Gemengd Nieuws. VOETBAL Plaatselijk Nieuws. Uit en Voor de Pers. muziek van de vereen gingen Apollo en Harmonie en Summa Summarum, de uitdeeling van cadeautjes al les naar den zin der jeugd, welker vreugde op aller gelaat stond te lezen. Dank aller medewerking, zijn deze plaatselijke schoolfeesten uitstekend geslaagd. ZIJPE. Uitslag van de op Maandag 23 Juli 1923 gehouden aanbesteding van het. onderhoudswerk van de eigen dommen der gemeente en van het Algemeen Wees- huis. Onderhoudswerk Gemeente-eigendommen. Timr merwerk. Ingeschreven door: A. Enks Az. te Burger brui? voor f1070- J. Wester te Stolpen voor f99o; F. Schotten te Schagen voor f990; J. Keesman te Schagen voor f983; K. Kreijger 'e Oudesluis voor f 97b; C. Dekker te Schagerbrugvoor f920 Metselwerk. - Ingenchreven cJoor: C Sluis te St. Maartensbrug voor f 395;. M. Schtppor te Schagerbrug voor f 224. Schilderwerk. Ingeschreven door: G. Meereboer te Schagen voor f1015; D. Lührs te Schoorl voor f822.50; A. Zomerdijk te 'tZand voor f797:—; J. Renoov te Burgerbrug voor f 688. Onderhoudswerk Alg. Weeshuis. Timmerwerk. Ingeschreven door: C. Dekker te Schagerbrug voor f100.—F. Schotten te Schagen voor f90.—. Schilderwerk. Ingeschreven door: G. Meerebéer te Schagen voor f200: A. Zomerdijk te 't Zand voor f205: D. Lührs te Schoprl voor f150; J. Renooij te Burgerbrug voor f 138. Df1 werken zijn aan de laagste inschrijvers gegund. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. „Het Volk" bericht, dat thans de Executieve heeft besloten; het partijbestuur der Comm. Partij Holland op te dragen: le. Alle uitgesproken royementen en schorsingen te herroepen, die van de heeren Colly en Sirach niet uitgezonderd, en de communisten wie dit betreft, met herstel van hun volledige rechten weer in het party- verband op te nemen. 2e. De oppositie vrijheid te geven en m de gele genheid te stellen in „De Tribune" te publiceeren, datgene wat zij wenschelijk acht. 3e Het geschil Colly—Wijnkoop te onderwerpen aan het oordeel van een scheidsgerecht, waarvan door elke partij twee leden kunnen worden aangewezen, terwijl door de Executieve bereids een onpartijdig voorzitter is benoemd, welke functie door een Duit- scher zal worden vervuld. Wat de leiding van de partij door den heer Wijn koop betreft, op dit oogenblik achtte de Executieve het nog niet noodzakelijk hem in zijn functie te doen vervanien door den heer Sneevliet. HET CONFLICT. De ParijBche eorespondent van het Hbld. seint: De hier verschijnende „Daily Mail" weet te vertel len, dat de beslissing van den Nederlandschen md nisterraad omtrent het vlootplan, dat Minister De Geer deed heengaan, het gevolg is van een besluit der Britsche regeering om te Singapore een vloov basis in te richten.. Daarom acht thans de Neder- \landsche regeering onmiddellijke uitvoering van het vlootplan noodzakelijk. DE VLOOTPLANNEN. Naar wij vernemen zijn er ernstige moeilijkheden gerezen over de eventueel© uitvoering van de Vloot wet tusschen den gouvemeur-generaa! mr. Fock en den minister van koloniën in Den Haag. De Indi- sche vlootvoogd, W. J. G. ymbgrove is afgetreden, daar van mr. Fock geen medewerking voor hot uit voeren van de vlootplannen is te wachten. De gou verneur-generaal gaf aan het departement van kolo niën telegiafisch te kennen, in dezen benarden tijd niet te kunnen meewerken aan het vestigen van ae vlootbasis.