AlltltEl Bitlis- De Britisli imperial Conference. Dinsdag 16 October 1923, 66ste Jaargang. No. 7316. Reclames. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ^flfnPVPVS NV l/h TRAPtëÜAM 8 fjH SfhfllflPn PrtJ8 por 3 maandon n.8B. Losse nummers 0 cent. ADVERTRN- dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Adver- lybiCIül tttl IHHIs U bü TIöN van 1 tot 6 regels f 1.10, iedoro regel moor 20 cent (bowijano. tentlön nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekond. No. II. De Engelsche gezant ter Ambassadeurs conferen tie kreeg order voor de boete van vijftig milloeni li- 1 re te stemmen. De Engelsche verantwoordelijke personen, Baldwin I en Cuizon, waren op reis die in Dowiing Strwt te Londen aan de touwtjes, trokken, meenden blijk- De conferentie is in vollen gang, nu ook de heerbaar Italië niet getard mocht worden door En- Bruce, de premier van Australië, te Londen ia aan-1 g^ja^ gekomen. De publieke meening injtaliö was die dagen zeer Toen de heer Baldwin, de eerste minister van anti-Engelsch. het Britsche wereldrijk, zijne openingsrede hield, Het is merkwaardig hoe uiterst gevoelig Enge- was de heer Bruce nog onderweg. land tegenwoordig is wanneer er quaestie ie van Aanwezig waren de premiers Mackenzte-King van antipathie. Canada, Massey van New Zeeland, Smuta van Zuid-Men herkent Engeland van voorheen niet Afrika, Warren van NewnFoundland en Cosgravel Het merkwaardige is, dat juist de Die Hards, deze van Ierland waren bij de openingsplechtigheid, evenals Viscount Peel en de Maharaja van Al war voor Britsch-Indië. De rede van Baildwin was eene teleurstelling. Men uiterst conservatieven, deze Jingo's, zoo overgevoe lig zijn wanneer Frankrijk of Italië een 'boos gezicht trekken. De Jingo's herkent men dan niet meer. Men staat had wat meer verwacht dan phrasen, maar Mr. Bal- soms verstomd wanneer men de cosnervatieve Mor- dwin was blijkbaar nog niet bekomen van de con- ning Post leest ferentie met monsieur Raymond Poincaré, de pre mier van de Entente mogendheid. De buitenlandscbe politiek zou door den minis ter van Buitenlandsche Zaken, door den nobelen Marquls Curzon of Kedlestone in eene volgende vergadering behandeld worden. Lord Curzon heeft gesproken. Lord Curzon is een Die maakt van de Britsche heeren een schoot hondje voor Poincaré en Mussolini De Engelschen hebben om Mussolini en zijn 45 millioen Italianen weer pro-Engelsch te krijgen, zelfs bedacht dat Italiö ook in de Tangerquaestie een woordje mee moet spreken. Die Tangerquaestie is nog lang niet aan een ein- uitmuntend spreke^ ik herinner mij nog levendig de. De heeren gaan nu een beetje uitblazen en kon den grooten indruk, welke zijne eloquentie eennen dat gerust doen, omdat ze nu ©lk precies weten paar jaar gpleden ter gelegenheid van de groote wat de ander niet wil, terwijl ze als ze terug komen vergadering der Primuse League op mij maakte. Italië öok aan tafel zullen vinden. Ook thans schijnen de premiers en andere heeren Natuurlijk is het een feit, dat Italië hij Tanger slechts een roep te hebben over het oratorisch ta-een groot belang heeft, omdat het de quaestio der lent van den minister van Buitenlandsche Zaken Middellandsche Zee raakt. van Groot-Britannië. De Middellandsche Zee heeft een zoo groote be- Maar van het gesprokene heeft de buitenwereld teekenis in de wereld, dat -ik gerust herhalen mag, slechts een klein exposé mogen vernemen dat de conferentie er zich in het bijzonder mee zal De rest is taboe! Wellicht terecht. Waarom zou bezig houden, de buitenlandsche pers zich nu al weer mogen wer- Canada en New-Foundland nu even uitgescha- pen op het aas: De meening van Lord Curzon over keld, hebben alle