Raad Winkel. TWEEDE BLAD. Reclames. Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws Dinsdag 4 September 1923. 66ste jaargang. No. 7292. Vergadering van den Raad. op Zaterdag 1 Septem- >er 1923, des morgens 10 uur, in het gymnastieklo kaal van de Openbare Lagere School. Afwezig Mevrouw HoutkooperDol, die niet ter ergadering kan komen. Voorzitter de hoer J. Koomen Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran- Icrd worden goedgekeurd. Voorz. zogt, dat de waterafvoer, vorig maal door' Jen hoer Peetoom ter sprake gebracht, nog niet in j >rd© is gemaakt,' doordat d'e stratenmaker eerst! oaar de Weere moest, A.s. week echter zal het wel in >rde komen. Van den Raad van Staten was, naar aanleiding /ah het beroep van den Raad tegen het besluit van iedL Staten inzake de salarisregeling voor den ont vanger, bericht ingekomen, dat tot 6 Augustus de corr espondentie enz. over deze zaak ter inzage lag en in jen 2e schrijven wordt medegedeeld, dat op 15 Augus- us gelegenheid bestaat, bet standpunt door de par ijen ingenomen, toe te lichten. Iu verband me de gewijzigde meening van Ged. Staten meenden B. en/ W. er niet te'moeten heengaan Do heer Breebaart zou bet toch goedgevonden heb- >en, dat desnoods per brief gewezen was op de ver-j inderde houding van Ged. Staten.,Het zou) misschien tanleiding hebben kunnen geven, dat Winkel in 't felijk werd gesteld. Voorzitter zegt, dat B. en W. geen vrijheid vonden lie kosten te maken. De zaak zelf is zoo duidelijk omschreven en het punt, door deni heer Breebaart ge- loemd, is ook daar voldoende bekend. De heer Breebaart zegt, dat we nu maar zullen af- /achten. Ged. Staten hebben goedgekeurd bouw- en woning1-1 erordening, suppletoir© begrooting, betalingen uit nvoorziene uitgaven en af- en overschrijvingen. Van het Prov. Waterleidingbedrijf is bericht inge- .omen, dat de aannemer van bet leggen der buizen oor de herstelling achter de kerk, bereid is voor die verstelling de vergoeding op f 300 te bepalen. Voorzitter zegt, dat bet gewenscht is, dat die her stelling in een kort verloop gebeurt. De f350 zijn reeds ontvangen. De heer Kamp vraagt, of de f 1500 voor het straat werk ook al door den aannemer zijn betaald. Voorzitter antwoordt ontkennend, om het bedrag zal worden gevraagd. Van den heer K. Zeilemaker Jz. ia een adres inge-1 komen, waarin meegedeeld wordt, dat zijn huis en erf naast het schoolplein is gedegen, dat nogal eens gla zen worden ingegooid en ook dakpannen het moeten ontgelden. Gevraagd wordt, daaraan de aandaclt te willen schenken en medewerking van het Hoofd' der school of politietoezicht wordt gevraagd. Waar het hier geldt de bevoegdheid van dien Bur- gemeester, zegt voorzitter, dat zijn aandacht er op gevestigd' is en de politie mededeeling is gedaan, De heer Kamp zegt, dat het moeilijk gaat 's avonds het schoolplein af te sluiten x Voorzitter erkent dat, het is ook nog een mooi speelplein en de vraag is, of het juist na schooltijd gebeurt. i De heer Kamp meent, dat wanneer het tenminste na schooltijd gebeurt, het moeilijk, is voor het Hoofd, der school om toezicht te houden Ged. Staten hebben goedgekeurd het vermenigvul- digingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting op 1.2 te bepalen. Van den Inspecteur #er Belasting is bericht ont vangen, dat voorloopig over den dienst 19231924 een uitkeering zal plaats hebben naar een geraamd be drag van f20.000. j Voorzitter doet nu mededeelingen over den stand van het straatwerk dat de 80000 gekochte steenen niet geheel voldeden naar