Aliemeei Nienws- Mratiitit- LnihiiTtlil Zaterdag 21 Juli 1923. 66ste Jaargang. No. 7267. Uitgevers i N.V, v.h. ÏKAlTMAN 1 CoSchoyeu EERSTE BLAB. Uit hel hart van Holland. Groole Prijsvermindering Raad Anna Paulowna. SCHAGER CTÜlABf. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens, 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs per 3 maanden fl.65. Lossè nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Oorspronkelijk was mijn plan geweest een en an der te vertellen van de Haagsche wethoudersverkie zing, maar aangezien de lezer de vroede vaderen van de residentie toch niet kent en dus weinig be lang zal stellen in hun namen en politieke geloofs overtuiging, ben ik maar besloten er geen woord over te zeggen en eerst maar eens af te wachten tot de niébwe mannen gelegenheid hebben gehad hun. gaven te toonen. Dat was het eerste punt, dat ik op mijn agenda van dezen brief had uit te schrappen. Als tweede vind ik er de warmte op staan. Waarde lazer, als ge denkt, datTk me zelf zal gaan inspannen en u en mezelf nog warmer zal gaan ma- ken met een litanie over de graden die we gehad heb ben en die we nog vreezen te zullen krijgen, ver gist gij u ten eenenmale. Zoo wraakgierig ben ik niet om mezelf te plagen teneinde onschuldige mede- menschen te ergeren en zijn per stuk betaalden waschbaas aan nog meer inkomsten te helpen uit hoofde van het reinigen en weer in orde maken van tè vroegtijdig in décaduci geraakte boorden en zakdoeken. Daar gaat punt 2 van mijn agenda. Maar als ik het niet heb over de warmte mag ik het toch bij wijze van verfrissching wel hebben over de middelen, die wij, Hagenaars hebben aangewend om te ontkomen aan de al te milde be straling uit den hooge. Die middelen waren velerlei. Inwendige en uitwendige. Allopathische en homo- patische. Inwendig probeerden we het met kwast en soda water, bier en Moezelwïjn, met vruchten en ijs en karnemelk. Elk naar aanleg, portemonnaie en le vensbeschouwing. Uitwendig gebruikten we het actieve probeersel van in de bijna kokende Noordzee te kruipen, waar geen golf te zien was waar een mensch zich voel de als een garnaal, vlak voor de gloeiende pook in het water wordt gestoken om het vleesch mooi rood te krijgen. Passief was het middel van steeds m«eT uil te laten. Dat begon met het vest, met het stijve boord, met het vervangen van het zwarte jasje door een lustre, straks door een pongée-zijden colbertje, dat iedereen wel heeft hanggn van een Indischen neef. En het eindigdenu ja, ik wil de heeren en dames van Eer en Deugd niet kwetsen in hun dierbaarste gevoelens door te zeggen wat het minimum was waarbij de ontkleeding halt maakte. Maar in théorie althans was het buitengewoon luchtig. Om niet te zeggen: om van te ijzen! Onder de homopathische middelen: het bestrijden der kwaal met gelijke middelen, behoorde natuur lijk in de eerste plaats het trekken naar Schevenin- gen met zijn veertigen in een tram voor twintig, het aldaar lekker doorstoven en dan weer terug per zelfde zelfbewegend. zweetbad. Allopatisch gingen slechts weinigen te werk. Wat ook trouwens niet anders mcgiijk was, omdat slechts zeer weinig 'Hagenaars beschikken over een werkelijk koelen kelaer waar zelfs na zulk een zonnegloed de tem peratuur goed blijft voor mensch en Moezelwijn. Een van mijn kennissep, die aan het bezit va|n Zulk een helder plus inhoud, o*k dat van een paar dekstoefen en electrisch licht in 'die kelder paart, heeft mijn klandizie g had en dat ik de hittegolf tot ausverre overleefde is uilsluitend te danken aan het feit, dat hij zoo goed is f equipeerd voor dergelijke belegeringstoestanden. Hij eeft heel den winter van Augustus j.1. tot 1 Juli toe degelijks onder miin paraplu mogen Joopen, dus hij was nu een .wederdienst verschuldigdGelukkig, dat hij mij dien kon bewijzen, want zijn paraplu is oiog steeds in reparatie bij iemand, die „alle herstellings werk in 24 uur garandeert." Met de meest mogelijke voorzorgen ben ik eenmaal een kijk]e gian nemen aan het strand. Eerst aan het olfficieelc aeftlge sjrand van de maatschappij, waar alles fijn en 'cnique en deftig was, mannen met witte slobkousen en dames met vossenbont de zon trotseerden en waar ook eenig: honderden in de M. Z. S.