Binnenlandsch Nieuws- 2 krachten noodig ztfn, dan treodt d» eecnst-benoem- de als hoofd op. Do hoer Keuris «egt, dat dit ook rijn uitlegging van hot artikel was. Do verordening wordt goedgekeurd» Volgt bonoeming van hot personeel voor het ver volgonderwijs. B. cn W. bevelen aan voor school I. de heeren Van Gorkom ©n Damcn en voor het handwerkondorwijs de dames Vlugter en de Groot; voor school II de heeren. de Vries en Kooiman en voor het handwerkondorwij1» 'do dames Zelvelder en Oudt, Van don heer Do Vries was nog schrijven ingeko men met hot verzoek ook den hoer Kooiman te be noemen, dan zouden zij gezamenlijk het onderwijs geven en ieder in die vakken, waarvoor zij het meest gevoelen. Voorzitor zoowol als do heer Keuris achten dit een goede oplossing in het belang.van het onderwijs. Voor school I worden benoemd do' heer Damen en mej. Vlugtor, de heer Van Gorkom. had 2 stemmen. Voor school II de heeren de Vries on Kooiman od 1110j. Zelvelder. Van Mcj. Boekol is nog ingekomen het verzoek om vergoeding van reis- en bagagekosten van Hol- landacho Veld naar Anna Paulowna. Door den Voorzitter is reeds aan adressante meegedeeld, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, oen uitspraak waarmee de raad óocoord gaat. Thans komt aan de orde vaststelling van do go- meentebcgrooting dienst 1924. t De heer Keuris verwachtte dat deze vergadormg noodig was voor het vervolgonderwijs, maar had niet gedacht dat tovena de bogrooting in behan« deling zou komen. Er waan.1. toon ge zegd, dat voor de beguroofcing eerst een voor-vergadering zou worden gohouden, teneinde de raadsleden eerst in te lichten. In die verwach ting heeft spr. ervan opgekeken, dat nu do vast stelling reeds aan de orde is, want hij had nog meer werk voor deze begrooting willen maken. Spr. is thans onvoldoende voorbereid en zou het op prijs stellen, wanneer de begrooting werd aange houden tot de volgende vergadering, over 8 4 weken bijv. te houden. Voorzitter zegt dat dit te laat^ is. Overigenst wijst spr. er op. dat evenals vorige jaren de raads leden in het 'bezit zijn van een uittreksel der begrooting. Cijfers en posten zijn precies daarop weergegeven als vorige jaren, ingrijpende verande ringen zijn er niet en ais er iets opgehelderd moet worden, clan kan het nu gebeuren. Bezuinigd is er waar dat naar de meening van B. en W. kon. Do post hoofdelijke omslag wordt geraamd op f 42000, vorig jaar f49000, 1922 f54000 on in 1921 f64.500. De hoer Keuris geeft dat toe, maar aan do bo grooting is in den regel nog wol iets anders verbondon dan cijfers. Voorzitter wil het voorstel-Keurls tot uitstel wel in stemming brengen, maar hij ifl er niet voor. Ook B. en W. bobbende begrooting onder de oogon ge zien en hebben dat Zaterdagavond van 's avonds 8 uur tot 's üaohts 2 nur gedaan. Er is niets onge woons aan de bogrooting, alleen de begrooting is anders ingedeeld, maar dat is van administratioven aard. Voorzitter wijst nog op de nota van wijzigingen ten opzichte van kosten instandhondon onderwij zers won in gen en schoolgebouwen, waarvoor B. on W. nog woor bodragen uittrekken omdat zij oen goed onderhond noodig achtten. Daarop te bezuini gen, zooals vorig jaar werd besloten, noemt Voor zitter boerenbedrog. Do hoor Lubbort zogt do bogrooting zoowat niet te hobbon gezien, do hoor Looij acht oen paar dagen noodig om zich in te workon, terwijl de heer Kosson de lndrnk heeft gekregen dat nit hot uittreksel dat do ledon hebbon ontvangen, meor te halon is dan uit de hoelo begrooting. Overigens