Schacer Courant Samenvoeging van Gemeenten. Uoiid- rGfig 11 Üctolhr I9ü3. 66sle Jaargang. No. 7314. DERDE BLAD. Rriad Harenkarspel. Vergadering van den Raad op Woensdag 10 Oetober 1923, des middags 2 uur. Allo leden zijn present. Voorzitter do heer J. Burger, burgemeester, secretaris de hoer Jb. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mee, dat door B. en W. schouw is gehouden over de landerijen der gemeente. Ze verkeeren over ?t algemeen in goeden staat. Van Mej. Wed. Swager is dankbetuiging inge komen voor de verpleging voor gemeenterekening van haar kind in het St. Elisabethgesticht. Door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot aankoop van een .strookje grond van P. Mo lenaar. Bij de gehouden kasopname van het G.E.B. moest in kas zijn en was f 1005.42 en van dit bedrag is f896.04 in de gemeentekas gestort, voor rente van het. geleende kapitaal. Bij de op 19 Septem ber gehouden kasverificatie bh den gemeente-ont vanger was alles in orde on in kas f 9942.42Va, waar- -an f 7JQ7.27 op de postrekening geplaatst. Tot tijdelijke vervanging van den burgemeester is aangewezen! do heer P. Borst, en bij diens ontsten tenis de heer J. de Groot.' ■Aangeboden worden do begrootingen van het electrisch bedrijf over 1923 en over 1924, en wel tot een bedrag van respectievelijk f4278.25 en f 4258.25. De begrootingen zullen gelijktijdig met de gemeentebegrooting worden behandeld. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting 1923, tot een bedrag van f5061.04, waarvan f 1661.04 gevonden wordt door overschrijvingen^ terwijl i 3400 uit den oost onvoorziene uitgaver. is te putten. Uitgetrokken is o.a. een post van f600 voor bij dragen aan gemeenten, v. aar kinderen uit onze gemeente school gaan. Waar de kosten per kind alhier f 10 bedragen, zegt de heer Francis, dat dit dus een bedrag voor 60 kinderen is. Spr. vraagt of dat niet wat hoog geraamd is. Voorzitter zegt dat de onderwijskosten hier f10 per kind bedragen, wat zeer weinig is. Vorig jaar is er aan 'St. Maarten al f500 betaald. Te St. Maarten, met 3 schooltjes en nog een bijzondere school is het onderwijs verbazend duur. Voorts is uitgetrokken een post van f 900, dat betaald zal moeten worden voor 3 leer! 1 in gen, die een Rijks Hoogere Burgerschool bezoeken. Deze kosten zijn niet te verhalen op de ouders dier kinderen. De heer Francis meent dat wanneer het aantal leerlingen dat een R.II.B.S. bezoekt, wat aan loopt, dit een reuzensom kan worden. Stel, dat er zoo 15 a 20 leerlingen komen, dali is dat reus achtig van invloed op de gemeenterekening. Als dat bedrag niet geheel of gedeeltelijk op de ouders verhaald mag worden, wordt de begrooting uit haar verband gerukt. Voorzitter zegt, dat als we van die leerlingen afweten, we moeten zorgen dat de begrooting niet uit haar verband wordt gerukt. Maar spr. geeft toe, dat het van ingrijpenden aard kan wezen. Overigens, de ouders dier kinderen hebben reeds veel kosten/ Er is trouwens niets aan te doen, het is bij de -wet geregeld. De lieer Francis noemt dat juist het gekke van 't geval. De kinderen die een R.II.B.S. bezoeken, zijn meestal van gegoede ouders. Spr. vindt het een miserabele boel. Voorzitter orkont, dat het beter zou zijn, als er wat op de ouders was te verhalen. Ten opzichte van den bouw va.n een- school en woning te Waarland, herinnert Voorzitter er aan, dat de door den Inspecteur goedgekeur de plannen door den Rijksbouwmeester