Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Woensdag 15 Augustus 1923. 66sSe Jaargang. No. 7281. BIJVOEGSEL. Maandag 13 Augustus is er geen zitting gehouden. Zitting van Dinsdag 14 Augustus 1923. In buitengewone terechtzitting voor Burgerlijke j Zaken werd hedenmorgen de heer F. A. van Seeters tot 'plaatsvervangend kantonrechter te Schagen be noemd. Wederrechtelijk ingepikt. In de daarna volgende zitting voor strafzaken was vandaag mejuffrouw Neeltje Petronella Smits, een 26-jarig dienstmeisje, dit voorjaar te Zijpe in betrek king bij G. Beets, degene, die de eerste beurt kreeg. Zij bad in die dienstbetrekking eenig tafellinnen,, eenige vrouwen onderkleeren en bovendien om streeks f 130 aan contanten zich wederrechtelijk toe geëigend. Neeltje stelde het zoo voor, dat zij daar hare verlo ving verbroken was, in wanhoop was gekomen en zoodoende feitelijk niet heelemaal zich bewust was, wat ze deed. De Praesus wees er echter op, dat een psychialisch onderzoek had aangetoond, dat hare geestelijke ge steldheid niets te wenschen overliet. Ook is zij reeds geen onbekende meer van de Justitie. Geèischt werd 6 maanden gevang., waarna de' raadsman Mr. Smal enkele verzachtende omstandig heden besprak om zich ten slotte te refereeren aan het oordeel der rechtbank. Brood op de plank. Antoon de Haan, een Fries, van geboorte, los werk man, laatstelijk zwervend, en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, te Alkmaar, had op 27 Ju ni jl. te Alkmaar in het openbaar gebedeld, met bet I doei om naar de rijkswerkinrichting te worden opge zonden. De O.v.J. vroeg 2 dagen hchtenis en, 8 maan den opzending rijkswerkinrichting. Ook die kregen hun zin. Hoinme Beensma, een te Leeuwarden geboren metselaar, thans gedetineerd, had op 27 Juni een agent van politie te Alkmaar om een kleinigheid ge vraagd. Ook hij was daarmee in de stille hoop inden Krententuin onderdak te vinden. En de eisch, wegens bedelarij in 't openbaar ingesteld, luidde ook hier 2 dagen hechtenis en 8 maanden rijkswerkinrichting. Johannes van Leeuwen, een 52-jarige zwerver ook in voorarrest vertoevende kwam nu op de proppen, Hij heeft in Juni in Enkhuizen in 't open baar gebedeld. Ook tegen hem werd geëiseht 2 da gen hechtenis en 8 maanden rijkswerkinrichting. Volgt een zaakje met gesloten deuren. De moordaanslag te Wielingen. Nu krijgen we de laatste zaak en wel die tegen be klaagden Jan ten Bokkel, geboren op 1 December 1902 en dus 20 jaren oud en Jan Poel, geboren ij Oc- tober 1903 en alzoo van 19-jarigen leeftijd, beiden vissehers en woonachtig op bet eiland Wieringen. Zij beiden en enige onbekend gebleven personen hebben gezamenlijk den rijksveldwachter-brigadier titulair A. Admiraal van Wieringen, mishandeld. De onbekend gebleven medeplichtigen zijn niet Te ach terhalen geweest, maar ten Bokkel en Poel werden wegens het voorgevallene geverbaliseerd en gedag vaard om voor de rechtbank te verschijnen. Die mis handeling vond plaats in den nacht van 21 op 22 Mei jl. Er was toen ter gelegenheid van de Pinkster dan sen in eenige café's te Hippolytushoef en dat duur de zoo tot in den nacht. In het café van Scheltus ontstond eenige ruzie en ten slotte werd een der jongelui, die wat al te druk was, een zekere Lont, door de politie uit het café ver wijderd. Rijksveldwachter Admiraal, als getuige optreden de verklaarde, met den gemeenteveldwachter Post dien nacht te hebben gesurvilleerd. Nadat Lont uit het café verwijderd was, werd getuige door