Baad Broei op Lanpdijl. De Nazomer. Binnenlandse!* Nieuws. Voorzitten wijst 01 dat z.1. straatverlichting een zaak van algemeen belang is en niet een zaak die alleen de aangeslotenen aangaat. De heer Blok meent dat er onder de aangeslotenen zullen zijn die de straatverlichting wel zouden willen missen. Voorzitter zegt tenslotte dat er aan Ged. Staten wel een antwoord zal worden gezonden en dan hooren we er wel meer van Bij de rondvraag vestigt de heer Blok de aandacht op den ingang van den Lutjeweg, waari het hekje verlengd dient te worden. Voorzitter zegt er reeds zijn aandacht aan' te heb ben geschonken, de sloot moet ook opgeknapt) worden. Sluiting. Het is, wanneer de winter nadert, altijd zaak van eiken mooien dag te profiteeren; dankbaar te zijn voor eiken mooien dag, dien wij nog krijgen vóór de winter met mist, regen en korte dagen on herroepelijk zijn barscke intrede gedaan zal heb ben. Wij hebben eigenlijk dit jaar niet over den nazomer te klagen. Zeker, we hebben ook wel regen gehad, maar wie herinnert zich zulke lekkere warme dagen in bet eind van September als wij nu achter den rag hebben. De Times haalt er tenminste de beroemde oud sten van dagen bij en zelfs deze lieden, die toch meestal pessimistisch zjjn^ en het verleden prijzen, het heden afkeuren, herinneren zich zulk warm .weer in. September niet. Trouwens, oei de offici eel© weerstations, waaronder het bekende mete- reologisch instituut van Greenwich, hebben een record te boeken gekregen. Ik heb van die mooie dagen heerlijk geprofiteerd. We hebben nog# tennis gespeeld, ofschoon ik wel een beetje huiverig was. weer te spelen, sinds ik van den zomer mijn kuitspier zoo leelijk met tennis, gescheurd had. Het gekke is, dat men eigenlijk van spelers op harde banen nooit hoort van spierscheuren, maar heel veel bij grasbanen. Verscheidene mijner vrienden en kennissen heb ben dan ook al eens een gescheurden spier gehad. Het is zoo'n gek gevoel, het is net alsof je met een kattepult tegen je kuit wordt geschoten, je begrijpt eerst niet wat het is, maar meteen ben je hopeloos kreupel. Vooral wanneer de baan niet hard genoeg gerold is, moet men onwillekeurig te hard afzetten en dan.... knap, en je bent eon paar maanden invalide. Verder hebben »we bij vrienden aan de Thames gelogeerd en natuurlijk weer van de rivier en van Ham p ton Court geprofiteerd. Het was natuurlijk niet zoo vol als midden in den zomer. Het meeste bemerkte mon dit op de rivier. In den tuin vari Hampton Oourfc was het weer een overweldigende bloemenpracht. De zomerbloemen hadden plaats gemaakt voor de mooie herfstbloemen, die alleen maar het bezwaar hebben dat zij voorloopors zijn van den winter. Het is of die mooie felkleurige dahlia's nog even willen getuigen van wat Moeaer Natuur in haar scheppingskracht vermag, vóór zij gaat slapen, don slaap van don winter. Ik heb een fel roodo^ dahlia gezien, die licht on. vroolykheid schoon uit te stralen. Wanneer je naar dio dahlia keek, dan werd je prettig gestemd, zag hot loven optimistisch in. Maar mooiere dahllia'a dan in Engeland heb ik eenp paar dagen later in mijn eigen vaderland gezien. Ik ben nu in Gelderland gelogeerd en profiteer van mooi.-. Golderland. Gisteren was ik te dejeuneeren op een dor groot ste buitens in ons land. met een prachtig uitzicht over IJssol en Montferland. Danr op dat buiten Icwookt men dahlia's als een bijzondere liefhebberij en heb ik met eenige nieuwo creaties kennis gemaakt. Een bijzonder mooio gele, volrond, felgeel. Een roze met lichtere punten, een donkerrood©, dio ook aan den steolkant nog zulke mooie bladen had, dat het bijna een bal van mooie blaren was. Het is nog niet zeker of deze nieuwe soorten zich zullen houden, missohien degenereeren zü wel weer meteen. Hier zag ik ook een heel onder-roode met een bnna zwart hart Wat is ons land toch mooi, wat is het toch