w%3Mar-- Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. ETBAL No. 26. Ooi, met hare Iel 1923 geboren lammeren, op den rangeerheuvel op een zijlijn. Het treindeel waaronder ton minste 1 ramlam, type Texelsch, in- was door remsloffen op de rails afgesloten. Boven geschreven in 'n fokregister: le prijs f 10, benevens dien stond de wissel van derijlyn zoo, dat onrnoge- verguld bronzen medaille, uitgeloofd- door den heer A. Brak Sr., 2e prijs f5, 3e prijs f250: le prijs A. Brak, St. Maarten, 2e prijs H. J. van Hoorn, Wierim- gerwaard, 3e prijs K. Winkel, Schagerbrug. No. 27. Tien overhouders, behoorende aan leden van de afdeeling: le prijs f10, 2e prijs f5, 3e prijs •f2.50, 4e prijs bestuursprijs: le prijs J. van der Oord, Schagerbrug, 2,e prijs Jb. Stammes, Oudesluis, 3e prijs W". Bos, Oudesluis, 4e prijs K. Nieuwland!, Scha gerbrug. No. 28.- Vier fokschapen, (niet ingeschreven in een fokregister), zichtbaar geworpen hebbende: le prijs f10, benevens een verguld bronzen medaille, uitge loofd door Laboratorium „ASDA", 2e prijs f5, 3e prijs f2.50: le prijs K. Nieuwland, Schagerbrug, 2e prijs C. Marees, Schagerbrug, 3o prijs Joh. Bruin, Burgerbrug. No. 29. Een Ram, geboren in 1923, niet ingeschre ven in een fokregister: le prijs f10, 2e prijs f 5, 3e prijs f2.50: le prijs G. Waiboer Hz., Barsinger- horn, 2e prijs dez., 3e prijs K. Nieuwland, Schager brug. PLUIMVEE. Leghorns: le prijs f5 G. Muntjewerf, 't Zand, 2e prijs f2.50, G. Jongejan, Stolpervlotbrug. Zwarte Minorca's: le prijs f5, G. Schuijt Kz., St. Maartensbrug. Vreemde of Raskippen: le prijsi f5, C. Kater, Cal- lantsoog, 2e prijs f2.50, C. Rens, Pettenerkluft. Eenden: le prijs f5, P. Paarlberg Pz., Schager brug, 2e prijs f2.50, D. Raat Jz., Burgerbrug. Konijnen: le prijs f5, K. Kossen, Schagen, 2e prijs f2.50 G. Brokken, Schagen. Zwaarste konijnen: le prijs f5, K. Kuit, Buurtje, 2e prijs f2.50, K. Kuit, Buurtje. BLOEMEN EN PLANTEN. No. 37. Voor de mooiste collectie bloemen en plan ten. in perkvorm, van kweekers: le prijs f 15, IJ. Bakker, Schagerbrug. No. 38. Voor de mooiste collectie bloemen en plan- ten van particulieren: le prijs f5, 2e prijs f3, 3e prijs f2: le prijs mej. E. M. Rezelman, Schagerbrug, 2e prijs mej. A. Riesling—Kuis, Schagen, 3e prijs mevr. De MoorDe Wit, Schagerbrug. No. 39. Voor de mooiste plant van particulieren: le prijs f5, 2e prijs f3, 3e prijs f2: le prijs mej. T. KeetmanSluis, 2e prijs mej. V. de Lange—Ooster man, 3e prijs mej. P. Kuiper—Weij. KAAS. No 41. Voor de fijnste kaas (Edammer) in te zen den minstens 10 stuks, (marktrijp): le prijs f10, 2e prijs f5, 3e prijs f2.50: le prijs Kaasfabriek „Koe gras" te Koegras, 2e prijs Kaasfabriek „Eendracht" te Stolpen. Schagerbrug; 3e prijs „Dageraad" te Burgerbrug. No. 42. Voor de beste Boter, in te zenden minstens 5 Kg., le prijs f 7.50, 2e prijs f 5, 3e prijs f2.50, 4e prijs f d.le r rijs Eensgezindheid te St. Maartensbrug, 2e prijs Dageraad te Burgerbrug, 3e prijs C. Marees te Schagerbrug, 4e prijs mej. P. KlokBaJkker te Schagerbrug. Zooals wij hierboven reeds schreven, was het op het 'tentoonstellingsterrein zeer gezellig. Er was van alles te kijk ebde aandacht der bezoekers werd door verschillende mooie inzendingen vastgehouden. De goede en opgewekte geest werd niet weinig ver» hoogd door de muziek van Concordia van Oudesluis. ljjk wagens op de hoofdlijn konden komen. De saboteurs, goed op de hoogte