Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. uitsonderingen na «fr reden der hult*ehoevrodheid opgaven „onvoldoende gezichtscherpte" terwijl Dij net leeuwendeel der gevallen de personen onvoorwaardelijk de geschiktheid nadden zelf te stemmen. 2e. dat de verklaringen waren afgegeven zonder voor afgaand geneeskundig onderzoek op de verzekering m net R.-K. Liefdehuis aan den geneesheer gedaan, dat dit onderzoek reeds door een euderen geneéskundigé was geschied, wat later onwaar bleek te zijn; 3e. Gat de verklaringen eigenhjk waren afgegeven voor de vroeger gehouden Proviciale Statenverkiezing, en die verklaringen dus uitliet dossier dezer verkiezing weder waren teruggeven aan het R.K. Liefdehuis ten. gebruike van de veel later te houden gemeentéraads- verkiezingen^ verklaringen rijn gebruikt, terwijl' rij, die daarvan gebruik maakten, wisten dat rij valsch waren en niet afgegeven voor deze stemming waarvoor rij gebruikt werden. kerkdiefstal te nijmegen. Uit Nijmegen, 1 Augustus. In den. afgeloopen nacht is diefstal gepleegd in de R. K. Kerk aan de Molenstraat hier ter stede. De dader die zich vermoe delijk had laten insluiten, heeft uit een vitrine waaa*- in zich een heiligenbeeldje bevond, een aantal zware gouden voorwerpen ontvreemd, naar schatting! ter waarde van f2000. Een poging om den tabernakel te forceeren is mis lukt. JDe dief is over een muur in den tuin der pastorie ontkomen. oudkarspel, De ziekenvereeniging Hulp in Nood hield Woens- dagavond haar halfjaarlijksche vergadering in het lo kaal van den heer P. Kuilman. Aanwezig 18 leden. De voorzitter, de heer Jb. van Meurs, opent met een woord van welkom de vergadering, zijn leedwezen uitsprekende over de geringe opkomst. De notulen worden gelezen en onveranderd vastge steld. Medegedeeld wordt, dat het voorstel van deze ver- eeniging in de bondsvergadering toorloopig vendor- pen is. Verder wordt meegedeeld dat voor de volgende Jaar vergadering aftredend zijn als bestuurslid de hee- ren K. Bakker, W. van Dok en L. de Wit. Het bestuur heeft het punt dat in de vorige ver gadering aangeroerd is, om het vergaderbezoek te bevorderen, door een half jaar vrijvvan contributie te verloten, in ernstige overweging en is van plan in de jaarvergadering met een voorstel als zoodanig te komen. Ook had het bestuur het plan om voortaan oene per jaar te vergaderen, doch door de tegen kanting die dit nu reeds in de vergadering kreeg, wordt dit punt ingetrokken. De heer L. de Wit geeft hierna een kort overzicht van hetgeen in de bondsvergadering verhandeld ia en geeft evenals zijn medeafgevaardigde als zijn oor deel te kénnen, dat van die vergadering weinig nut ia uitgegaan. Namens de commissie deelt de heer J. Bruin mede, dat de rekening bij den penningmeester in volko men orde bevonden is. De ontvangsten waren f1176 34, de uitgaven f964.40, alzoo een saldo van f 211.94, wat, gevoegd bij het bestaande saldo, een totaal overschot geeft van 2728.08M. De uitgaven waren aan uitkeeringen. f 646.50, aan bodeloon f151.10 en aan diverse andere uitgaven f 166.50. Na vrij breedvoerige bespreking werd de vergoe ding voor den secretaris gebracht van f 10 op f25 en voor den penningmeester van f 20 op f 35. Het bestuur had voorgesteld dit op f20 en f30 te brengen. Aan de orde komt hierna het in de vorige ver gadering ingediend voorstel van den heer C. Kuil man, om de candidatenlijsten af te schaffen. Het bestuur voelt hiervoor niet en verdedigt de bestaande regeling. Tenslotte wordt met 11 tegen 8 stemmen en 1 blanco besloten de candidatenlijsten voor bestuursle den te handhaven. Voor het nazien van de rekening valt do heer I.. Wit uit en in diens plaats wordt aangewezen do heer M. Kramer. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Keizer of er niets aan te doen is, dat de Noordhollandsche Bond niet meer zonder voorkennis van het N.V.Z. voorstel len aan de orde brengt als op de laatste vergade ring. Z.i. is dit in het geheel niet in den haak en het wettigt de vraag of Hulp in Nood zulk werk moet blijven steunen door de betaling van de con- tributiën. Spreker wil dit punt in de eerstvolgende bondsvergadering aan een ernstige bespreking on derwerpen. Zij dienen zulke belangrijke zaken niet zelfstandig te behandelen, doch den wettelijken weg te bewandelen. Voorzitter is het er volkomen mee eens. De heer'C. Kuilman wil het punt afschaffing der candidatenlijsten weer op de volgende agenda heb ben, vooral omdat het nu op de agenda niet om schreven was. Daaraan zal worden voldaan. Verder wenscht spreker een meer formeele boek houding van den. penningmeester, waarop de voois zifter antwoordt, dat dan de uniforme boekhouding van den Bond zou kunnen worden ingevoerd. Het bestuur zal dit punt onder de oogen zien en zal er in de jaarvergadering op terug komen. De heer W. van Dok deelt mede, zich niet voor een nieuwe benoeming beschikbaar te stellen en stelt voor hét daarheen te leiden, dat vanaf 1 Jan. 1924 het voorbeeld! van Zuidholland gevolgd) wordt doorbetaling van 2% cent per verzekerden gulden, zopals de heer Kuier meermalen heeft meegedeeld, dat het zeer goed! zoo té regelen is. Het zal dan noo- dig zijn om daarvoor een districtsvergadering uit te lokken. Den voorzitter valt dit voorstel koud op het dak. In het bestuur is er niet over gesproken. Het zal ech ter nader onder oogen worden gezien. De heer L. die Wit deelt mede, zich ook niet voor eer» nieuwe benoeming beschikbaar te stellen. Hij wil anderen in de gelegenheid stellen ook eens\met de functie van commissielid kennis te laten ina^ ken. De bode deelt, hierna nog mede, dat het aantal 1 uUkeeringen 93 was aan 28 verschillende personen. Het totaal aantal ziektedagen .was 434. Invekomen zijn 4 leden, nieuwe leden toeeretreden 4 vertrokken 8, bedankt 2, geroyeerd 1 en in mili tairen dienst 1. Het aantal leden is gedaald van 252 oo 25<U Hierna sluit de voorzitter de vergadering, met dank aan rekeningcommissie en pers en spreekt zijn leedwezen uit over het bedanken van 2 bestuurs leden, doch hoopt dat ze nog op hun besluit terug .sullen komen. Er ie nog alle tijd. r- breezand. Naar men ons mededeelde, ie hedennacht ingebro ken bij den heer Jb. Schrieken, Schorweg alhier. Dé dader is door een raam binnengekomen en de voor deur weer uitgegaan. Uit een werkbroek werd een portemonnaie met ongeveer 60 cent ontvreemd. Door dat de bewoners boven sliepen, hébben zij niets ver dachts gehoord. Dader» tot heden toe onbekend. nieuwe niedorp. Onze korfbalclub is gisteravond (Woensdag) nit spelen geweest naar de club te Heerhugowaard en heeft hQt in een wedstrijd van dezen weten te vtdn- nen met 2—0. landaf.bfiders naar frankrijk. In hW^-FrenVrtik bestaat thans gelegenheid tot onmiddellijke plaatsing