Plaatselijk Nieuws. Binnenlandscn Nieuws. het rtjkehuiihouden besproken vullen wordm Inmiddels hebben tegen 20 dezer de communisten een anti-fascistendag ge&ganiseerd, die de autori teiten met zware zorg vervult, temeer, daar de Völ- kische tegjen-demonstraties op touw gezet hebben. In verband met een en ander heeft de rijksminister aan alle regeeringsautoriteiten een rondschrijven ge richt, waarin hij op de heerschende spanning wijst en de vraag stelt, of het raadzaam is vergaderingen in de open lucht toe te laten en vermaant vooral de wetten omtrent het dragen van wapenen streng, toe te passen. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken is, naar wij zoo juist vernamen, een stap verder gegaan door Zondag a.s. alle demonstraties te ver bieden. DE HITTE IN ITALIS. Uit Milaan, 24 Juli. Uit verschillende deelen van Italië worden branden gemeld, blijkbaar ten ge volge van de buitengewone hitte, Een heidebrand nabij Pizza langs den spoorweg Pizz^—Genua ver kreeg een groote uitbreiding en vernielde een groote hoeveelheid hooi. De schade wordt geraamd op l millioen lires. MILLIOENEN OPLICHTER. Te Bern is bij verstek een Rus, zich noemende kapitein Tilinskyi, veroordeeld, die rijke personen van allerlei nationaliteit heeft opgelicht tot een ge zamenlijk bedrag van 120 millioen gulden. Tilinsky vestigde zich ongeveer 18 jaren geleden in Zwitserland, juist na tien Russisch—Japanschen oorldg. Hij beweerde een schuldbekentenis ten be drage van 120 millioen yen te bezitten, door prins IJamatagi onderteekend. Dit bedrag had Japan zich naar zijn zeggen verplicht hem te betalen voor het verraden van plannen van de fortificaties en mij nenvelden, welke Port Arthur bestemden, hetwelk de Japanners in. 1904 op de Russen veroverden. Met deze zoogenaamde schuldbekentenis als waar borg leende Tilinsky geldsommen, die hij met het tienvoudige bedrag beloofde terug te betalen, zoodra de Japansche regeering zich van haar verplichtingen te zijnen opzichte had gekweten. Hij werd met geldaanbiedingen overstelpt en een edelman, aangeduid alS" „lord Bedford", bood hem 14K millioen gulden voor de Japansche schuldbeken tenis aan, welk aanbod Tilinsky echter zonder meer van de hand wees. Dit boezemde den geldmannen nog meer vertrou wen in en zij schepten er behagen in, hem onder leeningaanbiedingen te bedelven. Intusschen moesten de geldschieters ten slotte wat al te \ang naar hun zin op de tienvoudige terugbeta ling wachten. Tilinsky veranderde daarop van tac tiek. Hij verklaArde, dat de sovjetregeering de schuld bekentenis wilde koopen en dat hjj vertegenwoordi gers naar Parijs, Berlijn en Warschau had gezonden om over dien aankoop te onderhandelen. Dollars, ponden sterling en francs vloeiden nu op nieuw zijn zakken binnen, totdat sommtee geldschie ters. Volkomen geruïneerd, een aanklacht tegen hem indienden. Tilinsky zocht daarop een goed heenkomen 6n is no» steeds onvindbaar. G^BRFK AAN PAPIEREN GELD. Uit Berlijn, 25 Juli Er is weer gebrek aan pa pieren geld in Berlijn. De betalingen voor ultimo Ju li, die reeds in vollen gang zijn, stellen aan de Riiksbank buitengewoon zware eischen. In verband met de bijzondere toestanden in het bezette gebied zijn de bankiljetten van 500.000 en 100.000 mark voor namelijk daarheen gezonden, zoodat de Riiksbank te Berlijn reeds sedert eenige weken met biljetten van 50.000 en 20.000 mark moet betalen. De voorraad van deze biljetten is echter ook reeds uitgeput en gisteren gingen milliarden uit in biljetten van 10.000 en 5000 mark. Ook de voorraad van deze biljetten zal echter weldra uitgeput zijn en aan de nu komende vraag zal uit de loopende productie van de