andere dominions en koloniën het de buitenlandsche politiek van Engeland? grootste belang bij een neutrale Middellandsche Uit hetgeen hekend gemaakt is heeft echter de Zee, omdat het een hoofdverkeersweg van de aller- Fransche pers reeds hare gevolgtrekkingen opge- grootste beteekends is. maakt en wel deze, dat Lord Curzon niet bepaald Dank zij het Suez-kanaal. vleiend omtrent de Fransche politiek gesproken Ik kan niet nalaten hier even in herinnering te heeft. Lord Curzon heeft in zijn exposé de treurige brengen dat dezer dagen juist in Frankrijk overie- houding van Frankrijk in de Turksche quaestie ge- den is Charles de Lesseps, zoon van den grooten schilderd. Ferdinand de Lesseps, den ontwerper en uitvoerder Hij heeft er op gewezen hoe Frankrijk achter den van het Suezkanaal. rug van Engeland om, door middel van monsieur Charles de Lesseps heeft bij de debacle van het Franklin Bouillon, met de Turken heeft onderh&n- Panamakanaal-ontwerp van zijn vader de schuld deld, met de bedoeling van de Turken concessies te op zich genomen, ten einde de eer van zijn vader krijgen, waardoor de Franschen een industrieel en te redden. commercieel voordeel op de Engelschen zouden be-i e Panama-debacle is een droeve, uiterst droeve halen. Dladzbcte m de historie van de familie de Les. Laat ik er echter meteen op -wijzen, dat Enge- s> uo-h het kan naai mijn meening zelfs niet land's politiek in het naburige Oosten ook aller- in geringe mate uitwisschen de grootheid van her minst gelukkig is geweest. dmand en riiu zoon Charles de Lesseps, die door Het vredesverdrag met Turkije is te Sévrès geslo- graven van het Suezkanaal een zegenbrengen- 4en en is altijd een porselein verdrag geweest, dat don arbeid verricht hebben van ondoorgrondelijke ook als krakporselein gebroken is. De Engelsche politiek heeft evengoed als de Fransche schuld aan dat breken. Ten eerste deugde biet verdrag niet, ten tweede hebben Frankrijk en Engeland blunder op blunder gemaakt. Het steunen der Grieken in hnn Aziatisch avon tuur is door de Engelschen onmogelijk goed te pra ten, evenmin als de zending -van Franklin Bouillon door de Franschen. Het gevolg is, dat dé Trurk weer in Europa zit), als of het geen oorlog gevoerd en verloren had. Do Turk heeft nu tevens weer een machtpositie aan de Middellandsche Zee en de be teekenis daar van moet men allerminst onderschatten. Het zou mij niet verwonderen, wanneer de Mid dellandsche Zee niet de kern zal moeten vormen van de Britsche politiek, zooals die door de Impe rial Conferentie zal worden vastgelegd. Want dat er eene Imperiale buitenlandsche poli tiek vastgelegd moeten worden door de British ïm- beteekems. Dygo/ijks profiteert de geheele wereld van dien verkeersweg. Zoo sterk zelfs, dat ik eigenlijk niet had moeten zeggen, dat ik Canada en New Found- land evei. uitschakelde, want ook deze landen pro fiteeren van de mogelijkheid om hun goederen door het Suezkanaal te stuwen en te betrekken. Maar zonder een neutrale Middellandsche Zee is het Suezkanaal een onding. De Middellandsche Zee moet door iedereen vrij bevaren kunnen worden en men kan dan ook ge rust aannemen, dat de Premiers hun oog op do neutraliteit dor Middellandsche Zee gevestigd heb ben. Het zal naar mijne meening de basis moeten vor men voor een schema van Britsche Imperiale Bui tenlandsche politiek. Daaromheen doen zich dan vanzelf de quaesties der verhoudingen met Italië en Frankrijk voor. Er is .op het oogenblik geen Britsche Buitenland sche politiek. Er is geen vaste lijn, het is zuivere opportuni- teitapolitiek, een hoogstgevaarlijke manier van doen perial Conferentie is zeker. I Dat is ook duidelijk gebleken uit de redevoeringenvoor