r t TWEEDE BLAD. Raad Anna Paulowna. FEUILLETON. Een Levensweg Raad Winkel. Uondrrtiag 11 October 1923. 66ste Jaargang. No. 7314. (Vervolg). Bij den post jaarwedde ontvanger vindt voorzit ter het heter den' post op f2200.— te houden in- plaats van op f1200, het bedrag waarop de Raad de jaarwedde bepaald heeft willen zien, doch waarover nog geen beslissing is afgekomen. De heer Keuris vindt het beter de consequentie van het raadsbesluit te aanvaarden. Voorzitter merkt op dat de Raad "het salaris niet heeft vastgesteld, doch de Raad is alleen gehoord. Spr. heeft echter geen bezwaar den post op f 1200 uit te trekken. Aldus wordt besloten. Bij deni post jaarwedden- ambtenaar ter secretarie enz., zegt de heer Kossen uit de besprekingen die zijn gehouden over het combineeren van de betrekkingen van ambtenaar ter secretarie en ontvanger, de con clusie te hebben getrokken, 'dat de volontair ter secre tarie wel zou kunnen worden gemist. Spr. kwam tot die conclusie, omdat als de ambtenaar tevens ont vanger werd, een deel van hefr werk onder de secre tarie-uren zou worden gemist. Voorzittêr zegt dat de volontair niet gemist kan worden en bij combineeren van de betrekkingen amb tenaar ter secretarie en ontvanger zou een ambte naar moeten worden aangesteld. Spr. wijst er op dat de volontair geen volle kracht is en studeeren moet. De heer Kossen meent dat de jongedame niet ge salarieerd wordt naar haar capaciteiten. Zij* kan meer werk presteeren en spr. noemt dat voor haar niet prettig. Voorzitter erkent, dat wanneer de volontair zou solliciteeren, zij een aanbeveling &ou krijgen. Zij is bij haar ouders thuis en men is blijkbaar tevreden met de tegenwoordige regeling. De heer Kossen vraagt nog of de f300 salaris is of toelage. Toelage, antwoordt voorzitter en ais een andere vo lontair noodig is, moet dit opnieuw worden vastge steld. De post blijft gehandhaafd. Voorzitter-wil den post gratificatiën veldwachters bij kermis enz. verhoogen met f50.om ook Braaf, die nu en dan als onbezoldigd veldwachter optreedt, een vergoeding te geven. Spreker heeft bij die gele genheid wel eens hulp noodig en dan heeft hij graag Braaf, die een eerlijke, kalme man is. De heer Looij vraagt of Braaf verplicht is dit te doen, want de Raad heeft indertijd juist het bode schap willen scheiden van het politiecorps en nu wordt het weer vereenigd. Voorzitter wijst er op dat voort het controleereni der belasting het noodig was dat Braaf werd onbezoldigd ambtenaar en nu hij1 dat is heeft spr. liever Braaf dan dat hij een andere rijksveldwachter moet laten komen. Als Braaf bezwaren had, zal spr. hem niet verplichten en spr. zal er ook op letten dat Braaf niet te veel werk krijgt, omdat de dokter al eens gezegd heeft dat Braaf het niet te druk mag hebben. Als hij zich te vermoei^ gevoelt, beboeft hij 't niet te doen. -,c De post wordt met f 50 verhoogd Bij' den; post gratificatie rijksveldwachter te Bree- zand, vraagt de heer Looij waarom de gemeente nu die f200 moet betalen. Voorzitter zegt dat we in^dezen het Rijk naar de oogen zien, opdat we hier een veldwachter houden. Spr. herinnert er aan dat de gratificatie aan den vcrigen rijksveldwachter is verminderd, later geheel is ingehouden, maar nu we er weer een hebben die wat geschikt is, zou spr. de gratificatie weer willen verleenen. U kan. nu wel een beetje kwaad op hem wezen, maar hij is toch