BATÖ RIJWIELEN Gemengd Nieuws. Geranium: le prijs, no. 78, ZeemanDoorn; 2e prijs, no. 72. Kator. Bladbegonia: le prijs.'no. 58, D. de Haan; 2e prijs, no. 18, Jb. vap. Scheyen. Primula: le prijs, no.-30, P. Weij; 2e prijs, no. 18, Jb. van Scheijen. Eervolle vermeldingen: 1. E. Braam, 41; 2. G. Dekker, 35; 3. G. BakkerMooij, 25; 4. Maarten Mooij, 13; 5- Jan Vader, 27; 6. T. Mooij Tz., 29; 7. K. ten Boekei, 2; 8. Mej. G. Hollander, j36; 9. Maarten Mooij, 13; 10. Pietertje Kater. 5; 11. P. Vos, 16; 12. P. Vos, 16: 13. A. Leiion, §Öf 14. G. Baken, 22; 15. J. C. BrouwerMeijer, 87; 16. O. Kater, 4; 17. C. Kater, 4; 18 W. Govers, bloemen). Vrije inzending planten: lo prijs D. de Haan; 2e prijs Blokland; 3o prys Jaantje Vos. Losse bloemen: lo prijs Braam; 2e prijs dames Vos en Hoek. Extra prijzen V.V.V.: E. Braam, Dames Vos en Hoek. Daarna werd een verloting gehouden, waarvan de uitslag natuurlijk met belangstelling werd ver- b.eid. Vermelden wij nog de alleraardigste decoratie, zoo bier en daar in het kerkgebouw aangobraphit, en de attentie van den Voorzitter der Vereeniging. voor Vreemdelingenverkeer, den heer P. Vos, die in eenigo welgekozen woorden dank bracht aan het comité en diens helpers. BÜRGERBRUG. Zaterdagmorgen 1.1. werd tijdens een hevig on- weder een paard van den heer S. Ho%djes door den bliksem gedood. NOORBSCHARWOUDE. Uitslag van de loting voor de Nationale Militie: G. Barten .6, II. Dekker 11, J. Dudink 13, C. Honk 8, K. de Jager 4, J. Keeman 7, A. Kraakman 9, K. Kramer 1, J. Mol 3. P. Molenaar 5, A. Meitz 16, J. Ootjers 15. J. Ooijevaar 17, K. Peys 3, J. Schuit 18, J. Timmerman 10, P. Visser 12, E. Mienes 14. HET KWEEKERSCREJDIET. De regeering Heeft onaangename ervaringen om trent het Kweekersorediet, zooals algemeen bekend is. 't Vormt een yan de oorzaken, waardoor de regecring minder toeschietelijk bleek bij het yerlee- nen van crediet aan de tuinders in het begin van dit jaar. Behalve dat van de verleende voorschotten vaak niets werd terugbetaald, is ook van de beta ling der rente bij de Boerenleenbanken vaak weinig terecht gekomen. Thans heeft de liquidateur voor de Zaken van de voormalige Regeeringscommissie aan alle voorschotnemers een circulaire gericht, waarbii hun wordt meegedeeld, dat in 'tvervolg de rente om de 3„maanden zaLworden geïnd, wat ongetwijfeld een meer geregelde betaling de* rente zal bevorderen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat uitstel voor de betaling van rente niet kan worden verleend. Wanneer de betaling daarom achterwege blijft, zal er allle aanleiding bestaan, ernstig te overwegen, of het niet noodzake lijk is, het betreffende bedrijf te liquideeren. Alleen in allernoodzakelijkste uitzonderingsgevalllen zal van dezen stelregel kunnen worden afgeweken. De betrokken banken, door welke^ voorschotten werden verleend, zijn tot medewerking uitgenoo- digd. NOORDSCHARWOUDR Was hot in 't begin van Augustus, dat'de ver kiezing voor een lid van 't Bannebestuur alhier, heel wat stof deed opwaaien, nu is 't weer een andere quaestie, welke de ^moederen bezighoudt. Door ae 3 leden van de V. ".-fractie in den raad, was met het wilde lid, den eer Jes, overeengeko men, dat als wethouder zou worden benoemd be halve den V.D. J. Ootjers, den heer A. Barten, (A.