De toestand in Ouitschland. den Westelijken Sluitingsavond Het Uitroepen der Rijnlandsche Republiek. Tweede Kamer Binnenland sch Nieuws. Intieme Kunstavond. van het, Jubileum-Comité, In het INoordhoIlaiulsch Koffiehuis. Zeer mooi, afwisselend Kunstprogramma. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. ware oorzaak van de veelvuldig voorkomende bosch branden op te sporen, te minder daar het verschijn- eel ia waargenomen, dat bij een zwaren boschbrand dikwijls meer dan een haard valt aan te wijzen. In de Echo de Paris wijdt een medewerker een beschouwing aan de plaag van den boschbrand in Frankrijk, waarin hij erkent niet het middel gevon den te hebben boschbranden te voorkomen, maar waarin hij wijet op aan Frankrijk grenzende of in zijn buurt liggende landen, die eveneens beboscht zijn en niet door boschbranden bezocht worden: Beieren, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Nergens in de landen, schrijft de medewerker der Echo de Paris, heb ik het treurige beeld waargenomen, dat zich in Frankrijk in te veel streken: Goronde, Var, Landes en andere door boschbrand geteisterde «treken, voor doet. En toch, hoeveel dennen- en pijnbosschen treft men in Oostenrijk, Tirol, Italië niet aan, In Italië schijnt de zon zeker niet minder hoe tdan in Frank rijk en zal zoo er iets waars in de veronderstel ling schuilt van stukken weggeworpen Italiaansch glas niet" minder gevaarlijke brandglazen weten te maken. Geen Itallaansche boer of hij houdt er met of zonder vergunning een geweer op na, en ook hij kan dus met zijn kruit, als dit schuldig is, brand stichten. Bovendien bestaat in Italië een gevaarlijke gewoonte, die toch zeker tot boschbrand aanleiding moet geven, nl. de gewoonte braakland af te bran den om de asch als meststof te gebruiken. Maar al deze oorzaken hebben in Italië niet den boschbrand tot gevolg, die Zuid-Frankrijk zulk een treurige vermaardheid geeft. Het is waar, dat in Italië veel spoorwegen geëlectrificeerd zijn en dus niet het ge vaar opleveren van vonken, die uit de locomotief vliegen. Maar daar tegenover staat, dat Zwitserland Beieren en Oostenrijk door gewone spoorwegen door sneden worden, zonder dat er boschbranden voor komen. Trouwens, het overgroote deel van de Fran sche boschbranden is uitgebroken in streken, die van eiken spoorweg ver verwijderd waren. De schrijver in de Echo de Paris meent, dat er voor rechtgeaarde Eranschen alle anleiding bestaat zich te verontrusten en te handelen. EEN ALARMEER END BERICHT AA* DE HTJ- MANIT6. Uit Parijs. 23 öctober. De Huinaxuté bevat het volgende telegram uit Berlijn dat wij onder voor behoud weergevenDe toestand is hier zeer ernstig. Men verwacht vannacht een staatsgreep vn rechts, die ongetwijfeld morgen met een algemeene werk staking zou worden beantwoord. In arbeiderskrin gen heerscht groote opwinding. Te JDresden verwacht men aat de gebouwen van het ministerie en van den Landdag zullen worden bezet. DE FIANANC1EELE TOESTAND IN DUITSCH- LAND. Uit Berlijn, 22 October. In verband met de mooilijkhodon welko do buitengewone stijging van den dollarkoers en do daaruit voortvloeien do strem ming van do waren-omioop veroorzaken, hooft do held voor de te verwachten werkloosheid en haar ge volgen. geheel voor rekening der geallieerden kwam. Gisteren heeft de geheele ijzerindustrie in het district Gelsenkirchen haar personeel ontslagen. Ook in het N.W. van het industriegebied begint het massaontslag der