van den jriaatselijken toestand, nebben bet blokhuis, waarin zich_ de wisselhandles bevonden opengebroken en den wissel op de zijlijn naar bet hoofdspoor verlengd. Daarop hebben zij de remsloffen verbrijzeld, waardoor t en~Magdalena de Block, oud'22 jaar, ionder beroep; treindeel in beweging geraakt is met bet gemelde beiden alhier. GEMEENTE ZIJPE. Ingesohreven van 8 tot en met 14 Sept. 1923. Geboren: Petronella Elisabetb, dochter van Lou- rens Schilder en yan Everdina Anna Tromp. Ondertrouwd: Jan Slikker, oud 20 jaar, arbeider, noodlottig gevolg. ERNSTIG STOOMTRAMONGELUK. Uit Doetinchem, 17 Sept. Hedenmiddag is tusscben Gendringen en Anholt even over de grens ëen personentrein der Gelderscbe Stoomtram-Mij. op een goederentrein geloo^en. De materieele schade is aanzienlijk. Een ruim 20-jarige Duitsohe dame, die op bot balcon stond, dat door den schok werd ingedrukt, is levensgevaarlijk gewond. Zij is in hoogst -bedenkelijken toestand in bet ziekehhuis te Anholt opgenomen. AUTO-ONGELUK, Zaterdagmidadg ongeveer 3 uur slip-te nabij1 's Her- •togernbosch aan dien z.g. „Bult" op den Hinthamschen weg een- groote auto-, bestuurd -door mevrouw Ju-r- gerusReymer en reed met groote snelheid tegen de boomen. De inzittenden werden er door den smak uitgeworpen. Mevrouw Jurgens werdi in bewusteloo- zen toestand en zwaar gewond) opgenomen. Mevrouw Sassen, eveneens uit Nijmegen, had lichtere verwon dingen opgeloopen, doch klaagde over pijnen in het onderlichaam, zood'at men voor inwendige kneuzin gen vreesde. De chauffeur, die achter in den wagen zat, 'bekwam slechts een lichte hoofdwonde. Een ge neesheer constateerde bij mevr. Jurgens hersen schudding. De gewonden werden naar het Groot zie- kengasthuis te 's Hertogenbosch vervoerd. Gisteren voormiddag was de toestand van mevrouw Jurgens onveranderd. De wonden- der bedde .andere patiënten zijn slechts uitwendig. HET INKOMEN DER KROON EN SALARISVER MINDERING. De Koningin heeft een schrijven- doen richten- aan den minister van Financiën, inhoudende -do mededee- ling, dat, indien, -tot vermindering van de eaJarsse.-i der Rijksambtenaren voor het jaar 1924 wordt over gegaan, H. M. niet' zal doen beschikken over een met •die vermirid.ering naar verhouding overeenkomend gedeelte van het fciji art. 22 der Grondwet vastgestelde bedrag van het jaarlijksch inkomen ten laste van 's Rijks kas. De Koningin-Moeder heeft een schrijven van gelij ken inhoud aan den minister van- Financiën doen richten. VEETEELT. Voor het raszuiver fokken van Texelsch e schapen bestaat in Friesland flink animo. De vereniging „Texelsch Schapenstamboek in Friesland", met dat doel verleden jaar opgericht, tolt reeds 61 leden. Voor dezen aanfok interesseert zich vooral de veehouder S. Alberda te IJsbrechtum, terwijl de Rijksveeteelt- coilsulent, de heer Leignes Bakhoven zijn medewer king verleent. ZIJPE. Alhier werd1 bij de politie aangifte gedaan- vani bet vinden van een wagenkleedje -met geplisseerdcn rand. TWEE TREINROOVERS GEARRESTEERD. Overleden: te Alkmaar, Petrus Strooper, oud 65 jaar, echtgenoot van Cornelia Slijkerman. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Dieuwertje, d, v. H. van Twuijver en van A. C. Kossen. Dieuwertje, d. v. C. Voortbuijsen en van A. Minnema. Dirk K&aij en Trijntje Jes. Gerrit Blom, oud 50 jaar, wed. van H flikker. KONING ALPHQNS. verder gedeelte van de bevolking zooals geneesheeron advocaten, kunstenaars, die door de ontwrichting in een zeer moeilijke positie zijn gekomen, moeten fi nancieel worden ondersteund. Na de jongste onlusten in het Roergebied blijven aldaar alle levensmiddelenwinkels gesloten. De: eige naars waren dus werkloos en kregen dus in de eerste plaats de rijksondersteuning, waaróp ze in dit geval recht hebben. Voorts verlangden ze geld om waren te koopen daar ze anders niet in staat -meer waren hun winkels te.heropenen. Men kan dus-gerust zeggen, dat een zeer groot gedeelte van de bevolking in het Roergebted van rijksmiddelen leeft en dat de rijks- regeering ook nog voor bedrijfskapitaal moet zorgen, dat noodig is om den min of meer productieven ar beid, die daar wordt verricht, overeind te houden, flverlwien' L!en lflverl&oa kind van Wat is daar nu aan doeI1? Duitsctüaradl bezit in dif Overleden. Len leverlooa aangegeven kind van gebiwl geen eigenliJk behe6r me6r ambtenaren zijn uitgewezen. Grootendeels zijn het de gemeentelijke autoriteiten, -die -de verschillende on dersteuningen uitbetalen-. De toestand der gemeen ten is natuurlijk ook buitengewoon moeilijk gewor den Bij gebrék aan de noodige krachten is het vrij wel onmogelijk geworden al deze uitgaven nauwkeu-i rig te controleeren. Van Berlijn uit kan men moei lijk beoordelen of bepaalde uitgaven ai óf niet noodzakelijk zijn. He eendge uitweg blijft dus een gedeeltelijke be perking van alle uitgaven in het Roergebied. Onder handelingen, die een einde maken aan het conflict in het Roergebied zijn dringend noodig. -Dit is niet al leen. van het grootste belang voor Dutscblandi, maar ook voor Frankrijk en voor alle overige landen. Een plotseling einde van het conflict zal' rampzalige ge vol gen hebben. Zeer ernstige incidenten van socialisti- schen aard zo-u-u-eii dan onvermijdelijk zijn. Indien de rijksregiering dan van ha'ar kant het verleenen van alle credieten systematisch zou staken zou de bevol king dit met begrijpen en -dan zo-u de invloed! van rechts-radicalen en links-radicalen stijgen, betgeen een zeer gevaarlijk verloop zou kunnen nemen. Het herstel van het bedrijfsleven- zou daardoor worden bedreigd, aangezien de toestand van de deviezen markt een financieel herstel ook niet mogelijk maakt indien de uitgaven zoo hoog blijven als ze 'tegenwoor dig zijn. De groote navraag naar buitenlandsche betaalmid- delan staat in nauw verband met) den toestand in het bezette gebied. De op de deviezenmarkt heer- schende wantoestanden kunnen dus slechts verdwij nen, indien bezuinigd wordt óp do voor het Rijnland De revolutie in Spanje draagt ee n. fascistisch ka- noodige geldmiddelen. Ondanks de enorme moeilijk- rakter. Tegen -den- Koning richt ze zich niet. Het mis- heden, die daarmede gepaard gaan, bestaat er een lukte Marokko-avontuur schijnt wel de hoofdoorzaak middel tot beperking van deze uitgaven. Door nieu- der omwenteling te zijn. KFRMISFRAMA TE MILL. Uit MilL 17 9epfc. Op de kermis brachten gisteravond zekere Van den Broek en zijn vrouw zékeren v. d. O., die dronken was, naar huis. Er ontstond bij het huis van v. d. O. eon woorden wisseling, waarbij de vrouw van v. d. O. de vrouw we maatregelen hoopt de minister een scherper con trole te kunnen uitoefenen en' aldus den toestand op de geldmarkt geheel te wijzigen, In de eerste plaats wil hiji alleen aan een ,bepaald aantal banken den deviezenhandel voor het bezette gebied toever- trouwen-. Ba