Alltmtti Ifitüs- Firma DIM Co. - Alkmaar. GILLET Motorrijwielen. Tweede Kamer. Zaterdag 27 October 1923. schji 66ste Jaargang. No. 7323. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst, UiyuVürSi N.V, v.h. TRAPMAN Co, Scliagcö POSTRFKRNINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EIESIE BLAD. Binnenlandscb Nieuws DE MOORDAANSLAG IN EEN TREIN BIJ SCHAT TOR F. Omtrent debehandeling van deze zaak voor de rechtbank te Osnabrück wordt nader gemeld: Beklaagde Kalt verklaarde, dat hij, om geld te krijgen, de misdaad had begaan in overleg met Pommer. Doodslag en roof was niet zijn bedoeling geweest, wel bewusteloos maken en daarna beroo- ving. Den heer Ruben had hij eenige slagen met het platte deel van zijn moeder's bijl op het hoofd toegebracht, daarna eveneens mevrouw Ruben en eindelijk hun^ 12-jarig, slapend dochtertje. Ver volgens had hü de menschen beroofd. Pommer verklaarde, eerst met Kalt het plan te hebben gehad een veekoopman of een postdagen te plunderen, uit geldgebrek. Later was hun plar geworden een overvallen van iemand in een spoor wegcoupé 2e klasse. "Pommer had echter ten laatste niets meer van dat plan willen weten en zich af gewend toen Kalt den vreeselijken aanslag pleegde. Als bewijsstuk van de zware mishandeling van de* heer Kubenn was diens schedel ter terecht zitting aanwezig, die 4 zware verwondingen, welke volgens deskundigen alle doodelijk moesten zijn, vertoonde. Een slag boven op het hoofd had de hersenpan geheel verbrijzeld. Kalt beweerde, dat hiï en Pommer alles samen overlegd hadden en in aen trein eikaars plannen in een notitieboekje hadden geschreven, welk boek je ook aanwezig was. Dr. Dieckman, verbonden aan het ziekenhuis te Schüttorf, verklaarde, dat de slagen met groote krachtsaanwending moeten zijn toegebracht. Kalt moet met het scherpe van de bijl hebben geslagen. Wanneer zich geen complicaties voordoen, zullen mevrouw Ruben en haar dochtertje wel herstellen. Zij vertoeven beiden nog in het ziekenhuis te Schüttorf. Als getuige werd gehoord de 12-iarige Anna Ru ben. Ze werd, met nog omwonden hoord, binnenge leid door een pleegzuster. Zij vertelde, dat ze in den trein had geslapen, niet bemerkt had, dat haar vader en moeaer waren geslagen en zij zelf de slagen in den slaap heeft gekregen. Zij was be wusteloos geweest, tot ze in het ziekenhuis was opgenomen. Met goedvinden van haar arts werd mevrouw Ruben telefonisch verzocht, ook ik Osnabrüch te komen. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, verscheen zij in de rechtszaal. Zn deelde mee, dat het fluisterend gesprek van ae twee boos wichten in den trein, maar meer nog het zeer ongunstige uiterlijk van Kalt haar was opgevallen, echter zonder verder argwaan op te wekken. Toen haar dochtertje sliep, en ook zij een beetje was ingesluimerd, is het misdrijf aan haar man vol voerd; zü heeft niet gezien, dat hij geslagen werd. Zelf kreeg ze een slag op het hoofd, waardoor ze half bewusteloos werd, daarna nog een tweeden slag, waarop ze in een hoek werd geduwd, waar ze een vuistslag in het gezioht kreeg. Daarna werd ze beroofd van armband enz. Ze hield zich nu be wusteloos, tot ze in Schüttorf om hulp kon roepen, wat de arrestatie van de bandieten ten' gevolge had. Nadat de verdedigers aan het woord waren geweest, ging de rechtbank geruimen tijd in raad kamer. Eerst tegen middernacht werd net vonnis, bekend gemaakt; het luide, zooals reeds is gemeld, tegen Kalt wegens moord en roof de doodstraf; tegen Pommer wegens doodslag en roof 12 jaar tuchthuisstraf. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Herfstvergadering van de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier, zal op 5 December te Purmerend worden gehouden. DE VLOOTWET. De heeren Aay Kerkkamp en Stokvis, allen leden van den Indischen Volksraad maken, naar Aneta uit Weltevreden seint, propaganda voor het plan dat de Volksraad, gebruik makend van het recht van petitie, zich tot de Tweede Kamer zal wenden, met het verzoek de beslissing, over de Vlootwet aan te houden, zoolang geen sluitende Indische begrooting verkregen is. Aan linker- en rechterzijde zijn 18 voor standers van dit verzoek. Somimiger stem is nog af hankelijk van het resultaat van de binnenkort ver schijnende bezuinigingsbegrooting voor 1925, waarvan het tekort, met inbegrip met de kosten die de Vloot wet meebrengt, terugzakt op 45 millioen in verband met verschillende meevallers en direct door te voeren bezuinigingen. ST. PANCRA8. De heer A. Wit, onlangs benoemd' tot. magazijn meester van het Witte Kruis alhier, heeft wegens drukke werkzaamheden hls zoodanig bedankt. ST. PANCRAS. De Ned. Horv. Jongelingsvereeniging vierde de zer dagen onder groote belangstelling van genoo- dagden en vertegenwoordigers van zusterverenigin gen haar 26-jarig jubileum. ST. PANCRAS. «r-.l8 van weerdeering voor het vele werk, het Witte Kruis alhier bewezen, werd mej. de Wed. Lroen, voor deze magazijnmeesteres van 't Witte Kruis alhier, een keurige pitieten stoel met kussens aangeboden. WEERE. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat voor een paar dagen bij den heer K. Boekei in de Winkeler weere nog een appelboom te zien was, die volop met bloesem prijkte. NIEUWE NTEDORP. xiSj?aderi?£ van de Sportvereeniging N.V.V. en ït op Woensdagavond 24 October, in de Prins Maurits. Voorzitter de heer Noordijk, opent de vergadering, heet allen hartelijk welkom en zegt, de leden bijeen geroepen te hebben, teneinde de terreinkwestie te bespreken en ook als voorzitter afscheid te kunnen nemen van de vereeniging wegens zijn overplaat sing naar Sittard. Hij brengt nu verslag uit van de handelingen van het Bestuur en is verheugd mede te kunnen deelen, dat de vereeniging, dank zij de welwillende en daadwerkelijke medewerking van enkele corporaties, uit onze gemeente, het volgende voorjaar een sportterrein zal bezitten, zooals er geen tweede in Westfriesland is. Echter zal de vereeni ging een waarborgsom moeten storten van f200. Getrachi zal worden 40 rentelooze aandeelen van f5 onder de burgerij te plaatsen. Als voorzitter wordt gekozen de heer IJ. Meijer. Nadat de heer Wilbrink namens de leden der vereeniging aan den scheidenden voorzitter harte lijk dank brengt voor datgene wat hij voor N.V.V. en N.K.V. heeft gedaan, wordt de vergadering ge sloten. Scharloo. boek Snaarmans aan, Teleloon 490. Rechtstreeks uit BELGIË ontvangen een zending ZIET DE ETALAGE. Profiteert van den lagen frankenkoers. Het koopen van een tweedehands motorrijwiel is onnoodig. Gij koopt thans voor bijna de helft van den prijs een motorrijwiel, dat het nieuwste is in constructie. Friesland' 9 Drente 1 1 Overijsel 2 2 11 Gelderland Utrecht 13 128 41 Noord-Holland 176 55 Zuid-Holland 194 87 Zeeland 10 9 Noordbrabant 11 Limburg 8 5 Totaal 562 231 VAN RIJS WIJ K'S Schoenhandel Schoenmakerij. WINTERMUILEN en PANTOFFELS. LAND- EN TUINBOUVrONOEV ALLEN WET 1922. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat een werkgever in het land- en tuin bouwbedrijf, die aanvankelijk de arbeiders in zijn onderneming heeft verzekerd biji de Rijksverzeke ringsbank, doch later de voorkeur geeft aan verze kering bij een Bedrijfsvereniging, meb deze veran dering niet behoeft te wachten, tot het einde van een kalenderjaar. Hij kan integendeel ook in den loop van het jaar lid wroden van de door hem ge kozen BecLrijfsvereeniging, waarna dan de verzeke ring bij de Vereeniging aanvangt op den eersten dag der kalendermaand volgende op die, waarin de werkgever lid der Bedrijfsvereeniging is gewonden. VERHOOGING DER AUTOMOBIELENBELASTING. Als wij juist zijn ingelicht, aldus schrijft Autole ven, en wij hebben geen reden aan de bron, welke ons het nieuws verschafte te twijfelen ligt het zeker in de bedoeling van den Minister van Finan ciën ook de automobiel- en motorrijders te laten bijdragen in de meerdere inkomsten welke de heer Colijn noodig acht voor onze schatkist. MOND- EN KLAUWZEER. Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 14 tot 21 October 1923: Aantal Provinciën veebeslagen gemeenten GRAS. Nog nooit is er in Friesland in het najaar zooveel gras op stal gevoederd dan thans, een gevolg van omstandigheden. Door den regen zijn de weiden drassig, door den hoogen waterstand tengevolge van het vele hemel water staat in menig land water, zoodat de koeien, daarin niet verkeeren kunnen. Overal in de weiden is nog volop gras het jaar 1923 is een grasjaar bij uitnemendheid. De boeren gaan, om het vertrappen van het gras in de lage weide tegen te gaan, hun vee geheel of ge deeltelijk stallen. Dagelijks wordt nu gras gemaaid, dit per as of vaartuig naar de boerderij vervoerd en het vee toege diend. Overal ziet men dan ook dagelijks grasmaaiers in het veld; soms met baggerlaarzen aan. Al dat gras wordt met de hand gemaaid, omdat eiken dag niet meer gemaaid wordt dan noodig is. Met de machine zou dat niet de moeite waard zijn de paarden aan te spannen, doch bovendien zouden de dieren in den drassigen bodem ook nog slecht werk maken. Menig arbeider heeft door dit maaien gelegenheid een daggeld te vordienen, wat een voordeel is, omdat het werk in het veehoudersbedrijf in Friesland ook al niet ruim is. Aardig is de kleufschakeering, die dat dagelijks bij stukjes maaien, tengevolge heeft. De vandaag gemaaide stukjes heel licht groen, dat van gisteren iets donkerder en zoo allengs tot de ge wone graskleur. Net een staalkaart van een fabriek van stoffenver ven, maar dan in het groot! ONTPLOFFING TE VENLO. Uit Ven]o, 25 October. Hedenmorgen om kwart voor zeven is een luchtketel der N. V. Pope's Metaal draadlampenfabriek alhier met een zworen slag welke op vele uithoeken der stad te hooren was uit elkaar gesprongen, Het deksel is van de voor zijde der fabriek1 ovor een1 hoogte van ongoveor twaalf meter over de fabriek 'heengeslagen eni kwam terecht op een stuk bouwland, aan de achterzijde der fabriek. Het drong daar bijna een meter in den grond. Ongeveer tweehonderd ruiten van de omliggende woningen en van de fabriek zijn gesprongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, door dat het personeel nog niet aanwezig was. De machi nerieën werden niet beschadigd. Het werk in de fabriek wordt morgen gedeeltelijk hervat De vermoedelijke oorzaak is dat gas in den ketel teruggelekt is. In den luchtketel bevond zich ge perste lucht welke gebruikt wordt om de gloei lampjes te vullen. Tel. DE ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING TE ZAAN DIJK. In de Dinsdagavond te Zaandijk gehouden ge meenteraadsvergadering is besloten met ingang van 1 Januari 1924 do zakelijke belasting op het bedrijf in to trekken. Vóór stemden 1 anti-rev., 2 vrijheid»- bonders en de afgevaardigde van de arbeidersver- eeniging. Tegen stemden de drie soc.