DERDE BLAD. Ingezonden Stukken. Honi^s Bmnenlandsch Nieuws. ff1 'i cgerüjke Stand. Reclames. ZELFONDERZOEK. Zaterdag 15 September 1923. 66sle Jaargang. No. 7299. Mijnheer do Redacteur I Wil U mii .voor Qnderstaand een plaatsje in Uw Courant offeren? Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding1 van een in mijn oog schreeuwe rig berichtje uit -Veenhuizen in de Schager van 11 September, wilde ik een paar vragen stellen. Ten eerste: Als iemand, in het bezit van een vischakte en bij daglicht zijn fuiken een plaats geeft in water, dat volgens opgave niet verpacht is. maakt hij zich dan schuldig aan strooperij? (één der krachtwoorden uit 't berichtje). Ten tweede: Als 't blijkt, dat men verkeerd omtrent 't vrijdom van vischwater is ingelicht en de pachter bewijst je dit, waarna je hem ver zekert niet weer in dit water te komen, is dan proces-verbaal (weer zoo'n krachtwoord) zoo ge- wenscht? En nu het derde krachtwoord: vOp heeterdaad betrapt"^ staat er in 't simpele berichtje. Kan dat plaats vinden na 't bovenstaande? Tot slot wil ik plaatser van dit belangrijke be richt even zeggen, dat hij voortaan de moeite kan sparen om dergelijk "nieuws aan de krant op te sturen, omdat de firma „praatgraag" in den regel wel zorgt, dat 't bekend wordt. „De op heeterdaad betrapte stroopers". Oude Niedorp, 12 September 1923. GRONDONDERZOEK voor den akker- en weidebouw. De Raad van Bestuur van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen heeft een goed werk gedaan door het publiceeren van een „Kort over zicht van do werkzaamheden* over het tijdvak 1 Mei 19221 Mei 1923", want daaruit blijkt, hoeveel nuttig werk in dat tijdvak door het proefstation voor den akker- en weidebouw is verricht en hoe zeer het te betreuren zou zijn, indien door den invloed van de huidige malaise aan dat proefstation de noodige gelden werden onthouden, om dat werk met kracht vte kunnen voortzetten.v Die mallaise noopt ons om naar middelen te zoeken, haar weer te boven te komen, weer even wicht te brengen in de 'ontvangsten en uitgaven van het bedrijf. Een van de middelen daartoe is de opbrengst van den bodera tot het hoogst mogelijke op te voeren. Hoe meer die opbrengst nog voor verhooging vatbaar is, des te grooter de kans dat dit middel baat zal géven en wij zouden het uit dat oogpunt beschouwd, dus een geluk kunnen noemen, dat zelfs in de op landbouwgebied zoo hoog staande provincie Noord-IIolland nog lang niet overal uit het bedrijf wordt gehaald, wat eruit te halen is. De groote hindernis om het hoogst mogelijke te bereiken is tot heden nog de onvoldoende samen werking tussehen theorie en practijk, het feit, dal de man der praktijk weinig het oordeel inwint van ',den man der theorie. In elk bedrijf bijna komen gebreken voor, die door overleg tussehen den boer en den van Rijkswege aangestelden consulent zou den zijn te verbeteren en van dat overleg zou de boer het voordeel kunnen trekken, zonder dat hij daarvoor kosten behoeft te maken. Daarom zij het aan iederen boer aanbevolen den landbouwconsiilent eens tot een bezoek uit te noo- digen ten einde met hem te overleggen of in zijn bedrijf nog verbeteringen mogelijk kunnen zijn, het moge hem geen baat geven, schaden kan het