Maïzena De dingen om ons heen. Binnenlandse!) Nieuws. kon het meer dan waarschijnlijk, dat niet alleen geen ov.erschot voor beleggingen ln het buitenland meer aanwezig is, doch dat straks Mijken zal, dat, de nog steeds voortgaande en begrijpelijke uittocht van Ne- derttandsdhe vermogens nog geheel daargelaten, de Nederlandsche kapitaalvorming niet meer bij mach te zal zijn in de normale eigen behoeften to voor zien, zoodat dan gekozen zal moeten worden tus- schen toenemende werkloosheid of aantrekking van vreemd kapitaal, voorzoover dit op naar verhouding onereuze voorwaarden te verkrijgen zal zijn. Ook hier dus kapiftaallintering, die, dank zij de so berheid van een vorig geslacht, niet dadelijk zijn drukkenden Invloed op de positie van ons land en den levensstandaard onzer bovolking behoeft te doep gevoelen, doch welker fatale cumulatieve gevolgen onvermijdelijk zijn. De ondeskundigheid, die thans hoogtij viert, pleegt eerst te worden opgeschrikt, als de calamiteit, daar is. Wie echter ©enigszins verder ziet, en er zich re kenschap ,van geeft, hoe -droevig ve'el reeds thans van de gunstige financieel© positie van ons land van vóór 1914 reddeloos is verloren gegaan, gevoelt dat ook hier zoo spoedig mogelijk moet worden in gegrepen. Met het im evenwicht brengen van de be grooting zijn wij er dus nog niet. Belastingverlaging is niet minder noodzakelijk. Men pleegt dikwijls de jaren van thans te vergeijl- ken imet de periode na de Fransclhe overheersching. Er is echter één groot verschil en wel dit, dat Ne derland toen kwam uit een periode van wezenlijke armoede, thans uit ee© periode van schijnrijkdom. Uit de armoede gaat de strijd tegen de materie, uit den schijnrijkdom tegen den geest. Aan het Neider- landsche volk moge de schande bespaard blijven in den strijd van thans den strijd tegen zijn slechter ik het onderspit' te hebben gediolven. Dit zijn de vragen, waarom hot bij de huidige cri sis aan Financiën, midden in de periode van voor bereiding van de begrooting voor 1924, in werkelijk- hid gaat en waarvan hot voor het levensbelang van het geheeie volk volstrekt noodzakelijk is, dat de oplossing Vlootwet of geen Vlootwet thans onmiddellijk en met volle kracht wordt ter hand ge nomen. 'Eindelijk zijn dus ld)e antwoorden uit de drie hoofd steden in hot bezit der Engelsche regeering en thans kan het passen en meten beginnen. Ofschoon het diplomatiek geheim tot dusverre be waard bleef, en men dus niet weet wat Brussel, Pa rus en Rome precies hebben geantwoord, kan men toch uit verschillends, varklaringen van regoeiings- personen thans reeds met zekerheid concludeoren, dat geen der drio regeeringon volkomen accoord gaat met hot voorstel van Bhldwin. Voorts, dat ook tusschen de drie hoofdsteden géén algemeen© over eenstemming heerscht, doch dat de antwoorden naar geest en inhoud varieeren. Het dichtst bij de Londenschp opvatting staat, die van Mussolini. Dan volgt België, terwijl eindelijk Parijs 't op zoo goëd' als alle punten oneens Is mot het, plan van Baldwin. Dit was ongeveer wat to verwachten was en alle geruchten omtrent den inhoud der geheime stuk ken bevestigen deze verwachting. Doch er is bij deze voorloopige mislukking van het Engelsche initiatief een feit., dat hoop geeft, of althans hoop laat. Te weten, dM de besprekingen tusschen Parijs en Londen, in weerwil van Poinca- ré's weigering op het plan van Baldwin, zooals het daar ligt, in te gaan, daarmede niet zijn afgebroken. Dit laat eenige hoop, omdat nu de kans blijft be staan op oen nadere gedachtenrwisseling, waaruit tenslotte toch nog een overeenstemming zou kunnen worden geboren. Natuurlijk befteekent dit, d&'t Bald win zijn voorstel ietwat naar de Fransche opvatting zou moeten wijzigen, terwijl Frankrijk, nu Rome en Brussel in vele opzichten naar het standpunt van Engeland overhellen, zeer veel water in zijn wijn zou