Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Spreker wijst er verder op dat in de pascommiisle is beeprokon do groote noodzakelijkheid om den ga»- verkoop uit te breiden. De electriclteit blijft voor aeze gasfabriek een- govAar en do eloctrische stroom komt na korter of langer tijd in deze gemeente en Nieuwe Niedorp. Kn wil do gasfabriek dan blijven bestaan, dan moet gepoogd worden om door uitbrei ding van het debiet zoo sterk mogelijk te staan. Hot moet do moeite waard blijven, het aantal M3. gas .dat dam te leveren overblijft. Andera ia het onmo gelijk om de fabriek' in'stand te houden en daarom is ook deze uitbreiding zeer gewenscht. De heer Kamp wijst er op dat in de goscommissie nooit is gesproken over de gasprijsverechillen die voorzitter nu aangeeft. Voorzitter: Dat heb ik later berekend'. De heer Kamp oordeelt dat er 40 aansluitingen zullen komen en dat het verbruik boven het gemid delde zal stijgen. Dat heeft yeol invloed op de bere kening. Voorzitter: Het minimuraverbruik is verplichtend, daarop moet men zijn berekeningen vestigen. Wij moeten allen op één lijn schatten. Het gemiddelde zal wellicht hooger liggen, omdat er nogal wat boer derijen zijn in do voorgestelde uitbreiding en dat zijn nogal goede klanten. De heer Dekker vraagt naar de aflossing der gas fabriek en over hoeveel jaar of dat isgeregeld. Voorzitter: De aflossing is f8000 per jaar, de schuld is nog f160.000, dus over 20 jaar is alles af gelost. Komt door de electriciteit minder gasafname, dan loopt de aflossing natuurlijk gevaar. Daarom be vorderen wij de gasvoorziening en zal het wellicht niet zoo ver komen. Gaat het gasverbruik sterk ach teruit, dan hebben de gemeenten een reuzenstrop. De heer Dekker informeert of het getal aansluitin gen dat nu voor de uitbreiding is opgegeven, nog grooter kan. worden. De heer Meijer zegit van.' uiterlijk 42. Het heeft heel veel moeite gekost om de handteekenin'gen te krijr gen. De menschen zeggen: wiji hebben al zooveel maal geteekend en er is nog nooit van gekomen* De heer Breebaart meent dat als de moeite om de bandteek eningen te krijgen zoo groot is geweest, dit toch ook bewijst dat de animo niet groot was. De heer Breebaart informeert of Langereis er nu ook nog bij komt Staan wiji dit deel der gemeente toe, is de andere aanvraag niet te weigeren. Voorzitter licht toe dat de menschen aan de Lan gereis zich niet hebben willen verbinden. De heer Breebaart: Verbinden deze menschen zich? Voorzitter licht toe, hoe indertijd de heer Vethman bij hem is geweest om gas te vragen. Spr, vertelt uitvoerig hoe vroeger ook reeds zulk een verzoek is gedaan, maar toen van de hand is gewezen om de dure 4Jzerp rijzen. Het verzoek had echter alleen bei trekking op den Nleuweweg en de aansluitingen daar kosten f2200. 'Op do vraag van den heer Breebaart, of Nieuwe Niedorp ml een besluit heeft genomen en hoe liet advies van B. en W. van Winkel is, deelt voorzit ter mee, dot Nieuwe Niedorp nog geen besluit heeft genomen. Daar zal liet voomtol er echter, wel door gaan, omdat alle N. NI gascommissieleden ep sterk voor waren. Over ons advies, zegt voorzitter, heerscht geen eenstemmigheid. De heer Kriek is er niet voor. De heer Kriek is er niet op tegen om die menschen te helpen, maar spr. ziet in dezo heele zaak geen voordeel voor do gemeente. Voorzitter berekent wel een hooger gasprijs van 4/10 cont, maar hoeveel meer zal dit niet moeten worden als de electriciteit komt. En dat komt, dat is niet te keeren en dan hebben wij bij de groote schuld die er reeds op fabriek rust, deze f 13000 ruim er nog bij. Spr, voelt er meer voor om maar in engen kring