Na den Storm. Rixmmhndsch Nieuws. Onder dit opschrift -ichryft de Handelsblad-redacteur te Berlijn een brief over de stormachtige dagen van oproer, gevochten, plunderingen enz., welke Berlijn heeft doorgemaakt. De afigeJoopen zeiven dagen zullen om» lang heugen. Slechts wie midden in het Duitsche politieke leven staat, kan beoorJoelen hoe groot hét acute gevaar ge weest is, en hoe weigig reuen er is te pieeneip, aat herhalingen uitgesloten of zelfs maar onwaarschijn lijk ziin. Dc bevolking van een wereldstad merkt bijna nooit aan den lijve, wat er op politiek gebied gaande is. Zelfs niet, ai woedt in do straten de burgeroorlog, ik herinner nie dat nog heel goed uit de dagen der Spartacuson- iustén. Toen leefden we toch midden in de anarchie. En merkwaardig.terwijl de wijk om het Raadhuis van Groot-Berlijn in vollen opstand was, vain weerszijden met mijnwerpers en machinegeweren geschoten werd en heele gevels ineenstortten, terwijl op het slotplein de regeermgstroepen plat op den buik in ,taraillourJ.i|nie« lagen, loog geen vijfhonderd inefer verder het wereld- stadpubliek in deftige avondkleeding naar de groote opera. Ik heb in die dagen in Berlijn zelfs doortrekkende landgenooten gesproken, die me uitlachten, toen ik hen waarschuwde, bepaalde wijken liever niet met een onverwachts bezoek te vereeren. Jóij hadden niet eens bemerkt, dat er in Berlijn wat bijzonders aan de hand was. Het zal velen, die in deze dagen hier waren, misschien evenzoo gegaaij zijn. Zij' zullen iniet bemerkt hebben, dat nog gisteren in Moabit heftige straatgevechten piaats haden, dat in Lichtenberg tegen de trams, die weer rijden wilden, barricade's opgeworpen werden, en dat overal In de arbeiderswijken met de vuurwapenen tegen, de politie gevochten werd. Slechts het begin van de ten slotte mislukte algemeene werkstaking zal hun niet ontgian zijn. Waint dat Eerlijne enige dagen lang totaal in het donker lag, dat de onmisbare liften niet werkten en de arbeid bij kaarslicht moest verricht worden dat bleef natuurlijk ook Voor den meest onverschillige niet verborgen. En zelfs als men zich daaraan niet gestoord had, dan zou toch het jammerlijk gebrek aan geld, dat op den dag van heden nog voortduurt, op onaangename wijze ue uundachl van de dagelïjkache gebeurtenissen al gele id hebben. Want, naar mijn persoonlijke ervaringen althans, is niets erger denkbnur dan in zulke benarde tijden zonder voldoende geld op zak to loopen. Er was :il voel to weinig bankpapier, voordat hot heele slaklngsgedoo begon. En toon het in" den commu nisten gelukte, de boekdruk kers tot stokling te bewegen., wnt natuurlijk' vhn hun stand punt uH. gezien een uiterst handige zet \4as toen kwam plotseling de groote nooder wua binnen etnjkaie uren geen geld meer. Na eene beschrijvbig van de gekke toestanden, waartoie dat gebrek aan betaalmiddelen heèlV geleid, van die algemeene zenuwachtigheid, die daar het gevolg van was. vervolgt de schrijver: Maar het zou nog veel gekker worden. Toen het Duitsche geld met het uur Bchaarscher werd en ook particuliere cheque's van stamgasten in de restaurants en winkels niet meer iin betaling aangeno men werden, kwamen slimme Duitschers en buitenlan ders, die buiten Duitschiand bankoonto's bezitttetp, op het snuggere denkbeeld, zich uit het buitenland guldens of ponden ot dollars te laten toezenden. Ja mij zijn zelfs gevallen bekend van nog slimmere vogels, die uit Am sterdam.... marken lieten komen. Alleen om er hier im Berlijn hun eten mee te kunnen koopen. De handel in geld, die daardoor op de Berlijns-chfl straten ontstond, spot met'alle beschrijving. Geïm-< proviseerde wisselaars, die zich op de een of andere) slinksche