wel geschikt. De heer Looij zegt dat het goed is ails hij1 zijn dienst goed verricht, maar als het maar zóó-zóó wordt, als de taktiek niet zoo is als zij behoort, dan begint spr. te twijfelen. Als de man het verdient is spr. er niet tegen. De heer Koorn meent toch dat men er voorzichtig mee moet wezen, zoo met lof over den veldwach ter te spreken, hij is er nog maar een half jaar en we hebben het met ddh vorigen gezien. Voorzitter herinnert zich niet over dien met lof te hebben gesproken en 'fc is spr. geweest die aller eerst aangedrongen heeft Op vermindering van diens gratificatie en naderhand op algeheel intrekken» •Ook deze .post blijft gehandhaafd, De heer Koorn vraagt of voor het silicaten prijs opgaaf aan metselaars en schilders wordt gevraagd. Voorzitter antwoordt bevestigend. Door den heer Komen, wordt de wenschelijkheid be toogd om aan de schoolkinderen te verstrekken drie- maandelijksche rapporten. Voorzitter zegt dat hierover al meermalen is ge sproken, maar dat het onderwijzend personeel er tegen ls. Opnieuw worden de argumenten voor en tegen het verstrekken van dergelijke rapporten naar voren gebracht en voorzitter zegt tenslotte dat B. en W. zeer waarschijnlijk wel met een voorstel zullen ko men. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd met een bedrag van f15080, met een gemeentelijke subsidie van f12300. Bij den post werkverschaffing voor werkloozen, pn» mommie uitgetrokken, zegt Voorzitter te' hopen dat er niet veel noodig zal wezen. Er is spr. beloofd dat de menschen zooveel mogelijk bij de Zuiderzee werken aan het werk gehouden zullen worden. De begrooting van het G.E.B. wordt vastgesteld op eru bedrag van f30901.75, met een post onvoorzien van f1120. Voorzitter acht het bij nader inzien gewenscht de uitbreiding van het net op te dragen aan Dr. Ver- hoeks. De heer Keuris wijst er op, dat hierover in comité is gesproken en dus eerst mededeeling m openbare vergadering noodig is. Voorzitter deelt dan mee, dat van bewoners in den Grasweg en Boermansweg, evenals van de Krom- metocht, het verzoek om aansluiting aan het elec- trlsch net is ingekomen. De kosten worden geraamd op f14000 en de verzoekers moesten nu een stroom verbruik van 15 is f2100 garandeeren. 60 Aan sluitingen zullen dus ongeveer noodig zijn en dit nu schijnt voor elkaar te komen. Bij nader inzien nu achtPn B. en W. het beter deze plannen tot uitbrei ding in handen te stellen van Dr. Verhoeks, omdat oh. ook de vraag naar voren komt of hst transft r- ruatorgebouw met deze uitbreiding niet te zwaar wirdt belast. De heer Kossen vraagt wanneer er een transforma torgebouwtje bij moet, of die kosten dan ook valleu ode uitbreiding. Voorzitter meent dat een en ander zal afhangen van het rapport. Als het transformator- j gebouw te zwaar wordt belast, dan zouden we den kabel vanuit'Wieringerwaard kunnen afwachten. De heer Lubbert informeert of de lijnwerker ook 1 vergoeding voor het gebruik van zijn rijwiel ont vangt. Voorzitter antwoordt van f25, maar gisteravond is er over gesproken en is de vergoeding ook voor hem op f 50 bepaald. De heer Koorn informeert nog eens naar het ge vaar dat kan ontstaan bij brand <Ü!oor het neervallen van electrische draden. De secretaris licht in, dat zoo gauw een draad een geleiding raakt, de zekering in den1 paal doorbrandt en menschelijkerwijs gesproken is er dus geen ge vaar. Ten aanzien