Schagsr Courant Naar, Indië. derde blad. De dingen om ons heen. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 8 September 1923. 66ste Jaargang. No. 7295. Het neerschieten van eenige Italiaansche officieren, door den Volkenhond, als deel der Internationale Commissie, heiast met do afbakening der Grieksch- AibaneeschG grenzen, heeft in de wereld een niet ge ringe opschudding veroorzaakt. Warê do ramp in Japan niet onmiddellijk erna ge komen, dan zou die opschuddiug nog veel gro.oter zijn geweest. Op zich zelf is een moord, zelfs een internationale, niet meer van zoo groote beteekenis. Na vier jaar oorlog pleegt men zich niet meer zoo héél druk te Diaken over zoo iets. In het Roergebied zijn der gelijke aanslagen schering en inslag geweest en ook elders in andere landen, waar de sc-hijnvrede woedt, zijn zij helaas geen zeldzaamheid. De moord bij Jannina is dan ook in de eerste olaats belangrijk om de gevolgen, die men er van lucht, om het oorlogsgevaar, dat er door ontstond. De oorspronkelijke lezing was, dat de officieren door bandieten zouden zijn aangevallen. Een lezing, die onmiddellijk is tegengesproken en vervangen werd door de veel ernstigere mededee- ling, dat soldaten van het Grieksche leger, ceder bevel van officieren zich aan de misdaad hadden schuldig gemaakt. Aangezien het Grieksche woord Vöor kapitein .klept" luidt een woord, dat men zal herken nen in „kleptomanie" en dat dan ook nieta andera beduidt dan dief of roover, behoeft men zich over bet feit dier twee lezingen niet te zeer te ^erwonde- •oii. Het hangt af van de welwillendheid van den ertaler, die het woord „klept" voor zich krijgt Zoodra voor Mussolini vast atond, dat geen ge wone roovers. doch mannen van het Grieksche'leger le daders waren, zond hij zijn eischen in den vorm /an een ultimatum naar Athene. Dit ultimatum nu en zijn gevolgen zijn de knup- jel in het. hoenderhok geweest. Men heeft het vergeleken met dat van VVeenen ian Belgrado in Juli 1914. Ten onrechte, gelooven we. Van een medeplichtigheid van officieel Servische zijde aan den moord van Serajewo was niets geble ken. Hier wel. De eischen van Weenen waren Diet overeen te brengen met eer en prestige eener sou- vereine mogendheid, terwijl Mussolini niets vraagt dan verontschuldiging, eerbied voor de Italiaansche vlag, bestraffing der misdadigers en uitkeering aan hun nabestaanden. Dat wil zeggen: de goedmaking van een misdrijf op de eenige wijze, die tusschen Staten mogelijk is. Hier is dus een zeer gewichtig punt van verschil. Servië kon blijkbaar niet, Griekenland blijkbaar wel, verantwoordelijk worden gesteld voor het gebeurde. De eischen aan het nog niet van schuld overtuigde Servië waren oneindig harder, dan die aan Grieken land gesteld, welks officieren en soldaten blijkbaar wol aan den moordaanslag debet waren. Wel is ook hier waar nog geen gemengde enquete plaat9 had het juridisch bewijs nog niet geleverd, doch het feit, dat Athene zulk een enquete weigerde, moet toch op ieder onbevooroordeeld man een ongunstigen-- indruk maken. Als men zich in Athene van geenerlei schuld bewust is, zou men zulk een onderzoek moeten toejuichen en hot. zeer aangenaam vinden, als de heer Mussolini bij het ongegrond blijken zijner beschuldiging bakzeil zou moeten halen voor zijn groote woorden. Nu wil het ons voorkomen dat de Italiaansche premier veel te hard van stal is geloopen. In de eerste plaats begon hij nog voor zelfs zijn eigen zeer summier onderzoek geëindigd kon zijn. Doch in de tweede en veel gewichtiger plaats stond het niet aan hem op te treden doch aan den Volkenbond. De vermoordde