had ook spr. vooral voor do 4 niouwo raadsleden eon vóórvergadering noodig geoordeeld, al komt spr. niet zoo vor om tot uitstel voor te stollen. Voorzitter zegt dat eon voor-vergadering onnoo- dig is geacht omdat do loden eon uittreksel van do bogrooting hobben gekregen. Spr. meent. dat. in ieder geval wol met do behandeling dor bogrooting kan worden begonnen. Do hoer Stammes docht dat het de bedoeling was dat do nieuwe raad ingolioht werd over de nieuwe indooling van de begrooting. Toelichting op do oijfors kan nu wel gegeven worden. Ook al wordt nu de begrooting behandeld, dan nog zou Bpr. het goedvinden dat in een aparte vergadering die toelichting word gegeven, maar aan de begroo ting zelf doet. die verandering niet af. Do heer Keuris zegt niet persoonlijkzoo voor djo toeliohting te zijn, omdat hü er voldoende in zicht van heeft, maar bij de bogrooting kunnen dingou ter sprake worden gebracht, die anders niet *èor sprake kunnen komen en juist daarmee is spr. niet gereed. Do heer Lubbert zegt dat voor het houden van algomeene beschouwingen den heer Keuris dan ook in de volgendo vergadering gelegenheid zou kunnen wordan gegeven. Voorzitter en ook de heer Keuris achten dat niet goweiisoht na do behandeling dor begrooting. liet voorstol-Kouris om de behandeling van de begroeting aan te honden, komt in stoniming, te gen zijn de heeren Kossen. Koorn, Rezelman, Stam mes en Spigt, voor de heeren Komen, Van den Berg, Lubbert, Keuris en Looij, dus de stemmen stakon, zoodat daardoor aanhouding plaats vindt. Voorzitter vraagt of de heerbn nu een voor-ver gadering willen. De> hoer Keuris aoht dat voor hemzelf niet aoo noodig, maar de hoer Kossen voor de nieuwe raadsleden wel. Voorzitter acht het, nu de behandeling wordt uit gesteld, ook wel goed een voor-vergadering te hou den en vraagt wanneer die vergadering moet plaats hebben. De secretaris oppert de idéé aanstonds na de openbare vergadering. Do heer Stammes: Wat een poppenkast. De heer Komen acht dat geen poppenkast, wan neer B. en W. al tot 2 nnr voor do begrooting vergaderen. Do hoer Stammes: Om do begrooting voor el kaar te zetten. De héér Komen't Misschien zeggen we later zelf wel, dat de voor vergadering niet noodig was geweest Besloten wordt straks de voor-vergadering te hou den en a.s. Dinsdag dan de begrooting te behandelen. Volgt de rondvraag. De heor Kossen brengt ter sprake de praatjes die er gaan ovor de feesten te Van Ewijckaluis, wat betreft de handelingon van de politie. Door den t volksmond wordt gezegd, dat do politie ontactisch is opgetreden en do kasteleins hebben daardéor om 11 uur Inplaats van om 2 uur tot hun groot nadleel moeten sluiten. Spr. vraagt aan den' burgomoostor als hoofd der politie, hiernaar eon onderzoek te wil len Instellen, on een herhaling orvan te willen doen voorkomen. Voorzitter: Wat voor horhaling? De heer Kossen: Als do politio woor optreedt, dat dan daardoor do bolangon van de middenstanders niet meer worden geschaad. Spr. hoeft niet onder zocht hoe de feiten zich hobbon toogedragen en wil dat ook niet onderzookon. Alleen vraagt hij aan hot hoofd der politio hot to willen oxidorzoekon on maat- regelen te willen nomen, met het oog op het belang van do middenstanders. Als door handelingen van het publiek do «akon gesloten mooten *ft>rden, ia het #oed dat dit gebeurt, maar wanneor dit gebeurt, «ooals de volksmond zegt door ontactisch optreden van de poltie is dit voor de kasteleins minde» prettig. Voorzitter heeft de zaak onderaocht en «egt, dat