te blijven en z^o mogelijk ander afzetgebied te zoeken, voordeeliger ais dit. Wij hebben met die gasfabriek al moeite genoeg om het hoofd boven water te houden en spreker is er niet voor, om gezien dé groote kans dat de electrici teit zal komen, om de risico voor de gemeente nog grooter te maken. Voor den heer Breebaart is het eveneens de vraag of deze uitbreiding wel een voordeel is. En, sprt zegt dat als dit deel dor gemeente Nieuwe Niedorp in het i a i«ui/.onnet wordt opgenomen, een aanvraag van Langereis niet is te' weigeren on dan komt er nog eventjes dio f40.000 schuld bij. Kan, vraagt spr., deze uitbreiding met hetzelfde personeel? 8pi*, wijst er nog op dat als er electriciteit komt, men overal dat licht gaat branden en1 do gasfabriek zich zal bepalen tot kook gas en verwarming!. Waar om zullen wij dan nu nog zulke cmvoordeelige aan sluitingen er bij nemen? Spreker noemt verder de zaak onvoorbereid en niet voldoende toegelicht, Spoedeisdhende vergade ringen geven veelal ondoordachte en ongewenschte besluiten. 'Spr. houdt niet van den eisch: nu zal het gebeuren of anders niet. Spr, wil zich niet binden nan de firma Wilson en voor diens eischen buigen. Dat zijn gedwongen- fraaiigheden, waarvan spr. niet houdt. Op deze wijze loopt men er in. St>r. wil meer van d«> zjiak weten. De schuld van f160.000 is spr. al groot genoeg en als er nu in de toekomst, een echec komt, zal Winkel het tekort moeten dragen. Spr. wijst er op hoe deze uitbreiding niet kost f200 per aansluiting, maar f 400. Spr. zo! er zijn stom niet* aan, geven. De mededeelingon zijn niet van, dien aard dat spr. het noodig vindt direct te besluiten. Voorzitter zegt dat het de bedoeling net is om iemand or te laten inloopen. Ik heb alleen aange geven hoeveel of het gas duurder wordt mei deze aansluitingen. De f160.000 schuld vermeerderd even tueel met deze f 13000, dragen de gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel gezamenlijk. De heer Breebaart voelt zich bezwaiaird om deze menschen te helpen ten koste van hen die thans reeds zijn aangesloten. Deze 4/10 cent duurder gas zal hen niet aangenaam zijn. Spr. vraagt of de exploi tatiekosten niet hooger zullen worden door déze uit breiding, want daarover is in de berekeningen niets gerekend. De heer Meijer zegt, dat het maar een meer-leve- nng is van 9000 M3. per jaar, dat is ongeveer een paar schop kolen per dag. Daardoor kunnen de uit gaven toch niet stijgen. De heer Kriek vraagt of de buiswijdte tot Lutje- winkel en Weere voldoende is en of deze uitbreiding daar geen stagnatie geven kan. De heer Meijer: De buiswijdte is voldoende. De heer Kriek is tegen het aanvaarden van de voorwaarden van de firma Wilson om zich direct te verklaren. Spr. wil d.'en brief van den Burge meester van Nieuwe Niedorp voor kennisgeving' aan nemen. Spr. is er tegen om zich zonder meer direct aan zoo'n firma over te geven. De heer Kamp is van oordeel dat alle bewoners in de voorgestelde wijken zullen aansluiten en wijst in verband daarmee op de aansluitingen in Winkel. Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp, daar is ongeveer 100 aangesloten. De heer Breebaart wijst nogmaals op den verhoog den gasprijs van 4/10 cent De heer Meijer: Dat zeg ik toch niet, mijn be rekening is anders. De heer Kamp wijst er eveneens op, dat de be rekening van den directeur andere cijfers aangeeft dan die van den Burgemeester. Wij moeten ons bij. de berekeningen van den directeur neerleggen. De heer Dekker informeert of bij één adres prijs opgaaf is gevraagd voor de buizen. Als er nog meer dere uitbreidingen komen, kunnen de ketels dat verwerken?, vraagt