Scliager Courant VIERDE BLAD. Raad Nieuwe Niedorp. Zaterdag 1 St plember 1923. 66ste Jaargang. No. 7291. Vergadering van den Raad op Vrijdag 31 Aug. 1923, - des avonds half acht. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. Na opening om acht uur, volgt lezing der notulen, die onveranderd onder dankzegging aan den secre taris. worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van B. en W. van Barsingerhorn, dat de Raad dier gemeente de balans en verlies- en winstre kening van den gemeenschappelijken keuringsdienst heeft vastgesteld op de bedragen, genoemd in het eerder toegezonden jaarverslag van dien dienst. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel van het gemeentebestuur van Hoogwoud om het vervolgonderwijs aan de Langereizerschool op te heffen en injverband daarmede aan het onder wijzend personeel aan dien cursus eervol ontslag te verleenen. Geadviseerd wordt in dien geest te besluiten. De heer Borst zegt dat er zeker niet veel animo voor vervolgonderwijs zal wezen, terwijl de heer De Groot zegt dat dit vorig jaar ook al zoo was. Voorzitter zegt dat voor onze gemeente deze zaak ook nog wel aan dé orde zal komen. Dat er voor Lsngereis geen animo bestaat, kan spr. wel begrij pen. Het besluit van Hoogwoud wordt goedgekeurd. Aan de orde is de vaststelling van de instructie van de schoolverpleegster. Na voorlezing, merkt mevrouw Maats op dat de oude instructie van de schoolschoonmaakster wel ver anderd mag worden, ze (de instructie) is nog al lang en de instructie door den Inspecteur vastgesteld, moet toch op te volgen zijn. Voorzitter gelooft niet dat er één school ln Ne derland is dief dergelijke instructie voor de school schoonmaakster zal opvolgen. Spr. vindt het echter wel goed dat de schoolverpleegster toezicht houdt op het schoonmaken der school. Er is wel eens ge klaagd over het schoonmaken. De heer Wit vraagt of het de bedoeling Is hef hoofd der school geheel te ontheffen van de zegging schap. Voorzitter msent van niet geheel, maar ais er iets aan te merken valt, kan de schoolverpleegster waar schuwen. De heer Borst dacht dat hier het scnoonmaken wel goGd geschiedde, beter dan te Moerbeek. De heer De Groot herinnert zich ook dat het schoon- maken volgens het schoolrapport te Moerbeek wel wat te wenschen overliet. Op verzoek van mevr. Maats wordt nu de instruc tie voor de schoolschoonmaakster in behandeling genomen. Mevrouw Maats zou dan de vloeren geolied willen hebben, het werkt lichter en dat vegen alle dagen is verkeerd. De heer Visser denkt dat het voordeel wel tegen de kosten zal opwegen. Mevrouw Maats heeft gehoord dat de kosten voor 3 lokalen de eers'te keer f25 bedragen. Besloten wordt met de 3 lokalen te Nieuvye Nie dorp de proef ,te nemen. Voldoet de proef, dan kan het ook te Moerbeek gebeuren en voor de Langereizer school Hoogwoud er op wijzen. Het afwasschen van ,de ramen wil mevr. Maats elke week gebeurd zien en niet zooals in de instruc tie staat éénmaal in de 4 weken. De schoolschoon maakster moet dat maar jn overleg met de school verpleegster regelen, oordeelt voorzitter. Artikel 6: het schoonhouden van speelplaats enz. kan wei vervallen, meent mevr. Maats, dat is geen werk voor de schoonmaakster, evenals art. 7 over het aanmaken van fJe"kachels, daar er nu gaskachels zijn. Voorzitter vreest dat de goedkeuring van den In specteur niet op de wijziging zal worden verkregen, maar het is te probeeren. De heer Borst meent dat het hoofd der school ^>ok wel de hafid een beetje lichten moet met deze in- Btructie. Mevr. Maats meent dat wanneer, de inspecteur de wijziging niet goedkeurt, hij maar een® bij haar ge stuurd moet worden. Algemeen gelftóïi. Voorloopig vastgesteld wordt de rekening der ge meenschappelijke gasfabriek, evenals die van de ge meente. De balans en winst- en verliesrekening der gas fabriek geeft aan een winstsaldo van f 1077.21/-£. Naar aanleiding van de opmerking van mevr. Maats dat het badgas goedkooper moest wezen, volgt een gemoedelijk praatje over baden en zwemmen. Door den heer Borst wordt rapport uitgebracht ov*r de gemeenterekening. De ontvangsten bedroegen f 103892.84, de uitgaven f 99667,98 H, batig saldo f 4224.85^. Op- of aanmerkingen zijn er niet en dank wordt gebracht aan den ontvanger voor zijn keurig