bankbil- jettenpers moeten worden voldaan. DE DIENST DER POSTERIJEN IN ENGELAND. Bij de bediening van zijn begrooting in het Lager huis heeft de minister van posterijen gisteren mee gedeeld, dat het afgeloopen jaar een overschot bad ongeleverd van vijf en een half millioen pond. Ge raamd was ruim drie millioen. Dit gunstige resul taat was bereikt doordat de uitgaven met 3H mil lioen pond waren verminderd, waartegenover stond dat er een millioen minder ontvangen was. De vermindering in de uitgaven was in hoofdzaak verkregen door een millioen te bezuinigen op den oorlogsbijslag en eveneens een millioen door ver schillende bezuinigingen op het personeel door ver mindering van overwerk en reiskosten. Wanneer bij ons? DE WED-MANIE IN ENGELAND. Londen, 24 Juli. Een onderwijzeres van een openbare school in een der arme wijken van Londen legde heden een merkwaardige getuigenis af voor de parlementaire commissie, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid een belasting op wed denschappen in te voeren. De onderwijzeres, wier naam verzwegen werd en gemakshalve door den voorzitter miss Blank werd genoemd, vertelde, toe vallig te hebben ontdekt, dat sommigen harer leer lingen op renpaarden wedden. Van de 42 knapen in haar klas, wier gemiddelde leeftijd 1VA jaar is, be kenden er negentien geregeld te wedden. Sommigen wedden alleen bij groote wedrennen. Vier of vijf maakten er echter een gewoonte van en een der jon gens zeide, lederen dag op een renpaard te wedden. Zij wedden gemiddeld een stuiver per paard. Getuige ontdekte bij haar school een winkel waar zulke kleine weddenschappen door een bookmaker van schooljongens werden aangenomen. De knapen behoorden tot arme families en getuige verklaarde, dat sommige ouders hun kinderen tot wedden aan spoorden. De jongens bespraken den vorm en de be kwaamheden der renpaarden met een kennis van zaken, welke de verbazing van getuige wekte. Zij vertelden haar, dat zij wedden met het doel het ge wonnen geld naar de spaarbank te brengen. Een der knapen had op die wijze een bedrag van 40 shilling naar de spaarbank gebracht. Getuige verklaarde on langs haar leerlingen te hebben gevraagd een be schrijving te geven van een man, die geregeld bij de school op den hoek der straat stond. Een kleuter van negen jaar gaf een bijzonder duidelijke beschrijving van den bookmaker. Op verzoek van den voorzitter der commissie ver klaarde getuige zich bereid, de politie den winkel aan te -wijzen, waar weddenschappen van haar scho lieren worden aangenomen. TeL ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Volgens een bericht van de Vossische Zeitung uit Sofia zouden er bij een spoorwegongeluk op de lijn SofiaWarna 103 menschen gedood en 200 gewond zijn. EPFECTENSPECULATIE IN DUITSCHLAND. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Een mijner konnissen stuurt me uit een klein plaatsje ergens in Opper-Beieren een circulaire van de in dat dorp gevestigde „bank". Deze circulaire, gedateerd 19 Juli is hierom interessant, omdat men er uit kan zien, waarom de kooplust aan de Duitsche effectenbeurzen in den laatsten tijd zoo enorm groot is geworden. Maar ook omdat men er uit kan zien, met welk behagen de verdere dalinff van de mark en de daarmede gepaard gaande stijging van de effec- tenkoersen wordt voorspeld. Het doet wel zeer onaangenaam aan, dat de ellen dige toestanden, zooals deze zich in de laatste tijden in Duitschland ontwikkeld' hebben, gebruikt worden om het publiek tot speculeeren aan te moedigen. De circulaire, die in de pensions en café'* werd opgehangen en aan de badgasten uitgereikt luidt; „Volgens de laatste couantenberichten zal Enge land over