TWEEDE BLAD. Raad Barsingerhorn. Binnenlandsch Nieuws. N.V. „DE TIJDGEEST" s Jhr$ -Ij Woensdag 3 October 1923. 66ste Jaargang. No. 7309. Vergadering op Dinsdag 0 October 1923, des mid dags half drie uur. Voorzatter de heer K. Breebaart Dz* burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Aanwezig alle ledeti. Na opening der vergadering volgt na een kleine Opmerking van den heer Spaans, goedkeuring der notulen. Is ingekomen een brief van mej. C, Plooi, met de mededeeling, dat zij haar benoeming tcxt lid van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt. Het laatste proces-verbaal der kasverificafie wees aan, dat in kas was en moest zijn f 19040.44. Van het Algemeen Armbestuur was een brief in- gekomen met de mededeeling dat dit bestuur bleef bij; haar weigering om de kosten voor K. Visser te betalen, van oordeel als dit bestuur was, dat Visser deze kosten wel zelf kon betalen. Voorzitter stelt voor beide eerste stukken voor kennisgeving aan te nemen. Over dit laatste schrij ven zal nader worden gesproken. Volgt adres P. Wardenaar, waarin deze meedeelt, in geldelijke moeilijkheden te zijtn gekomen door de ziekte van zijn vrouw. Tevergeefs is 'biji het Arm bestuur aangeklopt. Er is reeds een koe verkocht om aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen, ter wijl het huis reeds meer dan bezwaard is. B. en W. stellen voor, deze zaak te renfoyeeren Daar het Armbestuur. Het is gemakkelijk als dit col lege de zaak afwijst, zich maar tot den Raad te wenden. De Raad weet van de zaak niets af en kan geen oordeel uitspreken, daarom willen B. en W. met al de leden van het Armbestuur deze zaak eens bespreken in een te houden vergadering. De heer Burger? Ook de zaak van Vissert Voorzitter: Dat is do bedoeling van B. en W. De heer Blaauboer kan wel met de idee van B. en W. meegaan, maar spr. meent, dat er een eind aan moet komen, dat deze zaken hier steeds in het open baar komen, nadat het Armbestuur geweigerd heeft. Wat daar achter zit weet spr. niet, vroeger gebeur de dat nooit, misschien worden de menschen wat brutaler. Deze zaken hooren bier dn den Raad niet thuis. Voorzitter zegt, dat het adres aan den Raad is in gekomen en dus hier behandeld moet worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel1 van B. en W. goedgekeurd. Voorzitter deelt mee, dat aan alle leden van den Raad gevraagd is, of zij er voor waren dat het mo lentje uit de Bossche naar de Deellanden werd ver plaatst. De kosten bedragen f900, alles inbegrepen. Alle leden hebben zich er voor verklaard! en is het molentje verplaatst. Door het hooge water is het betonwerk nog niet geplaatst, kunnen worden, maar men is er mee bezig. Het water is te hoog geweest, maar is afgetapt in den Hooglandlspolder. De keurloonen van het vleesch werden op voorstel van B. en W. «enigszins gewijzigd, eveneens de ver ordening op de keuring van vee en vleesch. Geboden wordt bij invoer of aanvoer van vleesch dat direct op een daarvoor aangegeven plaats te laten keuren. Vrijgesteld' is wat per postpakket of spoor wordt aangevoerd. De Gezondheidscommissie heeft deze wijziging goedgekeurd. Met algemeene stemmen hecht de Raad zijtn goedkeuring aan deze voorstellen De instructie van den keurmeester-veearts wordt in zooverre gewijzigd1 dat zijn salaris, dat