van: a korermaaters ibekend met het maaien met sik kel of zichri in taakwerk; het koren moet verder in schoven gebonden, op hoopen gezet en naar de voor raadschuren getransporteerd gorden. Voor maaien, binden, op hoopen zetten en transporten naar de schuren wordt betaald 500 fr. en meer per h.A. Voor maaien en binden in taakwerk 200 tot 250 francs per H.A. De werkgever verstrekt huisvesting en soms ook een deel van den kost. b. personen, goed bekend met het binden van het koren, op- en afladen der wagens, tegen 10 francs per dag met kost en huisvesting. e. Melkers (ook met gezinnen zonder of met hoog stens drie niet-werkende kinderen). Gegadigden kunnen zich wenden tot de openbare arbeidsbeurzen of tot de correspondenten der open bare arbeidsbemiddeling ter plaatse of (doch dan alleen schriftelijk) tot den Rijksdienst der werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling., Bezuiden- houtsche weg no. 30, 'e Gravenhage. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUN DE. De politie te ATmelb heeft proces-verbaal opgemaakt 'tegen K. Stegeman, zoop. van nu wijlen heh Staphorster boertje, wegens het onbevoegd uitoefenen der gé- neeskunde. EEN COLPORTEUR-INSLUIPER. Uit Amsterdam, 1 Aug. Een tijdachriftcolporteur hoeft kans gezien zijn beroep met dat van insluiper op handige wijze te combineeren. Hij belde bij be woners aan en als de deur niet opengetrokken werd, sloot hij deze met valache sleutels open. Dat deed hij ook gistermiddag om twee uur bij een bewoner der Bilderdijkstraat. Hii scharrelde een tijdje in het huis lond en eigende zich een geldkistje inhoudende f1000. benevens twinlig losse guldens en een gou den dameshorloge toe. Juist toen hij het huis verliet kwam de dochter des huizes aanloopen en snapte hem. Hij nikte zich los, zijn buit in den steek latende en liep weg. Eeni- ge voorbijgangers waren echter sneller dan hij en wisten hem te grijpen. Men bracht hem naar het posthuis Nassau kade. De politie arresteerde voorts nog zijn broer, die eveneens colporteur is, maar later bleek, dat deze vermoedelijk met h»t geval niets uitstaande heeft. Tel. zweedsche tweedekker gevallen 3 doo- den. Onder de gemeente Rhoojn, ongeveer 500 me tér tén zuiden.van het gemeentelijk vliegterrein aan de Waal haven, is gistermiddag omstreeks drie uur een Zweed- sche tweedekker tyipe S 18 met Mercedes motor van' 280 P.K., komende uit Zweden, gevallen. Toen men op het vliegveld wilde landen is net toestel van een scherpe bocht overgegaan inleen, vrillte, waaruit men zich niet. meer omnoog kon werken; de tweedekker stortte van een hoogte van ongeveer 150 meter omlaag en kwam terecht in een haverveld .van den landbouwer Groenenboom. De inzittenden kwamen onder de machine terecht. Het waren onder-luitenant der Zweedsche artillerie Hugo Mon*gomery, de bestuurder, die op slag gedood werd, kapitein- waarnemer A. Liljewalch, dieeen been heéjft gebroken, en ingenieur G. Axelsson, die een schedél1- reuk kreeg en etm verbrijzeld onderbeen én 4éu gebroken arm had. v Nadat op het vliegveld aan de Waalhawn de eerste nulp was verleend, zijn de slachtoffers m«i twee auto's van den geneeskundigen dien3t naar het ziekenhuis aan den Coolstagel alhier gebracht, Ingenieur Axerison is daar gisteravond overleden; de toestand var. kapitein waarnemer Liljewalch was beyedig.nd en leverde goén gevaar voor het leven. De drie Zweedsche officieren waren uit Zweden naar hier gekomen om Zaterdag deel te nemon aan den wéd- strijd RotterdamGothenburg. De tweedekker is ver nield. Venhuizen, govo dtanet. Dirkshorn, voorm. 