het niet ligt aan de politie. De heer Keuris fluit. Voorzitter zegt, zelf naar do Van Ewijeksluis te zijn toegegaan en hoewel hij direct had willen slui ten, is hij er zelf gebleven on heeft om 11 uur laton sluiten. Dat had hij niet mogen doen. Het is niet ordelijk gegaan en het was beter geweest* dat er om 9 uur gesloten was. Spr. kim niet beloven dat er voorloopig weer vergunning zal wonden, ver leend. De heor Kossen herhaalt, dat Chijl zelf geen onder zoek heeft ingesteld1, hij! wèet niet of zijn rechten zoo ver gaan en komt alleen op voor de belangen van do middenstanders. Hij hoopt dat geen herhaling zal plaats vinden. Voorzitter heeft het betrourd wat daar is voorge vallen en wel daarom omdat het hier was een sport- feest van heel Van Ewïjcksluis, waaraan de gym nastiek voreeniging met haar sympathieken voorzit ter, den heer Siowens deelnam. Spr. weet wel, dat de menschen nu zeggen, dat het de schuld van de politie Is. De heer Kossen wil er niet veel van zeggen, om dat hij. hot niet onderzocht heeft. Men zegt, dat de politie ontactisch is opgetreden en dat is ten nadee- le van de middenstanders. De heer Komen dankt voor dl vriendelijke woor den door den voorzitter bij de opening gesproken en hoopt bij eendrachtige samonworklng evenals zijn voorganger te mogen medewerken in het belang van de gemeentel De heer Van den Berg sluit zich bij tfeze woorden aan. De heer Koorn brengt ter sprake hot uitrukken der brandspuit bij den brand van Ge-erlig», die om 8 uur uitbrak .teirwijll om 4 uur spr. bericht ontving en niet voor half 5 werdi uitgerukt, doordat eerst oen paard moest worden opgemaald en mén toen nog bij een andere Geeriigs kwam. Op deze wijze wordt men voor den gek gehouden en spr. heeft er geen zin meer in als het zóó moet, nog mesr uit ;e rukken. Als de wind een andere richting had gehad zou de heele boel verbrand zijto. Spr. dringt aan op een onderzoek naar de kosten van een motorspuit. Voorzitor wijst er op, dat Wi l ma beloofd had aan zijn wagen iets te maken, waardoor het vervoer der spuit zou kunnen gebeur©^ maar spr. heeft er nooit meer iets van gehoord. Bij 't nieuwe college van B. en W. heeft het door den heer Koorn naar voren gebrachte idee reeds een onderwerp van bespreking uitgemaakt. De heer Koorn: De menschen lachen Je nu uit en vragen of je to steenen bikken gaat. De heer Keuris heeft ook aan eon motorspuit ge docht De heor Koaaen vraagt of het de bedoeling la een motorspuit aan te schaffen of wel het vervoer per motor. Voorzitter zogt, dat zijn bedoeling was een motor- spuit, maar daarover is nader te spreken. De heer Rezolman dankt voor de woorden gewijld aan de nagedachtenis van zijn vader en voor de vriendelijke woorden die tot hem zijn gericht bij1 zijn Installatie aie raadslid. Spr. hoopt werkzaam te mogen zijn voor het algemeen belang. Wel worden do raadsleden afgevaardigd door politieke partijen, of «elfs door groepen en onwillekeurig zou men daaruit de conclusie trekken dat men is afgevaar digde van die partij of groep, maar dat is spr.'s zienswijze niet. Hij stelt er prijs op, hier te verkla ren dat hij: zich beschouwt als de vertegenwoordiger van de burgerij, niet van een bepaalde afzonderlijke partij en hiji hoopt, dat ook de andere raadsleden deze zienswijze doelen, dat zal ons werk veraange namen on vergemakkelijken. Door don heor Looij wordt gewezen op hot niet good brandeui van oon oleotrisohon lamp straat ver lichting bij van der Meulen. Er is al oona om vorbetoring gevraagd, maar hot euvel is