Raad Warmenhuizen. Zaterdag 13 Oclober 1923. 66ste Jaargang. No. 7313. Vergadering van den Raad op Vrijdag 12 October 1923, des middags 2 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Na opening volgt vaststelling der notulen, onder dankzegging aan den secretaris.. Voorzitter deelt mede, dat schouw is gehouden over de gemeentelanderijen en dat d;e landerijen over het algemeen in uitstekenden staat verkeeren. Van den Minister is de mededeeling ingekomen, dat over 1923 geen nooduitkeenngen aan de gemeen ten zullen worden gedaan. Mej. C. Ooievaar is opgenomen in het krankzinni ge ngesticht. Als plaatsvervangend 'burgemeester is aangewezen 'de heer Swan en bij diens ontstentenis de heer De Groot. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van de feestcommissie te Krab bendam om voor het kinderfeest een gelijke subsidie te verleenen als te' Warmenhuizen. Voorgesteld wordt een subsidie van f0.75 per kind te verleenen. Wat het verzoek betreft van de commissie te Schoorldam is een en ander door den voorzitter onderzocht en wordt voorgesteld ook f0.75 per kind subsidie te erleenen. Nadat de heer Slot gevraagd heeft of te Schoorldam ook de f 50 voor kinderfeesten zijn gebruikt, waarop Voorzitter bevestigend antwoordt, wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. b. Een schrijven van mej. A. IJff-Nieuwland om haar met ingang van 1 Januari 1924 ontslag te ver leenen als vroedvrouw. B. en W. stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen en stellen verder voor, een oproeping te plaatsen op een jaarwedde van f 800. Voorzitter zegt dat mej. IJff—Nieuwland- steeds uit stekend haar taak heeft waargenomen en wij haar dankbaar moeten wezen. Het gevraagde verlof wordt eervol verleend. Wat de voorgestelde jaarwedde betreft, B. en W. hebben nagegaan dat er ongeveer 60 verlossingen per jaar en een gemiddeld tarief van f 12.50 wordt toe gepast. Met het voorgestelde salaris meenen B. en W. dat een salaris voor een menschwaardig b'estaan wordt verkregen. Haast bij het voorzien in de vaca ture is er niet direct, want de dokter heeft zich be reid verklaard hulp te verleenen. De heer Slot vraagt of er in de instructie staat vermeld welke tarieven de vroedvrouw mag nemen. 'Voorzitter antwoordt ontkennend en gelooft niet dat Ged. Staten dit ook zouden, goedkeuren. Met het oog op den economischer! toestand is het ook moeilijk aan te geven. Wel is de vroedvrouw onder de aan dacht te brengen dat wanneer geen billijk tarief wordt berekend, de kans bestaat, dat er meer menschen op de lijst komen die gratis verloskundige hulp ge nieten. Op de vraag van den heer Slot of is op te geven hoe groot het percentage is dat gratis hulp geniet, zegt voorzitter dat het moeilijk gaat, het percentage is echter zeer gering. De heer Molenaar meent dat voor die f800 toch wel wat gratis verlossingen verricht kunnen worden doch voorzitter wijst er op dat die f800 gegeven moeten worden, opdat er hier een verloskundige kemt. Dat is voor het algemeen belang. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. c. Een schrijven van den onderwijzer C. de Geus, om hem met ingang van 1 December 1923 ontslag te verleenen als onderwijzer. B. en W. stellen voor om hem met ingang van 1 December 1923 eervol ontslag te verleenen. De heer De Geus heeft hier bijna 30 jaar onderwijs gegeven en het ontslag wordt hem dan ook op de meest eervolle wijze gegeven. Voorzitter meent de tclk der ingezetenen t.e zijn als hij den heer De Geus dank zegt voor hetgeen hij in 't belang van de jeugd heeft gedaan. Medegedeeld wordt, dat door B. en W. de kas en boeken van den ontvanger zijn opgenomen en was het kassaldo groot f 11901.97, in de kas aanwezig. B. en W. stellen voor, de gemeenterekening over 1922 vast te stellen tot een bedrag van fl43995.56E> irt ontvangst en van f 136442.34H in uitgaaf, batig saldo f7553.22. Alsmede de rekening van het. Bur gerlijk Armbestuur tot een bedrag van f 12733.91 in uitgaaf en van f 10531,25 in ontvangst, nadeelig saldo f 2202.6611 De heer Slot rapporteert ten opzichte van de ge meenterekening tot goedkeuring, waartoe de Raad besluit. Wat betreft de rekening van bet Armbestuur, merkt de heer Slot op, dat. de commissie deze rekening niet onder de oogen heeft gezien. Voorzitter gelooft niet dat de Raad deze rekening behoeft na te zien, omdat over dat jaar geen ge meentesubsidie aan het Armbestuur is verstrekt. Wellicht is er een administratieve fout in de agenda. De