zijn nota van antwoord aan Duitschland eerst met Frankrijk spreken. Hierdoor krijgt Frank rijk de welkome mogelijkheid de beslissing wederom enige weken uit te stellen. Intusschen gaat de kata- gtrophale ontwikkeling in Duitschland met reuzen schreden verder. De ateeds grooter wordende om loop van papiergeld, de vergrooting van het deficit in de staathuishouding, de nieuwe verhooging van de steenkolenprijzen en de mogelijkheid dat x.g. „Wert- bestandige" spoorwegtarieven ingevoerd zullen wor den, doen het vertrouwen in de mark steeds meer dalen. „De groote vraag naar buitenlandsehe betaalmid delen blijft bestaan. De New Yorksche markkoers staat sedert eenigen tijd steeds boven den Berlijn- schen koers. Vandaar een groote stormloop op de deviezen-markt! Te New York hetzelfde verschijn sel, omdat ook daar de mark gesteund wordt en niemand in dezen steun vertrouwen heeft. (Begrijp© dit wie kan. Corr.) De effeotenkoersen zullen zij het dan ook met schommelingen blijven stijgen. Alles zal nog veel duurder worden, en de effecten zullen bij deze be weging niet ten achter blijven. In ieder geval kan men zich bij de tegenwoordige algemeens vlucht voor de mark geen duurzame flauwe beurzen voor stellen, al kan ook de stijgende lijn door politieke ge beurtenissen en duur geld, zooals we dit nu beloven, afgebroken worden. In ieder geval moet men goede effecten nu niet zoo grif verkoopen, om niet bij te groote koerssprongen bet loodje te leggen". Dan volgen een aantal effecten, die tot aaftilcoop worden aanbevolen! Is het niet schaamteloos? De vlucht voor de mark naa-st de jacht naar de mark. Wie het tegenwoordige Duitschland kent-, weet hoe honderdduizenden, ja millioenen van deze stijgende beurskoersen leven. Met iedere 100.000 pet. die hun effecten stijgen, lijken zij rijker en zien niet, hoe ze in werkelijkheid armer worden. In dezelfde „Sommerfrisschen" waar derge lijke circulaires verspreid worden, ziet men met het grootste ongeiduldl de couranten met de beursberich ten tegemoet. Alles danst om het gouden kalf. Spe culatie als in vroegere tijden in Frankrijk tijdens de assignaten-periode. Men houdt zijn hart - vast, wanneer hier de ommekeer komt. HET VERKEERSVERBOD- Uit Berlijn, 25 Juli. De opheffing van het ver keersverbod tuaschen het bezette en het onbezette ge bied kan worden verwacht. De Rijnlandcommissie heeft aan de betrokken au toriteiten dienovereenkomstige instructie gegeven. DE ECONOMISCHE NOODTOESTAND IN DUITSCH LAND. Uit Berlijn, 25 Juli, Naar het schijnt, kan d» Berlijnsche politie oen toestand op de Groot Bor- lijnsche levensmiddelenmarkt niet meer behecrschen. De woekerpolitie, die vooral de laatste maanden heeft getracht alle ongeregeldheden op de markt to voorkomen, ziet bij de heerscbende verwarring ten aanzien van de prijzen bijna geen kans meer om haar gezag te doen gelden. De prijzen der voornaamste levensmiddelen, zeoals aardappelen, eieren, boter, enz. worden op dn week markt twee- of driemaal per dag verhoogd, Da-ge lijks hebben heftige geschillen tusschen liet publiek en de verkoopers plaats. Daarbij komt, dat da in voer van gToenten en aardappelen de laafsto dagen sterk is afgenomen., doch men hoopt dat over oen paar wenen de aanvoer van nieuwe aardappelen zal toenemen De Wurtemburgsche Boerenbond heeft de boycot over de Stuttgarter markt afgekondigd, daar de woe kerpolitie den laatsten tijd meermalen in verband met te hooge prijzen is opgetreden en de artikelen voor redelijke prijzen heeft verkocht. De invoer van versche groenten en andere tuinbouwproducten is dientengevolge sedert gisteren uiterst gering en be reikte heden nauwelijks een vierde gedeelte der ge