moeten doen. Hoe groot die tegemoetkomingen van Fransche en die van Engelsche zijde zullen moe ten zijn, blijft een open vraag, tot met juistheid en zekerheid valt te zeggen op welke punten verschil van opvatting bestaat en hoe groot die verschill zijn. Doch dan rijst de tweede vraag, die ook nog niet te beantwoorden valt, nl. of Londen en Parijs bereid zullen zijn tot zulke tegemoetkomingen als noodig zullen blijken. Het is ons inziens aan grooten twijfel onderhevig of dit het geval zal zijn. Of Baldwin enPoincaró meer zullen kunnen doen, dan elkander op enkele ondergeschikte punten iet,wat tegemoet te ko men, terwijl de klove tusschen de principes in hun politieke richtingen onoverbrugt blijft. Want: deze principes zijn nu eenmaal zoo vaak in de volksvertegenwoordigingen en daarbuiten, in of- ficieele en niet-officieele uitlatingen, verklaringen en redevoeringen, in nota's en memorandums vastge legd, dat een wijziging ervan op eenig belangrijk punt uitgesloten is voot iemand, die nog een uur lan ger zijn mindsterieelè portefeuille wenscht te behou den. „Uit welk deel van Ierland komt u?" vroeg hij dan. Nanno keek uit het raam. „Uit het Zuiden." „Het is daar heel mooi, niet?" „Sommige streken!" „Ik denk eroyer de volgende zom©rvacanti© naar de Killarney-meren te gaan", zeide hij, het plan vor mend, terwijl hij de woorden uitsprak. Zij sloot haar oogen en zoide niets. „Bent u er geweest?" „Neen". ..Heusch niet? Hoe is dat mogelijk?" „Ik heb er nooit aan gedacht". „Hum en waarom hebt u er wel aan gedacht hierheen te komen?" „Ik weet het niot. Ik ik wou werk hebben." Hij keek haar wellustig aan. „Maar een meisje als u had moeten trouwen." Zij antwoordde niet. „Denkt u er misschien over?" vroeg hij jaloersch. „En is dat de reden, waarom u niet wilt, dat ik u een zoen geef?" „Ik heb erniet over gedacht." „Wat, loopt geen jonge kerel u naf „Geen èen." Hij schoof zijn stoel dichter bij den hare. „Kom, geeft me dan een zoentje," zeide hij op temerigen toon. Nanno rstond vlug op. „Ik veronderstel, dat u niet goed weet te^en wie u •preekt, Mr. Mossop," riep rij uit. „En tegen wie spreek ik dan, Miss Troy? „Tegen iemand, aie niet aan den eersten den besten man een zoen geeft. Oh i Is het wei fair zoo tegen mij te spreken, nu ik alleen ben? Ik weet heel flocd, dat u mij die betrekking bij Maynnrd bezorgd hebt, maar dat is voor u toch geen reden mij te vragen u een zoen t« geven. Ik zoen niemand. Is dat Voldoende voor ut Hij lachte. „U zoent niemand. Kom nou, dacht u heusch, dot ik dat gelooven kan, als ik naar uw mond kijk? Ik zie er de zoenen op. Lieve hemel uw mond is ervoor geschapen. U zoent niemand. Ik zal het niet vergeten. Hij stond op. „Weet u wel, dat meisjes, die heel wat meer reaen hadden dan u om wat van zichzelf te denken, mij gezoend hebben. En u u zoemt niemand- Groote goden." Nanno liep de kamer door en deed de deur open. „Goeden middag, Mr. Mossop," zeide zij. En zij ging naar haar slaapkamer en liet hem aan zijn lot over. HOOFDSTUK V. Dat was de eenige goede manier om Mr. Mossop te Poincaró heeft zich te pas en te onpas opgeworpen als den verdediger van het Verdrag van*. Versailles en vooral van het belangrijkste orgaan ter uitvoering van dit verdrag, nJ. de Commissie van Herstel. Dit is te begrijpen, aangezien Frankrijk van deze commissie den voorzitter aanwijst en dus, met Bel gië op zijn zijde, de moerderheid heeft in alle geval len waarin die wordt vereischt, terwijl de Fransche st8JD iederen maatregel onmogelijk maakt, die in de richting gaat eener verzachting van de bepalingen van het tractaat. Frankrijk beeft nu eenmaal hier oen overwegende positie en het is te begrijpen, dat het daarin geen wijziging wenscht, die dit overwicht zou schaden. D8 menschélijke en nog meer: de ministerieele natuur verzet zich tegen het. uit de hand geven van een zoo deugdelijk geMeken wapen. Vandaar