niet zijn goedgekeurd, met de mededeeling dat er op de plannen hcöl wat bezuinigd kan worden. B. en en W. hebben toen aan den Rijksbouwmeester ge vraagd hoe er dan bezuinigd kon worden en welk verschil die bezuiniging dan zou geven. Hierop is een schrijven van den Rijksbouwmeester inge komen, waarin hij als zijn oordeel uitspreekt, aat school en woning onder één dak kan worden ondergebracht en dat dit naast Jn wijziging betref- fonde de spouwmuren een vermindering van kosten zal geven van f 3500 ad f 4000, terwijl nog een beter geheel zal worden verkregen. Voorzitter wijst er op, dat B. en W. school én woning afzonderlijk wilden omdat, wanneer cle school eventueel geen levensvatbaarheid zou heb ben, -de woning gemakkelijker was te verhuren. Nu do nieuwe plannen van den Rijksbouwmeester ech ter zulle een verlaging van kosten zouden veroor zaken, willen B<e n W. mét die plannen meegaan en hebben den opzichter opdracht gegeven, die plannen uit te werken. De woning van het Hoofd der school zal vrijwel dezelfde blijven. De heer De Vrie§ vraagt of het niet de bedoeling Is de plannen spoedig klaar te maken on aan te besteden. Voorzitter zegt, dat de opzichter opdracht heeft Als hy er mee klaar is. kan er mee worden ibe- gonnen. Vroeger kon er *8 winters voel huiswerk worden geaan, tegonwoordig echter beteekent dat volgens den opzichter niet veel meer, oinat alles machinaal gekocht wordt. De heer Dekker zegt, dat Koet toch alles zelf ïnaakt. Voorzitter herhaalt, dat de opzichter de plan nen kan uitwerken en dan kan aanbesteding vol gen. Algemeen gaat de raad met de nieuwe plan nen accoord. B. en W. stellen vervolgens voor tot invoering van voortgezet onderwijs aan de scholen te be sluiten. Voorzitter zegt, dat het vervolgonderwijs niet meer door het Rijk wordt betaald. B. en W. hebben overleg gepleegd met de hoofden der scho len en unaniem was inen van oordeel, dat hei hier tot nu gegeven vervolgonderwijs goede vruch ten afwierp en het daarom gewensent was, de leer lingen die de scholen hadden verlaten, in de gele<~ genheid te stellen nog wat onderwijs te genieten. ym tpneel vrij te zijn wat betreft de vakken, enz. zou clan geen vervolgonderwijs kunnen worden ge geven, maar wordt voorgesteld tot invoering van* voortgezet onderwijs. Het onderwijs kan dan zoo praetisoh mogelijk worden ingericht. De bedoeling' was .15 Oetober te beginnen, 150 lesuren, de ver gooding voor het onderwijzend -personeel op £1.50 n? w?s 12 en voor het hoofd L i j ^"band met den economischen toe stand, werd f 1.50 voldoende geacht. Het onderwijs ls voor leerlingen 'die de school hebben verlaten Si™? ii P8'0? leefUid toe. Het heffen van schoolgeld zal gebeuren zooals het ,bij het vervolg onderwijs was geregold. Voor een cursus zullen minstens 10 leerlingen moeten zijn, daalt het aan tal tot de helft, dan kan de cursus onder goed- kennng van B. en W. worden opgehoven. Als een CUirsv-s- °°o ïïcor an leerlingen wordt bezocht, zal hij in klassen worden verdeeld. Ook nu weer zullen de meisjes een half uur eerder komen en vertrekken dan de jongens. Wanneer het onderwijs ook aan de bijzonder scholen wordt gegeven, zou ook daarvoor billijkheicjshalve dezelfde subsidie zijn te verieenen Dc heer De Vries zou het betreuren, wanneer een cursus niet werd gehouden, wanneer 8 of 9 leer lingen er waren. Het is het eenijste onderwijs dat hier wordt genoten en daarom zou spr. het minimnm aantal leerlingen