officieren waren Italianen, dit is, juist. Doch zij waren noch als zoodanig werkzaam, noch ten behoeve van Italië of van eenig Italiaansch belang. Integendeel: zij waren (of behoorden te zijn) do onpartijdige leden eener Internationale commissie van den Volkenbond. Deze en deze alleen heeft dus het recht Griekenland ter verantwoording te roepen. Alleen als de Bond dit nalaat, kan Italië zich zelf officieel het gebeurde aantrekken. De moord op overste Thomson was destijds een groot verlies voor Nederlap,d, doch waar hij. om zoo te zeggen aan den Mbret geleend was, had niet Nederland, doch de Albaneesche regeering te zorgen dat er satisfactie kwam. Precies hetzelfde geldt hier. Tellini en zijn staf \yaren op gezag van een ander dan hun regeering werkzaam en alleen die ander heeft de plicht te zorgen, dat ér recht wordt gedaan en schadevergoeding komt. Nu Mussolini ten deze van de eenig-fuiste pro cedure is afgeweken, is de aangelegenheid op ver keerd spoor geraakt. Men moet thans dien wat deze verkeerde procedure zal opleveren. De verdere feiten dus. Athene begon met een afwijzing van het complete ultimatum en met als tegenvoorstel een beroep op den Volkenbond. Die weigering werd beantwoord door de Italiaan sche maatregelen: o.a. de bezetting van Korfoe. De wettigheid van dezen maatregel is aanstonds in twijfel getrokken. Men beriep zich op het tractaat van 1864 van Londen, waarbij de Sonische eilanden door Engeland aan Griekenland werden afgestaan onder het uitdrukkelijk voorbehoud, gegarandeerd door Frankrijk, Engeland en Rusland, met instem ming van Pruisen en Oostenrijk-Hongarije, dat die eilanden ten allen tijde neutraal zouden blijven. Tn verband waarmede zelfs de bestaande vesting werken op Korfoe zouden worden geslecht. Wat dan ook geschiedde voor een groot gedeelte. Ontegenzeggelijk zou dit beroep op de neutraliteit van Korfoe van waarde zijn, ware het niet, dat de neutraliteit van een landstreek alleen dan als ge- schonden kan worden beschouwd als de bezitter er van de streek tot uitgangspunt van militaire opera ties maakt. De bezetting ervan door een andere mogendheid kan een inbreuk' zijn op de souvereiniteit van den eigenaar. Doch het is zeer dé vraag in hoeverre pand beslag die souvereiniteit aanrandt. Men zou zelfs kunnen stellen, dat het beslag juist implicite e£n erkenning dier souvereiniteit is. In elk geval blijft de neutraliteit onaangeroerd zoolang niet de beslaglegger of invaller de streek ge bruikt als uitgangspunt voor operaties tegen derden. Doch er is meer. Het tractaat van Londen van 1864 is wat Frankrijk en Engeland betreft, afgeschaft door het tractaat V?,I\ Lausanne van 1920, waarbij die mogendheden uitdrukkelijk afstand deden van alle rechten, die zij oj) grond van dit en andere verdragen zouden kunnen doen gelden op de Sonische eilanden en Grie kenland in het algemeen. Griekenland kreeg dus het recht het eiland desgewenscht te versterken. De eisch van neutralisatie, die oorspronkelijk aan Grieken land was opgelegd en die niet kan worden uitgelegd als in het belang der Grieken te zijn, werd daardoor wat Engeland en Frankrijk betreft, opgeheven. Zoo dat de eenige staat, die zich kan verzetten tegen een fortificatie van het eiland, de Sovietregeering zou zijn, als niet geheel erkendl erfgenaam van het Czarenregiem. Vandaar dan ook dat Italië (geheel en règle in dit opzicht) te Moskou heeft laten mededeelen, dat de bezetting geen militair karakter draagt en niet van blijvenden aard zal zijn. Het zenden eener dergelijke kennisgeving aan Londen en Parijs is een pure be leefdheid, geen noodzaak. Als