wone hoeveelheden. De verbittering ondep de l>evol- king is zeer groot. EE NEMIGRATIEPOLITIEK NOODICk Den laatsten tijd is een sterke toeneming Onder het Duitsche volk merkbaar van het aantal emigranten, die willen trachten in het buitenland de wdfvaart te vinden, welke in het eigen, zwaarbezochte en im omvang beknotte vaderland niet meer te "bereiken schijnt. Velen meénên hun heil te zullen vinden, in het beloofde lland aan de overzijde van den oceaan en komen daarbij vaak van een heel slechte reis thuis. De .grootste „trek" schijnt wel te komen uit Zuidr Duitscnland, uit de Pfelz, Wtirttemberg, het Schwarz- wald. zooals dat trouwens reeds sinds tientallen van jaren het geval is. Maar niet alleen naar overzeeschéj lainden trachten vele Duitschers een goed heenkomen te zoeken. Ook naar Europeescne landen. Naar Zwitser land en Nederland gaan voornamelijk kelders, dienst boden, enz., maar slechts wanneer zij in het bezit van een aanstelling zjjtn, dus niet op goed geluk. Ook in Roemenië, Italië, Spanje vindon vilen onderdak en bestaan. Zeer slecht zijn de vooruitdrh en in Rusland. Het groote gevaar, dat de Duitsche emigrant loopt, is, dat hij, eenmaal de grenzen van zijn vaderland acnter den tug, vrijwel verder eiken o'f.cicel^j en oüficieusén steun mist. Wat in het buitenland voor den Duitschen emigrant door Duitschland gedaan wordt, is weinig, constateert de „Frankf. Z.'\ aie met nadruk aandringt op het beginnen van een juiste, doelbewuste emigratie- politiek. Duitschland beeftfróhoefte aan zulk een politiek. Een grootsch opgezette Duitsche politiek, meent het blad, zou reeds lang het bevolkingsvraagstuk resoluut hebben ter hand genomen, zou reeds lang stelselmatig ernaar gestreefd hlebben de mogelijkheid voor Duit schers om zich hi het buitenland te bevestigen, te schep pen, door toet daarvoor in aanmerking komende landen als Argentinië, Brazilië, Portugal en vqoral Rusland in onderhandelingen te treden over samenwrkingm. Ook op andere wijze kan Duitsche steun verleend worden, bijv. door Ihet oprichten van leenbanken in de voor immigratie in aanmerking komende landen, naar het voorbeeld van diergelijke organisaties 'in ae vroegere Z.-Afrikaansche kolonies van Duitschland. Het rijk zou hier de leiding kunnen nemen, meent de „Frankf. Z." en particuliere banken tot navolging kunnen op wekken. Geen territoriale expansie is nier de quaêstfê bij Duitschland's politieke situatie ware zij zinloos. Slechts dient de weg geëffend te worden voor het over schot aan Duitschland's volkskracht, om onder -drage lijke omstandigheden zich een voortbestaan te ver schaffen. Tenslotte waarschuwt het blad echter den Jhiitschers voor overijling; reeds te velen hebben een al té snél oesluit om het vaderland den rug toe te koeren, met grroote ellende, zoo niet erger, moeten bekocpén. BOOTWERKERSSTAKING TE NEW YORK. Uit Londen, 25 Juli Een Central News-fbericht uit Ndw-York meldt, dat 1400 bootwerkers in de ba- ven van New York het werk hebben neergelegd, met het gevolg, dat 7 a 8 mailbooten niet kunnen worden gelost of geladen. Van de stakers behooren 900 tot de bekende organisatie der Industrial Workers of the World, welke organisatie de staking heeft uitge roepen. De anderen staakten uit sympathie met de beweging. Het vooruitzicht wordt ernstig geacht, doordien het gevaar bestaat, dat de staking zich niet alleen uitbreidt, tot de andere havenarbeiders van New York, maar ook tot andere Amerikaanscbe havens. BEN OEMD. Tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool al hier is benoemd de heer E. v. d- Laan, thans leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Alkmaar, wel- ké, zooals