-democraten. ALKMAAR. In de hedenmiddag gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat aangekocht was het gebouw der Hanzebank, grenzende aan het Stadhuis, voor f31.000. Waarschijnlijk zal hierin, naar wij vernemen, den dienst der P. W. worden ge vestigd. Besloten werd tot oprichting öener district arbeids beurs, welke het middelpunt zal zijn van een vrij groot aantal gemeenten in de omgeving; deze beurs zal 1 Nov. in werking treden. De Raad ging accoord met de toekenning van een voorschot en bijdrage voor den bouw van 70 arbei derswoningen door de vereeniging volkshuisvesting „Alkmaar", alsmede met den verkoop van grond en toekenning van een voorschot voor den bouw van 88 arbeiderswoningen door de Bouwvereeniging „RoCh- dale" Een blanco crediet werd verleend voor uitvoering van werken door werkloozen, niet, zooals B. en W. wilden, alléén aan georganiseerden, noch op voor stel van mr. Rusters óók aan niet-georganiseerden, tegen een loon van 48 et. per uur en 48-urigen werk tijd, in elk geval 45 uur. Bepaalde maatregelen zul len getroffen worden in verband met de volgorde der tewerkstelling van georganiseerden en ongeor ganiseerden. Naar aanleiding van een vraag van den heer D. Gavers werd door den burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur zorg zou dragen dat tegen 30 September 1924 het Landbouwhuis een nieuw on derdak zou hebben. MELKLEVERING NAAR HET RUHRGEBIED. Evenals verleden winter zal ook nu weer volle melk geleverd worden aan het Ruhrgebied, echter zal nu de melk niet betrokken worden uit Brabant of Limburg, maar uit den Achterhoek van Gelder land. Met 20 besturen en directeuren van Coop. fa brieken zijn besprekingen gevoerd omtrent een da- gelijksche levering van 40 50.000 L. volle melk. Omtrent den duur van de levering kon, hoezeer het ook de bedoeling was de levering van November tot minstens April te laten loopen, in verband met de bekende onzekere omstandigheden, geen zeker heid verschaft worden. VLAS. De vlashandel in Friesland is momenteel weinig be- teekenend. De prijzen zijn laag en blijven waarschijn lijk laag. zoodat de toestand der vlasmarkt wel weinig zal veranderen. Groote partijen vlas zullen er niet veel worden aangeboden, daar de verbouw minder grcot is dan wel in andere jaren. MOTO lt K IJDER8 Leeren Motorjekkars I 35—, I 377», I 45— CONCURRENTIE UITGESLOTEN. SPAANDER Co., ALKMAAR HOORN nationale plichten, waarbij hij zich duidelijk uitsprak voor den eisch dat wij ons on Indië ook hadden te houden huiten elk bondgenootschap. Deze minister zeide, dat deze vlootwet lag geheel binnen het kader van den Volkenbond en het verdrag van Washington. Spr. wees er op dat Europa nog steeds verkeerde in een toestand van een sluimerenden oorlog en men zich dus niet alleen kan verlaten op het Recht. Ver schillende rechtsposities zijn door machtsposities ver vangen. Verder werd er begonnen met de replieken, maar voor dat nlen daarmee begon, deelde de voorzitter mee, dat er Vrijdag, dus morgen, eindstemming zou zijn. De heer Dresselhuis zeide geen behoefte te hebben aan lang praten meer, het ging hier niet meer om de Vlootwet, maar om het Kabinet. Do regeering had spr.'s vragen niet beantwoord en spr. vraag'opnieuw, waarom er geen uitstel van b.v. zes weken mogelijk is, waardoor de Kamer over de finantieele plannen ingelicht kan zijn. Spr. wijst op het pogen om de nieening ingang te doen vinden door deze regeering dat de Gouverneur-Generaal voor deze wet is. Spr. noemt