spr. De heer Meijer zegt dat alleen bij de firma Wilson prijs is gevraagd. Deze had spr» noodig voor zijn kostenberekening. Langereis kan nog wel worden aangesloten, zonder dat de ketels te klein zijn. De heer Dekker vraagt of er niet voordeeliger aan sluitingen in de toekomst 'kunnen' kome, wat uit breiding van den gas ver koop betreft. En of dbor deze uitbreiding te aanvaarden^ voordeeliger aansluitin gen moeten worden afgewezen. De heer Meijer: De voordeelige hebben wij reeds. Moerbeek is voordeeliger dan Langereis. Spe. wijst er op dat hij de rank niet heeft willen flatteeren, maar van oordeel is dat de resultaten heter gullen I zijn dan nu berekend. De heer Brugman acht het eon groot voord oei dat door uitbreiding van don gasverkoop, de zekerheid van het bodrijfebeetaan grooter wordt Spr. verzet zich eveneona tegen een boslissing op staanden voet Voorzitter wijst er op hoe dit is geschiedt onder den drang, van «Moerbeek, daar het andera electrisch licht neemt Andere heeren noemen den brief van den Bur gemeester van Nieuwe Niedorp en de eisch der firma Wilson, wat zij afkeuren. De heer Breebaart lcomt nog eens terug op de groo- tere bestaanszekerheid der fabriek. Spr. meent dat deze zekerheid weinig grooter zal worden door den verkoop van de 9000 M3. gas die bij deze uitbrei ding wordt verkregen. Bij een eenmaal komen van de electriciteit zal dait de fabriek niet kunnen redden. Spr. herhaalt, zonder meerdere voorlichting niet op deze zaak te kunnen ingaan en wijst nogmaals op het gevaar .van de Langeres te moeten aansluiten. De heer Kamp acht do aanslhiting van de Moerbeek niet onvoordéelig, gezien de berekening van den directeur. Deze berekening dient men toch als Juist te aocepfceeren. Hoe meer afzt men hoeft, hoe groo ter de bestaanszekerheid. Men moet zooveel mogelijk klanten zien te krijgen, dat is de wegL De heer Dekker is niet voor de voorgestelde uit breiding. Spr. noemt de toestand van de fabriek niet direct gunstig, terwijl wat nu wordt voorgesteld, vol gens de opgave van den directeur rendeeren kan maar meer ook niet. De heer Van Wijk zegt maar eens naar de debat ten te hebben geluisterd voor en aleer spr. zijn mee rling zegt. Hij wil verkfaren, toen hij dit convoca tiebiljet ontving: met uitbreiding gasbuizennet, wel wat beteuterd te hebben gekeken. Spr. is voorzitter dankbaar voor de ontvangen inlichtingen en de open hartige wijze waarop hiji heeft meegedeeld dat de schuldenlast der gasfabriek nog is f160.000 en de schuld! per aansluiting is f260. Dat vindt spr. veel te hoog. Ook spr. is van oordeel dat de electrische siroorn, zal komen. De electriciteit zit als 't ware in de lucht (spr. interrumpeert zichzelf door te zeggen dat die altijd reeds in de lucht heeft gezeten). De komst der electriciteit is niet te keeren. Spr. is bang voor deze geheele uitbreiding en wil. daarom den middenweg aangeven. Laat Moerbeek 'naar Barsin- gerhorn gaan om electrischen stroom en geef den Nieuwenweg gas. Die uitbreiding kost f2200 en bij het electrische net komt dien weg toch nooit. Spr. noemt den gasdirecteur de levende reclame voor, de electriciteit, omdat hij zelf met een dynamo zijn gas fabriekterrein electrisch verlicht. Spr. is er verder niet zeker yan of alle aanslui tingen, waarvoor geteekend is, wel zullen komen noemt Keizer en nog een paar anderen aan des Nieuwen weg, die, vooral Keizer, een heel stuk van den weg wonen. Als die mensohen weten, wat huu de aansluiting zal kosten, zouden zü wel een keer kuchen. Voorzitter zegt, dat dit idéé wel niet zal op gaan, omdat in N. Niedorp's raad allen wol voor aansluiting van de Moerbeek zullen zijn. De