bekend is, opgeheven wordt. OUDKARSPEL. Verschenen is het verslag omtrent, den toestand en de exploitatie van de gemeenschappelijke lichtbe- drijven aan den Langendijk en St. Pancras over het jaar 1922. In het algemeen overzicht wordt het volgende ge schreven: Hoewel dat Jaar de gaslevering wederom vermin» darde bij het vorige jaar vergeleken, schijnt het doo- de punt tooh bereikt te zijn, daar sinds Augustus een geleidelijke, zij het dan ook geringe vermeerde ring te bemerken was. Ter bevordering van het gasverbruik werd beslo ten het meerder verbruik boven de overeenkoms ige maand van het vorig jaar te berekenen tegen 8 cent de M3. met een minimum verbruik van 25 M3., zulks ingaande met het verbruik over de maand Decem ber. Uit den aard der zaak valt over de uitwerking van dezen maatregel over de maand December nog niets te zeggen. Zeer zeker is de buitengewone slechte economi sche toestand van de bewoners dezer streek ook niet zonder invloed geweest op het verminderde gas verbruik. Verder is met in gang van 1 Januari 'n ta rief ingevoerd voor gas, verbruikt met gaskachels, van 8 cent per M3. Door de vermindering van het gasverbniik met 41220 M3., of 6 pet., was de finan- tieele uitkomst niet bepaald gunstig, te meer waar wegens faillissement van de teerafneemster, de N.V. Zampa te Amsterdam, de vordering daarop geheel werd afgeschreven. Ook werden dit jaar de onderhoudswerken, die door den oorlog en de daarop volgende jaren van uitbreidingswerkzaamheden, slechts tot het aller noodzakelijkste bepeorkt waren gebleven, krachtig ter hand genomen, wat onder de diverse hoofden na der is aangegeven. Verder werd besloten alle kleine uitbreidingen aan nieuwe aansluitingen, muntgas- installaties en meters onder het gewone onderhoud op te nemen. Omtrent het personeel werd meegedeeld, dat een stoker wegens herhaalde onachtzaamheid terugge steld werd tot terreinwerker. Omtrent den toestand van de fabriek wordt meege deeld, dat het terrein voor zoover het ontruimd was, werd afgegraven en opnieuw aangevuld met sintels en gruis, waardoor een zeer goede beharding verkre gen werd. Eenige liggers van de toegangsbrug moes ten vernieuwd worden en het hekwerk werd geheel geschilderd. Met het schilderwerk van de gebouwen werd een begin gemaakt en zal in 1923 worden voort gezet. De oude ovens werden geheel afgebroken. In verband met de slechte financieel© resultaten werd de ammoniakfabricage stop gezet en werd een contract aangegaan met de centrale ammoniak fabriek te We esp voor de afname van het water. Het ge bouwtje werd ingericht tot smederij. De schoorsteen- trek, die te gering bleek te zijn, werd afdoende ver beterd door wijziging te brengen in den stóombak cn da. schuiven, Na dien werkte de oven tot volle tevre denheid. Het geheele jaar bleef de 3 kameroven in werking. Het aantal vuurdagen bedroeg 438, het aantal ka merladingen 1290, met gemiddeld 1625 Kg. kolen. In verband met de vroeger ondervonden last van vorst, werd de bovengrondsche watertoevoer onder gronds gemaakt en de werkvloer boven op de ovens omschut met een houten wand. Een nieuwe cokesbreker werd aangeschaft, inge richt voor electrische kracht. De cokestransportbaaii kwam gereed, doch de rijmdtor werkte niet n3ar be hooren. Dit zal in 1923 verbeterd worden. In het buizennet werd geruimen tijd veel last on dervonden van naftaline en waar de k&merovens weinig naftaline schijnen te maken, werd tot alge- heele reiniging van 't buizennet besloten, welke rei niging met behulp van den motorspuit verricht werd. Na afloop daarvan was het druk verloop veel verbeterd en werden geen klachten meer over te ge ringe druk aan de uiteinden vernomen. In