-zec du Ij- den gian drijven, althans voor zoover zij er in s.aagden hot water tc» bereiken. Vandaar ben ik naar het Volksbod gegaan, waar no. 200 in het water was en de nummers 201 lot 41,00 /lopen to stampvoeten, a s moesten zij op een mistigan wintermorg n plaats bespreken bij een Scala-revue ot .un fiensi-jen buur-n b.j den betaalmeester, twee van de koudste openlucht amusementen, die Den Harg kent. Toen kon de auto me niet veel verder breng ju dan Largs een bovenmate zoninigen omweg. Ik ben dus naar luns g'gaan en heb dien dag het Stille Strand 'niet §3Zien en dus .niet behoord tot de 50.000 stadgeiiootcfn, ie (laar zijn „opgemerkt". Den volgenden morgen vroeg, toen het nauwelijks 75 graden was, ben ik er wel heen g'gaan. Van wege het stnle van dat S i Ie Strand, waren er toen ho< gstens 20.000 menschen, waarvan vermoede lijk drie kwart niet weg waren geweest. Daar in deze premiüeve samenleving van tentjes en dekens en abris van tentdoek over een paar fietsen gespannen kamp van geciviliseerde zig-UnerS, die in tegenstelling met de echten meer achterlaten op eén plek, dan zij er hebben gevonden had men het vinden van de kwadratuur van den cirkel het best be naderd. Het was er uit te houden. Dank zij de badpakjes, die heel den dag de regueur zijn in ait oord, waar men even gaat plussen, om dan den pot'te koken of de studie van. een schaakprobleem of een ge'iefde vrouwfe- ziell voort te zetten, tot de plaszucht weer te mach tig wordt. In die omgeving, waar allles bruin verbrand is, op de badpakjes na, waar gyn mensch aan kind ot vol wassene kan zien hoeveel kwatta hij heeft gegeten, waar je wel di g -ijk 'moet letten op haar, schedel- en neus vorm, vov ,r je weet cf er een n gir. een Langegrach- ter of Vijverberger voor je staat, in aeze omgeving kan men zich wanen in ©°n soort hei staat. Niet die van Troestra of Wiink^oo, maar van een werkelijke g-'jjkheid, vrijheid en broederschap. V«:t©r», v--rordeningen, afgunst, kEs-.enstr.jd, a'lenval onzin aan het stille strand: Er is ruimte voor allcrC zand en zee genoeg. "Wie te veel gramofoont krijgt eén hand jans naar zijn hoofd en wie te weinig kersen heeft, als de jongens zijn uitverkocht, vraagt (en krijgt) er wat tan zijn buurman of buurvrouw, waarmee hjj straks zijn drops, biscuits of chocolade deelt. Jammer genoeg loopt 'ook dit op zijn einde. Sedert de vereenigingsbacil zijn intrede aeed, de vereniging I „Het Stille Strand" met bestuur en commissarissen en j weet ik wat meer, is opgericht en sedert een men©ér van de politie een overigens verdienstelijk boekje heeft .geschreven over wat je aan het strand doen eq laten mag en moet. Ik vrees met groote vreeze de komst van een naam- looze vennootschap tot exploitatie enz., die er dan natuurlijk binnen kortèn tijd een burgermanscopie vah het deftige strand van gaat maken. Maar, enfin, dan trekken de pioniers der oudé bewe ging maar weer wat verder in de richting van Hoek van I Holland. Ergens zal er toch wel ©en plekje zijn in ons vrije land, waar men „zichzelf' kan zijn, waar men, I althans uiterlijk, Adam vlak na den zondeval (toen het dus nog zoo héél erg niet was)'het meest benadert. Toen ik thuis kwam, zei de meid, dat er al vier keer was getelefoneerd: üo. zooveel. Dit no. zooveel was een vriend, die wou weten of het waar was. dat De Geer aftraa als minister. Hij had er haast b(j, dat te weten, omdat hij, als het gerucht juist was, nog precies dien ochtend het Duitsche visum op zijn pas kon halen om elders de finanticele rust te gaan zoeken, die zijn portemonnaie zoo dierbaar is. Ik moest bevestigen. De ©enige van het elftal waar