arbeiders. De mijnen zullen doze week weer twee dagen stil liggen, ook die, welke voor de kolenleveranties aan Nederland en Italië zorgen. Pogingen der vakvereenigingen en industrieelen uit bet district Gelsenkirchen om met de Franschen tot overeenstemming te komen omtrent de verbe tering van het spoorwegverkeer hadden geen resul taat. De Franscho generaal verklaarde, dat hij er geen belang bij. had om in te grijpen. Het .eenige middel om de crisis te boven te komen bestond in een verlenging van den werktijd, maar de Franschen denken er niet aan zich te mengen in deze zuiver Duitscho aange legenheid. Hdbld. van bestendige waarde voor. Uit Berlijn, 23 Oct. In den afgeloopen nacht zijn in Hamburg ernstige ongeregeldheden ontstaan. Do communisten hadden van de onzinnige prijsstijgingen van de laatste dagen gebruik gemaakt om de bevol king te hitsen. Hedennacht om drie uur nu werden op verschillende plaatsen in de stad de wachtposten van <le schupo bestormd, en voor een deel gelukte het den communisten, de politie te ontwapenen. Bij het aanbreken van den dag kreeg de politie echter versterking «n na een heftig vuurgevecht gelukte het tegen acht uur, het grootste deel der wachtlokalen weer te ontzetten. Intusschen waa een groot aantal le vensmiddelenwinkels geplunderd. Hedenochtend wer den op verschillende plaatsen van de stad vuurge vechten tusschen de politie en de betoogers geleverd. Om enkele wachtposten der politie wordt nog gestre den. Uit Berlijn, 23 Oct. Sedert hedennacht is ln de meepte bakkerswinkels te Berlijn geen brood te krij gen. De menschen staan in lange files te wachten tot (tb winkels weer opengaan. Er is bekend gemaakt, dat hedenmiddag een beperkte hoeveelheid brood zal worden verkocht. Naar het heet hebben de bakkers goiui voldoende meel ter beschikking. Uit Berlijn. 23 Oct In het Mldden-Diiitsche hruln kol enge bied*!» de staking algemeen. Men vreest, dat de beweging naar het Zwabische gebied zal over slaan. Naar de correspondent van het Hdbld. te Hamburg meldt, hebben de artwüdere in verband met het ont breken van werk, de verkorting van den arbeid en de daardoor ingevoerde vermdndering der loonen, bij Blom en Vosr. on de „Deutsche Werft" het werk neer gelegd. De bedrijven zijn gesloten. Uit Hamburg. -— In de buitenwijken der stad ls het op tal van plaatsen tot botsingen gekomen. Hier en daar richten de communisten barricaden op met be hulp van boomstammen, wagens enz. Ook wordt daar gevochten. In de haven, ligt het bedrijf groo- tendeela stil. Gedeeltelijk hebben de arbeiders het werk neergelegd, gedeeltelijk hebben de directies het bedrijf stopgezet. De vakvereenigingen doen op hst oogenblik pogingen tuaschenbeide te komen. De po litieautoriteiten hebben op de hoeken der straten bil jetten doen aanplakken waarin de arbeiders uit de bedrijven, waarin een stopzetting ernstige gevolgen voor de stad zou hebben, met straf worden bedreigd, wanneer zij in staking gaan. De politie was genoodzaakt verschillende malen vt»n de wapenen gebruik te maken, waardoor eenige per sonen gedood en gewond werden. Ook werden vier, politie-agenten door messteken gj- dood. Uit Keulen, 21 Oct. Op de markt hebben levens- middelenrelletjes plaats gegrepen. Er ia geschoten door de politie, waarbij een man en een vrouw ge wond werden. De Engelsche militaire overheid kwam tuaschenbeide en liet beslag leggen op de levensmid- delenvoorraden, om te voorkomen, dat zij werden ge plunderd. Uit