verband met het leggen van een hoofdbuis door 't waterleidingsbedrijf, kwamen bijna alle gas&anslui- tingen bloot en werd de gelegenheid benut om alle verteerde aansluitingen geheel of gedeeltelijk te ver nieuwen, wat veel kostte aan materiaal en arbeids loon, doch het verliescijfer daardoor zeker lager zal worden. Verder werden nog eeDig6 belangrijke brug- leidingen geheel vernieuwd, zoodat het buizennet thans in zeer goeden staat verkeert. Er werden 8 lantaarns bij geplaatst, waardoor het aantal nu 257 is, waarvan 24 gaslantaarns. Er werd 24947 H.L. steenkolen verbruikt tegen een gemiddelden prijs van f 1.62 per HJL. franco in de loods. De opbrengst van verkochte cokes was f 1.05 per H.L., tegen f 1.21 in 1921. Geproduceerd werd 122580 M3. gas, waarvan 722480 M3. werd afgeleverd. Het verbruik was aan licht- en kookgas 59.17 pet.; muntgas 27.67 pet.; industrie- en kachelgas 1.29 pet.; straatverlichting 1.62 pet.; fa briek, woningen, kantoren, en fabrieksmotoren 4.77 pet. en veriies 5.48 pet. De grootste etmaalpioductie was 2510 M3., de kleinste 1500 M3. Het aantal gasverhruikers is 1261 of 4 minder d&n het vorig jaar. De gasprijzen bleven het geheele jaar 15 cent voor licht- en kookgas, 16 cent voor muntgas, 12 cent voor industriegas en 8 cent voor gaskachelgas. De gemeenten betalen voor de straatverlichting nog steeds 10 gulden per jaar per lantaarn. De brutowinst bedroeg na verplichte afschrijvin gen van f18795 op de vaste goederen f22844.90, wel ke winst verdeeld werd als volgt: Rente f 19878.08V2, onkosten commissie f 370.95, on derhoud meubilair t 8.75, onderhoud brandspuit f 152.50, afschrijving brandspuit f 200, afschrijving meubilair f 100, afschrijving debiteuren f 2123.9iys, onverdeeld saldo f 10.70. Do kostprijs van het gas was 13.92 ct., tegen 16.48 ct. in 1921. Omtrent het electriciteitsbedrijf werd meégédééld, dat het verbruik van particulieren verminderde met 903 K.W.U. of 0.7 pet., terwijl de totale inkoop vermeer derde met 33264% K.W.U. of 19.4 pet., voornamelijk door meer stroomverbruik van de straatverlichting en door verhooging van het verliescijfer. Deze laatste ver hooging is grootendeels het gevolg van een vervroegde opname der meters over December, vergelékén bij verleden jaar. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat het electriciteitsverbruik van particulieren vrijwel con stant blijft. De stroomprijzen bleven gelijk aan het vorig jaar. Gelukkig kwamen er minder storingen in het P.E.N.-bedrijf voor, dan in vorige jaren. Plaatselijke storingen kwamen niet voor. Het kabelnet onderging geetn uitbreiding. Het aan wezige ijzierdraad werd vervangen door koperdraa en ook werd een aanvang gemaakt met verwijdering van ijzer draadaansluitingen, met welke werkzaamheid krachtig zal worden voortgegaan. Het aantal transformatoren bleef 5 met een capaciteit van 170 K.W.Ü. 228018y8 K.W.U. stroom werd inge kocht, waarvan 179489 K.W.U. nuttig afgeleverd werd. Het verlies bedroeg derhalve 48529Ys K.W.U., waarvan 23360 K.W.U. berekende transformatorverliezen, zoo dat het net- en meterverlies 231669V» K.W..U of 12.3 pet. bedroeg. De hoogste maximale belasting bedroeg 139.994.003 K.W.U., een verhoog.ng van circa 8 K.W U. Om tot verlrg ng van dit cijfer te geraken zal het noodig zijn de motorverbruik^rs docr tanuieerirg o" anders ins buiten de lichturcn te houden, vooral de zuurkool- fabrieken, die juist in de wintermaanden krachtstroom g bruiken, zijn voor het bedrijf niet voordeelig. Het .aantal stroomverbruikers is 1148 voor licht en 102 voor kracht. De vermeerdering is 43 licht- en 15 krachtverbruikers. Het aantal motoren is 147 met te zamen 320.30 pkt. Er