wijze veel Duitsch geld hadden weten te verschaffen, openden op drukke punten, van <fe stad vliegende wlsselbureaux, waarbij echter niet volgens officieelon flagkoers gewisseld werd, doch het waarde looze Duitsche papier aan den meestbiedende verkocht werd. En zoo werden Amerikaansche toeristen Uinter den Linden afgezet met 50 en 100.000 Mark voor den dollar, terwijl de koers aan de beurs dienzelllden dag 3 millioen was. /telfs de vaste wisselhuisjes aan dc groote station zagi'n er geen been in, de reizigers, die snel weg moestén, vér beneden dagkcer» hun goede geld af te nemm. Dat onder zulke omstandigheden de onrust on der de bevolking met hot uur toenam is heusch niet te verwonderen. En het ontbreken van do meeste dag bladen deed tal van niet te controleeren geruchten ontsuian, die de situatie nog dreigender maakten. Dat vvaa dan ook de reden, dat. de vreemdelingen plots in een paniekstemming de treinen bestormden, vreezend, dat olk volgend uur ook een staking van het treinverkeer zou kunnen brengen. Dat wo thans al die benauwde oogenblikken in rustiger stemming overzien kunnen, hebben, we niet aan de nieuwe regoering maar aan do sociaal-demo- i.ratiapche vakvoreenigingen te danken, die met wer kstijl: bewonderenswaardige discipline de beveleen - V', tem leiders opgevolgd hebben en daardoor de communisten noodzaakten de staking in arren moede; af ie gelasten. Onjuist is intusschen de ook hier in vele bladen uitgesproken meening, dat de communisten de actie dor afgeloopen dagen begonnen waren in de hoop, thans reeds een „arbeiders- en .boerenrageering" met geweld te kunnen invoeren. Al» «ij inderdaad in al len ernst do bedoeling hebben, on sdaarmee te willen verrassen, dan toch stellig niet nu reeds. Zij' hebben als ik goed ingelicht ben, de overigen» volkomen juiste opvatting dat de tijd1 voor een zoo gevaar lijke proefneming in Duitschiand nog niet gekomen is en dat zij al hun kansen «ouden verspelen door een ontijdig beginnen. Dat door verzuimen der vorige regeering plots een zoo geweldige ontevredenheid onder het volk kwam was door hen niet voorzien. Toen het echter zoover was, meenden zij, die gelegenheid om propaganda te maken, niet te moeten verzuimen. En ten slotte je kunt immers niet weten hoe een koe een haas vangt l Het is nu de zware taak van de nieuwe regeering, er voor te zorgen,- dat de eerstvolgende maanden de communistische kansen er niet beter, maar belang rijk slechter ap worden. Pessimisten beweren, dat al» Frankrijk voet bij stuk blijft houden, ook de krach tigste Duitsche regeering de naderende catastrofe niet. zal kunnen tegenhouden. Do nu volgende maanden zullen waarschijnlijk reeds gelegenheid geven to beoordeelen, of zij het aan het rechte eind gehad hebbem het lynchen van negers. Volgens de statistieken van „The National Associatiom for the Advanccment of Gotored People" is er plotseling een verandering ten goede gekomen, in de lynchstatistiek in de Zuidelijke Staten. Gedurende de eerste zes maan den van 1921 kwamen zesendertig gevallen van lyn- ching voor, gedurende do eerste zes mlaandeni Van 1922 drieendertig, en gedurende het oorrespondeerondé tijd vak in 1925 slechts elf gevallen. Van de 33 gelynchtetn in 1922 behoorden er vier en van de 11 in 1923 behoorde er één tot het blanke ras. Er schijnt geen verschil van méenitng te bestaan, waar aan deze verbetering is toe tc schrijven. Do „Baltimople Sun' zegt onomwonden: „Het verflauwen der lief hebberij in het lynchen moet in rechtstreeks verband perkt: agenten partij trekkend van de groeiende stem ming, gingen dus naar hot Zuiden om. arbeiders te wer ven. De blanke bewoner in het Zuiden sloeg met loodo