van rijkssteun aan werkloozen," vraagt de hr. Komen of er niet is ingekomen een circulaire waarin bepaald wordt dat gemeenten die geen pen sioenbijdrage van haar ambtenaren verhalen, niet in aanmerking komen voor rijkssteun aan werkloozen. Voorzitter zegt dat aan enkele gemeenten die voor waarde wel is gesteld, maar het was geen alge meen© regeling. De beer Komen zoo verder voortaan bij hef verslag van den toestand der gemeente gaarne ontvangen een staat, waarop is aangegeven het totaal van de vastgestelde inkomens in de ge meente, opdat de raadsleden een overzicht hebben naar het Engelsch van E. TEMPLE THURSTON door W. J. A. ROLDANUS Je. HOOFDSTUK m. Op dergelijke wijze wordt het oordeel der mensche- lijke natuur verdraaid door de beperkingen van haar eigen persoonlijk vooroordeel. Geen man en geen vrouw kunnen verder zien dan het wapen, dat hun trots een wonde toebrengt. Jerningham's standpunt was te verontschuldigen, omdat iedereen, als 't hem persoonlijk betrof, hetzelfde gevoeld zou hebben. Hij was versmaad, hij was veracht. De liefde, die hij aanS6k°den had, een diep, gloeiend, onover winlijk gevoel, had zij afgewezen, om op straat haar eer te versjacheren. Zij had de poorten der liefde van een man gesloten, om de deuren der Kerk open te kunnen^ houden. En dat niet alleen, maar ter rechtvaardiging van dit alles had zij hem gezegd, dat zij door dat doen de absolutie van God deelach tig kon worden. Zulk een logica had hem dol ge maakt. Ieder antwoord, dat zij hem gegegeven had, was een prikkel geweest, gedoopt in gemeen vergif, dat door zijn aderen stroomde en zijn geest tot harts tocht aanzweepte. Dat voor zulk een gelpof de hoop, die hij gekoesterd de.' d*e kij ^a" loeren kennen, als een stuk brandhout in stukken gebroken moesten worden op de knieën van een onverzoenlijke wet, zonder logica en genade, was iets dat zijn verstand niet omvatten kon. Waarom moest zulk een wet, gemaakt door hen, wier sympathieën hij niet deelen kon, in het aan zijn geroepen worden, om zijn leven te verwoesten? Hij minachtte die wet. Hij vervloekte haar. Hij dankte God bitter, dat zij hem, ook al had zij hem van alles beroofd, toch rein gelaten had. Dat was tr »cst En Nanno? Haar had zij ook beroofd van alles en v. ^ad huiverend laten staan in de poel met afschuwelijk onkruid, die geen dier aanraken en geen mensch schoonmaken zou. Hij trachtte haar standpunt te vatten, maar. hij wist, dat hij, hoe hij Vn ^rac^^en zou> het nooit ten volle begrijpen aar de oms^andtgheden waren toch heel goed entbaar, zelfs voor een niet scherpen opmerker. Hij hS zelfer en.met sroote edelmoedigheid zette iüiQ 6igen verdriet ter zijde, om haar jammer lijke positie te bestudeeren. «iin ,.u?8 a-rm; dat verklaarde alles duidelijker dan ^F^011 van haar- Maar toch hoe armzalig «;no?in '°1, d3e ZÜ zich gedwongen had te rPn Trouwens was dat anders te verwachten? r^L» ?Je al? Nanno hon niet vechten, om zich ™aken van het vleesch, dat geworpen S!els des Levens- Zij had het geld raS haar aan8«boden had. Dat alleen reeds bewees volkomen haar absolute ongeschikt- v*r2iV°2r ?aar ro1' Zi^ mc^st alles weten te grijpen, verdiend of niet verdiend, wilde zij haar rol vervul- moriifif1»,behooren. En dat kon zij niet. En een jam- "ee*d van haar ongeschiktheid, een droevige urua van haar verlatenheid, zooals hij haar in het over het inkomen in de gemeente. Voorzitter