t ÜURGENST EUNSTE PLANTENBOTER „WAT 14 BEZUINIGING7 6R00TSTEN VERBRUIKER lWvGULDEN Woensdag 24 Oclober 1923. 66s!f Jaargang. No. 7321. IWUUE BLAU. Raad Callantsoog. Gemengd Nieuws. Vergadering van deix Raad op Dinsdag 23 Octo- ber 1^23, '8 morgens half tien. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter do heer J. Koster, burgemeester tevens secretaris. Na opening volgt vaststelling der notulen, na een enkele opmerking van den beer Van der Plaa Meegedeeld wordt, dat B. en W, de binnenleidin gen van het electrisch net, met meters en klokken willen verzekeren tegen brandgevaar». De kosten be dragen» f 1.50 per f 1000 en de totale verzekering zftl de som van f 11000 betreffen.- Het verlies dat ont staan is door den. brand' bij de Wed. Baken, doordat de binnenleiding reeds was aangebracht, zal door de Maatschappij „Heemaf' worden gedragen. In de vergadering, van B. en W. is tot loco-burge meester aangewezen de heer Kruisveld, die deze be noeming heeft aangenomen. Van de gemeente Barsingerhorn is ingekomen de begrooting van den gemeenschappelijken keurings dienst, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f8350. Van, hot Ministerie van Waterstaat is het bericht ingekomen, in verband met een schrijven van het gemeentebestuur en een adres van de burgerij, dat opheffing van het hulppostkantoor Callantsoog) fvoor- loopig niet zal plaats hebben. Voorzitter vindt het een verblijdend bericht, dat we de poaterij, hier hou den en ze in kwaliteit niet achteruit gaat. De heer Koogier is /voorzitter vriendelijk dank baar dat deze het zoover heeft weten te krijgen. Voorzitter dankt den heer Kooger, voor, deze op- rEterking. Bericht is ingekomen dat d» uitkeertng aan de ge- méente als bijdrage van het Rijk in de kosten van huishouden der gemeente zal bedragen f 1635.03, waarvan f 830 is uitgekeerd en het overige als 3e en 4e termijn beschikDaar zal worden gesteld. Van God. Staten is de kennisgeving: ingekomen dat geen nooduitkeering aan de gemeenten zal plaats hebbeD. Goedkeuring, is ontvangen op een 3e suppletoire begrooting ad f12000, öp het besluit tot betaling uit den posl onvoorziene uitgaven, op het besluit tot het aangaan van. een kasgeldleening ad f 5000 en op het besluit tot verhaal van 8K op de pensioonbijdrar j gen. Blijkens proces-verbaal van kasopname op 29 Sep tember moest in kas zijn en was f 48.268.18. Al dezestukken worden voor kennisgeving aan- genomen. Van de afdeeling. Callantsoog van den, Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zui- \elbedrijf, is het verzoek ingekomen om voor de le den, die zonder werk en uitgetrokken zijn, en voor wie geen productief werk moer is, een steunregeling in te stollen. B. en W. zegt voorzitter, moeten den Raad noode adviseereu op dit verzoek niet in te gaan, omdat elke meerdere bijdrage de finantieele draagkracht der ge meente te boven gaat. De heer Kooger zegt dat we wel weten dat het voor de gemeente een bezwarend iets is, en niemand zal 't hopen dat het zoover komt dat een steunre geling iuoodig is, maar als het zoover mocht komen, wat moet er dan gebeuren? Een mensch in armoe de is een verschrikkelijk ieta We moeten zeker ons best doèn te zorgen, dat het geld voor een steun regeling. niet gebruikt wordt, maar wanneer het noo dig was, zou het goed wezen-dat de steunregeling er was, dan was er iets om de menschen te helpen. I)e heer Mooij zou wel willen weten hoe die Raad er over denkt als er geen steunregeling is, wanneer de menschen uitgetrokken zijn en er is geen produc tief werk. Als er dan. geen steunregeling is, hebben do menschen heelemaal niets. Spr. wijst op den toe stand van-de laatste twee jaren, al .was er toen ten minste nog iets. Het is niet te wenschen dat een steunregeling noodig is en we hopen dat met het oog op den Duinweg tijdelijk een gedeelte van dèn men schen aan het werk blijft. Maar een heelo categorie zal toch half of eind December zonder werk zijn, en met zoo'n uitkeering van 6 weken van een organi satie kan men zoo goed als niets