- De minister van koloniën deelde deze zienswijze niet en het gevoig is geweest de benoeming van den heer A. F. Gooszeh tot vlootcommandant in Indië, die, naar men weet, een bekend voorstander van de viootpiannen is. Tel. HOUDLX.S VAN BEDRIJFSAUTO'S. In oen te Amsterdam gehouden vergadering van het district Noord-Holland van den Bond van Be- .drijfsautohouders in Nederland werd besproken de nieuwe verordening van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tot ,het sluiten van alle niet Rijks wegen buiten de bebouwde kommen voor automo bielen met meer dan acht zitplaatsen (personen auto's) en alle andere automobielen op luchtbanden zwaarder dan 1700 Kg. leeg Het hoofdbestuur van den Bond heeft een uitvoe rig bezwaarschrift tegen deze verordening bij Ged. Staten ingediend, waarop geen antwoord werd ont vangen en waarmede geen rekening is gehouden, waarom tbans getracht wordt deze verordening te doen vernietigen.. Met algemeene stemmen werd dan ook de volgende motie aangenomen, welke er kennis zal worden ge bracht van Gedeputeerde Staten: „De Bedrijfsautohouders van het district Noord- Hqjjland van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland protesteeren ten sterkste tegen de veror dening op het sluiten der wegen als zoodanig vast gesteld door Gedep. Staten der provincie Noord-Hol land, daar zij hierdoor in het uitoefenen van hun be drijf met hun automobielen ten zeerare worden be lemmerd en tegen de aanduiding der wegen bekend gemaakt in het Provinciaal blad No. 34, waaruit nie mand kan wijs worden en verzoeken beleefd kaar ten beschikbaar te willen stellen, waardoor tenmin- minste dit bezwaar ondervangen kan worden.". WIE RINGERWAARD. De jong-heeren Gerard Schröder en Rcns Blaauboer, leerlingen aan de H.B.S. te Alkmaar, zijn overgegaan van de 3e naar de 4e klasse. OUDE NIFDORP. De heer P. Bakker alhier is bevorderd van de derde naar de 4e klasse H.B.S. te Alkmaar, terwijl de jongeheer N. J. Kcoijman werd toegelaten tot de le klasse dier school. NAAR DE NIEUWE WERELD. Weg ns de gr. Je moeit .n in eigen land thans een behoorlijk bestaan te vinden, neemt in Gelderland de animo, om zich in Amerika een werkkring te scneppen, zoo toe,' dat g heele groepen jonge mannen thans aam- s tal ten maken om daarheen te trekken. Terwijl "korlgefèden een aantal jongelui uit de omge- virg van Zevenaar naar de nieuwe wereld is getogen, giat in September a.s. wederom van daar een groot transport vaklieden en boerenzoons scheep om gi ids te trachten te vinden datgrne, wat in eigen land schier onbereikbaar is geworden. DE EMIGRATIE VAN ITALIë. De emigratie uit Italië gedurende het eerste half jaar van 1923 heeft volgens een draadloos bericht ongeveer 190 000 personen bedragen. Daarvan emi greerden er 65000 naar overzeesche landen en 125.000 naar continentale 'landen. Van deze lftatsten kreeg FrankrMk het meest. nl. 107 000. grviGE AARDBEVING IN ZUID-CALIFORNI8 New York, 23 Juli. Een aardbeving .'leed gister avond te 11 uur 28 heel het Zuiden van. Galirornië schudden,, van Santa Barbara af tot San Di g? en Oost waarts t' t Arizona. Do grootste schade werd "aangericht to San Bernardino, waar groote stukken van de muren van de Hall of Record, waar de archieven worden b-nvaard, naar benedén vielen, Het g heele gebouw stortt" in. Een deel van het puin viel door het dak var. een "be^ndend huis, waar een bejaarde man doodcPik werd gewond. Vele muren van andere gebouwen in dczelftie stad scheurden. In en rondom Los Ang^s bracht de aardbeving een ernstige paniek teweeg, vooral onder de patiënten der ziekenhuizen en ouder de ver oordeelden in dë gevangenissen- De materieele schade is in deze plaats niet groot. Te Hollywood werden vele inwoners opgeschrikt, doordien