wijst er op, dat, de reclames nog zeer laat worden behandeld en dus moeilijk de vastge stelde inkomens zijn op te geven. De secretaris zegt dat dan ook de reclames in een staat kunnen worden aangegeven. De gemeentebegrooting wordt hierna goedge keurd met een post hoof aeljjken omslag van f 42.000 en een post onvoorziene uigaven van f 4744.76. Bi» de rondvraag zegt ae heer Keuris dat nu ook de lichtsterkte bij spr. is onderzooht en spr. ▼raagt wat B. en W. er over denken, Voorzitter zegt dat het eon duistere geschiedenis l», die nader onderzooht zal worden, Bü don beer Keuri» en Ml Van Gijn is verandering merkbaar als de hoor Waiboor zUn oleotrisob plano lu wer king st-olt. bij andoren is weer niets te merken. De conolusie wordt getrokken, dat er iets aan de motor van de piano hapert en dat moet dus onderzocht worden. De heer Komen zegt, dat ondanks de bemoeiingen van het gemeentebestuur de bewaking van den spoorwegovergang aan den Grasweg Blijft opge heven. Spr. vraagt het uiterste te willen beproe ven om die bewaking te herstellen en geeft in overweging, een schrijven te richten tot den Mi nister, waarin de verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur wordt afgewezen. Voorzitter zegt, dat dit reeds ia gedaan, maar men wil er niet aan. De heer Lubbert^ zegt, dat de laatste 9 dagen de straatverlichting niet heeft gebrand. Voorzitter vraagt of men dan voortaan spoediger wil telefoneeren. Het is misschien een klein ge^ brek. Spr. zal een onderzoek instellen. Hierna sluiting. WINTERTENTOONSTELLINGEN. Het ligt nog versoh in het geheugen, met hoe veel succes we op versohillende plaatsen in West- Friesland in den winter van 1921 een aantal win tertentoonstellingen hebben gehouden. Eerst te Lutjebroek .(waar men op de goede gedaohte was gekomen), vervolgens te Andijk, Venhuizen, Wij- aenes, Wognum, Oostwoud, Enkhuizen, Broek op Langendijk, W armenhuizen, Hoorn, Wervershoof, Obdam en Opperdoes en dit voorjaar te Noord- Scharwoude en Onderdyk. Ongeveer 2000 personen hebben deze tentoonstellingen bezocht, aan wien voor meer dan f250 lectuur is verkocht, wel een bewijjs hoe zij in den smaak gevallen zijn. Wintertentoonstellingen, als deze, hebben dan ook veel reden van bestaan. Op een groote tentoon stelling heeft men per dag zooveel te zien dat men het onderdeel: Plantenziekten, soms geheel over slaat. Nfu heeft men in den winter daarvoor gele genheid; d».n ia het niet zoo druk in den tuin en kan men zonder bezwaar den geheelen dag aan plantenziekten besteden. Hadden we een vorige maal materiaal van aard appelziekten en ziekten van groentengewassen, nu wilden wij de ziekten van het fruit demonsttreeren Daarom wordt aan tuinbouwvereenigingen in een fruiteentrum aangeraden, van deze mooie gelegen heid, die zoo goed als niets kost, gebruik te maken. Ik stel mij voor, dat deze tentoonstelling gehou den zou kunnen worden in: De Bangert, Scheilink- üout, Wijdenes, Hem, Venhuizen,. Wogniim-Nibbix- woud, Benningbroek-Sybekarspel, Winkel-Nieuwe dorp, Opperdoes, Beemster en wellicht te Enkhui zen en Andijk. Tuinbouwvereenigingen, laat deze gelegenheid niet voorbij gaan, maar profiteert er van. Er zal weer gelegenheid zijn om zich verschil lende brochures aan te schaffen, zoodat we niet overdrijven als we zeggen, dat deze tentoonstellin- feïi veel nut kunnen afwerpen, temeer daar tel- enmale een verklaring