niet te hoog willen stellen. Overigensx kan spr. zich met de voorge stelde regeling^oed vereenigen. De heer Francis vindt het wel goed, dat voor den aanvang 10 leerlingen wordt gevraagd en wanneer er dan 7 of 8 leerlingen bleven, kunnen B. en W. ^ooals zij ook voorstelllen, beslissen. De heer Dekker uit zich in dezen geest. Voor het vele geld dat het onderwijs kost, moeten toch ook wat vöordeelen staan. Voorzitter zegt dat alles huiselijk wordt geregeld. Wanneer er 9 serieuse leerlingen zijn,-zullen B. en W. niet direct goedkeuren, aat de cursus wordt opgeheven. De H. d. S. oordeelen, dat het aantal leerlingen minstens 10 moet wezen. Aan de Buurt zijn er reeds 30. De kosten voor het onderwijs zijn geraamd op f1000 en we moeten er toch ver zekerd van zijn, dat het vruchten wegdraagt. De heer Francis vraagt nog, hoe de subsidie zal zijn voor do bijzondere scholen. Wordt dat gere geld naar de kosten per leerling? Voorzitter zegU dat ook daarvoor de vergoeding op f 1.50 per lesuur wordt bepaald en dezelfae vol waarden worden gesteld, minimum aantal leerlin gen enz. Nadat nog meegedeeld is dat onderwijs gegeven zal worden In handwerken, rekenen, aardrijks kunde, geschiedenis, taal en. lezen, worden de voorstellen goedgekeurd. Te Dirkshorn zal het on derwijs worden gegeven door den heer Van der Laan en Mej. Joosten, te Waarland door den heer Renaua en Mej. van Es. De heer Maheu zal den heer Rcnnud assisteeren, wanneer deze door zijn land- en tuinbouwcursussen verhinderd is. Het besluit tot.overname van het terrein van de kerk met omrastering te Kerkebuurt wordt zoodanig gewijzigd, dat geen vervreemding zal mogen plaats hebben zonder schriftelijke goedkeuring van kerk voogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier en de boete is eventueel bepaald op f1000. In het vorige besluit werd niet gerept van een schriftelijke goedkeuring en was ook geen boete bepaald. Het Klassikaal bestuur evenwel verlangde Op het verzoek van het R.K. schoolbestuur om dezelfde rechte*! voor het voortgezet onderwijs te mogen genieten als de openbare scholen, wordt dus gunstig beschikt. Naai' aa.-.leiding van een opmerking van God. Staten wordt gewijzigd de overeenkomst met de gemeente Alkmaar voor de. toelating van kinderen tot de openbare en meer uitgebreid lagere scholen. Aan de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoho lische dranken, federatie Noordhollands ïfoor- derkwartier, wordt tot wederopzegging een jaar- ljjksche subsidie van f10 verleend. Bij de rondvraag brengt de heer De Vries ter sprake, dat het perceel, bewoond door den heer K. Manneveld met aangesloten wordt aan het Prov. Waterleidingbedrijf, hoewel de mensclien de huisleiding hebben laten aanleggen. Het bedrijf weigert omdat de andere bewoners niet aanslui ten en nu bang is, dat er water aan die menschen zal worden afgegeven. Spr. noemt net. een bekrompen standpunt van het Bedrijf en wijst er op, dat meerdere peroee- len worden aangesloten, hoewel de naaste bewoners niet aansluiten. Voorzitter zegt, dat de heer Bel heeft medege deeld,. dat wel Kan worden geholpen maai* gecon tracteerd wordt met .den eigenaar der woning en niet met den huurder. De heer De yries deelt mee, dat do eigenaar tenvolle bereid is en Voorzitter zal in dit geval probeeren tot een spoedige oplossing te komen. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. In Concordia had gisteravond een vergadering plaats in verband met bovengenoemd punt. Daartoe uitgenoodigd door enkele bestuurders van de V. D. kiesvereeniging te Oudkarspel, waren een 25-tal per sonen aanwezig, als bestuur van de vrijz.-I)eim Kiesvereenigingen te Oudkarspel, en Noordschar- woude, V. V. kiesvereeniging te Zuidscharwoude, de R.K. kiesvereenigingen te Oudkarspel en Zuidschar woude, de afdeelingen van de S.D.A.P. te Oudkar spel en Zuidscharwoude, de A.R. kiesvereeniging te Noordscharwoude en de afd. van den Vrijheidsbond te Zuidscharwoude.' De R.K. kiesvereeniging te Noordscbarwoude, eveneens uitgenoodigd, was niet aanwezig. De voorzitter, de beer Bregman, wethouder te Oudkarspel, opent de vergadering en wijs t er op, dat de oorzaak van deze vergadering is. de aanslag die op de vrijheid der gemeenten gepleegd wordt. Het doet spreker genoegen, dat allé politieke kleuren yertegenwoordigd zijn. Aanleiding van deze vergadering is het onderhoud dat B. en W. van Oudkarspel met den heer Kooiman van Purmerend gehad hebben, die aanraadde een adrésboweglng op touw te zetten tegen de samen voeging; als blijkt, dat uit den boezem Vvan de bur gerij een krachtig verzet te verwachten is. De uit- noodiging is daarom gedaan aan alle bestaande kies vereenigingen. Naar aanleiding van de bekende mis- sieves die voor sommige groepefi zeker de knuppel in het Hondenhok waren, waren aanleiding dat B. en W. van Oudkarspel de stoute schoenen hebben aan getrokken en een bezoek bij den Commissaris der Koningin hebben gebracht, waarvan het resultaat ons niet onbevredigend toeschijnt. Toen hebben we een conferentie gehad bij den heer Kooiman, lid van van Gedep. Staten ydie ons zeer ter wille was en aanraadde een adresbeweging op touw te zetten. Gaarne zouden we willen, dat allen eenparig er voor waren om een adres te doen rondgaan. Het is echter de vraag of we homogeen zijn. De heer G. Hart te Oudkarspel zegt, dat het doel is het dan in elke gemeente afzonderlijk te doen, wat de heer Kooiman het meest gewenscht voorkwam. De 'heer Jb. Jong te Noordscharwoude wijst er op, dat de openingswoorden niet kloppen met de uit- noodiging. Bestuur en kiesvereeniging hebben nog niet kunnen vergaderen, waarom spreker nog niet kan meedoen. Hij' had gemeend hier te komen om het voor en tegen te hooren bespreken. Door de toe lichting begrijpt hij, dat de vergadering alléén voor tegenstanders is. De heer Ootjers van Noordscharwoude dacht ook, dat het'de bedoeling was overleg te plegen. Voorzitter zegt, dat het doel ook is om met elkaar voeling te houden:, waarbij ieder dn de gelegenheid! is, zijn persoonlijk gevoelen uit te spreken. Gisteren kregen we een schrijven van den heer Kooiman, met de vraag, of al een adresbeweging op touw gezet was en we willen hem niet teleurstellen. De heer du Burck-meent, dat de knoop meteen dient te worden doorgehakt of er over do zaak ge sproken kan worden, ja of nee. Het verwondert spr. te hooren, dat de heer Kooiman de adresbeweging aanvoert en stelt zich voor, dat dit dan door eenzij dige voorlichting moet geschied! zijn. Hij is over tuigd, als deze van beide kanten was ingelicht, tot een adresbeweging niet zou hebben aangespoord. Hij zou van tegenstander voorstander geworden zijn. Welke zijn de groote voordeelen om niet samen ie voegen en welke zijn de nadoelen om het wel te doen? heer Kramer van Zuidscharwoude uit zich In den geest vah den heer Jong. De heer de Geus wenscht vast te leggen, dat de heer