een wereldrijk als Engeland, door. de heeren Maokenzie-King, Smuts en MasseyDe conferentie zal moeten uitmaken, welke bui gehouden in antwoord op de openingsrede van Mr. i tenlandsche politiek door alle confereerenden ge- Baldwin. I steund zou kunnen worden. Vooral de heer Smuts heeft belangrijke dingen Gesteund tot in den dood, mag men wel zeggen gezegd, heeft den nadruk gelegd op de noodzake- Want indien de politiek eenmaal vasts.a ;t. zul en lijkheid dat de verschillende deelen van bet Brit- er zich wellicht conflicten voordoen, die slechts sche wereldrijk zullen zoeken naar datgene wat door macht van leger en vloot uit den weg ge- hen kan vereenigen, de verschillende deelen steeds ruimd kunnen worden. 'nauwer samensmeden. I Indien de conferentie bijvoorbeeld mocht uitina- De heer Smuts is zeer populair in Engeland, zijnken dat Frankrijk de Ruhr moet ontruimen en meening wordt op hoogen prijs gesteld. Trouwens Frankrijk weigert, dan moeten alle Dominions de heer Smuts is een echte heldere kerel, die din- j met mannetjes en munitie achter Downing Street gen zegt zoo raak; dat een der meest bekende Jour- staan. nalieten van Engeland, de heer Garven van hem Ik ben altijd van meening, dat het zoover zal zegt, dat ieder Engelschman Smuts dolgraag als komen, ik vermoed dat de Engelsche luchtvloot minister van Buitenlandsche Zaken van Groot-Bri- spoediger gereed zal zijn dan men mocht vernioe- tannië zou zien Kan men grooter compliment aan den en dan zullen er spijkers met koppen geslagen den Bóeren-generaal Jannle Smuts maken.: I worden. Ik hoor u al neggen: Hadden wij ta Holland maai' De Conferentie zal met alleen de politiek tegen- noota Smutal over dtahe en Frankrijk, doch eveneens tegenover De Imperiale eenheid kan natuurlijk op allmlel DmtBehland en RusUpd moeten bepalen «»n bevorderd worden, door handel en vrker in -ïl rijn zaken met derden normaal behandelen wil. Engeland zal van den winter twee millioen werkloozen hebben, met alle ellende daaraan ver bonden. De economisohe< misère voor een land als Enge land met 55 millioen inwoners, indien daarvan 2 millioen werkloos rondloopon, onderhouden door de 53 millioen anderen, zonderdaarvoor iets hij te dragen ton bohoeve der gemeenschap is natuurlijk wijzen de Empire zei aan te moedigen), door preiorentieele rechten enz., door de emigratie naar en de ontgin ning van die dominions gemakkelijk te maken door Staatssteun- Door stoomvaart-, vlieg-, post- en telegraafverkeer te verbeteren. Maar een essentieel punt is de toui t e n 1 &n d- sche politiek. u W11 WUUÜV, Wanneer men het daarover in de conferentie niet te berekenen. ÜfSï«^2* a*?,n kèt nuffctig effect der bij-Daarom zal de politiek van de conferentie ook nihil zijn en dat zou de toekomstige on- gericht zijn naar een uitbreiding van handel en dergang van het Britsche wereldrijk beteekenon. industrie en dat beteekent toenadering met Duitsch Zullen do dominions Engeland steunen in een eQ Rusland. pro-Europa-politiek, of zullen zij de Amerikaansche Ik begin bijna te gelooven dat Engeland niet leuze volgen en Europa ln haar eigen sop laten buiten Duitschers in net eigen land kan bestaan, gaarkoken? De Duitscher is vlijtig en ondernemend en heeft Neen, zegt Smuts, wij moeten Europa helpen, het in Engeland steeds ver gebracht. De Duitscher Europa is ziek. maar het kan weer gezond worden. is dikwijls de makelaar geweest tusschen Engeland Wat een genot van een man als Smuts zulk een en Rusland, optimistische meening te vernomen. Dat de Duitscher ondernemend is, bleek mij de- Hoe ziek Europa is bleek bij hot Italdaansch Griek- zer dagen, sche incident. Ik ontving een brief van een Duitscher, met wien