10 uur, ds. Boeke. Eecigenburg, geen dienst, vacature. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Broekema. Winkel, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. halfelf, Da Groeneveld. Kolhorn, geen dienst. Westeriand, nam. halfdrie Ds Xeendertz. doopsgez. gemeente te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Oudesluis, nam. halfacht, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, voorm. halfelf, Ds. Leendertz. Na af loop vertoeving met het oog op een uit te brengen beroep. evangelisatie te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma. Collecte voor het Bouwfond». Nam. 7 uur, Ds. Boeke. Collecte voor ihet Bouw fonds. gerefè gemeente te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrig, Preeklezen. gemeente nna paulowna. Geboren: Petrus, zoon van Th. van Lith en van M. de Jong. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Maartje van der Ham en Albert Noorden Overleden: Johaima Loolj>, oud 20 jaar,. Herke Meilink, oud 95 jaar, wedn. van J. Scholten. gemeente bar8ingerhorn. Ingeschreven 'over de maand Juli 1923. GeborenGerredtaü, dochter van Jacob van StiprLaan I en Adriana Muller. Frederik, zoon van Cornelis Geel en Maartje Bakker. Cornelis, zoon 'van Pieter Raven e» Keeltje Blom. Klazina Goraolia, dochter van Klaas 1 Porteaijs en Trijntje Herman- OndertrouwdImre Srobctka, te Budapest en Johanna Leintie Visser te Barsingerhorn. Dirk '"de Leeuw ea\ Eli- sabeth Keuris, beiden te Barsingerhorn- Gehuwd: Dirk de Leeuw en Elisabeth Keuris. Overleden geene. gemeente hoogwoud. Ingeschreven van 1 tot en raet 31 Juli 1923. Geboren: Catharina Cornelia, dochter van Petrus Josef Stroet en van Cornelia Schilder. Cornelis, zoon van Johannes Jong en van Maria Karsten. Willem, zoon van Gerrii Wever en van Aafje Groot. Johannes en Adrianus, zoons van Cornelis Koning en van Aal tje Pater. Wilhelmus Cornelis, zoon van Jacobus Klaver en van Cornelia Manshanden. Overleden; Bruin Fluister, oud 77 jaren, man van Grietje Koorh. Johannes de 'Boer, oud 73 jaren, man van Jansje Daanenberg. Jacob Groot, overleden, te Hoorn, oud 80 jaren, weduwnaar van Elisabeth Berk hout Ondertrouwd: Douw© Bakker, oud 27 jaren, te Nib- bixwoud, met Elisabeth Kos, oud 27 jaren, wonende te Hoogwoud. Getróuwd.: Douwe Bakker en Élisabeth Kos. gemeente winkel. Ingeschreven geuuren^e de maand Juli 1923. Gehuwd: Pieter Kooijman, 35 jaar en Jannetje Hei nis, 40 jaar. Overleden: Johannes Smit, oud 23 jaren. Klaas Steen, oud 82 jaren, weduwnaar van Aafje Ennema. gemeente OUDE nptdorp. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1923. Geboren: Dirk Jan, zoon van Jan Biersteker en van Guurtje Sfammis. Alida Maria; dochter van Dirk van der Fluit en van Elizabeth Beemsterboer. Jacob, zoon van Arie Zwaag en van Guurtje de Jong. Wil lem Cornelis, zoon van Willem de Wever en vanj Maartje Bruin. Maria Johanna Catharina, dochter van Gerrit Blaaubóer en van Martha Maria Brora-i mar. Ondertrouwd: Jacobus Kruijer, J.m., oud 30 Jaar, wonende te Harenkarspel, en Cornelia Sinqige, j.d., oud 21 jaar, wonende alhier. Jan Biersteker, J.m., oud 2b jaar, wonende te Broek op Langendijk, en Anna Ros, j.d., oud 21 jaar., wonende alhier. Simon Stam, oud 39 jaar, weduwnaar van Grietje Jaspers en Maria Catharina Jaspers, j.d., oud 24 jaar, beiden wonende alhier. Getrouwd: Jacobus Kruijer «n Cornelia Sinnigs. Jan Biersteker en Anna Boa Overleden: Kornelis Bont, oud 86 Jaar, weduwnaar van Antje Mors. M,a rk idltCD. SCHAGEN, 2 Augustus 1923. 