interessant Nu heb ik toch zoo veel van de wereld gezien en altijd weer kom Ik onder de bekoring van ons landschap, van onze kleuren, van onze mooie luch ten. Misschion juist omdat ik zooveel gereisd heb en daardoor geleerd te observeeren. Wanneer men ons polderland ziet dan is het niet alleen het lieflijke, wat mij aantrekt, maar het is tevens de* bewondering voor het werk door onze voorouders verricht. Het doorzicht, «de volharding, de durf der droog maken» van onze polders, kan rnen niet genoeg waard tieren. Zooais d aar die vriendelijke, welvarende boor' deryen liggen, de koeien van de malsohe weiden Sroxiteeren, kan men zich bijna niet voorstellen. at daar eens water was, dat hoog opgezweept werd, wanneer een Noordwester storm over Hol land woedde. Maar tevens moeten wij de besturen der polders prijzen, zooals die ook thans waken voor het be houd der polders. Ik sprak onlangs een Engelsch ingenieur die Hol land bezocht had en die er over uit was, hoe keurig onze dijken, weteringen, slooten en greppels on derhouden werden. Dat is trouwens het behoud van ons land. Gaan wij onze polders verwaarloozen, dan zijn wij red deloos verloren. Toch is er op afwateringsgebied nog een boel te doen. Wanneer wij in het Oosten van ons land komen, dan zien wij, dat daar nog veel terreinen onbruik baar zyn, omdat de afwatering niet deugt. Wellicht zal er weer een tijd aanbreken, dat men zich meer en meer op de afwatorings-verbetering zal gaan toeleggen, waardoor duizenden Hectaren grond vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Ik las dezer dagen, dat zoowel provinciale als gemeentebesturen van onze Noordoostelijke provin cies, deze zaak onder de oogen zien en stemt dat tot dankbaarheid. „Back to the land", „Terug naar het Platte land", is een kreet, "die men in Engeland telkens weer hoort en die gerust ook voor Holland kan dienen. Wat geeft het of de heer Rodrigues de Miranda, do wethouder van Amsterdam, al een werkliedendorp in het Gooi of elders wil stichten. Die menschen uit Amsterdam worden geen buiten- menschen. Die kruipen toch weer allemaal samen in één vertrek, blijven toch met buurvrouwen kijven, alsof ze nog in de Dirk van Hasseltsteeg te Amster dam wonen. Buitendien, daar wordt het land niet beter van. W;j moeten niet onnoodig ons platteland en ons natuurschoon bederven en daardoor mensehen plagen. Wij moeten het platteland meer bevolken met plattelanders, met menschen, die het leven van den plattelander leiden, die plattelandsarbeid le veren, die op ontgonnen- terrein kunnen werken en jarden, daar een gezin kunnen beginnen en ge- Sikkig< zijn. Die in net Gooi gepoote Amsterdammers blijven de cinema cm de drukte missen en hun kinderen zullen geen plattelanders worden en bijdragen tot ontginning, en verdere eoonomische ontwikke ling van den grond. Wie zoo'n de Miranda-dorp wil zien moet eens naar Engeland gaan en een Garden City bezo^ ken. Trouwens, een Garden City in Engeland is nog heel wat idealer dan het werkliedendorp van de Miranda. De „Garden City", de Tuinstad, is meestal meer gebaseerd op den middenstand. Ik heb by mij in de buurt zoo'n tuinstad, het is al .meer stad dan tuin. Wonderlijke menschen wonen er! Wanneer ik in Kings Cross Station een coupé binnenstap, dan pik ik> er al dadelijk de Garden City-bewoners uit. Die lui hebben allemaal iets wat een vroegere keuken meid van ons betitelde met: „gras-eters type". Die Garden City bij ons in de buurt heeft anders een ideale ligging. Het is 20 Mijl (32 K.M.) van Londen af, op een heuvelachtig terrein op een hoogte van ongeveer 400 voet boven de zee gelegen en het is een heel gezond oord. Ook wordt er een behoorlijke rioleering, verder gas, electriciteit en waterleiding aangelegd, zoodat het in .dat opzicht byna alle Engelsche dorpen verre overtreft. Engelsche dorpen zijn ontzettend achterlijk, dat niemand