heer Breebaart aoht dit zeer verkeerd, om dat dan alleen terwille van Nieuwe Niedorp, als men die f 2200 voor den Nieuwen weg aftrekt, er f8600 wordt uitgegeven. De fabriek is gezamen lijk, maar op deze wijze worfitlang niet alles naar behooren gedragen. Wij zullen op die manier ter wille.van Nieuwe Niedorp f4300 moeten uitgeven. De heer Kamp aoht deze redeneering verkeerd en wijst op het begin, toen de fabriek is gebouwd. Toon heeft Winkel, Lutje winkel en Weere er bij genomen. De heer Breebaart: Dat hebben wij toen zelf betaald, eerst later is het anders gegaan, en of dat ons voordeel is geweest, is nog de vraag. De heer Kamp komt nog eens terug op de begrooting van den heer Meijer. Bpr. verbaasa.zich er over, aak men die vertrouwd. Als dat niet zoo is, kan men toch een andere deskundige be noemen. De hoer Breebaart zegt. dat er geen sprake van is, dat hij de heer Meyor niet vertrouwd. Bpr. wil alleen maar voorlichting. De beer Kriek zegt, dat al het gepraat hier niets geeft. Nieuwe Niedorp heefthet recht omj de uit breiding te maken, nu de verhooging van den gas prijs begroot is beneden een halvep cent. De secretaris licht toe dat er nog een andere clau sule ia waarin hij 't niet eenszijn de beide Kadenin gemeenschappelijke zitting bij meerderheid* van stemmen de beslissing, nemen. De beer Spaans zegt nog Donderdag van Vethman te hebl>an gehoord, dat er moor 7 aansluitingen wa ren. Het cijfer van 23 aansluitingen lijkt spr. zeer kunstmatig. Daarna wordt weer gepraat over het aansluiten van den Nieuwenweg, wat den heer Meijer de mede- deeling ontlokt, dat dan dit doel buizen er later, hij uitbreiding weer uit moeten, niet groot genoeg als ze daar zijn. De heer Breebaart wil dan direct zwaar dere buizen inbrengen, maar dit is volgens den heer Meijer een hooger» uitgaaf tot ongeveer f6000. De discussies worden nogr een poos voortgezet en hooren wiji vrijwel dezelfde argumenten nog eens naar voren komen als hier boven reeds vermeld. Tenslotte w>rdt er gestemd en verklaren zich voor de gevraagde uitbreiding de heeren Brugman, Kamp un Spaans, aille drie onder dé bij voeging dat zij' wen- schen publieke aanbesteding van de huizenlêvering. De heeren Kriek, Vani Wijk, Breebaart en Dekker wijzen deze uitbreiding ei. Hét idéé van den heer Van Wijk alleen buizen ia den' Nieuwenweg), woedt nog aangehouden. Voorzitter deelt nog mede, dat is ingekomen' een on|slag-aan vrage van den heer Groenhof, hoofd der ULO-school. Deze vraagt tegen 1 Januari ontslag we gens zijn benoeming te Groningen. B. en W. kun nen een oproeping opmaken, maar willen graag we ten hoe hoog de huishuur en welke akten de Raad wenscht. De beer Breebaart is niet voorbereid en wil een nieuwe vergadering déze week. Voorzitter, zegt dat de tijd dringit voos een opr volger. De heer. Kriek wil direct behandelen. De heer Kamp zegt dat het niet op de agenda staat. Nog wat gepraat en de heerenj Breebaail en Spaans vertrekken. Een oogeiiblik later ook de. néér Kamp. Wij hooren verder, dat de tegenwoordige huur f200 bedraagt. Voorzitter acht het gewenscht de huur niet te hoog te bepalen, dat is wellicht nog eën reden te meer om te solliciteeren. De heer Van Wijk verwacht* sollicitanten genoeg, overdaad als er tegenwoordig is van onderwijzers. Spr. wil een behoorlijke huur bij een behoorlijk sar laris ais verdiend wordt. Besloten wordt deze huurbepaling nog wat aan te houden en op te roepen met akten ^Engelsch, Fransch, Duitsch en Wiskunde tot aanbeveling strek kend. Het eervol ontslag wordt gegeven, zeer tot genoe gen als de heer Groenhof, zegt voorzitter, zijn werk steeds heeft verricht. De heer Van