Berlijn, 2% Oct. De rijksminister van flnan ciën dr. Luter verklaarde heden tegenover vertegen woordigers der ambtenarenorganlsaties, dat de beper king van het aantal ambtenaren onvermijdelijk is. De besprekingen tusschen de Dultsohie industrieelen en de bezattingeautoritoiten. Uit Berlijn, 22 Oct. De besprekingen, die gisteren tusschen Stlnnes, Klöckner en Vögler ©enerzijds en de Fransch-Belgische ingenieurecommissie ander zijds zijn gehouden, hebben niet tot een resultaat ge leid. De Duitsche industrieelen verklaarden, dat zij be reid waren de kostelooze levering van neretelkolen te hervatten, als hun de kolenbelasting over de Afge loopen Maanden en ook voor het vervolg werd kwijt gescholden. Onmiddellijk! werd hun geantwoord., dat onder deze voorwaarde hun voorstel niet in overweging kon wor den genomen en dat men niet tot overeenstemming zou komen, zoolang 'de Duitsche Industrieelen aan dezen eisch vasthielden. Hierop antwoordde Stlnnes, dat het dan onmogelijk was onder de huidige omstandigheden het werk te hervatten en verklaarde, dat de verantwoordelijk- Aken ia van de separatisten bevrijd. De tegenbe weging der bevolking begon gisteravond' en duurde tot laat in den nacht. Zij werd in hoofdzaak door de vakvereenigingen op touw gezet, terwijl de separa tisten uitsluitend steun vonden bij de kleine zaken lieden. De Belgen hielden zich neutraal. AUe openba re gebouwen zijn thans weer bevrijd. Bij het einde van de actie zong de bevolking het „Deutschland- lied". Terwijl dus de separatistische Putsch in Aken reeds is onderdrukt, is het den separatisten in den af geloopen nacht gelukt, Bonn te bezetten. Alle open bare gebouwen, ook het raadhuis, zfjn in hun han den. Omtrent de Putsch in Wiesbaden wordt nog ge meld, dat Dorten door zijn .Stosstruppc tegen 8 uur het raadhuis list bezetten en de gemeente-ambte naren arresteeren. Intusschen verzamelden zich voor het stadhuis groote menschemhaaea'a, die door uit roepen en joelen tegen het optreden der separatisten demonstreerden. De mannen van Dorten joegen de menigte met de wapens uiteen. Voor het hoofdbureau van politie ontstonden al spoedig weer groote samen scholingen. Ook hier traden de separatisten met de wapens in de hand op. Er zouden 10 personen ge wond zijn. Tenslotte verschenen Fransche troepen, die het plein voor het raadhuis, het hoofdbureau van politie en het gebouw van den1 regeeringspresldent af zetten. Hedenochtend trokken door de straten van Wiesbaden sterke Franachef patrouilles met machine geweren. De ordedienst in de- stad wordt door de separatisten uitgeoefend. De vakvereenigingen heb ben hedenochtend te Wiesbaden de algemeene sta king geproclameerd. In Trier hebben vertegenwoordigers dlêr coalitie partijen zich met de bezottlngsautorlteiten dn verbin ding gesteld, teneinde zich plechtig tegen het streven tot afscheiding te verklaren. Onder hen bevond zich ook de centrums-afgevaardigde dr. Haas. Op den weg naar huio werden de onderhandelaars door se paratisten gearresteerd en weggevoerd. Op voorstel van den regooringspresidont van Dus- seldorf, Grtitzner, zal overal waar communisten of separatisten zich van de heerschappij meestere ma- kén, de uitbetaling der werkloozenondersteuning wor den gestaakt. In Trier hebben de separatisten hot regeerlngsge- houw en het raadhuis bezet en de politie ontwapend. De ambtenaren werden aangespoord, zich bij dè se paratisten aan te sluiten, doch deze weigerden. Twee der