-R.) BovWidien werd bepaald, dat dan als lid van de Gascommissie. een betrekking, welke men hier nogal van gewicht acht, zou worden gekozen de heer A. de Geus, V.D. De uitslag van de tetemming wees echter uit, dat wel als wethouder werd benoemd de heer Barten, daarvoor aangewe zen, maar niet als lid van ae Gascommissie, de heer Do Geus, maar eveneens de heer Barten met 4 van de 7 stemmen. Met deze benoeming hadden de Voorstanders yan do richting, die alleen wethouders tot Gascommissie-leden wenscht aangewezen te tien het gewonnen. Maar daarmee kwam het de gedupeerde party waarschijnlijk voor, dat hier verraad in het spel was, tenzij het een vergissing zou moeten zijn. Er kwamen in de bewuste ver gadering meer vergissingen voor. Hoe het ook zij, de V.D. fractie is over dezen loop van zaken weinig gesticht, omdat toch by welk verschil van oolitieke overtuiging, eerlijkheid en goede trouw toch boven alles gaan. De eenige oplossing in leze quaestie lijkt ons deze, dat de heer Barton, iie als wethouder werd benoemd, terwijl zjjn partij maar over één zetel beschikt in den raaa, en de rechtsche partijen samen maar 3 zetels bezetten, als lid van de Gascommissie bedankt en meewerkt im den heer De Geus als zoodanig te benoemen. Dat gebiedt o.i. ook de politieke moraliteit. HOOGWOUD. De naaarskennis is weer achter den rug en met jen de Floraliafeesteni. Vrijdagavond, werd door de '.angvoreen. Nieuw Leven voor leden opgevoerd de iperette Marijke van Schevenixugen. Burgemeester Breebaart opendo met eenige harte- •ijke woorden, getuigende van zijn genoegen, dat de ■aal zoo tjokvol was. Er werden nog eenige waarder ende woorden gesproken over den afgetreden voor- jtter, Dr. Pool, wien namens het Floraliabestuur iet eerolidmaatschap was aangeboden. Tevens werd iog vermeld dat de jury een' zeer moeilijke taak had ehad, gezien de vele en mooie inzendingen. Ten lotte werden de prijzen bekend gemaakt Hierna werd1 na een inleiding van den regiseur, )s. Spaargaren, het doek opgehaald. Wat men] hier ag was waarlijk-een pracht. Wat was het tooneel nooi, vooral het achterscherm. Alles was piekfijn erzorgd, en in de puntjes uitgevoerd. En de vertol kers, allen deden hun best om -het geheel zoo uitste- end mogelijk te maken Wij willen de hoofdperso on vermelden, nl. F. Groot in de rol van Klaas Pie- arsen, een echte oude zeebonk- Marijke, zijn dochter, oej. E. Rooker, een toonbeeld van eenvoud, met ha^- zeldzaam' schoone stem. Frans Verhagen, de kunst schilder, S. de Vries, welke na het winnen van den prijs Marijke tot vrouw krijgt- Willem de Snaeger, ie humoristische speculant, met zijn prachtige kwinkslagen, waarvan het publiek tel kén s moest schaterlachen'. Deze rol' vervulde J. Rooker uitste kend. Therese, zijd vrouw, mej. A. Benit, de dame uit de groote wereld1, welke zoo bij uitstek paste bij haar man d,e Snaeger, terwijl haar zang tot achter in de zaal duidelijk verstaanbaar was. Sijmen Pronk, cle pleegzoon van Peetersen, de heer P. Zee, speelde ijn moeilijke rol op een zeer gepaste manier. Trijn- t je Moei, zuster van Peetersen, mej. C. Kooiman, nee lelde hare kleine rol ook goed uit. Tenslotte ver melden wij nog de koren, welke zeer goed klooiken. )e ongeveer 50 medespelenden werkten allen teza men aan het groote geheel en hot uitstekende suc ces wat de zangvereeniging Nieuw Leven heeft be- Vald met de opvoering van de operette. Marijke van xheveningen. De zaal was zoo vol, dat velen zich pet een staanplaats moesten getroosten, terwijl de .'oep er van zoo groot was, dat er reeds ruim 2 uur voor den tij'd van aanvang publiek in de zaal was om •ich van een goede plaats te voorzien. Een eeresaluut oor Nieuw Leven en haar waardigeh' en ijverigen Irecteur, den heer A. Rooker, tevens Da Spaargaren 6<>r zijn onvermoeiden ijver en nauwgezetheid in do friding is hier op zijm plaata Maandag herhaling van de opvoering en hoewel do aal niet zoo vol was, dan Vrijdag, zoo kon mem toch wer het bezoek 'tevreden zijtn, Na afloop bedankte te voorzitter alle medespelenden en iin 't bijzonder de -'ertolkers der