men dus de grondfout: (n.1. het niet afwach ten van de actie van den Gezantenraad) uitschakelt, valt er op het verder optreden van Italië weinig aan te merken. De deurwaarder heeft beslag gelegd zoo als de deurwaarder dit deed aan de Roer. Wie het een billijkt, kan het ander niet afkeuren. Alleen de gene, die op juridische gronden de Roerbezetting fout vindt, heeft het recht tegen die van Korfoe te pro testeeren. Economische overwegingen, die ten op zichte van het Roervraagstuk van zoo groot belang zijn, hebben met de Korfoekwestie niets te maken. En politieke overwegingen feitelijk nog minder. Geografisch beheerscht Korfoe den ingang der Adri- atiscbe Zee en dat zal het blijven doen onverschillig welke vlag er boven het eiland waait. Geheel iets andera is evenwel of het verstandig is van Italië, thans en op deze wijze dit pand te nemen voor de gewenschte satisfactie. Of die excuses, dat eerbetoon aan de Italiaansche vlag de moeite waard zijn, dat geheel Europa op stelten wordt gezet. En of het niet veel verstandiger zou zijn geweest den aange geven juridischen weg te blijven bewandelen en het verkrijgen der genoegdoening over te laten aan den Gezantenraad, als een der organen van den Vólken- bond. Nu laadt Italië het odium op zich het prestige van den Volkenhond aan te randen. Vooral na het kinderachtig dreigement, dat Italië zou uittreden, als de Raad van den Bond wel gehoor zou géven om het verzoek om interventie. Kinderachtig, omdat Italië, als het in zijn recht is bij de bewering, dat de moord uitgaat van of althans plaats had met conniventie van de Griek sche regeoring, het onderzoek gunstig voor Rome moet uitvallen en billijke eischen van satisfactie dus met te meer klem zullen worden gesteld. Gesteld, niet alleen door de beschadigde partij, doch door het al gemeen geweten, dat Volkenbond heet. Kinderachtig ook, omdat uittreden pas twee jaar na kennisgeving mogelijk is en nadat de wegloo- pende staat heeft voldaan aan al zijn internationale bondsverplichtingen. Bij gebreke waaraan niet. al leen geen décharge wordt verleend, doch ook andere machtsmiddelen tegen den nalatigen staat kunnen worden gebruikt. Als Rome er toe kan worden gebracht in te zien, dat hot zijn eisch tot instellen eener gemengd Grieksch-Italiaansche enquête (door Athene gewei gerd) moet laten vallen ten faveure van een der gelijk onderzoek door het aangewezen lichaam, wiens vertegenwoordigers'zijn vermoord, n.1. den Gezanten raad, verloopt alles en règle. Dan is alleen noodig, dat de Italiaansche vlag op Korfoe wordt vervangen door die van den Volken bond, die toch evenzeer tegenover een weigerachtig Griekenland een pand noodig kan hebben. Als Mussolini dien kant uit wil, zal hij niet slechts een man met 'n biceps, maar ook 'n man met her sens blijken. Anders? Welnu: de chaosi UITKIJK. (Vervolg.) Na Colombo kwam Sabang aan de beurt, waar mee de eerste Ned.-Indische haven werd aangedaan. Begrijpelijkerwijs was dus de belangstelling groot. Sabang is een mooi eiland, geheel begroeid met eenige hooge toppen. Vrij vroeg in den morgen stoomde 't schip de mag nifiek gejegen haven binnen; een haven, zoo schit terend door de natuur voorzien van de goede kwa liteiten die een drukbezochte haven behooren te kenmerken, als geen der havens die wij te voren aandeden. Het we,ter van den Indischen Oceaan komt tot rust in deze beschutte kom, die geheel is omgeven door land. Het schip dat den ingang zonder ingemak is gepasseerd, is gewaarborgd hier bescherming te vin den tegen het woeden der elementen. Het Ned.