Kooiman zich niet als voor- of tegenstander heeft uitgesproken, doch alleen wenken heeft gegeven. De heer G. Hart merkt ook op, dat de heer Kooi man het niet gezegd heeft, zooals du Burck doet voorkomen. Het is sprekers oordeel, dat het afge scheiden van de vraag of men voor- of tegenstan der is, niet het doel is er een debat over te houden. De vorige keer is er reeds in den breede over ge sproken en geschreven. Ik heb altijd nog natie voor mijn gemeente gevoeld! De heer Jong wijst er op, dat de kiesvereeningen zijn uitgenoodigd en niet de personen. Op die wijze zouden we worden gevangen. De heer J. Kroon: Laat de tegenstanders van sa menvoeging een adresbeweging met elkaar opzetten, en er geen debat over voeren, want dat zou pp den duur minder aangenaam kunnen worden. De heer Kramer vraagt, of er iets is, waar tegen te adresseeren is. Er is toch geen wetsontwerp. Het zijn alle bloote mededeelingen aan de B. en W/s der verschillende gemeenten. Spreker voelt meer voor een algemeene beschouwing zonder meer. De voorzitter is er van overtuigd dat de missieven de voorloopers zijn van een wetsontwerp. De B. en W.'s zijn uitgenoodigd hunne medewerking te ver- leenen en hebben zich allen tegen verklaard De heer Hart: Het plan van den Minister kennen we. Als er een adresbeweging komt kannen we mis schien een wetsontwerp voorkomen. De heer Berkhout weet nog niet, waar de beenen vastzitten. Als sterk voorstander van samenvoeging der vier gemeenten is hij het ook nog voor drie. Ik beschouw me niet als tegenstander en zou me daarom dienen te verwijderen. De heer Groen is van oordeel, dat hier geen uit spraak gedaan kan worden, geen enkele heeft man daat, zelfs Oudkarspel niet. Zoo moet het een vruch- telooze discussie worden. De heer Zeeman van Zuidscharwoude verwondert het dat de S.D.A.P. is uitgenoodigd', waar haar standpunt voldoende bekend was. Aan de samenvoe ging zijn ontegenzeggelijk groote voordeelen verbon den, zooveel voordeelen, dat men ons hier niét als tegenstanders kan verwachten. Dé leiding is wel wat vaag geweest. Als het doel een adresbeweging was, had men ons beter thuis kunnen laten* als al thans juist, is wat de heer Hart zegt. De voorzitter wijst er -op, dat de opzet is om elk zijn opinie te laten zeggen. Ons doel was met de' uitnoodiging niemand te passeeren. Als elk zijn mee ning zegt, komen we misschien tot elkaar. Hst doel is in d? drie gemeenten e-n eginr op touw te zétten. De heer De Geus constateert dat er wel een wei felende houding bij de leiding is. De Heer J. Kroon meent dat het beter is, dat elke gemeente plaatselijk zijn actie regelt. De heer Du Burck mefkt op, als er van de zijde der tegenstanders een .actie op touw gezet wordt, de voorstanders dit zeker niet zullen nalaten. Ik heb, aldus spreker, meer om handitoekeningen geloopen. Ik heb nog geen enkel doorslaand argument tegen samenvoeging gehoord. Als een adresbeweging van twee zijden uitgaat, zal er weinig resultaat te boeken zijn. De voorzitter: Broek heeft toch ook succes gehad. De heer Ootjers is van oordeel, dat Broek het te danken heeft aan eendrachtig optreden, wat hier niet mogelijk blijkt te zijn. Spreker vraagt verder wat voordeelen er voor samenvoeging zijn. De heer Zeeman had van de leiding opsomming van de nadeelen verwacht. De heer Hart is natie- Oudkarspel, ik ben inter-Langendijk, doch dit zijn geen argumenten; We hebben nog nooit tegenrede- nen gehoord. Tenslotte