beheer. De rekening wordt goedgekeurd.' j Een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1923 i wordt vastgesteld tot een bedrag van f5319.50K. Voorzitter wijst op het faveurtje dat de plattelands- j gemeenteen hebben voor de steden, omdat voor leer lingen van de H.B.S. niet meer verhaal op de ouders der kinderen mogelijk is, maar de gemeente het moet betalen. Volgend jaar zal dat een bedrag van onge veer f2000 kosten. B. en W. bieden don Raad aan de gemeentebegroo- ting voor hst dienstjaar 1924. Ze sluit in ontvangst en uitgaaf op f78379.97H en f15000 buitengewone ontvangsten en uitgaven, als ka.sgeldleenin^. Voorgesteld "wordt door B. en W. om op zijn ver zoek aan den heer F. Rutsen alhier ongeveer 1200 M2. grond te verkoopen, voor den bouw van een woning ten westen van de perceelen van de Woningbouw- vereeniging aan het westeinde, tegen 60 cent per M2., op voorwaarde dat voldaan wordt aan de door het ge meentebestuur te stellen eischen omtrent het uiter lijk aanzien der te bouwen woning met omgeving, de rooilijn en de afscheiding en overpad wordt ver leend van het woningbouwcomplex tot het overige gedeelte van het perceel. In comitévergadering heeft de Raad reeds eerder over deze aanvraag gesproken, maar thans moet in openbare vergadering de goedkeuring er aan worden gehecht. Ook aan de teekening moet de goedkeuring worden gehecht. Algemeen goedgevonden. Voorgesteld wordt een gaskachel te plaatsen op de secretarie. Gehoord het rapport van den heer Veurman, dat de kosten niet meer bedragen, kan de heer De Groot met het voorstel meegaan. De heer Wit vraagt naar de kosten. Meegedeeld wordt van f100. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. goed gekeurd. Daarna komt in behandeling de aanvraag van het schoolbestuur in 't Veld om de noodige gelden te ver krijgen voor den bouw van een 5e schoollokaal. Voorzitter zegt dat B. en W. gehoord hebbende de bespreking van den heer Gerhard, lid van Ged. Sta ten, wel oordeelen dat in de toekomst een 5e lokaal noodig zal zijn. Maar ook de heer Gerhard ging in de richting dat het niet zoover behoefde te gaan, dat met een kleiner hulplokaal kon worden volstaan. Van het schoolbestuur is nu teekening met begrooting in gekomen, maar de begrooting kwam B. en W. wat heel hoog voor. Zij hebben daarom dén bouwkundige Vis er heen gestuurd, hebben ook zelf gekeken en de heer Vis -heeft nu een teekening ingediend, waar van de begrooting heel wat minder was dan die van het schoolbestuur. Die teekening is nu in handen ge steld van het schoolbestuur. B. en W. weten nog niet of het schoolbestuur met dat plan meegaat. De heer De Groot zegt dat de tijd tekort was, om het plan van B. en W. onder de oogen te zien. Voorzitter zegt, dat het schoolbestuur dan ook al be zwaar maakte om het zoo spoedig te behandelen. Dat het zoo lang duurt is de schuld van het schoolbe stuur, maar 9pr. hoorde van mijnheer Wan Hest, dat ook het schoolbestuur weer afhankelijk was. Het plan zal dus in een volgende vergadering worden be handeld. De heer De Grot vraagt of de plannen aanmer kelijk in kosten verschillen. Voorzitter: Ja, heel wat. De heer Visser zegt dat het plan van B. en W. Is toegelicht aan het' schoolbestuur en het maakte geen bezwaar. De heer De Groot: Is het zoo dat er een lokaal op gezet kan worden? Voorzitter: Neen er naast, juist dat er op zetten maakte het plan zoo duur. De heer Visser heeft den indruk gekregen dat de 4 heeren die er van het Schoolbestuur waren, wel met bet plan van B. en W. mee zouden kunnen gaan. De heer De Groot merkt op dat de Raad dus nu niet verder op de plannen kan ingaan. De heeren Gaijaard en Visser wijzen er op, dat B. en W. de zaak zooveel mogelijk bespoedigd hebben. De heer Vis heeft ook nog een bezoek gebracht aan den Inspecteur. De heer De Groot meent dat wanneer B. en W. het schoolbestuur een dag of 3 eerder hadden opge roepen, de zaak eerder onder de oogen was gezien. De heer Visser wil dat wel gelooven, maar 15 Aug. kregen B. en W. de teekening. Zoowel spr. als de heer Gaijaard wijzen nogmaals op den spoed dis B. en W. hebben betracht en de heer Gaijaard vond het jammer dat het schoolbestuur niet voltallig aan wezig was bij de conferentie met B. en W. Voorzitter zegt dat we dus de dingen maar zullen afwachten die