het in Holland gelooven wil, wanneer ik ervan vertel Die „Garden City" wordt buitendien door de Spoorweg Maatschappij geprotegeerd, ten koste mijn laatste trein uit Honden om 7 uu»* 's avonds gaat De lieden uit Garden City daarentegen kunnen in Londen een concert of theater bezoeken en 'a nachts thuis komen. Wij moeten dan met de Midland Raüway tot St. Albans reizen en per auto verder naar huis gaan. Heel omslachtig en kostbaar dus. De graseters worden geprotegeerd. Onze treinen zijn nog even slecht ala in. oorlogs tijd. Enfin, men wendt er aan en heeft dan ook het voordeel dat men in een echt landelijk Engelech dorp woont. Ik zou mijn lieve dorp niet willen ruilen tegen tien „Garden Cjtty's. Juist nu in den nazomer was het er zoo mooi. Wat hebben wij er heerlijk gewandeld, genoten van de mooie vergezichten, de schilderachtige af wisseling, op de berghellingen, der verschillende akkers eni der bosschen, met overal hier en daar een kerktoren of een huis. Wanneer men over de landJwegen liep, dan vlogen de patrijzen je bijna de pet van het hoofd. Het is in Engeland een echt patrljzenjfcar. Loopend© ,door Btackmoorend', een buiten vlak bij ons, kon men wel bemerken, dat d:e nazomer reeds plaats gaat maken voor den herfst, De kastanjeboomen begonnen al sterk ie Meuren en zelfs reeds een weinig blad ite verliezen, Do wilde wingerd langs het oude herbergje op den hoek zag vuurrood1; wanneer de zon er op scheen was het alsof het huisje in brand' stond. Nu hier in Gelderland ook de mooie kleuren van den nazomer. Ik rijd hier veel paard en krijg dan vanzelf de boerderijen op onze zandgronden te zien. Wat mij dan van het hart moet is deze gedachte: Gij boeren In Engeland wat zoudt gil wel doen op zulk oen schralen grond? Het is werkelijk bewonderenswaardig hoe zoo'n zandboortje workt. Indien de Engelsche boeren de goeden niet te na gesproken zoo bard werkten, als de meeaten onzer zandboeren, dan zou er heel wat meer uit En- gelande bodem gehaald worden. Zoo'n zandboerderijtje is op zichzelf een lieflijk schilderijtje, zooals het daar ligt in den nazomer en herfst tinton. Een paar geiten schrokken op, toen wij aankwa men draven. Merkwaardig zooveel' goÜen er in Holland zijn. Wij' gingen onlangs ergens buiten wandelen en wou den ieder zeggen hoeveel geiten we zouden tellen. Het was oeno wandeling van een half uur langs een dijk, heelemaal niet dicht bevolkt. We zagen 32 geiten. In Engeland ziet men op een tentoonstelling nog niet eene 32 geiten bij elkaar en niet eens zulke goe de exmplaren als bij ons bij den boerenarbeider op zijn erfje of langs den dijk. Wc reden door de mooie bosschen van de Zuid- Veluwe, en Joegen verscheidene fazanten uit de ha gen bij de slooten op. Arme fazanten, jullie bestaan in Holland is geteld. Ze kunnen dank rif de nieuwe Jachtwet binnen kort een natuurmonument van Je maken. Boschfasant alleen maar in Artis te zien, buiten in het wild uitgeroeid. Het blad begon al iets te vallen, de grijze hori zon getuigt van de herfst, die in aantocht is. Maaj het is nog.zoo warm, dat je nog aan geen herfst gelooven wil. Een prachtige galop bracht ons op een plek. waar wij de IJssel zagen als een zilveren bana door lachende weiden, lekker malsch gras, frisch groen, het mooie rood-witte IJsselvee gaf kleur aan het geheel. Langzamerhand daalde de zon, het was alsof hij do toppen der boomen, de kleurende bladen goe den naont kuste, een groet braoht aan den ver dwijnenden nazomer. In Engeland was de herfst toch al meer merk baar tengevolge van den wintertijd- In Engeland heeft men alweer den zonnetijd teruggekropen. Het schijnt wel alsof de qnaestie van zomertijd in elk land tot een voortdurende polemiek aan leiding geeft. Juist had ik als buitenstaander mijne meening omtrent den langeren duur van den zomer fcyd in ons goede Holland gezegd, of diar las ik in de Times