eischen, die de bezetting aan de rijksfi nanciën stelt, zullen) op dien duur ondragelijk wor den. Trouwen-s op elk ander gebied dienen de uitga ven tot een minimum beperkt. Spreker hoopt, wei-dra een bepaald aantal maatregelen te zullen kunnen 's Middags om 2 uur begon het concours-hippiqpe, dat in alle opzichten uitstekend is- geslaagd. Er was veel publiek, de deelname was voldoende, terwijl er mooie sport viel te genieten. Het springpaard Duco van den heer W. Jimmink Hz. en bereden door den heer Aarsen, was ook ditmaal een groote attrac tie, uitnemend als het paard de verschillende hin dernissen nam. De uitslag van het eerste concours van paarden uit de gemeente Zijpe was, dat de le prijs f25 werd be haald door Marie van den heer G. Visser te St. Maartensbrug, 2e prijs f10, door de bruine bles van den heer Jb. de Wit te Burgerbrug, 3e prijs f5 door C.orry van den. heer D. de Graaf te Schagerbrug. Kr werd aan dit concours deelgenomen door. 9 paar den. Toen volgde ,er een concours open voor alle paar den, met als uitslag: le prijs f75, Melady van den heer Bultman te Haarlemmermeer, 2e prijs f40, Ma rie van den heer G. Visser te St. Maartensbrug, 3e prijs f 15, Otto van de heeren Gebr. Hoed te Alkmaar. Ook hier zorgde Concordia van Oudesluis voor uit stekende muziek. AUTOBUS-ONGELUK. Uit Hengelo, 17 Sept. Gisteravond is op de Markt een heel gezin dooi' een autobus overreden. De heer van N. "kreeg een wiel over zich heen, doch hij kwam met gescheurde kleeren vrij. Een kinderwagen werd in elkaar gedrukt, doch wonder boven wonder bleef bet kind, dat er uit rolde, ongedeerd. De zuster van den heer Van N. kreeg eenige kneuzingen, zoo dat voor haar geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. BOTSING VAN GOERENWAGENS TEGEN HET STATION VENLO. Zondagmorgen is een goederentrein tegen een ge deelte van het stationsgebouw -te Von'lo gebotst, wuor door een groote materieele schade is veroorzaak! Op een rangeerheuvël nabij bet station Koidenkir- chen (Duitschland), 'dat door de Belgische -regio wordt geëxploiteerd, stond- een trein, bestaande uit 65 ledige goederenwagens. De trein stond op oen dood spoor en de remblokken waren aangezet. Volgens de verkla ringen van eenige Belgische militairen is het blok huis te KaMenkirchen door onbekenden opgebroken, en is de wissel van het doode spoor, verlegd, zoodat bij het wegrijden van den trein deze op het hoofd spoor moest terecht komen. De remmen van den trein waren eveneens door onbekenden losgemaakt. Tegen 4 uur in den morgen is de trein zonder per soneel, op tot nog toe onopgehelderde wijze, in be weging gekomen, en in steeds grooter vaart in de richting van Venlo gereden, dat lager ligt dan Kal- denkiirchen. Gelukkig bevonden zich geen personen op het stationsemplacement te Venlo, zoodat bij de hotsing geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De materieele schade is echter z^er groot. In duizelingwekkende vaart reed de trein het sta- ticnsemplacement Venlo op, donderde over een draai schijf, vernielde een stqotblok en vloog toen met veel geraas tegen het, stationsgebouw op. In het getroffen gedeelte van het gebouw zijn de bureaux van de douane ondergebracht. De eerste wagens van den trein drongen gedeelte lijk in het gebouw, waardoor zij tot staan werden gebracht. Ze vormden zelf hierop een stootblok voor de volgende wagens, die krakend er tegen op vlogen. In het