-Ind. Gouvernement, dat de in het Moederland opgedane ervaringen benutte, maakte er een modern kolen- laadstation van.Het voorzag de haven van kolen- transporteurs, zoodat wat in de gepasseerde havens met mènschenhanden werd verricht, mand voor mand, hiér door groote logge gevaarten werd gedaan. In korten tijd hadden zij den inhoud van de kolen- lichters in de bunkers uitgestort. Meen niet dat de gerechte trots op den vader- landschen ondernemingsgeest, die de moderne hulp middelen ook in 't-Vorre Oosten bracht, ons blind of liever doof jnaakte voor de minder aangename zijde. Het koleir/erslihdend gevaarte produceerde al' werkend een lawaai, dat ons hooren en zien ver ging. Met angst en vreeze gingen wij den nacht tege moet, toen ook 's avonds het rumoer niet afnam. Gelukkig werd hét tegen 11 uur stil, zoödat het mo gelijk was na een vermoeienden dag goed te Bla- pen. Want een vermoeienden dag hebben wij op Sa^ bang doorgemaakt. 'Het is wellicht een eigenschap van individueelen aard, die schrijver dezes geen rust laat om bij het zien van hooge punten, deze ook te willen beklimmen. Het mooi begroeide eiland lokte door zijn heu vels den reizigers, die zoovele dagen de golven van den Oceaan hadden begluurd» tot een meer inten sieve beweging dan op het promenadedek van het schip mogelijk was. Een flinke wandeling zou voor onze stramme le dematen een weldaad zijn, een klimpartij een ge not. Het pakte anders uit. Ook de geringe stijging van een goed onderhou den bergweg valt in het tropisch klimaat niet mee. Op den duur mag men de groote warmte minder ge voelen, het lichaam ondergaat dien invloed toch wel degelijk, 't geen zich bij de minste krachtsinspanning in geweldig tran9pireeren en spoedige afmatting uit. Het werd tenslotte een trieste amechtige stoet van druipende menschen, die tevergeefs schaduw zoch ten aan weerszijden van den weg. Plotseling, zooals dit in deze streken meestal ge beurt, vertoonden zich geweldige wolken en zonder eenige waarschuwing kletsten zware droppels uit den pikzwarten lucht. Een echte wolkbreuk volgde, die een grondige, hoewel minder gewenschte afkoeling aan onze lichamen gaf. Wij keken uit naar een schuilplaats; op 10 pas afstand stond een huisje van matten en palmbladeren, maar eer wij die droge plaats bereikt hadden, waren wij al kletsnat. Toen het buitje over was, begonnen wij den terugtocht, die bergwaarts en tegen den wind in, minder ver moeiend was. De warme zon en de zeewind droogden onze i^atte plunje in korten tijd, zoodat wij, zonder ons al te erg voor ons uiterlijk te behoeven te ge- neeren, ons in een restaurant konden vertoonen om onze dorstige kelen wat op streek te helpen. Na Sabang volgt Singapore. Belawan, de Delische haven, wordt niet aangedaan, d.w.z. ons schip bleef daar pl.m. een uur varens buiten de kust voor anker liggen. De vele reizigers die hier evenals dit te Sa bang was gebeurd, de boot verlieten, werden met een stoombootje afgehaald. Tevoren had dit vrienden en bekenden van de passagiers aan boord gebracht, die hier gebruikmakend van de gastvrijheid van de Maatschappij Nederland, met hun kennissen het ont bijt gebruikten. Als uitgehongerd smulden deze gas ten van het Hollandsche wit brood en het krenten brood, waarvoor het onsmakelijk Indische baksel een weinig bevredigend surrogaat biedt. Geen wonder dat aan de ontbijttafel dien morgen een ongekend aantal eters verscheen. De laatste haven voor Batavia is Singapore. Het is gelegen op een klein eilandje, evenals Perini, door de Engelschen, die er steeds op uit zijn, zich o& stra tegische punten vast te zetten, geoccupeerd. Singapore is de Chineezenstad bij uitnemendheid. Men vertelde mij dat er. Nederlandsch-Indische han delshuizen hebben hier hun vertegenwoordigers, zoo dat er e-en vrij groote Nederlandsche kolonie is. De booten der N.