bepaald was op f 1500, met 2 jaarlijksche verhoogingen tot f200,0, nu direct gebracht wordt op f2000. De vee- aris had 800 keuringen per jaar verricht en kreeg geen vergoeding voor vervoermiddel. Ook hiervoor verklaren zich alle leden. Volgt behandeling gemeentebegrooting. De heer Spaans stelt bij den post f2000 salaris Burgemeester voor, alle salarissen met 10 pet. te verlagen, met deze voorwaarde dat als door het Rijk geen verlaging wordt toegepast, en dus de salarissen door het Rijk vast te stellen niet zullen worden ver laagd, ook de andere ambtenaren, wier salaris door den Raad wordt vastgesteld, niet te verlagen, Spr.'s bedoeling is, dat deze ambtenaren eventueel niet het loodje zullen leggen. Voorzitter zegt, dat het op deze wijze slecht zal gaan Wij zullen zien dat de salarissen, door Ged. Staten te bepalen, niet zullen worden verlaagd,, en de andere wel. De heer Spaans: Dat wil ik juist voorkomen* Voorzitter.: Dat is te laat. De heer Spaans: Alweer te laat? *t Is hiermee al tijd te laat. Hoe moet ik het dan vooretellen om eenig resultaat te bereiken? De heer Engel wijst den heer Spaans er op, dat op deze wijze de begrooting niet goedgekeurd terug komt van Ged. Staten. Deze zullen niet goedkeuren do verlaging met 10 pet. der salarissen die zij vast stellen, terwijl rij wel zullen goedkeuren die verla ging van de salarissen die de Raad vaststelt eq. dan worden die menschen het slachtoffer. De heer Spaans: Dat wil ik juist niet. Maar als hot zoo niet kan, behoeft een Raad over de begroo- ting niet meer te spreken. Do heer Eiste-maker meent, dat de verlaging van 10 pet. voor de Rijksambtenaren vaststaat. Voorzitter vraagt, of de heer Spaans zijn voorstel handhaaft. Do hoer Spaans: Het1 geeft volgens u tocl» niets, Ik) weet niet hoe ik het anders moet doen. Ik' wil bo vendien niet dlo salarissen met 10 pet. verlagen die in do vergulden, jaren niet verhoogd! zijn* Voorzitter: Dat zijta. er niet veel. De hoer Spaans: Hot salaris van den dokter, dat is al 25 jaar zóó. Do heer Engel zegt, dat Ook! dit salaris feitelijk verhoogd1 is. De armenpractijk' was vroeger veel uit gebreider en thans is bijna iedereen lid van een zie kenfonds. Voorzitter: Wat wil de heer Spaans? Do heer Spaans: Ik kan mij wel stilhouden, Voorzitter: Dat zou ik je r&deni. Dj°r spgjjjj. Dan kan ik wed naar huis gaan. Resultaat komt er niet en gaan wij verder. L»e neer Spaans stelt voor, om het presentiegeld S ver'a«en op f 2A0 por vergadering, 'f' Smit is daar tegen. Do f4 dio thans wordt genoten, is niets te hoog, dat bedrag kan er de duurte niet in brengen. Dit werk moet toch eenige li™, Jn worden en bovendien moeten allen het schade 111111611 vervullen, ronder te veel Voorzitter aoht f 4 niet te veel, bovendien wordt er voor commissievergaderingen niets gegeven en wor- vonr «?rT6^OTmSen 9 ^Idhgs gebonden, wat voor allen tijdverzuim meebrengt Do heer Engel vindt het voorstel van den heer Spaans vreemd. Deze wilde niet nan de salariseen tornen als bet Rijk niet verlaagt welnu, dit ia een salaris dat de Raad kan vaststellen, waarom daar mee nu een uitzondering gemaakit en al het and«re laten zooalis het lat H deze poet te hoog naar den heer Spaans zijn oordeel, of doet hij nu maar zoo wat om te toonen voor welk een prikkie hij het wil doem Spr. acht