word4 gestemd of verder over de voor en nadeelen gediscussieerd zal worden, waar de ver gadering vrij algemeen voor blijkt te zijn. De heer Zeeman wil van de leiding hooren waar om ze tegen samenvoeging is. De hoer Du Burck stelt voor dat de voorzitter de besprekingen inleidt. De heer Kramer opent de besprekingen en stelt zich op het standpunt een inwoner van Langend ijk te zijn. Hij wenscht alzoo niet te spreken over gemeente of persoonsbelangen, doch het is een kwestie van al gemeen belang. Op dit breedo standpunt moeten we ons plaatsen en niet in kleinigheden afdalen. De aard van het bedrijf leent zich volkomen voor samen voeging, de samenstelling van het marktwezen, de arbeid der ambachtslieden, de neringdoenden enz., hij alles is het plaatselijke zoek. Hel is 'n algemeene zaak, en alles werkt in en door elkaar. Aan de sa menleving zal het minste niet veranderen, we hou den dezelfde1 buren, dezelfde kerk eu dezelfde bewe ging- Historische gronden zijn rekbaar. De historie heeft van Langen dijk één gemeente gemaakt We hebben alle dezelfde historie. De vraag dient alleen gesteld, waarmee zal het algemeen belang het beste gediend zijn. De heer G. Hart zegt, dat bij de 4 gemeenten niets in den weg staat om iets tot stand te brengen, dat bewijst de gasfabriek, het electrisch bedrijf, de U.L.O. schOol, het spoor en de veiling. Waarom dan niet elk zijn huishouding? Waarom moet de zaak nu hij elkaar? Er is geen artikel in de wet dat zegt, dat het zoo maar gaal De heer Kramer wijst er op, datde stichting van de gasfabriek jaren getraineerd heeft, omdat de hoofden niet in een zak kwamen. Voor electrischen stroom betalen we nu den hoogen prijs van 45 cent, omdat er geen saamhoorigheid was on de tegen werking van een gemeente oorzaak is geweest, dat ér jaren overheen gingen. Dat heeft dulfcenden gekost. Spoorlijnen hebben we er nu twee, terwijl toch een veel economischer zou zijn* geweest. Ook dit is afge stuit op het niet samengaan en op tegenwerking In werkelijl beid is hetgeen tot stand kwam, geschied' door dranz ^an bovenaf, doch nooit door eendrach tig optrekken. Het zijn juist argumenten voor sa menvoeging, liefst van vior gemeenten. Als we ech ter niet alles kunnen krijgen, dan wat minder. Eén gemeente is beter dan drie. Wat de finantieele kwestie aangaat voelen we, dat een gemeente zuiniger kan beheeren dan drio. Nu moeten van drio zijden precies dezelfde zaken behan deld worden. Ook op de salarieering kan veel bezuinigd worden. Het is gewenscht zoo economisch mogelijk te wer ken. De heer Hart: Het electrisch bedrijf had er even goed gekomen. De heer Krarqer: Zeker, maar als het eerder geko men was, hadden we den stroom voor 30 centen ge had en veel goedkooper aanleg. De heer Hart: In de Zijpe is het nog duurder. UX.O. en gas is niet van hooger hand gekomen. Do heer Kramer: Hoe lang heeft het geduurd en hoe lang is er tegengewerkt? Die de geschiedenis kent weet het De heer Jb.