heer Slot gelooft wel dat de rekening in orde zal wezen., maar ris Raad kan toch moeilijk een rekening goedkeuren die hij niet heeft gezien. Voorzitter zal de Armenwet nazien en daarna stelt hij voor deze rekening aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus geschiedt. De heer Slot wijst op het nadeelig saldo van de Armenrekening en vraagt of er kans bestaat dat dit nadeelig saldo kleiner wordt of dat het successieve lijk grooter zal worden. Voorzitter acht dit moeilijk te zeggen. Voor 1923 wordt een gemeentelijke subsidie verstrekt van f 1500, voor 1924 wordt geraamd f 500. Hoe het ver der zal loopen, hangt af van de gesteldheid in de gemeente zelf. De heer Swan gelooft wel dat er ten opzichte van de rekening van het Armbestuur lichtpunten te zien zijn. Het nadeelig saldo is in de laatste jaren ontstaan maar toen verkeerde men in buitengewone moeilijk heden. B. en W. bieden den Raad de gemeentebegrooting over 1924 aan tot een bedrag van f 115111.49 in ont vangst en uitgaaf, alsmede de begrooting van het Gasbedrijf en van het Algem. Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld wordt, een commissie te benoemen tot onderzoek van de begrootingen. Tot leden dier commissie worden1 aangewezen de leden van den. Raad, buiten het college van B. en \V. om. Op de gemeentebegrooting komt voor een post onvoorziene uitgaven vam f 1516.38, subsidie aan het Armbestuur van f 500 en opbrengst inkomstenbelas ting wordt geraamd op f 6500. De begrooting van het gasbedrijf sluit in ontvangst en uitgaaf op f75750. Die van het Algemeen Burger lijk Armbestuur op f7633, onvoorziene uitgaven f163. In verband met de samenstelling van den nieuwen Raad moeten de leden van de gascommissie weder worden benoemd. Benoemd worden de heeren W. Gutker en C. Nan- nes, beiden met 6 stemmen, 1 stem op den heer Mo lenaar en 1 blanco. B. en W. stellen voor, voor het Vervolgonderwijs de navolgende regeling te maken. Het onderwijs zal in de avonduren worden gegeven en wordt be schouwd als te zijn voortgezef Lager Onderwijs. Om dit onderwijs te geven moeten zich te Warmenhui zen minsiens 15 en te Schoorldam minstens 6 leer lingen aanmelden, daalt dit getal tijdens den cursus toi de helft dan wordt de cursus opgeheven, tenzij naar het oordeel van B. en W. bijzondere omstandig heden aanwezig zijn. De klas zal worden gesplitst naar de sekse indien zich meer dan 20 personen aanmel den. De meisjes zullen 'n half uur eerder beginnen en eindigen. Het aantal lesuren zal zijn 150, de leef tijdsgrens van toelating tot 18 jaar en zal de cursus aanvangen 1 November. Het schoolgeld zal worden geheven naar de bestaande regeling en de vergoe ding voor het geven van het onderwijs op f 1.50 per lesuur worden bepaald- In de toelichting wijst voorzitter er nog cp do.t het Rijk niet meer het vervolgonderwijs betaalt en uat het hierboven omschreven voorstel wordt ge'daan na overleg m'et de hoofden der scholen te hebben ge pleegd. Ook voor Krabbendam zouden B. en W. de subsidie van f 1.50 per lesuur willen geven, onder dezelfde voorwaarden, doch het aantal leerlingen voer een cursus op 8 willen bepalen. Voorzitter wijst er nog op dat de onderwijzers de vergoeding op f L75 zouden gesteld willen zien, doch B. en W. meenden f 1.50 te moeten voorstellen. Voor het hoofdschap zou dan nog een kleine vergoeding f15 a. f20 worden ge geven. Het doet den heer Slot genoegen dat B. en W. thans met dit voorstel komen, omdati hij meent dat wc niet buiten liet vervolgonderwijs kunnen. Spr. juicht die voorstellen ten zeerste toe en hoopt dat er voldoende leerlingen komen. Dat er nog _,een kwestie bestaat inzake de vergoeding aan de onderwijzers, spr. hoopt dat dit geen oorzaak zal zijn dat. de cur sus in gevaar loopt. Verder vraagt spr. of het wel noodig is dat wanneer het aantal leerlingen boven de 20 komt, "b.v. 22, de klas dan in tweeën ge splitst wordt. Voorzitter zegt,, dat de gemeente met dit onder wijs zich tamelijke offers moet getroosten, voor 1924 is f 1000 geraamd en spr. hoopt, dan ook, dat de on derwijzers een vergoeding van fl.50 zullen accep teeren. Spr. heeft geboord dat een deel der onder wijzers zich wil neerleggen bij een vergoeding van f 1.50. Voorts oordeelden! de onderwijzers splitsing van de klas noodig, wanneer er meer dan 20 leer lingen kwamen. Voor Warmenhuizen schijnen zich al 22 leerlingen te hebben aangemeld. De heer Gutker wijst op de mogelijkheid dat een cursus, die met 22 