10 Paarden f150 a 300: 2 veulens f100 a 120; 16 stieren f150 a 350: 54 geldekoeien mag. f280 a 420, 72 idem vette f300 a 550; 25 kalfkoeien f360 a 525; 14 pinken f 150 a 250: 32 nuchtere kalveren f 15 a 30, 40 s^hanen magere f 32 a 40. 274 oyerhouders f 44 a 51. 164 lammeren f 24 a 35, 3 bokken en geiten, 13 var kens, mag. f35. 43 idem, vette, p. Kg. f0.70 a 0 76, 103 biggen f 18 a 30. 72 konijnen f 0.50 a 1 50 162 kip pen f060 a 1.50 haantjes f015 a 0 80. 241 Kg. boter f 1.60 a 180, 9432 kipeieren f 630 a 7.50, 1767 eend- eieren f5.50. MEDEMBLIK, 1 Augustus 1923. Groote muizen f 2.03 a 2.20. Kleine muizen f 1.60 a 1.85. Koksche muizen f 2 a.2.15. Groote ronde t 3.15 a 3.50, Bonte aardappelen f 3.25 a 3.60. Borgers f 2, allés per 50 Kg. WARMENHUIZEN 1 Augustus 1923. Schotsche muizen f 4.20 a 5 80. Negentigvoud f 4.40. Koksianen en Duketn f 4.30. Drielingen f 2.20 a 3. Roode kool f 7.50. Bléemkool f 14.80 a 22. Aanvoer86240 Kg. aardappelen, 160 Kg. roode kool, 715 stuks bloemkool. NCORDERVaRKTBOND. Noord-Scbarwoude. 31 Aug. 1923. -- Schotsche muizen f 4.10 a 6.40. Kok sianen f 4.40 a 4.50. Duke>n f 4.30 a 4.40 Schoolmees ters f 4,10 a 4.60. Negentigvoud f 4.30 a 4.40 Eigen- heimers f4.70. Drielingen f 2.30 a 3.60. Kléine aard- appelen f 1.10 a 1.30. Zil'verhep f 21.20. Roóde kool' f 6.20 a 8.10. Witte kool! t 5 a 6.10. alles per 100 Kfl j Boswortelen f 6.10 a 8.20 per 100 bos. Bloemkool i' 20 a 25. 2e soort (5.80 a 6.80 per 100 stuks. Aanvoer op 31 Juli: 247600fKg. aardappelen, 1Q0 Kg. j Tuinboonen, 150 Kg. drielingen. 1915 Kg. roode koor, 575 Kg. witte kool, 4000 bos wortelen, 2151 stuks bloem kool. ALKMAAR, 1 Augustus 1923. Aardappelen f 4 a 6.30 per 100 Kg. Bloemkoor f 10 i a 31.80 per 100 stuks. Roode kool f 5.80 a 8 40. Don- lerwten f 5 a 26, per 100 Kg. Wortelen f 8.20 a 14 80 iper 100 bos. Aalbessen f 14 a 35 per \00 Kg. Zwartd bessen f 17 a 35 per 100 Kg. Kropsla f 0.8 J a 6 80 [per 100 stuks. Snijboonen f 0.80 a 1.10. Sperciebo.^nen 1 f 0.82 a 1.08 per Kg. Tuinboonen f 3.30 a 4.20 per 100 Kg. WINKEL, 1 Augustus 1923. Aalbessen f 6 tot 23. Kruisbessen f 5 tot 16; Fram bozen f 50 tot 60. Aardbeien f 35 tot 40. Tuinboonen f 1 tot 2.50. Doppers f 6 tot 8. Rabarber f 2 tot 2.50. Aardappelen f 2 tot 2.75, alles per 100 pond. Komkom mers f 8 tot 12. Bloemkool f 12 tot 15 per 100 stuks. ZAAK TMKOCHT. De keer Jb.. de Rover, goedkoopa vleesch- en "vet- winkel alhier, heeft zijn zaak overgedaan aan dón. heer Donker van Zaandam, met ingaing van 1 Sep tember a.s. een oplichtster, Den laatsten tijd doken er weer berichten op over Annie Pascal, de zoogenaamde verpleegster, die dooc tal van oplichterijen zdchi berucht heeft gemaakt Kort geleden heeft zij in Laren% nog het vertrouwen van oen dame weten te winnen, wat niet ten4 voordeel e van deze is afgeloopen. Ook te Baarn en Leiden had eerf oplichtster haar streken weer uitgevoerd, die er op wezen dat Annie Pascal waarschijnlijk weer aan hét werk was geweest en was de politie dus op haar hoede om zoo mogelijk