dat verkeerd. Het bedrag van f4 is niet te hoog. Men moet zich lectuur aanschaffen om op de hoogte te blijven als raadslid; Bovendien ont vangt men niets voor commissievergaderingen en siembureaux, terwijl wij de consumptie hier ook nog zelf betalen. Wanneer wij nu te veel vergader den, maar ook dat gebeurt niet, de vergaderingen! worden zoo productief mogelijk gemaakt, wel eenj bewijs dat er f400 voor dezen post is geraamd en in 1922 maar f252 is uitgegeven. Spr. wijst er op, dat een ieder zonder al te groote opofferingen raadslid moet kunnen zijn. De heer Blaauboor acht f 4 te hoog. Dat bedrag ls niet noodig. Wij willen en moeten do belasting drukken, welnu laten wij dan met ons zelf beginnen. Jammer genoeg dat men niet algemeen zoo in het land denkt, Spr, meent, dat een elk het voor f2h0 gemakkelijk kan doen zonder te veel schade te hebben. De heer Kooijman achtte 14 eerst te hoog, maar na hetgeen spr. heeft gehoord wil hij dat bedrag handhaven. De heer Engel meent, dat nader moet worden ge motiveerd waarom het bedrag van f4 te hoog is. Wil een raadslid op de hoogte blijven dan- is dot be^ drag niet meer dan voldoend©. De heer Blaauboer is van oordeel, dat f 2.50 voor die paar uur voldoend© is. De heer Engel: Het is niet alleen dl© paar uur en is die f"2.50 dan voldoende tegenover al de andere salarissen die hier genoten worden? De heer Blaauboer: Daar blijf ik1 af. Voorzitter sluit de discissies. Het voorstel f2.50 presentiegeld wordt verworpen. Voor de heeren Spaans, Blaauboer en Kistemaker. Óp een vraag van den heer Blaauboer wordt meegedeeld, dat voor de reiniging een nieuwe schuit zal worden aangeschaft als de bestaande af is. Dan. echter een ijzeren, waarin komt een betonnen bo dem. Kosten f 400. Bij de ontvangsten maakt d6 heer Blaauboer aanmerkingen op den post 100 opcenten op de ver mogensbelasting. Spr. acht dat te hoog. Wij leven nu in een anderen tijd als toen dit bepaald werd. Spr. vraagt of B. en W. een lage» bedrag willen voorstellen. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit voorstel hand haven, dus„ de raadsleden zelf met een ander voor stel moeten komen. De heer Kistemaker vindt 100 opcenten vermo gensbelasting en 50 opcenten personeel te hoog en onbillijk. Menschen die moeten leven van de rente van een kapitaaltje van f20.000, moeten van dat kleine inkomen veel te veel betalen. Met f 16000 be zit wordt men reeds aangeslagen. Spr. noemt de eenige zuivere belasting de inkomstenbelasting. En wil de Raad de 100 opcenten niet geheel afschaf fen, laat men ze dan halveeren. De heer Engel wijst er op, dat als de opcenten af geschaft worden, het minder te innen belastingbe drag daarvan komt op den hoofdelijken omslag. Dit zou wel gaan indien deze heffing maar geheel pro gressief was. Maar dit heeft volgens de wet zijn grenzen. En nu is het gevolg dat als men de op centen op de vermogensbelasting afschaft of ver mindert, deze mindere belastingopbrengst drukken zal ook op de kleine menschen die daardoor meer H. O. zullen moeten betalen en dat acht spreker hoogst onbillijk. Want men onlast niet alleen die enkele kleine vermogens, maar vooral de groote. Dat wij thans in een anderen tijd leven, heeft met de zaak niets te maken. Zijn de vermogens klei- Der, dan is ook de belasting lager. De