-I; Packetvaart, die voor het verkeer tusschen de vele eilanden van den N.-I. Archipel zor gen, doen ook Singapore aan, dat voor den handel in deze streken door zijn aardrijkskundige ligging, het knooppunt is. Ook met Ned.-Indië zijn de han delsbetrekkingen zeer voornaam. Het Europeesche oog gewent met moeite «aan de eigenaardigheden dezer interessante stad. Wel het meest opvallend is, zoodra men de loopplank van het schip overschreden hèeft, bet eigenaardige ver voermiddel. De meeste N.-I. steden kennen naast een groot ge tal auto's als göedkoopor vervoermiddel de Zeeie- mans, de sado's. Dat zijn kleine rijtuigjes met klei ne paardjes er voor. Te Singapore en Medan vervan gen menschen de paarden. Voornamelijk Chineezen beoefenen dit vak. Het is een vreemd gezicht deze grootendeels half ontkleode mannen in gestrekten draf hun voertuigjes te zien voorttrekken. Natuurlijk wilden wij ook eens een dergelijk ver voermiddel probeeren. In een ommezientje waren wij omringd door een aantal luid de qualiteit hunner wagentjes aanprijzende Chineezen, die den weg ver sperden voor andere voertuigen. Een Maleisch politieagent bracht er met een*rottan- riet wat orde onder, waarop de troep met ongeken de snelheid uiteenstoof. Het was niet hartverheffend bruin tegen geel te zien optreden. Onze Westersche gevoelens zijn aan zachtzinniger middelen tot hand having der orde gejvoon. Ook in Ned.Indië is de politie niet tot dergelijke krachtmiddelen gemach tigd. Wij stapten in een wagentje, waarop enze gele vrienden het op een luopen zetten. Onwillekeurig girifc ik in mijn geheugen terug naar don tijd toen ik als zuigeling in een wagentje gezeten, op overeen komstige wijze rondtoerde. En die terugkeer van de tijdon van voorheen was des te grappiger, toen wij ons in het stadsgedeelte voortbewogen en wij daar duizenden zagen, die zich in rickshaws, om u ein delijk den naam van het voertuigje te noemen, hadden neergezet. Het was een potsierlijk gezicht al- die lieden in tweewielige karretjes te zien rijden. En er zijn er duizenden van, ik zag zelfs het cijfer 14000. Toen ik" de keurige orde waarnam waarin zij zich door' de straten bewogen en de preciese manier waarop zij zich op stelden om hun passagiers die even waren afgestapt, op te nemen, als soldaten in een gelid wachtend voor de winkels waar een „vrachtje" mo gelijk hun deel zou kunnen zijn, begreep ik bet hard handig optreden van den agent wat beter. Later hoorde ik dat deze gele heeren alleen op deze wijze te regeeren zouden zijn. Het schuim der Chineezen bewerkt de mijnen die ten Noorden van Singapore in zoo rijke mate tin leveren. Door de tegenwoordige malaise zijn veel van deze liedon ontslagen, die, zooals dat steeds gebeurt, de groote stad opzoeken om er op de een of andere wijze aan den kost te komen. Het totaal cijfer van gepleegde moorden en diefstallen ging plot seling enorm naar boven, de politie trad actiever op en de heeren die zich verhinderd zagen hun vak van misdadiger uit te oefenen, werden trekkracht voor een rickshaw. Zoo motiveert men het hardhan dig optreden, want alleen lichamelijke pijn werkt af schrikkend op deze zwarte zielen en brengt orde in het verkeer der duizenden rickshaw's. Minder geschikt voor een bezoek waren de Chi- neesche buurten. Onbeschermd en mlet dames dorsten wij er ons niet in te wagen. Van vrienden hoorden wij dat het er zeer interessant moet zijn. Zoo hadden eenigen het groote