dat Poincaró, al zou hij anders hebben gewild, wat niemand gelooft, niet kan toestemmen in het laten vaststellen der betaalkracht van Duitsch land door oenig ander lichaam, dan de Commissie van Herstel. Dat de aanneming van het Engelsche voorstel hem nog onmogelijker werd gemaakt door de in te schuiven commissie ook neutrale leden te geven, is te betreuren wellicht, doch doet aan de zaak zelf niet af, dat de oommissie van Herstel werd* uit geschakeld als alleen beslissend orgaan en een nieu we commissie ingevoegd wordt. Dat hiermede het plan van de baan is om de draagkracht vam Duitschiland opnieuw te taxeeren. is evenwel volstrekt niet gezegd. Mits de commissie van experts zich tevreden stelt met den rol van advi seur is het zeer goed mogelijk in theorie, dat Poin caró er zich alsnog voor laat vinden, vooral nu noch België, noch Italië overwegende bezwaren hebben. v Dan ontstaat echter de groote moeilijkheid man nen te vinden, dde bereid zijn deze hertaxatie te ver richten met de kans, dat de Commissie van Herstel hun conclusies naast-zich neerlegt, zooals reeds vroeger geschiedde met die der bankierscommissia Aangezien de experts, die men voor eulk een taak uitnoodigt, geen kinderen zijn, doch mannen wier woord in de zaken en financieel© wereld gewicht in dé schaal legt, is moeilijk aan te nemen, dat het gemakkelijk zal zijn mannen te vinden, beredd op deze wijze stroo te doTSchen. In iedecr geval zal men hier voor het feit komen, dat Frankrijk het denkbeeld eener commissie met neutrale leden geheel verwerpt, om er alleen in toe te stemmen dat, zij aan het werk' gaat, als zij als zui ver advisaerend, lichaam wordt van de Commissie van Herstel. Het lijdt geen twijfel, dat haar invloed dan circa nihil zal zijn als de C. v. H.~het laatste woord hopdc. De eenige manier om de twee standpunten te ver zoenen zou zijn dat de experts deze ondergeschikte functie aanvaardden met het recht hun conclusies en do gronden ervan te publiceeren. Waardoor er een tegenwicht, een rem op de Commissie van Her&tel zou zijn geschapen. Het tweede moeilijke punt zit in' de ontruiming van het Roergebied, door Baldwtin noodig, door Poincaré ontooolaetbaar geacht. Wij hebben reeds vroeger uiteengezet, waarom Frankrijk zich tegen eon spoedige ontruiming ver zet en welke gronden het, heeft om er naar te stre ven, die bezetting zoo lang mogelijk te doen voort duren, ja zelfs als het kan permanent te maken. De Fransche metaalindustrie, dat is de Comité des Foiges, waarin ook de Belgische fabrieken zijn op genomen, kan niet buiten de cokes uit hot Roerge bied en het moet, psychologisch gesproken, een on mogelijkheid worden geacht, dat Duitschland., zoo dra de verplichting tot levering dier cokee ie opgehou den, bereid zal zijn nog een enkele ton aan de twee landen te leveren, die gedurende zoo langen tijd Duitschland hebben gesard waar zij konden. Alleen dus door aan de bereidverklaring tot ontrui ming voorwaarden en eischen te verblinden Idie voor inwilliging onvatbaar zijn, kan Frankrijk z'n doel be reiken zonder het odium eener botte weigering, eener annexatie op zich te nemen. Dat dit de Fransche taktiek is, lijdt geen twijfel. Dit blijkt reeds aanstonds uit de verklaring van Poincaré, bereid te zijn zich uit het Roergebied terug to trekken, naar mate de betalingen geschieden. De ze betalingen kunnen voorloopig niet geschieden en dus blijft Frankrijk (en België) waar het ia Maar zoo wordt het niot precies gezegd. Frankrijk geeft te verstaan bereid te zijn tot tegemoetkoming in zake het moratorium en zou dus de bezetting wel „on zichtbaar" willen maken als het lijdelijk verzet op houdt. D.w.z. dat de Fransche en Belgische krijgsra den en ukazen zouden verdwijnen en het gezag in naam weer zou terugkeeren bij de Duitsche autori teiten (mits deze doen wat Frankrijk wenscht) en mdts de economische productie van het