Wijk had nog 'een motie tegen de Vlootwet willen indienen, maar voorzitter zegt dat er geen rondvraag is en de vergadering algeloopen is. De heer, Brugman wijst nog op de hoopen steenen langs den weg van Lutjewinkel. De heer Van Wijk is er straks bijna over gevallen. Het is gevaarlijk en spreker geeft voorzitter in ernstige overweging de steenen direct te latem opruimen], groot gevaar als zij opleveren. Voorzitter zegt dat niet alles tegelijk kan. En hiermee is het afgeloopen, het was een typisch eind. DE STRIJD TUSSCHEN DE BANKEN EN BET PUBLIEK IN DUITSCHLAND. Een der correspondenten der N. R. Crt» in Duitschland, schrijft d.d. 5 Ootober: In den loop der laatste jaren zijn de Duitsche banken op reusachtige schaal door het speouleerend publiek uitgebuit. n.L door het opnemen van cre- aieteh. M!en leende tegen eqp tot voor zeer korten tijd nog zeer normalen rentevoet een zoo groot mo gelijk bedrag in papiermark. kocht voor do geleen de papiermarken effecten, huizen, goederen en al dergelijke zaken, waaraan, men hier den naam van „.Sachwerke geeft, en bleef de marken aan de bank kalm schuldig in de vaste overtuiging, dat deze markenbedragen op den duur vanzelf wel hun. waarde zouden verliezen. De ervaring heeft dege nen, die zoo handelden, volkomen in het gelijk gesteld, hoewel men nu, nadat de mark zoo ont zettend in waarde is gedaald, niet mag vergeten, dat de geheele opzet toch zeer speculatief is ge weest, en een stijging van de mark deze specu lanten geruïneerd zou hebben. Toch is het Opmerke lijk, dat de banken zich tot een dergelijke han delwijze niet hebben laten verleiden en niet veel eerder zulk een uitbuiting hebben verhinderd. Men hoort in strijd met deze opvatting wel eens bewe ren, dat de banken toch niet zoo erg benadeeld zjjn, omdat ze ten slotte toch ook de vreemde gel den steeds geringer werden, omdat niemand meer op een tegoed in papiermark gesteld was en met alle mogelijke middelen trachtte, deze papièr- marken in bovengenoemde „Sachwerke'' te Deleg gen. De groote kunst was het in den loop der laatste jaren om zooveel mogelijk marken schuldig te blijven en er gaat niets vanaf, dat de banken, dit in zeer hooge mate hebben vergemakkelijkt. Totdat ze eindelijk, veel te laat, inzagen, dat ze zich zelf door deze politiek benadeelden. Vooral door de laatste groote markdaling kwamen zij tot het besef van den juisten toestand en hebben nu plotseling haar houding gewijzigd en den crediet- nemers zulke harde voorwaarden gesteld, dat het tegenwoordig vrijwel onmogelijk is, om van een bankeredret gebruik te maken. Niet alleen wordt, zooals men het hier noemk het debetsaldo gevalo riseerd" wat beteekent dat'n verdere daling van de mark de schuld niet meer, zooals vroeger, klei ner maakt, maar deze'haar wadrde in goud of dollars behoudt, doch voorts neemt men renten, die 4, 5 ja 6 pet. per dag bedragen en berekent men een provicie van sprookjesachtige hoogte. Het meeste Jcwaad bloed werd echter onder de bankcliënten gezet, doordat zulke lange ter mijnen voor het overboeken in het credit werden genomen. De banken vergaderden en maakten eenvoudig door middel van een circulaire aan hun cliënten be kend, dat ze b.v. ohèques in de stad van vestiging eerst na twee dagen goedschreven en ohèques bui ten de stad maar eventjes pa 10, zegge tien, dagen. Bedenkt men, dat tegenwoordig in 10 dagen tijd de mark tot één-tiende van de waarde kan dalen, dan is het duidelijk, welke nadoelen daardoor voor de houders der ohèques ontstaan, De cliënt, die deze cheques aanbiedt, wil natuurlijk zoo spoedig mogelijk over het be drag der cheques beschikken vooral in dezen