ambtenaren werden daarop met geweld verwij derd; het lot der anderen is nog onbekend!. Omtrent de bezetting van Bonn wordt nader gemeld dat bil de pogingen der separatisten om het stadhuis te bezetten botsingen mot de politie Ontstonden. Dit gaf den Franschen aanleiding om in te grijpen, en onder Fransche bescherming bezetten daarop de se paratisten de openbare gebouwen. In Mainz ia een politiedistrict ln handen der se paratisten gevallen; overigens ls de politie daar nog meester van den toestand. In Gros-Gerau bij Darmstadt hebben de werkloo- zen zich bij de separatisten aangesloten. In het gansche bezette Rijnland met uitzondering van de F.ngelsche zone zijn de separatisten thans lot openlijke actie overgegaan. Het betreft blijkbaar voorloopIg slechts de mobilisatie dor plaatselijke aanhangers, die reeds sedert langen tijd ruimschoots van wapons werden voorzien. Een uniform plan valt bij het optreden dor separatisten ln elk geval niot te bespeuren. ZIJ hebben, daar de bezetters de politie het gebruik vau schietwapens hadden verboden, wel op verschillende plaatsen eenig aanvankelijk suc ces te boeken, maar thans stullen zij op den krachtl- gen tegenstand der bevolking. De ambtenaren wil len niet onder hun leiding werken en de arbeiders kondigen de algemeene staking af. De burgemeester van Düren, dat heden door de separatisten werd bezet, heeft aan Journalisten ver klaard, dat de Rljksregeerlng den gemeentebestu ren ln het Rijnland instructie heeft gegeven de wet tigheid der beweging niet te erkennen, doch in functie te blijven om grootere onheilen te voorkomen. Volgens hier ontvangen berichten zouden de se paratisten in de komende dagen, misschien reeds morgen eert Putsch ln de tot dusver va nhun actie verschoond gebleven Rijnpalte beproeven. In Aken heeft het separatistisch bestuur echec ge leden en is het tot bloedige botsingen gekomen. De arbeiders zijn nu in actie gekomen tegen de separa tisten. De correspondent van het Hdbld. meldt: Het fiasco van dit separatistisch avontuur is vol komen. Helaas is het niet bij de comedie gebleven, welke bet gisteravond om 7 uur nog was, maar het is ecu groote ruwe en bloedige tragedio gewerden, daar de strijd tusschen de ongewapend3 b?vjUing en de gewapende separatisten, dien de Belgen tct ongeveer half elf hedenmoigen lieten voortduren, al vorens de Belgische Kreisdelegierte, die zelf een ge geven oogenblik onder het vuur der separatistische boeven gestaan had, liet bevelen met schieten, op te houden daar anders de Belgische troepen zouden in grijpen. De Duitsche politie kreeg toen tevens op dracht om de straten te ontruimen en het verkeer stop te zetten, desnoods met geweld, ook tegenove* de se paratisten, tegen wie de nieuw benoemde chef der po litie, Regierungsrat Buhr, gisteren had moeten be loven niet te zullen optreden. Er waa toen echter reeds veel gruwelijks geschied: Om half acht Maandag avond waren de arbeiders in beweging gekomen, zij waren van alle kanten in „Hundertschaiten" met knuppels en stokken opgerukt naar het centrum. De separatisten, die het plein voor het regeeringsgebouw bezet hielden, hadden eerst met los kruit, daarna met scherp gieschoten uit pistolen. De politie schoot toen t6rug en bij een stormaanval om de orde te heretel len, waren de separatisten van de straat af in het re geeringsgebouw teruggetrokken. Een politieagent kreeg toen een schot in den linkerbovenarm. De poli- litie te voet en te paard hadden