uitvoeren. En als er dan geen productief werk is, wat dan? Voorzitter: Kunnen de heeren Kooger en Mooij mis schien aangeven de bron waaruit de gelden voor een steunregeling moeten komen? Do heer Kooger: Waar wordt aUea van betaald, daarvan moet dit ook betaald worden. Voorzitter: Als het kan! De heer Kooger: Kan het andere dan wel? Voorzitter zegt, dat het den heeren ook wel bekend is dat we met. de grootst mogelijke zuinigheid het beheer zullen moeten voeren en dat de opbrengst van de plaatselijke belasting var beneden onze raming blijft Op onze reeds lage schatting heeft de inspec- 1 tour der belasting reeds gaattecfewd ze nog een 'vijfde lager meest en er zal al een mirakel moeten gebeuren als we financieel rond weten te komen. De gemeente heeft voor een dusdanige regeling een te kleine draagkracht Hoe sympathiek het voorstel ook genoemd kan worden, B. en W. zien niet de moge lijkheid om het te betalen. Spr. wijst er verder op dat de vorige twee jaar alles is gedaan om te trach- ten de armoede te ondervangen en dat is vrijwel ge- 1 lukt. Want al was er geen weelde in de gezinnen, voor diepe of heel moeilijke gevallen hebben we ze behoed. Laat dus ook nu de partij vertrouwen in B en W. stellen ,wij zullen zooveel mogelijk trachten de ellende die waarschijnlijk dezen- winter voorde deur staat te keeren, maar B. en W. moeten aanne men van het verzoek ontraden. De heer Baken zogt dat er toch zeker op.de be grooting een bedrag uitgetrokken la voor de werk loosheid. Voorzitter: Zeker, en ook de polder heeft een be dragje uitgetrokken. Spr. is ook bezig langs andere wegen te zoeken de menschen aan het werk te hou den. De heer Mooij wil Wel vertrouwen stellen ln B. en W., maar wijst er op hoe de laatste 2, 3 Jaren er getobd is om productief werk te vinden en dan zijn de menschen met een steunregeling bete» af. Voorzitter: Ja, dan behoeven ze geen werk te zoe ken. De heer Mooij: Daar gaat het niet om. Men hoeft niet te denken dat de menschen liever f 8.— van een steunregeling hebben dan dat ze f 16.met werken kunnen verdienen. Het is geen arbeidsschuwheid, maar vele malen weten dléumenschen geen uitweg en daarvoor is daai de steunregeling. De heer Kooger zegt, dat er geen enkel oogenblik door de bonden aan gedacht wordt bang te rijn dat B. en W. hun best niet zullen doen, maar wij houden ons er van overtuigd, dat er een tijd kan komen dat er geen werk is. Dat zal bijv. niet dit jaar, maar vergend jaar zoo wezen, qn de menschen met hun huisgezinnen moeten dan toch evengoed eten. De, heer Kruisveld erkent dat, en B. en W. kunnen hier ook wel beloven, maar als er nu maar niet betaald kan worden door de gemeente. De heer Mooij: Als er armoede heensdht lijdt de heéle gemeenschap daaronder. Voorzitter: Juist Neem aean dat er werkelijk armoe de komt, dan geldt niet alleen de vraag, hoe red ik de arbeiders, maar dan zijn er meer. Dan komt de vraag hoe help ik allen, ook die kleine prut- sertjes, ambachtslieden, boertjes, enz. Vorig jaar is er f3000 verwerkt en de heeren weten met wat een pover gevolg; het was een soort levensverlenging. Als wc nu tot een steunregeling besloten en we weten hoe beroerd weinig met f3000 gedsan wordt, waar zouden- we dan die f 3000 vandaan moeten halen, ter wijl naar schatting de inkomstenbelasting f9000 op brengt en daaruit alles betaald moet worden. Aan vaardt daarom de belofte dat B. en W. zullen trach ten minstens evenveel te doen dan vorige jaren. De heer Mooij hoopt dat B. en W. aan deze be lofte voldoen. We krijgen meer winters achter dezen, als we tenminste blijven leven en we kunnen dus de belofte afwachten. Het voorstel van B. en W. om niet óp het verzoek in te gaan, wordt zonder stemming aangenomen. Een vorig maal genomen besluit om een subsidie aan het Armbestuur te betalen uit den post onvoor ziene uitgaven, wordt ingetrokken en thans wordt be sloten deze subsidie te vinden door of- en overschrij ving. Vastgesteld wordt een wijziging in de verordening op den keuringsdienst van vee en vloesch, reeds