nog niet verholpon. Voorzitter belooft onderzoek. De hoor Looij komt nu terug op do handelingon yau hot politieoorps te Van Ewijoksluis. Spr. is er bij geweest, heeft gezien hoo do personen slaag zijn geraakt on moot eerlijk constateerep, dat do persoon die zoo mishandeld is, de onschuldigste van allen was. Spr. goeft eerlijk toe, dat do politie ontaoÜBch is opgetreden en als de politio er niet by was geweest, zou jbet geval niet zoo zijn alge- j loopen, maar waren de burgers er tussohen ge- j sprongen. Nu de politie er bij kwam, en er met de gummistok op los sloeg, nu was het onmogelijk tusschenbeide le komen. Ook spr. had er tussohen willen komen, maar wilde liever niet met den gum- mistok hebben en de burgers hebben het dus moeten afkijken. Daarom zegt apr. dat de politie ontactisch is opgetreden en spr. hoopt dat in 'fc vervolg de politie even bezadigder zal optreden. De politiemannen zijn er, om hot algemeen belang, te djonen, maar met wat ze nu gedaan hebben, is de haat bij de burgerij sterk geworden en dat- moet voorkomen worden. De h&rmonie tussohen politie en de menschen moet goed wezen. Als er pogingen waren gedaan om tegen de politie in te gaan, dan zou/ik zeggen, de politie had gelijk, maar dat was niet het geval. Voorzitter: Was de jongen dronken? De heor Looij: Neen, de jongen kwam zoo van den baggermolen en staat bekend als een nette jongen. Dc heor Keuris: Van 18 jaar. Voorzitter: HU is 20 jaar. Maar de menschen vochten toch P De heor Looij: Ja, maar ik hoef niet te zeggen, hoe dab gegaan is. Voorzitter: Zeg het maar. De heer LooijEr waren 3 personen, van naam ken ik ze niet, maar een was ae kok van den bag germolen. Een van de jongens gooide met een leeg doosje en toen zegt de kok: waarom gooi je. Ik £ooi niet zegt de een, en de andere jongen zei toen ik gooide en daarop vroeg de kok aan hem waarom hjj gooide en toen nog eon woordje én daarna een stomp met de elleboog en toen kwam de kok op den grond. Toen is de kok opgesprongen en vloog er op in en omstrengelde men elkaar en kwamen ze weer te vallen. Op hetzelfde .moment kwam toen de politie al. Voorzitter: Toen, want jullie Heit ®e vechten. De hoer Looij: F,r was oen oploop en er Is wel ge tracht) tusschenhoide te komen. Spr. zegt, «dat niet alleen de kasteleins nadeel hebben, maar de algo meene verhouding lijdt er onder. De heer Keuris wil ook een enkel woordje zeggen. Hij is het eens met zijn collega Looij dat de politie ontactisch is opgetreden. Het spijt hem over do po litieambtenaren zijn afkeuring te moeten uitspreken, moor waar eon afkeuring verdiend! is moot zo plaats hebben. Er is bijzonder ontactisch opgetreden. Spr. is er niet vlak bij1 geweest), zooals dé heor Looijl, die dus een vertrouwd getuige is. De jongens waren aan hot vechten. Teutollnk loopt voor me uiti er heen en spr. zag boen, dot de riiks-voldwachter' reeds bezig was er mot den gummistok op in te slaan. Ik heb direct gedacht, dat was niot noodig, want heit was nog maar een schermutseling en wanneer de rijks veldwachter niet zóó was begonnen, gelooft spr. niet dat de gemeenteveldwachters zóó zouden zijn opge treden, dit moet ik zeggen. Teutolink hooft wel ruimte moeten maken en heeft de gummistok ge bruikt. Hartog heeft spr. niotf zien- slaan, hoewel ooggetuigen zeggon, dat Hartog den persoon, die reeds weerloos op den grond lag, dwars ovor het ge richt hoeft goslagohk Spr. «egt, dat heb optreden der politie ben strengste moet worden afgekeurd dat mag niet plaats hebben. Spit wijst er nog op