de juffer te pakken. Waar deze juffer het vooral op goudsmid winkels voorzien heeft, waren de winkeliers van die branche ook in onze gemeente door de politie reeds gewaarschuwd om op hun hoede te zijn. En jawel, gister Woensdagmiddag vervoegde zich bij den horloger Kroone een juffrouw, die zich noem de juffrouw Bakker uit Zijdewind en gouden ket tingen op zicht v-;oeg mee te nemen. Gedachtig aan. de ontvangen waarschuwing1, was de heer Kroone zoo verstandig te zeggen dat hij de kettingen die inmid dels werden uitgezocht, niet mee op zicht kon geven, maar gaarne zou bezorgen. Dit laatste, hoewel niet de bedoeling, werd goedgevonden en de juffrouw verdween. De heer Kroone volgde haar. Voor enkele winkels draalde de juffer, om ten slotte te belanden, bij den goudsmid Koning in de Heerenatraat. De politie werd gewaarschuwd en majoor Van Keu len had de juffrouw spoedig geknipt. De juffer ging zonder protest mee en weldra was zij in verhoor. Het viel eerst niet gemakkelijk om iets uit haar te halen en noemde zij zichzelf juffrouw Van Kempen, maar eindelijk viel de dame door, de mand en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ook bij de goudsmeden Metselaar en Van Geelen h6eft zij gepoogd haar slag te slaan, maar daar ge lukte den toeleg al evenmin. Dat deze juffrouw Annie Pascal zou zijn, werd niet bevestigd, zij blijft zich mej. A. G. van Kempen noe men. Hoe het zij. de pdlitie heeft meit het aanhouden van deze juffer zich zeer actief getoond en blijkbaar een goede slag geslagen, verschillende oplichterijen als door haar zijn gepleegd. Na het verhoor is de oplichtster gevankelijk Alkmaar overgebracht zondag, 9 attq, ÏTCD. HERV. GEMEENTE lei Schagen, nam, halfacht, Da van DUk. Petten, voorm. 10 uur, Dr. Snethlage. Veenhuiien, nam. S uur, Ds. van Meurs. Schagenbrug, voorm. halfelf, Ds Buiskool. Callantsoog, nam. halfdrie, Ds Bulskool, Barslngerhom, geen dienst. Oud. Niedorp, geen dienst, DE VLUCHT RONDOM DE WERELD. Capt. Mac. Milléu en Gapt. Maltas zullen binnenkort een vlucht rondom de wereld gaan maken. Ten einde nu de daarvoor te gebruiken 'machine aan een grondige aroet te onderwerpen, zuüéti rij, naar de Britsche flraadlooze dienst meldt, Vrijdag a.s. 'van Croydon naar Gothenburg vliegen, een. afstana van rond IÖ00 mijlen. Zij1 zullen daarbij een speciaal zuurstof-apparaat meene men, omdat zij' ook een poging willen doen om het hoogterécord te verbeteren. Zij spreken'van 40.000 vr^et. Ten einde de vlucht mogelijk te maken rijn bijzondere maatregelen getroffen dcor de Duitsche luchtvaart auto riteiten, die allen mogelijken steun'toezegden. het spoorwegongeluk bij kreien8en. Uit Berlijn, 1 Augustus. Het aantal bij het spoor wegongeluk in Krol «wen doodelifk gewonden ts gifta ren in den loop van den dag tot 47 gestegen. 44 zijn op de plaats van de ramp reeds overleden, terwijl drie na aankomst in het zoekenhuis te Göttingen zijn ge storven. Van de gedooden, die bijna allen erg ver minkt zijn, kon nog slechts van 24 de identiteit wo» den vastgesteld. Uit de thans ontvangen Duitsche bladen blijkt, dat inderdaad de D-treir uit Hamburg naar Munchen geloopen is op een voortrein, komende eveneens uit Hamburg, die in het station Kreiensen was blijven staan, omdat er een qxtra locomotief voor moest kot- men. Ware dit oponthoud niet noodigi geweest, dan zou de trein reeds lang het station