL Ules heeren Rezelman iets anders besloten, maar Ged. met den linksbuiten D.O.s.K.O.-koeper hebben het gewenscht zooal9 het nu is vast. II ui?mSctigUnUrinkhrveS:0cfu^o JUï?^etW I'wordt de keur nu goedgekeurd door De slecht g pee.de wedstrijd wer? door D.O.S.R O. II 'ommige heeren onder de verzuchting: het zal wol met 10 g wonnen. Bij D.O.S.K.O II wa3 *de v or - mjetenl r. XT v hoede al-er treurigst, turwijl de achterhoede ze.r go d v,a" de Molenmeesters van polder O. N. is het ver- ö- j zoek ingekomen om een perceel grond aan te mogen Daarna kwam om halt drie D.O.S.K.O. I tefn I koopen groot 0.27.30 HA. voor een stukje tuin hij D T S. I van Oudkarspel in 't veld. Deze wedstrijd wist molen. Deze grond is te koop voor f 533. Monde- D/F.S. te winnen met 1—0. D.0 S.K.O, heeft den ling is meegedeeld, dat dit bedrag uit de gewone gsheelen wedstrijd een zeer goed spel laten zién. Wél oen zeer goede prestatie van D.O.S.K.O., daar DT.S. jn do 4e klas N.V.B. speelt en nummer 2 staat.' Bij D.O.S.K.O. was de keeper het beste; bij' DT.S. de rechtsback. Scheidsrechter Keet leidde uitstekend, OUDE NIEDORP. Woensdagavond speelde V.V.V. I een vriendschap - schappelijke match tegen N.V.V. I. Laatstgenoemde won met 61. ZONDAG, 22 JULL NED. HERV. OEMEENTE tei Schagen, nam. halfacht, Da» van Dijk. Callantsoog, voorm. halfelf, Ds. van Dijk. Oudesluis, voorm. halfelf, Da. H. Buiskool, Oude Nledorp, geen diienst. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Bareingerhorn, voorm, 10 uur, Da. v. Ixjoo. Winkel, geen dienst Wi^ringerwaard, geen dienet, vacature Kolhorn, geen dienst, vacature. Julianadorp, voorm. halfelf, Da GroeneveldL Heerhugowaard, geen dienst. Eenigenburg, geen dienst, vacature. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Valkkoog, voorm. 10 uur, Da Tinholt. St Maarten, nam. halfzeven, Ds. Tienholt. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhora, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haara. Hippolytushoef, voorm. halfelf, de heer O. L. der Veen, Theol. Cand. uit Amsterdam. middelen zal borden betaald. Algemeen goedgevon den. Door Ged. Staten is goedgekeurd een kasgeldlee- ning van f 10000, togen hoogstens 6 pet. Deze leening is hoogstwaarschijnlijk niet noodig, maar is dat wel het geval, dan kan deze zaak thans haar gewensch- te beloop hebben. Goedgekeurd is eveneens door Ged. Staten een geldleening, groot f 12000 voor een windmotor voor polder I. Deze leening te sluiten tegen hoogstens 0 pet., in 15 jaar af te loseen f 8p0 per jaar te begin nen in 1923. Secretaris deelt mee, dat eerst verzocht was aan Ged. Staten om de eerste vier jaar af te lossen f 600 en volgende jaren f 850. Dit om de jaarlijksche bedra gen zoo gelijk mogelijk te houden en het de eerste jaren niet te zwaar te maken. Daarop is van Geel Staten nooii bericht ingekomen en heeft het Dag. be stuur het aangevraagd als hierboven is gemeld. Thans komen Ged. Staten met de mededeeling, dat do andere regoling in gunstige overweging zal wor den genomeu. Waar Ged. Staten deze gunstiger re geling blijkbaar willen goedkeuren, stelt het Dag. bestuur voor, dit aan te vragen. Allen voor. Was ingekomen het bericht, dat de heer P. de Boer zijn benoeming tot regent van het Weeehuis heeft aangenomen. Dijkgraaf deelt mee, dat de penningmeester, de heer Steijn een. nieuw kohier van omslag heeft opge maakt. Het was een reuzenwerk met tal van wijzi gingen en spr. brengt-den penningmeester alle lof voor dat werk. Het kohier wordt goedgekeurd en de termijn van betaling bepaald op 1 September en 1 vanJanuari. Er was 13 April Jl. door Hoofdingelanden besloten om dit jaar een paardenpad te leggen in den Bosch- GEREF. GEMEENTE te. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Gillebaard. Be-1 weg. Dijkgraaf deelt mee, dat het Dag. Bestuur den diening H. Avondmaal. Nam. halfdrie, Ds. Gillebaard. EVANGELISATIE f: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Nam. 7 uur, de heer Posthuma. SCHAGEN, 19 Juli 1923. 4 Stieren f150 a 250; '68 geldekoeien mag. f200 a 450; 79 idem vette f300 a 550; 21 kalfkoeien f275 a 495 5 pinken f150 a 200 28 nuchtere kalveren f 12 a 25, 67 lammeren f22 a 36, 5 paarden f150 a 300. 16 varkens, mag. f 32, 3 4idem, vette, p. Kg. f 0.74 toen was de toestand goed. toestand in den Boschweg heeft bekeken en dat de toestand daar mee viel. Zij wensehen daarom nog een jaar te wachten met de uitvoering van dit werk. Anders zouden de polderla3ten verhoogd moeten worden en dat acht het Dag. bestuur niet gewenscht. De heer Schilder zegt üat de weg zeer goed is maar met nat weer is de weg heel slecht. .Spr. is er niet tegen om het werk nog 1 jaar uit te stellen, maar dan ook volgend jaar beslist doen. De heer Francis is eveneens voor dit uitstel, mits dit uitstel geen afstel is. Met droog weer gaat het wel, maar anders is de toestand onhoudbaar, dan is het daar een echte waterplas. .Dijkgraaf zegt dat het een zeer regenachtige dag was toen het Dag. Bestuur in Mei er is geweest en a 0.80, 83 biggen f 13 a 17, 154 kippen f 0.50 a 1.25, haan tjes f 0.15 a 0.85 206 Kg. boter f 1.40 a 1.60, 8782 kip eieren f 4.75 a 5.75, 3118 eendeieren f 4.50. AMSTERDAM, 18 Juli 1923. Ter veemarkt Varen heden aangevoerd287 vette kalveren le kw. 90102 ct., id. 2e kw. 8090 ct., id. 3e kw. 7080 ct., alles per Kg.; 60 nuchtere kalveren f 1522 per stuk; 276 vette varken? Hollandsche ie kw. 9396, ia. 2t> en 3e kw. 90—93 ct., Overz. en Geldt' le kw. 94—97 ct., id. 2e en 3e kW. 91—94 ct., alles per Kg. WINKEL, 18 Juli 1923. Aalbessen f 22 a 35. Kruisbessen f 3 a 8. Frambozen f30 a 40. Aardbeziën f 10 a 25. Tuinboonen-f 2 a 2.50. Peulen f 3 a 5. Doppers f 1 a 3. Rabarber f2 b 2.50, alles per 100 pond. MEDEMBLIK, 18 Juli 1923. Aardappelen: Groote muizen f 2.10 a 2.30. Kleino muizen i 1.35 a 1.85. Koksche muizen f 2 a 2.10. Groote ronde f 3 a 4.40 alles per 50 'Kg. WARMENHUIZEN, 18 Juli 1923. Schotsche muizen f 4 a 6.30. Drielingen f 3.20 a 3.50. Aanvoer; 31 0/ Kg. aardappelen. NOORDERMAR KTBOND, No rd-Scharwoude. 18 Juli 1923. Schotsche muizen f 4.20 a 5.90. Koksianen f 3.80. Schoolmeesters f^Ö.40 a 5.90. Drie- lirg n f 3.20 a 3. 0. K eine aardappelen f 0.60 a 0.80. Peulen f 10. 0. a Vs per 100 Kg. Bloemkool f 9.90. 2é soort f 2.60 per 100 stuks. Aanvoer op 17 Ju'i: 117325 Kg. aardappelen, 400 bos wortelen. 1271 stuks bloemkool. LANGED1JKER GROENTEiNVEILING, Br. op L. 18 Ju'.i 192-1. Bloemk< ol, le soort f 7 a 13.80. Idem, 2e soort f 2.20 a 3, per 100 st. Wjbirtelen f 8.50 a 11.60 p r 100 bes. Roocle kool, le soort f 12. Schót- sche muizen 'f 4.20 a 6.60. Schoolmeesters f 5,50 a 7.30. Ncguntigvoud f 4. Drielingen f 2.20 a 4.10 K.eine aardappelen i 0.80 a 11, alles per 100 Kg. Aanvoer: 2 0 Kg. rooae kool1, 3178 st. bloemkool, 1800 hos wortelen, 411710 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 18 Juli 1923. Aardappelen f 3.80 a 6.50 per 100 Kg. Bloemkool, Ie soort 1 12.70 a 21.90 per 100 stuks. .Peulen f 3 a 16. Doperwten f 6 a 18 per 100 Kg. Wlortelfen f 6.10 a 14.90. Uien. 