voorbijgaan sloeg de trein over ongeveer 120 meter een gedeelte van de stationsoverkapping weg. Veertien wagens werden geheel vernield, sommigen als lucifersdoosjes in elkaar gedrukt, andere in splin ters geslagen. Het hoofdspoor MaastrichtNijmegen werd ver sperd. Een ploeg werklieden, onder leiding van den opzichter-machinist Vreeswijk, toog onmiddellijk^ aan 't werk om de ruïne op te ruimen. Gisjteren is het gelukt, de vernielde telefoon- en telegraaflijnen te herstellen. Eenige heeren van de Belgische regie kwamen te Venlo om de schade in oogenschouw te nemen. Z'\j waren van meening, dat net ongeval te wijten ia aan een daad van sabotage. Vanmorgen vroeg zijn de werkzaamheden voort; gezet; men was toen bezig het hoofdspoor vrij te maken. De douanezaal is op verschillende plaat sen gescheurd, zoodat spoedige voorziening noodig wordt geacht. Het ongeluk wordt geweten aan sabotage van Duitsch personeel. In Kaldenkirchen stond het treindeel in reserve sloeg. De toestand van het slachtoffer is levensge vaarlijk. Van den Broek werden de pezen van den pols doorgesneden. Beiden zijn naar het gasthuis te Gennep ver- xwxix. .>x^x.x^xx.x^. T- 6n hare d0ChtTP|gC' Uit Enkhuizen. 17 Sept. Zaterdagavond wer-1 «?PtiWE RAMP IN IAPAN hier aan het station door de politie twee personen RAJVD> IN J^AN. aangehouden die zich- inden 'rein tassen West. i ontvangen oi'er een "euwe van Van don Broek met een bijl ^den schedel in- treffen die een- belangrijken invloed! op de financiee- le ontwikkeling zullen uitoefenen. Döor deze maatregelen zal een) belangrijke be perking van de inflatie spoedig mogelijk- blijken. Er inoet een einde komen aan het heerschende stelsel van ondersteuningen. Dit geldt bijvoorbeeld voo-r het 30 gulden. ZEDENMISDRIJF TE VELSEROORD. Uit Velsen, 15 Sept. Alhier zün t.wee agenten van politie cn N. genaamd en dienst doende te Velseroord, gearresteerd, verdaoht van zedenmis drijf. Dit zou fgepleegd zijn met ëen 13-jarig doch tertje van den agent B., postcommandant van den politiepostte Velseroord. Beide agenten, die gehuwd zijn, zyn naar Haar lem overgebracht en in liet huis van bewaring, opgesloten. Tel. DE ANTI-VLGOTWETBETOOGING.' Uit Utrecht, 17 Sept. Naar wij vernomen, zullen in verband met de Zondag a.s. te Amster dam te houden betooging van het N.V.V. en de S.D.A.P. niet minder dan 22 extra-treinen uit alle deelen des lands naar Amsterdam loopen. Iedere extra-trein kan 1000 reizigers bevatten. WIERINGERWAARD. De heer G. Veeter, sinds korten tijd motorrijder, zou Zondagavond even een toertje maken en nam voor de eerste maal zijn vrouw mede op de duo. Bij de Booht heeft hij waarschijnlijk zijn stuur niet recht kunnen houden, althans hij kwam in aanra king met een lantaarnpaalen een boom, met het ongelukkig gevolg, dat hij zelf zijn been heeft gebroken en zijn vrouw haar knie tamelijk erg eeft bezeerd. NEERGESCHOTEN. Uit Amsterdam. Maandagmorgen kregen in de Houthaven twee voormalige compagnons twistmet elkaar. De een wilde den onder te lijf gaan-, waarop de laatstgenoemde een revolver trok on den aan valler neerschoot. Deze is in érnstiger! toestand iuuir het Binnengasthuis vervoerd, terwijl de doder is over gebracht naar het bureau Spaiamdaminerstraat. BEVERWIJK. De burgemeester heeft den commissaris der ko ningin in NoordhollandL verzocht, do aanwijzing van den heer J. Ecking (die herhaaldelijk is veroordeeld wegens openbare