oogen en 'n ongerust hart. den uittocht van negers gade. De plantage- en fabrieksbezilters voelen nu ai aat er een einde gekomen is aan de goedkoope arbeidskrachten werkgever en overheid raken uit aen dommel, en de pers draagt er het hare toe bij, de diverse oogen te openen. Ze doet dit in de meest kiesche bewoordingen. Zoo beweert een krant in het'Zuiden: „Ja, een levende neger is als katoenplukker toch altijd meer waard, dan een dio aan het spit gaar gebraden is, of dan een diet door vele kogelschoten doorbóórd niet veel meer kan uitrichten dan de vergelijking met een zeef iin ons doen opkomen." De kranten spreken algemeen over een exodus; en het omhooggaan van de ioonein wórdt door I de negers die achterblijven met vreugde begroetzoodra I zij "hun reisgeld overgespaard hebben, volgen ze de anderen. I De bovengemelde statistieken bewijzen nog meer. De I blanken beweren altijd, dat het groote euvel, dat tot lynchingen l«eidt? het feit is, dat negers het blanken! vrouwen „moeilijk maken", maar van de tien lynch- j gevallen in de eerste helft van 1923 is het slechts bij vier om een vrouw te doen geweest. De blanken zullen dus langzamerhand een ander motief moeten zoeken;, dat te hunner verdediging aangevoerd zal kunnen wor den. De „Indianapolis News" betreurt het feit, dat er algemeen 'gedacht wordt, dat het heele Zuiden' het lyn chen goedkeurt, en vindt, het dus noodig, aam een reeks van vereenigingen en kranten tof toe te zwaaien, die het voor de negers en hun rechten opnemen. Maar ook vele bladen der Noordelijke Staten vinden het noodig te 1 komen aandragen met bewijzen, dat de overheid iin het Zuiden zich dikwijls verzet, tegen den wil van het gepeupel en er zelfs meermalen in slaagl, een lychning te voorkomen. Naar aanleiding van een gevai in Sa- van nah, waar het een sheriff gelukte, de opgewonden gemoederen te bekoelen, niet door geweld, maar een voudig door de brandspuit op de menigte te richten, zegt ae pers daarin een bewijs te zien, „dat de Angel- Sakser het vermogen bezit, zich zelf te regeeren" maar zij vraagt zich niet af, waarom de bewijzen daarvan tiiet wat veafvuldiger geleverd worden. WELKOM, VREEMEDELING. In de badplaats Manebach in Thuringen is tot alle badgasten, vele duizenden in getal, de uitnoodiging gericht de plaats met het oog op de levatismiddelen- schaaischte binnen drie dagen te verlaten. In de hotels cn restaurants worden aan vreemde lingen geen spijzen meer verstrekt. hevige explosie in ooht-ïndm. Op een boorterrein van de Koloniale Petroleum- Maatschappij te Soeban Boeroeng in het Palembang- »che heeft een geweldige explosie plaats gehad, waardoor 35 inlander» werden gewond, van wie er 26 zijn overleden. De Europeanen bleven als door een wonder ge spaard, De schade 1» aanzienlijk. DE MALAISE IN INDIë. Het Bat. Nbl. schrijft Als afdoende tegenspraak op de meening welke mem. den laatsten tijd veel hoort verkondigen als zou de malaise, waaronder wij nu reeds bijna drie jaar gebukt gaan, aan het afnemen zijd, moge dienen net bericht, dat alleen "bij de Weeskamer te Batavia, momenteel driehonderd faillissementen in behandeling zijn. En nog steeds blijft de stroom wassen. DE VLOEDGOLVEN OP DE KUST VAN KOREA. Tokio, 17 Aug. Omtrent de overstrooming op Korea worden nog de volgende bijzonderheden gemeld:- Er zijn enorme verwoestingen aangericht, Voor zoo ver op dit oogenblik bekend ia, werden ongeveer 6000 huizen verwoest en kwamen 1050 personen om. Vis- schers vormen het grootste gedeelte van de slacht offers. Te Wijn in de provincie Heian werden 207 huizen verwoest en 28 personen gedood. In het Teisjoe-district werden 557 huizen verwoest en talrijke huizen bescha