is een Ir gin gemaakt met het plaatsen van hangen de lampjes irpiaats van staande, terwijl ook een proef genomen wordt met enkele lantaarns mantellöos te in&ken. Dear dit systeem wel voldoet, zal hiermee hét Volgend 'jaar doorgegaan worden, waardoor het schóón- maken aer g'asmantels, alsmede het onderhoud daar aan vervalt. De finantieele' resultaten waren gunstig. Het zuivér wi«tfMldo bedraagt f 4734.14, terwijl nog Voor f3116.74 uitgaven aan uitbreidingen onder het gewone onderhoud tijn gebracht. WW u« waard» ren hel nat nog steeds neer hoog op de balans staat, wordt voorgesteld (en is besloten; om t 4/UU extra al te schrijven. Uit ae balana blijkt, dat het gasbedrijf nog ie boek staat voor een waarde van f 403895. In 1922 is f 18795 aigeschieven. De oorspronkelijke waarde plus uit- biüiüingen was f 496100. Het eiectrisoh bedrijf staat te boek voor een waar de van I il7öo5. In 1922 is afgeschreven f 12430 en de oorspronkelijke waarde plus uitbreidingen was f 1ïk4Y5. Jtiiecmede meenen wij het belangrijkste uit het verslag te hebben meegedeeld. oULKAKSPLL. Voor het eerst sinds maanden deed de stoomfluit van de houtzagerij en schaverij van de firma Eecen baar geluid weer hooren. Meer en meer begint dan ook na den brand het be drijf haar voltooiing weer te naderen. WIERINGEN. Onze vroegere plaatsgenoot de Weleerw. Heer P. J. Smidts, proponent bij de Doopsgezinde Gemeente, heeft een beroep ontvangen naar de Doopsgezinde Gemeente te Witmarsum. AUTO-ONGELUK. Dinsdagavond wilde te Muiden een auto een an dere auto voorbijrijden, maar het stuur werd onklaar en de auto reed een op den berm zich bevindende knaap met zijn handkar het onderstboven. De auto zelf reed te water. In zeer bedenkelijken toestand werd de jongen bewusteloos naar huis gebracht DE „BRAKKE GROND". Het bestuur van „De Brakke Grond" deelt mede, naar aanleiding van het bericht dat een arrestatie niet heeft, plaats gehaxi. De bedoelde, inmiddels af getreden commissaris, is inderdaad een zeker bedrag (aanzienlijk geringer dan in het bericht genoemd is) aan de Maatschappij verschuldigd. Een gedeelte hiervan is dioor onderpand gedekt waarvan de war de nog door een accountants-onderzoek moet wor den vastgesteld. Het valt te betwijfelen of hier ge sproken mag worden van een strafbaar feit. Dit te doen mag op zijn minst voorbarig genoemd worden, schrijft het bestuur. ROTTERDAM'S BURGEMEESTER. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, aldus de Tel., dat de bonoeming vam Mr. Dr. J. Wytema, thans burgemeester van Dordrecht, tot burgemeester van Rotterdam vast staat en dat het Dagelijksch Bestuur der Maasstad hiervan door de regeering reeds is ver wittigd. Van andere zijde kwam ons ter oore, dot de heer Wytema de benoeming inmiddels in beginsel heeft aangenomen. Mr. dr. Wytema, die van liberalen huize ia, heeft zich als een uitmuntend magistraat doen kennen. OUDE SLUIS. Woensdagavond werd eene algemeen© vergadering gehouden in het lokaal Sluis alhier, ter bespreking schoolfeest. 21 personen waren aanwezig. Nadat door het Hoofd der school de vergadering was ge opend, werd rekening en verantwoording gedaan. Hieruit bleek, dat er voor het te houden schoolfeest ongeveer f285 aanwezig was. Wegens aftreden, en niet herkiesbaar zijn van den heer J. Kreijger als commissielid, werd als zoo danig gekozen de heer J. Delver, welke de functie aannam. Door het Hoofd der school werd den heer J. Kreij ger dank gebracht voor het vele dat h ij gedurende vele jaren in het belang der kinderen had gedaan. Daarna werd besloten 6 Augustus a.s. met de kin deren uit de drie laagste klassen per rijtuigen naar Schoorl en Bergen te gaan en 8 Augustus d.a.v. met de kinderen der drie hoogste klassen een reisje te mocen' naar Amsterdam. Met dank aan de aanwezi gen voor hun tegenwoordigheid werd hierna de bij eenkomst gesloten. WIERINGER WAARD. Ter secretarie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden horloge met ketting, alsmede een portemonnaie met inhoud, NIEUWE NIEDORP, De heer Al uit Alkmaar heeft ais directeur onzer zangvoreeniging bedankt DE KATHOLIEKEN EN DE VLOOTWET. Het Bestuur van den R.