een lang hoofdartikel over den kortaren duur van den zomertijd in Engeland. Ik vond n.1., dat de Engelsohen wijs gedaan hadden door reeds in September den zomertijd af te schaffen, betoogde dat een zomertijd van 15 Mei tot 15 September juist welletjes is, den boeren niet te veel hindert, den anderen lieden een groot voordeel en genot versohaft, doch dat vóór 15 Mei en nk 15 September de zaak bijna plagerij wordt, omdat het voordeel voor anderen niet meer op weegt tegen het nadeel voor de boeren. Ik ben laatst tusschen Maas en Waal geweest en het daar mogen constateeren dat men zich ih de dorpen niets van zomertijd aantrok en er eigen lijk geen overlast van ondervond. Een dame ver telde mij lachend, dat de geheele zomertijd-quaestie buiten haar man omging en hij er niet aan dacht zich er warm over te maken, zoodat zij dan ook maar in het gezin de zaak schipperde en wel gelukkig tot ieders genoegen. Men had nu o.a. de eigenaardigheid, dat 2 kin deren volgens officieelen zomertijd in het stadje in de buurt op de H.B.S. moesten zijn, terwijl twee andere kinderen volgens de dorpstoren, d.w.z. zon netijd naar de dorpsschool gingen. Het marcheerde allemaal bost, dank zij de bui- tengewone^ eigenschappen van de vrouw 'des huizes, een waar juweel, zooalsmen zelden aantreft en die iemand altijd bewondering en liefde afdwingen. De Times was het met -de Regeeringsopvatting in Engeland heelemaal niet eens en vond, dat de zomertijd veel te kort was geweest. De Times-hoofdredactie bepleit een zomertijd van 6 maanden. Ik moet echter meteen zeggen, dat de Times de zaak veel te veel uit den staashoek bekijkt. Naar mijne meening ia de zomerfcjjd-quaestie er oen van compromis. Met een zomertijd die op 15 Mei teert men zoo verrukkelijk van het lengen der dagen en het ontwakende voorjaar. Met een zomertijd tot 5 September geniet men nog zoo echt van den nazomer en wordt de win ter minder lang. Juist in jaren dat de echte zomermaanden on echt zomersch zijn geweest, heeft de mensoh nog zoo'n behoefte het hart nog eens op te halen vóór het winter is. In landen als Engeland en Holland is de winter tegenwoordig zoo lang. Er is geen voldoende ijs meer, om de afwisseling te bieden, die den winter zoo bekort. Met regen, mist en griezelig weer, wordt de winter .zoo lang. Daarom wil men terecht profiteeren van den nazomer. De raad dezer gemeente was Dinsdagmiddag in voltallige vergadering bijeen. Van ae feestcommissie was een dankbetuiging in gekomen, voor de verleende 500 gulden subsidie. Van den Commissaris der Koningin was de mede- deeling ingekomen, dat aan den heer C. van der Molen op diens verzoek eervol ontslag is verleend als Rijksveldwachter-brigadier-titulair, met ingang van li Januari 1924. De goedkeuring was ingekomen op de afgifte in erfpacht van een stukje grond. Ged. Staten zonden bericht, dat het vervolgonder wijs. niet aan hun goedkeuring is onderworpen en het schrijven geen aanleiding tot opmerkingen geeft. B. en W. van Alkmaar zonden bericht, dat het aantal leerlingen uit deze gemeente in verband met het Nijverheidsonderwijs een tiental is en daar voor neg f 131.41 zal behooren te worden betaald. Door den Minister van Onderwijs was bericht gezonden, dat voor 5 leerlingen, die naar de H.B.S. te Alkmaar gaan, nog f 68.76 verschuldigd is, waar door het totaal bedrag f343.79 wordt. De gemeeniterekening over 1923 is goedgekeurd te ruggekomen. Het Bestuur van het Christelijk Nationaal onder wijs vraagt t een subsidie voor het geven van ver volgonderwijs, waarvan de kosten 250 gulden zijn en gerekend wordt op een. ontvangst van school geld van f67.50. Verwacht wordt, dat er 15 leer lingen aan zullen deelnemen. De vereeniging „Het belang der jeugd" vraagt voor het houden van een avondschool een lokaal met vrij vuur en licht, vrij gebruik van de beschik bare leermiddelen en een subsidie van