electrische alarmbellen tegen inbraak gin gen werken, terwijl (ia telefoonverbinding tijdelijk werd geetoord. In andere steden stortten muren in, vielen schoor- steenen naar beneden en werden electrische draden afgebroken, maar van persoonlijke ongelukken ia niets bekend. Om 1 uur des nachts werd te San Bernardino een tweede, maar lichtere aardschok waargenomen. Tel, BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Uit Gothenburg, 23 Juli. Bij F&ssberg in de buurt van Gothenburg is gisteren een vrachtauto, die passagiers vervoerde, in botsing gekomen, mot een-spoortrein. Van de 32 inzittenden bloven slechts drie ongedeerd. Vijf personen wei-den op slag gedood, en een zoo ernstig gewond, dat er weinig kans be staat, dat hij dn 't léven blijft. De anderen kregen mer of minder ernstige kwetsuren, TYPHUS IN MECKLENBURQ. 1 In Mecklenburg komen de laatste weken zooveel gevallen van typhus voor,dat meri zich ernstig onge rust maakt. Volgens het. Mecklenburgsche dept. van gezondheid ia de epidemie toe te schrijven aan de verspreiding der bacteriën door melk. I MASSABER3BEKLÏMMING* i Ter gelegenheid van he Turnfeest te Munchen is de hoogste berg van Duitschland, de Zugspitze (29U0 M.) in de afgeloopen week door c.a. 20.000 personen beklommen. Daarbij zijn slechts 11 personen naar omlaag gestort, van wie vier gedood en zeven zwaar gewond werden. EEN NIEUWE HITTEGOLF? In Engeland vreest men voor een nieuwe hitte golf. Vrijdag heeft men in verscheidene deelen van het land, in het bijzonder jn het Zuiden, ,hei midden en het Oosten, temperaturen vastgesteld, die deden denken aan de warme dagen van de' vorige week. De hoogste temperatuur was 85 graden, te South- Famborough, terwijl verder de temperatuur om en bij de 80 graden schommelde. UIT BRESLAU. Bij de levensr.iiddelenrelletjes te Breslau zijn tal van kledingmagazijnen en winkels van levensmid delen uitgeplunderd. De beweging schijnt zich in het bijzonder tegen joodsche winkeliers te richten. Volgens de Rote Fahne gaat de beweging uit van fascistischgezinde vereenigingen en 'is zij een po ging' om arbeiders die op hei oogenblik in Breslau nog voor een groot deel in staking zijn, uit te tar ten. Intuschen hebben de communisten aan de vak- vereenigingen voorgesteld honderdschappen uit de arbeiders te vormen om de orde le bewaren. De vak vereenigingen hebben dit voorstel van de hand gewezen. Er zijn eenige dooden en een aantal gewonden gevallen bij' het herstellen der orde. AMEPIKAANSGHl Een Amerikaan, Auddtore is zijn naam, aanvaard de dézer dagen te Parija de terugrei» uaar New- York. Nauwelijks had de trein het St. Lazare-std-.ion verlaten het zal bij' Asntères geweest zijn toen de Amerikaan zich bedacht, dat hij oen tasch met juweelen in zijn hotel had laten staan. Zijn verzoek om den trein te laten stilhouden, opdat hij kon uit stappen, werd niot ingewilligd, waarop de heer Audi- tore zonder aarzeling het portier opendeed en uit I den voortsnellenden trein sprong. Wonder boven I wonder was de Amerikaan ongedeerd. ïn een taxi- springen en naar zijn hotel tijden was vervolgens het werk van een oogenblik. In het hotel vond Au ditore zijn juweelen terug; vervolgens weer in een tuf en in.' snelle vaart naar Le Boürget, het groote vliegveld buiten Parijs. Daar huurde onze Ameri kaan een vliegtuig en voort ging het door de lucht, met de diamanten, naar Cherbourg, waar de Home- ric. het schip, waarmede Auditore naar zijn vader land zou oversteken, nog aan de kade gemeerd lag. Hij kwam ongeveer gelijk aan met zijn