Roergebied ten behoeve en naar genoegen van Frankrijk wordt geëxploiteerd. Daarmede echter is men nog niet aan het eind der Fransche bereidwilligheid. Poincaré is -zelfs bereid toe te geven, dat Duitschland momenteel niet veel kan betalen en dat zijn financiën zeer in den war zijn. (Poincaré zegt er bij: opzet en eigen schuld en misschien is dit ten deele juist.) Hij zou dus bereid zijn iets te laten vallen op zijn vordering, ad houdt behandelen. Hij had geen eerbied! voor de meisjes, die hem eenmaal gezoend hadden, terwijl hij baar, die het niet gedaan hadden, met zekere égards behan delde; en de égards, welke bij van dien dag af voor haar gehad had. hadden de zaken aanmerkelijk mak kelijker gemaakt. 'Het ophouden van zijn meer in U oog loopenlde attenties bewees echter in gteenen deele, dat hij zijn plan opgegeven had. Nanno was in zijn achting gestegen. Zijn bèsiuit om haar voor zich te winnen was waarschijnlijk oprechter en in ieder ge val eervoller. Bovendien probeerde hlji niet de metho des toe te passen, die hij reeds toegepast had. Er wa ren zelfs oogenblikken, dat hij dacht, dat het niet zoo onveretandig zijn zou, als hij haar trouwde. Maar die gedachte moedigde hij toch niet al te zeer aan. Zijn gevoel voor eigen vrijheid was' sterk. En op die wijze was Nanno niet verder lastig ge vallen Zij wist, dat haar-werk door haar werkgevers geapprecieerd werd, anders zou men haar na vier maanden niet uitgekozen hebben öm op particuliere diners te- bedienen En toen zij daar zóó voldeed, dat de cliëntèle speciaal om haar vroeg, werd haar loon verhoogd en voelde zij zich nog vaster ioi haar, betrek king. Dit alles bracht haar tot een gelukkiger levens beschouwing. Vergeleken met wat zij geleden had, was haar loven het Nirwana van dén Propheet. Haar avonden had zij meestal voor zichzelf. Was dat niet het geval, dan bediende zij1 op particuliere diners. Er waren misschien wel eens oogenblikken, dat zij de eenzaamheid van baar bestaan voelde, maar toch dankte zij avond aan avond God voor da genade, die Hij haar getoond had. Haai' gjeloofl en de wonderbaar lijke gunsten- der Kerk waren, de grootste dingen van haar leven. Daarvan was zij niet beroofd. En meer diyi dat verlangde zij niot. En al mocht zij niet veel gezelschap hebben, haar boeken waren nieuwe vrien den geworden. Het eenig6, wat zij' niet bezat, was liefde van of liefde voor iemand; maar daarvan had zij in haar leven zóweinig gezien k^jat zij deze niet als een noodzakelijke voorwaarde vcor geluk be schouwde. In den loop der tijden zou zij misschien één van die vrouwen hebben kunnen worden, welke door verlatenheid in het eerste gedeelte van haar le ven het diepere gevoel van liefhebben verliezen en meer uit vrije keuze dan uit noodzaak oude vrijsters worden. Dat diepere gedeelte van haar natuur de geest- van. hartstochtelijke liefde, de geest van zacht moederschap was door Jamesy Ryan nooit ge wekt. Maar toch bad fcelfs Mr. Mossop dlie ruwe onbe schaafde materialist, dat diepere gevoel in haar ge zien.. was er door aangetrokken. Het was er, maar hij zich aan hei schema van Londen van 1901. Doch aan dit laten vallen stelt hij de voorwaarde, dat dan de vordering, die andere mogendheden op Frankrijk hebben, evenredig zou worden verminderd Een standpunt waarmede België en Italië het vol maakt eens zijn. Crediteuren zijn, naar men weet, alleen Engeland en Amerika. Het laatstgenoemde land heeft in zijn onderhandelingen met Engeland getoond, het volle pond te willen hebben met rente en rente op rente. Het is dus niet te verwachten, dat. Washington ten opzichte van Frankrijk en de andere landen een wel willender houding zal aannemen. Om dus een ver mindering van de vordering, die Frankrijk op Duitschland heeft, in het algemeen economisch be lang ingewilligd te zien zou Engeland precies het zelfde bedrag moeten 'laten vallen op zijn pretentie