komen zullen. Alvorens de vergadering te sluiten, zegt voorzitter, rest mij nog een enkel woord te zeggen bij het af scheid van twee scheidende leden. Mevrouw Maats, uw zittingsduur is van korten tijd geweest, maar toch heb ik de overtuiging gekregen, dat door u met ambitie de zaken hier werden besproken. Hoewel uw raddigheid wel wat te ^wenschen overliet, was u trouw op het appèl. Ik dank" u oprécht daarvoor. U, mijnheer Borst, heeft een zittingsduur van 4 jaar doorgemaakt en ik heb u leeren kennen als een trouw en oprecht raadslid, die de punten die in be handeling kwamen, naar uw beste weten behandelde en rond en ridderlijk voor uw opinie uitkwam. Deze 4 jaren is u steeds op uw post geweest, zooals het een ieder betaamt, en hebt naar uw beste weten de belangen van Nieuwe Niedorp behartigd. Ook u dank ik daar oprecht voor. En nu is er nog een, die als raadslid dez^ laatste zitting heeft bijgewoond en ik, hoop nu niet te ze nuwachtig te worden. De redenen waarom ik mij niet meer als raadslid herkiesbaar stelde, waren tweeër lei. De eerste was, dat hoewel de wet het toelaat dat de burgemeester tevens raadslid is, er toch oogenblik- ken waren, dat ik dacht ik wou dat ik nu maar geen lid van den Raad was, wanneer ik voor mijn opinie moest uitkomen. En dan was er nog een tweede reden. Ruim 30 jaar lang ben ik onafgebroken raadslid geweest. 30 Jaren ls een langen tijd, en wanneer men daaraan denkt, dan vraagt men zich wel eens af of het geen tijd wordt om op te stap pen, of men niet te oud wordt en of het niet goed is plaats te maken voor Jongeren. Ook daarom heb ik me niet meer verkiesbaar gesteld. En nu rest mij nog de gemeentenaren, die mij 30 jaar hun onbepaald vertrouwen schonken, daarvóór irijn oprechten en weigemeenten dank te brengen. De heer Visser gelooft zeer zeker de tolk van de gemeentenaren te wezen, wanneer hij den Voorzitter dank brengt voor hetgeen hij in 30 jaren voor de gemeente heeft gedaan. U heeft straks gesproken over ridderlijk en oprecht, dit is minstens evenveel van toepassing op u. Ik geloof d&arom de tolk vah de gemeente en den Raad te wezen, als ik u daarvoor dank zeg. Ik hoop dat het u nimmer zal berouwen dat u als raadslid afscheid heeft genomen. Ik ben het volkomen met u- eens dat er omstandigheden kunnen voorkomen, dat het, burgemeester zijnde, moeilijk is als raadslid kleuT te bekennen, maar ik hen bang dat er ook nog wel eens oogenblikken zul len komen dat u zult denken, was ik nu nog maar raadslid. Ik hoop, dat u als hoofd der gemeente en als voorzitter nog vele jaren hier aanwezig mag blij ven. De heer Borst zegt dat het ook voor hem een zware taak is als raadslid te scheiden en de door voorzitter tot hem gesproken woorden waren recht gekozen. Ik dank voorzitter, raadsleden en secre taris voor.de aangename samenwerking en hoop dat die samenwerking ook in den nieuwen Raad zoo zal zijn. Mevrouw Maats dankt Voorzitter ook voor de vrien delijke woorden tot haar gesproken. Het spijt haar dat zij voor zoo'n korten tijd hier heeft gezeten. Hierna sluiting. WINKEL. Uit het verslag der Gasfabriek over 1922 blijkt, dat als gevolg van de invoering van het vast recht, berekend naar een verbruik van 25 M3. per maand, waardoor de gasprijs kon worden verlaagd, het verbruik ïn 1922 met 27.2 pet. is toegenomen. Verbruikt werd 987.918 Kg. steenkool, waaruit 343.9(1/ M3. gas werd geproduceerd. Te Winkel werd over de meters verbruikt 135.648 M3. of 452 M. per M3., tegen 341.2 M3.. in 1921. In de andere gemeenten werd verbruikt 162.075 M3. Lokaal verwarming,in 1922 voor 't eerst in toepassing ge bracht, verbruikte te Winkel 2691 M3., in de andere gemeenten 7281 M3. In Winkel waren geplaatst 225 gasmeters en 75 munt meters; in de andere gemeenten 246 gasmótérs én 106 muntmeters. Cokes werd geproduceerd 13506 H.L., waarvan 7600 H.L. werden verkocht. Gruis 1500 H.L., waarvan 484 H.L. werd verkocht. Teer werd geproduceerd 47393 Kg. waarvan nog een v -.orraad was op 1 Januari 1922 van 54000 Kg. In 1922 werd 52473 Kg. verkocht. ..Die prijs bedroeg echter f 1.16 per 100 Kg., tegen f 4.54 in 1921. De finantieele resultaten zijin gunstig te noemen; sloot 1921 met een nadeelig saldo van f 4790.72, 1922 sluit met een batig saldo van f 1077.21^1.

Schager Courant | 1923 | | pagina 11