reisgenobten, die in den snoltrein Parijs—Cherbourg waren blij ven zitten toen Auditore er uitsprong. Eu. naar de historie luidt, waren zij, boewei AYnerikanen. een tikje verbaasd toen zij Auditore over de loopplank I zagen komen. I YERHOOGING DEF. PAPrTPFIJZFN. Uit Berlijn, 21 Juli. De Berlijnsche pers wordt in haar bestaan bedreigd door een plotselinge ver hooging van don prijs der papierleverantie, i De socialisten willen deze prtysverhooging onmid dellijk keeren met dwangmaatregelen. In gezag hebbende kringen prefereert men de zaak eens na- der te bespreken en do pn.piermannen willen daar- 1 voor heden met 'der. rijksminister van economische zaken samenkomen. Al9 dwangmaatregelen worden genoemd een uitvoerverbod, stopzetting van den kolentoevoer en controleering van de geheele pa pierindustrie. EEN BETOOGING. Dinsdag zal in het parlementsgebouw te Keulen- Deutz een groote betooging van Keulsclie vrouwen plaats hebben om een beroep op de werkend te doen I en de aandacht der andere volken te vestigen op den 1 verschrikkelijken toestand van het Duitsche volk. DE RUSSISCHE NIJVERHEID. De Nakanune ontleent het volgende aan een voor dracht die prof. Trachtenberg heeft gehouden op- een vergadering van de vereeniging van Russische stu denten t Berliin: Om eer. juist inzicht te krijgen in den toestand van de nijverheid in Rusland, moet men vergelijkingen treffen met de periode van het diepste verval, name lijk de jaren il'«3ö—Yl, en niet voor-oorlogsche tijden. I11 1917" al waren er alle symptomen van oeconomi- sche ontwrichting en van uitputting der arbeids- krachten, aldus dezelfde verschijnselen die op het oogenblik in Duitschland waren waar te nemen. De periode van burgeroorlog veroorzaakte vernietiging I van de nijverheid in eenige centra en vergrobtte in het algemeen de desorganisatie. Het militaire com munisme eischte ontzettende offers in het belang van een verdere vrije ontwikkeling van den staat. Wanneer wij nagaan het tijdsverloop tusschen de eerste bekendmaking van den raad van volkscom missarissen over de nieuwe oeconomische politiek (9 Augustus 1921) en de jongste verklaring, dat de staatstrusten het er op moeten toeleggen dat de on dernemingen winst zullen afwerpen, dan zien wij in alle takken van industrie een onmiskenbare ten denz naar herstel en ontwikkeling Vergeleken met voor den oorlog, daahle het productie-niveau 16—20 percent. De steenkoolindustrie za# in de moeilijkste jaren (1929—'21) haar productie dalen tot 25 percent van die in 1913, terwiil die thans 33 percent be draagt. De productie der petroleum-industrie bedroeg in 1920—'21 45 percent van den voor-oorlogschen norm en steeg nu tot 535 percent. In de meeste an- I dere industrieën is de stijging iefs grooter. Voor d» textielnijverheid bedragen dezelfde ciifers 6 6 en 29 8 percent; voor de wolspinnerij 10 en 38 percent, voor de linnerjiudustrie 10 7 en 85 percent, voor de elee trotechnische nijverheid 145 en 54 3 percent, voor de chemische nijverheid 10 en 30 percent, voor de rub berindustrie 8 en 51 percent, enz. De productiviteit, der arbeiders moet voorts, verge leken bij voor den oorlog, met de volgende cijfers worden uitgedrukt: in 1916 127.5 percent, in 1918 44 pércent, in 1921 29.5 percent, in 192-2 55 5 percent. Ook nier valt dus een aanmerkelijke stijging in korten tijd waar te nemen. De arbeidsloonen bedroegen in 1920—1921 20 percent van vroeger, In 1922 46.7 per cent. Op het moment vormt het gebrek aan bedrijfs kapitaal een ernstige belemmering voor de verdere ontwikkeling van de Russische