heer Kooiman acht de 100 opcenten voor de kleine vermogens, die er in de gemeente heel wat zijn, te bezwaarlijk. Menschen dievan een klein vermogen moeten leven, kunnen dat niet betalen. Spr. vindt de heele vermogensbelasting onbillijk, maar voor de kleine vermogens is het 't ergste en die hebben wij er hier heel wat. De heer Engel zegit, dat dit alles aan de zaak niets af doet. Toen deze regeling indertijd in den Raadi is vastgesteld is er over dit alles geen kik gegeven. De heer Blaauboer zegt dat het nu een tijd is om te bezuinigen, maar moeten wij dan bezuinigen met de vermogensvrij te stellen van belasting? Dat is een averechtsch begin. Hij tast bovendien de democratie in zijn hartader aan, door het onmogelijk te maken dat een ieder lid van den Raad kan zijn. Dat is de reactie in top. De heer Blaauboer zegt dat dit allos heel mooi klinkt, maar hem koud laat. U heeft uw standpunt, welnu ik hét mijne. Ik ben het met den heer Kooi man eens, wij hebben hier heel wat menschen die van een klein kapitaaltje moeten leven en voor hen- zijn die 100 opcenten op de vermogensbelasting een groot bezwaar. De heer Engel meent dat dit kleine verschil voor die menschen niets beteekent. De doorslag moet ge ven het feit dat men ook de groote vermogens ont- last. De heer Spaans acht het zeer verkeerd dat men schen met een klein vermogen, wat zij met moeite, vlijt en groote zuinigheid hebben bijeen gegaard, dubbel zwaar worden belast. Spr. is er voor en acht het juist dat het kapitaal betaalt, maar daarvoor zijn andere wegen open om dat billijk te laten doen. Maar dat soort menschen'dubbel belasten acht spr. niet den juisten weg. De heer Smit wijst er op hoe vroeger de H. O. ge ïnd werd door de gemeente zelf. Toen -hebben wij in komen uit arbeid belast voor drie vierde, inkomen uit kapitaal voor vier vierde. Toen de H. O. naar het Rijk overging, kon dat niet meer, en is door den Raad dit besluit genomen om 100 opcenten te heffen op het vermogen om weer eenigszins gelijk te blijven aan wat vroeger gebeurde en spreker meent dat het op deze manier goed is. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. 100 opcenten op de vermogensbelasting verworpen. Voor de heeren: Smit, Engel en Burger. Het voorstel om 50 opcenten te nemen wordt aan genomen met dezelfde drie heeren tegen. Toon stond de heer Engel op en verliet blijk baar zeer uit zijn humeur de vergadering. Hij zeide tenminste, dat het nu meer dan welletjes was. De heer Burger volgde zijn geestverwant, d© ver gadering bleef zeer verwonderd achter. Het idee des heeren Kistemaker om de 50 opcenten op het personeel te verlagen, vond bij niemand ia- gang. De begrooting werdl vervolgens voorioopig vastge steld met een H. O. van f 15.500, vorig jaar f 17.000 en een post voor onvoorziene uitgaven van f 1657.52H. De begrooting van het Armbestuur werd vastge steld op f 17.630 in ontvangst en uitgaaf. Die van -het Weezenbestuur op f7191.Die van de vleeschkeu- ring^p f8350.en- van het Gem. Electr. Bedrijf op Alvorens dit laatste geschiedde, werd een brief gelezen van den administrateur, die voorstelde zijn salaris te bepalen op f1100.