Raad Zijpe. NOORDSCHARWOUDE. Onder voorzitterschap vajn.den heer P. Berkhout te Zuidscharwoude, kwamen Zaterdagavond im „Concor- dia" bijeen de raadsfracties uit de Vriiz. Dem. te Oud- karspel, idem te Noordscharwoude en die der Vooruitstr. Kiesvereeniging te Zuidscharwoude. Als eerste punt werd behandeld de mogelijkheid van de orpichting van eein gemeenschappelijken cursus voor Vervolgonderwijs door de 3 vertegenwoordigde gemeen ten. De voorzitter leidde dit pu^t in, na eerst op de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid van deze bijéén komst gewezen te hébben en 'de hoop te hebbén uit gesproken, dat zij tot vruchtbare resultaten moge leiden. Hij memoreerde de geschiedenis van den wettelijkén loop van het vervolgonderwijs en de 'betrekkelijk ge ringe belangstelling er voor. Hij bejammerde dit, ornaat het voor velen 'de gelegenheid "biedt nog wat kennis op te doen, als noodzakelijke aanvulling en uitbreiding van het op 'de Lagere school geleerde. Als gevolg van de laatste Wijziging der L.O.-wet zijn de gemeetntebestu- ïen niet meer verplicht vervolgonderwijs te geven; wordt het toch gegeven, dan moeten de .gemeentén hét zélf bekostigen. Dat zou onverhoopt tot gevólg kunnen heb ben, dat, bij een gering aantal leerlingen de raden zou den besluiten, in verband met de dan betrekkelijk hooge kosten, geen vervolgonderwijs te geven. Voorzitter zou dit bejammeren, te meer, waar ae 3 gemeéntén hiér deze quaestie zoo nuttig zouden kunnen samenwerken, waarbij èn het onderwijs èn het belang der gemeenten zouden zijn 'gediend. Op deze inleiding volgde een geanimeerde béspréking. Allen, zonder uitzondering, waren het er over eens, dat in die richting moet getracht worden iets te bereiken. Er werden vanzelf ook bezwaren genoemd. Zoo bestónd eenigszins de vrees, dat, als de vervolgcursus in Noord- Schanvoude zou worden gehouden, dit voor de leer lingen uit het Noordeind van Oudkarspel een te groote {afstand zou zijn. Daartegen werd opgemerkt, dat men aan dit bezwaar reeds voor de helft zou kunnen tegemoet Komen als de eene week in Oudkarspel, de anoerei in Noordscharwoude les werd gegetven. Algemeen was men er ten slotte van overtuigd, dat, als door de ouders het belang van een goeden vervolg cursus wordt ingezien, over dit bezwaar gemakkelijk kan worden heengestapt. Verder werd de mogelijkheid geopperd, dat er in êèn gemeente voldoende leerlingen zouden zijn om zelfstandig een cursus op te richten- Dan zouden in de andere gemeenten geèm voldoende leerlinfen zijn om daar ook vervolgonderwijs te geven. De wenSchelijkneid tot samen werking in deze zaak werd echter door alle aanwezigen dermate gevoeld en bepleit, dat er naar gestreefd zal worden, een gfcmeenschappelijken cursus te krijgen. Mocht dan het aantal liefhebbers zoo groot zijn. dat er tot splitsing zou moeten worden overgegaan aan zou samenwerking nog financieel voordeel voor de gemeenten opleveren en zou er gemakkelijker tot oprichting van een afzonderleken cursus voor jongens en meisjes kun nen worden besloten. Verschillende onderdeelen wérdén nog nader belicht, doch konden slechts dienen om tv meening der vergaderden te versterken, dat samenwer king noodzakelijk is en dat deze slechts nuttig kan v»erken. In verband met dit nu behandelde thema kwam ook ter sprake, de inrichting van het onderwijs. Er werd op gewezen, dat het vervolgonderwijs voor een gróót deel zijn weinige populariteit te wijtejn heeft aan de in richting ervan- Het is nog te veel een herhaling van het lagere-schooi-onderwijs, waardoor de leerlingen er weinig belangstelling voor voelen. Het moet worden, zoó wórdt naar voren gebracht, een onderwijs, waarbij op het leerplan vakken vooikomen, die meer nieuw zijn- voor de deelnemers en waarvan de leerstof