op Frankrijk, dan wel moeten goedvinden, dat zijn eigen aandeel in de Duitsche schadeloosstelling, na wat het zelf bereid zou zijn kwijt te schelden, nog maals werd verminderd met do som, die Parijs wel zou willen laten vallen. Dit beteekent, dat Engeland! pLm. niets zou krij gen. Noch van Frankrijk, noch van Duitschland, terwijl het zelf zijn schuld aan Amerika tot den laatsten dollar zou moeten voldoen. De Engelschmah zou dus feitelijk zijn ziware belasting voor een goed deel aan Amerika en voor een ander deel aan Frankrijk be talen. Onn.ood.jg te zeggen, dat deze Fransche eischen niet voor inwilliging vatbaar zijn en dat Poincaré, die dat zeer goed' weeit, dus metterdaad op alle pun ten „neen" zegt-, zonder dit woord*uit te spreken. Op handige wijze heeft hij voor zich zelf de mooie rol weten te krijgen, terwijl bij bt onaannemelijk door Londen en Washington laat uitspreken. Aldus staan de zaken, zoover wij kunnen inzien. De kloof is even breed, als zij was. Doch Frankrijk heeft de beste positie weten te krijgen, terwijl Poincaré, door geen Kamer of Se naat gehinderd, natuurlijk aanstuurt oo mondelinge behandeling der geschilpunten, in de hoop dan zijn doel nog verder ite naderen en Baldwin tot toegeven te brengen. Nu Baldwin vermoedelijk van het parle ment slechts een beperkt algerivaen mandaat zal ver krijgen, lijkt het niet uitgesloten, dat de crisis nog langer duurt en dat do pourparlers nog weken wor den gerekt. ,Het zal de vraag zijn, of beft kabinet-Cuno heft dien tijd uithoudt en zoo ja, of het de kracht zal hebben een katasftrophe in Duitschland ite voorkomen. Katasirophe, waarop Parijs waeht, om uit den de- soiaten boedel te graaien wat mogelijk ia UITKIJK. gegeten met Maïzena vla i vormen een heerlijk en gezond nagerecht Het 1* nü tijd om het te probeeren. Let op het sluitregel, waar mee or.der en boven elk pakje Honig'* Miitmw U afgesloten. EEN ADRES AAN DE KONINGIN. De sociaal-democratische raadsfractie te Apeldoorn heeft,'n^dat de gemeenteraad de loonen voor de werkloozen, die bij de gemeentelijke werkverschaf fing zijn, verlaagd1 heeft, aan de Koningin een adres verzonden, waarin zij om. sdhrijft: dat in de'zitting van den gemeenteraad van Don- zij kende het niet; het was er, maar omdat zij h6t niet kende, voelde zij de behoeften en eischen ervan niet. En zoo wist Nanno niet, dat het in haar natuur lag hartstochtelijk, vurig, trouw-lief te heb ben zich blindelings en in volle overgavevast te klemmen aan den man, die haar zulk een liefde in boezemen zou. Nancy Foley kwam haar nu en dan in haar ka mertje opzoeken. ZÜj pmatten dan veel over het ver leden; maar Nanno (vertelde nooit wat haar uit Rathmore had doen weggaan. Het was een geheim, dat rij dapper voor zichzelf hield. Zij had nooit meer iets van Bridget of van een ander uit Rathmore ge hoord en daardoor het gevoel gekregen., dat zij voor gced van hen gescheiden was; zij nad haar eigen leven .gemaakt en was, voor zoover zulks mogelijk was, vastbesloten het verleden onherroepelijk te be graven. Miss Shand, de violiste van' het „strijkje' bij May- nard, kwam ook nu en dan bij Nanno en speelde dan voor haar de muziek, waarnaar het Britsche publiek niet luisteren kan, wanneer het tegelijkertijd thee drinkt. Ook aan haar had Nanno niets verteld, ofschoon het jonge meisje vertrouwelijk praatte over de veroveringen, die zij maakte. Miss Shand was gewoonlijk niet erg achterhoudend,, maar tegenover Nanno voelde zij zich altijd ©enigszins gereserveerd. Nanno was zoo onervaren, vond rij, en meermalen was zij midden in haar confidenties opgehouden, bang, dat zij het jonge meisje, waarvoor zij een op rechte sympathie had leeren opvatten, kwetsen zou. En daarom dacht Nanno, dat zij vlekkeloos was. Dat was geen kleingeestigheid, maar veel meer een gebrek aan ervaring. Mr. Mossop bijvoorbeeld was geen verleiding voor haar geweest. En