daarna de orde her steld en de straten schoongeveegd. Toen waren dus nog bezet: het regeeringsgebouw, de Rijksbank, het gebouw van den landraad en het raadhuis. Hedenmorgen 10 uur begonnen volgens de politie de separatisten hun pogingen om de bevolking te terro- riseeren. Zij schoten uit snel door de menigtq rijden de auto's met pistolen en uit de poort van het werf bureau in de Ursulinenstrasse, die zij aan beide kan ten met meubels uit een meubeknagazljn baricadeer- den. De menigte, ofschoon ongewapend, drong op en veroverde ten slotte het werfbureau, waarbij enkele separatisten gegrepen en gruwelijk afgemaakt wer den, meest dood geknuppeld met stoelpooten en vuisten. In de geheele stad begon de jaoht op separatieten. In hun woningen werd ingebroken, alles werd kort en klein geslagen, meubels uit de ramen gesmeten. Hoevelen er daarbij vermoord zijn ls nog niet be kend, de politie wist dit hedenavond nog niet en vele zwaargewonden liggen nog in hospitalen en huizen. Nog hedenmiddag haalde Roode Kruisauto's ge wonde separatisten op, os. uit het regeeringsge bouw. In de Annastrase werd de vrouw van den se paratist Henen, die voor de Belgen in Vaals „doua- nière" speelde, uit haar woning gesleept en zwaar gewond aan haar haren over den grond gesleurd. De drukkerij van den zoon van Müleneisen werd to taal vernield en bij Müleneisen zelf o.a. een piano uit do 'weede étage geworpen. Hedenavond duurde deze" jacht op separatisten nog voort, niettegen staande de charges der Belgische gendarmen, die er thans, zooals gezegd, overal' meedoógenloos op los slaan, maar die thans staan tegenover een bevol king, welke door de toegelaten en gesteunde actie der sop ara Lis ten in een soort massa furie" ont brand is, zoodat het lijkt op de beruchte spionnen- jacht van Augustus 1914. Als do verdwaasde Dee lt ers en zijn vriend Petera nog steeds gelooven, dat zij 90 pet, der Akenaars achter zich hebben, zullen hun oogen toch zeker wel open gegaan zijn. Hedenmiddag om drie uur waren alle gebouwen door de menigte op de separatisten heroverd of door separatisten vrijwillig verlaten, behalve het regeeringsgebouw, Alles beeft aan deze zuiverings actie meegedaan. Door jongens van 13 jaar werden de vlaggen der gebouwen naar beneden gehaald en verscheurd en een baksteen in het gezicht van den chauffeur van een der separatistische auto's, waar uit met pistolen op de me^gte gevuurd werd, met het succes dat de chauffeur zwaar bloedend, de auto tegen een huis reed. De Kamer gaat met de behandeling der Vlootwet veort en het onderwerp doodgepraat. Het. eerst voerde het woord Mr. Nolens, de leider der Katholieken, die zich in zijn interessante rede vierkant uitsprak voor het aannemen van deze- wet, onafwijsbaar als het de plicht van-ons land was om paraat te blijven. Na den heer Nolens volgde de plattelander De Boer, die eerst de finantiën in orde wilde hebben voor en aleer er over een Vlootwet mocht worden gesproken. De heer Kuiper, ook een Roomsch-Katholiek, kon de door anderen geuite meening, dat wil men Indië behouden, men dan verplicht is deze wet aan te ne men, niet aanvaarden. Door bewapening kunnen wij ons niet veilig stellen. Ons te doen eerbiedigen moe ten wij op andere wijze trachten te bereiken. Dit ont- v,erp is gekomen op een allerongelukkigst oogenblik en spr. zal heel moeilijk zijn stem aan dit ontwerp kunnen geven als aan. de hoofdbezwaren niet wordt tegemoet gekomen. De heer Troelstra beweegt zich