het oordeel van B. en W. en dat het aantal minderwaardige steenen geschat werd op hoogstens 10.000 en tenslotte is met den le verancier overeengekomen, dat voor die minderwaar dige steenen f 10 per 1000 stuks minder betaald zou worden. Wat, de aanvoer der steenen betreft, op spoed zal nog eens worden aangedrongen. Door den hoer Kamp wordt ter sprake gebracht het gebruik van kleine steentjes voor het Lutjewinkel- der paarden pad. Voorzitter zegt, dat er goede steenen en halve stee nen uit de loopstraat worden gebruikt. De beer Kamp zeg, dat bet paardenpad gemaakt wordt van halve steenen en van stukjes en dat is niet het besluit van den Raad geweest. Door den secretaris worden de notulen dier verga dering nageslagen en daarin staat, dat voorzitter nu weet dat de Raad is voor .goed nieuw werk eni daar voor f7000 te Ieenen. Voorzitter meent, dat er dus niet staat1 d!at voor het paardenpad' heele steenen gebruikt moest worden. De heer Breebaart: Maar moet het nu speciaal ge zegd worden. Spr. meent dat uit de notulen duidelijk genoeg blijkt, wat de Raad wilde. De heer Kamp zegt, dat de Raad zich heeft uitge sproken tegen lapwerk, maar goed werk wil. Voorzitter: Dit is goed werk. Spr. staat er borg voor dat het pad het 25 jaar houdt. Het was den Raad be kend dat do uitkomende goede en halve steenen voor het paardenpad gebruikt zouden worden. De beer Breebaart zegt van oude steenen voor het paardenpad, geen halve. Voorzitter neemt het niet voor zijn verantwoording dat de halve steenen zoo maar uitgeworpen worden. De lieer Kamp: En ik neem dit werk) niet voor mijn verantwoording, spr. noemt het lapwerk. Voorzitter zou het geld weggooien vinden, als de halve steenen niet werden gebruikt eni moet dat ont raden. De Raad moet nu maar een besluit-nemen. De heer Kamp: We behoeven geen' nieuw besluit te nemen, dat besluit is er aL Voorzitter oordeelt, dat waar aanmerking! op het werk wordt gemaakt, de Raad' uitspraak- moet doen, maar hij zal er niet voor stemmen. De heer Breebaart wil, wanneer er geen goede heel© steenen zijn, wachten met het paardenpad. voorzitter noemt wachten het allerslechtste wat er gedaan kan worden, De heer Breebaart: Dan nieuwe steenen. De heer Kriek was van oordeel, dat er geen pruts werk werd gemaakt. Spr. is wel voor het gebruik van goede oude steenen, maar niet voor barreltjes, zooals verleden jaar zijn verwerkt. Naar zijn gedach ten werden er goede halve steenen verwerkt en daar in ziet hij geen bezwaar. Om de goede heele steenen weg te gooien is wel wat heel sterk. Voorzitter zegt, dat de heeren wel kunnen zien op den wal wat er uitgeworpen wordt De heer Kriek zegt niet met de uitvoering van het werk zoo op de hoogte te wezen. De heer Spaans wist ook niet dat er zoo*n rommel voor gebruikt wordt. Voorzitter: De stratenmaker heeft ook tot last goe- de halve steeneen te gebruiken. Ja, daar lacht u nu om, aldus spr. tot den heer Kamp, I I De heer Kamp: Ja, het is bespottelijk. Voor een' ieder is het zichtbaar wat er in zit. Als de wethou- ders gaan kijken, zullen ze zien wat het is. We zou-1 den toch niet zoo' kleingeestig wezen het te zeggen, als het niet zoo was. Voorzitter heeft in de wethoudersvergadering nog aan den heer Spaans gevraagd en die was over het straatwerk tevreden. De heer Spaans beaamt dat, tenzij de stratenma ker vanaf Dinsdag, toen hij voor aannemersprijs be gonnen is, het werk anders heeft uitgevoerd. De heer Kriek wil straks wel kijken en als er min derwaardige steenen inzitten, dan moeten die er uit. De heer Breebaart