hoofdrollen, terwijl aan mej. Rooker n mej. Benit!, namens Floralia een prachtige bloe- menruiker werd aangeboden. De hoeren Rooker en Spaargaren werden' vereerd met een mooie palm, voor de vele opofferingen welke zijl zich hadden getroost. Tenslotte werd aan directeur en ledeni van Nieuw Leven' een schoon bouquet aangeboden door de fami lie Modder. Ds. Spaargaren bedankte voor het blijk van waardeering, evenals de hoor Rooker, die Marij ke geluk wenschte met haar behaalde zegen. Ook de heer Hou tor bedankte als voorzitter van de zangver eeniging het Floraliabestuur en hiermede was dit leest weer afgeloopen en gtog men over tot de tra ditioneel© verloting. En Floralia, èn Nieuw Leven kunnen met genoegen neerzien op het behaalde suc ces met de opvoering van Marijke van Schevendngen. DE RIJKSMIDDELEN. „Zorgwekkend" noemt do door de Koningin uit gesproken troonrede den financiëolen en ecunomi- schen toestand hier te lande. Dat dit niet te sterk is uitgedrukt, voor zoover onze Staatsfinanciën be treft, blijkt maar al te duidelijk uit den Maandstaat der Rijksmiddelen. De opbrengst der gewone midde len is in Augustus bijna f 4 millioen ten achteren ge bleven bij het vorige jaar en meer dan f2>£ millioen bij een twaalfde der raming. Hierbij is in aanmer king te nemen, dat de achterstand nog ruim een half millioen hooger zou zijn geweest, indien men in de afgeloopen maand niet had kunnen beschik ken over de baten uit de tabaksbelasting ad fL21 millioen, tegen slechts 7 ton verleden jaar, toen de in Juni 1922 ingevoerde heffing nog niet regelma tig vloeide. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN NEB KOLFBOND TE SPANBROEK. In verband met den Nationale» Kolf wedstrijd, weJ ke dit jaar in de Sociëteitzaal van de Vier Eenen plaats had, werd ook dé algemeens vergadering in deze gemeente gehouden.-Het was de 36e algemeen© vergadering. De voorzitter, Dr. G. C. van Balen Blanken opende d'e vrgadering, doch verzocht vooraf de afgevaardig den van hunne zitplaatsen op te staan, om eeni enkel woord te wijlden aan de nagedachtenis van het over leden hoofdbestuurslid C. Bijpost. Onder plechtige stilte werd1 den overledene hulde gebracht voor het geen hij voor den kolfbend gedaan heeft. Het was een moment dat niet als een laatste eer beschouwd werd, do<;h, zoo verzekerde de voorzitter, de overle dene zal steeds in aangename herinnering in onze gedachten blijven voortleven. We zullen zeker allen zijn nagedachtenis blijven eeren. Daarna worden de notulen gelezen en onder dank zegging vastgesteld. Uit de rekening van den penningmeester blijkt een ontvangst van f352.65, een uitgaai van f267.28, alzoo eeui saldo van f 85.37, zoodat er met inbegrip van het vorig batig saldo f 225.26 in kas is. Bij' acclamatie worden1 de aftredende hoofdbestuur ders G. C. Eisma, T. Lunenlburg en M. D. Kalker Jr. als zoodanig herkozen. Ter voorziening in de vacature was slechts een aanbeveling ingekomen en wel voor den heer Stammes van Nieuwe Niedorp. Op voorstel van de vergadering wordt de heer Stammes bij ac clamatie tot lid van het hoofdbestuur verkozen ver klaard. Als plaats voor de volgende algemeen© vergadering wordt Koog aan de Zaan aangewezen, terwijl Utrecht plaatsvervanger zal zijn.. Hoewel het nog al eens ge woonte is ora de plaatsvervangend© gemeente voor het volgend jaar als wedstrijdplaats aan te wijzen, zal hiermee nu moeten worden afgeweken, omdat in 1925 het 40-jarig- bestaan van den Bond gev ierd zal worden en de baan te Utrecht niet geschikt is om een wedstrijd als deze te houden. Voor den wedstrijd in dit jubileumjaar worden door den voorzitter ge noemd Barsingerhorn, Nieuwe Niedorp, Bovenkar- spei, Hugowaard, Lopik, Go