hem in geen gevall. Door de werkzaamheid van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen is voor den landbouw- consulent de mógelijkheid om goeden raad te geven veel vergroot, want de uitkomsten van de onder zoekingen, die daar zijn en nog voortdurend wor den uitgevoerd, zijn voor de praktijk van groot belang. Een van die uitkomsten is, dat de minder goede groei van de gewassen niet zelden isr toe te schrij ven aan de zure of alcalische reactie van den grond en daaruit valt voor de praktijk dit voordeel te trekken, dat iedere boer, aie reden heeft om over den groei van sommige gewassen te klagen, hier over eens overleg pleegt met den landbouwconsu- lent, om te weten te komen of het ook wenschelijk kan zijn, de reactie van den grond te laten on derzoeken. dat onderzoek blijkt, dat de grond inderdaad te zuur of te alcalisch reageert, dan kan de fout1 worden hersteld door een kalkbemesting, soms ook wel door een bemesting met chilisalpeter en tliomasphosphaat (als hij te zuur is) of door bemesting met zwavelzure ammoniak en super- phosphaat (als hij te alcalisch is). j i6 j r ./m°op6 het daarom terdege in het oor, dat de landbouwconsulent bereid is hem een be- zoek.te brengen om over deze en andere vragen zijn bedril r betreffend, overleg met hem te plegen en dat die hulp geheel kosteloos verleend wordt. Haarlem, 13 September 1923. De Rijkslandbouwconsulent, C. NOBEL. terburen, Nieuwe Schans, Aduard, Ezinge, Mee- den, Usquert, Noorddijk, Oldekerk en Adorp, met in totaal pl.m. 32.000 zielen, voor hetzelfde doel p.lm. f120.000, d. i. f3.75 per» hoofd, moesten uitr geven. Wii kozen juist deze gemeenten, omdat de werk lieden in deze gemeenten geen productioven arbeid verrichten. i Alleen aan ambtenaren-salarissen besteedden i Onstwdode en Sloehteron f 41.000. d. i. f 1.38 per hoofd, terwijl de later genoemde 10 gemeenten daarvoor pl.m. f 90.000, d.i. pLm. f2.80 per hoofd moesten uitgeven. Wellicht geven deze regelenaanleiding om het j vraagstuk van de samenvoeging der gemeenten eens uit wat broeder financieel oogpunt te beschou wen met gevolg, dat heel wat prutsgemeenten^ met al den rompslomp aan haar verbonden, verdwijnen. 's Gravenhage, 5 September 1923. J. PERDOK Hzn., voorzitter van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 'b Rijks dienst. met Maizenavla is een heer lijk en gezond nagerecht op eenvoudige wijze te bereiden met Honig's Maïzena) het zuivere product voor tal van toespijzen. Let op de slaltzegels als bewijs pan echtheid. OPHEFFING KLEINE GEMEENTEN. Nederland telt pl.m. 7.000.000 inwoners, ver deeld over pl.m. 1100 gemeenten. De burgemees ters dezer gemeenten genieten samen pl.m. f7.000.000 salaris, d.i. per gemeente f6500 en per hoofd pl.m. f 1. Van deze 7 mülioen gulden wordt voor 468 gemoehten met elk minder dan 2000 zielen of gemiddeld 1200 inwoners pl.m. f2.000.000, d.i. per hoofd bijna f3.5 uitgegeven. De vraag rijst nu, of aie 468 gemeenten niet bü andere kunnen worden gevoegd of onderling tot eenige gemeenten worden vereenigd. onS telt 620 gemeenten met minder dan 3000 inwoners. men eens probeerde deze gemeenten tot pl.m. 300 te reduceerenj dan konden pl.m. 300 burgemees ters, 300 secretarissen, 300 ontvangers