digd. Hier zijn 31 dooden te betreuren, terwijl het aantal gewonden 30 bedraagt. Negentienhonderd daglooners 'hebben onmiddellijk hulp noodig. Bijzonderheden omtrent de schade, te Rijoeganto aangericht, ontbreken nog. Het is echter bekend, dat aldaar ae geheele Japansche wijk over- slrooma is en de Chineesche wijk voor een groot üeel De kaden van de haven. Seisen in het Teisjoe-district zijn weggespoeld. De tgeheele omgeving aldaar hep de neger veel geleerd. In Europa Tieeft hij heel wat tovenswijsheid door don omgang met rasgenooten uit andere werelddeelen opgedaan. 'Dc neger uit het Zuiden heeft zich nauwer aangestoten bij dien uit het Noorden, do beweging in de neger-aCtie is grooter en sterker geworden. Do neger in het Noorden heeft het in alle opzichten zooveel beter dan die in het Zuiden. Toén kwam verleden jaar, onmiddellijk volgend op de werk loosheid, een tekort aan arbeiders, Ïmïmigratie is be dimrop terstond onder water. In de Staa spoelden 600 huizen weg of stortten in. De bevu.kiiig is naar alle windstreken gevluclïl. Im verband met het overal verspreid zijn van de bewoners ts het moeilijk de verliezen to ramen. Plaatselijke ja pansche ambtenaren en jxilitieagetnten worden vermist. Te Sonra stortte de kade in wegens den omtzettendon druk van den watervloed. Aldaar werden 100 persoiietq gedood. In het dorp Ryoesen zijn honderden personen gedood. Groote schade werd ook aangericht door het stijgen van het peil der Jaloe. Schepen gingen te gronde, dorpen overstroomden. Uit alle plaatsen kwamen redders toe snellen, maar er heerscht een groot gebrek aan levéns- middelen. Talrijke dakloozen zijn in scholetn en andere openbare gebouwen ondergebracht. Een gedeelté van dé spoorbaan is weggespoeld. Te Pentsjifoe werden de hoogovens nabij de steen kolenmijnen door den watervloed gebluscht. De te velde staande oogst heeft enorm' geledén. HERTOG MUS SOU NI. Naai- uit Rome gemeld wordt, verluidt, dat Mus- aolini binnenkort den titel van hertog zal krijgen. FRANKRIJK EN ENGELAND, Het Fransche antwoord op de Jongste Engelsche nota Is In de maak. Zoo blijft het maar heen en weer scharrelen, en vorderingen worden er niet gemaakt. Men mag benieuwd zijn, wat ten slotte uit deze schrijverij gebrouwen zal worden. En intusschen gaat de ontwrichting van den wereldhandel haar gang. Veel verwachting behoeft men niet te koesteren van den eindelijken uitslag. Frankrijk en België, zoowel als Engeland, zullen wel grootendeels op hun standpunt blijven staan, want per slot van rekening gaat het er voor leder om, wie het eerst en het meest geld uit den Duitschen faillieten boedel zal krijgen. Dit is nu wel duidelijk gebleken uit de nalatig heid van Frankrijk en België in de betaling van hunne schulden en zelfs van de renten dier schul den, aan Engeland, Frankrijk, zoowel als België, verschuiven die be taling onder verwijzing naar de nalatigheid van Duitschiand) en zoo draait het in een kringetje rond. Enfin, de volgende week zal Poincaró, na met België overleg gepleegd te hebben, zijn nota wel weer gereed hebben. In afwachting daarvan zullen we maar geen melding maken van den vermoedelijken inhoud die de een hoopgevend! noemt, en de ander daarentegen weer pessimistisch bekijkt! De advocaterij 1» nog lang niet uitgeput, vneeaen wo. naklanken van de dheyfus-zaak. Uit Londen, 17 Augi. Majoor Esterhazy, de op steller van het bekende borderel in de Dreyfus-zaak, is te Harpended ini Hertfordshire overleden, waar hij onder een schuilnaam leefde. de beperking der zeestrijdkrachten. Washington, 17 Aug. Het verdrag betreffende de beperking der bewapening ter zee en het vier-mo- gendheden-verdrag betreffende de Stille Zuidzee