as en Alkmaar, waaruit door het hoofdbestuur na de noodige medédeelingen uit die plaatsen een keuze zal worden gedaan. Sta Vast te Bovenkarspel zou er prijs op stellen als de wedstrijd daar kon plaats hebben. Zaanstreek geeft het Hoofdbestuur in overweging om den wedstrijd! in klassen te verdeden. De voorzitter wijst er op, dat ©r reeds wedstrijden zijn voor korpskolvers junioiissen en voor personen en acht verdere splitsing niet wemschedijk, omdat toch de beste kolvers de prijzen moeten winnen. Het zal echter in het! hoofdbestuur besproken worden. Mik-Wis te Koog aan de Zaan zag gaarne in de Sportkroniek meer kolf nieuws geplaatst. Tot heden ontbreekt dat bijna geheel. De voorsteller heeft daarbij' o.m. het oog op de ver schillende onderlinge wedstrijden «welke worden ge houden. De voorzitter merkt op, dat het hoofdbestuur zich bij de diverse secretarissen aanbevolen houdt voor het toezenden van verschillende berichten, waarvan ze meenen, dat ze voor plaatsing in aanmerking ko men Krommende plijt voor een andore regeling bij de wedstrijden. Zij zagen gaarne, dat. de vroegtijdig ko mende af deelingen niet moeten wachten op hen, die veel later komen. Voorzitter acht dit een juiste opmerking, die echter bij de controleurs thuisbehoort. Tot heden werd deze lijn steeds gevolgd en de voorzitter weet niet waar om daarvan is afgeweken. De voorzitter zal, indien mogelijk, nog heden maetregelen laten nemien^ Goes vraagt aan het Hoofdbestuur, of dat geen kans ziet in het bezit te komen van een Bondssaj et- bal lenmaker. Deze ballen zijn nu niet meer te krijgen. Dat is een levenskwestie, zegt de voorzitter en al- los dient in het werk gesteld, te worden om zoo'n goeden geest te vinden. Op Maat te Zuidscharwoude kan zich niet vef©eni gen met het besluit van het hoofdbestuur om niet meer toe te staan, dat marceurs niet mogen meekol- ven. Daarmee verdwijnen twee goede kolvers uit de baan, of zien we twee uitstekende marceurs niet meer terug. Om de heeren' Goudsblom' en Berkhout zoowel voor het een als voor het ander te behouden, zag Op Maat gaarne dit besluit ingetrokken. De voorzitter wijst er op, dat het geen personeel© kwestie is, doch het hoofdbestuur meende in het al gemeen deze maatregel te moeten toepassen. Het punt zal echter opnieuw- ter sprake gebracht worden. Met danki voor den aangenomen toon wordt daarna de vergadering gesloten. Van den Nationalen Kolfwedstrijd, welke door den Ned, Kolfbond te Spanbroek plaats had, kunnen we den volgenden uitslag meedeelen. De zilveren wisselbeker met oorkonde, voor het korps dat de hoogste punten slaat, bleef in het bezit van „Onder Ons" te Krommenie met 445 punten.' Bij de uitreikiDg legde de voorzitter er den nadruk op, dat dit een buitengewoon hoog cijfer is. Dezelfde vereeniging kwam in het bezit van een groote ver guld zilveren medaille met 3 kleine zilveren herin neringsmedailles voor de korpsspelers. Eerste korpsprijs sajetballen, „Barsingerhorn" te Barsingerhorn met 407 punten. Een groote verguld zilveren medaille met 3 herinneringsmedailles. Tweede korpsprijs „Op Maat" te Zuidscharwoude met 437 punten. Een groote zilveren medaille met 3 bronzen herinneringsmedailles. Tweede korpsprijs sajetballen „Prins van Oranje" te Goes met 379 punten, Een groote zilveren medaille met 3 kleine herinneringsimed&Jllos. Personeel© wedstrijd': le prijs, een kunstvoorwerp, en medaille, S. Waagmeeeter te Krommenie, met 160 punten; 2e prijs, een kunstvoorwerp en medaille, T. Kostelijk te Alkmaar met 158 punten; 3e prijs W, Kostelijk te Oudkarspel; 4e prijs J. Schrieken te Ou<L- karspel; 5e prijs K. Booij te Krommenie; 6e prijs A. Berkhout te Zuidscharwoude; 