ln zijn rede hoofd zakelijk op politiek terrein en deze cijfert een kabi netscrisis al» gevolg van verwerping dezer Vlootwet nle£ weg. Mocht deze wet verworpen wordon en het tot eon conflict komon, dan zou zijn partij zich aan •do regeerverantwoordelijkhoid niet kunnen onttrek ken en dus ministers moeten afstaan aan do nieuwe regeering. Spr. eindigt zijn interressante rede met te verkla ren, dat als deze Vlootwet wordt aangenomen, de actie in ons land niet uit zal zijn. Die actie wordt voortgezet zoo krachtig als wij nog nooit hebben bij - gejuoond. Do volgende spreker, de heer Fruyteer, eveneens Rcomsch-Kathollek, ls niet gerust dat deze Vlootwet de noodige volledigheid geeft. Spr. noemt de becijfe ringen niet Juist. De financleele consequenties van deze wet zijn, volgons spreker, nog niet te overzien. Daarom steunt spreker den heer Van Schalk in diens bezwaren tegen de onttrekking van de Vlootwet aan het JaarUJksch budget. De Marine-begrooting zal z.i. jaarlijks alles moeten omvatten. De volgende spreker ia alweer een Katholiek, na melijk de heor iJeckar». Spr. Juicht dit plan too voor zoover het een eind maakt aan de stelselloosheid. Het rii antieel perspectief moet echter aanmerkelijk ver beterd. Spr. bespreekt hot personeel vraagstuk en noemt dit van groot belang ook voor de finantiën. Mevr. Bronsveld, eveneens Roomsch-Katholiek, verklaarde zich in haar rede togen de Vlootwet en zegt, alleen voor te zullen stemmen als het eind doel der ontwapening in het oog wordt gehouden. Hoe zwaar het spreekster ook valt, als de* eerste Katholieke vrouw in deze Kamer, in strijd te komen met de door door God aan da fractie gegeven lei ders van baar partij, zij meent haar «tem niet aan deze wet te mogen geven, daar zij do wet niet in overeenstemming vindt met do Pausolijke ontwape ningsactie. De heer Schokking, Christelljk-Hlstorisch, zegt, ln zijn rode den steun (lezer fractie toe. Wanneer de regeering, juist in een tijd al» welken wij nu beleven, de wet wenscht te handhaven, dan zegt spr. toe. dat de Christelijk Hleiorischen in deze hun c'em aan het ontwerp zullen geven. Morgen gaan wij maar weer verder. ARRONDI8S. RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 23 Ootobor 1923. Ui tbp r ak en: Heinnch Herder, Zuidwolde (Gr.), (gedetineerd), verduistering, 8 mud. gev. G, J. J. van Hoeren, Rijssen, (gedetin.), diefstal, 5 mnd. gev. C. van Legden, Blokker, het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, nader onderzoek gelaat. A. Ofct, Hem, gem. Venhuizen, overfcred. keu ringsverordening, (hooger beroepszaak), f50 of 25 dagen hechtenis. G. B.-Altenau, Amsterdam, (gedetin.) verduiste ring, 2 mnd, gev. met aftrek' van preventief. C. v. d. Meiden, Den Helder, onzedel. handelin gen, (zaak met gesloten deuren) nader onderzoek gelast. J. Oosterhui8, Den Helder, (gedetin.) onzedel. handelingen, (zaak'met gesloten deuren), nader on derzoek gelast. H. J. J. Jansen, Den Helder, koppelarij, (zaak met gesloten deuren), 10 mnd. gev. ANNA PAULOWNA. Zondagmiddag redende het, dat het goot en do wedstrijd in masfcklimmen bij het café van don heer Knijnsbefg zal dus wel niet doorgegaan zijn, zullen velen hebben gemeend, maar wie zóó mochten ge dacht hebben, hadden niet gerekend op den wind en wat$r-braveerenden moed van eenige dapperen. Inderdaad, er is geklommen, ondanks dat do regen bii stroomen neerplaste. En het vresultaat? Wel, dat was gewoonweg schitterend! De heer W. ötina