dat de rijks veldwachter al gauw bij den persoon op den grond lag, om naar «Ijn hart te voelen., wel een bewijs hoe het er doorgegaan wa», want anders doet men 100- ieta tooh oo gauw niet en daarn» Is de persoon tog geslagen heeft toen de Jongen woorloos was, maar weggebracht men is vergeten dat men hem niet kon vasthouden. Voorzitter: Was hij niet dronkenl ,Als het nu wel «oo was, als de menschen neggen. De heer Keuris: Neen, dat beweer ik boellst ik dacht dat de heeren mij wol zoo goed kennen, dat Voorzitter: Hoe weet u dat? j ik er dan niet over sproken zou. De heer Keuris: Van de monschon die het kunnen! De heer Looij; U hoort mij niot over den slag van weten. Hij heeft één óf twee glaasjes bier gehad,1 Hartog. hebben ze me verteld. U zult zeggen, dat ik dat dan Voorzitter: Neen, het geheelo optreden van de po-_ zelf niet weet, maar vertrouwbare personen hebben 'Htie wordt afgekeurd. Maar ik verzeker u dat de diit gezegd. Spr. wijst er voorts nog op, dat toen de knaap veroordeeld wordt. persoon Is weggebracht er verder niets door dé poli tie werdl gedaan en hebben wij- gevaagd, of het wol verantwoord was dat bij1 zoo bleef liggen. Wij: meen den dat de dokter noodig moest komen, maar do po litie wilde het niet doen. Toen besloten Loofh Jn. Kousoband en ik om toch naar den dokterde gaan en middelerwijl had toen de politie den dokter ge waarschuwd. Daar ben ik blij om. Onze boodschap was nu no. 8. Wanneer de politie ingrijpt als het dreigt ernstig te worden, kan spr. begrijpen, maar dat er klappen worden uitgedeeld als hier, dat er zoo ontactisch wordt opgetreden, spr. hoopt dat daarover openlijk afkeuring zal worden uitgesproken, anders zo-u het de verhouding omnoodigi verscherpen. Voorzitter zegt, dat de bedoelde persoon, dat jon getje van 20 jaar, 5 glazen bier had gedronken. Hij heet kort te voren van den baggermolen te zijn ge komen, maar hij had toch 6 glazen bier gedronken, dat wil toch zeker wat zeggen. De heer Looij: Ik kon niets aan hem zien» Voorzitter: Hij -heeft het zelf gezegd. Het is inder daad begonnen met het gooien van een doosje, twee jongens hebben dat gedaan en toen is de mishan delde, zal ik maar zeggen, begonnen te vloeken en to razen,, pakt er een aan, begint te stoeten en een dlerde voegt hij nog toe: wil ik jou ook de bril van je smoel slaan. Zoo handelde die lieve jongen, die niets gedaan heeft. De heer Looij-: Dat is voor dien tijd gebeurd. Voorzitter: En "toen pakte hij er dan een aan en raakte hij onder. Teutelink heeft ze toen van elkaar afgetrokken, maar opnieuw is hij er weer op afge sprongen en toen- 19 hij boven komen te liggen. En hoe onschuldig hij is blijkt wel dat behalve dat hij den onder hem liggende bij zijn keel te pakken had, hij hem ook in zijn' zijde heeft gebeten. Ik begrijp niet, zegt voorzitter, dat jullie dat niet gezien hebt. En de 3 jongens, waarmee hij bezig was, zijn 3 nette jongens uit Breezand. Spr. wijst er voors nog op, -dat wel' blijkt) boe hij te -keer gegaan- is, want dat 'Har tog 'n trap van hem gekregen heeft, waardoor deze in zijn zijde een bloeduitstorting heeft gehad. Voorzitter, niet minder heftig: Dat mag u met De heer Ltoij, heftig: Daar geloof ik niets van! zeggen, en ik zal een verklaringen den dokter vra gen. De heer Looij zegt, dat Hartog bij het hoofd) van den botrokkene stond en deze kan Hartog toen niet geschopt hebben» Spr. zegt, dat het wel -zoo verdoe zeld zal worden, dat de politie gerechtigd was hem De heer Keuris: Dat zal wel! De heer Looij: Dat zal -blijken, als de rechtbank de getuigenissen boort en er recht woi>it uitgespro ken, tenminste als rnon het rocht ma?? noemen. Voorzitter zegt dat hot ondortook zoo ver mogelijk zal worden uitgestrekt. Spr. acht het van veel be lang dat toen de politio de vechtenden gescheiden had, de betrokken persoon wcor heeft aangegrepen. Spr. heeft het verdrietig gevonden Zondagavond zoo te moeten optreden, maar het moest. Wanneer er niet gesoten was, spr. geeft de verzekering, dat dan de heele boel bij Waiboer kapot geraakt was. Spr. er kent dat de heer Keuris zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, maar als het sluitingsuur er is, dan moet er gesloten worden. Er iS gezag of er ia geen gezag, en zo zullen luisteren. En als ik het niet redden kan en de politie ook niet, dan komen or nog 10 anderen. (Spr. slaat op zijn lessenaar.) De heer Looij zegt porsouen, gehoord te hebben, die beaamden dat do burgemeester heel bezadigd optrad - en daarvoor had men eerbied. Dat bewijst dat men juist voor bezadigd optreden eerbied heeft. Voorzitter: Maar wat is bezadigd optreden en wat is tactisch optreden? De heer Keuris zegt dat ook velen den volgenden dag anders over het optreden denken dan daags te voren. Voorzitter zegt, dat als do monschen fatsoenlijk ge daan hadden, het anders was gegaan, al weet hij wel dat het maar enkele personen waren die zich zoo gedroegen. De heer Keuris: Ja, want die met een -bierglas gooide, is altijd bezig. Voorzitter: De taak van de politie is niet zoo ge makkelijk. De heer LooijAls er ruimte gemaakt moet worden kau ik het me Indepken dat er opgetreden wordt. Voorzitter herhaalt de houding vaii do politie niet af te keuren, maar heelemaal voor zijn rekening te nemen. Spr. wil wel probeeren dat zoo kalm moge lijk wordt gedaan, maar als het niet wil, als het niet anders kan, de baas blijven moet ik! De heer Looij wil zijn best doen de menschen er op te wijzen, dat ze geen wraak moeten nemen. Voorzitter: Dan -brengt men het van 't een in het ander en dan zal misschien deze rondvraag nog een goede zijde hebben. De heer Keuris brengt nog eens ter sprake de min der goede electrische verlichting aan de Van Ewijck- sluis nadat de electrische piano van Waiboer is aan gesloten. Sur. heeft nog niets van het onderzoek ge hoord. Toegelicht wordt dat de spanningafval bij Waiboer zeer gering -was, 2 a 3 volt, maar dat nu- ook nog dé zoo ongeveer dood te slaan. Voorzitter: Ik heb u straks laten uitspreken, als u spanning-afval bij den heer Keuris zal wonden na het nu mij ook eens wil daten doen. Ik heb van den j gegaan, dokter een verklaring dat het oog na den slag nog Hierna sluiting. draaide., 3 uur later kon de dokter het alweer los krijgen en gister zelfs kon do jongen er weer mee zien. De klap is op het zachte deel terecht gekomen, alleen oen kleine bloeduitstorting heeft plaats ge hadL Maar do menschen waron wild. Ook ik ben geen man van geweld en ik heb mijn ziel in leid- raamhold gedragen. Hetie wol eigenaardig dat ik jlirMÏfcndaglvonl in het lokaal van don hier geen woord van afkeuring hoor over de hou- Cr SohVltas "m:o afdeoüng van WIERTNGEN. Onder presidium van den heer P. Gz. Kaan ver- -JJ-1 :*v v>«i- ial yan don ding van de menschen. Ik «elf heb do café'a gesloten SuT"*" nadat ilj beloofd hadden, dat to kalm «ouden «ijn. opo,,;,,,; ou lozing notulon stolde voorzitter Do veldwachters heb ik niet willen hobben om do aan de ordo bonoommg van oon oommissio tot het menschen niet te irrUeereu en ondanks dat ze bo- nftzion der rokoning van don penningmeester. !S??