zegt, dat voorzitter wel de over tuiging kan hebben dat het pad 25 jaar leggen, maar er is genoeg over gesproken. Als we echter de' mede werking van B. en W. niet kunnen krijgen, geeft het niet veel. De heer. Kriek zegt, dat B. en W. genoeg medewer king willen verleenen en als het werk niet goed! is, dan moet het direct ophouden. Voorzitter wijst er op, dat het de «/raag is, of er ge noeg uitkomende heele steenen zijn. De heer Breebaart: Dan het paardenpad er maar uit, puin en basalt er in. Voorzitter: Een dergelijke proef hebben we al bij de zuivelfabriek gehad en daarover heeft de Raad zelf gesproken. De heer Spaans zegt, dat het eigenlijk een verras sing is dat het paardenpad zoover gevorderd is, door dat voor het andere straatwerk geen steenen aanwe zig waren. De beer Peetoom wijst op het verwerken van die oude steenen, op die manier worden ze gauw zoo duur als nieuwe. Voorzitter zegt dat ook de nieuwe steenen vervoerd moeten worden. De heer Breebaart zegt, dat het neerkomt op het besluit om nieuwe steenen te gebruiken en voor de rest oude steenen. Voorzitter: Maar niet overall De heer Kamp begrijpt deze stemming niet. Voorzitter zegt, dat er geen besluit van heele stee nen is geweest. De heer Kamp zegt, dat ook niet besloten is, dat alles dit jaar gebeuren moeten, wel Zoutkaag en Weere, maar niet het Lutjewinkelder paardenpad; Voorzitter zegt, dat de Raad zich daarover heele- maal niet uitgesproken heeft. De heer Breebaart wijst ook nog op d'e uitvoering van vorig jaar. met die halve steenen en spr. vindt het goed, dat nu het werk door vakmenschen go- beurt. Voorzitter wil uitspraak van den Raad, maar als het gebruik van halve steenen wordt afgekeurd, nieu we steenen hebben we niet. De heer Kriek wil de openbare vergadering schor sen, opdat de geheele Raad' naar het werk gaat kijken De heer Breebaart: Daartoe ben ik niet bereid, maak uw werk vandaag hier maar af. De gedachten- gang van ons weet u. Goede oude steenen van de loopstraat zouden voor het paardenpad gebruikt wor den. De heer Kriek zegt, dat er verschil van opvatting is wat goede oude steenen zijn. In de notulen wordt niet gesproken over heele steenen. De heer Spaans zegt, dat we eeru beter overzicht hadden gehad wanneer eerst het andere straatwerk was gedaan.. Voorzitter weet, dat wat hier uit de straat vandaan komt, goede halve steenen zijn. Wat ze evenwel ver werken, wat uit het paardenpad! komt, weet spr. niet. En hiermee is de nieuwe-öude-heele-halve-steenen discussie geëindigd. Komt in bespreking de aanlegkosten van gaska chels in het postkantoor. Meegedeeld wordt, dat ingekomen zijn van de gas fabriek éene nota van f 17.86 voor aansluiting van een gaskachel in de woning van den postdirecteur en een nota van f 19.10 voor aansluiting van een gaska chel in het postkantoor. Door B. en W. is aan den gasdirecteur gevraagd volgens welke opdracht <üe aansluiting is geschied en deze berichtte dat het was geschied in opdracht van den postdirecteur. Toen is aan den gasdirecteur bericht, dat geen aansluitingen van gemeentegebou wen meer voor rekening dezer gemeente mochten worden gedaan. Aan den postdirecteur is gevraagd om inlichtingen over die opdracht De postdirecteur deelt nu in een schrijven mee, dat in 1913 bij de op richting van de gemeenschappelijke gasfabriek door het college besloten is alle kosten van eersten aanleg voor rekening van den verhuurder, in dit geval de gemeente, te nemen. Noch in 1915, noch in 1921, bij verbouw, is bezwaar daartegen gemaakt en de direc teur meende dan