bereikte de duize lingwekkende hoogte van... 2 Meter! De heer W. van der Holst wist het te brengen tot 1.80 M. De heer D. Lemstra, derde mededinger bij deze Oud- vaderlandsche sport, bracht het, terwijl de toe schouwers in spanning naar boven staarden, tot 1 Meter, 50 centimeter, zegge anderhalven Meter, Uw gewoonlijk zoo actieve verslaggever moet stellig ook gemeend hebben, dat deze edele kamp strijd wel verwaaid en verregend zou zijn. Althans, wij yondon peen melding gemaakt van den uit slag. Hulde daarom aan dit wakkere, sportieve drie tal, hetwelk alsnog door zyn lofwaardige kloekheid gezorgd heeft, dat de aangekondigde wedstrijd in net streven naar hooger, de elementen ten spijt, aan de opgekomen belangstellenden niet werd ont houden. De uitslag van den fiets wedstrijd was, dat de prijzen achtereenvolgens behaald werden door R. Borst, A. Blaauboer en A Hoogewoning. - ALKMAAR Aan de gemeenten waar veemarkten gehouden worden, wordt door art. 5 der Veewet de verplichting- opgelegd om, onder goedkeuring van de Kroon, eene verordening betreffende de veemarkten vast te stel len, bij gebreke waarvan bet verboden is veemark ten to houden. Onze stad heeft tot heden aan die ook op haar rustende verplichting nog niet voldaan, omdat het voorschrift, dat volgens de algemeene maatregel van bestuur, ter uitvoering van genoemd wetsarti kel, bet marktterrein van den openbaren weg moet worden afgescheiden, voor onze gemeente minst ge nomen groote bezwaren medebrengt, o.m. omdat de openbare weg dwars over dat marktterrein gaat. De Minister achtte die aangevoerde bezwaren, wel ke ten aanzien van de Maandagscbe niarkt van vette varkens, bijzonder klemmend zijn, echter niet van overwegend belang om van de wettelijke verplichting ontheffing te vorleenen, waartoe Z.E. bevoegd is. Er zal voor Alkmaar dus niets anders overblijven dan aan het voorschrift te voldoen, hetgeen te be treuren is. Immers bet marktwezen heeft meer dan eenigen tak van gemeentedienst beboefele aan vrije ontwikkeling en behoort in verband daarmede zoo weiüig mogelijk aan banden te worden gelegd. Een boer wil vrij zijn en gedoogt niet door allerlei hin derlijke bepalingen op de markt in zijn vrijheid te orden belemmerd. Zulks geldt te meer in dat ge val waar hem, evenals trouwens bet gemeentebe stuur, de noodzakelijkheid van de voorgeschreven, afsluiting der markt ontgaat en de voorgeschreven keuring van bet vee vóór don aanvoer voldoende is geregeld. Het doorvoeren der bepaling kan voor onze Alk maar sche markt in het bijzonder van zeer nadeeli- gen invloed zijn, omdat men zich in andere Noord- Hollandsche steden waar veemarkten worden ge houden, niets van het voorschrift aantrekt en doet alsof artikel 5 van de Veewet niet geschreven ware. Het komt ons voor, dat ten opzichte van deze aan gelegenheid met twee maten wordt gemeten en dat Aikmaar bet slachtoffer dreigt ite worden van een vov rschrift waarvan bet nut problematiek is té ach ten. EEN VECHTPARTIJ. Maandagnacht, na afloop van een danspartij in een koffiehuis aan de Kallenkoter aillée te Steenwijk, is op den Meppeler weg, onmiddellijk bij genoemde plaats, op afschuwelijke wijze met het mes gevochten? Acht personen, afwomstig van de nabijgelegen ge huchten Onna en Havelterberg en een viertal per sonen van Steenwijk, kregen ruzie Het mes werd getrokken -en revolverschoten werden gelost. Deze Ïaatsten troffen geen doel; doch met het mes werd de 28-jarige gehuwde schippersknecht