£.hadden tich kaI,m houden, nam er iemand Benoemd wordon de hooreu 8. Kunt, N. Kaa» bij Waiboer een biorglaa on gooide hot In hot buffet»on H- Q-. Ramp. Ik wist dat ze met ijzer in hun zak li-opon en met Tot afgevaardigde naar do algomoono vergat!o- fleechjos. Keuren Jullie die dingen niet afl Moet ik werd xrukozoa de hoor P. Kaan on alfl plaaks- dat laten gaanl Het gezag kwam in gedrangl vervanger do heer van Kalsbook. Allen namoii aan. De hoer Looij: Dat komt omdat de haat in do J)e bespreking van don beschrijvingsbrief leverde menschen was gekomen. Meermalen héb ik de men- weinig op en werd do af go v aarcligd o n in dozo vrij echen gemaand kalm te wezen. mandaat verloond. Voorzitter zegt, zelf een onderzoek te hebben inge Bfl do rondvraag vroeg de heor Slikker of hot, sfeld, niet bij de politie, maar bij de menschen» Degebruiken van materieel dor vereomging voor alle man zelf heeft, beweend dat hij 5 glazen bier had leden geluk was, of dat er onderscheid gemaakt gedronken, misschien wel meer, maar a zeker. Spr. werd. Spreker was m de moening, dat personen, wil hier niet de afkeuring uitspreken over de póli- witte, boorden voor anderen, zonder wir.ro boor tie. Als het weer zoo gaat, mag zij- gerust slaan, op dea werden getrokken, door aan hen steeds mouw mijn verantwoording», het spijt -me dat ik het zeggen materiaal te verstrekken. moJ0t Voorzitter zegt, dat er voor zoover hein bokend, De heer Looij: Mij ook, heit «al de haat bij de men- onderscheid wordt gemaakt, schen aanwakkeren, meer politiemannen zulle» er Pe heer Dr. I icoardt zcgti dat deze vraag zoor dan noodig wezen en meer zal het de gemeente dan ^de^peraoTen^r'wi?''materfafen n^Huif j ^"voorzitter: Ik ban dagavond getoond niet soons bij, om Bost materiaal af to geven. Nooit als er hier zeo over wordt) gesprokenj is hetwor^t dezen onderscheid gemaakt en noemt dok dat de rechter in Alkmaar maar uitspraak dioet. ^^r- ^er verschillende personen op. aan wien hn brief- wille van den jongen spijt het -me, want hij had. ge- jes me£ dat opschrift heeft aTgogeven, en aio per i vraagd er verder geen werk van te maken. Het ver- S011011 dragen geen witte boorden, 't Is dokter dan wondert me ook zoo, dat hij zelf niet weet wat er evenals de andere aanwezigen een raadsel, gebeurd ls. hoe de heer Slikker zulks durft te vragen, daar De heer Looij: Dat wal ik wel gelooven, iemand nimmer jn dezen onderscheid wordt gemaakt, dip een zenuwtoeval krijgt. De heer Alb. Vroone vra;igt, of wegens bedanken Voorzitter: Wanneer heeft hij diie gekregen, voor vau den bode Slikker al een anderen is aangesteld, of na het vechten?tAJs dat voor het vechten was, is .Voorzitter zegt van ja. en wel de heer Jb. hij gevaarlijk geweest De heer Lubbert vindt heit toch een verschrikkelij ke toestand. De burger ia tocfla begonnen en er moet toch -orde wezen. Voorzitter leest enkele gedeelten uit een proces verbaal voor, o.a. verklaringen dat die jo-ngen poog de te vechten, dat' hij onder invloed van -drank of gek was en weer een andere verklaring dart) uit zijn houding bleek dat het hem om vechten te doen was. De heer Looij zegt, niet gehoord te hebben dat hij gevloekt en geraasd heeft, maar toen hij zoo toege takeld werd door de politde, toen is hij begonnen te razen en toen hij bij Keuris was, waarbij u ook. te genwoordig waa. Voorzitter herhaalt enkele uitlatingen- en dé heer Keuris erkent dat de jongen ongeveer in die woorden heeft gesproken. De heer Looij: Toen hi| zeker