belangstelling kan wekken, omdat-het onderwerpen behandelt, die het leven meer vraagt. De school moet meer midden i-n de natie staan. Handelskennis, enkel Boekhouden zijn daarvoor uitgezochte vakken, terwijl het Handelsrefcenen tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan wét men beoogt met het gewone rekenonderwijs. Een vreemdé taal, als b.v. Daiitsch, zou heel goed passen in het kader van het leerplan dat hier wordt bedoeld. Niet onmogelijk werd het geacht, dat het leerplan zoodanig kan worden samengesteld, dat dit onderwijs valt on der het avondnijverheidsonderwijs, waardoor ook nóg subsidie van het Rijk kan worden verkregen. De aanwezigen waren en bloc van meening, dat, als dit mogelijk was, er alles was vóór te zeggen, ne' op deze wijze in te richten. De wenschelijkheid werd be pleit, dat ter nader onderzoek en eventueele voorbéréi- ding te dien einde een commissie uit de drie ra den. met leden van het onderwijzend personeel, werd gevormd. V Er werd intusschen op gewezen, dat "het hoog tijd wordt, dat spoedig de vraag, omtrent één of ander soort vervólgonderwijs in de raadsvergaderingen aan de orde komt.. Aangezien verwacht werd, dat nóch in Zuid scharwoude, nóch in Noordscharwoude deze vraag in de eerstvolgende raadszitting vin 4 September zul worden behandeld, namen 3 personen, uit iedere gemeenté l. op zich de respectieve burgemeersters naar de plannen in dezen te vragen, en, zoo noodig, op bekwamen spoed aan te dringen. Kortelijks werd nog de wenschelijkheid of mogelijkheid besproken, van het oprichten van een permanente com missie ter bespreking van zaken, waarvoor een gezamen lijke actie zijn nut kon hebben. In beginsel werd daartoe besloten, om1 in -een volgende bijeenkomst deze zaak meer positief te behandelten,. Het adres, dat voorloopig als utivoerder optreedt, zijn de leden der Raadsfractie van de Vooruitstrevende Kiesvereeniging te Zuidschar woude Ten opzichte van de .belangrijke quaestie van het vervolgonderwijs zullen de verschillende fracties elkander op de hoogte houden. - i De voorzitter kon in Zijtn sluitingswoord met genoegen op het verloop dezer bijeenkomst terug zien. Hij hoopte, dat nog meer dergelijke bije m ->~ gehouden en twijfelde niet zullen worden zou haar gunstige resultaten opleveren. 'Met den dank aan de aanwezigen voor de aangename en opgewekte discussies, werd de bijeenkomst daarna gesloten. OUDKARSPEL. Bij de heden gehouden aanbesteding van 90 M3. ba- saRsJag ten behoeve van den polder Geestmer-Am bacht, (O. en M.) zijn ingekomen 2 inschrijvingsbil- jetten. Van de N.V. Bouwstoffen, den heer P Metselaar te Alkmaar, voor f 9.17 per M3; van de firma C. de Wild en Zoon te Alkmaar, voor f9.20 per MS. Ge gund aan den laag sten lnschrijvr. Voor grondwerk zijn ingekomen 5 biljetten, begroo ting f 850. H. van Veen te Zuidscharwoude, voor f 595; C. Kraakman te Heerhugowiaard, voor f 614; D. de Jong te Broek op Langendijk, voor f639; C. v. d. Vel den, Zuidscharwoude en A. v. Leijen, Hensbroek, voor f 740; F. J. Been-ken, Noordscharwoude, voor f 820 Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor schoeiingwerk ingekomen 5 biljetten, begroo- •ting f550. Jb. Kroon, Oudkarspel, f474; Jb. Vro-egop, Broek op LaDgendijk, f495; C. Langendijk, Noord scharwoude, f 519; A. Zuidscharwoude te Noordschar- wnude, f540; C. v. Veen, Zuidscharwoude en A. v. Leijen, Hensbroek, f 675. Gegund aan den laagsten in schrijver. HANDEL EN INDUSTRIE. We verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie; waarin mededeeling wordt gedaan van een te houden spreekuur door den Secretaris der Ne- derlandsche Kamer van Koophandel yoor Duitsch- land, gevestigd te Frankfort a. M. ONTPLOFFING. Kapitein T. Flower van het aan de Westerkade liggende stoomschip „Wenning", zou gisteravond aan boord een noodsignaal afschieten, dat op zee gebruikt wordt en bekend staat onder den naam van socket distress signal, bestaande uit 'n cylindervormige huls en afgeschoten wordt uit een pot of bus, die in schui ne richting op de reeling of op het dek wordt ge plaatst. Daarbij iö een met ontploffingsmiddelen ge vulde bus ontijdig ontploft. De scherven en de inhoud er van kwamen terecht op de reeling te midden van een groot aantal daar staande personen, die, zich op het stoomschip bevonden om naar de gondelvaart en de verlichting van de rivier te kijken en van wie velen gewond werden. Van een post op den wal aan de Westerkade ver leenden manschappen van de eerste hulp bij ongeluk ken dadelijk hulp. Dertien menschen werden daar geholpen; sommi gen waren vrij ernstig gewond. Een zestal van de verwonden zijn met auto's van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis ge bracht. Kapitein Flower werd in het gelaat en aan een been verwond. BEROOVING. Eergisteravond te half acht, bij daglicht, werd me vrouw Prins uit Laren, terwijl zij tusöbhen Zeven den en het Bluk reed, door een voorbij gaanden wiel rijder de tasch, welke een waarde van f150 bevatte, uit de handen gerukt. EEN KLACHT TEGEN,B. EN W. VAN SCHOTEN. Een inwoner van Schoten heeft de officier van Justitie te Haarlem verzocht, om tegen B. en W. van Schoten een strafvervolging in te stellen, wegens valschheid in geschrifte. B. en W. zouden, zoowel in een advies der Gezondheidscommissie, ala in een door den Raad eerst goedgekeurd besluit tot onbe- woonbaarverklaring van eenigé woningen, willekeu rige wijzigingen hebben aangebracht. DOODELIJK ONGEVAL Bij de jubileumfeesten te Kampen werd gisteravond op den IJsel vuurwerk ontstoken. Op de rivier be vond zich een groot aantal booten en schuiten. Op een der schuiten zal een moedor met haar dochter, toen de boot met een ander vaartuig in aanvaring kwam. De vrouwen vielen over'boord. De moeder werd gered, doch de dochter wérd tusschen beide booten nlatgedrukt, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Het lijk is over water naar huis vervoerd. DE ZOMERTIJD. Uit het feit, dat de regeering besloten heeft den zomertijd te doen voortduren tot 7 October e.k., meent de heer Croesen, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, volgens het Algem. Ned. Landbouw weekblad van 25 Augustus J.l. de volgende conclusies te mogen trekken: 1. dat 'de Regeering, in stede van tot inzicht geko men te zijn, dat ook de landbouwbelangen bij het vraagstuk van den zomertijd in hooge mate betrok ken zijn. bij het nemen van maatregelen ter zake uitsluitend met de belangen der stedelingen rekening houdt; 2e. dat het daarom noodzakelijk is de propagan da van het goed recht van het platteland en de voornaamste plattelandBbedriJven opnieuw ter hand te nemen en steeds in het krijt te treden ter plaatse, waar de. belangen van het land- en tuinbouwbedrijf bij den zonnetijd op onjuiste wijze worden beapro- ken. 3e. dat het gewenscht is de zoogenaamde „groote bladen ot> het platteland zooveel mogelijk te weren, zoolang die bladen zien bij vraagstukken, waarbij zoowel de belangen van het platteland en de gemeen schap als die van de steden betrokken zijn, niet op een onpartijdig standpunt weten te plaatsen; 4e. dat het gewenscht is, om in de toekomst, wan neer weer allerlei personen ook tot het platteland om stemmen komen, te onderzoeken of de candidaat- volksvertegenwoordigers menschen zijn, die. behalve in verkiezingstijd, alleen oog en oor hebben voor de stedelijke wereld- of levensbeschouwing of wel per sonen, die. daarnaast ook aan het platteland be- teekenis voor het wel en wee der geheele samenle ving toekennen en die het platteland niet eenvou dig