7e prijs D. de Smeth te Bovenkarspel; 8e prijs T. Pranger te Noordschar- woude. Bijzondere prijzen. Voor de meeste punten in de eerste twee series, J. Halff te Alkmaar. Voor den speler met sajetbal die de meeste punten slaat in de eerste serie, H. Bliek te Goes. Voor de meeste punten in de eerste serie P. Reijn te Spanbroek. Voor de meeste tienen in de eerste twee series D. Pels te Wog- num. Voor de meeste elven in d'e beide series, J. H. Abeling te Utrecht. Voor de meeste twaalven in de eerste twee series, K. Kroon te Oudkarspel. Voor de hoogste tweede serie C. Reijne te Krommenie. Voor de hoogste punten in de eerste en tweede serie, P. Hage naar te Zuidscharwoude. Voor het hoogste aantal punten in de drie series met sajetbal, F. R. van Op- dorp te Goos. Voor het lid van de Vier Eenen dat de hoogste tweede serie slaat, P. H, van Roozendaal te S]>anbrock. Voor het lid van de Vier Eenen dat de hoogste eerste en tweede eerio tezamen slaat, T. van LiJi te Opmeer. Juniorwodstrijd: De oendgo prijs, P. Waker te Heer- hugowaard. Als mooi resultaat voor do Langendij'.iers mogon we wel de aandacht er op vestigen, dat 7 van de 25 prijzen door de Langendijkers gewonnen zijn. Aan „Op Maat" ons compliment, dat ze den eersten prija- winner zoo dicht op de hielen zitten. Ze zullen zeker het volgend jaar ©on zware concurrent voor Krom menie zijn., die de wissel bekor in eigendom zal ont vangen, als ze hem ook dan weer weten te veroveren. INBREKERS GEARRESTEERD. De aanhouding van verschillende personen uit de omgeving van het Donker Begijnhof te Haarlem, we gens berooviug van f2000 ten nadeele van een bewo ner tjLer omstreken, heeft geleid tot arrestatie van eenige andere personen, omdat in de woning der ge arresteerden voorwerpen gevonden waren, die 'van diefstal afkomstig waren, Zoo werden de daders ont dekt van de inbraak in een kiosk aan den Zeeweg te Bloemendaal en van de inbraak in een tijdelijk onbewoonde villa, waarbij gouden en zilveren voor werpen gestolen zijn. De Haarlemsche recherche heeft in deze zaak kranig werk geleverd. ZICH IN ZIJN CEL VERGIFTIGD? Te Buitenpost werd ten huize van den heer G. een bedrag van f 4000 gestolen. Als verdacht van dit misdrijf werd door de marechaussee aangehouden zekere Z., afkomstig van Lippenhuizen, die verkee ring had met de meid-huishoudster van den heer G. Tijdens het onderzoek werd de aangehoudene in een cel der marechaussee-kazerne te Buitenpost op gesloten, wa&r Z. zich moet hebben vergiftigd. Öp geneeskundig advies werd hij gistermiddag naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overge bracht ter yerdere behandeling, waar hij nu door cparechaussee wordt bewaakt. Leeuw. Ct. BRAND IN LOODSEN VAN WERKSPOOR. Men meldt uit'Amsterdam: Een tamelijk felle brand, welken de brandweer ech ter in zijn verdere uitbreiding zeer spoedig gestuit had, heeft Maandagnacht gewoed, in twee loodsen op de terreinen van de Kon. NecL Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriaal. Te half twee zag plotseling eeh wgker op den bij de Ned. Scheepsbouwmij. op de helling liggenden pantserkruiser in aanbouw Sumatra de vlammen slaan uit de op het terrein van Werkspoor gelegen loods, waarin de verzinkerij van de Scheepsbouwmij. is ingericht. Het liet zich "heel ernstig aanzien; terwijl hij de brandweer alarmeerde, zag de waker, dat de vlam men waren overgeslagen op de belendend© loods (de pijpenloads) van Werkspoor. Eh toen de brandweer, order leiding- van commandant Gordijn en den hoofd- brandmeester Forch, zeer spoedig en met zeer talrijk materieel verscheen, brandden beide loodsen, de vlammen sloegen er hoog uit. Met eigen brandbluschmiddelen was het