iemand fiducie in kan hebben, zonder tot zijn partijgangers te behaoren. De j keeper weg. Owaineer, wat de voegende zal doorlaten' I Dit is het beste allopathische middel in deze warme dagenA. VAN HUISWU K'S Schoenhandel Schoenmakerij. „HEVEA" Rubber Zolen en Volhakken merk ECONOMIE. Heerenkleeding - - - Heerenmodes. SPAANDER Co. - ALKMAAR. Vergadering op Donderdag 19 Juli 1922, des mid dags 3 uur. Voorzitter de heer Lovink, Secretaris de heer Kei zer. Afwezig de heer Rezelman iqet kennisgeving we gens ongesteldheid. Voorzitter opent de vergadering en deelt mee, dat de heer Rezelman ongesteld is, hij hoopt dat deze ongesteldheid van zeer korten duur mag zijn en de heer Rezelman spoedig weer hier present is om de enkele vergaderingen die he'm nog resten, bij te wonen. De heer Keizer leest daarop de uitvoerige notu len, die onveranderd worden goedgekeurd, onder dank voor de uitstekende samenstelling. Is bericht ingekomen van den heer Van Heer den, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie I tot wering van schoolverzuim aanneemt. Ged. Staten hebben goedgekeurd suppletoire begroo-, 1 ting f61448.9134; af- en overschrijvingen f 5473.92*4 jen onvoorziene uitgaven f2636.82*4. I Ged. Staten hebben eveneens goedgekeurd wijziging politieverordening inzake de muggenverdelging. Is het bericht ingekomen dat door de Holl. Spoor- weg-Maatschappijniet kan wonden teruggekomen op haar besluit tot opheffing van de afsluiting over weg Grasweg. Mej. Boekei heeft bericht gezonden dat zij haar benoeming tot vroedvrouw aanneemt, i Mevrouw Lovink verzocht wegens ongesteldheid ontslag als lid; der plaatselijke schoolcommissie. Dit ontslag wordt eervol verleend. Van de N.V. Spoor-(tram-)weg Wieringen—-Schagen I is het jaarverslag en balans, winst- en verliesreke ning ingekomen. Daaruit blijkt dat de winst is f8841.78 en 4 wordt uitgekeerd, i Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Aangeboden wordt de gemeenterekening. Ontvang sten f 328986.90*4, uitgaven 1323121.26*4, dus een ba tig saldo f5865.64. j In oogenschouw moet nog worden genomen dat look nog f6000 voor de straatverlichting is uitgege ven. Het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf biedt in zijn rekening aan een winst van f3730.39. Voor huisleidingen en nog andere vernieuwingen is hiervan een deel besteed, zoodat het overschot nog 18 f 1343.36. Tot leden van de commissie om deze rekeningen plus die van het Armbestuur na te zien, worden be noemd de heeren: Keuris, Koorn en Van Kooten. Wordt thans gelezen de bekende brief van Ged. Sta ten omtrent de salarieering van de gemeenteontvan gers. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te ad- viseeren het salaris van den gemeente-ontvanger te berialen op f1200.—. De heer Keuris zegt zich met dit voorstel uitstekend te kunnen vereenigen. Dit is trouwens hetzelfde be drag. waarop de Raad het salaris bepaald had wil len zien vorig maal. Het salaris bedroeg indertijd f 600.is toen voorgesteld door den Raad op f 1200.— en door Ged. Staten gebracht tegen onzen zin op j f 2200.—. Voorzitter zegt dat toentertijd de salarissen te laag waren. Maar nu zijn de werkzaamheden heel wat verminderd, ofschoon de verantwoordelijkheid niet Ig6ring is. Naar aanleiding van' een vraag van den heer Stam mes over den tegenwoordigen gemeente-ontvangen» gaat de Raad eenige oogenblikken in comité. Met algemeene stemmen wordt daarna het voor stel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen nu voor am de jaarwedderegeling van den ambtenaar ter secretaris aan te vullen. Voor gesteld wordt deze regeling aan te vullen met de vol gende bepaling: Bij benoeming van den Ambt*"»*r ter Secretarie tot Ontvanger dezer gemeente wordt de jaarwedde van eerstbedoelden ambtenaar ver laagd met een zoodanig bedrag in minimum en maxi- i mum, dat de gezamenlijke jaarwedden een bedrag van f3000.