gegeven zal borden bij het tentoongestelde. Laat men nu spoedig schrijven, dan kunnen de voorbereidende maatregelen ge troffen worden. Tentoongesteld zal worden ziekten van ap pel en peer: beschadiging door wintervlinder, kan ker, schurft, bloedluis, ringworm, schildluis, appel- bloesemsnuitkever, (kappertjes), wormstekigheid, appelwants. Phytophthorarot Leptothyrium, Sto- reuni (looaglansziekte), wespenschade, MonlJia, Dopluis. Bladvlekkenziekte, dikkoppen, de o eren van witvlakvlinder, ringel, rupsvlinder en groote wintervlinder. Ziekten van bessen: meeldauw, bessenspan- rups (harlekijn), roest, 'bladvlekkenziekte, rond- knop, wantsenbeschadiging, bessenbastaardrups, (schuimspaantje), vuur. Ziekfen van pruim: luis, roest, cicaden, steenrups, heksenbezem, Monila, boomvaardzwam. Ziekten van perzik: luis, krulziekte, spint. Ziekten van aruif: meeldauw, valsche meel dauw, pokziekte. Californisohe ziekte, roetdauw. Voorts: oarbolineum (ook opgelost), Parysoh groen, Oalif. pap, kopervitriool, vangbanden, lijm- banden, sproelraaohines, nestkas tja». Wellicht ook enkele vilthIorkesten, benevens ©en flink aantal pleten. Zooals men «et, ls het de moeite wel waard, Opgaven worden ingewacht bij den Controleur bij den Plantenziektenkun- digen dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. Spoedeischende vergadering op Dinsdag 9 October 1923, des avonds half acht uur. Voorzitter de heer J. Koomen Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Aanwezig ajlle leden. Na opening der vergaderinigi deelt voorzitter mede, dat deze vergadering spoedeischend is belegd op verzoek van den burgemeester van Nieuwe Niedorp in verband met de gasvoorziening van Moerbeek en Nieuweweg. Eerst wordt gelezen een schrijven van de Gascom- missie, waaruit blijkt dat deze commissie in haar vergadering van 29 Sept. J.l. heeft besloten naar aan leiding eener kostenberekening van den gasdirecteur, om Nieuweweg en- Ooster-Moert>eek van gas te voor zien. De kostenbegrooting is f 13280, met inbegrip van meters. De goedkeuring der belde Raden wordt op dit besluit gevraagd. De burgemeester van Nieuwe Niedorp had onder d.d. 8 October een brief gezonden om nog heden (8 Oct.) een raadsvergadering te beleggen, omdat de firma Wilson haar prijsbepaling over de gasbuizen i niet langer kon handhaven. Voldoende was om eerst een voorloopige beslissing uit te lokken. Een vol doende aantal handteekeningen van menschen' die gas wenschten, was verkregen. Voorzitter deelde mee, dat deze raadsvergadering niet gister! kon worden gehouden en daarom nu plaats heeft. Wordt gelezen een verklaring van' een 10-tal bewo ners van den Nieuweweg dat zij gas wenschen, dito van 23 bewoners van Ooster-Moerheek, samen dus 33 aansluitingen. De heer Meijer, gasdirecteur, geeft naar aanleiding van, een vroeger reeds gemaakte berekening een be cijfering. Deze ongeveer 30 aansluitingen zijn bero- kend tegen een minimum-verbruik van 25 M3. per maand of 300 M3. per jaar, dat wordt te zamen 9000 M3. Aan gasprijs wordt dus ontvangen, f 1355, meterhuur f72, cokes f490, te zamen f1917. Af 32 ton kolen f20 is f640, blijft over f1267. Als de 'school met gas verwarmd wordt is het overschot f 1427. Het kostenbedrag is f 13280, voor rente en af lossing 10 is f 1328, dus is er nog een klein over schot als de school met gas wordt verwarmd. Dit is alles berekend op een minimumverbruik, terwijl