f150. Het zijn beide aangehouden stukken, welke nu door B. en W. behandeld zijn. Deze sympathiseeren met dit onderwijs en stellen voor om aan het bestuur van de bijzondere school f 200 gulden en aan het belang der jeugd 150 gul den subsidie toe te kennen, voorloopig voor één jaar. Allen konden zich met dit voorstel vereenigen, het volgend jaar opnieuw in behandeling komt. De heer De Boer zag liever het schoolgeld naar draagkracht, waarbij zich de hoer Zuijdam ainsioot De heer Koedijk wilde meer uit het schoolgeld halen. De behandeling begon op Zaterdag öoptcmber met 40 stuks vee. Deze 40 stuks vee waren nauw keurig verdeeld in koppels van 20 stuks, waarbij er op gelot werd dat .dieren in 'ongeveer denzelidon vueoingstoestand verhoerend, mot dezelfde ineik- gift en van denzelfden leeftijd, over de twee groe pen gelijkelijk werden verdeeld. Alle dieren waren vóór de besmetting gezond. Het geheel stond onder onpartijdig dagolijksch toezicht, n.L onder dat van dr. H. 't Hoen iu Utrecht, terwijl alle veeartsen uit de omgeving wa ren uitgenoodigd en aan die uitnoodigiug ge volg hadden gegeven, terwijl dr. Van Leeuwen uit Utrecht, ook verschillende molen op het terrein was te zien, x Up bovenvermelden'Zaterdag werden, alle dieren* besmet door in den tandloozen rand wondjes te maken, waarin smetstof (vocht uit blaren van zieke dieren) werd gebracht. Voor on tijdens de proefneming werden alle dieren gewogen en werd de melkgü't opgenomen, zoodat nauwkeurig do invloed der ziekte op gewioht en melk kon worden vastgesteld. Het resultaat daarvan is in oen ver- zameistaatje vastgelegd. Maandag waren de meeste dieren reeds ziek; zy werden direct behandeld, althans 20 er van. Do overige 20 dienden als controlediereu en wer den dus daarvan uitgesloten. Om echter de proef in alle opzichten juist te doen zinj, werden deze later nog behandeld met de middelen, die aan iederen veearts bekend zyn en die zoo hier on daar toepassing vinden. De behandeling bestaat in inspuiten, ingeven en de pooten smeren, alles naar een vast systeem. Dinsdag en Woensdag waren de dieren flink ziek. Niet onvermeld mag blijven, dat het weer die dagen al zeer ongunstig was. De omgeving van de plaatsen, waar de dieren telkens moesten worden vastgezet, zoowel voor de behandeling als voor de controle was dra een ware modderpoel, waarin de zieke dieren stonden rond te ploeteren. Voeg daarbij herhaalde stortbuien, dan laat zich een en ander indenken. De kwestie van de verminde ring der melkgift houdt onomstootelyk verband met zulke omstandigheden. Gezonde dieren in zoo'n omgeving, onrustig gemaakt doo!r het vele grijpen, enz., zouden er onder hebben geleden, wat zich wel het eerst demonstreet in de melkgift. Uit de resultaten der controle volgens het ge noemde verzamelstaatje blijkt, dat de gewichtsaf neming zoowel als de vermindering der melkgift bij de opneming na een week bij de behandelde die ren veel geringer was dan by de niet-behandelde speciaal by de jongere dieren komt dit tot uiting. Hierbij dient vooral opgemerkt te worden, zegt de heer Van Wynen, dat by zulk pen kleine melkgift in dezen tijd van het jaar en by de boven reeds vermelde ongunstige omstandigheden, het oordeelen hierover wel heel moeilijk is. By versche koeien in het voorjaar zou dit veel beter tot haar recht komen. Op Dinsdag 2 October had het vaststellen dor oma-conclusie plaats. Als leek laat de heer Van Wijnen het ooraeel na het nauwkeurig onder zoek in bek en tusschen de klteuwen van ae behandelde dieren door de aanwezige veeartsen, aan die heeren. Stuk voor stuk zynzij nagezien en mon mag daar over van hen wellicht nog oen verslag tegemoet zien. Voor een leek op veearfsenykundig gebied is het algemeen oordeel over do boesten. wanneer *ze op de vlakke weide los rondloopon, veel moer» waard. En^ dit oordeel was ontegenzeggelijk vrii belangrijk in