ook, dat er geen bezwaar gemaakt zou worden -die aanlegkosten voor verwarming voor rekening der gemeente te nemen, vooal waar een eni ander het gasverbruik bevordert 'B. en W. meenden den Raad over dit geval te doen beslissen, zij vonden geen vrijheid deze nota's te be talen. De heer Breebaart meent, dat het d'e vraag is, of de oude vergunning zóó luidde, dat de directeur daar uit de conclusie kon trekken dat ook deze kosten voor rekening der gemeente waren. Het was evenwel beter geweest dat B. en W. waren geraadpleegd. Wanneer het echter uit een doorloopend© vergunning afgeleid kan worden, zal er weinig aan te doen we zen, In de toekomst evenwel *zou spr. willen, dat de postdirecteur eerst zoo iets vraagt. De heer Kriek is van oordeel dat ook al was er be sloten dat de eerste aanlegkosten voor rekening der gemeente waren, dan nog zou dat geen betrekking hebben op deze aansluiting, dit is niet een eerste aanleg. Naar spr.» oordeel gaat dit te ver, de direc teur doet maar zooals hij zelf wil. Spr. kan niet den ken, dat zóó het besluit van den Raad is geweest en wil daarvan eerst zekerheid hebben. De heer Breebaart meent, dat dan eerst onderzocht moet worden of een schrijven maar den directeur is gezonden, dat de eerste aanleg voor gemeeöiterèkéiiing zou geschieden en of dat „eerste aanleg" dubbel uit gelegd kan worden. Vxoorzitter denkt, dat er in 1913 geen schriftelijke mededeeling zal zijn verstrekt; de raad zal toen een algemeen besluit hebben genomen voor alle gemeénté- gebouwen. De heer Kriek oordeelt het niet geoorloofd, zoó te handelen en gelooft ook [niet, dat er veel menschenl zoo iets zouden doen. De heer Kamp meent ook, dat wanneer de Raad nu besluit, deze nota's te betalen, zooiets voortaam. niet meer moet gebeuren. De heer Kriek noemt het geen goede houding die. de postdirecteur heeft aangenomen, dit is geengoede gang van zaken. Het spreekt lamg biet vanzelf dat de gemeente deze kosten betaalt. De secretaris zegt, dat een vergunning van 1913 nooit kan slaan op wat in 1922 wordt ingevoerd. De heer Breebaart kan de daad ook niet goedkeuren, maar weet niet of er een besluit was, waaruit de postdirecteur zijn meening köm putten. De heer Kriek wil nu al besluiten de nota's mlet te betalen. Al had1 de postdirecteur eeni schriftelijke ver gunning, dam nog sluit dat niet in, dat ook' deze kosten voor rekening der gemeente züib,. De heer Breebaart vraagt, of B. en W. dus adviseeren niet te betalen. Voorzitter: B. en W. hebben geen advies; de zaak is voor de raasleden duidelijk genoeg. De heer Breebaart: Het hangt er van af, hoe de schriftelijke vergunning luidde. Voorzitter heeft de overtuiging dat er alleen een al- gemeene toezegging is gedaan. De secretaris geeft in overweging de zaak aan te houden, opdat eerst kan worden (nagegaan, wat er in 1913 is gebeurd. 'Algemeen wordt dit goedgevonden. Volgt voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1922. De heer Breebaart zegt als rapporteur, dat de aan merkingen zeer gerimg zijn, maar bij bet doen van steek proeven zijn toevallig een paar nota's gevonden, die niet in orde waren. Aam J. Smit Pz. is betaald f 75.30, terwijl de nota aangaf een bedrag van f 73.13, zoodat er r 2.25 te veel betaald is. Een rekening van Wed. W. Fijnheer geeft aan 38 cent, voor 2 pomd zeep ad 17 cent is 34 Jent, te veel betaald dus 4 cent. Dan heeti de aandacht getrokken Me rekening voor een bordjjje voor de arbeidsbemiddeling bij den heer Volge% waar voor Molenaar de timmerman, in rekening brengt f 22.81, de schilder