en wie weet wat meer, gemist worden, terwijl bovendien de correspondentie tasschen gemeente, rijk, provincie, waterschappen, heel veel zou verminderen. W at samenvoeging voor finantieelel gevolgen beeft, kan uit onderstaand voorbeeld binken. Do> gemeente Onstwedde met pl.m. 17000 inwoners gaf m 1919 ongeveer f36.000 uit aan ambtenaren, werklieden en politie, d.i. pl.m. f2.12 per hoofd. Door de gemeente Slochteren met pl.m. 13000 inwoners werd voor hetzelfde doel f 28.000, d.i. w pjr hoofd uitgegeven. Voor deze twee gemeenten met pl.m. 30.000 zielen werd dus aan .ambtenaren, werklieden en politie pijn, f 64.000 d.L pLm. f2.14 per'hoofd, uitgegeven, terwpl de 16 gemeenten, elk met minder dan w!U£W0S?rS' h iP^ehove, Winsnm, Stedum, W arttum, Noordbroek, Nieuwolda, Kantens, Kloos DIRKSHORN. Jubileumfeest op Woensdag 12 September. Ofschoon, 'e morgens door den sterken wind de vlaggen vrij luid klapperden, werd met lust begon nen aan het eerste nummer van het uitgebreide programma: de opstelling van den optocht, waar voor ruim 50 aanmeldingen waren ingekomen, die door de commissie in 4 afdeelingen waren gerang schikt, n.1.: 1. groepen op rijtuigen of van paarden; 2. kleine wagens, 3. fietsen en 4. ruiters. De jury had een moeilijke taak, want er was zeer veel werk van gemaakt door verscheidene deel nemers, zoowel op net gebied der historie als op dat der schoonheid en getrouwe nabootsing. Herauten voorop, gevolgd door Napoleon met gevolg, waarachter Aankomst van Prins Willem, 1 zoon van Willem V in 1813. Daarop Oud-Holland, i de Driekleur, voorgesteld door drie jonge dames in de kleuren, een Indische Prins, Geloof, hoop en I liefde, de diligence, Hans en Grietje met het I huisje in optima forma; voorts Herderinnetjes met I schapen en hond, Tirolers, Zigeuners, hun bedrijf uitoefenende, Zuivelfabriek, Bakkerij, Wasch- en Strijkinrichting, genaamd de Properheid en nog veel meer, terwijl de gymnastiekverenigingen van Dirkshorn en de Stroet ter opluistering meetrokken I en natuurlijk onze Muziekvereeniging, zorgende i voor opwekkende muziek. En nu zou ik de Pirettes, j den üswagen en den vischwagen, benevens de reusachtige „Baby" nog vergeten. Dan kwamen de versierde fietsen en ten slotte nog ruiters, waarop drie paljassen. Toen dé stoet geregeld was, ging het over Dirks horn, de Stroet, Groenveld en Schagerwaard terug naar Dirkshorn, alwaar bü aankomst de uitslag der beoordeeling werd meegedeeld.. Afd. I: le pr. Aankomst Prins Willem; drie 2e pr. .Hans en Grietje, Herderinnetjes en Zuivel fabriek; 3e pr. Ipdianen: Eervolle vermelding1: Napoleon, de Diligence, de Zigeuners, de Bakkerij, de Driekleur, de Wasch- en Strükinrichting en de Pyrettes, Geloof, hoop en liefde. Afd. II: le pr. IJswagen, 2e pr. Vischwagen. Afd. UI: le pr. T. Bakker, 2e pr. Roeibootje I. Nierop), 3e pr. S. Kruier. Eerv. vermelding: ...Smit, Jo. Levendig en K. v. d. Molen en de Driekleur (drie dames). Afd. IV: le pr.. Paljas, 2e pr. Twee paljassen. Nam. 2 uur: Kinderspelen op het sportterrein. Toen de vrooljjke kinderschaar net terrein opmar cheerde waren daar reeds, vele toeschouwers, wel ker aantal steds aangroeide, tot zeker wel dui zend. Er was. dan ook genoeg tezien, daar 6 groepen