het voordeel der behandelden. Wa Dit zyn allen punten, die het volgend jaar op- er bij de niet-hehandelde nog versehillendv, die nieuw in be»pr"'-< euw in bespre Mng komen. gebrekkig liepen tengevolge van de zieke pooten, Jn.verbond met dit genomen besluit werd een bi] de behandelde was dit hoegenaam niet meer te senryven van de ard. Heerhugowaard van den bond constateeren. Bovendien was het algemeen aanzien van Ned. Onderwyzers voor kennisgeving aange- der koeien frisseher on gezonder. Men kon zeggen: nomen. de behandelde dieren zyn er door, terwyl. de niet behandelde nog in het na-stadium dor ziokte zyn. TCfAnM.il L1 nomen. De begrootingen voor de lichtbedryven werden goedgekeurd. De heer De Boer merkt hierbij op, het gewenscht te vinden, dat voortaan de werkzaamheden als kolenaanvoer door de ingezetenen verricht worden, waarop de voorzittter antwoordde, dat het aan de laagste inschrijver gegund is. 1 Ook de heer Zuttuain was van oordeel, dat het in het belang van de gemeente is, zooveel mogelijk het werk door de ingezetenen te laten verrichten. Voorzitter vertrouwt dat de leden van de gas- oommissie met het gesprokene rekening zullen houden. De gemeentebegrooting werd hierna aangeboden en de voornaamste punten voorgelezen. De heer De Boer informeerde naar de sohool- geldregeling en wensohte het onderwijs door de geheele gemeente betaald te zien, waarop de voorz. antwoordde, dat dit reeds voor een belangrijk deel geschiedt. Voor de burgerwacht is weer f 200 gulden begroot De subsidie voof het armbestuur wenschen 'en W. weer op 1500 gulden begroot te zien. De uitgaven zyn totaal geraamd op f79886.19, de ontvangsten op f46050.46. Waar het batig saldo vorig jaar f 12736.33 is, zal er f21768.40 aan H.O. noocfig zyn. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd1 met een ontvangst en uitgaaf van f3802.37 en f417.41 voor onvoorzien. Bij de rondvraag besprak de heer Zuijdam de wenschelijkheid om bij vacantie van de verloskun dige een tijdelijke aan te stellen, waarvan hij meent dat de kostei\ ongeveer f 60 zullen zijn. Het bedrag vond de voorzitter wel wat hoog, doch de heer Zuijdam was van oordeel, dat de vrouwen dan meer gerust kunnen zijn, dan steeds op St Pan- cras of Oudkarspel te zijn aangewezen. De heer De Boer zou overleg met den dokter wil len plegen. Besloten werd, dit punt in gedachten te horfden. De heer Koedijk wilde de palen wegnemen^ die het hand wagen verkeer op de sluiskade belemmeren. Nu de straat daar verbreed is, is het wel mogelijk. Hiertoe werd besloten. Daarna sluiting der verga dering. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand September 1923. Geboren: Pieter, zoon van Dirk Kooijman en Gr. Smit. Jan, z. v. Joh. Spruijt en Antje Kroon. Arie Pieter, z. v. Abram Keeman en Jantje Kat. Pieter Jacob, z. v. Jacob Greeuw en Trijntje Waij. Gehuwd: P. N. Roggeveen en Marie Winder. Overleden: Johannes Nicolaas, z. v. Petrus Weel, en Wilhelmina Twist. WIE RIN GEN. Alhier is opgericht een dansclub, genaamd „Tot Ons Genoegen met 92 leden. Het bestuur bestaat uit de heren A. Veltman, voorz.; P. R. Tyson, secr.; O. J. de Haan, penningmeester. EEN GENEESMIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? Dr. D. M. Hoogland, veearts te Breukelen, meent een geneesmiddel tegen het mond- en klauwzer te hebben gevonden. Hij heeft een aantal personen uitgenoodigd tot bijwoning van een demonstratie van zijn geneesmiddel, o.w. den heer A. van Wij nen, voorzitter van den Bond van Kaasproducen ten te Gouda. Aan diens verslag in het weekblad fDe Producent, ontleerien wij het volgende: Voorop moet worden gesteld, dat dr. Hoogland geen voorbehoed-, maar een geneesmiddel demon streerde. Volgens zyn mededeeling vóór den aan vang der proef zou zijn behandeling bestaan in het ziek maken der dieren door besmetting, om zt> daarna do^r de behandelingin korten tyd