f 7.44, totaal f 30.25. De com missie oordeelde dat een groote uitgaaf, meent dat men met dergelijke bestellingen dus voorzichtig moet wezen. Er was nog een rekening van Molenaar, die de commissie hoog voorkwam. Veraer was de boekhouding keurig gehouden en adviseert de commissie de rekening voor loopig goed te keuren. Voorzitter zegt, weid de verschillende posten na te gaan, maar niet alle rekeningen na te lellen. Hij had de gedachte dat dit op de secretarie gebeurde. De heer Breebaart geeft in overweging dat er één persoon aangewezen, wordt, die zich speciaal onledig) houdt met 't nazien der rekeningen en daarna de reke ningen waarmerkt. Wat het bordje van de arbeidsbemiddeling betreft, het is op verzoek van Volger gebeurd en op de rekeni/ng zal wel staan, wat er voor geleverd is, zegt Voorzitter. De heer Breebaart: Ja, b.v. een batting voor f 8, geloof ik. Spr. wil niet zeggen, dat er zoo nog !meer Foutieve rekeningen zijn, maar deze zijn gevonden bij steekproeven die genomen zijn. De rekening wordt goedgekeurd met een batig saldo van f 12.256.04V2. Die van het Algemêen Burgerlijk Armbestuur wordt eveneens goegekeurd, ontvangsten f 8403.48, uitgaveri f 8811 26Va, nadeelig sadq f 407.781/j. Aan den boek houder brengt de commissie lof voor zijn gehouden beheer. Wat de rekening der bouwvereeniging betreft, de commissie is afgegaan op de verklaringen vam de heeren Van Leersum en Kleiterp, die de bescheiden haddén nagezien en die de commissie voldoende betrouwbaar achtte. Het nadeelig saldo bedroeg f 196.55Va. Voor hel tekort aan annuiteitsrekeming is aan het rijk gevraagd om een bijdrage van 75 pet,, is f 744, de rest zijnde f 247.991/a, zal door de gemeente moeten worden af gedragen. Wat de rekening der gasfabriek betreft, odkf hier advi seert de commissie tot goedkeuring. De zaak staat er niet ongunstig voor, wat de commissie toeschrijft aan de reductieregelmg. Voorzitter zegt, dat de gascommissie die meening niet deelt. De gascommissie is niet zoo tevreden over de werking van dezen maatregel. Bij de groote verbruikers is eerder een verlaging van verbruik te comstateerén. De rekening wordt goedgekeurd met '©en wimstsaldo van f 1077.211/2. Bij de rondvraag wijst de heer Kamp op het gevaar dat een 'brug oplevert. Voorzitter gelooft niet dat er gevaar bestaat, een paar planken zijn niet vast, maar bij inzakking komen ze gauw op de balken. Den heer Kamp komt het noodzakelijk voor, dat het hersteld wordt en ook de heer Peetoom meent dat er gevaar is.. Verder is het den heer Kamp opgevallen, hoe slecht dit gebouw, het gymnastieklokaal er uit ziet. Voorzitter zegt, dat er lekkage is geweest, maar daarin is vermoedelijk voorzien. Den heer Kamp is hét dan opgevallen, dat het zoo lamg geduurd heeft. Ér is een raadsbesluit geweest, dat B. en W. de gemeente-eigendommen zouden rondgaan én verslag zouden uitbrengen, maar dat is een paar jaar niet gébeurd. Spr. acht net toch in het belang der gemeente dat het gebeurt. Voorzitter weet niet van het uitbrengen van een ver slag af. De heer Breebaart wijst ook op losse ribbetjes, op de zwarte strepen op den muur, enz. Voorzitter noemt die zwarte strepen geen bewLjs dat er lekkage is De heer BreebaartllIk zou het toch maar eens toten nazien. De heer Kamp zegt, dat ook het Weeshuis van binnen wel eens geschilderd tnag worden. Een weeshuis dient er netjes uit te zien. Voorzitter zegt, dat- het niet in goeden staat is, maar ook niet in Slechten staat. Er is al eetns prijsopgaaf van schilderwerk gevraagd, maar het was zóó