De Volkerenbond leed een echec, macht ging bo- Ik jaren geleden op school had gegaan. TT:j schmpf ven recht. mij, dat zijn zoon in Londen was on vroeg m'j, of ik zijn zoon niet wat kon voorthelpen. De jongen was een jaar in Amsterdam op kan toor geweest. Ik noem hét toch flink van vader en zoon om te besluiten dat de jonge Duitscher van 22 iaar naar Londen gaat om te probeeren er wat te leeren en als het kan, wat te verdienen. Het dwing mij respect ai. Ik kan niets anders zeg gen dan dat dit bewijst hoe buitengewoon energiek en krachtig de Duitschers zijn. Zij gaan niet bij de pakken neerzitten, maar probeeren weer vooruit te komen, gaan naar Engeland alsof er niets is gebeurd. Arme Poincaré 1 Wat geven groote woorden togen zulk oen volk. Laat de Franschen eerst eens wat moer reizen, eens wat breeder worden in hun begrippen, dan krijgt ge kans de Duitschers op den duur buiten uwe grenzen te houden. Onsympathiek is d$ Duitscher, doch wat waar is moet erkend worden en dan staat vast, dat geen een volk tegen hen op kan, wanneer het op ener giek werken aankomst. Men kan de Duitschers niet allemaal doodslaan, dus moeten wij rekening met hen houden. Laten wij dat doen. door vlijtig en energiek te zijn en ons niet door hen te laten overvleugelen of verdringen. Dat roep ik den Hollanders toe. De Engelschen, die moeten het zelf maar klaar spelen. De British Imperial Conference zal zeker nog een maand of anderhalf duren. %Wat het resultaat zal wezen, is niet te overzien. Van de houding van Mr. Bruoe, den Australi- schen Premier, ten opzichte der brandende quaest- tie, weet men nog niet veel af. Er zijn belangrijke politieke en eoonomisohe quaesties aan de orde. Feitelijk weet iedere Premier dat, indien hij niet met hart en ziel de goede zaak steunt, de Confe rentie een mislukking wordt. Het vertrouwen van het Engelsche volk in het gezond verstand der Premiers, is bijzonder groot. De Premiers worden zoowel door den Koning als door Ministers, hoogwaardigheidsbekleeders en ver- eenigingen onthaald en gehuldigd. Zij hebben reeds eerste steenen gelegd op de groote British Empire Exhibition. De Prihce of Wales is weer naar huis onderweg en zal zich ook wel niet onbetuigd laten. Zoodat er contact genoeg zal zijn. Moge dat contact ten goede werken en er eene vaste lijn van Britsche Imperiale politiek vastge legd worden. De mentaliteit der Premiers is vredelievend, dus de lijn zal wel een lijn des Vredes worden. Helaas, naar ik vrees met de stok achter de deur. Aan vrede en arbitrage, aan den Volkerenbond, senijnt men nog niet toe te zijn. Toch zal indien een .vredespolitiek, een politiek van onderlinge verdraagzaamheid door de Premiers van het Briteche Wereldrijk wordt vastgelegd, een stap in de goede richting gedaan zijn. Want door .verdraagzaamheid alleen kan de we reld weer in gelukkiger banen geleid worden. "Moge de Premiers van Verre Gewesten door hun zin voor verdraagzaamheid bijdragen tot den waar- aehtigen wederopbouw van Europa, van net on gein kldgeEuropa, dat bloedt uit vele wonden. Wanneer zij dat bereiken, dan zal ieder die het wel meent met de menaohheid de namen der 'Pre miers met dankbaarheid uitspreken en den dag zegenen dat deze British Imperial Conference ge opend werd. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Fos- teria Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes hel pen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing j, aer gal te regelen. Zij werken zeer zaoht en hebben goen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. ST. MAARTEN. 