*Eecen is van oordeel, dat er nu goedkooper beheerd wordt. Verschillende functies zijn nu bijbaantjes, die dan volledig betaald zullen moeten worden. Men krijgt een geheel andere' re geling. Samengevoegde gemeenten werken duur der, zie b.v. Eindhoven. De heer Kramer: Eindhoven is geen vergelijking. De heer du Burck becijfert, dat de Burgemeester f4000 besparing geeft, de secretaris precies het zelfde. Hoogstwaarschijnlijk zullen er enkele kler ken noodig zijn, die we echter nu ook reeds heb ben. Inplaats van drie hebben we dan één ont vanger noodig en het politioleger kan ook met één of twee worden verminderd. Afgescheiden echter van 'flie kleine dingen zijn er veel grootere. Een gemeente zal voordeeliger huishouding brengen, doch het zal er ocfk meer duidelijk door worden, dat we bij elkaar behooren. We hebben allen Lan- gendjjker belangen, doch geen plaatselijke. Het vereeniginsleven kan op dezelfde wijze tot uiting komen. Wie de zaken nuchter bekijkt, moet voor samenvoeging zijn. Als de drie gemeenten één zijn. breekt, voor Broek vanzelf de noodzakelijk h'eid aan. t De heer J. Kroon vestigt de aandacht -op de wachtgelden. De neer Zeeman geeft voorbeelden van goed kooper huishouding en wijst op vermindering van presentiegelden, reis- en verblijfkosten, licht en Drandstol, schrijf- en bureaubehoeften, ondorhotfd en schoonmaken, aankoop meubelen, abonnementen, enz. Alle punten die jaarlijks in de begrooting van elke gemeente voorkómen. In verschillende gevallen kan eensgezindheid betracht worden, b.v. bij win kelsluitingen en andere zaken. Wat de wachtgelden betreft is het jammer, dat de samenvoeging niet eerder gebeurd is. Ook hie(r~ zal de tegenwerking uitgaven vorderen, die vermeden hadden kunnen worden. Toch weegt de uitgave daarvan niet op tegen de voordeelen die een mindere salarisuitgave meebrengt. De administratie b.v. der schoolgelden geeft nu een groote rompslomp, die bj samenvoe ging niet meer noodig zijn. Spreker wijst verder op de gasfabriek «.de toevoerlij neb en £e Ü.L.O., waar bij tegenwerking aan de orde van den adg. was en zegt verder, dat door tegenwerking van aen Bur gemeester van Broek de ltfn langs de oostzijde van het dorp is afgestuit,^waardoor de tweede toevoer lijn voorkomen zou zijn. De heer J. Kroon: Dat was in 1865. De heer Zeeman: Daardoor hebben we nu twee toevoerlijnen en twee markten. Een reinigings dienst is noodzakelijk en in een groote gemeente uit te voeren volgens systeem Nobel, zelfs zonder kosten. Ook de heer Berkhout wijst er op, dat het elec trisch er drie jaar eerder zou geweest zijn, als de gemeente één geweest was. Eerst, werkte Broek uit alle macht tegen, doch ten slotte kwam het ex omdat de K.E.M. er achter zat. Als de gemeenten het niet deden, zou de K.E.M. het voor eigen rekening gedaan hebben. Combinatie van, het ver volgonderwijs is afgesprongen, omdat Oudkarspel zich kon redden. Spreker is er van overtuigd, dat het bij de tegenstanders nationalen trots is, dat ze terug houdt. De gemeenshap brengt mee, dat de gemeenten één worden. Zoo lang wij er zijn, zal er weinig verandering komen, doch we moeten verder kijken. Het volgend' geslacht zal zich Lan- gendjker voelen en aan plaatselijke belangen niet denken. Als de drie gemeenten één zijn, zal op den duur de vierde volgen. Dé heer G. Hart is van oordeel, dat de voor standers zich de voordeelen te mooi voorspiegelen. Het is, niet te bepordeelem Voor Oudkarspel zit er geen voordeel in. Elke gemeentte heeft zijn eigen belangen. Oudkarspel staat er niet zoo kwaad voor. Die zal er het meeste bijleggen. Het centrum verplaatst naar Noordscharwoude. De heer Kramer wijst er op, dat Zuidscharwoude de f 10.000, Noordscharwoude f 25.000 en Oudkarspel ongeveer f 20.000 belasting noodig heeft. Het is dus de vraag, welke gemeente er het beste voorstaat Dit zijn echter geen motieven. De heer Zeeman: In het ontwerp-wet kunnen zou noodig zekere