eer der in ons blad vermeld. Ook de verordening op de heffing van keurloon en op de invordering ervan worden goedgekeurd. Volgt behandeling, van de begrooting over 1924. In het rapport worden de volgende opmerkingen gemaakt: Bij den post presentiegelden wordt ge vraagd 's avonds te vergaderen, opdat die leden zoo min mogelijk van hun inkomsten behoeven te der ven. Er wordt geen bezwaar gemaakt tegen de subsidie aan de muziek ver., maar wenschelijk wordt gevonden voortaan een overzicht der finantiön der te steunen instellingen te hebben en enkele deden vonden het niet noodig dat de muziekvereendging voor deze sub sidie verplicht wordt 2 concerten te geven. Verder wordt voorgesteld den post volksfeesten met f 19 te verhoogen. B. en W. hebben geen bezwaar dezen laatsten post te verhoogen en aldus geschiedt. Wat de kwestie der presentiegelden betreft, voor zitter heeft geen 'bezwaar, om 's avonds te vergade ren, doch de beide wethouders wel. De ber Kruisveld wijst er op, dat de wethouders veraf wonen en daarom vinden zij het bezwaarlijk. Het presentiegeld bedraagt bovendien f 3 en voor dat oedrag kan er best 's morgens worden vergaderd. Toen de heer Vos wethouder was, werden de wet houdersvergaderingen ook wel 's avonds gehouden, maar des winters valt het tegen. Het is niet altijd te stellen op een dag dat het mooi weer is. De heer Kooger wijst, er op dat het presentiegeld van f3 feitelijk niets is. Als men den tijd rekent1 dien men voor het raadslidmaatschap opoffert, en men rekent het uit, dan zal men op een cent of 5, 6 per uur komen. Dit argument kan dus gerust achterwege gelaten worden. Het gaat er om om het elkaar gemakkelijk te maken en dan zou, naar spr.'s meening, als het zoo eens kwam, avonds wel ver gaderd1 kunnen worden. De heer Sleutel wijst ook op het bezwaar bij do (groote afstanden voor sommige leden en door het 'vastgestelde presentiegeld bestaat er geen loonder ving. Het is geen gekheid om 's avonds te vergade ren, bijv. bij zulk weer als vandaag. Spr. durft ten minste wel zeggen, dat hij er in dat geval niet voor in zou staan altijd te zullen komen. Spr. meent dat de heer Kooger wel wat te ver gaat docr te zeggen, dat de vergoeding op 5 a 6 et per uur komt Spr. jacht het presentiegeld voor loonderving voldoende. wanneer er voor den middag wordt vergodend, meer 1 wordt er niet verdiend ook. Spr. is er niet zoo tegen, ora bijv. in den drukken tijd in den zomer eens '9 avonds te vergaderen, maar in den winter is het ondoenlijk. De heer Mooij wijst er op, dat hij soms in Nieu we Niedorp of ergens andera achter Schagen werkt en dan kan hij 's middags dus niet meer naar zijn werk. Spr. heeft nu tweemaal vergaderd, maar dat heeft hem f2.40 gekost Spr. zou het willen ver- deelen, bijv. 5 maal over dag en 5 maal 'a avonds veigaderen. De heer Kooger houdt vol dat de f8 presentiegeld onvoldoende is. Spr. zal niet om meen vragen, omdat armoe troef is. Maar waar moeten de centen van daan komen voor 't-spoor, wanneer men in het be lang der gemeenten er op uit moet En hoeveel zulke dingen zijn er niet De heer Sleutel meent zeker te weten, dat wanneer men voor de gemeente met het spoor gaat, dit ver goed wordt De heer Kooger zegt te bedoelen dat als men eens op reis gaat om een of ander te onderzoeken. Voorzitter wil de discussie «luiten en trachten zoo veel mogelijk loonderving te voorkomen door zoo veel mogelijk 's avonds te vergaderen. De heer Baken acht dat rekbaar en is terugge komen van de avondvergaderingen. Wel is het voor spr. niet zoo erg, maar men mist toch zijn nacht rust Eén- of tweemaal 's avonds vergaderen in den zomer dat is spr. al welletjes. De heer Van der Plas stelt voor geen avondverga deringen te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stem men, tegen stemden de heeren Hollander, Kooger en McoiJ. Wat de opmerking in het rapport betreft over de verplichte concerten door de muziekvereeniging, B. en W. oordeelen dat een billijke vraag. Wat mag men meer verwachten dan dat er eenmaal hier