Chineesche theater bezocht. Als Europeanen tusschen de menigto Chineezen die de schouwburg geheel vulden, 'genoten zij reusachtige belangstelling. Zij traden er binnen door een nauwe spleet, die blijkbaar om practisch de entró's te kunnen innen, ruimte overliet voor slechts één mensch. Gedurende de voorstelling maakten de muzikanten een oorver- doovend lawaai, terwijl ook de tooneelspelers hun kunst ten beste gaven. Het was onmogelijk iets van hetgeen op het. tooneel voorviel, te begrijpen. Plot seling kregen twee vrouwen een hoogloopende ruzie. Muzikanten en tooneelspelers zwegen en luisterden met de toeschouwers oplettend toe. De vrouwen kre gen gelegenheid om uit te razen, waarvan door het publiek zeer werd genoten. Toen do kwestie was bij gelegd, begon de voorstelling weer opnieuw. De stoor nis werd heel gemoedelijk opgenomen.. Een schreeu wende baby, want de Chineesche moeders hadden alle hun kindertjes meegenomen, verdween al schreiende van hand tot hand door de toeschouwers overgegeven, naar onbekende bestemming. Na een Chineesch diner, waarbij zij vruchteloos gepoogd hadden met stokjes hun maaltijd naar bin nen to brengen, kwamen de hoeren opgetogen weer aan boord terug. Van het verdere stadsbeeld is weinig wetenswaar digs te schrijven. Want het oude liedje geldt ook voor Singapore: Vies, Oostersch vuil, met enkele fraaie Europeesche winkels. Singapore was de laatste haven voor Indië ge weest. De rest van de réis verloopj onder zwoegen en transpireeren, want dan moeten de cntpaktö kof fers weer gepakt. En de inkoopen enderweg heb ben de groote massa die de koffers vulde, nog ver meerderd. Met veel passen en als laatste redmiddel door de koffers oenigon tijd als zitplaats te gebrui ken," komt alles in orde. De gemoedsstemming van de passagiers daalt van uur tot uur. Want een ieder is de reis goed bevallen. Wij willen allen nog wel wat doorvaren. Op den dag van aankomst, 's morgens vroeg, is de stem ming erg gedrukt. „Nu begint de. ellende weer", zegt een dame die denkt aan de haven van Batavia, Priok, waar we aan zullen komen op 't heetst van den dag in de barre zon, met een temperatuur van een fantastisch aantal graden, om daar nog, tot overmaat van ramp, een douane-onderzoek te moeten onderaan. „O, heerlijk, ik zie Priok al", zegt daarentegen 't j'onge meisje, dat straks haar verloofde zal ont moeten. Werkelijk, daar is nu voor allen Java zichtbaar een waas je aan den horizon nog. Daar ligt onze toekomst, even weinig te doorgronden als overal elders ter wereld. Kalmer wordt de golfslag, nu de zee de nabijheid van het land voelt. Wij turen tct onze oogen pijn doen van het glinsterend water, waarover de zonteen overvloed van licht uitgiet. De nevels die op land daar in de verte duiden, krijgen kleuren, bruin en groen, 't Watervlak wordt levendiger en draagt scheepjes met wonderlijke zei len. Wij onderscheiden loodsen en pakhuizen, boo ten, alles nadert in dit helle licht met groote duide lijkheid. Daar ligt Priok! Daar begint Indië. VERSTOKING EENER GODSDIENSTIGE SAMEN KOMST. Gistermorgen tijdens de herdenddngsplechtigheid in do Jacobikerk te Urechit, juist, toen' ds. Boerens zijn preek beëindigd; had' en het zingen zou aanvan gen, begon e-en der aanwezigen, de hoer Boeke, uit Bilthoven, met de menigte toe te spreken. Een der omzittenden verzocht hem dadelijk daarmede op te houden, aan welki verzoek evenwel niet voldaan werd. Twee and ore omstanders verzochten toen dén heer Boeke de kerk te verlaten, wat) deze, zonder eenig protest, onmiddellijk deed. De commissaris van politie, de heer Wijnmalen en do inspecteur