tijd van credietnood. .Doet hij dit eohter vóór afloop van de vastgestelde 10 dagen, dan worden de bedragen waarover hij disponeert in zijn debet geboekt, waarvoor hij niet alleen een reusachtige rente moet betaltn, maar de schuld wordt ook nog automatisch gevaloriseerd, d.i. in een goudsohula veranderd. Als het bedrag van de cheques ten slotte wordt goedgeschreven, geschiedt dit in papiermark. Te gen aeze wijze van doen verzet men zich heftig. V er der zijn er nog tal van andere bezwaren tegen het optreden van de banken. Het beheer van effecten, de provisie's, >en nu vooral in den laatstee tijd het weigeren der betaling van de coupons van neeïe categorieën van effeoten, vooral van papieren met vaste rente, zooals alle staatsleeningen. De banken verklaren, dat het hierbij om zulke kleine hedragen gaat, dat het niet meer de kosten lpont. Men stelle zich voor, een jaarlijks'che rente van 60 mark voor een papier van 1000 mark. Iemand, die dus 40.0000.000 mark effecten van voor den oorlog, die 5 pot. rente geven,bezit, ontvangt per jaar 2.000.000 mark rente, d.i.- juist genoeg voor het porto van een brief, waarin nem net goedschrjjven van deze rente wordt gemeld. De kosten zijn werkelijk te hoog. Daarom is het ook niet volkomen te rechtvaardigen, dat het pu bliek zoo scherp tegen de banken te velde trekt, als tegenwoordig geschiedt. De banken verkeeren werkelijk in een onaangename positie; als tussohen- peraoon kan dit bij ae tegenwoordige toestanden op de valutamarkt trouwens ook niet anders. Haar positie verschilt niet veel van die van den groot handel, of liever van den tusschenhartdel in het algemeen. Beide partijen, waartussohen bemidde lend moet worden opgetreden, trachten zooveel mogelijk voordeel te behalen. Wie hier tegenwoordig nief zeer good oppast, verliest milliarden on milh- arden door het kleinste foutje, dat er gemaakt wordt» Tot do atoeda grooiondo ontstemming tegen de banken draagt natuurlijk ook veel bij, dat bijna een iodar in geldverlegenheid verkeert en kapitaal en crediet zoekt» Dat de banken dezo oreaieten niet gaarne geven en het in vele gevallen ook zelfs niet kunnen geven, behoeft geen nader betoog. Men kan het haar ook niet kwalijk nemen, dat ze zich tegen de waardevermindering van haar ver* mogen verdedigen. Ze doen niets anders, dan wat het overgroote gedeelte der Duitsohers tracht te doen. Daardoor wordt het geheele bankbedrijf echter op een geheel anderen basis geplaatst. De handel kan zioh daarin niet sohikken en nu wordt er een heftige campagne tegen de banken op touw gezet. Te Stuttgart hebben zelfs reeds groote open bare' vergaderingen van handels- en nijverheids kringen plaats g^had,. om tegen de maatregelen der banken to protesteerea. Men heeft zelfs het r>lan opgevat om een eigen bank op te richten. Maar veel voordeel is er van een nieuwe bank niet te verwachten. Afgezien van de technische moei lijkheden kan de bank toch ook geen orediefcon verleenen tegen voorwaarden, die beslist verlies moeten brengen. De banken zeggen, dat ze niet anders kunnen handelen, dat ze vooral doorhot optreden der bankbeambten gedwongen zriu tot het nemen van de maatregelen, die zoozeer de veront waardiging van het publiek hebben opgewekt. De banken beweren, dat de onkosten en vooral de sa garissen der beambten zoo hoog zijn, dat ze deze alleen door iigoreuse bepalingen kunnen verdienen. Ik heb met groote bankdirecteuren gesproken, die mij openlijk verklaarden, dat hun cliënten niets beter konden doen, dan hun eigen bankier te spelen. Ze raden dit openlijk aan. Het zijn wel heel rare toestanden, waaronder wij hier leven. In plaats van alle