en eenmaal in de Groote Keeten een concert wordt gegeven. De heer Kooger, die eerst bezwaar had, kan zich bij nader inzien wel met deze voorwaarde vereeni gen. Het kan ook in het belang van de muziekvereeni- giDg zijn. Spr. vraagt evenwel aan den directeur over te laten wanneer de concerten gegeven zullen wor den. Voorzitter zegt dat dii ook de bedoeling wak De heer Van der Plas wijst nog op ue wenschelijk- heid een overzicht van de finantiën te hebben. Voorzitter za! dit verzoek tot de vereeniging rich ten, voor dit jaar weten we wel hoe het er mee ge steld is. De gemeentebegrooting wordt hierna vastgesteld ln ontvangst en uitgaaf op f 19459.74, waarbij de plaatselijke belasting geschat is op f14724.23, vorig jaar f300 lager. Eveneens worden goedgekeurd begrootihg Algemeen Armbestuur in ontvangst en uitgaaf op f 3400, met een gemeentelijke subsidie van f2255. Die van het G.E.B. sluit in ontvangst en uitgaaf op f 10724.65 en de kapitaalrekening in ontvangst en uitgaaf op f 1500. Voorzitter deelt nog mede dat er vanmorgen, een schrijven is ingekomen over de electrificatie. Spr. wil in comité daarover mededeelingen doen. De Raad gaat in comité. Na heropening deelt voorzitter mede, dat een be rekening is ingekomen voor den aanleg van de vol gende lijnen: lo. vanaf den Nieuwenweg langs de boerderij van Vries en Visser naar Biersteker en de villa van mevr. Teicelenburg; 2o. langs het Noordholl. Kanaal naar de boerderij van de familie Glas; 3o. van den Oosterweg naar de boerderij van Baken. Blijkens het rapport van den heer Boom, is deze uitbreiding rendabel wannéér de betrokkenen bijdra>- gen in de kosten, zooals zij geschat* zijn in het rap port B. en W. stellen nu voor, behoudens de verklarin gen door de heeren Glas, Zander en Baken af te leg gen, tot déze uitbreiding over te gaan. De totale kos ten worden hoog op geraamd op f 10.000. B. en W. vragen toestemming, wanneer de plannen meer zijn uitgewerkt, tot de stichting van deze lijnen over te gaan. De heer Kooger vraagt of de aansluiting van de villa van mevr. Tekelenburg niet wat onzeker is ten opzichte van stroomverbruik Voorzitter zegt dat deze buiten de rekening is ge houden voor het aantal lichtpunten. In 1924 zal de uitbreiding volle draagkracht hebben als de kustlich ten worden aangesloten. Maar zonder die aansluit ting is het ook rendabel. Het plan wordt algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag vestigt de heer Van de Plas de aandacht op de eiectrische geleiding bij Boots, die over de vaart te laag hangt en waardoor de schip pers 's nachts er tegen aan kunnen varen. Voorzitter belooft onderzoek. De heen* Van der Plas maakt ook een opmerking over de klokken der straatverlichting, die werken niet goed. Voorzitter zegt een staatje v^i fouten hier te, heb ben en die zullen B. en W. vanmiddag behandelen. De heer Baken vraagt wie hot toezicht heeft op het onderhoud van den Nieuwenweg. De toestand van «Ben weg la zoo treurig, met <fe minste regen staat 'hij onder water, de randen moeten er noodig af. Voorzitter zegt dat het toezicht aan de gemeente is. Spr. is er reeds op attent gemaakt, en vandaag of morgen moet Verwer er aan. De heer Baken meent dat deze oude man de ran den er niet meer kan afkrijgen. Voorzitter zegt dat er dan eens een paar werk- 'looze arbeiders aan moeten. 1 De heer Mooij informeert nog eens naar het licht punt aan de Nieuwebrug. Voorzitter zegt dat de eerste aanlegkosten f75 zul len bedragen en voorts de JaarlIJksche kosten f20. Dat is wel wat. tp duur en spr. zou het beter achten da: de rug zelf in orde werd gemaakt Vorig maal moesten de kosten f 400 bedragen, maar spr. kan niet begrijpen dat het zooveel moet kosten. Do oprit van de brug moet noodig verbeterd worden. B» en W. zul len den toestand nog eens bekijken. Hierna sluiting. DE VERZORGINtf VAN DUITSCHE STEDE» MET AARDAPPELEN. Men schrijft uit Frankfurt a. <L M. aan de M.bode: Een van de grootste moeilijkheden der Duitsche economie ia op het oogenblik de voorziening van