de overtuiging1 is dat meer gas ml worden verbruikt. Voorzitter doet nu mededeelingi wat in de gascom- missie is besproken. Van die commissie is op verzoek van Nieuwe Niedorp ook een spoedvergadering be legd, onder de mededeeling dat Mioerbeek weuschte I te weten of er gas kwam, anders werd er aangeslo ten bij het electrisch net te Barsingerhorn. Spr. legt 'nu een andere berekening over. Als men het getal j aansluitingen neemt die er thans zijn en het schuld- I bedrag der fabriek, dan blijkt dat op elke aansluiting een schuld rust van f 260. Als deze schuld voor deze j uitbreiding daarbij wordt genomen, dam wordt die schuld f266 als er 40 aansluitingen bij komen en f 2Q8 lals niet meer dan 33 aansluitingen komen. Dit ver schil is niet groot. En deze vermeerdering van schuld omgezet in een gasprijsberekening, dan brengt dat een gasprijsverhooging mee van 3/10 cent bij 40 aan sluitingen en van 4/10 cent bij 33 aamsluitingen. Regent gezien had, rees voor hem op. Misschien had hij te ruw gesproken. Misschien had den zijn woarden meer gewond dan hij bedoeld hab, In die atmospheer en in die omgeving, bezoedeld door den heeten adem van andere mannen, had hij vergeten, dat hij sprak tegen Nanno Nanno, die in de stilte des avonds het vee naar huis gedreven had; Nanno, die, met haar zacht hoofd geleund te gen haar flanken, in den stal de koeien gemolken had. Hij hield zijn stap in bleef dan staan. liet waren harde, woorden geweest, die hij tegen haar gebruikt had. Zou zij hem vergiffenis schenken? Zijn geweten begon te spreken, hem te hinderen. Hij keerde zich om en liep terug, steeds harder en har der. llij overwoog de woorden, die hij tegen haar zeggen zou niet. Hij wist zelf niet welk een houding hij aannemen zou. Hij liet het geheel aan de omstan digheden en het oogenblik over wat hij haar aan zou raden te doen. Dat zij haar tegenwoordig leven zou opgeven was het eerste, waar hij voor zorgen moesf. Wanneer haar een andere maniervom in haar onder houd te voorzien aangeboden \j&rd, zou het niet moeilijk zijn haar daartoe over te halen. Hij, betwij felde het geen oogenblik, dat de nood werkelijk heel groot geweest moest zijn om haar tot zulk een leven te drijven. Hoe duidelijk kwam niet haar eer bied voor hem uit in 't feit, dat zij hem, hoewel zij wist, dat hij haar liefhad, nooit iets gevraagd had. Die gedachte stroomde als warme wijn door zijn bloed. Dat tenminste verried te midden van al haar vernedering een g^potheid van hart, die bijna adel genoemd mocht worden: en al. mocht zij een prooi zijn voor de lusten der mannen, daarom zag hij met eerbied tegen haar op. Andere vrouwen zouden dat niet gedaan hebben. Zij zouden jammerbrieven geschreven en de enveloppe met een berekenende tong natgelikt hebben. Maar Nanno had daarboven gestaan. Neen, zij, moest gered worden en hij ging terug om haar te redden,. Hij was nauwelijks een, honderd meter van het gebouw, waarin ziji woonde, af, toen hij de zwarte gestalte van. een vrouw uit de gapende opening, waarvan hij nu vist., dat het de deur was, komen zag. Een donkere sjaal was over haar schouders geslagen en puilde aan een kant mis vormend uit, alsof zij daaronder een zwaar pak droeg. Het was natuurlijk genoeg, dat hij, vóór hij haar feitelijk herkende, onxniddelijk aan Nanno dacht. Zóó overtuigd was hij van haar identiteit, dat hij, in plaats van naar binnen te gaan, om te kijken of zij er nog was Gverstak naar de overzijde der straat en in de schaduw der winkels blijvend, haar vlug na liep tot hij zóó dicht bij haar was, dat hij haa.