1 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de Burgemeester dezer gemeente als secretaris in func- Door den wind werd deze voortgebracht en daar deze ST. MAARTEN. Zaterdag stond de broodauto van den heer C. Jon gens, onbeheerd op den hoogen Westfrieschenzeedijk Door den wind werd deze voorgebracht en daar deze niet uit haar werk was gezet, ging het met een vaar tje bij den hoogen dijk neer de plomp in. Nadat het vehikel met paard en mannenkracht op het droge was gebracht, bleken de broodjes droog, doch de ma chine weigerde en moest de auto op sleeptouw naar Schagen worden vervoerd. GROENVELD. Alhier is mond- en klauwzeer geconstateerd bij 'een pas aangekochte koe van den heer K. Fans, al hier. BURGERBRUG. In de vergadering der vereend ging Straatverlich tiDg werd besloten, nu vanwege het G.E.B. het dorp zal verlicht worden, met October de contributiën nog te innen over 't laatste kwartaal van 1923 en van de leden die eenmaal per Jaar betaalden, het geheele jaarbedrag. Deze gelden zullen benooodigd zijn voor bet onderhoud der lantaren tot den tijd, dat het G.E.B. die voor hare rekening neemt Do verkoop van het gebruikte materiaal bracht ruim f2 op. De commissie werd nog niet ontbonden, voornamelijk omdat deze graag met het G.E.B. wilde bespreken, waar de lantaarn het geschiktst kan geplaatst wor den. VERKIEZING. De heer P. Raap in de Schagerwaard is gekozen tot Hoofdingeland van het Ambacht van Westfbies land, genaamd Geestmerambacht. BENOEMING. Tot secretaris-penningmeester van den Schager waard of Witsmeer is in de vergadering van 13 October verkazen de heer T. Dam te Dirkshorn. CVVFP AL MONDw EN KLAUWZEER, Behalve een geval te Terdi^k. Nieuwe Ni^dori en drie nieuwe gevallen te Schagen is de tourbliar uitgebroken op Groenveld, St. Maartensbrug, Dirkshorn en Oudkarspel. ST. PANCRAS. Ook alhier werd een simultaan-damaeance gegeven door den heer W. Verkroost van hier. Gespeeld werd aan 30 borden, waarvan gewonnen werden 24, 3 re mise en 3 verloren. Als winners dezer 'laatste 3 par tijen waren de Ah. A Volkers,N, de Ruiter én 1. Keizer. Op dienzelfden avond speelde de heer Tj. Koele- meij, voorzitter van D.O:S. alhier, 4 partijen schaak,* waarvan hij 2 worr en 2 verloor. AMBTENAREN ALS GRASPACHTERS. Op het eiland Marken bezit de gemeente een complex landerijen, welke jaarlijks publiek worden verpacht. De huurders rijn dan de Boeren en hooi- vaardera van het eiland. Om nu te voork9men, dat de geregelde pachters een te lagen prijs zouden besteden wera ook door het gemeentebestuur en de ambtenaren geboden op de peroeelen. En het gevolg was, dat ae burgemeester, de wet houders, ae veldwachter en de secretarie-ambtenaar dit jaar tezamen pachters werden van eenige per oeelen hooiland. Nu de hooiprijs zeer laag is, zou dat een onvoor- deelig zaakje worden. Aan pacht betaalden de ge noemde pachters ongeveer f 1100 en daar kwam bij f100 voor maaien en f100 voor hooien, dat is ongeveer f1300 in totaal Van het gepachte land is afgekomen een hoeveel heid van ongeveer 30.000 Kg. hooi. Daar er dit jaar overal veel hooi is, kon men geen bevredigen den prijs maken, zoodat het hooi nog niet verkocht is. Thans heeft die hoeveelheid hooi een waarde van ten hoogste f 600, hetgeen een verlies van i'700 zou beteekenen. Doch de vijf gelegenhoidspachters hebben hun hooi aan een groote klamp doen zetten, met de bedoeling te trachten het volgend jaar een hooge ren prijs te maken. - OUDESLUIS. J.1. Zaterdagavond hield de sociëteit „Burger kring" in lokaal Sluis een gewone vergadering. De opkomst was, zeker door het slechte weer, niet groot. Na opening en voorlering der notulen deed de penningmeester rekening en verantwoording. Hier uit bleek dat er een nadeelig saldo was van f3.48. Niet beet! Hierna bracht de voorzitter het voorstel van het bestuur naar voren, om n.1. één buitengewone ver- dering inplaats van twee te honden, gedurende den winter, en wel omdat de tweede vaak niet best bezocht is. De vergadering was echter van meening, dat men dan toch een tweede gewone vergadering moet houden, om de mogelijkheid van een tweede buitengewone vergadering te bespreken. Verder wordt besloten^ de eerste buitengewone vergadering te houden 24 Nov. a.s. en door eigen krachten aan genaam te maken. Hierna sluiting. GEWAARSCHUWD. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhar ge geeft dringend in overweging om, alvorens in rela tie te treden met de commanditaire vennootschap Winkelexploitatie Axa, Nieuwe Uitleg 17 to 's Gra ven hage, inlichtingen in te winnen bij de af deeling centrale recherche, Alexandrplein, Den Haag. In verband met deze waarschuwing wordt medege deeld, dat het hier betreft zekeren L., die in hot begin van dit Jaar te Amsterdam exploiteerde de Amsterdam-Nederland In en Export Maatschappij (A.N.I.E.M.), Mededirecteur van deze maatschappij was een zekere P. De directeuren riepen per adver tentie in de bladen sollicitanten op naar de betrek king van filiaalhouder. Er werd echter geld geëischt voor borgstelling. Dit geld werd door do heeren opgemaakt en de sollicitanten hoorden van de zaak niets meer De hoofdcommissaris te Amsterdam heeft dan ook in Januari Jl. gewaarschuwd tegen dezen H. A. V. L. en zijn „maatschappij", met het gevolg dat L. zich In Den Haag vestigde en thans met nog iemand exploiteert de commanditaire vennootschap Axa aan den Nieuwen Uitleg. Wederom worden nu in de bla den sollicitanten opgeroepen, thans mt de mededee- ling: geen borgstorting. Dit laatste om vertrouwen te wekken. Als men solliciteert, ontvangt men een brief waarin staat, dat de maatschappij tot het ex- nloiteeren van verscheidene winkels veel bedrijfs kapitaal noodig heeft, Voor reflectanten wordt dan ook de eisch gesteld, dat. zij obligatiehouders zijn. Tegen toezending van f 10.20 of veelvouden daar van ontvangt men evenveel obligaties, die deelne men aan een trekking, correspondeerend op die van de staatsloterij. Een extra-trekking zoo heet het wordt gehouden voor reflectanten, waarbij door het lot wordt aangewezen wie filiaalhouder zal zijn! LAGER ONDERWIJS. Met ingang van 1 Jan. 1924 is aan C. van Buysen op zijn verzoek eerVol ontslag verleend als inspec teur, van het lager onderwijs in de inspectie Alk maar. DIRKSHORN. Vrijdagavond hield ten huize van den heer D. Bruin ae commissie voor het Jubileurrtfeest van Dirkshom, Stroet en Groenveld, haar laatste ver gadering. Bij ontstentenis -van den penningmeester der oommissie, den heer L. v. d. Oord, deed do voorzitter, de heer R. v. d. Laan, rekening, welke sloot niet een batig saldo. Een heuglijk feit, waar op menige commissie in den omtrek jaloersoh zal wezen. Men is daardoor in staat aan. het fanfarecorps een muziekstuk en aan den voetbalclub een bal aan to bieden, als blyk van waardeering voor bewezen diensten. Van verschillende zijden word betreurd de* af wezigheid van onzen ijverigen penningmeester, welke stellig door het ongunstige weder, in verband met den slechten toestand van den weg, was ver hinderd. De heer Bruin ontving den dank der commissie voor het bereidwillig beschikbaar stellïen van ertn onbeperkt aantal stoelen voor tent en feestterrein. voorts werden woorden van dank uitgesproken aan allen, die hebben meegewerkt aan het welsla gen van het feest, in ernsticen zoowel als in luimi- gen trant en werd gewezen op de mogelijkheid van verbroedering d"r verschillende partjion door dör- gelyke feesten, tot groot voordeel van de maat-

Schager Courant | 1923 | | pagina 1