— hereiken. Bij deze commulatie van be trekkingen wordt een 2e ambtenaar ter secretarie aangesteld in de plaats van een volontair op een jaarwedde van f500. Voorzitter wijst er op hoe als deze regeling in de toekomst mocht worden gevolgd, hieraan voor de gemeente groote voordeelen zijn verbonden. Als deze betrekkingen mochten worden gecombineerd, dan geeft dat de gemeente Ünantieelo voordeelen en bij het betalen van een dergelijk, salaris als hierboven genoemd, beeft men alle kans op le klasse werk krachten. De heer Stammes voelt niet veel voor een directe beslissing. Spr. noemt het vooruitloopen op de toe komst en had liever dat deze bepaling werd vast gelegd en besproken als de tegenwoordige ontvan ger zijn ontslag vraagt. Voorzitter begrijpt de aarzeling van den heer Stammes niet. De Raad heeft wat B. en W, voorstel len, toch reeds in beginsel vastgelegd en indertijd aan Ged. Staten zoodanig geadviseerd. Nu deze zaak opnieuw aan de orde komt, moet men de consequen tie van dat eenmaal genomen besluit toch vasthou den. Waarom nu toch het verband tusschen die bei de besluiten te verbreken? De heer Stammes wil over de benoeming van den eersten ambtenaar ter secretarie tot ontvanger be slissen als het oogenblik van een nieuwe benoeming d&ar is. Voorzitter: Maar dat gebeurt immers toch. Wij' wij zen nu niemand aan. 't Staat volstrekt niet vast met 't aanvaarden van dit voorstel dat een ambtenaar ter secretarie ontvanger wordt. A 1 s dat mocht gebeu ren, door toedoening van den Raad, dan zal de sala rieering zoo zijn, als nu wordt voorgesteld. De Raad behoudt bij een eventueele vacature alle recht tot ge meente-ontvanger te benoemen wie hij wil. Oproe ping alles zal als vanouds kunnen geschieden. Maar dat neemt niet weg, dat als de Raad de amb tenaar ter secretarie benoemt, daaraan voor de ge meente groote voordeelen zijn verbonden. Door daar op te sterk te letten wellicht, zien de heeren hierin thans reeds een beslissing, maar dat is toch niet juist. De Raad behoudt alle vrijheid van benoeming, ook voor de toekomst. De heer Kossen had ook liever nog een paar jaar gewacht, totdat er een vacature kwam. Thans reeds een salaris bepalen voor wellicht nog jaren in de toekomst, dat acht spr. verkeerd. Het is o zoo moei lijk om eenmaal vastgestelde salarissen verlaagd te krijgen. Voorzitter zegt, dat thans op de vraag van Ged. Staten een antwoord moet worden gegeven. Dat heeft de Raad gedeeltelijk gedaan door het salaris van den ontvanger voor te stellen op f 1200. Maar nu moet men ook nog een stap verder gaan en uitvoe ren wat de Raad vroeger reeds in beginsel heeft be sloten en aan Ged. Staten heeft kenbaar gemaakt, dat het gewenscht is deze beide betrekkingen te com bineeren en dan het salaris te bepalen als door B. en W. is voorgesteld. Thans heeft de ambtenaar ter secretarie f 2400, de ontvanger f 2200, is samen f 4600 en eén tweede ambtenaar heeft f 300, samen f 4900. B. en W. willen nu voor ambtenaar-ontvanger een salaris van f3000, ambtenahr ter secretarie f500, is samen f 3500, dat geeft een voordeel voor de gemeen te van f 1400. Dat is de zaak en daarover nemen de heeren de beslissing vandaag, niet over eventueele benoeming. Is er in de toekomst zulk een beste solli citant onder de adspirant-ontvangers dat men die hebben wil, zelfs al kost zijne benoeming dezé f 1400 meer, welnu, de Raad is daartoe bevoegd. De heer Koorn wil afwachten tot de gemeente-ont vanger bedankt, dan kan er opnieuw worden beslist. De gemeente-ontvanger wil liever in functie blijven, dat weten wij nu, laat dan nu ook deze zaak maar rusten. De gemeente-ontvanger is steeds een accu raat en keurig ambtenaar geweest en hij wil die functie blijven vervullen en laat ons maar wachten tot het oogenblik van beslissing daar is. Voorzitter: U moet niet uit het oog verliezen, dat het den Raad is geweest, d'ie deze beslissing in be ginsel heeft genomen en aan Ged. Staten heeft ken baar gemaakt. De hoer Koorn: Wij bezion het nu