personeel van de fabriek toen reeds begonnen het vuur aan te tasten, en dit was zeer spoedig bed wongen, toen de brandweer het met zooveel stralen bespoot. De ver- zinkerijloods is over ongeveer 20 meter afgebrand1; van de pijpenloods is eveneens een vrij groot stuk vernield. De materieele schade is niet zeer aanzien lijk, omdat in beide loodsen zich geen brandbare artikelen en ook geen machinerieën bevinden. Wat bij het blusschingswerk niet weinig omzichtigheid eischte, was, dat in de pijpenloods een groote partij carbid in vaten stond; de brandweer moest er natuur lijk op bedacht zijn, deze niet te bespuiten, daar an ders een geweldige ontploffing onvermijdelijk ware geweest. Zij slaagde er in, het gedeelte, waarin de va ten carbid stonden, voor het vuur te behoeden. Dit heeft dus ditmaal heel wat minder onheil aangericht dan eenige jaren geleden, toen een zeer gpoote brand Werkspoor teisterde en de voornaamste afdeolingen van de groote fabriek vernielde, waarvoor de nieuwe gebouwen thans op dezelfde plaats nog in volleni aan bouw zijn. Het is niet mogen gelukken de oorzaak van den brand te vinden. grootor wordend tekort. In' do eerste plaats moeten daarom nieuwe uitgaven worden vermeden, van voor genomen uitgaven afgezien. Het y/etsontwerp op do Gezondheidsdiensten en dat tot wijziging van de wet op het Middelbaar Onderwijs zullen voorshands niet verder kunnen worden behandeld. Voor nieuwe H.B.S. en gymnasia zullen geen subsidies meer worden ver leend. Van Rijkswege zullen geen nieuwe H.B.S. meer worden gesticht. In de tweede plaats moet, zoolang er geen evenwicht in de financiën is, het automatisch accrós der uitgaven worden tegengegaan. De steunre gelingen voor werkloozen zullen uitslultoud van de gemeentebesturen moeten uitgaan. Het Rijk volstaat met uitvoering der Armenwet en zal gemeenten al- leon kunnen steunen, als deze tengevolge van werk- loozenuitkeoringen in financieel© moeilijkheden moeh ten komen. Voor een periode van vermoedelijk) ten hoogste' drie jaren zullen alle periodieke traktemonts- verhoogingen worden stopgezet, in afwachting eener nadere regeling. Afgezien moet worden van de invoe ring van het zevende leerjaar en van do uitbreiding van den leerplicht, terwijl op de gemeentelijke en bij- zondere scholen, welke het zevende leerjaar reeds hebben en er uit 's Rijks kas betaling voor genieten, het zgn. uitstervingssysteem zal worden toegepast. Al deze maatregelen strekken slechts om uitbrei ding der tekorten te voorkomen. Rekenende op een verderen teruggang der middelen, gaat de regeering, bij het zoeken naar maatregelen tol dekking van het eigenlijke tekort, uit van een tekort van f 140 milli oen (inplaats van f116 millioen, het cijfer voor 1924). Een reorganisatie van den Staatsdienst, waaromtrent de regeering eerst later mededeelingen kan doen, zal f50 millioen besparing kunnen geven. De verminde ring der ambtenaarssalarissen (met-ingang van 1 Jan. 1924 10 en met ingang van 1 Jan J925 wederom 10 zal f35 k f40 millioen uitsparen. De salaris vermindering bij den Postdienst en bij de Spoorwegen zal tot dekking der tekorten op die diensten leiden, zoodat hiermee f23.8 millioen wordt gewonnen. Ten slotte wordt een andere financiering der sociale ver zekering pverwogen, waarna f30 millioen ongedekt overblijft. Deze wil de minister van financiën vinden iri nieuwe lasten, op te leggen aan de bevolking. Voor 1924 zullen al deze plannen nog geen slui tende begroofcing brengen. Het tekort van f 116 millioen vermindert met f 23 millioen tengevolge van de dekking der tekorten by posteryen en spoor wegen. De regeering zal de bydragen aan het Invaliditeitsfonds voor 1924 stopzetten