hebben verlaten. De D-trein Hamb. rg-Munchen, die 's nachts uit Hamburg vertrekt, was wegens het groote reizigers verkeer in twee treinen gesplitst. Het station Kreiensen, waar de ontzettende botsing bij het eerste aanbreken van den dag plaats vond, is een knoop punt en is in two? doelen verdeeld. Een deel is be stemd! voor het voikeer Noord-Zuid, een ander deel voor het Verkeer Oost-West. Tengevolge van deze indeeling is door de botsing op het Noord-Zpid-ge- deelte althans het verdeer van en naar Berlijn en Keulen niet gestoord. Op het tijdstip, waarop het ongeluk plaats -.ad, is in het station Kreiensen een druk verkeer, aangezien tusschen 3 en 4 uur de sneltreinen -Hamburg—Munchen en Hamburg- Frankfort passeeren. De Frankforter D-trein moet ongeveer drie kwartier voor den Munchener D-trein Kreiensen bereiken. Tengevolge van het geweldige personenverkeer in verband met de a.s. nieuwe ta rief s verhoogingen hp.d de trein vertraging. Achter hem volgde op korten afstand de voortrein voor Munchen. Het ongeluk herinnert aan dat, hetwelk enkele ja ren geleden bij Mulheim in Baden plaats greep, toen ook een sneltrein op een anderen trein reed en 15 menschen het leven verloren. Dit keer is het onheil wegens de veel sterker bezetting van den trein aan merkelijk grooter. Het station Kreiensen ligt niet erg gunstig. De treinen uit Berlijn komen van een sterke helling het station binnen. Ook van de lijn van Hamburg uit ia het station vooraJ in den vróegen ochtendnevel moei lijk te overzien, zoodat de machinist scherp op de signalen moet letten. Op de plaats des onheil» heeracht een geweldige chaos. Het verkeer wordt onderhouden door de reizigere te laten overstappen. Uit Berlijn, 1 Aug. Naar thans definitief vast staat, bedraagt het aantal dooden bij het spoorweg- ongeluk bij Kreiensen 47, dat der gewonden 45. Van 19 der dooden heeft men de idhntiteit nog niet kun nen vaststellen. Deze lijken zijn gefotografeerd ZWAARDVISCH CONTRA HAAI. De zwaardvisch is, zooals bekend, de doodsvijand van den kaai. Dezer dagen werd dit, nog waargeno men door eenige visschers te St. Mandrier, een dorp je in de buurt van Toulon. Een hunner; een zekere Damapo. had zijn sardine-netten uitgezet, toen hij een hevige roering in het water er boven opmerkte. Denkende, dat een tonijn bezig was zijn sardines te decimeeren. nam hij een sterke ijzeren haak. beves tigde daaraan een goed stuk aas. en wierp deze aan een stevige liin vastgemaakt buiten boord. Weldra had hij „heet"; een haai van bijna 5 voet lang had zich vastgebeten, en rukte met geweld aan de lijn. Dan ano en znn, collega's trokken aan den anderen kant. doch Juist hadden zij den roofvisch aan dé op pervlakte van het water gekregen, toen een derde panij ten tooneele verscheen, fen wel een enorme rwsardvisch. Deze zag zijn aartsvijand in een hul- pcloozen toestand, en besloot daar onmiddellijk par tij van te trekken. Dra boorde hij zijn geweldige „spies", die zooals men weet uit zijn bovenkaak steekt, in het lichaem van den haai,, en bracht hem gapende wonden toe. Voor Damapo c.s. was de zaak toen heel wat ge makkelijker geworden, daar de haal uitermate ver zwakt werd. en nauwelijks meer tegenstand kon bie den. Zij sleepten hem aan boord, en begonnen daar na met riemen en boothaken een aanval op hun helper, die echter haastig naar dieper water reti reerde. Tel. ONWEER