deze twee en een onbekende aangevallen, waarna hij zich met den gummistok heeft verdedigd. Ik had Jan Lont naar buiten geleid en Post liep naast dat jongmensch Er waren veel menschen op de been, vervolgde ge tuige. PoeL is mij op den rug gesprongen en sloeg me op het hoofd. Hij en anderen hebben me ge schopt en van ten Bokkel, die een mes had, kreeg ik een steek in de lenden. Ten Bokkel heeft me met het mes twee wonden in den hals toegebracht en ook aan 't hoofd geraakt. Poel hitste hem op om me den strot af te snijden. Een der talrijke omstanders heeft ten slotte ten Bokkel van me afgescheurd Poel sprong loen op mij af en ook ten Bokkel wilde me v.eer aanvallen en toen ben ik onder geleide van veldwachter Post bij dokter Piccardt aangekomen die de wonden heeft behandeld. Negen dagen ben ik bedlegerig geweest en 's Maandags voor dat de Wie- vinger kermis begon, ben ik weer in func ie geko men. Nog ben ik wel eens een beetje duize.ig en ook de hals is ter plaatse der verwondingen nog ietwat gevoelig. Dj President wenscht getuige geluk met den naar omstandigheden nog zoo goeden afloop. De O.v.J. zegt nu, dat ten Bokkel wel bekent, maar te kennen geeft, dat Admiraal is begonnen. Is dat waar? Getuige Admiraal zegt, dat dit beslist onwaar is. De President zegt tot ten Bokkel dat deze met Poel en anderen de politie is gevolgd, toen Lont werd weg gebracht. Ten Bokkel zegt: Wij wilden kijken wat er van te recht kwam. Poel zegt: Ik dacht dat Admiraal ten Bokkel wou slaan, hij had Lont ook geslagen. Wij dachten, als we er achter loopen, zal Lont niet geslagen worden. Ten Bokkel zegt: Ik kreeg klappen in 't gelaat en op mijn hoofd. Poel zegt: Ik ben Admiraal niet op den rug ge sprongen. Post zei, dat we terug moesten gaan en dat deden we niet. Ten Bokkel zegt, Admiraal in lenden en hals te hebben gestoken, maar heeft zelf slagen gehad en is in zwijm blijven liggen en daarna naar den Oever gegaan naar-de visscherschuit, waarmee hij om 3 uur in den morgen moest gaan varen om gevangen visch naar Den Helder te brengen. De Praesus zegt tot ten Bokkel, dat die beweert dat Admiraal eerst is begonnen. Maar Admiraal zegt, dat beklaagde eerst begon. Beklaagde Poel zegt, wel naar de politie te hebben geslagen, maar hij weet niet of hij Admiraal of wel Post heeft raakgeslagen, doch hij is niet de politie op der. rug gesprongen. Ik zei tegen ten Bokkel, zoo vertelt Poel verder, we moesten onze petten halen. Die hadden we verloren. Ik wilde ook naar den Oever, maar ik kreeg een slag tegen 't hoofd en ik tuimelde achterover. Ik heb ten Bokkel en Admi raal nog zien vallen en ik ben er toen niet meer bij geweest. Poel ontkent z'n medebeklaagde te hebben aangevuurd om Admiraal den strot af te snijden. Cornelis Gijsbertus Post, de 56-jarige Wieringer ge meenteveldwachter treedt vervolgens als getuige op. Hij zegt te hebben gezien, dat ze Admiraal schopten en daar was Poel ook bij. Getuige heeft Admiraal toen die aan gevallen werd, willen ontzetten doch werd tegengehouden; Getuige K. Hulzebos, majoor der rijksveldwacht te Helder, zijn uit eigen waarneming de feiten niet békend. Hij is wél op 22 Mei ter plaatse geweest. Daarna wordt Dokter Piccardt als getuige gehoord. Hij heeft een hoofdwond, zijinde een snij wond, in het linkerachterhoofd en 5 c.M. laing. doch niet bepaald van gevaarlijken aard, behaindekl. Het kleine steek- wondje, dat Admiraal in de linker!enidenstreek had, was tamelijk onbeteekenénd en door den arts gewoon