door de ziekte heen te help«n zonder dat er na-gevolgen ala kwade pooten en uiers overbleven. waaruit nog complicaties kunnen voortkomen. Een bijzonder mooie toevoeging was dozo. Tijdens de demonstratiewerden er nog twee koeien bij gedaan, waarvan de eene één on cle andero feite lijk vier echte „tongblaarpooten" had. Deze dieren zyn met do middelen bewerkt en het resultaat was prachtig. Beide waren feitelijk na do behandeling van eenige dagen klaar. Eenige verdikking was nog over, welke volgens dr. Hoogland ook ver dwynen gaat, maar kreupel waren de dieren niet meer. Dj spenen, ook met zalf bewerkt, hielden zich goed. Echter was een vergelijking niet mogelijk, omdat by vergissing ook de controle-dieren er mee behandeld waren geworden. Concludeerend, zegt de heer Van Wynen dat het middel van dr. Hoogland niet is wat zoozeer verlangd wordt, n.1. een voorbehoedmiddel uoor inenting, zooals by de vlekziektRbestryding. Als geneesmiddel tegen het mondzeer en in het alge meen ter bevordering van den algemeen en gezond heidstoestand van het vee .en het sneller verloop dor ziekte, sohijnt het .een gunstige uitwerkingte hebben. Inzonderheid ten aanzien van het klauw- zeer is die gunstige uitwerking duidelijk waar neembaar en beslister; wat dienaangaande is ge- oonRtateerd, belooft veel voor ,de toekomst. Met belangstelling ziet de lieer Van Wynen dan ook het rapport aer technici (de controleeren do veeartsen) tegemoet. EEN VERSCHEURD BANKBILJET VAN f 1000. Vrijdagmorgen hóeft op de veemarkt to Zwolle een merkwaardig geval plaats gehad', meldt de „MAbA Iemand' was op de weekmarkt om slachtvee te koo- pen en had een boodschap gezonden aan zijn com pagnon, om hem eenig geld; te sturen. Deze zond daarop een jongen met een enveloppe, inhoudende een bankbiljet van f 1000 en een briefje betreffende den aankoop van een kalf. Toen do geadlresserde da enveloppe kreeg, opende hij deze, haalde het briefje er uit en verscheurde daarop de enveloppe, zonder erg te hebben in den verderen inhoud. De snippers wierp hij weg. Vervolgens telefoneerde hij naar zijn compagnon, dat hij zijn briefje had ontvangen en vroeg waar nu echter het gevraagde geld bleef. Men kon zich zijn onsteltenis voorstellen, toen hij hoorde, dat in dezelfde enveloppe f 1000 had gezeten Ter stond werd een onderzoek ingesteld naar de papier snippers en het mocht hem gelukken, althans de num mers van het verscheurde bankbiljet terug te vinden. Waarschijnlijk zal nu het „ongeluk" nog wel goed! voor 'hem afloopen. LANGER EIS. Alhier werd.1 Zondag en Maandagl jl. in Ihet café „De Snip", van den heer L. Galis de najaarskermis go - houden, die vooral 's Maandags veel attractie bracht vcor jong en oud. 's Middags werden eerst kinder spelen- gehouden om prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen. Aan het hardloopen met hindernissen voor jongens van 6 tot 9 jaar namen 18 jeugdige liefhebbers deel. Ie prijs G. Olie, 2e prijs Anton Ham, 3e prijs Arie Benit. 4e prijs Jan Heddes. Houtjesrapen voor meisjes van 6—9 jaar, 14 deel neemsters: le prijs Corry de Mayor; 2e prijs Ali Ap pel; 3e prijs Betje Koenis; 4e prijs Corry Groot. Zakloopen, voor jongens en meisjes van 913 jaar: waaraan 18 meisjes en 10 jongens deelnamen: te prijis Cornelis Hooij'boer en Ali Wiggers; 2e prijs Luid Burger en Grietje van Essen; 3o prijs Anna Rezelman, alleen; 4e prijs P. Burger en Grietje Wiggers. Hiermede waren de kinderspelen ten einde en volgden ,d'e volksspelen, bestaande in koppenenellen voor volwassenen. Voor dezen wedstrijd waren 25 deelnemenden. De uitslag was: le prijs Gerrit Bonifc, 2e prijs Alewij1 nOtt, 3e prijs A. C. Zwaag; 4e prijs KI. de Maijer. De prijzen bostonden in sigaren. Een en ander had veel belangstelling, terwijl voor 's avonds nog een gemaskerd bal was uitgeschreven om prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 2