hoog. De heer Kamp kan zich den tijd niet heugen, dat het geschilderd is en het gezicht wil toch ook wat. De heer BreebaartEn de goten om de school, Kampi De heer KampJa, die loopen over. Ei Is zeker "een verstopping en daardoor loopetn ze fiiet leeg. Er is op den muur een groene plek ontstaan door het ovcrloopen. Voorzitter zegt, dat het kan wezen, dat er lekkage ge weest is, maar het is de vraag of dat na m schoonmaak ontstaan is. Spr. zal het laten nazien. De heer Breebaart is over de Sluis gegaan en zegt, dat er knip aan knip in den weg 13. Voorzitter zegt, dat er dit voorjaar flink basalt opge bracht i£, maar net is niet heel gemakkelijk', er is geen Dasalt te krijgen. De heer Breebaart zegt, dat er dan maar puin van de halve steenen gebrujkt moet worden. De heer Peetoom wijst ook op het achterste gedeélté van den Zandtemer weg. Voorzitter zal kijken, net vooreind is heel goed. Voorzitter betuigt hierna zijn dank aam die raadsleden, die aanstonds gaan vertrekken, voor de betoonde ijver, waarmee zij ae gemeentezaken maar behoor-en hébbén behandeld. Het spijt spr., dat Mevrouw Houtkooper Bol "haar functie die zij met zoo'n ijver heeft opgevat, met heeft kunnen beëindigen. Stoornis in haar huisgezin en ziekte is aanleiding geweest, dat zij de laatste vergadé- rmgen tniet heeft kunnen bijwonen. Ik wensch haar toe, dat de toestand mag verbeteren ©n dat er nog een géluk kige tijd voor haar en haar huisgezin mag aanbreken. Ook de andere heeren darnk ik voor de groote belang stelling en ijver, waarmee zij de ge'meemtezakén hébbén doen gaan itn de richting, die naar hun meening de beste was. ■- Voorzitter wil hierop de vergadering sluiten, doch de heer Kriek vraagt nog het woord. Spreker zegt, dat Voorzitter dank heeft gebracht aan de leden die aftreden, dat zijm de heer Peetoom én Mévr. Houtkooper—Bol. Er is evenwel nog iemand, die af treedt, en wel U mijnheer de Voorzitter, die eén langdurige periode achter den rug heeft. 39 Jaar reeds beert U hier als raadslid gezeten en Ik meen. uit -naam van den Baad te spreken, wanneer ik U dankf betuig voor al hetgeen U voor de gemeente hebt gedaan. Teé- kenen van instemming*. Voorzitter dankt den heer Kriek voor deze woorden en de andere heeren voor de instemming er meé bétuigd. Hierna sluiting. samenstelling van de regeerlngi moest medewerken, dan zou de Koningin geen oogenblik weifelen, om bij de benoeming van een kabinet daarmede rekening te houden. Men heeft, na de November-beweging van 1918, getracht feiten aan te voeren, die de onpartij digheid van de Koningin in twijfel zouden doen trekken. Het pogen is van geen beteekenis geweest en aan de waardeering van het beleid der Koningin heeft het geenerlei afbreuk kunnen doen. Het democratische beginsel is in'de laatste jaren veelzins miskend, doch niet door de Koningin. Het is de praktijk onzer staatslieden geweest, die, door hunne verantwoordelijkheid als partijleider voorbij te zien, hot verband hebben verbroken, dat naar de mocratisch beginsel levendig moet blijven tusschen het volk, door middel van de volksvertegenwoordi ging, en de regeering. Dit verband behoort te worden hersteld. Wanneer dat gelukt, zal, met handhaving van de constitutioneels monarchie, zooals zij de laat ste vijfentwintig jaren is gehandhaafd, aan de ver dere ontwikkeling van de democratie niets in den weg staan. Het is goed, dat wij dit kunnen constateeren, nu wij het jubileum onzer Koningin medevieren. Vijfentwintig Jaren regeering. Onder dit opschrift wijdt (mr. H. P. M(archant) in „De