van kinderen tegelijk meer of minder ver makelijke wedstrijden hielden. Het meest is stellig wel gelachen bij den driebeenswedloop. Bü den vlaggenwedstrijd was de uitslag: 1. Corry Nierop, 2. Neeltje de Geus, 3. Alie Gootjes, en 1. Trijntje Bregman, 2. Trijntje Rens, 3. Trijntje Troost. Bij zakloopen: 1. Dirk Kaaü, 2. Teun v. d. Molen, 3. Piet Manneveld en 1. Maarten van Twui- ver, 2. Piet Gootjes, 3. T. Hollander. Bü bal op een bord: 1. Trijntje Prosper, 2. D. Dekker, 3. Tr. Franois, 4. N. Reütenaar en 1. A. Geertsema, 2. Janny Molenaar, 3. Neeltje de Graaf, 4. Trijnie Schoorl. Hardloopen met kinderwagen: 1. Henk Rijs, 2. wertje Kant, 3. Anna Manneveld, 4. Anna Doekes, 5. Corry Vader en 1. Neeltje Muit. 2. Maart je Doekes, 3. Klazina v. d. Oord, 4. Grreta Manne veld 5. Trijntje Sohouten. Driebeenswedloop1. Dirk v. d. Molen met Jan Peetoom, 2. Willem Wit met Piet v. Straten, 3. Piet Dam met Klaas v. d. Molen en 1. Piet de Graaf met Klaas Doekes, 2. Jacob Kant met Willem Prins. 3. Klaas Manneveld met Dirk v. Teülingen. OndertusSchen waren ook de volksspelen begon nen met koekhappen en mastklimmen. Vooral het laatste had veel bekijks. De mast was aanvankelijk nogal glad, zoodat trots de meest wanhopige po gingen de eerste klimmers het niet verder konden Jf., ^LUUU, AG UO HOOI - Smit, 3e pr. de heer E. Brommer, 4e pr. de heer P. Kant, 5e pr. de heer S. Wit, 6e pr. de heer J. v. d. Sluis. Bij het koekhappen werden de prijzen behaald door: 1. C. Doekes, 2. K. de Geus Dz., 3. W. Barten, 4. W. Keppel, 5. J. Nieuwenhuizen. Bü den stoelendans voor jonge dames werden de Sriizen gewonnen door: L Antje Dekker, 2. Cornelia lot, 8. Anna Burger, 4. Lena Aris, 5. Anna van Tiel. Het laatste no. was tobbesteken voor paren. Dat bleek een zeer vermakelijk spel en lang niet „droog" ook. Menigejonge manen zelfs enkele jonge dames liepen hierbij een flink nat pak op. Alse de lorrie bij de helling noersnorde, wendden honderden oogen zich naar de gevaarlijke plaats: de tobben vol slootwater. Wat eer. gejuich al» een golf water do straf was voor riecht mikken van do Jon gens daar, Toch hield men er den moed goed In en duurde dit spel een paar uren, mot dori uitslag: le prijs' de heer 11. Zoilstra en moj. A. Wiemna; 2e prijs •de heer E. Biouwer oir inej. M. Rloor; 3e prij* de hoer S. de Graaf en mej. C. Dekker; 4e prijs de heer S. de Qraaf en mej. T. de Geus Dd. Den geheelen middag konden de bezoekers genie ten van liet schoone spel van onze muziekvereeniging die o.a. verscheidene volksliederen 'speelde. Zoo trof ons weder het Wilhelmus, dat hier plechtig klonk. Dat is dat toch een eigenaardige melodie 1 Zij kan niet alleen plechtig, maar ook opwekkend klinken, al naai de opvatting van den directeur. Maar mooi, aangrijpend blijft dat oude Wilhelmus altijd. „On der Ons" bracht werkelijk de feestelijke stemming op het terrein. Des avonds, Dirkshom vol menechen, ook veel vreemden. Eenige huizen met tuinen fraai verlicht en versierd. De subcommissie voor deze afdeeling kende den eersten prijs toe aan mej. de Wed. Gootjes en den 2en prijs aan den heer A. Poot. Te half 9 had zich voor het erf van den heer C. Dam een menschenmenigte verzameld, die we kon den schatten op wel 1500 „koppen". Men was daar ge komen om tegenwoordig te zijn bij de prljsuitdeeling en te luisteren naar den zang var verschillende zang verenigingen. De voorzitter van de commissie voor den optocht, de heer C. Francis, ving aan met de uitdeeling van de prijzen voor die afdeeling. En hij deed zulks op een zeer bizondere wijze, nl. in dichtvorm, waarbij hij ons den geheelen optocht nog eens voor den geest tooverde en op geestige manier de prijiswinneis er uit nam. Ons compliment voor zoo'n prestatie. Daarna wees de heer L. Doeke9 op zijn bekende leuke wijze de prijzen van de volksfeesten toe, waar na de heer R. v. d. Laan de gevel- en tuinversiering besprak. Na tradi op het gecombineerde zangkoor S troel-Oude Sluis-'Burgerbrug, onder leiding van den heer Vöort- huijsen, 't welk eenige nummers ten beste gaf, waar van ons het best bevielen „Oud-Holi. Dankgebed" en „Gebed", waarin een mooi kwartet met predominee- rende sopraan welke ook in „Slape Zacht" zoo schoon uitkwam. Mevr. v. 't Hart-Wagenaar is een zeer goe de kracht met mooie stem. Daverend: applaus. Het zangkoor van Dirkshorn, onder leiding van den heer Hovenier, zette in mét het altijd moo:e, be kende „Zondagmorgen", dat keurig werd gezongen. Ook de beide volgende nummers klonken goed onder het dicht bladerdak. Wederom hartelijk applaus. Het concert afgeloopen zijnde, dankte de voorzitter van de centrale commissie, de heer R. v. d. Laan, de beid zangkoren hartelijk voor de genomen moeite en het verschafte genoegen. Ook de muziekvereeniging „Onder Ons" ontving dank voor het dien dag tijdens den optocht en op het feestterrein gepresteerde, terwijl het publiek werd geprezen voor de stelte, die den ganschen avond had geheerscht. Met een hoera voor de Koningin en het zingen van het Wilhelmus, mede door het publiek, werd' hier besloten. Daarna verplaatste zich. de menigte naar het West- eind om te kunnen genieten van de groepen" die daar zouden worden gegeven door de gymnastiekver- eenigingen van Dirkshom en de Stroet Op het weiland in den Voorpolder werden nu onder Bengaalsch vuur enkele zeer mooi uitko mende groepen vertoond, getuigenis afleggende van de ambitie der jongelui, die om 11 uur nog. ver scheidene het bai tijdelijk verlatende, hun plichten als lid der „Gym gingen vervullen. Hiermee was'lmt programma van den dag af ge werkt. De jongelui gingen de balzaal van den heer Bruin nog wat voller maken, terwijl anderen een fakkeloptocht door het dorp hielden. Het feest is gevierd en waardig gevierd, zonder wanklanken. Een woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt aan het welslagen, is hier op zy'n plaats, vooral aan de commissiele den, waaronder enkelen zü'n, die zich zeer veel moeite hebben gegeven. Wü waardeeren het zeer in de vereeniging D.F.C. dat zü door het belangeloos beschikbaar stellen van het sportterrein, heeft, willen meewerken aan het welslagen van het Jubileumfeest. OUDE NIEDORP. Ter gelegenheid! van de Zijdewinder kermis wer den de volgende volksfeesten gehouden: Maandags: Fietsrijden met hindemissen voor jonge mannen 1520 jaar, 20 deelnemers: le prijs Nic Bes, 2e J. Kok, 3e W. Blankendaal, 4e P. de Jong. Ver volgens kaarshappen voor jongens van. 1215. jaar, 18 deelnemers: le prijs J. Sinnige Pz., 2e P Hof, 3e N. Pancras Jz., 4e J. Bakker Cz., 5e II. Moras Jz. Hierna hardloopen met hindernissen voor mannen. 