H. Drenth zeer ernstig op verschil lende plaatsen van zijn lichaam gesneden. Hij ontving twee lange, diepe nnijwonden over het hoofd, drie steken in rug en zijde en een Rneclft over de hand, De drie vormoedeliJUe daders werden nog denzoIfdJen nacht door dn Stoonwljker gemeentepolitie gearresteerd om daarna gevankelijk aunr Zwolle to worden overgebracht. DE PROEFBOERDERIJ TE HOORN. Te Hoorn is hot. bericht betreffende do ophoffing van do Rljkszüivolboordorlj aldaar niet onverwacht gekomen, want reeds sinds langen tijd; bestonden er plannon tot ophoffing van deze mooio, pas vernieuw de en naar de elschen des tijd» ingerichte instelling. Bekend is dat de instelling een groot financieel of fer van het Rijk vraagt. Meri meldt thans uit Hoorn dat biji verschillende orgnnisatios op zuivelgebied hgt voornemen bestaat, ornstlg togen de opheffing to ngeeren. Aan do instelling kon men wogen» geheimhouding geen Irtlichtingon verschaffen. Echter mag officieus vrijwel worden vastgesteld dat de voorstellen tot op heffing niet lang zullen uitblijven., Bezoekt Zaterdag 27 dezer Arinvunu ft uur. BtSLOTCN UAL NA. Programma, tevens Bewijs van Toegang 75 cent bij net Uagelljksch Bestuur en aan de Zaal ver krijgbaar. Plaatsbespreking bij den heer Zwaag. HET COMITÉ. DOOR DEN TREIN. De ongelukkige, de heer Jan Appelman, die zooals gemeld, Zaterdagmorgen door den trein is aangere den, is helaaa aan do gevolgen van dit ongeval over leden. THEATER ROYAL. De heer Rünoud v. d. Hilst Jr., 1.1. deel uitmaken de van het gezelsohap Heljermans, houdt een tour- née door ons land en geeft Zaterdag en Zondag voor- stellingen in het Theater Royal alhier. Het Van der Hilst ensemble beoogt goede kunst te brengen, aan welk doel moeite 'noch kosten zijn ge spaard. Als één der hoofdnummers bevat het pro gramma o.a. „Pierrot's S'martlied", drama in 1 be drijf, door Sacaro; „De Bedriegers bedrogen", come die in 1 bedrijf, in de vertaling door Daan van Olle- fen Sr. Ma-deleine Schievinck, sopraan van het operette gezelschap Louis Bouwmeester Jr., Hugo Blum, humo rist-excentrigue. In de beide 1 'acters treden op Rü noud v. d. Hilst Jr., Daan van Ollefen Sr., Marianne de Vos, voorheen leden van het gezelschap Heijer- mans. Het geheel is schitterend gemonteerd en aan gekleed. De directie van Theater Royal die er steeds naar streeft het beste van het beste op haar gebied te ge ven, vertelt ons dat hier iets heel moois op variété- gebied wordt gegeven. Zij vdegt hieraan toe dat haar tooneel met speciaal' decor- en requLsiet-verzorging het succes van het geheel zal trachten te veriioogen. DE K OEIENDIEFSTAJL De ontdekking van de daders van den koeiendief- sfcal uit de weide van den heer A. Marees alhier» schünt een stap nader gekomen te zijn. Als verdacht van den diefstal, is Maandagavond door Majoor Van Keulen alhier, gearresteerd zekere A. S., van Anna Paulowna, den ïaatsten tvjd woon achtig in Den Helder. Dinsdag is deze verdachte naar Alkmaar overgebracht Hij ontkent tot nog toe halsstarrig, maar hij schijnt door verschillende i personen in Alkmaar, met wie hij in aanraking is I geweest, toen hij de koeien aanvoerde en verkocht, herkend te zijn. Door rijn royale gelduitgaven den ïaatsten tijd I is de aandacht der^ politie op hem gevallen. Van zijn medeplicntige(n) is tot dusver niets naders bekend. DONDERDAG, 25 OCT. NED. HERV. GEMEENTE te: Burgerbrug, nam. 7 uur. De. H. BuiskooL

Schager Courant | 1923 | | pagina 6