verhoudingen worden vastgelegd. Hierna wordt paar voren gebracht, dat een nieuw raadhuis noodig zal zün, omdat dit te Noordschar woude t<e klein zal blijken. Door anderen wordt dit betwist, omdat er gean>raad aan denken zal een nieuw raadhuis te bouwen, als er op .kleinen af stand een raadhuis staat, dat voldoende ruimte biedt om de vergaderingen te houden. De heer Zeeman wijst op de scholenzaak, al is het een teer punt. In liet belang van het onderwijs is' er ook wel wat voor samenvoeging te zeggen. De heer Bouma: We hebben nog steeds geen be zwaren tegen samenvoeging gehoord, alleen rectifi caties van andere meeningen. Voorzitter: Aan de wensch van de vergadering is voldaan. Discussies zijn gevoerd. We kunnen nu de vergadering sluiten. Ik dank voor de opkomst, al hebben de tegenstanders zich niet zoo best ge weerd. De vergadering houdt het mij ten goede, ik ben nog wat groen aan den Langendijk. Do heer Berkhout wijst er op, dat het voorstel- Groen nog wel nadere bespreking behoeft. De heer Groen acht het van groot belang geeti adresbeweging op touw te zetten. De hoofden zijn nu koel. Er zal met argumenten gewerkt wórden, die er niet bij behooren en bovendien zal er ook een tweede adres circuleeren, waardoor alle kracht emist wordt. Ik heb me, aldus spreker, verwon- erd over het advies van den heer Kooiman, die toch in de provincie leiding behoort to geven. De heer Hart: Kooiman heeft niet gezegd een adresbeweging op touw te zetten. Wij hebben hem gevraagd wat hij or van dacht. Voorzitter: Hü heeft toen gezegd, dat als er een adres komt, de actie misschien meer kans van slagen zal hebben. De heer Zeeman: Ik zou het als lid van Ged. Staten stom van hem vinden om zoo iets te zeg gen en ik geloof het ook nog niet. De heer Bouma .wijst op een spreuk in do ver gaderzaal': Trek u met aan wat ieder zegt, doch aoe wat billijk is en recht. De voorzittej sluit hierna de vergadering, doch ue heer Berkhout merkt op, dat nog nipts over Het voorstel-Groen gezegd is. De heer Jb. Eecen: Onze Mesvereeniging staat achter ons. De heer Berkhout: Wij kunnen hier toch beter besluiten, om geen adresbewpging in het loven te roepen, daar er anders twee komen. Do heer P. Groot: Het Kan evengoed in de kies vereeniging uitgemaakt worden. Voorzitter: Zou er dan geen rekening met de wenschen der ingezetenen worden gehouden? De heer Zeeman: Met argumenten wel. De heer du Burck: De Minister zal zeker ook rekening houden met de argumenten die in het adres jtot uiting komen, het is echter niet econo-% misch dat \se allen aan den loop gaan, Spreker constateert verder, dat door de voorstanders sterke argumenten naar voren gebracht zijn, doch daar van bü de tegenstanders niet veel to bespeuren was Voorzitter is er van overtuigd, dat ae grensge meenten aan het kortste eind trekken. De heer de Nijs meent dat er weinig meer te veranderen is. De heer Bregman heeft hem gezegd, dat er reeds een telegram naar den heer Kooiman toe is, dat met de adresbeweging een begin is gemaakt. Deze mededeeling wekt teekenen van verwon dering. Voorzitter: In onze gemeente zal zeker een adresbeweging op touw gezet worden. De heer J. Kroon: Wat de kiesvereenigingen willen doen, is niet te keeren. De heer Bregman: Oudkarspel wil liever Oud karspel "blijven. De heer Ootjers acht het resultaat van oen adres beweging; nihil, als er geen eendracht is. Hierna gaat de vergadering uiteen.

Schager Courant | 1923 | | pagina 9