IN FNGELAND. Te Oldham (Erg^Tand) heeft een onweer groote schadé aangericht. Henderden huizen liepen onder water, spoor- en tramwegdien stén werden onderbroken en stukkén huisraad weggespoeld. Te Hathershaw zakte een weg in door hét springen van een goot, die het hemelwater niet méér kon vér zwelgen. Bij Glodwick stortte een 20 voet hooge muur over een lengte van vijftig meter in. De rruinen versperdém daarop het verkeer over een naburige spoorlijn. DE PRIJSVERHOOGING DER LEVENSMIDDE LEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlyn, 1 Aug. Teekenend voor de snelheid, waarmee ae levensmiddel'ennr ij zen omhoogvliegen, is, dat de hedenmorgen van kracht geworden broodprijs van 58.000 mark slechts één dag geldig blijft. Van morgen jaf kost het brood 64.000 mark. Dit is reeds de derde prijsverhooging van het brood binnen drie dagen. EEN AFZONDERLIJK BRITSGH ANTWOORD TE VERWACHTEN. Uit Londen, 1 Aug. Het kabinet is hedenochtend bijeengekomen en heeft 'de beraadslaging ovée dé Brit sche actio tazaek het sdhadevergoedingsprobleem voort gezet. Algemeen wordt aangenomen, aat er geen kans is dat er op het oogenblik een gemeenschappelijkk ge allieerd antwoord aan Duitschlana zal worden gezonden. Doch indien de regeerimg besluit afzonderPijkk te ant woorden zullten pogingen worden gedaan om de mogelijk heid voor Frankrijk open te laten rich bij de Britsche politiek aan te sluiten indien het dit wenscht. ERNSTIGE BRAND TE PADANG. Uit Padang, 31 Juli. Een brand heeft de gebou wen van de Handel-Mij. Guntzel en Schumacher al hier geheel, en die van Tels en Co.'s Handel-Mij, ge- dee'telijk vernietigd. De schade bedraagt een half millioen. FFNRY FORD. Henry Ford, de bekende automobielenkrtning, die reeds als de toekomstige president der Ver. Staten is gedoodverfd en in plaats v£n Rockefellér nu als de rijkste man der wereld" wordt bestempeld, he'ft onder groote belangstelling rijta 60sten verj aardig gevierd, v Hij ontving natuurlijk stapels gelukwenschen en velen begroetten hem als den aanstaanden president. Aan lastige vragers die Ford wilden polsen over zijn voornemens betreffende het al 'of niet als candidaat deelnemen aam, de eerstkomende présidénteelé campagne, weigerde hij uitsluitsel1 te geven. Hij geloofde intusschén, dat net leven van fabrikant hem meer zou aantrekken. Aan reporters verklaarde Ford, dat hij zich absoluut niet oud voelde. Het scheen hem toe, aat hij nu juist in zijn beste jaren was eo dat hp' thans voor de menschheid van nét kon. zijn. Hij geloofde dat 's men schen oordeel nas gezond en helder wordt als men •een eind in de vijftig is. Boven de zestig kun je, mits gezond zijnde, het vruchtbaarste werk doen, meende hij'. Tegenover een man van Cellier's Weekly* 'is Ford intusschén positiever geweest in rijn verklaringen om1- trent zijn mogelijke candidatuur voor het presidentschap. Hij verzekerde pertinent, dat hij het „baantje" van president niet ambieert en geen candidatuur daarvoor aanvaardt. „De natie heeft een politieken ïeidér noodig" vér- klaarde hij en als zooaanig achtte hif rich minder geschikt. Eeriyi radiale ideéen meende hij echtér té moétén ontvouwen do^r zich .te verklaren tegen arbeidersver- I ®ónig'n$eti, tegen den toeslag aan ex-soTdaten, tégén het tari' f en de scheepvaart-subsidie, maar sterk voer prohibitie. Msi>.

Schager Courant | 1923 | | pagina 3