18 deelnemers: le prijs B. Lempe, 2e M. de Graaf, 3a W. Kolkman, 4e J. Veldman, 5e P. Klaver, 6e S. Scholten, Dinsdags: Paling grijpen voor jonge mannen, 22 deelnemers: le prijs M. Hoek, 2e Nic. Bès, 3e J. Mo ras Jz., 4e N. Koomen, 5e M. Haring. Vervolgens Ton- kruien voor gehuwde dames, 28 deelneemsters: le prijs mej. Van Leeuwen, 2e mej. Van Hgfes, 3e mej. Blaauw, 4e mej. G. Ligthart. Woensdag Jubileumfeest: Ss Morgens 97 uur klok luiden, daarna opening van den feestdag door den voorzitter den heer Th. Tromp, waarna door den Burgemeestér dezer gemeente een toepasselijk woord werd gesproken. Daarna in optocht met ver sierde rijtuigen, en fietsen, voorafgegaan door paard- ruiters naar 't Veld, waar door den Zeereerw. Heer Pastoor een toespraak werd gehouden; terug naar Blokhuizen en vervolgens weer naar Zijdewind. 's Middags Stoelendans voor jongedames, 52 deel neemsters: le prijs Jansje Ruiter, 2e T. Ligthart, 3e Cath. Borst, 4e Hendrika Wijnker. Prijzen paardruitersle prijs C. Baij, 2e C. Moras; 'prijzen rijtuigen: le prijs A. Winder, 2e Jb. van Die pen; prijzen fietsen: le prijs S. Vlaar, 2e Ant. Groen, ook werd nog een prijs toegekend aan de kinderen van S. Vlaar voor een versierden kinderwagen. De prijzen bestonden uit contanten, kunstvoorwer pen en eenige loten, daartoe beschikbaar gesteld door de welbekende debitanten A. van Twuiver te Scha- gen en H. de Boer te de Weel in deze gemeente. De feestcommissie kan met voldoening op haar werk terug zien en is een en ander uitmuntend ge- □Iqq rrfl ANNA PAULOWNA. Jubileumfeest Spoorbuurt. Begunstigd door prachtig weer, vierde Dinsdag j.1. de 'Spoorbuurt haar reeds lang voorbereide Jubi leumfeest. 's Morgens om 9 uur had bij de eerepoort do opstelling van ongeveer 200 kinderen plaats, Door den voorzitter van het buurtfeestcomité, den heer H. Pennekamp, werd met een kort woord het feest geopend, waarna door de kinderen, begeleid door muziek van de Harmonie van Oudesluis, een vaderlandscb lied werd gezongen; hierna ging de op tocht tweemaal rond de Spoorbuurt. Een leuk gezicht was het te zien hoe de kinderen allen voorzien van een oranjemuts, achter de muziek aan defileerde. De laatste ronde ging door <le eerepoort, het feestter rein op, waar direct met de wedstrijden werd be gonnen. Voor meisjes van 710 jaar, balletjes loo- pen op een blaadje: le prijs een pop Maartje de Haan, 2e prijs Joh. Leijnse en naaidoos, 3e prijs een portemonnaie Jannie Geerlings. 4e prijs een vlecht- docs Annie van Diepen, troostprijs een bal Annie Huiberts. Voor jongens van 710 jaar, hardloopen met hin dernissen: le prijs een voetbal A. Keppel, 2e prijs een bouwdoos C. van Nuland, 3e prijs een mondorgel H. LooijestJjn, 4e prijs idem E. Muntjewerf. Voor meisjes van 10—14 Jaar aardappelrapen: 1e prijs een taschje Annie v. d. Berg, 2e prijs een schilderij Geertje Luoijestijn, 3e prijs een taschje Ar.nle Hoogevé-. n, 4o prijs een uortemónnaie tirluij .'