* her kennen moest. De volgende lantaarnpaal, die zij pas seerde, gaf hem zekerheid, Het was Nann-» Wat deed zij? Waar ging zij heen in dit ijselijke uur \un den r acht? Zij liep recht door, zonder naar rechts of naar links te zien. Een vast doel scheen haar te leiden. Sloeg zij een hoek om, dan deed zij het zonder aar zelen. Zij had klaarblijkelijk een bepaalde plaats van bestemming. De stappen, die zij nam, waren niet vlug. Had hij niet geweten, dat het onmogelijk was, dan zou hij gezegd, hebben, dat zij slaapwan delde. Eenmaal aarzelde zij. Onmiddellijk bleef hij staan. 'Hij dacht, dat zij op het punt ston<J terug te g&an. maar dan zag hij, dat het alleen was om het zware pak, dat zij onder haar sjaal hield, wat ge makkelijker te kunen dragen. Toen zij dat gedaan had liep zij weer verder en iets vlugger dan daar voor. Van de St. Martin's Lane kwamen zij op Trafal- erar Sauare, zij op 'fc trottoir links, Jerningham op het rechtsche. De standbeelden onder de bescherming van de Column rezen in de donkerte op als zwarte schim men. jüe de nacht tot rust gebracht had. erningham liep er langs zonder ze te zien; hij had' slechts oogen voor Nanno, die in deze groote ruim^ zoo aandoen lijk verlaten leek. Toen zij bij het'postkantoor kwam, sloeg zij zon der aarzelen den Strand in. Jerningham volgde haar. Maar bij bet Charing Cross Station, waar het hek het binnenplein van den weg scheidt, bleef hij staan. Het licht was daar te fel. Hij wachtte in de don kerte tot zij ver genoeg vooruit zou zijn om hem niet meer te kunnen herkennen, als hij de open ruimte overstak. Hij wilde juist verder gaan, toen zij de straat overstak en in de Villers Street, die naar den Embankment leidt, verdween. Een beangstigende gedachte rees in hem op en het voigenije oogenblik had hij den afstand tusschen zicü en het einde van de straat met groote stappen af gelegd. Toen zij den hoek omsloeg, was zij nauwe lijks dertig passen Voor hem; maar hier was het licht niet fel en de gedachte, die in hem opgekomen was, liet hem nog niet met rust. Hij'bleef niet staan om haar den afstand te laten vergrooten; veeleer verkleinde hij dien. Zij bleef recht door loopen in de richting van het onaergrondsche stalion aan het einde. Vóór zij daar was, sloeg zij scherp rechts a.. „God!'' riep Jerningham binnensmonds uil en een koud zweet bedekte zijn geheele lichaam. Zy was de treden van de Huiigerold Bridge opgegaan. Nu kon hij haar niet meer zien: hij begon hard te loopen en kwam onder de steenen trap, toen hij haar den eersten hoek hoorde omgaan. Daar bleef hij staan. Was hy krankzinnig? Wat had hij met dit alles te maken? Maakten het uur van den nacht en de heksen der duisternis hem dol? Het sóórt leven, dat Nanno leidde, kon haar op dat:uur van den nacht best voor het een of ander ontuchtig doel op straat brengen. Stel, dat hij haar aannield en zag, dat zyn angst hem op een dwaalspoor gebracht had. Dit alles kon een zeer verklaarbare reden hebben. Maai* in zijn geest ling nog steeds de herinnering aan de harde woorden, die hij tegen haar gesproken had, Krank zinnig of niet krankzinnig, hij kon het niet uithou den en twe etfeden tegelijk nemend, liep hy haar na. Toen hij boven aan de trap kwam, was Nanno reeds enkele yards op de smalle brug. Onder haar het modderige water glansden als een rij dansende I oogen de weerkaatsingen der lichten van den Em- bankment. Niets bewoog zich op de rivier. Tot de volgende brug was alles slapend water. 