Weij- burg, die zicb onder de kerkgangers bevonden, arres teerden den heer Boeke en brachten' hem" in een voor de Jacobikerk staande gerequireerde auto, naar het hoofdbureau aan de Ganzenmarkt, waar den heer Boeke en zijn echtgenoot© door voornoem den commissaris een- verboor afgenomen werd. Pro ces-verbaal is opgemaakt, wegens verstoring eener geoorloofde kerkelijke plechtigheid. Na dit kleine in cidentje ging de kerkdienst gewoon door. U. D. EEN VROUWELIJKE WETHOUDER. De gemeenteraad van Gasselte (Drenthe) heeft mej. E. ten Bos-Harkema tot wethouder benoemd. DE EERSTE? De gemeenteraad van Wijd-ewormer beeft dn zijn Dinsdagavond gehouden1 vergadering reeds de ge in eentebegrooting voor 1924 behandeld en vastge steld. Dat is -floch wel vlugl KINDERUITWISSELING NEDERLANDVLAAN DEREN. De Dietsche Bond voor Holland, het Vlaamsche Front voor Vlaanderen hebben het ondernomen, jon gens en meisjes van ,10—18 jaar' uit Nederland en uit Vlaanderen tijdens de zomervacantie mot «eikaar uit te wisselen. Het vorige jaar is do proef genomen mot 25 kinderen; ze slaagde zoo goed1, dat thans op groo- ter schaal kon worden gewerkt en dat ditmaal 76 jorgelui ervan hebben geprofiteerd. Van Vlaamsche zijde waren vooral de drie groote steden vertegen woordigd: Antweipen, Gent en Brugge, voor Neder- land waren er uit Amsterdam, Arnhem, Amersfoort, Enkbuizen, Den Haag, Kedichem, Zandvoort, Gronin gen Baflo, Delfzijl, Schiermonnikoog, Scheemda, Veendam en Winschoten. Opmerkelijk en verheugend is de levendige medewerking van .Groningen en om streken. De leiding berustte bij de dames J. van Puymbrouck, R. de Guchtenaero en A. Maréchal voor Vlaanderen 'en hij dr. Minnacrt (Utrecht) en mr. Schaap (Groningen) voor Nederland. Ook dit jaar is het resultaat uitstekend geweest. Ten einde de wederzijdsche kennismakjng te bevor deren. had men afgesproken dat bezoek eb. tegen bezoek niet gelijktijdig, maar achtereenvolgens zou den geschieden. Het eerst reisden de Nederlandsche kin d oren naar Vlaanderen en zij- werden d aar ge durende de eerste helft der maand Augustus bij Vlaamsche gezinnen kosteloos gelogeerd. De meeste dagen werden gemeenschappelijke uitstapjes ge maakt onder deskundige leiding. Do kinderen die te Antwerpen verblijf hielden, bezochten.b.v. Brussel en Brugge, zagen den Juweelenstoet en de vertooning van Oidipous te Kolone. Na 14 dagen te hebben genoten kwamen'de Neder- landscfie kinderen terug en brachten zij de Vlaam sche kameraadjes mee. Dezen hebben nu de tweede helft der maand in ons land doorgebracht waar zij op'hun beurt zeer gastvrij werden- onthaald. De be sturen vah musea en instituten in verschillende ste den hadden met welwillendheid het bezoek toege staan en voor leiding gezorgd; zeer gewaardeerde medewerking werd ook ondervonden van bot spoor wegpersoneel ter vergemakkelijking van de reisjes. Een van de mooiste uitstapjes was hot bezoek aan Schoonhoven. Do kinderen waren 's morgens vroeg per auto naar Vreeswijk vertrokken en van daar do Le«k af gevaren door het schilderachtige weideland schap. To Schoonhoven werden zij zeer hartelijk ten stadhuize ontvangen door den burgemeester den heer F. M. van Kempen, met den gemeente-secreta ris. De beiaardier, de -hoer Lense, liet van den toren de Vlaamsche Leeuw klinken, gevolgd door allerlei Vlaamsche liederen. De kinderen bezichtigden de edelmertaalbedrijven van den heer Hooykaas en wer den ten slotte hij den burgemeester op versnaperin gen onthaald. De prettige tijd heeft aldus voor onze kinderen, een heele maand geduurd. De uitgaven waren gen ring eigenlijk niet veel meer dan de