uit een ander gezichtspunt, nu de gomeente-ontv&ngor nog niet wil bedankon. Do heer Keuris is eveneens van oordeel, nu de ge meente-ontvanger wil blijven, om de kwestie die thans aan de orde is niet te beslissen. Zoolang de te genwoordige ontvanger nog in functie is, vindt spr. I het tegover hem wat eng om nu reeds een beslissing te nemen. Voorzitter ziet de kwestie zoo niet, dan is spr. blijk baar minder fijngevoelig. De heer Kossen en ook de heer Keuris blijven hun standpunt in deze handhaven, terwijl de heer Koorn meent, dat er uit dit besluit de wensch zou spreken tot den tegenwoordigen gemeente-ontvanger: hoepel maar op. Voorzitter komt met klem tegen deze uitdrukking op, geheel vreemd als het college van B. en W. een dergelijk gevoel is geweest. De heer Koorn wil dat gaarne aannemen, toch schijnt het zoo. De hoer Lubbert acht het voorstel van B. en W. geen vooruitloopen op de beslissing in de toekomst en zal er gaarne zijn stem aan geven. Ook de heer Looij' is voor het voorstel van B. en W. Spr. is er van overtuigd, dat met het aannemen van dit voorstel niets wordt aanvaard. Het is een voudig een salarisregeling als de ambtenaar ter secretarie ontvanger mocht worden. De Raad heeft in de toekomst nog de volle beslissing over deze be noeming. Wanneer de ontvanger in de toekomst be dankt, dan zullen B. en W. met voorstellen komen, hoe in deze vacature te voorzien en heeft, de Raad de beslissing aan zich. Voorzitter beaambt dit De heer Stammes herhaalt zijn vraag van straks: wat is er voor om thans reeds te beslissen? Wij leg gen nu wellicht iets vast, waarvan wij straks spijt hebben. Als wij thans a zeggen, moet er toch b op volgen. Voorzitter ontkent dit uitdrukkelijk. Do Raad la In zijn beslissing volkomen vrij. Do Raad kan benoe men wie hij geschikt acht, afgescheiden van alles. Spr. ontplooit nogmaals zijn argumenten, om dit standpunt te staven. De hoer Bakker kan met het voorstel van B. en W. meegaan, niets als er wordt beslist. Later wordt de Raad voor de definitieve beslissing gesteld, of de ambtenaar ter secretarie tot ontvanger zal worden benoemd of niet. Er wordt overgegaan tot stemming over het voor stel van den heer Stammes om de zaak nog wat te laten rusten. Hiertegen. verklaren zich de heeren: Spigt, Bakker, Lubbert, v. Kooten en Looij. De stem men staken dus en wordt over het voorstel in de volgende vergadering opnieuw gestemd. Volgt de brief der gemeente Alkmaar betreffende een gemeenschappelijke regeling van toelating van kinderen uit Anna Paulowna tot de openbare lagere school te Alkmaar. Waar deze regeling geheel is volgens de lager onderwijswet, is er geen bezwaar te gen en wordt ze met algemeene stemmen goedge keurd. Volgt onderzoek der geloofsbrieven der nieuwbe noemde raadsleden. De heeren v. Kooten, Bakker en Looij worden benoemd tot commissie met hot nazien belast. De heer Van Kooten brengt rapport uit dat alles in orde is en dat tot toelating wordt geadvi seerd. De Raad besluit daartoe, met algemeene stemmen. Bij do rondvraag klaagtt de heer Lubbert over den keuringsdienst van vleesch. De keuring duurt veel te lang, soms langer dan 24 uur eer de keurmeester komt. Spr. noemt van een paard en een kalf, het laatste meer dan 2 maal 24 uur na aangifte gekeurd en toen afgekeurd. Was de keuring vlugger gegaan, dan zou het vleesch wellicht zijn goedgekeurd. Spr. vraagït of er niets aan te doen is. Voorzitter zegt, dat het contract met Helder 1 Jan. afloopt en B. en W. willen dat niet vernieuwen, mits daartegen geen bezwaren zijn. En daarom doet het spr. genoegen dat de heer Lubbert met klachten komt en wat aangemerkt wordt ie juist, de keuring laat te lang op zich wachten. De onkosten aan de keuring verbonden zijn niet hoog. B. en W. van Helder behandelen ons zeer geschikt. Maar het is thans niet zóó als het moet zijn. Öe heer Lubbert meent dat het met de noodslach- tingen niet in orde is. Het is gemakkelijker