—Thans bedroeg het f2.10 per aansluiting en liep thans reeds tot f1150. Opgemerkt werd dat wanneer het aantal aanslui tingen steeds stijgend bleef, het salaris te hoog werd. Met algemeene stemmen werd het salaris bepaald op f1100 en dank gebracht aan den administrateur dat hij zelf met dit loyale voorstel was gekomen. De K.W.U.-prijs werd verlaagd van 22 op 19 ct. plus vaste rechten. De heer Blaauboer brak nog een lans voor het af schaffen van de vaste rechten vastgekoppeld aan het aantal lichtpunten. Spreker wilde een stroomprijs be palen zonder meer en als dat niet kon, dan vast recht heffen voor 8 lichtpunten, de meerdere ech ter vrij laten. Spr. verwachtte daarvan een groo- ter gebruik van stroom, dus grootere ontvangsten, meer winst en tenslotte lager stroomprijs. Voorzitter wil dit idee aanhouden en de raadsle den gelegenheid geven te bestudeeren een staat in gekomen van den administrateur van het bedrijf, waarin hij vastlegt de resultaten gedurende 4 jaar met het bedrijf verkregen met het bestaande tarief. Daarmee zijn vergeleken andere tarieven en de fi- nantieele gevolgen daarvan zoowel van het kracht als lichtverbryik. Na kennisname van dit alles zul- lén de raadsleden met oordeel hun conclusie kunnen trekken. Algemeen wordt dit goedgevonden. In plaats van vervolgonderwijs zal er na confe rentie met.de hoofden van scholen op hun advies vi orden gehouden een winteravondschool voor jon gens en meisjes tot 18 jaar. Ouderen zullen 1 avond per week het onderwijs in boekhouden en nuttige handwerken kunnen volgen. Het onderwijs zal ge durende 108 uren worden gegeven vanaf 16 Oct. tot eind Februari of begin Maart. Onderwezen zal worden: Ned. taal, rekenen, lezen, hygiëne, nuttige handwerken, alles nader onderver deeld. Er moeten zich minstens voor elke school 10 leerlingen aanmelden. Voor Haringhuizen is dit wel wat veel, maar waar dit zoo dicht bij Schhgen ligt, kan men van het onderwijs daar wel profiteeren. Algemeen wordt deze regeling goedgekeurd. Komen de plannen ter tafel uitbreiding laagspan ningsnet. Zoowel van bewoners uit Waardpolder als van per sonen uit Moerbeek, zoowel te Nieuwe Niedorp als te Barsingerhorn wonend, was het verzoek ingekomen om electrischen stroom te leveren. Naar aanleiding daarvan was een nogal uitgebreid plan in elkaar gezet. .Maar nu was ingekomen van adressanten uit Moerbeek het bericht, dat de gascommissie van Win kel en Nieuwe Niedorp besloten had in beginsel om gas aan de Moerbeek te leveren. Nu werd gevraagd hun adres voorioopig voor kennisgeving aan te ne men. j B. en W. stelden nu voor beide adressen voorioo pig voor kennisgeving aan te nemen totdat van dozpm zaak wat meer bekend was. Allen voor. Bij de rondvraag brengt de "heer Spaans ter sprake de duikers in de Bossche. Spr» wijöt op den slech ten toestand van een sloot daar en wil deze als werk verschaffing er uit gooien. Spr. zegt dat de duiker die eerst lekte, nu niet meer lekte. Spr. is dat een raadsel, maar het is een feit. Spr. zegt dat de voor zitter van dén Schringkaagpolder aan de gemeente zal schrijven dat bij overstrooming de gemeente aansprakelijk wordt gesteld. Voorzitter weet niet hoe de toestand! van den dui ker is. Hij lekt nu niet,- maar spr. gelooft dat de duiker niet best is. Dat hij thans niet meer lekt, kan aan de prut liggen, die ongeveer 25 c.M. dik boven den duiker ligt opgehoopt. Dat de toestand van de sloot slecht is, beaamt spr. en hij is van morgen