1 Hij durfde geen blik van haar afhouden. En thans liep hij op zijn teenen. Het noodlot scheen wonderbaarlijk met haar samen te spannen, in dien dkt inderdaad haar hedoeling was, want niemand was te zien. Een paar maal wachtte zy even en keek over de leuning naar beneden. Eindelyk bleef zij heelemaal stil staan zy gaf nu zelfs nog aan Jerningham den indruk van slaapwandelen en legde haar handen op het houten hek, als om zich op te heffen Voor den man. van de daad was dat meer dan genoeg. Met haar naam op zijn lippen sprong hy vooruit. Met een krampachtigen ruk van haar hoofd keek zij .rond. Dan zette zij vlug haar voet op het ijzer werk. Een zacht gekreun klonk van h&ar lippen. Haar voet gleed uit. Met inspanning van alle krachten probeerde zij het, gehinderd door het pakje, dat zy vasthield, nogmaals; maar ditmaal was zij, Jt^aar lichaam tot haar middel boven de leuning uit oprichtend, op het punt haar even wicht te verliezen, toen hij bij haar kwam. Zij was verloren misschien was er geen twijfel aan, dat zij verloren was maar dit was de dood. llij maakte een schroef van zyn armen en hield haar daarin vast. Als een kony'n, dat zich wringt tusschen do stalen tanden yan zyn strik, worstelde zij in zijn armen. „Laat mij los!" schreeuwde zy. „Laat mij los! Ik wil niet leven! Ik kan niet leven!" De vleselijke godslastering van die woorden deed hem zijn spieren spannen. „Het- gebeurt niet, Nanno i" zei de hy met intense kalmte. „Er is een beter leven dan hetgene, dat achter je ligt!" Zjj worstelde weer, doch nu zwakker. „Wat heb jij daar?" vroeg hij, terwijl hij naar het pak voelde, dat zij in haar armen hield. Zij antwoordde niet. Door haar worsteling beefde haar lichaam als een grassprietje, waar de wind mede speelt. „Wat heb je daar?" vroeg hy weer. Hy trok den rand van de sjaal weg. De glazige oogen van een baby staarden in de zijne: zyn gezicht was blauw koud dood. Een verstikkend gevoel, dat hij een vrouw, be zwaard door een misdaad, belet had den dood te vinden, maakte zich van hem meester. „Hoe hoe is ;het gebeurd?" vroeg hij. Dit was het kind, dat een uur. tevoren geleefd had en hen beiden had doen rillen door zijn schreeuwen. „•Hoe is het gebeurd?" herhaalde hij. „Toen wegging de woorden kletterden byna onhoorbaar tusschen haar tanden, „Ja: toen ik wegging leefde het hoorde ik het huilen." Het was zyn laatste kreet. Ik vond het dood m de keuken. Ik had niets anders wat kon u anders verwachten? Ik ben voor hem blijven leven." „Waar is zijn vader ken je hem?" „Mijn echtgenoot." Jerningham probeerde te begrijpen. „Wanneer?" „Nadat nadat ik uit den Fulham Road weg gegaan ben." Deze enkele woorden tooverden met een ruwen en vluggen streek een schilderij, waaran slechts de afstand van tijd perspectief verleende. Hy zag het beeld, dat plotseling onder het licht gebracht werd. Of de bijzonderheden juist waren of niet, overwoog hi.i niet. Hy zag de schilderij. Dan wonden zijn armen zich langzaam dichter om haar heen. Hy bracht zijn gezicht bij het hare hij huiverde dnu kuste hij haar. EINDE.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5