-K. Rijkskieskring 's-Gra- venhage heeft naar de „Rsb." meldt besloten, zijn leden in de gelegenheid te stellen zich over de plan nen der regeering inzake de Vlootwet uit te spre ken. Het heeft daartoe en openbare vergadering belegd op Dinsdag 7 Augustus, waar een tweetal bekende sprekers hot pro en contra van dit vraagstuk zullen behandelen. Op deze vergadering zal niet worden gedebat teerd. Na deze vergadering zal het bestuur zijn houding tegenover de Vlootwet vaststellen, en daaromtrent door een algemeene edenvergadering op Dinsdag 21 Augustus een uitspraak laten doen. Op deze vergadering zullen de loden van den Rijks kieskring aan de besprekingen deel kunnen nemen. IRIESCH RUNDVEESTAMBOEK. Blijkens het jaarverslag van het Friesch Rundvee stamboek daalde het ledental van 3259 tot 2893 ten gevolge van het afloopen der. voorschotten in reke ning-courant van niet-werkende leden. Met het aannemen van nieuwe leden wordt men steeds voorzichtiger. Nu men het zoover gebracht heelt, dat het nuttig effect van een stamboekskoe, d.i. haar vermogen om het geboden voer om te zetten In waardevolle producties pl.m. een vijfde grooter is dan van niet-stamboekdieren, wordt men uiterst voorzichtig met het inhalen van vreemd bloed in de stamboekfokkerij. Voortdurend blijkt, dat het Friesche Stamboek vee als voordeelig voederomzetter wordt gewaar deerd over de geheele wereld en waren de valuta verhoudingen normaal, dan zou de vrees niet on gegrond zijn, dat veel te veel zou worden wegge kocht. De Friesche Stamboekinrichting werd druk doop buitenlanders bestudeerd, die nauwkeurig kennis na men van de wijze, waarop haar boeken worden ge houden. DS. H, THEESINa Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland in de Ned. Herv. kerk heeft uitspraak gedaan inzake de klachts tegen ds. H. J. D. R. Theesing* predikant der Ned. Herv. gemeente te Kwadijk en Middelie, en geen tuchtmiddel op dezen toegepast. 25.000 TONS DROOGDOK. Zaterdag a.s. zal van de nieuwe werf der Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij aan de Noord zijde van het IJ te water gelaten worden de helft van een drijvend droogdok van 25000 ton hefvermogen. GEKNOEI MET RENTEZEGELS. In bewaring is gesteld, als verdacht van verduiste ring van rentezegels aan den Raad van Arbeid te Rotterdam, de bediende van dien Raad A. T. M. T. Hij zou op verschillende tijdstippen zich aan het wegnemen van rentezegels van verschillende waar de hebben schuldig gemaakt. Bovendien ontdeed hij de reeds gebruikte en afgestempelde zegels van het stempel en verkocht ze dan weer. Een aantal zegels zijn te zijnen huize in beslag genomen. HET JUBILEUM VAN DÊ KONINGIN. Uit Kaapstad wordt gemeld aan de N.R.Ct.: Het geschenk, dat Zuid-Afrika de Koningin der Nederlanden zal aanbieden ter gelegenheid van haar jubileum, bestaat uit een kostbare verzameling foto grafieën van de schoonste oorden in de Unie. Er zal nog een goede som beschikbaar rijn voor een bijdrage tot het nationaal huldeblijk. VADERMOORDENAAR. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich op het politieposthuis aan het station te Haarlem aangemeld een zekere B„ een Belgisch soldaat in

Schager Courant | 1923 | | pagina 3