ondergeschikt wenschen te maken aan datgene, wat. eroote groepen in de steden wenschen. EEN EN VEERTIG PERSONEN VERDRONKEN. (Reeds in een deel onzer oplaag opgenomen.) Uil IJmuiden wordt gemeld: Vrijdagnacht is door den stoomtrawler „Java" te IJmuiden aangebracht kapitein Gardin van het Duitsche stoomschip „Klüp- fel" van' de reederij Krupp te Rotterdam, welk- stoom schip, met een lading steenkolen van Huil naar Bre merhaven onderweg, in den nacht van Donderdag op Vrijdag tijdens stormweer noordelijk van het eiland Borkum, door het stukslaan der luiken is ge zonken en waarbij met uitzondering van kapitein (.ardin, alle opvarenden, ten getale van een en veer tig zijn omgekomen. Dezen hadden zich in de twee scheepsbooten be geven, welke beide onder de oogen van den kapitein die tot het laatste oogenblik aan boord gebleven was, omsloegen, zoodat alle schepelingen den dood in de golven vonden. De kapitein had na eendgen tijd: met grootte moeite een paar stukken wrakhout kunnen pjachtig worden, waarop hij zes uren heeft rondge dreven temidden van den storm, totdat de naar huis stoomende stoomtrawler „Java" met groote moeite den drenkeling kon oppikken en te IJmuiden aan brengen. Bij aankomst te IJmuiden was kapitein Gardin nog geheel onder den indruk van de vreeselijke rpp en doodelijk vermoeid en over het heele lichaam bedekt een onvermoede gelegenheid schonk, tot zijn Rchoudérs op te kruipen. De dikke vrouw hoonde hóégsch „As-die niet veur piejas ken spele, dan is rin dag beaerfd. Heur die meides van 't euverkant lache die naaikippes kosse beter an d'r werk gaan-nou iWaarop ze naar bininen ging, en uit de huisholte dreunde haar vermaan „Denk om de blombeddes." De heer zwoegde zich vrij. Hij legde den leidingband toestand nu zoo veranderd, dat dit niet meer het ge val is? Voorzitter zegt, dat B. en W. later beter vonden de woning niet te verkoopen. Anders zouden we later een woning moeten zoeken, wat met den woningnood niet gemakkelijk zou wezen. De heer Hooij meent dat B. en W. dan den Raad moesten voorstellen het besluit tot verkoop in' te trekken. Voorzitter zegt dat de Raad machtiging heeft ge- op 't oranje-raam en spijkerde hem vast. Hij ging dien geven aan B. en W. te verkoopen. band binnenshuis aansluiten, keerde terug, prikte een j De heer Brak vindt dat als de Raad de woning gloeilampjeden band, dat aanstonds dunnetTies rood beslist wil verkoopen, dan kan het. te glimlichten aanving, en stond in extase. Hij keek Voorzitter lijkt het beter van niet. naar boven, zag een bocht in den band, en bekroop De heer Hooij: Dat is ook de bedoeling niet. U zegt haastig, een leelijke spin-met-veelWit de ladder, mrt dat de Raad alleen machtiging tot verkoop heeft ge- een hamer en wat spijkertjes, vergetend den stroom af te i geven. Als dit zoo is dan is 't goed, maar heeft de sluiten. De eerste slag de beste dee hem mét één krampachtigé salto de ladder zeer overhaast' weer verlaten. Plet spij kertje had 't koper binndn-in den band geraakt en de natte hamersteel deed de rest. De heer plofte zwaar in de vette aarde van 't 'geroni- umbedje en bleef kreunend liggen. De ddkkie vrouw s Lof te driftig aan: „Geef-io weer gratis verteuuingén August de domme?" JDe heer kwam somber overeind. Hij keek met een spierwit gezicht naar de vette vrouw, en zei, misschien voor 't eerst van zijn leven, iets oneerbiedigs tegen haar Vergadering van den Raad op Maandag 3 Septem ber 1923, des middags 3 uur., s Afwezig de heer J. Grootes. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secret. taris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt goedkeuring der notulen. De heer Bruin vraagt maatregelen te treffen ten opzichte van den verbouw van de school te Burger- brug. Die verbouw duurt zoo lang eii de ouders wil len de kinderen wel naar school sturen. Voorzitter gaat er vanmiddag met den opzichter heen en zei op spoed aandringen. Stagnatie is ont staan door het wegblijven van de goedkeuring van den rijksbouwmeester. De heer Nannes vraagt naar een kostenberekening voor het plaatsen van. borden voor maximum-«nel- Raad besloten tot verkoop, dan heb ik gelijk en dient dat besluit te worden ingetrokken. Voorzitter zal het nazien. De heer Kapitein heeft straks voorzitter hooren zeggen, dat de lijnwerker maandelijks 1100 meters meeat opnemen en lilOO quitanties innen. Dit heeft spr. gefrappeerd, want hij dacht dat dit werk bij den administrateur thuis behoorde. Deze krijgt f2. per aansluiting, maar dient dan ook voor de ad ministratie te zorgen. Administratie is administra tie. Voorzitter zegt dat de administrateur dat werk onmogelijk alleen kan doen. De heer I-Iooij is het met den heer Kapitein eens.. De lijnwerker is als het ware voor het technisch ge deelte. Hel kan wel waar wezen, dat als de lijnwer- ker met zijn werk klaar is, het werk dan aange- ivuld wordt met het innen van quitanties, maar het staat als een paal boven water, dat wanneer de lijn- i werker tijd te kort komt voor zijn werk, hij geen hulp moet verleenen aan den administrateur. Op deze I wijze zou het zoo worden, dat een 2e Jijnwerker be- rio'und moet worden omdat de administrateur zijn iwerk niet af kan. De heer Kapitein kan zich wel voorstellen dat één lijnwerker voor dit uitgestrekte net onvoldoende is. Maar metersopnemen. en quitanties innen beschouwt spr. als gewoon bodewerk. Eerst heeft spr. dat aan gezien, omdat het was een nieuw net, waaraan wei nig was te doen, terwijl de administrateur veel werk sou hebben. Maar hu hoort spr. dat het tot het werk van den lijnwerker behoort. Daartegen zal hij zich beslist verzetten. De heer Van der Sluijs wijst er op dat de in structies voor lijnwerker en administrateur door den Raad zijn goedgekeurd en daarin staat dat aan bei heid. M___w Voorzitter zegt dat B. eb W. een kostenberekening i den dit werk, quitanties innen enz. kan worden opge- van vorig maal nog hadden, ongeveer f 1000.—. Ver- dragen. Spr. wijst op het ontzaglijke vele werk dat der zijn. B. en W. er nog niet mee gevorderd, het is het opnemen der meters en het innen der quitanties nog niet voor elkaar. verschaft. Daar hebben de heeren geen idéé van, al9 De heer Nannes dacht dat afgesproken was dat er één persoon niets anders had te doen, zou hij het spoed me* gemaakt zou worden. Spr. zou het niet innen der quitanties nog niet afkunnen. Spr. wijst op de lange baan willen schuiven, het is een noodza kelijk iets. Voorzitter: We zijn er nog niet mee klaar. De heer Brak verklaart zich voorstander van het plaatsen dier borden, doch in B. en W. is bespro ken, het plaatsen op gevaarlijke kruisingen in de buurtschappen, waardoor de f1000 wel worden over schreden-, maar waarop Spr. blijft aandringen. Overi gens hebben B. en W. deze zaak wel ernstig bespro ken. De heer Dignum dacht dat de Raad wel bespro ken had op allo kruispunten borden te plaatsen, Spr. meent dat het dan f 1200 k f 1300 zou kosten. Voorzitter denkt dat de heer Dignum wel abuis op Haarlemmermeer, waar voor 2000 aansluitingen 4 quitartieloopers zijn aangesteld. In hoeverre 1 administrateur en 2 lijnwerkers voldoende zal wezen, zal wel blijken. De heer Hooij erkent dat or niets aan te veranderen is wanneer het in de instructie is opgenomen. Het hangt echter maar van de opvatting af. Wij meenen dat de lijnwerker alleen dat bodewerk moet doen, als er geen ander werk is. De heer Van der Sluijs zegt dat ze het gezamenlijk moeten doen. Er is zooveel werk dat de administra teur veel werk 's avonds móet doen, of gelooft mén niet, dat die