zijn beden van kracht geworden, toen de vertegenwoordi gers van alle onderteekenende mogendheden for meel de ratificaties op het ministerie van Bulten- landsche Zaken hadden uitgewisseld!. Onmiddellijk daarop heeft het ministerie van Marine orders uit gevaardigd voor het schrappen van die Amerikaan sche schepen van het vlootprogramma, welke vol gen» de bepalingen van het vlootbeperklngsverdrag van het program moeten worden afgevoerd Acht en twintig schepen (750.000 ton gezamenlijk) «uilen ge sloopt of niet afgebouwd worden. STROOPTOCHTEN RONDOM KEULEN. Keulen, 16 Aug. In Keulen zelf is alle» rustig. Op het platteland in de omgoving echter worden door de arbeiders ware strooptochten gehouden en alles, wat eetbaar is, wordt van de velden geroofd, i Het groote nadeel hiervan, is, dat men hierbij heit te velde staande gewas, dat nog niet rijp is, uitrukt, en' de kleine planten vertrapt, waardoor de levensmidte delenvoorziening voor de naaste toekomst groot ge vaar loopt. De boeren staan hier machteloos tegenover. Dei Keulsche politie heeft in enkele gevallen tegen der gelijke benden kunnen optreden, doch de stroope- rijen geschieden op zoovele plaatsen, dat men er fei telijk niets tegen doen kan. In Ehrenfeld, waar sedert Maandag gestaakt werd, is men heden weer aan het werk gegaan. DE BANKBILJETTENPRODUCTIE IN DUITSCH- LAND. Berlijn, 17 Augustus. In verband met de voort durende depreciatie van de mark en de verbazende prijsstijgingen, mtsgaders de verhoogingen der loo- nen en ook de verbetering der salarissen der ambte-1 naren, om niet te spreken van de kolossale toene ming der productiekosten, moeten er voordurend nog meer bankbiljtten worden gedrukt. De rijksbank j heeft Maandag 10 billioen in het verkeer gebracht. Dinsdag waren het meer dan 12 billioen. Vervolgens iederen dag 3 billioen meer dan den vorigen dag. Gis- j toren kwam de papiergeldfabricatie op 18 billioen. j Vandaag zullen er 19 billioen uitkomen. Daarbij zal het echter geenszins blijven. De behoefte aan geld is zoo ko'osbaal. dat de tegenwoordige productie nog verder moet worden verhoogd. Reeds in het begin van de volgende week zal men de productie verdub belen, zoodat er dan 30 billioen per dag in liet verte keer zullen worden gebracht. Niettegenstaande deze kolossale arbeidsprestatie der bankbiljeuenpersen, is het nog niet gelukt om het gebrek aan geld op te' heffen. De banken moeten nog steeds met- noodche-i ques betalen en slechts een gedeelte van de noodige bedragen bestaat uit werkelijk rijkspapiargeld. Ook in het rijk worden in allerhande drukkerijen nu banknoten vervaardigd, Men is voornemens binnen kort met een biljet van 100 millioen. voor den dag te komen. Op het oogenblik zijn echter nog slechts ruiml 100 billioen bankbiljetten in omloop, hetgeen in goudwaarde berekend per hoofd der bevolking nog niet eens veel is. HEVIGE BRAND TE RANSDAAL. 3 Boerderijen in vlammen opgegaan In het gehucht Ransdaal bij Kommen (L.) is Woens dag een groote boerderij, toebéhoorende aan de Weduwe Eussen, door den bliksem getroffen en iin vlammen opgegaan. Twee belendende boerderijen, waarvan, een kléme, toebehoorende aaw Winthagen en bewoond dioor den landbouwer Vroomep en een grootere, toebehooren de aan Leehuizen, werden eveneens door het vuur aangetast. Daar nergens in de omgeving 'brandbl'usch- m'ateriaal 'beschikbaar was, kon het vuur niet bestreden worden en verbrandden deze woningen eveneens. Slechts i een paar kale muren bleven staan. Een paar paarden, 1 die zich in de schuur bevonden, konden gered worden, i Enkelé varkens en wat klein vee, kwam ook' in. de vlammen om. Het grootste deel der meubels verbrandde. Een dochtertje