heel boos geweest dat er nog niets aan was gedaan en heeft daarover een scherpe reprimande uitgedeeld. De heer Spaans erkent de politie Langedijk- bij- de bewuste sloot te hebben aangetroffen en een kroozer was aan het werk. Hierna sluiting GAAT NAAR DE LIER, EN WORDT WIJS] Wij lezen in „De Rotterdammer": De oproerige krabbelaar, de heer A. B. K., het Kamerlid Kleerekooper, heeft in „Het Volk" tijdens de jubileumfeesten en daarna gecollecteerd voor een socialistische feestgrave, eene roode gnir- lande, die aan een eigen huis aer S.D.A.P. moest ten goede komen. Niet zonder virtuositeit heeft hij dag aan dag met trompetten bazuingeschal al de parfcijgenooten in de lande tot offeren aangemaand- Hij zag dien arbeid beloond met het binnenko men van pLm. 17 duizend gulden uit alle Ne der landscne gewesten. Over dit succes toont hij zich dermate verheugd dat lyrisch lofzangen worden gehouden op ae onvolprezen offervaardigheid der B.D.A-P. Om ongelukken te voorkomen, is een klein koud- waterbad niet ongewenscht. Het kan het best toegediend door de herinne ring, die de „Maasbode gaf aan hetgeen dezef dagen geschiedde in De Lier. Daar had de Gereformeerde Kerk behoefte aan een nieuw kerkgebouw en nu verscheen dezer da gen in de bladen dit simpele berichtje: „De collecte voor den bouw van een nieuwe kerk te De Lier, gehouden met gesloten beurs, bracht de som van f14.500 aan vrije giften op „Deze opbrengst, die op' f 6000 was goraamd, overtreft de stoutste verwachttingen, te meer waar in de laatste jaren, toen de hooge bouwkosten een beletsel waren voor de uitvoering van den bouw, reeds een fonds van f23.000, eveneens vrije giften, werd gevormd. De rest van de bouwsom zal wor den geleend bjj de leden der gemeente tegen 4Vi pet. Deze leenmg is reeds geheel volteekend. „Bovendien werden kostbare geschenken, zooals meubilair, kleeden, gordijnen, enz. toegezegd." Dat is niet het eenige, waarvoor de mannen en vrouwen van De Lier te offeren hebben! Zij heb ben hun armen, hun Christelijke instellingen, hun scholen. Alleen reeds# voor ae Vrije Universiteit wordt in De Lier bijgedragen door honderd een en dertig contribuanten. 1807 Inwoners telt De Lier, waarvan 307 lid der Gereformeerde kerk zijn. Tegen roode opgeblazenheid biedt De Lier alzoo een voortreffelijk herstellingsoord. Met een kleine letterveranaering herhalen wij het klassieke: Gaat naar de Lier, A. B. K., en word wijs! GEVANGENIS IN DE OPEN LUCHT. In een vergadering van de afd. Nijmegen van de Nederl. vereeniging van Staatsburgeressen heeft dr. L. A. Radema&er uit Den Haag, een lezing Sehouden over ons gevangeniswezen. Hij deed me- edeelingen over de proefnemingen van een gevan genis in de open lucht te' Veenhuizen. Toen in de* oorlogsjaren de gevangenissen overvol waren, wer den de wegens smokkelen veroordeelden naar Veen- huizen overgebracht, welke maatregel leidde tot een proefneming van een gevangenis in de open lucht. De eerste proef slaagde niet. *De minister van justitie besloot niettemin, dat een tweede proef zou worden genomen, waarmee in Januari werd begonnen, toen zestig veroordeelden uit cellulaire gevangenissen naar Veenhuizen werden overgebracht. Over het verloop van deze tweede proefneming deed spr. mededeelingenj welke wa ren gegrond op wat njj dezer dagen