betrekking den geheelen persoon vraagt? De lijnwerker is in eerste instantie lijnwerker, maar is. Voor iedere brug al zouden we 6 borden noodig de rest van den dag ook voor het ander werk. hebben. i Delheer Brak wijst op de vele storingen, waarvoor De heer Dignum acht het toch noodig. Het moet je de heer Swarthof dikwijls geroepen wordt en feitelijk verwonderen dat het zoo goed afkomt, maar je gr'e- 0ok zoowat lijnwerker is. Halve dagen is hij van het zelt ervan als je dat op den weg Schagerbrug—Cal- kantoor af en voor het bedrijf zou het jammer wezen, lantsoog ziet, ze jakkeren maar door. wanneer de administrateur zich genoodzaakt zag Van B. en W. van Barsingerhorn is de mededeeling voortaan uitsluitend op zijn kantoor te blijven. Er is ingekomen, dat de Raad de balans en verlies- en bovendien gerekend op 600 aansluitingen en nu zijn winstrekening van den Vleeschkeuringsdienst voor- er 1100. 't Is ook spr. niet meegevallen dat de ad- loopig heeft vastgesteld. j ministrateur zooveel werk heeft. De Gezondheidscommissie te Schagen zond een 1 De heer Hooij: Ja, wij zijn groen, de adminiatra- adres in over de verdelging van de malariamuskie- tour is groen, de lijnwerker is" groen, 't is eigenlijk ten en spreekt, den wensch uit dat in elk geval hulp- groen in 't kwadraat. middelen en lysol kosteloos voor particulieren tot dat Tenslotte volgt schorsing der vergadering en na doel beschikbaar worden gesteld. heropening wordt de. heer J. Abbring met 9 stemmen Voorzitter zegt dat den Raad reeds is meegedeeld gekozen, 1 stem op den heer Van der Zei. dat B. en W. in deze richting zullen werken. l Tot wijkverpleegster (vacature mej. Hopma) wordt Door do Harmonie „Concordia" wordt weerom f40 met algemeene stemxpen benoemd mej. A. Meurs, subsidie gevraagd. I thans te Haarlem. Op de begrooting is diit bedrag al uitgetrokken, B. Vastgesteld wordt een 4e suppletoire begrooting, en W. stellen voor, die subsidie uit! te keeren. Goedge- dienst 1923 tot een bedrag van f 6014.79, waardoor vonden. o.a. de kosten verbouw school Burgerbrug bestreden Het adres van de gemeente Voorhout over de fo-j worden uit het batig saldo der rekening 1922. rensenbelasting wordt voor kennisgeving aangeno- Het voorstel van B. en W, om mej. G. Kuilman, men, omdat die belasting hier zoo goed als niet ge- wijkverpleegster in Zuid-Zijpe een gratificatie toe te heven wordt en betwiifpld wordt, of de bezwaren wel kennen van f150.voor do buitengewone werkzaam- zullen zijn opgeheven als aan den wensch van Voor- j lieden, gedurende de ziekte en ontstentenis van de hout wordt tegemoet gekomen. Voorzitter deelt mee, dat in vearbandl met de noodiging aan B. en W. door den heer Kapitein over wijkverpleegster in Noord-Zijpe verricht, wordt met uit-algemeene stemmen aangenomen. B. en W. vragen machtiging tot verkoop van den het doen van pogingen om te komen tot voortzetting inventaris van de gasfabriek, overgenomen van „De TT.i.ta" fa S/» l-i n ryovKfii er "eTw^oTS'i™rS.hMd "Sn duinWfrSrB «W. Unie" te Schagerbrug het wr&knout, o&t m grooie noeyeeineia ronaareei. «n ahtw.hwAr.hlftr De heer Hooij vraagt Voor het schip zonk heeft kapitein Gardin nog het S.O.S.-sein gegeven, dat ook opgevangen is. Het stoomschip „Klüpfel" was een zoo goed- als nieuw stoomschip van 6000 ton. Kapitein Gardin verklaarde, dat hij gedurende zijn tot den opzichter" Jonker en dem boschwachler IJe heer Hooij vraagt wat met die machtiging wordt Schoor! om inlichtingen en ook tot den inspecteur van Staatsboischbehoer. B. en W. zullen blijven voort werken, in samenwerking met Petten em trachten dat het, Rijk doorgaat met de beplanting in de hoop dat twintigjarig zeemanschap nog nimmer zoo'n etorin!" 