'f 3.90 a 7,80, per 100 bos. Aardbeien f 35 a 62 per 100 ,Kg. Krops'a f 0.50 a 4.20 per 100 stuks. Snijboonen f 0.70 a 0.88. Spercieboonen f 1.04 a 1.08 per Kg. Tuinboonen f 3 a 6.40 per 100 Kg. De heer Joh. Bruin beaamt, dat de toestand thans behoorlijk is, maar met herfstdag is dat heel anders. Als het Dag. Bestuur dan eens den weg berijdt, zal het opkijken hoe slecht de toestand daar is. De heer Hooij meent ook dat een regenachtige dag heel wat anders is dan de toestand in het najaar. Na een regenachtigen dag in Mei droogt alles spoe dig af, maar in den herfst blijft het daar één wa terplas. Dan moet het Dag. Bestuur eens gaan, kij ken, dan kan het eerst een goed oordeel krijgen. Voorzitter zegt dat dit ook de bedoeling vaa het Dag. Bestuur is. De heer Rezelman is ook van oordeel dat het paardenpad heel slecht is. Spr. vraagt hoe of het nu de bedoeling is, het vernieuwen van zulk een paar denpad te betalen uit onderhoud of daarvoor weer te leenen. Spr. noemt zulk werk onderhoud en daar voor moet niet steeds geleend worden. Voorzitter wijst er op dat dit dit jaar niet kan. Do brug van St. Maartensbrug wordt ook reeds uit dé gewone middelen voldaan. De heer Nieuwland wijst er op hoe, als dat alles in 1 jaar moest worden betaald, de lasten zeer zeker zouden stijgen. En het is daar dat het Dag. Be stuur tegenop ziet. Wij wensehen een geldleening over 10 jaar b.v. Dan kan de aanslag dezelfde blij ven, terwijl anders f 1 M.50 verhooging zou moeten volgen. Voorzitter zegt, dat 2000 M. weg f3 per M. en 1000 M. weg f2.70 per M. zouden kosten, dit wordt f*8700. Dat kan onmogelijk in 1 jaar uit den post onderhoud worden betaald. De heer Rezelman wil het dan desnoods over een paar jaar verdeelen, Het voorstel om het werk 1 jaar uit te stellen wordt met algemeene stemmen aangenomen. Molenmeesters van polder N. S. willen een per ceel grond aankoopen, groot 0.40.20 H.A. Daarop wil len zij bouwen een molenaarswoning en daarvoor een geldleening aangaan van f4000. tegen hoogstens 6 pet., af te lossen in 15 jaar. De heer List licht toe, dat de molen onbewoonbaar is, dat het land voor f2800 per H.A., dus voor f1125 kan worden gekocht en heel geschikt is. Algemeen goedgevonden. De heer List deelt nog mee, dat er verschil van meening meUde molenmeesters is, of de bouw van het huis moet worden aanbesteed. Teekening en be grooting is opgemaakt en De Leeuw zal hei toezicht uitoefenen. Voorzitter zegt, dat aanbesteding gewenscht is, dan is men verantwoord. Hij raadt aan, om ook met den polderopzichter in overleg te treden. De heer Schilder informeert nog, of de weg van Het Zand naar Groote Keeten, waarop de modder- molen zooveel modder heeft geworpen, zoo blijft als Woensdag had te Schagerbrug in Het Wapen van de Zijpe van den heer Broer de vergadering plaats van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepolder. De Dijkgraaf, de heer Jb. Bos Cz^ opent de ver- deze thans is. gadering, waarop allen present zijn en heet de hee- Voorzitter zegt, dat de modder eerst moet drogen, ren welkom, vooral de beide nieuw gekozen Hoofd- als dat geschied is, zal alles worden geëgaliseerd, ingelanden de heeren De Boer en Hooi). Hij verwacht Hierna sluiting.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3