van de Wed. Eussen, dat niet kaïn loo- pen, kon zich met moeite redden door het huis uit 1 te Kruipen. De daktooze gezinnen zijn ltn concertzalen te Ransdaal ondergebracht. EERVOL ONTSLAG. Op verzoek is eervol uit 's Rijks dienst ontslag ver leend aan den heer J. Mulder, belasting omlvanger te Alkmaar voor de buitengemeenten. HET ONGEVAL MET EEN DORSCHMACHINE. Omtrent het ongeval met een dorschmachine te Westerlee, meldt men nader aan „De Msb." dat de pijp van den stoomketel bij het dorschen in aanra king kwam met het hoogspanningsnet. Vijf arbeiders bleven) aan de draden hangen en werden bewuste loos. De nog jonge arbeider J. Egges, uit Winschoten was direct dood. De toestand der anderen is mol ho^ pélnos. I REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. De directeur der Posterijen en Telegrafie maakt in de „St.Ct." bekend, dat op 5 Sept. (bid- en dankdag, in verband met het Regeeringsjubileum van de Ko ningin) de post-, telegraaf, .en telefoonkantoren e.'n hulpkantoren .alsmede de post-, telegTaaf- en tele foonstations van 9 uur v.m. tot 1 uur nam. gesloten zullen zijn. Met dien verstande evenwel, dat kanto ren, welke te 8.30 uur v.m. openen, dien dag te 8 uur v.m. worden opengesteld en dat hulpkantoren en sta tions, welke te 8.30 of 9 uur openen, zoo mogelijk, eveneens te 8 uur geopend' zullen zijn. Van 1 uur n.m. af geldt, althans voor den telegraaf en telefoondienst, voor alle kantoren en stailons ver der de gewone openstelling als op werkdagen. OFHEFFING VERKEERSSTREMMING De dubbele draaibrug over het Noordhollandsch kanaal, genaamd de Friesche brag, te Alkmaar, zal i met ingang van heden weder voor het verkeer zijn: opengesteld. LIJKAUTO DOOR STOOMTRAM AANGEREDEN. Woensdagmiddag werd met een lijkauto van de begrafenisonderneming Kramer, te Arnhem, een lijk vervoerd naar Benschop om aldaar op morgen ter aarde te worden besteld. Bij het uitrijden van de boerderij moest men de rails van de Stoomtram Velp—de Steeg oversteken. Vermoedelijk doordat de ruit van de lijkauto door den regen was beslagen, merkte de chauffeur te laat de naderende stoomtram., zoodat een aanrijding niet meer was te voorkomen. De train pakte de auto in het midden van de caros9erie en over een afstand van vijftig Meter ging het voort, eer de tram tot stil stand kwam. De chauffeur en een naast 'hem zittende man wa ren uit de auto gesprongen en werden aan hoofd en handen ernstig gewond door glasscherven van de auto en door de machine. De auto werd totaal ver nield. De lijkkist was maar weinig beschadigd. Met een spoedig uit Arnhem gehaalde lijkauto werd het lijk naar Benschop overgebracht. F. A. MOEREL. f Te Oudewater is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden de heer F. A. Moerel, R. K. lid der Tweedei Kamer. Opvolger van den heer Moerel als lid der Tweede Kamer is de heer A. J. Loerakker. Het nieuwe Kamerlid is woonachtig te Schoten. Hij is voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Bloemist-, Tuin-, Land- en Veenarbeiders en lid van den Raad van Beroep van de Nederlandsche Diocesane Land bouw Onderlinge Ongevallen- en Ziekteverzekering. Het landbouwerselement in de Tweede Kamer wordt wèl versterkt; verleden week de veehouder Leenstra, deze week de landarbeider Loerakker. IN BESLAG GENOMEN. De politie te Utrecht heeft in een drukkerij aldaar een aantal pamfletten met beleedigenden inhoud voor de Koningin en overige leden van het koninklijk Huis, in beslag genomen. DALING DER RIJKSMIDDELEN. In het tweede bladi vermelden we, dat de rijksin komsten over Juli dit Jaar ruim 6K millioen minder bedragen dan over dezelfde imaand van het vorige Jaar. De met onverminderde kracht aanhoudende