1ni„ had meegemaakt. Hij was vol lof over de behande- Dooi een commissie, bestaande uit de heeren Dlg- ling aan boord van den stoomtrawler „Java",, waar j num> Hiinnee ®n Hoogland, wordt rapport uitgebracht men den ultgeputten drenkeling van droge kleeren I '"f "TeK had voorzien en hem voedsel had verstrekt. Aan boord van de „Java" werden flauwe noodkre ten gehoord en op het geihoor af, is men1 gaan zoeken naar den drenkeling, dien men in zoodanigen uitge- van de rekening van het Algemeen Armbestuur wordt opgemerkt, dat het de aandacht heeft getrok ken, dat alle bakkerswaren zijn geleverd door bak kers van Schagerbrug en dat de brandstoffen door uutten Tmstand aan 'boord haalde dat hit bewust^ één brandetoffenhandelaar zijn geleverd. De commle- putten toestand aan boord naaide, om ntj bewust©- n, ri. h.i,Uflr. ander» domen nok lcos ineenzakte. Na een geneeskundig onderzoek kapitein Gardin toen in diepen slaap gevallen. LANGS DE STRAAT. Leo in de Tel. schrijft: De heer zeulde het laddertje, blazend én vlammérig- rood, éérst over den deurdrempel, dan over 't pop- perig-smal en smetteloos rui ver klinker-paadje, tetn slotte door 't rulle schelpgrint van 't onnoozel', hark er ig- vierkant voortuintje, tot „Als je nö mar oppast veur de graniums, Bemsrd," een nous-toeterepdie stem' sprak. En in de smalle poppe-aeur, spinaziegroen en van knop felblinkdnd, breedde het ontzaglijk plantureus fövaarté eener ai te dikke vrouw, 't gele naar tot één waas toetje, 't bol voorhoofd ivórig glimmend, twes vingerhanden, week-dik, op de vleeschstapeling harer heupen. De heer *had 't laddertje overeind ge-urmd. Hij had de sporten geplant tegen de bovenrand van 't raam' gelijkvloersch. v Om dat raam heen liep, in 't felst oranje, een latten- ljjst. De heer was in hemdsmouwen, schoon uit een Iooden hemel sarrend een triest regentje néérzéég. Zijn beenen, te kort voor 't lange bovenlijf, hoepelden flauw en zijn groote voeten chaplin-den ongeweten. Hij was bloothoofds, en zijn droge, smalle lippen omklemde^ vast een dor sigarenpeukje. Aan den voet van de ladder stond een bak met vtim- mergereedschap, blijkbaar splinternieuw, én ©en bak met een lang, zwart, lintachtig snoer. De heer vatte 't eind van dien band en toog fden ladder op. i Wat iedere Insider aanstonds zou hébben vermoed, gebeurde. De band ontwaakte aanstonds tot duivelsch leven, werd een slari, on greep de beenen van don héér, die naar gezegd werd, hoepelig en chaplimsch waren. De heer schopte nijdig en de slang maakte een kronkel méér om' rijn onderlijf. De heer uitte hierop snel achtereen enkele sissende verweftischingen, welké tot acht huizén in 't propere straatje verder de ramen deed opén- tjoepen, en kwami van de ladder, hetgeen den baad sio vraagt of de bakker» uit de andere dorpen ook niet kunnen leveren en. zou voor de brandstoffen ook een dergelijke regeling willen zien. Of is de regeling door het Armbestuur geschied, na een gehouden aan besteding, in dit geval kan de commissie zich daar mee vereenigen. De commissie kan niet nalaten op te merken, dat toen zij in 1920 de rekeningen nazag, de gemeenterekening en die van het Algemeen Armbe stuur sloten met een nadeelig saldo, die van de ge meente met niet mindef dan f 12000. Nu, 3 jaar later, sluit ze met een voordeelig saldo, die der gemeente met bijna f 30.000. Het is de commissie aangenaam een' dergelijke vooruitgang te kunnen constateeren. Ze stelt voorde rekeniDgen goed te keuren: de ge meenterekening in ontvangst op f 178988.93, uitgaven f 149.696.44>4batig saldo f29292.48K,; rekening Alge meen Armbestuur, ontvangsten f44892.19H, uitgaven f40021.66, batig saldo f4870.53X; rekening Algemeen Weeshuis, ontvangsten f8185.68H, uitgaven f6830.06tf batig saldo f 135ö.