dat een halve waarheid en protesteert daar tegen. De heer Dresselhuijs bespreekt het bericht omtrent de a.8. Volkenbondsconferentie over vermindering der ontwapening ter zee. Heeft Nederland, vraagt spreker, zulk een uitnoo- diging ontvangen? Indien ja, dan is het krankzinni genwerk, die Vlootwet aan te nemen. Spreker zal als nog voorstellen de Vlootwet tot na die samenspreking aan te houden. Minister Van Karnebeek noemt het bericht niet geheel juist, wat den heer Dresselhuijs aanleiding geeft om te zeggen dat het dan in de lijn ligt de behandeling dezer Vlootwet to schoren totdat men weet hoever deze conferentie zal gaan. De heer Hugenholtz klaagt dat er op Oorlog en Marine te kort is bezuinigd en zegt dat de regeering niet heeft geantwoord op zijn vraag of deze vloot haar taak zal kunnen vervullen. Spr. herhaalt zijn bezwaren en noemt deze vlootwet een vloek, die door deze regeering wordt gesteund. De heer Marchant is het eens met de opvatting dat wij nog niet leven in ©en tijd dat het Recht triom feert. Toch gelooft spr. dat hel} Hof van Loder tmeer preventief werkt dan de kanonnen van minister Van Dijk te Scheveningen. De regeering heeft gewezen op het gevaar dat een groote mogendheid ons kan wijzen op het feit dat onze weermacht niet voldoende is om onze inter nationale verplichtingen na te komen. Volgens deze redeneering van de regpering ziet spr. het groote gevaar, dat een mogendheid ons er op wijzen kan, dat onze weermacht niet voldoende is, ook na dit eerste halve minimum, omdat de regee ring het zelve erkend heeft, dat het slechts dienen kan om een deel van onze Koloniën te verdedigen. De regeering blijft op het standpunt staan van vroe ger, toen een weermacht van een kleine mogendheid meetelde. Spr. zegt echter, meer werkelijkheidszin te hebben dan door minister van Karnebeek hier is getoond. De conventies worden ,verkeerd voorgesteld, niet in vre- delievenden zin, „maar om er zooveel mogelijk oor logsmateriaal uit te knijpen". Vervolgens bepsreekt de heer Marchant de door den heer Van der Voort van Zijp geponeerde ge dachte, dat de Volkenbond ons zou kunnen verplich ten, Straat Soenda te versterken. Aan de hand van het Statuut van den Volkenbond betwist de heer Marchant deze meening. Indien zoo iets uit een sta- ti ut zou kunnen worden gehaald, dan zou spr. zich iten sterkste tegen aansluiting bij den Volkenbond hebben verzet. Vervolgens bestrijdt spr. den heer Rutgers, waar dezé zich beriep op art. 25 van de "Vredesconferentie van 1907, om 'n vloot te rechtvaar- I digen, toen ons reeds 'n zekere garantie werd gegeven in den geest van de conferentie van Washington. Spr. bestrijdt de stelling „zonder macht geen recht". Onze kracht, aldus de heer Marchant, is juist ■dat wij zoggen: „wij hebben geen macht, maar wij beroepen ons op het Recht". Gaan wij uit van de stelling: zonder macht geen recht, dan moeten wij het geheele rechtsbegrip laten vallen, daar vaststaat, dat wij geen macht hebben. Spr. betoogt verder, dat wij ons moeten bepalen tot een politievloot voor Indië. Onze vloot heeft niet veel I anders gedaan dan politietoezicht houden. Het is een De Vlootwet r__uitr w De debatten zijn Donderdag voortgezet met de ffUt van <J® regeering, dat zij een dubbel doel wil: speeches van drie ministers, eerstens die van kolo- aen gevechtsvloot en een politievloot, terwijl men niën, daarna die van finantiën en buitenlondsche za- nl0t tegen de groote machten op kan. ken, de heeren De Graaff, Colijn en Van Karnebeek. Komende tot het advies van den Gouverneur-Gene- Minister De