leerlingen begint, al spoedig wordt gevolgd door 19 leerlingen of minder. Dit ziet men in de praktijk dikwijls. De heer Swan zegt dat B. en W. naar omstan digheden kunnen handelen. We zijn baas in eigen huis. De heer Slot wijst er op dat daarmee dan rekening moet worden gehouden bij het aanstellen van een tweeden leerkracht. Spr. zou het ook niet goed vin den dat die 2e leerkracht direct weer werd bedankt, als het aantal leerlingen 19 werd. Voorzitter zegt, dat men practisch zal moeten handelen. De heer De Groot motiveert nog het voorstel van' B. en W. om de vergoeding op f 1.50 te stellen. Het Rijk gaf f 2, daar ging 16 cent standplaats aftrek af werd f 1.84. De onderwijzers vonden dan ook f 1.75 voldoende, doch B. en "VV. hebben rekening gehouden met de .10 pet. salarisvermindering en meenden, dat de onderwijzers zich voor de goede zaak een klein offertje moesten getroosten en zoo kwamen B. en W. tot fl.50. De heer Molenaar juicht de voorstellen toe, maar acht de kosten te hoog om te Schoorldam en Krab bendam het onderwijs te geven tot een minimum aantal van 3 leerlingen. Spr. wil niet verder gaan, clan het onderwijs te geven wanneer het aantal niet minder dan 5 bedraagt. Over het minimum-aantal leerlingen ontstaat weer een eindelooze discussie en tenslotte gaat de Raad met het idee-Molenaar mee. De heer Hof vraagt naar de verdeeling der les uren. Voorzitter leest het schema voor, waaruit blijkt, dat aan de jongens 120 uren les zal worden gegeven aan de meisjes 140 uren, waarvan 60 uren hand- werkonderwijs. De heer Hof merkt nog op, dat het aanvangsuur voor de jongens, half zeven, hem wat vroeg voor komt, omdat er jongens zijn, die tot 's avonds 6 uur werken. Voorzitter en de heer Slot oordeelen, dat in die en kel gevallen de werkgevers dan ook maar wat moeten meewerken. Tot onderwijzers aan den cursus worden aange wezen de heer G. A. Paardehaar en mej. Biesterbos. voor Warmenhuizen en de heer H. E. Dijken en mej. Jonkers voor Schoorldam. Voorzitter brengt hierop in bespreking het toren uurwerk van den gemeente-toren, dat kapot is. Door den heer Micnis is een onderhoek ingesteld Het herstellen zou tamelijk wat kosten, hoeveel was niet te zeggen, maar voor f 200 zou het zeer zeker hersteld wezen. Toch is het een buitengewoon oud uurwerk en het is niet te zeggen, dat na deze her stelling het uurwerk in een fatsoenlijken staat ver keert. Het uurwerk is feitelijk af. Aan de firma Eijsbouts te Asten is dan ook prijsopgave van een nieuw uurwerk gevraagd. Deze firma heeft bet oude uurwerk onderzocht, deelt mee dat het meer dan 200 iaar oud is en meent, dat na heistelling het uur werk niet meer voor moderne tijdmeting kan door gaan. De firma wijst er o.m. op, dat het oude uur werk dagelijks moet worden opgewonden, waarmee telkens 20 minuten gemoeid gaan. Zij biedt een groot S-daags uurwerk aan, dat met inbegrip van daarstellen f 1100 kost, voorts een nieuwe lui-in- stallatie voor f325, en 2 nieuwe wijzerplaten voor f 160. B. en W. adviseeren een hieuw uurwerk aan te koopen., de kosten uit de gewone middelen te bestrijden en des ondanks behoeft voor 1924 de post hoofdelijke omslag niet hooger te worden dan f6500. De lieer Molenaar wijst ook op de vele herstel lingskosten van de# oude klok en kan er mee ac- coord gaan, een nieuw uurwerk aan te_ schaffen. Spr. acht dat voordeeliger dan steeds die reparar tiekosten. De heer Slot komt tot dezelfde conclusie en becijfert dat bij een aflossing van 1 pet. de rente en aflossing zouden komen op f 88, een gunstig cijfer vergeleken bij de herstelkosten, die nu worden genoemd. De heer De Groot wijst er op, dat voor het opwinden van de klok thans f 100 wordt betaald. Wanneer dat opwinden nu éénmaal inde week ge beurt en 10 minuten vergt, zouden die kosten op f 50 teruggebracht kunnen worden. Misschien word t ons ook wel een kleine vergoeding door het Kerk bestuur toegezegd. De heer Slot merkt op, dat het aanstonds nog een zeer voordeelig zaakje voor de gemeen te wordt. Voorzitter zal, gehoord de besprekingen, in over leg treden met de firma Eijsbouts, maar merkt op, dat het uurwerk niet voor Februari a.s. ge plaatst kan worden. Bij de rondvraag vestigt de heer Gutker de aan dacht op de steenhoopen aan de Noord, die daar al 6 weken liggen. Voorzitter zegt, dat ze verwerkt moeten worden en .hij er Westra al eens over heeft aangesproken. Spr. zal hem er nog eens op wijzen. Hiernea sluiting. N

Schager Courant | 1923 | | pagina 13