en de bij drage aan het Ouderdomsfonds niet op de begroo- t-ing van 1924 brengen, waardoor het resteerend tekort van f 93 millioen verminderd wordt met res pectievelijk f 21.5 millioen. en i f 12 millioen. Op deu gewonen dienst voor 1924 blijft er dan een tekort van f60 millioen, waartegenover mag- worden ge- 'steld de te verwachten bate uit de nieuwe voor te stellen heffingen en de bezuinigingen, welke ter hand genomen worden. DE VLOOTWET. De Regeering heeft een brief gericht aaq den Voorzitter der Tweede Kamer, waarin zy mede deelt met de meerderheid der Vlootwetcommissie van meening te zijn, dat verdere opschorting der plannen onverantwoordelijk %ou ziin en dat zy noch in de nota van den voorzitter dior Commissie, mr. Patijn, noch in die van haar lid," mr. Trip, een argument kan vinden,- dat er haar toe "zou kunnen leiden» de vollledige inwerkingtreding op een later te bepalen datum met haar^verantwoorde- lijkheid te dekken.^ By Nota van Wijziging stelt de Regeering den datum van inwerkingtreding der vlootwet voor op 1 Januari 1924. WIERINGERWAARD. Vorige week Dinsdag bij gelegenheid der Jubi leumfeesten ging na aen voetbalmatch plotseling het gerucht, a'at een der veteranen, de heer C. V., gedurende aen wedstrijd zijn portefeuille met onge veer f60 inhoud had verloren. De politie werd er mede in kennis gesteld} het publiek wist het, doch de portefeuille bleef weg, bijgevolg" was de lust tot feestvieren ook niet groot meer. Toen de heer V. een paar dagen later een ande ren pantalon zou aantrekken, kwam by tot zyn niet geringe blpd schap tot de ontdekking, dat ae bewuste porteuille daar in zat. Den daarop vol genden nacht heeft hij lekker geslapen. WIERINGERWAARD. Bij Kon. Besluit van 15 September is met ingang van 23 October opnieuw benoemd tot Burgemeester dezer gemeente, de heer C. Haringhuizen. SCHAGERBRUG. Ondanks het ongunstige weer is onze Harddraverij toch nog goed bezocht en uitstekend geslaagd. Er namen 14 paarden aan de draverij deel en de aanwezigen kregen mooie sport te zien. Wel hoorden wij klagen over het feit dat de snelste paarden te sterk gehandicapt waren. De uitslag was: Je prijs f250, Catharina R, Stal Z, Iloorn; 2e prijs f100, Adam van K. Zijp, Twisk; 3e prijs f50, Koosje W van T. Vos, Benningbroek; 4e prijs f25, Springgan, Stal Z, Hoorn. BÜRGERBRUG. De heer A. Buur, aannemer alhier, is de laagste inschrijver voor het bouwen van een ziekenhuis met kliniek en bijgebouwen, ten behoeve van de St. Hippolvtussticnting te Delft, voor de som van f 224.000. VERZWARING VAN HEFFINGEN OP TABAK, BIER EN THEE. In de troonrede wordt gezegd dat verschillende wetsontwerpen ingediend zullen worden tot het bren gen van. wijzigingen in het belastingstelsel. Hierbij wordt gedoeld op indirecte heffingen en wel naar de „Standaard" vernam, op verzwaring van hef fingen op tabak, bier en thee. DE VOORNEMENS DER REGEERING. Er is versghenen de „Nota, betreffende den toe stand van 's lands financiën", welke de Staatsbegroo- ting voor 1924 begeleidt. Wij ontleenen er, aldus het Hdbld., bier aan dat de gewone dienst van 1921 sluit met een tekort van f12.8 millioen, die van 1922 met een tekort van f39.3 millioen, terwijl die van 1923 ,'oorzichtigheid^ialve met een tekort van ongeveer f50 millioen geraamd wordt. De gewone uitgaven zijn in 1924 f31.3 millioen hooger dan in 1923 geraamd, de gewone ontvangsten f 19 millioen lager dan in 1923. liet tekort op den 'gewonen dienst van 1924 is geraamd op rond f116 millioen. De minister van financiën acht zeer ingrijpende maatregelen noodig tot dekking van het ieder jaar AUTO IN RAVIJN GESTORT. Uit Londen, 18 Sept. Gisteren is te Monsalhead in Derbyshire een auto in een honderd voet diepe ravijn gestoft. In de auto zaten zeven personen. Een van hen werd gedood, de zes anderen werden ern stig gewond. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 18 Sept. Nadat de-duurte-demonstra- ties, vergezeld van algemeene staking, te Lörracli (Z. Duitschland) Vrijdag door het toegeven der werk nemers was bijgelegd, zijn gisterochtend nieuwe com munistische onlusten en een algemeene staking uit gebroken. De arbeiders te Lörrach zijn in staking gegaan, omdat de werkgevers verklaaM hadden, dat zij niet in staat zijn de hun afgedwongen betaling van een toeslag van 50 Zwitsersche franken voor el- ken arbeider en het vaststellen van het loon op goud- basis vol te houden. Er ontstonden botsingen met de Schupo, waarbij de arbeiders de prikkeldraadversper ringen om de openbare gebouwen bestormden. De aanvallers hadden daarbij drie dooden en verschil lende gewonden. De arbeiders der chemische fabrieken te Grenzach hebben zich om solidariteitsredenen bij de algemeene staking aangesloten, ofschoon zij reeds een uurloon van 11.440.000 mark hebben. In Plauen, Bremen en Bochum zijn ernstige bot? sir.gen tussohen proletarische Hundertschaften en Deutsch-Völkischen voorgekomen. EEN AARDBEVING IN HET HIMALAYA-GEBIED. Uit Brussel, 18 SepCHet observatorium te Zu- rich heeft Maandagmorgen een aardbeving waarge nomen, waarschijnlijk in het gebied van het Hima- laya-gebergte. ERNSTIGE TRAMBOTSINGEN IN MELBOURNE. Bij een trambotsing, welke Zondagavond te Mcl- b'ourne plaats had, werden 80 personen gewond, meldt Reuter. Van veertien hunner is de toestand ernstig. Een eerder ontvangen bericht meldde, dat Zater dag eveneens twee tramwagens te Melbourne op el kaar inreden. Hierbij wérden dertig personen gewond, onder wie de Australische oud-kampioen vederge wicht Spango. BRAND TE BERKELEY. Uit Berkeley (Californië, V. St.), 17 September. Er wqedt hier een groote brand, die een honderdtal huizen heeft vernield, w.o. die van een dor facultei ten van de universiteit. Ho& vuur, dat zich uitbreidt in de richting van de zakenwijk wordt zoo krachtig mogelijk bestreden, o.a. door dynamietontploffingcn om een onbrandbare puin-zone te scheppen. De brand ontstond' doqr een grasbrand, welke voortgejaagd, door een sterke» noordenwind de slad bereikte, honderden huizen e» vele kantoren vernie lend. Iwee studenten der Californische universiteit zijn verbrand en talrijke personen gewond. Alleen door een plotselinge verandering van den wind blo ven de stad en de universiteit voor algeheel© ver woesting gespaard. Een later bericht meldt, dat zes honderd huizen zijn verwoest. De schade bedraagt tien millioen dollar, 2400 menschen zijn dakloos. NOG EEN AARDBEVING IN ITALIë. Uit Syracuse, 18 Sept. Hedenochtend ora 7 u. 32 min. werd een sterke aardschok waargenomen. Een draadloos bericht meldt nog, dat volgens te legrammen van Malta hedenochtend om lialf acht een krachtig© aardbeving plaats 'had, di© twaalf se conden duurde. De gebouwen schudden, doch er blijkt geen groote schade te zijn aangericht De be- voiking werd door een paniek aangegrepen en vloog uit haar huizen en de kerken, waar juist een mis werd gelezen, de straat op. GRIEKENLAND EN ITALIë. De Griekscho Ininisfcer van Oorlog heeft officieel aan d# Italiaansche, Fransche en Engelsche lega ties de verontschuldigingen der Griekscho regeering aangeboden voor den moord op de leden der irali- aansche missie. n, De inscheping der lijken van generaal lellini en de andere slachtoffers had plaats. Te Prevela werd door twee compagnieën infanterie en een torpedo jager de militaire eer bewezen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2