Vrijzinnig-Democraat" de volgende beschouwin gen aan het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin: Ook voor ons vrijzinnig-democraten is er reden, om de aanvaarding der regeering door Koningin Wil- helmina met dankbaarheid te herdeken. De Grond wet heeft in de constitutioneels monarchie aan het volk willen geven 'n regeeringsvorm, die het Staats hoofd stelt boven de partijen en boven kliekbelangen. Dit heeft de constitutioneele monarchie voor boven de Republiek. In menige republiek heeft de erva ring geleerd, dat èn hij de keuze van het staatshoofd èn in de wijze waarop de president regeerde, partij belangen en kliekbelangen geenszins buiten spel ble ven. De groote verdienste van onze Koningin is deze, dat Zij zich steeds boven dergelijke belangen heeft we ten te verheffen en blijk gegeven heeft van zuiver constitutioneelen zin. Wanneer de verkiezingen tot resultaat hadden, dat een anti-monarchistische par tij als Sociaal-Democratische Arbeiderspartij aan de Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig'en temin geslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de levér, rógélt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstop ping. Het geheele gestel wordt versteekt door het gébruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen t 0.65; in apotheken en drogistzaken. SCHAGERBRUG. Vrijdag werd onder begunstiging van mooi weer (wel een boffer tegenwoordig) het Jubileumfeest onzer Koningin gevierd. In de Herv. Kerk sprak Ds. Buiskool een feest rede uit. De kinderen der Zondagsschool zongen een paar liederen en Euphonia zong onder leiding van den heer Kroonenburg uit Alkmaar eenige-toepasse lijke liederen. Een talrijke schare vulde ons kerkge bouw en deze inzet van den dag gaf wijding en stemming. 's Middags was er een optocht van versierde rijwie- I len en rijtuigen. Er waren heel wat inzendingen en I zender overdrijving mag gezegd worden dat allen hun best hadden gedaan en er veel werk van was l gemaakt. De uitslag der bekroningen was: Voor de rijtuigen: le prijs de heer J. v. d. Oord. 2e prijs mej. M. Kant, 3e prijs de heer P. de Lange; voor de rijwielen: le prijs mej. A. Rezelman Kd., 2e prijs mej. v. d. Poll—Smit, 3e prijs mej. D. Neefkes. Er waren nog een paar aardige bokkenkarretjes ingezonden met lieve kleuters er in. Deze kregen van de jury beiden een extra prijs. Verder waren, er op het terrein van den heer Broer verschillende wedstrijden voor kinderen. Ook hier was de belangstelling groot. Wij kregen ook nog een optocht met versierde poppenwagens enz., enz. Dat was alleraardigst en vond algemeene waardeering. Het was een echt kinderfeest, want vcor al de kleinen was een prijs en bovendien nog werden ver schillende versnaperingen aangeboden. Het was een echt blij en opgewekt uurtje, dat uitstekend geslaagd Is. Onze rijwielvereenlging Wilskracht hield op den weg naar Keinsmerbrug een wedstrijd. De uitslag van dezen wedstrij over 500 Meter was: le prijs de heer N. Pronk te Warmenhuizen; 2e prijs de heer W. de Boer te Schagerbrug, 3e prijs de heer F. van Waardenburg te Helder. Wij moeten ook nog melding maken van een motor- behendigheidswedstrijd, uitgeschreven door de Motor club Het Noorden. Hierbij verkreeg de le prijs de heer Jb. Bregman te Burgerbrug, de 2e prijs de heer Blokland te Callantsoog, de 3e prijs de heer Van Loe- nen te Schagerbrug. 