bij een bezoek aan Veenhuizen had vernomen. De> uitkomsten noemde [h'4j schitterend, Bedoeld zestigtal had te bebouwen ongeveer 112 HA. ontgonnen grond. Voor rogge werd gebruikt 20 H.A., waarvan werd 'geoogst 760 H.L. en aan stroo 110.000 Kg.; voor grasland 28 HA., waarvan werd verkregen 40.000 Kg. hooi; van 18 H,A. werd weiland gemaakt, waarop voor 32 koeien en 8 paarden van de stichting voedsel was; van 57 HA. zullen naar raming 15.000 H.L. aardappelen worden gewonnen. Voor deze gevangenen m de open lucht zijn geen bewakers; alleen zijn er 4 zaalopzieners en 5 voorwerkers bri de ploegen. Het zou geen moeite kosten te vluchten, maar daaiaan wordt niet ge dacht omdat het leven in de cel, waarin de vluchteling toch allicht weer onderdak zou krijgen. Gemakkelijk hebben de menschen het op Veen huizen echter niet: zij werken4>van.7 toe 12 en van IV» tot 6V» uur, daarna zijn zij tot 8V» uur vrü of kunnen zij ouderwijs genieten. Dagen©, die zich zeer goed gedragen, worden onderscheiden met een lintje om don arm. Zn hebben dan recht,- bij het eindigen van hun dagtaak, voorop te loopen. Elk lintje, dat méér wordt uitgereikt, geeft nieuw© voorrechten. Naar hetgeen hij te Veenhuizen had gezien* noemde dr. Kademakers het gelukkig, dat minister Heemskerk een tweede proefneming wilde. Ook Trekking van 950 ownmew ten overttaan >nn Notaris A. G. Multé Dinsdag 8 Ödober 1983 f njs ven i tOX 17922 400 3879 9307 12354 >2532 12840 13078 18408 200 14165 17646 100 88 953 5050 5878 7419 8081 8801 9352 10228 10493 13223 14176 Prftren \n 1 90«— feken ock5 2196 4700 7007 028812101 135721615518687 2275 33 7113 9303 23 781628818895 2543 39 M 3? 3 681639618911 2860 88 73UI 06 J3M31G42Ü1S084 73 89 M 94Ö 89 86 23 19167 2969 4915 74 731222014144 .29 19225 98 20 7449 9507 96 4716520 3028 27 62 39123» 55 44 81 5080 65 9808 651426} 6£J 3162 5340 80 99 72 14403,16680 91 3210 82 7522 991212417 29 19647 12 5101 5610045 55*463316?» 350955697862 47 01 73 99 92 3703 88 796310208 12571 74 16903 IUM2 21 5639 8020 13 12601 *4774 17051 53 43 44 8101 6812727 75 Ï714Ö19838 78 55 43103231291819035 80 63 3829 90 8219 94 23 3917443 20030 3999 94 99 10450 4015 5774 8410 10528 74 76 5810690 4272 84 8537 10867 4347 5846 8205 79 66 89 331113313000 4405 0007 45 97 43 91 6140 881411259 76 86 65 92 6491 37 6613137 9218452 4508 6619 75 8513261 15480 602. 4d 86 8909 1M0718305 15610 94 4659 92 908012018 37 1565418030 62 0986 9148 36 $4 93 33 4701 94 88 771352815294 71 2t5 75 470 u23 26 38 48 79 5 84 716 1 ET 80 91 812 45 976 1185 1311 1447 63 :j26 l>4 1777 -.<33 34 37 74 2135 37 47 90 34 8317585 36 34 9917635 70 4815194 4520138 691530817800 20257 87 1117921 90 181804620469 42 6320500 3 05 90 218452 0f 3 6020040 suJaoJi 92 0$ 00 2585 4577 6038 8623 HK8M3Q3M5BW185® 66 2652 86 83 104 89 94 6137 80 2767 99 0200 8808 120121 218 2800 4000 O 26US73 *15*1018600 04 7 10 48 60t-~ 364 O 32 80 90 37 6340 8910 01 90J 43 101B 85 74 06 0004 9205 830 3248 ^30 7051 23 134& I64tt ÏÖ523 68 78 74 7152 60 *95 4l 40 83 79 84 97 6311751 50 930 82 4946 7210 93U5 82 88 S«8 SJS 1000 70 0034 24 043941924 98 1157 80 35 65 40 4413043 1213 96 72 742» 41 120» *2 38 3404 70 1301 70 5153 1414 84 65 20 87 60 M 2413861 87 §7 T6 19818 S 8516600 61 13934 72 69 66 6218708 fl 50 14236 1690218923 03144001701120022 