ver bonden. Erger warein de bei^le wonden in den hals en die heeft dokter moeten hechten. Allebei warein zé omstreeks 1 centimeter diep en magenoeg li/2 c.M. breed, terwijl de eene 2V2 en de andere IV2 c.M. lang was. Op dokters advies heeft de getroffene eenigen tijd geen dienst gedaan, hij aan slapeloosheid, de maag van van streek, enz. Nu echter is hij weder valide. A de charge trad als getuige op de 28-jarige visscher C. Bakker en daarna diens vader M. J. Bakker, in'ver band met een schop in de buikslreek, die C. Bakker, na lang vervelend te zijn geweest, in liet late nachtelijk uur, een jaar of drie geleden eens van Admiraal had gekregen. De rijksveldwachter lichtte toe, dat hij maar Bakker van achteren had geschopt, doch dat die zich toen ongelukkigerwijze juist omkeerde, zoodat de schop van voren aankwam. Maar dat was niet zoo bedoeld ge weest en Admiraal1 had aangeboden, indien er dokters kosten kwamen, die te zullen betalen. De vader,.M. J. Bakker, had toen de klacht ingetrokkken en er werd geen werk van de zaak gemaakt. Dokter Piccardt zegt, voor de redasseering om' inlich tingen te Zijn gevraagd over beklaagden en die te hebben verstrekt. Beide beklaagden hebben blanco strafregister en zijn niet ongunstig bekend. Zij geven toe dien Pinksternacht hoewel niet dronken, toch eenigszins onder invloed van steiken drank te zijn geweest. De O.v.J., het woord voor 'l nemen van requisitoir verkrijgende, heeft daarbij het oog op de materieels feiten, de qualificatie, daderschap en strafmate. Ten Bokkel heeft ruiterlijk bekend. Poel niet zoo openlijk, doch Admiraal zegt, dat deze ook rechtstreeks heeft meegedaan. En veldwachter Post bevestigt, wat Admiraal zegt. Hier is izwaar lichamelijk letsel toegebracht. We hebben kuninen zien, dat Admiraal "bij het afleggen der getuigenverklaring aangedaan was. Hij heeft geleden onder hetgeen hij dien nacht heeft ondergaan. Nu, na zoo'n langen tijd, (zijn z'n zenuwen nog geschojkt. Admiraal heeft beklaagden geen aanleiding gegeven, om zoo op te treden. Hij is een tactvol ambtenaar en treedt met beleid op. Een Verklaring van Nolaris van der Speek Obreen is daarmee geheel in strijd. Toen dacht ik, zou ik mij vergissen? En ik schreef er over aan een, die het wetén kon. Die antwoordde mij, dat Admiraal' is een tactvol ambtenaar, die met beleid omgaat met de bevolking, die ruw is en als hij eindelijk den gummislok bezigt, dan is het zoo, dat die ook moet gebruikt worden. Admiraal wil niet op Wieringen blijven. Wat ons spijt. De heer v. d. Speek Obreen heeft zich tegen den brig.-commandant ongunstig over Admiraal' uitge aten. En in een rapport zet de heer v. d. Speek Obreen een philippica over den rijksveldwachter en laat lyj zich ongunstig over dezen uit en hoogstwaarschijnlijk in strijd met de waarheid. Het oordeel van den heer v. d. Speek Obreen kunnen wij gerust uitvlakken. De burgemeester van Wieringen bevestigt de gunstige verklaring over Admiraal. Het optreden der beklaagden is te laken. 