dronkenschap) tot loco-burgemeester ongedaan te maken. WINKEL. Maandagavond vergaderde het Departement Win kel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, -ten huize van den heer J. van Stipriaan. Er waren slechts weinige leden aanwezig. Na de opening en voorlezing der notulen, wordtt door den heer Egmond verslag uitgebracht als afge vaardigde naar de laatste algemeene vergadering. De heer J. Koomen Hzn. wordt herbenoemd tot be heerder van de Nutsspaarbank. De rekening 19221923 wordt door een commissie nagezien en in orde bevonden. Het batig saldo be draagt fl.4lK, terwijl nog op de Nutsspaarbonk is geplaatst f41.13. Daarna volgt de begroo.ting 1923—1924, waarop voor uitgaaf de vaste posten als quotum bureaubehoeften, subsidie bibliotheek in voorkomen en waartegenover de contributiën. Het verschil daartusschen vormt het bedrag dat voor winteravonden kan worden besteed. Een 4-tal avonden zal men trachten te, geven. Een spreker van het hoofdbestuur is reeds aangevraagd en de heer Alt uit Bolsward, nog wel bekend van den vorigen winter, zal worden uitgenoodigd. De entrée voor dien avond wordt gesteld op f0.50 per persoon. Voorts worden onderhandelingen aangeknoopt met 'de heeren J. Fransen- en J. Sternheim-, en voor den 4en avond wordt 'n beroep gedaan op eigen krachten, zoo mogelijk voortzetting van het in 1922 begonnen tooneelstuk „De nieuwe wijze". Het reglement wordt zoodanig gewijzigd, dat*de bepaling dat naast een gekozen afgevaardigde naar de algemeene vergadering, een lid medegaat volgens anciënniteit komt te vervallen. Pogingen worden in het werk gesteld om a.s. win ter ontwikkelingsavonden te houden, waarvoor reeds behandeling van verschillende onderwerpen is toe gezegd. Een avond om de veertien dagen \yordt mo egelijk geacht. Voor een geschikt lokaliteit zal de be schikking over een schoollokaal worden gevraagd. Deze avonden zijn voor ieder toegankelijk en de be langstelling der Departementsleden zaJl zeer op prijs worden gesteld. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting. verleenen van ondersteuning voor het bouwen van huizen. Talrijke huizen worden vrijwel uitsluitend met rijksmiddelen gebouwd. Hiervoor worden bil- lioen-en uitgegeven, zonder dat er dekking voor be staat. De bevolking -moet eens eindelijk inzien, dat Er zijn 5000 lieden omgekomen en do stoffelijke t!e ergste aller belastingen de inflatie is. Elke be- schade bedraagt 30 millioen yen. - periring van uitgaven, hoe hard zij ook moge schij- DE STAATSGREEP IN SPANJE. uen. ial een weldaad voor het volk worden. Want In Spanje is de militaire Dictatuur gevestigd. De alles is beter dan het voortdurend drukken van pa- koning heeft het besluit geteekend, waarbij het pair- gold. Indien het volk niet wil inzien, dat de inflatie het eigenlijke ongeluk isen niet wil bij timgen tot het bestrijden van het stelsel, dan bestaat er voor ons in het geheel geen redding meer. Het moet de taak van alle kringen uit het bedrijfsleven, van de vakvereenigingen, van industrieelen en agrariërs zijn dat slechts -op deze wijze on niet met technische mid- tegcniwoordige wantoestan- lement ontbonden is en een regeerimg van 8 gene raals is ingesteld. Alle ministerieele functies zijn opgeheven. De nieuwe genenaalsregeering blijft zoolang tot mannen geschikt om teVegeere-n deze kunnen overnemen. Het is overal rustig." EEN REIS OM DEI WERELD IN EEN JACHT VAN delen