04 5720112 5Ö 70 94 II 82 85 36 38 16 84 9689 1522 46 93 7542 «703 23 62 5218 47 30 72 74 40 62 40 78 76 58 7048 08501 1619 01 72 54 72 23 3604 5315 7709 70 62 5 5426 13 9971 1746 22 43 91 72 47 26 44 95 80 80 6817164 75 80 52 7816 9512320 991721120202 95 85 65 3310009 31 14560 50 61 1817 37u2 5552 62 44 34 701735320304 32 31 798010117 9414626 68 9 1916 38 5603 90 21 90 56 96 45 53 84 12 8000 40 971470817400 57 96 3813 20 2 4512408 81 63 56 2060 66 70 10 71 531480017536 66 u6 3956 80 17 74 12540 65 17637 78 76 404U 8712 44102O5 52 71 55 2Q43U 88 65 931Ü3U2 771500517741 79 2123 78 35 8123 4 78 41 17906 85 66 25 JJ 12620 65 2320525 68 41 62 2615100 63 72 71 55 1% 12769 49 76 74 13 65 86 96 61 88 78 91 691041412809 77 1806220601 7 39 29 9118124 20729 84 54 19 8209 79 40. 1510510 44 4190 46 4243 48 4408 68 10 91 14 2201 21 90 60 40 5617 2333 59 52 71 5315212 61 10 88 90 44 25 2400 4512 05 47 1 62 10 5960 73 53 18 8b 83O4 65 56 6008 841 2531 !U 30 66351 67 74 33 80 Vorige «loods 9GÊr* UMb 9460* bracht hij hulde aan mej. Yan Elsinge, ambtena res se bü de reclasseereng, die do zestig gestraften aanwees, met wie de proef wordt ondernomen. De- fenen, die uit de gevangenis in de open lucht omen, aldus spreker, zullen veel gemakkelijker kunnen worden gereclasseerd, dan zij, die hun straftijd in de cel doorbrachten. Zijn bezoek aan Veenhuizen heeft hem tot de stellige meening ge bracht, dat do oellulaire gevangenis zoo spoedig mogelijk zal behooren plaats te maken voor de gevangenis in de open lucht. Echter zal daarbij een cel niet geheel kunnen worden gemist. NOORDS CHARWOUDE. De afd. van de S.D.A.P. hield gisteravond een openbare vergadering in het lokaal van den heer Jac. Bakker, welk© door ruim 50 personen bezocht was. ,De voorzitter, de heer Paarlberg, opent met wel kom de vergadering, wijst er op dat deze vergadering dient als inzet dier anti-vlootwetacti© welke deze week hier aan huis gevoerd' zal worden. Als spreker trad op de heer Westerhof, met het onderwerp: „Het Vlootwetschandaal." Nadat spreker er op gewezen heeft, dat elke meer derheid de regeering heeft die het verdient, wordt op duidelijke wijze gereleveerd de geschiedenis zoo als deze zich na 1918 heeft afgespeeld; hoe eerst allerlei sociale maatregelen genomen werden, doch later meer en meer en steeds sterker de reactie troef werd, noodat de loonen daalden, de woninghu- ren en prijzen der levensmiddelen stijgen, enz. Daarbij, moest de 8-urendag er aan gegeven wor den, hoewel b.v. Amerika het bewijs levert dat deze goed geregeld!, voor de ondernemers eer voor- dan nadeel geeft. De korte arbeidsdag ,die aan de arbeiders meer dere ontwikkeling geeft, moest echter van de baan. Daarna kwam de aanval op het inkomen der ambtenaren en op het onderwijs, die voor de arbei derskinderen toch al reeds zoo weinig ontwikkeling gaf. Als de regeering werkelijk christelijk was, be hoefden we deze niet te vreezen, doch het bewijs wordt dagelijks geleverd, dat christelijke daden een unicum zijn. Colijn, de groote krachtpatser, in deze moderne tijden, geeft daarvan het meest volkomen bewijs. Behalve een behoorlijk salaris aan de ambtenaren kan de bestrijding der TB.C., d© arbeidersziekte bij uitnemendheid, niet meer bekostigd! worden» terwijl

Schager Courant | 1923 | | pagina 5