eco nomische malaise drukt hoe langer hoe meer haar stempel op de opbrengst der Rijksmiddelen. Blijkens den Middelenstaat komt deze achteruit uitgang voor het grootste deel op rekening der in komstenbelasting, die over de afgeloopen maand f 4.05 millioen, du» bijna 30 pet., minder heeft opge bracht. Bijna alle onderdeelen hebben minder opgebracht dan vorig jaar, b.v. suikeraccijns, accljnH op gedistil leerd, invoerrechton, zegol- en roglatratiorochton, di vidend- en tantiemebolasting, allos wordt minder. Dit is oen toeken, dat de handel in ongunstige om standigheden verkeert. Houdt men dan in 't oog de geraamde tekorten, en de nadeelige sloten van de loopende rekeningen, van den, Staat, van het spoor en van de post, dan is er gegronde reden voor bezorgdheid. Het 'totaal der Staatsuitgaven, te dekken door be lastingen en andere gewone inkomsten, bedraagt thans c.a. 700 millioen, tegen nog geen 200 millioen gulden in 1913. Dergelijke cijfers spreken voor zich zelf en laten duidelijk gonoeg zien dat, geheel afgezien Van even tueel nieuw aan 'te boren bronnen van inkomsten door den, nieuwen Minister van financiën, de uiterste zuinighoid moet worden betracht, wil het ten slotte niet spaak loopen met den toestand van 's lands fi nanciën. Hetgeen we op bezuinigingsgebded van den nieu wen minister van financiën te vorwachten hebben, zullen we echter 9poedig genoeg zien uit de in Sep tember to publiceerem Millioenennota. MINTSTE RCOLIJN. De heer H. Colijn heeft, in verband met zijn be noeming tot Minister van Financiën bericht inge zonden dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. DRIE JONGELUI VERMIST. Sedert 6 Augustus worden drie jongelui uit Leiden, vrienden, die een tochtje per rijwiel maakten maar het Oosten van ons land,' vermist. Vermoedelijk zijin zij de Duitsche grens overgetrokken en worden ze im Duitschiand vastgehouden. De ouders van oen dei- knapen kreeg uil Yento telefonisch bericht dat er £'35 l'osgeld moest worden betaald voor elk dier rijwielen die in Duitschiand moeten zijn vastgehouden. De ouders hebben zich beklaagd aan hel Duitsche consulaat, vanwaar een onderzoek zal worden ingesteld. TLGEN HET AUTOBUS- EN ZWEM-GEVAAR DeRaad van Bergen verbood hel rijden met motor rijtuigen, ingericht voor meer dan acht personen, over de Breellan in d,e richting Schooii, en wex over het gedeelte van dien weg loopende van do kruising lireo- laan—Stationstraat—Üldonbruglaan at tot dein Duinweg. B. en W. zullen in bijzondere gevailein ontfieBfing kunnen verleenen, welke bepaling is opgenomen om hel doorgaand verkeer der .autobussen 'van Aikrnuar— Schoorl niet te belemmeren. De verordening Wordt, direct afgekondigd en van kracht verklaard. Do burgemeester heeft aan het publiek beleend gemaald hoe men in zee moet baden onder «m met toezicht, terwijl aan alle ouders wordt geraden een volwassen per soon het oog te laten houden op badende kinderen, daar dezen zich geen rekenschap zullen govetn van de gevaren aan het baden in de Noordzee verbonden. "T ZAND. Wij vernemen, .dat Wed. J. G. dé Wit, onlangs over lieden, een bedrag van f 1.000 gelegateerd heelt aan dé R. K." Kerk alhier, "T ZAND. Het aantal aansluitingen aam, bet ©Lectrisch net der gemeente, zal' Jn de kom van ons dorp niet miudefi- dan 150 bedragen. Tot heden bod'roeg het aauta. per- ceelen, dat door „Electra" van electrisch licht werd voorzien, 106. BURGERBRUG. De verbouw der O. L. Schoof alhier, is:gegund aan de laagste inschrijvers, t.w. het timmerwerk en metsel werk aan den heer A. Eriks Az. alhier, voor respectieve lijk f 1780 en f 1980. en het schilderwerk aan den heer J. Bes te Tuitjenhorn voor f 513.40. NIEUWE NIEDORP. Alhier