een einde aan de 100 TON. i den wordt gemaakt. Do bekende Fransch-e lawntermisspeïer Alajn, die Wij moeten echter met de mogelijkheid van oen van Cannes uit geheel alleen In een klein jacht, van gro-ote werkloosheid rekening houden. Voor het on- 100 ton' een zeiltocht om de wereld maakt, heeft thans d^rsteunen der werkloozen beschikken wij1 met over Amerika bereikt na 142 dagen varen. Hij: werd eenige voldoende middelen, aangezien men ook dit weer aan keeren- overvallen doör een orkaan en) -moest eenigen de bankbiljettenpers heeft willen overlaten. De eco- tijd alleen van drinkwater leven. Hij' was twee dagen nomische rijksraad heeft zich reeds met de verzeke- lang bewusteloos en werd geheel uitgeput opgepikt ring tegen werkloosheid bezig gehouden, door het Grieksche stoomschip „Byron", 190 mijl van Het betreffende ontwerp wordt nu aan den de kust. Hij' hoopt zijn reis om de wereldi voort te rijksdag voorgelegd, maar wanneer zal de rijksdag zetten. zich met deze kwestie bezig kunnen houden'? Het is TWEE MILLIOEN MARK VOOR EEN TRAMRIT. I inderdaad een zeer ingewikkelde kwestie, maar het Uit Berlijn, 17 Sept. Vanaf morgen kost een jlinancieele gedeelte van het betreffende ontwerp tramrit in Berlijn 2 millioen mark. moet zoo spoedig mogelijk op een of andere wijze TREINAANSLAGEN IN DUITSCHLAND. worden geregeld, zoodat er tenminste een gedeel- Uit Berlijn, 17 Sopt De aanslagen in treinen ne- telijke dekking bestaat als deze noodig zal zijn. men op schrikbarende wijze toe. Nog is de overvalIndien men productieve werkloozenonderBteuning op Kreyssing niet opgehelderd of eeni nieuw geval verlangt, vergete men niet, dat hiermede kosten wordt gemeld, In den D-trein Keulen—Berlijn is in (gepaard gaan, die het acht en het tienvoudige van een derde klasse coupé dé vrouw van- een1 Berlijnsoh j "e betaalde ondersteuning bedragen. Men zal dan bankbeambto bewusteloos gevonden., Zij verklaarde tevens moeten inzien, dat mon onmogelijk alle kos- nadcrlian-cl. dat zij- even voor Maagdenburg in het ten kan laten dragen door het rijk, dat thans reeds- toilet la geduwd on aldaar rne-tl chloroform is ver-bijna insolvent is geworden. doofd. Gestolen werd haar trouwring, haa tasch en een koffer HILFKRD1NG OVER DEN ECONOMISCHEN EN FINANCIEEDEN TOESTAND VAN DUITSCHLAND. De coiTospondent der N.R.Crt. te Berlijn meldt: Eerst van-daag wordt de tek-st gepubliceerd van de redevóering die dr. Hilferding, de rijksminister van financiën, drie dagen geleden in een gemeenschappe lijke vergadering van de economisch-politieke en financie-e 1-politieke afdeelingen van den economi- schen rijksraad heeft gehouden. Nadat dr. Hilferding dJe houding van het tegen woordige kabinet ten opzichte van -het financieele program had gekenschetst, antwoordde hij op enkele hem door de aanwezigen gestelde vragen. In dit ver band zeide hij o.m. daJt de broodvoorziening van Duitschland voorloopig tot 15 October verzekerd! is. Het rijksgraanbureau tracht voorts binnenlandsch graan te koopen. Dit graan wordt -met aandeelen- van de geldleening betaald. De agrariërs kunnen deze aandeelen weer gebruiken om hun belastingen te be talen, zoodat men aldus een betaalmiddel met eenigs- zins bestendige waarde heeft gekregen. Een- wettelij ke regeling van de verdere broodvoorziening wordt voorbereid. Een gedeelte van de buitenlandsche be taalmiddelen, die ter beschikking van het rijk wor den