daarom kon zij niet begrijpen, dat hij ooit andere meisjes in ver leiding zou kunnen brengen. Dat was haar geringe wereldkennis. Overal zijn Mr. Mossops en zij vinden hun prooi. Deze kleine variaties vormden heé ,Vermeldens- waardigste van Nanno's leven, toen Jerningham haar op het diner bij Mrt. Hilton teruggezien had. Zij was dien avond na haar werk ©enigszins ver ward en verbijsterd daan huis gegaan. Beteekende dat iets voor haar, vroeg zij zich telkens weer af. Er scheen geen antwoord op die vraag te vinden te zijn, tenzij een plotseling bonzen van haar hart of een stroomen van haar bloed naar haar wangen als zoodanig beschouwd' mocht worden. iMaar zij deed al haar best om dat niet op te letten. Jerningham was zoo lang een doode persoonlijkheid voor haar geweest, dat deze plotselinge, onverwachte ontmoe- cterdag 28 Juli jl is besloten om aan het comité Feest 1823 een subsidie uit de gemeentekas te ver- leenen van f3750; dat, hoewel verzoekers van meening zijn, dat der gelijke feesten niet uit openbare kassen moeten wor den betaald (immers op deze wijze wordt daarvoor ook geld van andersdenkenden gebruikt voor een doel waarvoor het zeker door de gemeenschap niét wordt bijeengebracht) zij in normale omstandighe den geen aanleiding in dit feit alleen zouden hebben gevonden om zich tot Uwe Majesteit te wenden; dat echter in dezelfdé raadsvergadering werd be sloten de loonen aan de gemeentelijke werkverschaf fing aanmerkelijk te verminderen en de ouden van dagen, n.1. die van boven 65 jaar, geheel te ont slaan redenen waarom adressanten zich wenden tot Uwe Majesteit met verzoek aan den gemeenteraad der gemeente Apeldoorn en aan het comité Feest 1923 aldaar als uw wensch te kernei te geven, dat geen subsidie uit de gemeentekas worde gebrudlkt ter viering van het regeeringsjubileum 1923. EEN NIEUWE THEORIE VOOR HET ONTSTAAN VAN KANKER. Bij de vele theorieën, die over het ontstaan "van kanker bestaan, heeft kort geleden de Fransche arts M. Bazin een nieuwe gevoegd'. Hij meent nl. blijkens een mededeeling, die door hem aaii de Académie des Sciences in Parijs is gedaan, dat vlooien soms kan ker van het eene dier op het andere, en zelfs van dier op mensch kunnen overbrengen. Bazin hoeft waargenomen, dat herhaaldelijk in een huis, waar kankerlijders vertoeven, honden of katten later eveneens kanker krijgen en hij denkt, dat vlooien daarbij oer. ról spelen: Eij een hond, die aan kank r gestorven was, ving hij 20 vlooien en bracht die over op 2 andere honden. Na een jaar had een er van eveneens kanker. Men weet sinds lang, dat kankers soms in bepaalde straten en zelfs in bepaalde huizen veel voorkomt, Bazin nam in zulke kankerhuizen" dikwijls dergelijke coïnciden ties tusschen kanker bij menschen en dieren waar. Het is thans nog moeiliik te zeggen of Bazin's waar nemingen zonder beteekenis ziin dan wel dat hij inderdaad een belangriike ontdekking heeft gpdasn. Er zij aan herinnerd dat men reeds herhaaldeWk heeft gepoogd een levende '„verwekker" voor *den kanker te vinden. PE WJ THCUDrr£SALAFISSTN TE ZAANDAM. Zaandam, 1 Avg. De gemeenteraad van Zaa id m heeft g'sferavo^d de voorste Fn va.n het raads'id, den heer Fermie (Midd.) tot verlrgiog du wethouderssa'a- rissen en w'jziglng der pensioc nvoorwaard^n in behan- 'delirg genomen. De her Fermie had voo-geste!d het salaris van f 2 '00 teri'g te brengen ot> f 1000 en het pen sioen na vier achtereenvo'g nde dienstjaren ow 60 jar'gen leeftijd te doen irgian en dit te bepa.en Qp 40 procerjt der wedde. Verschillende leden hadden echter beswaar deze aan gelegenheid door dm ouden raad te doen behandelen). De heer Fermie (Midd) zride het voorstel te hebtrin §"daan om geen verwachtingen bij de nieuwe wethou- ers on te wekken en om te voorkomen, dat men later zal z<gi.en on dat salaris.niet te zijin „ingehuurd".' Burg meester Ter Laan gaf het denkbeeld