heeft zich de heer D. Rempt als rijksveearts gevestigd. NIEUWE ♦NIEDORP. Donderdagavond 10 dezer vergaderde de Sociëteit „Over.de Helft" alhier, in het lokaal van den heer J. Peetoom met een 10-tal leden. Voorzitter de heer J. B. Willeen, dio de vergade ring opende, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Do penningmeester, do heer S. v. d. Stok, doet re kening en verantwoording, waarbij het batig saldo f 30.53 blijkt te bedragen. De heeren H. Wilbrink en J. Keetman hebben de rekening nagezien en in orde bevonden en de pen ningmeester wordt gedecharcheerd onder dank voor hot richtig beheer. Volgt beschrijvingsbrief voor dé algemeene verga- lering van den Ned. Kolfbond op 19 September te Spanbroek. Voorzitter wijdt waardeerende woorden aan den heer C. Bijpost, het overleden bestuurslid van den Band. Voorzitter stelt voor om namens „Over de Helft" als Bondsibestuurslid aan ie bevelen den heer Jn. Stam mes, wat algemeen wordt goedgevonden. Aan de aangesloten clubs zal bericht gedaan worden, dat de heer Stammes door ons is aanbevolen als lid van het Hoofdbestuur. Voor den wedstrijd vanwege den Ned. Kolfbond, op 17, 18 en 19 Sept. a.s. te Spanbroek, worden door, „Over de Helft" als korpskolvers gekozen, de heerfin Jn. Groet, Jn. Stammes en D. Blaauboer Jnz. De heer J. Goet, wordt tot afgevaardigde benoemd voor de Bondsvergadering. Als plaatsvervangende korpskol vers worden benoemd de heeren P. Koopman, J. B. "Wilken en Jn. Keetman en als juniores zullen mede spelen de heeren Wilbrink en Meijer. De beschrijvingsbrief behandeld zijnde, is bestuurs verkiezing aan de orde. In plaats van de heeren .T. B. Wilken en P. Koopman, aftredend en niet herkies baar, worden de heeren IJ. Meijer eni H. Wilbrink als bestuursleden benoemd; De rondvraag levert niets oj) en voorz. brengt dank aan het afgetreden bestuurslid, den heer P. Koop man. voor hetgeen hij in deze functie voor ons heeft gedaan en beveelt de belangen der sociëteit bij de nieuwbenoemde bestuursleden weder aan. De heer S, v. d. Stok brengt voorz. dank voor de wijze waarop deze steeds die functie waarnam en hierna wordt de vergadering gesloten. In bestuursvergadering, Donderdagavond ]l. na afloop der ledenvergadering gehouden, werd tot voorzitter gekozen de heer IJ. Meijer. LUTJEWINKEL. Vrijdagavond vergaderde de Ilarddraverijvereeni- ging „Lutjewinkel-Weere" ten huizo van1 den heer R. Nap. Na opening door den voorzitter, den heer K. Boe ket, werden de notulen der vorige bijeenkomst gele zen en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de baan voor de eerstvolgende harddraverij, te houden Zon dag a.s., wordt aangelegd door den heer G. Kuiper, terwijl toestemming is verkregen voor het gebruik van den weg. Aangegeven voor deze harddraverij zijn 14 paarden. Bericht is ingekomen, dat Winkels Harmonie do j draverij met muziek zal opluisteren, terwijl de heer Grapendaal heeft medegedeeld aanwezig te zijn om den avond met zijn voordrachten te vullen. Het is voor de vereeniging te wenschen, dat ook de natuur j medewerkt tot het slagen van dezen dag. WERVERSHOOF. Aan den heer A. Slot is op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester dezer Gemeente. NIEUWE NIEDORP. 'De Rijksontvanger alhier, de heer J. M. Noordijlc, is overgeplaatst naar Si'ttard. Daar de heer Noordijk bij do Jongste Raadsverkie zingen als Gemeenteraadslid ls gekozen, komt voor hem als Raadslid in de plaats de heer P. Blokker. GEMEENT EANNA PAULOWNA- Geboren: Pieter, z. v. W. Waiboer en van G. J. Kossen. Eliza, z. v. G. Meorveld en van T. Hoenson. Overleden: Hendrikus Swierts, oud 74 jaar, echtgen van C. Boon.

Schager Courant | 1923 | | pagina 10