nijverheid, terwijl het afneemvermogen der markt aanzienlijk gedaald is. Ten opzichte van het invloeien van buitenlandsch kapitaal in de Russi9Cho industrie, kan opgemerkt worden, dat de sowjet regeering talrijke aanbiedin gen van* buitenlandscho kapitalisten ontvangt, doch slecht9 weinig concessies uitgeeft, daar zij de voor dellen van de industrie zooveel mogelijk zelf genie ten wil. Het herstel van den landbouw veroorzaakt trouwens een groei van het Russische kapitaal en doet de buitenl&ndsche markt herleven. Aldut, zoo luidde de conclusie van prof. Traehterberg, valt een geleidelijk, maar onmiskenbaar herstel der RussL sche industrie te constateeren. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Uit Londen, 23 Juli. De Daily Express verneemt uit Parijs, dat de Fransche regeering stellig het Britsche voorstel zal verwerpen, om de kwestie van de wettigheid van de Roer-bezetting voor het' Haag- sche hof te brengen. Een onderzoek van Duitsch- land's betaalkracht door een lichaam, dat de com missie van herstel benoemt, zou misschien aangeno men worden. SERIE-WEDSTRIJDEN BPARTA 2. Zondag Jl. zijn de serie-wedstrijden voor Sparta's tweede elftal gehouden, waarvan wij het volgende even aanhalen willen. De eerste wedstrijd was Sparta 2—S.V.S. 2 uit Hel der. In dezen wedstrijd was S.V.S. doorloopend de meerdere en won dan ook verdiend met 0—2, hoe wel Sparta 2, welke enkele invallers telde, een goe den wedstrijd speelde, vooral de keeper werkte heel goed. Hierna volgden Schoorl IBatavier 2, beide par tijen waren vrijwel tegen elkander opgewassen. Schoorl speelde iets beter, wat door Batavier beant woord werd met tamelijk ruw spel. Hier kwam het einde met een kleine overwinning voor Schoorl I, 2—1. Beide wedstrijden werden uitstekend door den heer Vader geleid. Nu volgde ue linale tusschen S.V.S. 2—Schoorl 1. Dit is een aardige wedstrijd geweest, welke evenwel niet tot resultaat wilde komen. Ook na de tweemaal 1% minuut verlenging was de stand nog 22, waar na bij loting S V S_ 2 den eersten prijs en Schoorl 1 den tweeden prijs won. De leiding van dezen wed strijd was door n'et aanwezig zijn van den gevraagden scheidsrechter, aan een soeler van Sparta I toever trouwd,. en hoewel deze zoo goed mogelijk zich van zijn taak kweet, was de leiding toch niet onberis pelijk. Na afloop werden de prijzen door Sparta's voorzitter met eenige toepasselijke woorden uitgereikt. Door het spelen van Sparta I voor de finale der bekerwedstrijden op het Quosego-veld, was het pu bliek niet in grooten getale aanwezig. ST PANCRAS. Zonarg speelden alhier de adspiranten van Koedijk tegen Vrpne-adspiranten, een Voetbalmatch, welke Vrone wist te winnen met 40. ,s Namiddags 2 uur waren'* S.D.W. 1 en Vrone I alhier spelende om een door Vrone uitgeloofde verguld zilveren medaille. In een door Vrone vooral' fink gespeelde match, wist Vrone 6 maal te doelpunten. S.D.W'. niet éénmaal, zoodat Vrone 1 de match won met 60. S.D.W. speelde met 3 invallers. CUPKAFSPFL. Drie elftallen van D.T.S. behaalden j.11. Zondag een n IM 7 n »-» 7 M T\ I O f OnAAl Al. .-i»-» i\l' HU h 4I rAAM ning te behalen. D.T.S. II moest voor de seriewedstrijden in Dirks- horn spelen. Voor de zooveelsto maal moesten ze daar na loting tegen Quosego uit Schagen uitkomen en ook nu wisten zij het weer tot een overwinning te brei.gen. Met een 30-nederlaag werd Quosego naar huis gestuurd. D.T.S. III won met 31 een vriendschappelijken wed strijd tegen Trekvogels II uit Heerhugowaard. Reclames. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagipillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerdo pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. CORNELIS BIJPOST Jbz. t Zaterdagmiddag is op de Algemeen© Begraafplaats te Dirkshorn ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den heer C. Bijpost alhier. En het. was onder groote belangstelling dat deze begrafenis plaats had, velen wilden nog een laat- sten groet brengen aan hem die hun in verschilleed opzicht dierbaar was geweest. Wij zagen vertegenwoordigers van bet poldérbe- stuur van Schagerwaard, van het kerkbestuur, van de kaasfabriek, van de maatschappij Cérès, kortom uit al de vereenigingen, waarin Bijpost had ingeno men een beteekenisvolle plaats, waren vertegenwoor digers, om hulde te brengen; aan dezen sympathieken man. En het was bij monde van Ds. Oterdoom van Warmenhuizen, consulent der Ned. Herv. ge meente van Harenkarspel, dat de overledene eerbie dig gehuldigd werd als de organist. De organist die 50 jaren lang met groote toewijding en liefde zijn taak had vervuld en wiens spel velen was geweest tot troost en opbeuring. Herinnerd werd aan het ju bileumfeest dat nog maar kort geleden was gevierd, ook door den overledene toen nog in groote) opgewekt heid, in volle lichaams- en geestkracht, alsof hij nog jaren die taak had kunnen vervullen. Voor zijn naasten en omgeving was zijn heengaan een groot verlies.. Maar door te denken aan hoe zijn leven is geweest, zal men een troostende herinnering kunnen putten. Wij bewijzen een doode de laatste eer, zegt men, maar het kan de laatste eer niet zijn, omdat wij hem zullen blijven eeren als een man zooals wij die steeds hebben gekend. Aan 'n graf spreekt men soms liever niet, maar hier is alle reden im te aetuiven van het zoo werkzaam leven van dezen doode. Hij was in den vollen zin van het woord het loven waard. Hij heeft ook wel zijn moeiijkheden ehad, maar hij heeft zijn zorgen ook met groote kracht gedragen. In die moeilijke oogenblikken heeft hij voor het orTel olaats genomen en op zijn wijze ntgesoroken de gevoelens die zijn binnenste be roerden. Spreker herinnerde er verder aan, hoe zijn orgel spel zich steeds aan den dienst wist aan te passen en hoe hij steeds de gemeente heeft opgevoerd en Yesticht. Hij is steeds geweest de gevoelvolle kunste naar. die zijn beste krachten aan zijn zoo schoone taak heeft gegeven. Het is memoreerde Ds. Oterdoom. zoo ongeveer een 10-tal jaren geleden dat Bijpost uit deze gemeente vertrok, maar hij bleef met zijn gevoelens aan deze emeente verbonden en in verschillende corporaties nog werkzaam. En. Bijpost heeft altijd zijn beste krachten aan zijn werk gegeven en daardoor heeft hii zich veie vrienden verworven, die hem als man van karakter hebban gewaardeerd. Spr. eindigt met de verwachting uit te spreken, dat het aanschouwen van zijn levensbeeld de kracht mag geven tot berusting en sterkte in dit verlies. De heer G. Schoorl spreekt namens het bestuur der kaasfabriek een woord van hulde en erkentelijk heid. De heer Ds. van Dijk van Schagen brengt, aan de hand van het bekende bijbelwoord van den Rijke die van den Heer talonten geschonken kreeg, hulde aan deiu doode voor zijn werkzaam en welbesteed leven Ook aan dezen man waren eenmaal talenten ge schonken. Hij heeft deze talenten bewaard en ver meerderd en ook van hem kan gezegd worden dat hij als dienstknecht goed heeft gewerkt en dat hij in de vreugde des Heeren zal kunnen ingaan^ Ia san gevoelvol woord brengt ock de heer Jan Zwart te Zaandam aan zijn vader/jken vriend dank voor het vele dat hij