mogelijke pogingen te doen het baargeMlooze verkeer te bevorderen en voor een zoo' snel mogelijke omloop van het geld té zorgen, geschiedt juist het omgekeerde. Het voorbeeld is typisch voor het tegenwoordige Duitschland. Overal ontmoet men ija plaats van verbetering, afbraak. Zoo ook bij het bankwezen. DE HITTEGOLF VAN JULI. Dat de hittegolf van 6 tot 15 Juli ƒ.1. vele slacht offers n ons land heeft gemaakt, wordt door een mededeeling in aflevering 8 van ret maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek- aange toond. De sterfte in Juli 1923 bedroeg per 1000 in woners 10.3, tegenover 8 in Juli 1922 en 9 in Juni 1922. De hittegolf maakte vooral in dé week van 9 to.t 15 Juli veel slachtoffers. Van dé 6564 sterfgevallen in Juli in ons land vielen ruim een derde déél lri deze week. Hooge sterftecijfers werden aangetroffen voor apoplexie (484 gevallen, waarvan 192 in de week van ,0—15 Juli), hartgebreiken (resp. 617 en 221', gastro-enteritis vooral bij kinderen boven 1 maand (resp. 210 en 69), gewelddadiger! dood, waaronder ver- drinking\ zonnesteek en hyperthermié (resp. 558 en 366) en ouderdom (resp. 534 en 212). Ook voor ma zelen en hersentuberculose werdén betrekkelijk hoo ge cijfers aangetroffen. Kinderen beneden 1 maan hebben blijkbaar weinig nadeeligen invloed van de hitte gehad; in sterkere mate was dit het geval bij kinderen beneden 1 jaar, en bij die van 14 jaar; doch het meest werden de ouderen getroffen. In to taal verdronken 155 personen, waarvan 72 n de week van 915 Juli. Aan zonnesteek) en hypertheimde kwa men 302 personen om (214 mannen, 49 kinderen (28 beneden 1 Jaar en 19 van 14 }aar en 39 vrouwen), waarvan 275 in dé week van 9 tot 15 Juli. Boven 80 jaar overleden er 13 aam hypfj^t hérmie. Van 25:1 volwassenen oefenden 155 het landbouwbedrijf uit De gemeenten beneden de 20.000 zielen werden1 het meest fetroffen (228 gevallen), die boven! 20.000 zielen telden 4 dooden aan zonnesteek, waarvan1 59 voor rekening van de 4 grootste gemeenten. De sterfte van kinderen beneden; bet jaar bedroeg 57.5 per 1000 levend1 aange- gevenen in Juli, tegien 46.6 per duizend in Juni. Dezo stijging komt zeker ook voor een deel op rekening van de -hittegolf. Terwijl er in totaal 908 kindéren stierven, bedroeg het aantal in de 2de week van Juli 309. T. v. G. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand September 1923. Geboren: Jacob Cornelis, z. v. A. Boon en C. Bleek. Willemina, d. v. L. v. Zuydam en J. van. Balie- gooijen Jacoba, <L v. A. Blom en N. Dekker. Overleden: Abram Bak, oud 33 j., gehuwd met Daatje Bekking. Neeltje de Bree, oud' 65 j., gehuwd met Cornelis Slot Grietje Jonker, oud 66 j„, gehuwd met Dirk Ven. Gehuwd: Dirk de Jongh, oud 24 jaar en Sijtske van Dijk, oud 21 jaar. Hierboven een kaartje van Nei-Indiê en de aangrenzende landen. De vlaggen dulden do nationali teiten aan. Uit ons kaartje blijkt, boe Nederland door da dirle sterkste zeemogendheden, Engeland, Ame rika en Japan, Is ingesloten. Zooals inen weet, ligt het in de bedoeling Tjandjong Priok, Soerabaja en Riouw tot steunpunten van de Ned. vloot te maken. Wh wijzen er op, dat tegenover Riouw Singapore ligt, waarvan Engeland een krachtige oorlogshaven wil maken. Diplomaten van alle landen verdiepen zich er nu in, of de ver sterking van> Riouw tegen Singapore bedoeld is, dan wel, of Riouw Singapore zal moeten aanvullen, met Singapore dus den doorvaart zal moeten beheefrschen, en alzoo (defensief natuurlijk) bedoeld zou zijn tegen en ander land. De situatie Singapore—Riouw ia op ons tweede kaartje op grooter schaal aangegeven. 4#

Schager Courant | 1923 | | pagina 6