treinreis, en dezo was nog tegen zeer verminderden prijs (uit stapjesbiljet). De vriendschap, die de kihderen hebben gesloten, zal niet licht teloor gaan; allen willen een volgend jaar weer mee! Vele ouders hebben afspraken ge maakt om elkaar in den loop van het, jaa.r te gaan opzoeken. Het is werkelijk verheugend, dat op dat vrij groote aantal kinderen en gezinnen, protestanten en katholieken, rijkere en armere, geen enkel o wrij ving is ontstaan. Men kan vertrouwen dat de uitwisseling het vol gend jaar in grooter stijl zal worden voortgezet. DE VRIJWILLIGE LANDSTORM AFGESCHAFT? Naar de Maasbode verneemt behoort, tot een-van de door Minister .Colijn geëischte bezuinigingsmaatregelen ook de afschaffing van den vrijwilligen landstorm, de zoogenaamde weerbaarmaking buiten liet leger, waarbij thans een groot aantal beroepsofficieren en Onder officieren als instructeur werkzaam zijn. Deze vooroefeningen moeten jaarlijks ongeveer zevén millioen kosten, waarvan door de afschaffing en de als gevolg daarvan geheele militaire opleiding in het leger.* vele m'illioenen bespaard worden. De buitengewoon vrij willige landstorm, dat is dc organisatie van geoefend dienstplichtigen, blijft echter bestaan. ONEERLIJKE GEVANGENBEWAARDER. Te Groningen is een 27-jarig gevangenbewaarder ge arresteerd, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van kleeren en stoffen voor de vervaardiging van kleeren behoorende aan het Rijk. Bovendien bleek dat de man op zoo goeden voet stond met enkele gevangenon, dat hij zorgde voor geregelde correspondentie van dezen met de buitenwereld. Zijn vrouw, die van alles op de hoogte was, is xmder verdenking van heling eveneens gestcla ter 'beschikking van de justitie. VERNIELZUCHT. Gisteren werden te Wildervank de feesteneer gélég^n- heid van het regeeringsjubileum van de Koningin ge vierd. Den nacht te voren is een der versierde bruggen" over het Oosterdiep met benzine overgoten en in brand gestoken. Niet alleen de. versiering doch ook al het houtwerk van de brug werd door het vuur vernield. Het verkeer over de brug is gestremd. Do politie* die «ogenblikkelijk een onderzoek instelde!,, heeft twee personen gearresteerd, die événwél ont kennen den brand gesticht te hebben.' NIEUWE NIEDORP. Bij den heer P. Koopman alhier, is mond- en klauw zeer geconstateerd. CALLANTSOOG. De herbouw van de verbrande bakkerij te Callantsoog is bit aanbesteding bij (uitnoodiging gegund aan den heer P. Tuin té 't Zand. MELK VOOR JERUZALEM. De heer N. Pinto te Groningen kocht deze week 40 melkkoeien, meest stamboekvee. voor Palestina„ Woens dag zijn deze dieren over Amsterdam naar hunne bestemming verzonden. Zij moeten dienen voor melk- voorziening van Jeruzalem. NAAR HET BUITENLAND. In de 4 volle weken van Augustus werden uit ons land .690 koeien naar het buitenland verzonden en wol 20 naar Tsjeeho Slowakije, 556 naar België, 100 naar Duitschland, 3 naar Chili, 9 naar Noorwegen en 2 naar Noderl. Indië. SCHAGER WAARD. Uitslag tfer verkooping. van 2 watermolens in de Schagerwaard, die vervangen zijn door een windmotor. De verkooping had plaats ten overstaan van Notaris G, Vrijburg. Benedenïnolenkooper *A. Bromtaer, Hmrenkarspel, voor "f 350; Bovenmolcn: kooper A. Jonk, Kólhóm, voor f 2102 ijzeren roeden mot as en bijkomend hekwerk opgehouden voor 400; houten molenroede, köóper A. Eriks to Burgervlotbrug, voor f 90. JULIANADORP. Bij den heer A. Tiel alhier is komen aanvliegen 1 postduif voorzien van, 1 gummiring gemerkt Z 355 en 1 aluminiumring, gemerkt no. 43767 '23 met 2 sterretjes.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9