in over weging om deze voorstellen te doen behandelen door den nieuwen Raad vóór de verkiezing der nieuwe wethouders plaats heeft., Met on *én na a'gemee-ne stemmen werd bloten de behandeling dezer voorstellen te verdagen tot de nieuwe raad zitting zal hebben genomen. Reclames.. De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichien. Rheumatiek is de bekende naam voor pfij'n in de gewrichten, den rug, de ledematen, en vrijwel alle chaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is in- werkelijkheid te wijten aan "overtollig urinezuur in bet bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nierepj Pillen te gebruiken. Het overiol ig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten m de spieren, gewrichten en zenuw%L, en langs de wanden der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkristallen hebben a.g.zet ondervindt men scherpe, hevige, verschieténdé pijn. Na verloop van tijd .vormen zich ontstoken zwel- lii gen. Rheumatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias. in den rugspieren spit, enz. Zooura g j rheumatische pijn bespeurt een onaan- fmaam of verlamd gevoel in den rug of gij last rijgt van urinekwaïen, is het verstandig met h t gebruik van Foslers Nieren Pillen te bginnen. Dit genees middel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, water zuchtige zwellingen, rugpijto, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50' jaren worden Foster's- PiLen met gped gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken f 1.75 per doos. ting, en,nog wel onder zulke bijzondere omstandig heden, heel goed een verklaring voor haar zenuw achtigheid kon zijn. Maar toch rezen, ondanks al haar pogingen om den indruk, welken deze ontmoe ting. op haar gemaakt had, te verkleinen, in haar al de vergelijkingen op, waartoe zij vroeger gedwongen was, toen Jerningham in Ierland logeerde en zij vocht tegen het noodlot, dat haar in den persoon van Jamesy Ryan bedreigde. Langen tijd lag ze dien nacht wakker en trachtte zij hei geval uit haar gedachten te zetten. Nu zij hem in deze omgeving teruggezien had, besefte zij meer dan zij ooit in Ierland 'beseft had, welk een on metelijke afgrond zich tusschen hen uitstrekte. De belangstelling, dië hij daar in haar getoond had, kon onmogelijk in deze omgeving blijven bestaan. Dat wist zij. En toch kon zij den angst niet van zich af zetten, dat hier de ver ebiing zijn ken, waarover pa ter Mehar gesproken had. Eindolijk viel zij in slaap en 's 'ochtends met het daglicht was die angst ver op den achtergrond ge schoven. Haar gewoon dagelijksch werk deed haar de toe vallige ontmoeting onverschilliger beschouwen en twee dagen later vond zij het niet meer dan een' toe- valligen samenloop van omstandigheden. Den der den dag dacht zij er feitelijk niet meer aan. Zij deed haar werk zooals gewoonlijk en stelde steeds meer belang in deze of gene. die na het venuoeiemle in- koopen doen een kop thee kwaïnen drinken.. Het or- kost speelde Pierné's Serenade; steeds door rinkel den de theekopjes. De meisjes, die bedienden, liepen met blaadjes af en aan; Het wa-9 half vier; het druk ste oogenblik van den middag, en Nanno had het heel valhandig. Toen eindelijk alle 'bezoekers bediend waren en zij een oogen'blik uitblazen konden,* gingen de toeslaan de deuren aan het einde, der zaal open en kwam Jerningham binnen. Zij zag hem onmiddellijk. Zij zag, dat hij een oogenblik staan bleef als zocht hij iemand. £ij voelde het bloed in haar wangen tinte- 'eu. Zij spande al haar krachten in om gewoon te kijken. Eindelijk viel zijn blik op haar en kwam hij de zaal door. Toen hij bij haar was. nam hij zijn hoed af. De andere meisjes keken naar hem en Nanno. „Is er nog een tafeltje vrij?" vroeg hij fluisterbod. „Ja", antwoordde zij, eveneens fluisterend. „Daar ginds in den hoek." Wordt vervolg I

Schager Courant | 1923 | | pagina 6