in zenuwtoestand lag -De heer Keuris zegt terug te komen op de opmer king van den voorzitter dat geen afkeuring wordt uitgesproken over de houding van de menschen. U heeft mij gevraagd of sluiting direct noodig was en toen heb ik gezegd, dat het misschien goed was iets langer open te blijven, maar misscfhlen ook wel om eerder te sluiten. De lucht was geladen en men was ontzettend gebeten op Hartog, die geslagen had toen be* niet noodig was. Den heelen avond is spr. bezig geweest do menschen te kalmeeren, omdat we wisten in welken toestand ze waren en omdat de menschen van de Zuiderzeewerken, die hier vreemd zijn, meen den dat, als or dan wat moest gebeuren, de zaak maar uit elkaar geslagen moest worden. Ik heb daar om don heelen avond geloopen: „hou je kalm". Voorzitter: Zeker, en daar ben ik u dankbaar voor. De heer Keuris: Ja, dat weet ik wel. Ik heb ge tracht eenigon Invloed op hen uit te oofenen, maar ze waren opgewonden en dat kunnen we ons vor klaren, daar we gezien hebben hoe het gegaan is. Voorzitter: Maar Jullie hebben het niet goed ge zien. De hoor Looij: Dat «al wol uitkomen. Vooraitter «egt, dat wanneer tenslotte de politie moot optreden, .<Je gummistok, aalxel en revolver „koin Spielerei" la. Spr. «egt, dat er «acht le op getreden. Dn heer Keuris: 'e Avonds, toen la er «acht opge treden. Voorzitter «egt dat men met getuigenverklaringen «oo vooreichtig moet we«en, men moet «oo voor«ich- tig weren met beweringen, dat de menschen dit wel, en dat niet gezien hebben. Wel xegt men dat Hare Lont Jbz., die ziuh direct had aangemeld en «ich de benoeming liet welgevallen" De heer Kuut vraagt, hoe het reglement in dezen luidt; hü had geen reglement en kon dat dus niet nazien en men nad hem vertold, dat de benoeming geschiedde door do algem. vergaderiug. De voorzitter leest het artikel van het reglement voor, waarin de benoeming van bode voorkomt en dat artikel «egt, dat de benoeming geschiedt door het bestuur. Dan heeft men mü in dezen verkeerd ingelicht, zogt de heer Kunt en dankt voorz. voor de mede- deoling. De heer Admiraal zegt naar aanleiding van de kwestie van den heer Slikker omtrent voortrokken van personen bü het afgeven van materialen, het welk nit do gesprekken bleek, niet het geval te zün geweest, dat het zeer wonscholük is, dat de heor Slikker het door hem gesprokene intrekt. De heer Slikker gaat hiermee aoooord en trekt «üu woorden in. Niets meer te behandelen zunde, sluit voorz. do vergadering onder dankzegging voor opkomst ca medewerldng. ST. MAARTENSBRDO. Naar ons werd medegedeeld, hebben zich voor don a.s. iandbouwwintercursus alhier 27 leerlingen aan gemeld. ZIJPE. In de op Maandagavond ƒ.1. gehouden lednnverga- (leringi van. do afd. „Zijp©'Callantsoog" van het Witte Kruis, welke vergadering door slecht» 4 perso nen, w.o. 2 bestuursleden, was bezocht, werd do heer L. Bleeks ma aangewezen als afgevaardigde naar de op 5 October a.s. te Amsterdam te houden algemeene vergadering. ZAND. Op het electrlscfl net aan de Westzijde van het Noordhollandseli Kanaal en in den Korteweg. wolk net-gedeelte de vorige week onder stroom werd ge bracht, zijn niet minder dan 70 perceelen aangeslo ten. SCHOORL. Alhier komen onder de kinderen veel gevallen vau waterpokken on mazelen voor. SCHOORLDAM. Alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee bij den heer A. Dalonberg. Gelukkig blijft deze ziekte nogal beperkt. SCHOORL. De voetbalvereeniging S.V.V. I speelde Zondag J.l.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2