Graaff meende dat de finantiën vanrnaj> handhaaft de heer Marchant zijn vroegere be- Indië do onkosten van deze vlootwet wel kunnen *7v dat de regeering ingaat tegen het dragen en de jaren 1923 en 1924 zullen tenslotte wel utdrukkelijk advies van den gouverneur-generaal, feitelijk sluitende begrootingen geven en voor 1925 a6n Raad van Indië en den directeur van Financiën, wordt hetzelfde verwacht. De militaire uitgaven zijn ue su£gestle "van de Nederlandsche regeering, als zou zeer verminderd en de nieuwe vlootcommandant *pr'?n 'n indië wel met haar meegaan, gaat over het heeft toegezegd krachtig met de bezuiniging te zul- kantje heen en dat acht spr. voor een regeering -niet len doorgaan. Deze vlootwet zal in ihaar duurste ja- toafaat&aar ren, dat is na 10 jaar, de Indische uitgaven met niet "e0r Hu i js meent, dat er dan wordt gelogen, wat meer dan 9 bezwaren. I}611?. een 9^Qdje van den voorzitter bezorgt, maar De minister hield vervolgens een millioenen he heer Du ijs handhaaft dit beweren, speech over de finantiën van Indië en deze bewinds- ™at de gestelde kabinetskwestie betreft zegt de man zag de toekomst al heel rooskleurig in. Elke be- Marchant, dat hij het stellen van de kabinets- lastingbetaler kreeg er plezier in. d?or d(>ze regeering heel bespottelijk vindt Minister Colijn had het hoofdzakelijk over de H0t dreigen met ontbinden der coalitie is zelfs hu- kwestie der ongedekte tekorten en over de finantieele moristisch! Wat weten de heeren van de regeering gevolgen dezer vlootwet voor Nederland. En nu kwam 0r vaih zegt spreker, of de coalitie wordt voortgezet, wal duidelijk naar voren dat hoe,of de rekening der Ja neen, of het kabinet naar huis gaat? Er zit ongedekte tekorten ook werd opgezet, er feitelijk 112 maar één leider in het ministerie. En hoe kan de re- millioen aan onze tekorten ongedekt bleef. geering aan de fracties meedeelen, dat de coalitie Wat de gevolgen van Nederland betrof bleef deze niet wordt voortgezet bij een crisis. Excellentie bij zijn meening, dat deze vlootwet geen De heer Snoeck Honkemans: Er is niets gebeurd extra lasten aan Nederland zou opleggen. En ook bet is nonsens, wat het bindende van deze wet betreft, wees de mi- De heer Marchant: Voorzichtig! nister er op dat dit zonder vlootwet eveneens zoo De heer Schokking (ietwat driftig): We behoeven was, men zat immers toch aan de contracten gebon- niet voorzichtig te zijn op dat punt. den. Nogmaals werd er den nadruk op gelegd, dat De heer Marchant't Zou me anders niets verwon- men na zes jaar vrij was en niet vast zat aan het deren, want er zit hier een minister achter de tafel tweede gedeelte van de vlootwet. Men kan dat deel» wiens liefde voor de coalitie op het vriespunt staat desnoods onuitgevoerd laten, met dit deel zal men Spr. ziet de zaak echter zoo. dat het kabinet snakt onze neutraliteit in onzen geheelen Archipel kunnen Daar den dwang van deze wet om daardoor bijeen handhaven. te kunnen blijven en spr. twijfelt er eigenlijk niet Deze minister vond het noodig te verklaren dat de aan of de Kamer zal, in onwankelbare trouw aan indiening van deze vlootwet bepaald was, voor deze het kabinet-Ruys. het kabinet en zichzelf dit dwang- minister van financiën in het kabinet was. Dit zeker huis gaarne aanleggen als antwoord op wat gezegd werd over zijn invloed Dat noemt men dan,' besluit spreker het psycho- op het naar voren brengen van deze wet, logisch moment" om deze wet in te diénen. Minister Van Karnebeek had het over onze inter- Heet vierde Mad. dienen

Schager Courant | 1923 | | pagina 1