.aitus. Voor jongens van 10—14 jaar tor.krulpoii: le prijs M, v, rquiin^en. oen xroute voetpul, 2o prijs J. T o- »f:ri een schrijf^nrniluitr, 3o prijs C. L v, Ouden aarde oen portomommie, 4o prlj» sigarettenkoker G. Harder. Do wedstrijden liepen nogal .vlug van stapel en vie len nogal in <ien smaak van de kinderen en van het publiek, wat in groote getale op het terrein aan wezig was. Als attractie werd op verzoek van Z. E. Pastoor v. Meeuwen door eenige bepaardo menscben om het hardst goloopen met balletjes op oen blaad je, waar natuurlijk verbazond om gelachen werd. Na deze wedstrijden, welke om ongeveer 1 uur af geloopen waren, werd rust gehouden tot 3 uur, om den optocht welke vanaf de Kleine Sluis moest ko men, behoorlijk te laten passeeren. Toen dan de op tocht vanaf de Drie bruggen in het zicht was, stelde de commissie met daarnaast do Harmonie zich op bij de eerepoort. Toen de optocht de eeropoort genaderd! was, hield de Harmonie van Breezand, welke in den optocht meeging, even rust, en werd door de Har monie, die bij de eerepoort was opgesteld, een va- derlandsch lied ingezet. De optocht, welke geopend werd door. paardruiters en vervolgens door rijtuigen met verschillende opstellingen, zooals praalwagen, gymnastiek, land- en tuinbouw, tooneelvereeniging enz., gaf in zijn geheel een mooi effect. Toen de optocht gepasseerd was, werd bij het café van den heer Kneijnsberg een wedstrijd gehouden in mastklimmen: le prijs G. Plijsen f5. 2e prijs D. op 'tVeld f3, 3e prijs C. v. Oudenaarde f2. Na afloop, hiervan werd bij het café van den heer Wiggcrs een wedstrijd gehouden in hardrijden op fietsen: le prijs G. Plijsen, groot zilveren medaille; 2o prijs D. op 't Veld, klein zilveren medaille; 3e prijs S. Smit, bronzen medaille. Zoo waren dan de wedstrijden ten einde. De prijzen werden 's avonds door den voorzitter in de café's uitgereikt, daarna werd onder de waranda van café Wiggers van 89 concert gegeven door de Harmo nie. De Spoorbuurt was twee avonden verlicht met lampions. Begunstigd door mooi stil weer, slaagde deze verlichting uitstekend'. De commissie van de Spoorbuurt heeft voorwaar geen gemakkelijke taak gehad om dit alles voor el kander te zetten, in. aanmerking genomen dat het bedrag welke voor deze feesten was opgeioopen, vol gens onze meening wel niet toereikend zal zijn. ANNA PAULOWNA- Politie. Gevonden een zilveren armband, een zilveren haak van een. beugeltasch en een pince-nez etui. Verloren een bruinleeren portemonnaie. Inlichtin gen ter secretarie. PADDENSTOEL VERGIFTIGING. Te Vogelenzang heeft zich een ernstig geval van paddestoQlvergiftiging voorgedaan, in het gezin van den timmerman J. Bham, aan dé Leidschevaart. Zon dagavond gebruikte Bham, een Duitse hor, sedert, kort te Vogelenzang woonachtig, met. zijn vrouw en dochtertje, zooals hij dikwijls deed, een hoeveelheid paddestoelen. Het vierjarig zoontje vónd ze niet lek ker en wou ze niet eten. Den volgenden nacht wer den de drie personen ongesteld. Gistermorgen 9 uur is de 32-jarige moeder gestorven en drie uur later het 8-jarige dochtertje. De man, die ook zeer onge steld was, is gistermiddag 4 uilr naar het diacones, .senhuis te Haarlem vervoerd. Gisteravond verwekte zi.m toestand nog veel zorg. ALKMAAR. Detramdienst AlkmaarBeverwijk van den stooni- dienst HaarlemAlkmaar zal 6 October worden op geheven. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1923. Geboren: Abram, zoo van Abram Glas en van Joh. Cor. de Wit. Trijntje, dochter van Joost Bak en van Trijntje Koedijiker. Aagtje, dochter van Ilerm. Eiland en van J. K. M. Biesboer. Maartje, dochter van J. Kuitwaard en van Tr. Romkes. Klaas, zoon van Klaa9 Bak en C. E. Tromp. Marinus, zoon van C. R. ten Kate en van B. M. van der Leeden. Hendrik, zoon van H. de Graaf en 'van Aaltje Wagenaar. Mcinderl, zoon van A. Glas/ en van G. Smit. Antje, dochter van Jac. Kostelijk en van Joh. Bak. Aaltje, dochter van Ferd. Kuitwaard en van Antje Kansen. Jan, zoon van Albert Pik en van G. van den' Beid. Klaas, zoon van Jan Ploeger en van Gr. dia Boer. Anna Gerarda, doch ter van P. J. Winkel en van G. A. Nieland. Albert, zoon van Jac. Smit en van Antje Speets. Karst, zoon van B. van der Holt en van Jantje Pen. Roelof, zoon van Corn. Visser en van Aaltje Glas. Piefcer, zoon van Pieter de Wit en van KI. Kramer. Dirk, zoon van Arie Hoogland en van Herm. Ploeg. Overleden: Aagtje Balder, oud' 79 jaren, weduwe van Cornelis Vroegop. Pieter Noordwest, oud 71 jaren echtgenoot van Trijntje Huigen. Pieter Plugboor, oud 84 jaren, weduwnaar van Aafje Bart. Gehuwd: Pieter Otto, oud' 68 jaar en Aaltje Jonger- ling, oud 60 jaar. Krijn Kansen', oudi 22 jaar en Aal tje Blom, oud 21 jaar. Jan Kouwen', oud 23 jaar en Elisabeth Wiering, oud 21 jaar. Pieter Kooij, oud 24 jaar en Jantje Jong, oud 31 jaar. Jac.,Johan van der Hoek, oud 24 jaar en Sara Hartog, oud 29 j. Dirk de Gaaf, oud 22 jaar en Marie Engel, oud 20 jaar. Ari- nus Cornelis Smit, oud 26 jaar en Hendrika Kostelijk, oud 24 jaar. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1923. ■Geboren: Jacoba, dochter van Adriaan van der Welle en van Anna Cornelia Visser. Sijbe Jacob, zoon van Klaas Dol en van Geertruida Johanna de Jong. Pieter, zoon van Jan Kooij en van Sijbreg Ca- tharina Wardenaar. Rosalia, dochter van Carolus Adrianus Boone en van Maria Apolonia Appendijk. Overleden: Guurtje Kok, oud 71 jaren, wed. van Arie Boontjes. Catharina Johanna Scheepmaker, oud 55 jaren, echtgenoot© van Dirk Snijder. Jan Rootjes', oud 66 jarenx weduwnaar van Maartje Nagelhout. Grietje Levendig, oud 77 jaren, echtgenoote vani Jan Eriks. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 8 tot 11 Sept. 1923. Geboren: Petronella Elisabeth, dochter van Lou- rens Schilder en Everdina Anna Tromp. Ontwaakt, gy 's morgens met pün in den rug? Hebt gü donkere zwellingen onder de oogen? Zyn de enkels en handen gezwollen? Is de urine ber wolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bü ruw en vochtig weerr Doet uw rug zeer, als gü bukt of opstaat? Hoedt u DÜ'tüds; laat Foster's Rugpün Nieren Pillen een nierziekte voorkomen; spoedige behan deling is het eenige betrouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwüls blaasontste king, waterzucht, rheumatiek, steenvorming en uri- nezuurvorgiftiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bü deze latere verwikkelingen baten, is het verstandi ger om dit speciaal mergeneesmiddel tot voorko ming van nierziekte te gebruiken. Verkrygbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 per doos.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9