gesteld, zullen worden besteed voor den aankoop van vet en margarine. Vervolgens heeft dr. Hilferding over den algemeo- nen financieelen toestand van het rijk, gesproken, een toestand, die door de verschillende redevoeringen die zoowel de rijkskanselier als hij' zelf hebben ge houden voldoende bekend is geworden-. Deze toe stand is van -dien aard, dat allee'n nog deze uitgaven mogelijk zijn, die voor het behoud van het rijk al3 onvermijdelijk dienen te worden beschouwd. Het Roergebied eisoht het grootste gedeelte van de uit gaven op. Bij het begin van de actie in het Roer-ge bied heeft de rijksregeering groote bedragen voor loonen en ondersteuning voor werkloozen moeten be talen. Thans wordt vrijwel de gansche bevolking van de bezette streken uit rijksmiddelen gevoed1. Men be grijpt wat dit betoekent en toch is het nog. niet alles. De rijksregeering moet ook -nog voor 'n d^ol voo het noodige bedrijfskapitaal zorgen. Verkocht wordt en niets. De ondernemers vergrootten slechts hun voor raad, moesten echter in elk geval hun arbeiders be zig houden. De ondernemers hadlden dusi geen inkom- Er moet een einde komen aan de wnze, waarop de staten en gemeenten tegenwoordig huishouden. Hiert<*) bestaat slechts een middel, namelijk dat de staten en gemeenten weer verantwoordelijk wor den voor hun uitgaven. 'Doch deze kwestie is thans van ondergeschikt belang. Hoofdzaak is: Hoe ko men wp door de eerstvolgende weken? Hoe vermij den wij chaotische toestanden? Hoe verzekeren wy het bestaan van het rijk? Spreker ziet twee onmiddellijke gevaren. Het eerste is het achterhouden van aen oogst door de boeren. Psychologisch is deze houding te begrijpen, maar als de steden geen levensmiddelen ontvangen, zullen de gevaren niet te overzien zijn. Voorts wordt de afkeer voor do papiermark steeds grooter. Men mag hiér niet overdrijven en een dergelijke pa niekstemming bij de bevolking niet steunen. Zoo lang de papieren mark wettelijk betaalmiddel is, en zoolang ae belastingen in papiermark kunnen worden betaald, kan er van een volledig verlies van de waarde van de papiermark geen sprake zijn. De bevolking moet trouwens lecren inzien, dat ook een nieuw betaalmiddel niet onmiddellijk redding kan brengen. Wij moeten thans door de meest critieke periode, die net rijk sinds zijn bestaan heeft doorgemaakt, doorworstelen. Wij moeten begrijpen, dat er voor andere dingen geen tijd is en dat al het moeilijke moet worden ondernomen om den burgeroorlog te vermijden. Wij moeten inzien, dat als het rijk ten gronde gaat, ook hot Duitsche bedrijfsleven ver loren is. Wat do industrieelen heden offeren, is niets anders dan een verzekeringspremie, die zij zelf betalen. Van haar kant zal ae regeering alles doen om de buitenlandsche vraagstukken op te lossen en de financiën te herstellen. ST. PANCRAS. Zen-dag jl. is de competitie 1923'24 aangevangen met voor Vrone's elftallen alhier/'t le tegen D.T.S. I van Oudkairspol, le Oudorp, 'it 2e tegen S.D.W- van Oudorp en 'it 3e te Oudkarspol tegen D.T.S. 3 van Oudkarspel, met den volgenden uitslag: Vrono 1—D.T.S. I, 2-0. Vrono 2—S.D.W. 1, 2-4. Vrone 3-D.T.S. 3, 0-4., terwijl Vrone-adspiranten een match speelden ïegen sten en eischten dat zoowel de loonen als de produc-D.O.S. 3 te Broek op Langend'ijk,, welke met gelijk tiekosten door het rijk zouden worden gedragen. Een spel, 2—2 eindigde.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6