aardappelen. De tijd van aankoop van dit product viel dit jaar samen met den laatsten beslissenden val van de mark en de Duitsche boeren vreesden dat, als zij voor de aardappelen papiermarken aan namen, zij hun geheels verdienste kwijt zouden ra ken, en geen kapitaal voor nieuwe aanschaffingen zouden overhouden. Natuurlijk heeft de landbouw, welke niet zooals de handel, met dagelijksch om-1 loopend geld kan rekenen, doch met eene circulatie van oogst tot oogst, enorme verliezen als de mark daalt, d est om eer daar de boer alleen in beperkte ma te, papiermark waardevast kan beleggen. Anderzijds lijdt het natuurlijk geen twijfel dat de boeren in Duitschland door de daling der mark niet alleen hunne schulden zijn kwijt geraakt, doch bovendien kans gozien hebben hun inventaris te vernieuwen en uit te breiden en ook hunne gebouwen te vergroo- ten. Hoe hert zij, de boeren weigeren nu aardappelen af te leveren tegen papiermark en verlangen óf waardevaste gelden, zooals buitenlandsch bankpa pier of „Dollarschatzanweisungen", óf ruil in goede ren, vooral ln kalimeststoffen. In de Frankfurter Ztg. stond heden een groote adr wneratde van een boer. in de provincie riranden- burg, die tij» aardappelen aanbood tegen levering van kleeding en schoeiéeL Aangezien een dergelijke boer'op deze wijze meer goederen' krijgt dan hij zelf noodig heeft en deze dus weder verkoopen moet, hetgeen hij natuurlijk veel slechter kan dan een koopman, en hij zich dus ook tegen hierdoor ontsta ne schade wil dokken, kan men wel begrijpen dat ook zijn prijzen, in goederen omgerekend, zeer hoog zijn. Deze hoogo prijzen komen ook tot uitdrukking bij de prijzen als zij omgerekend worden in de waar devasto geldmiddelen. Bij vooruitbetaling van aard appelen moet men in Frankfort b.v. meer dan een Dollar per 50 K.G. vooruit betalen, zonder zekerheid de aardappelen te krijgen en zonder zekerheid tegen nog een grootere nabetaling. De gemeente Frankfort heeft nu dan ook aardap pelen uit Hongarije veel goedkooper gekocht en ook uit Nederland, komen offertes, welke (belangrijk goed kooper zijn dan de Duitsche prijzen. De boeren zelf durven ook niet met hunne aardap pelen in de stad te komen, omdat zij aan den eenen kant vreezen voor inbeslagname en aan den anderen kant. angst hebben voor berooving, aangezien de ar beidende bevolking in de steden buitengewoon slecht over de boeren te spreken is, die hot door hunne hooge eischen onmogelijk maken aardappelen te koopen. Zoodoende moet jius de stedeling zelf naar het land gaan, daar zijn aardappelen koopen, moet zien hoe hij zijn zakken naar den trein krijgt en hoe hij ze later van het station weer naar huis krijgt. De treinen zijn vol met menschen die op deze wijze hunne aardappelen zelf gaan halen. Het gevolg van deze toestanden is natuurlijk, dat ontzettend veel gestólen wordt, dat," vooral in de na bijheid van groote steden, de boeren veel klagen over berooving der akkers, hetgeen soms een dergelijke afmeting aanneemt, dat de politie het niet kan tegen gaan. Men hoopt nu door de nieuwe „renfemark" ten minste de ergste toestanden te kunnen bedwingen, al zullen de prijzen zeif voorloopig wel niet omlaag gaan, tenzij men er toe overgaat groote hoeveelheden uit 'het buitenland te betrekken en zoodoende do Duitsche boeren dwingt hunne goedbren goedkooper te leveren. BOSCHB RANDEN. Dezen zomer is het Zuidelijk gedeelte van Frank rijk meer dan andere jaren, ja op onrustbarend groo te schaal door boschbrand geteisterd en tot dusver is het niet gelukt de oorzaak van dat kwaad te ont dekken. Hooft men in de maanden, dat de zou het heetst schijnt, te doen met een vorm van zelf-ont- branding? Werken soms stukken glas van wegge worpen glazen of flesschen als brandglazen? Zijn de jagers met bun kruit de oohzaak of moet de schuld gegeven worden aan menschen, die op boete zomer dagen in de gloeiende bosschen onvorzichtig met vuur omspringen. Tot dusver is het niet gelukt de LANTA ''EN DAN NOG VOOR DEN 1AAA

Schager Courant | 1923 | | pagina 5