en beter om de bouten maar direct irt den grond te stoppen en er maar geen verdere moeite voor, te doen. Voorzitter is bevreesd dat het met die noodslachtin- gen niet in orde zal komen. Eerst moesten de nood- slachtingen naar Den Helder en sabbotteerde men dat. Nu blijven ze hier en heeft men soms 2 3 nood- slachtingen tegelijk. Goed is dat moeilijk te maken. Spr. zal echter in Helder op vlugger keuring aan dringen. De heer Kossen vraagt om nog een lantaarn bij de Drie bruggen. De afstand tusschen de twee lantaarns daar is te groot. Voorzitter zegt dat hij er niet tegen is. Maar spr. weet hoeveel moeite of het hem heeft gekost om de lantaarns te krijgen en als er nu lantaarns bij komen, is het toch billijker om eerst verder met het plaat sen daarvan door te gaan tot b.v. Van der Bergh. De heer Kossen erkent dat het veel beter is dan vroeger, maar meent dat de afstand toch bij de Drie- bruggen te groot is. Voorzitter: Je bent nog niet aan de beurt, eerst moeten anderen voorgaan. Voorzitter heeft nu zelf nog iets. Er is een verga dering geweest waar besloten is feest te vieren bij het jubileum der Koningin. Daar werd besproken om aan den Raad subsidie te vragen. Spr. achtte het goed dat op waardige wijze dit jubileum van het Hoofd van den Staat zou worden gevierd en had gedacht vanwege de gemeente een vuurwerk aan te bieden. Dat is ook uit een oogpunt van algemeen belang aan te bevelen, omdat het altijd een ajgemeene on groote belangstelling trekt. Een dergelijk vuurwerk wordt begroot op f 200. Dan wilde spr. het raadhuis wat ver sieren, dus vraagt een crediet van f250. De heer Keuris zegt zijn stem aan dit voorstel niet te kunnen geven, spr. voelt niemendal voor zulk een feest. Wij weten dat een deel, zelfs een groot deel der gemeentenaren van zulk een feest niet is gediend. Spr. heeft niets tegen de vrouw zelf, maar hij wenecht geen huldiging van de Koningin. Het geld dat men voor dit dool nu wenscht te gebruiken ls voor heel wat nuttiger zakon te besteden. De heer Bakker is het volkomen met den heer Keu ris eens. Het geld dat men hiervoor wil besteden, moet worden botaald door alle gemeentenaren in den vorm van belasting. En waar velen aan zulk een hul diging dor Koningin niet wenschen deel te nemen, gaat het ook niet op hot geld der burgerij in zijn ge heel daarvoor te besteden. Als er menschen zijn die feest willen vieren, dat is volkomen hun zaak, maar dan moeten zij dat ook uit eigen zak betalen en niet gedeeltelijk uit de gemeentekas. De heer Koorn wil het geld toestaan voor vuur werk. Als particulieren dat deden, moest het op een stuk land en moest men entrée heffen. Nu kan elk burger ervan gratis genieten. De heer Kossen was op de vergadering niet voor subsidie der gemeente, maar zooals het nu het plan is, kan spr. er voor stemmen. De heer Looij meent, dat men deze kwestie moet houden op het standpunt waarop ze thuis behoor', liet gaat niet om het vuurwerk, maar om de huldi ging der koningin. En daaraan willeir vele menschen in deze gemeente niet meedoen en mag er ook geen geld uit de gemeentekas voor gebruikt worden. Zij die deze huldiging wenschen, moeten die dan ook maar zelf betalen. De hoor Koorn: Do menschen gaan allen naar het vuurwerk kijken. De hoer Looij: Dat zal je nog moeten afwachten. Verschillende heeren voeren eensklaps tegelijk het woord. Voorzitter hamert en meent, dat men wel tegelijk kan zingen, maar niet tegelijk praten. Voorzitter verzoekt hier nu geen politieke en prin- cipieele debatten te houden. Spr. had wel gedacht, dat sommige heeren er niet voor waren, maar laat ons er over stemmen en daarmee uit.' De heer Bakker wil voorzitter wel het genoegen doen om geen prineipieele debatten te houden, maar meni moet dan ook van andere zijde dat niet uitlok ken, anders moet spr. zijn principe wel hoog houden. De heer Keuris noemt dat geen politieke kwestie.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1