1 Ten slotte eischt de O.V.J. tegen ten Bokkëfl 9 {rn'aandeni gev. en tegen Poel 4 maanden gev. Mr. Langeveld treedt op als verdediger. Deze is van meening, dat we in Admiraal hebben een nerveus man. Als de Wieringer bevolking inderdaad ruw is; is daar noodig iemand, die zijne zenuwen kan bedwingen. In de persberichten is de zaak opgeblazen en te ernstig ingezien. Mén zag de zaak inihet licht van zwaar licha melijk leisel. Ik ben van oordeel, >dat hier niet is .zwaar lichamelijk letsel. "De dokter zegt dat Admiraal her steld is. Van bekl. Poel acht pleiter de schuldigheid niet bewezen. Pleiter vindt, dat hier van gewone mishandeling sprake is én vraagt voor ten Bokkel voorwaardelijke straf en voor Poel vrijspraak, subsidiair voorwaardelijke straf. Ook verzoekt de raadsman om beide beklaagden on middellijk uit de preventieve hechtenis, waarin ze zich bevinden, te ontslaan- Volgt nog re- en dupliek, tusschen Officier en verde diger, waarna de rechtbank zich in raadkamer begeeft, nadat de zetting is geschorst. Bij heropening der ziltiing veikï'aart de President, dat de rechtbank geen termen vindt om beklaagden) onmiddellijk in vrijheid te stellen. Uit spraken a.s. Dinsdag. - WIERINGEN. J.l. Zondag hield de bloemenvereeniging „Flora" te Den Oever haar iaarl'ijksch bloemenfeest. Evénals vorige jaren waren de bloemen en planten, en dat waren er zeer Vele, opgesteld in de keurig versierde „Kapel" aldaar. Als feestelijkheden had men een roeiwedstrijd in de nieuwe haven en. een wedstrijd in 't ringsteken op fietsen er bij georganiseerd. Het weer was prachtig en velen brachten een bezoek aan het feest. De bloemen, dé roeiwedstrijd, het ringsteken op rijwielén, alles trok groote belangstelling en werd vol aandacht gadegeslagen^; De muziekvëreeniging „Apollo" luisterde de feestelijk heden met haar keurige muziek' op, z'oodat de feeststem ming er reeds dadelijk goed in zat. Voor de jongelui was in de café's gelegenheid tot dansen, waarvan een druk gebruik' gemaakt werd. Met recht kan gezegd worden, dat het feest uitstdkénd is geslaagd. Uitslag der prijzen, gewonnen tijdens de Florafeesten le Den Oever: Uitgereikte bloemen ter kweeking: Begonia's: le prijs W. Heijblok; 2e prijs S. Koorn; 3e prijs N. Tijsen Jbz.; 4e'prijs S. Bakker Jz. ;5e prijs J. Wiegman Cz.6e prijs J. Koster; 7e prijs C. Tijsen M. Jz.8e prijs N. Stadig; 9e prijs M. Heijblok; 10e prijs D. Hegeman; 11e prijs P. Hellingman; 12e prijs Jb. Tijsen Mz.13e prijs D. Bakker<T)z.14e prijs Wed. J. Hegeman; 15e prijs J. Hegeman; 16e prijs C. Bak ker Jacz. Geraniums: le prijs Jb. Bakker Jzn.; 2e prijs Jb. Heijblok; 3e prijs S. Bakker Jzn.; 4e prijs Wed. J. Hegeman; 5e prijs fWed. Jb. Kaleveld; 6e prijs D. Hegeman; 7e prijs G. Tijsen M. Jz.; 8e prijs G. C. Kool; 9e prijs C. Kool Jbz.; 10e prijs N. Stadig; 11e prijs J. Metselaar; 12e prijs P. Hellingman; 13e prijs J. Tijsen Jzn.; 14e prijs N. Heijblok- 15e,prijs K. Kuit; 16e prijs J. Wiegman Cz.; 17e prijs N. Bakker Sz. Mooist gekweekte plant: le prijs W. Snooij; 2e prijs J. Rotgans "Ez.Se prijs J. Brouwer; 4e prijs Jb. Tijsen Nz.5e prijs G. Koorn Vz.6e prijs Wed. J. 'Jongkind; 7e prijs C,. Tijsen M. Jz.8e prijs W|. Snooij9e prijs D. Lont Cz.'10 prijs Wed. D. Klaver. Groepen: le prijs Wed. J. Hegem'an; 2e prijs M. Heijblok; Se prijs S. Koorn; 4e prijs G. Maars; 5e,prijs J. Metselaar; 6e prijs M. Gorter. Roeiwedstrijden. Roeien met een vlet bemand met 4 roeiers en een .stuurman. De prijzen vielen ten deel aan: ie prijs de groep S. Tijsen, 13 min. 3 8/10 sec., f50; 2e prijs de groep B. Tijsen, 13 'min. 7 7/10 sec., f 30. 3e prijs de groep Jb. Kaleveld 13 min. 13 sec, f 20; 4e prijs de groep D. Engel 13 min. 53 3/10 sec., f 10. Ringsteken op fietsen: le prijs G. Bakker Hd., 2e prijs Jac. Bakker Cz., 3e prijs M. de Vries Sd., 4e prijs G. Zomerdijk Sd., 5e prijs C. de Haan Jz., 6e prijs C. Zomerdijk Sz. De prijzen waren luxe voorwerpen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5