è&. Voorzitter dankt de commissie en zal het Burger lijk Armbestuur met de aanmerkingen in kennis stel len. De rekeningen worden hierna goedgekeurd. Aan do orde is de benoeming van een lijnwerker bij het G.E.B. De voordracht luidt: 1. J. Abbring, Hoo- gezand (tijdelijk Schagerbrug), 2. G. van der Zei, Hoorn, 3. A. F. Kuipers te Montfoort. De heer Hooij vraagt of het noodig is dat er een tweede lijnwerker benoemd wordt. Voorzitter zegt dat we er beslist aan toe zijn. Eén lijnwerker met den administrateur kunnen het niet meer af. Alleen al met het innen van 1100 quitanties gaat een reuzentljd heen en dan het opnemen van de metera. Bovendien we gaan den herfst tegemoet en we zouden te laat komen als we nu wachten met het benoemen van een tweeden lijnwerker. We zou den dan de hulp van' Schagen of van het P.E.N. mos- ten inroepen en dat moet ook betaald worden. De heer Hooij vindt het dan goed en dankt voor de Inlichtingen. Spr. heeft in de notulen, gelezen, dat de woning te Oudesluis voor den lijnwerker bestemd is, maar dat gaat niet op, want de Raad heeft besloten de woning te verkoopen. B. en W. deden indertijd dit voorstel, omdat het onderhoud te duur was. Is de bedoeld. Wordt het nu verkocht of gaat het als met de politiewonjng te Oudesluis? /Voorzitter zegt dat het verkocht zal worden. Do heer Hooij: Daar ben ik voor. De heer Kapitein: Hoe wordt het verkocht? Voorzitter: Eerst zal een advertentie geplaatst wor den in „Vraag en Aanbod". De heer Dignum: Die leest Chris wel. De machtiging wordt verleend. De heer Brak zegt, dat het de bedoeling is de bul zen in den grond te laten zitten, die zouden meer van opgraven kosten, dan z& bij verkoop opbrachten.- De heer Nannes vraagt naar de huursom voor den lijnwerker Abbring. Zal in comité worden bespro ken. Voorzitter wenscht nu enkele woorden te spreken tot de scheidende raadsleden, de heeren Grootes; Hoogland, BSruin en Dignum. De kiezers hebjben gemeend een andere uitspraak te moeten doen, maar spr. wil deze gelegenheid niet voorbij laten gaan zon der de heeren een woord van dank te brengen voor hetgeen zij gedaan hebben in het belang der gemeen te. Als wij terugzien, dan zijn in de 4 afgeloopen jaren, verschillende zeer belangrijke besluiten ge nomen, waaraan ook -deze 4 heeren hebben meege werkt. Spr. noemt gezinsverpleging, pacht stortgron- den, aansluiting Prov. Waterleidingbedrijf en1 elec- trificatie. Voorts dankt spr. hartelijk voor de aangename wijze waarop hty met de heeren heeft mogen samen werken. Als voorzitter dankt hij daar hartelijk voor en wenscht de heeren allen het beste toe, terwijl het hem een genoegen zal doen wanneer hij de# heeren over eenige jaren weer terug mocht zien ih onze vergadering. De heer Hoogland dankt voor de vriendelijke woor den en dankt B. en W., raadsleden en secretaris voor de aangename samenwerking Ook de heer Dignum richt woorden van dank tot den Raad voor de aangename samenwerking, waar door men heeft mogén meewerken tot bloei van de gemeente. Spr. en de heer Bruin, en ook de andere heeren wel, hebben altijd alles in 't werk willen stel len in het belang der gemeente, zij hebben altijd de gemeente willen dienen en de belangen der gemeente op een rechtvaardige en onpartijdige wijze voorge staan. De kiezers hebben het, wat spr. betreft, an ders gewenscht, wat zijn drukke werkzaamheden be treft, spijt het spr. niet, maar wel wat het zakelijke betreft. Zijn programma was nog niet afgewerkt, hoewel hij niet er aan twijfelt of zijn opvolger zal zijn taak naar behooren vervullen. Spr. hoont, ver wacht en vertrouwt, dat die dezelfde opvatting van zijn taak zal hebben als hij en den heer Bruin. De heer Bruin sluit zich bij de woorden van den heer Dignum aan. De Raad zal steeds een aangena- men indruk bij hem achterlaten. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6