's Avonds gaf de gymnastiekvereeniging onder lei ding van den heer D. Korver eenige oefeningen op het feestterrein. Ook dit nummer van het feestpro gramma slaagde uitmuntend. Daarna volgde de clou, de gecostumeerde optocht. Niet minder dan 40 personen bonden den strijd tegen elkaar aan en de jury had het zeer zeker niet ge makkelijk en na heel wat wikken en wegen luidde de uitslag: Voor het mooiste costuum: le prijs mej. v. d. Poll-Smit, 2e prijs mej. A. Jinvmink en mej. S. Stins, 3e prijs mej. C» Rezelman. Voor het geestigste costiftrao: le prijs „Het Krans je", de dames Plevier, Oosterman, Doorn en Rezel man; 2e prijs (bij loting) Jopie Slim en Dikke Big- man, de heeren Blaauboer en Van Loenen; 3e prijs, het Kaartspel, do heer Van Brugge en Echtgenoote. Later werd nog een ommegang door het dorp ge houden. In de zaal van den heer Broer' die stop- en staan de vol was, volgde het démasqué. Wij moeten nog vermelden, de uitslag van de prijzentoekenning in do tuinverlichting: le prijs de heer De Mdon; 2e prijs de heer Bleeksma; 3e prijs de heer Broer. Hiermee is in het kort meegedeeld hoe Schager brug feest heèft gevierd en alles geschiedde in ppge- wekten en prettigen geest. GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING TE GOOR. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks kwart over twaalf hoorden twee bij de boterfabriek „Weddehoén" op wacht liggende marechaussees ge kraak in het grint Toen zij het gebouw sluipend na derden, zagen zij twee mannen, die bezig waren het slot van de kantoordeur te forceeren. Op hetzelfde oogenblik, dat zij opsprongen, keerden de inbrekers zich om, waarbij een dezer onmiddellijk uit een ge weer een schot loste. Beide inbrekers gingen toen op de vlucht. Hoewel de marechausees direct vuurden, schijnen zij de vluchtelingen niet te hebben geraakt, al meent men, dat een der-beide inbrekers gewond moet zijn. Daar een deT beide marechaussees zelf een beenwonde had opgeloopen, konden zij de vluchtelin gen niet vlug genoeg achtervolgen. De marechaus sees zonden de vluchtelingen een zestiental schoten na. De vluchtelingen' wisten evenwel per rijwiel weg te komen. Iu verband met de jubileumfeesten, waarvoor de versieringen nog aangebracht worden, was er veel pu bliek op straat in Goor. De behalve beide genoemde maiechaussees in Goor nog dienstdoende marechaus sees waren in het dorp, toen zij hoorden schieten. Met een juist passeerende auto gingen zij naar de fa briek Weddeboen, doch kwamen te laat. Daar de fa briek aan den zoom van het bosch van Weldam is gelegen, terwijl in de buurt een kruispunt van wegen ligt, leverde achtervolging niets op. Het is eigenaardig, dat deze inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is gepleegd, in denzelfden nacht dos als veertien dagen geleden de bewaker van de fabriek H. van Ommen op spoorlooze wijze is verdwenen. Ook nu dachten de dieven waarschijn lijk veel geld in de fabriek te vinden, daar op Zater dag de loonen worden uitbetaald. Juist deze week waren de loonen evenwel reeds Vrijdag betaald. Door deze mislukte inbraak is de politie in het bezit ge komen van een aantal gegevens, waarmede zij ook hoopt de spoorlooze verdwijning van Van Ommen op te helderen. ZAKKENROLLERS, In de>n trein, van Amsterdam naar Dien Haag is iemand uit Groningen een portefeuille met f 100 ontrold. EEN HANDWERKJE. Als een bewijs dat onder de volksklasse hartelijk meegeleefd fvordt met het Vorstelijk jubileum, kan dienén dat onder de vele geschenken die in deze dagen voor de Koningin ten haren paleize worden bezorgd, er een was van de dienstmeisjes uit de Parkstraat te Rotterdam een fraai handwerk.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5