voor hem heelt gedaan en hul digt zijn groote verdiensten als hoogstaand kunste-< naar. De zoon van den overledene brengt dank voor de betoonde belangstelling. H.B.S. TE ALKMAAR. Aan de H.B.S. te Alkmaar werden Zaterdag uit Hollands Noorden bevorderd: Van de le naar do 2de klas: L. Kaper, Kolhorn, W. Keppel, Dirkshorn, D. Langedijk, Noordschar- woude, G. v. Susante, C. v. Stralen, Heerhugowaard. Van de 2e naar de 3e klas: J. Wester, S. Scher- merhorn, R. Kuipers, allen te Schagen. D. Saai, Broek op Langendijk, E. Zaagman, Oudkarspol, J. Stammes, H. Peereboom, beiden te Nieuwe Niedorp, P. Haringhuizen. Wieringerwaard, M. v. Sloten, Heerhugowaard, A. Eriks, Petten. Van de 3do naar de 4de klas: N. Geertzema, Kol horn,- G. Schröder, R. C. Blaauboer, beiden te Wie ringerwaard, W. Kistemaker, Dirkshorn, P. Bakker, Zijdewind, T. Molenaar, Heerhugowaard, H. Jans- sonius, Noodscharwoude. Van de 4e naar de 5de klas: A. Kuijpers, M. T. Roep, beiden to Schagen, S. Breebaart, L. Geertzema, beiden te Kolhorn, N. J. v. Herwerden, Nieuwe Nie dorp, P. Kooij, Noordscharwoude, C. de Jong, Broek op Langendijk. PLAATSVERVANGEND KANTONRECHTER. De heer F. A. van Seters, ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, is benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter in het Kanton Schagen. M-arktbeticMCBL WARMENHUIZEN. 21 Juli. Schotsche muizen f4.10 a 6, drielingen f2.4Ü a 3.20, Aan66980 Kg. aardappelen. ARMENHUIZEN, 23 Juli 4923. Schotsen© muizen f 4.20 a 6. Drielingen f 2.60 a f3. Aanvoer37687 Kg. aardappelen. MEDEMBLIK, 21 Juli. Aardappelen: Groote muizen f215 a 2.30, kleine muizen f 1.20 a 1.35, koksche muizen f2.20 a 2.35, per 50 Kg. MEDEMBLIK, 23 Juli 1923. Groote muizen f 2.10 a 2.30. Kleine muizen f 1.30 a 1.55. Koksche muizen f 2.15 a 2.30, alles per 50 Kg. ALKMAAR, 21 Juli 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 7 paarden f 150 tot f 375, 36 koeien en ossen T 150 tot f 480 31 nuchtere kalveren f 10 tot f 28. 48 vette scha pen f 36 tot f 47, 10 lammeren f 18 tot f 32, 22 magere varkens f 32 tot f 36. 83 biggen, 10 w. f 14 tot f 21. 3 bokken en geiten f 8 tot f 147 Boterprijs van heden»: Hoogste prijs f 0.85, middel f 0.80. laagste f 0.60, aanvoer 3000 kop. Kipeïeren f 6 tot f 6.7.% eendeieren f 5, aanvoer 55000 st. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 23 Juli 1923. Schotsche muizen f 4.20 a 4.90. koksianen f 4 a 4.30. Duken f 4.40. Schoolmeesters! 4.40 a 4.80. Drielingen f 2.60 a 3.30. Kleine aardappelen f 0.70 a 0.90. Zilvernep f 19.70. alles per 100 Kg. Boswortelen f 9.60 per 100 bos. Bloemkool f 8.90 a 12.69. 2e soort JT 2.70 a 3.20 per 100 stuks. Aanvoer op 21 Juli: 24030Ö Kg. aardappelen, 28 Kg. roode kool, 1500 stuks bloemkool. LANGEDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 2-3 Juli 1923. Bloemkool, 1© soort f7 a 16.10. Idem, 2e soort f 1.40 a 3.10 per 100 stuks. Wortelen f 6.40 a 8.60 per 100 bos. Roode kool, le soort f 8.60 a 11.70. Schotsche muizen f 4.30 a 5.80. Schoolmees ters f 4.10 a 5.60. Graafjes 9.70. Gladblaadjes f 3 70. Blauwe eig nheimers f 4.70. Koksianen f 4.30. Neg n- tigvoud f 4.20. Drielingen f 2 a 3.60. Kleine aardappe len f 1, alles per 100 Kg. Aanvoer: 5409 Kg. roode kool, 6400 st. bloemkoól, 9400 bos wortelen, 408000 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 23 Juli 1923. Aardappelen f 4.20 a 6.50 per 100 Kg. Bloemkool f 5 a 19.80 per 100 stuks. Doperwten f 3 a 25. Peulen f 8 a 27, per 100 Kg. Wortelen f 6.80 a 15.40. Uien I 4.30 a 8.20. per 100 bos. Aardbeien f 32 a 48 per 100 Kg Kropsla f 2.10 a 5.40 per 100 stuks. Snijboonen f 0.62 a 0.85. Spercieboonen f 1.14 a 1.26 per Kg Tuinboonen f 4.40 a 6.50 per 100 Kg. ALKMAAR, 23 Juli 1923. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 36 koeien en ossen f 325 lot 550 17 vette kalveren f 55 tot 140, per ned. pond f 1.10 tot 1.30. 2S nuchtercj kalveren per stuk f 14 tot f 28, 10 vette scnapen per stuk f 36 tot 44, 2/8 vette varkens p. Ned. pona f 0.72 tot 0.80. AMSTERDAM, 23 Juli 1923. Aangevoerd: 338 vette koeien, le kw. f 1.30 tot 1.40, 2e kw. f 1.15 tot 1.25, 3e kw. f 1, 100 melk- en kalf- koeien, geen noteeringen, 2e kw. 60 tot 68 ct., 79 nuchtere kalveren 17 tot 24 ct., 13 schapen 40 tot 50 ot., "40 zuiglammeren 30 tot 40 gt., 605 vette varkens holl., ie kw. 90 tot 92 ct., 2e kw. en 3e kw. 84 tot 861 ct.„ over zeesche en Geldersche le kw. 92, 2e en 3e kw. 88 tot 90 ct., 25 paarden, geen noteeringen. WINKEL, 23 Juli 1923. Aalbessen f 1021. Kruisbessen f 5—11. Frambo zen vf 3039. Aardbeien f 18—29v Tuinboonen 2—3. Peulen f 38. Doppers f 3—5. alles per 50 Kg. Kom kommers f 6 a 8. Bloemkool r 10 a 14 per 109 stuks. De crisis aan Financiën. Het Centrum1 dat onder de r.-k. bladen wel eens meer tegen het proteetiestreven gewaarschuwd héétt schrijft Het is natuurlijk, dat voor mr. de Geer geen technisch- maritieme overwegingen hebben gegolden en bij hem de eisch van noodzakelijke bezuiniging en onvermijde lijke inkrimping der uitgaven den doorslag gaf. Uit den aard der zaak zal ook voor zijn opvolger het financieele probleem nummer één wezen, en daarbij rijst dan on middellijk de vraag, of met het door mr. de Geer gevolgde beleid moet worden voortgegaan, dan wel langs andere wegen getracht, uit het moeras der deficitten te geraken. Zal straks de nieuwe titularis een koersverandering te aanschouwen geven, of althans willen beproeven? Zal in een versterking der middelen, dan in eein voortgaande besnoeiing der uitgaven? Maar van verhocging van de directe belastingen zal (Ten sprake kunnen zijn; en wat, de indirecte betreft, deze brengen altijd m mindere of meerdere mate hét bezwaar met zich van een onevenredige druk. In een onzer bladen werd gesproken van een wijziging van de handelspolitiek en den demissionairen minister er een verwijt van gemaakt, dat hij te zeer had vastge houden aan het „liberale vrijhandelsdcg na". Door be- zuinig'ng eenerzijas en „steun aan de industrie" ander zijds, zou de nieuwe minister kunnen komen tot de veiligstelling van den gulden en een S.uitende staats- begrooting. Dit is zeer optimistisch geredeneerd, maar heeft men ook zekerheid, dat zich zal verwezenlijken, wat hier in 't vooruitzicht wordt gesteld Het moge verkeerd zijn te zweren bij een vrij han dels dogma ook het nroiectionsimc heeft'zijne bezwaren, gevaren en onzekerheden. Zwitserland heeft Het nog juist in den jongsten tijd ondervonden. En men kan „man van Rechts" zijn, zonder in be scherming, of wat daarmee overeenkomt, een practisch en afdoend middel te zien tegen onze financieelê én economische kwalen. Koningin en Vaderland, het weekblad onder hoofd redactie van het, (c.-h. Kamerlid J. R. Snoeck Henke- mans, schrijft.over de crisis: De heer De Geer is tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer meermalen afgeweken van ae gé- dragslijn zijner partijgenooten, bi] stemmingen over de- fensiezaken. "Bij zijn optreden als minister van finan ciën, kon slechts op één punt vrees bestaan voor het welslagen van zijn ministerschap: de defensievraag stukken.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3