ROMMELKRÜID. BE OORSPRONG VAN DEN NEOER. Mej. S. stuurt een uitknipsel -uit een courant waarin deze plant besproken wordt en. ssou graag zien dat ik haar die leverde. Antwoord: Ik heb nooit van deze plant ge boord; zij komt zelfs niet in de beste handboe ken overb loemisterij voor. Ook kan ik deze plant niet leveren, daar ik geen handelaar in planten ben. Planten- die s' winters ook heel goed de kamer kunnen sieren zijn: b.v. Ama- ryllus. Schaft u zich die aan, dan hebt U iets Mzonders en ik wil wel trachten deze plant voor u te verkrijgen. Voorts tulpen, narcissen, hyacinthen en crocussen, ook Cyclamen, Clivia en* De Tuinbouwvakonderwijzer in de teelt van Siergewassen te Hoorn, K. VAN KEULEN. O_1 STALEN MEUBELS. De stalen archiefkasten voor gebruik op kantoren zijn algemeen bekend en enkelen hebben ook wel kennis gemaakt mot stalen hureaui-minLstres, zooals de Amerikaansche industrie ze in de laatste jaren aflevert. Dat echter gewone meubolen *van staal gemaakt worden eif er b.v. complete slaapkamerameu blementen, geheel in stijl, in groote aantallen gemaakt en afgeleverd worden, is een der laat ste feiten op dit gebied. Vermoedelijk zullen binnen kort ook wel de overige meubels voor de huishouding volgen. AI« grondstoffen voor die meubels wordi in hoofdzaak gebruik gemaakt van dunn\ stalen p.a en, koudgewalste handen en naad', loze sta len fcuiien met rechthoekige doorsmie. Dit laatste materiaal wordt gebruikt voor onderdoe ten, "die de stevigheid moeten geven, b.v. voor ien cndrrkaDt van laden,; de stuk<en worden in groet aantal tegelijk op maat gesneden en „Wanneer gaan we?" vroeg Jan. „Zaterdagmiddag brengt vader ons weg", zei Henk. „Dat weet je toch wel. 't Is nu Donder dag. Vanavond pakt moeder alvast onze kof iers met kleeren en nog een paar andere din gen, die we mee moeten nemen, in. We gaan Zaterdagmiddag mot de tram van kwart voor eenen. Als we uit de tram komen, moeten wé nog een poosje mot den treinen'dan zijn weer. En moeder haalt ons Woensdag weer afl" Donderdag zou de school weer beginnen. De jongens konden de twee nachtjes, die ze nog thuis moesten doorbrengen, voor hun éérste groote reis, bijna niet slapen. Henk droomde Vrijdagnacht, dat hij verdwaald was en dat hij hoe lom aal alleen op een groot plein stond. Eindelijk kwam er oen agent naar hem éoe er* die vroeg: „Waar moet je heen, jongetje?" „Ik moe* naar mijn oom, Jan Nieuwenhui- »en", was Henk's antwoord. „Waar woont dio dan?" vroeg do agent „Op t Spui", zei Henk weer. „Welk nummer", vroeg de agent „Da* weet ik niet precies", zei Henk, „123 of 321, *t kan ook wel 231 of 132 wezen", zei hij. Toen begon de agent hard te lachen, en Henk lachte moe, zoodat hij van zijn eigen stem wak kere! werd. t Was nog nacht en naast zich boorde hij dé rustige ademhaling van zijn broertje Jan. Henk draaide zich toen om en sliep weer rustig in, tot zijn moeder hem Zaterdagmorgen wakker riep. Wordt vervolgd. dan aut«.*geen op do verbindingsplaa scn aan- eengelascht Deze stukken worden daarna weer op de p;aten gelascht en wel zoo, dat ze altijd komen aan den binnen kant van de meubel* Moeten echter de houten stijlen van meubels geïmiteerd worden, dan komen die stukken aan den buitenkant. Steeds wordt echter ge- zoigd voor volkomen gladde afwerking aan den buitenkant, opdat ten slotte door .piano- af.vorking" een bijna volmaakte imitatie van mooi hout wordt verkregen. Het verven ge beurt" met de hand om allen, schijn van ge drukt of gestencild work te vermijden. De bui tenste vernislagen worden erop gemoffeld. Kleine laden, die minder stevig behoeven tto zijn, worden in elkaar gelascht zonder dat ver sterkingen aangebracht behoeven te worden, terwijl steeds gezorgd is dat de scherpe kanten of uitsteeksels, waaraan men zich zou kunnen snijden, weggemaakt worden. Meestal worden de scherpe kanten geheel omgebogen. Ingeval sierlijke meubelen gemaakt moe ten worden, met mooi afgewerkte pooten, wor den deze laatste op speciale machines afge werkt, terwijl ze bevestigd worden aan de meu bolen op zoodanige wijze, dat ze veel en veel stevigor zijn dan mot sierlijke houten pooten ooit te bereiken is. Wil men rosetten of naar buiten uitstekende doelen op de meubelen aan brengen, dan worden deze uit geelkooper go- goten en aan het metaal geklonken. Daar de opbouw der meubelen steeds -ge beurt vóór het moffelen, is men er zeker van, dat alles door een laag roestwerende verf en vernis bedekt is. In totaal blijkt het gewicht der stalen meubelen een achtste moer te zijn dan dat van evenzoo uitziende en even groote houten. Volgens de Amerikaansche berichten is de prijs lager dan die van prima houten meube leen. Dit betoekent voor Europa nog niet veel, omdat de houten, meubelen in Amerika ook veel duurder zijn dan bij oma Het is dus de vraag, of men dergelijke meubelen in Europa zal kunnen verknopen, wanneer ze niet tege lijk in Europa gemaakt worden, waar gepro fiteerd kan worden van de veel lagere looneis (Verhaald door hemzelf.) Een vertelling voor grootere kinderen Uit '4 Frahsch. „In de vroegste "tijden waren wij blank, go- lijk gijl Wij waren even knap als gij en kon den stof/en weven, hoeden en. stokken vervaar digen en alles zelf maken, wat de blanke man ons nu levert." De zware Congo-neger begon met deze woor den zijn verhaal. En op den toon van iemand, die or van over tuigd is, dat alles, wat hij zegt, do volle waar heid is, vervolgde hij, met overdreven gebaren: „Onze voorouders waren blank, gelijk gijl Maar eens moest een onzer vaderen een reis maken, die «enigen tijd: zou duren. Vóór hij vertrok, had hij zijn vrouw verboden, om en kele spijzen te gebruiken, waaronder ook het vleesch begrepen waa Als zij toch de bedoelde spijzen at, zou zij door zware rampen getrof fen worden. Jak ambo, dat is God, had het hem aldus bevolen. Zijn vrouw beloofde ernstig gehoorzaamheid en onze vader ging op reis. De eerste dagen ging alles goed, maar de vrouw, wie het*ver veelde, om steeds hetzelfde te moeten eten, at op een dag tóch vleesch, terwijl ze bij zichzelf zeide: „Qnze vader ziert heft toch niet!" Zij be doelde hiermee haar man. Maar deze kwam nog denzelfden dag terug. En hoe verwondert! was hij, toen hij zijne vrouw geheel zwart te- Hiorboven geven wij weer do populaire pre sident van Tsjocho-Slowak ije, na zijn bezoek aan Engeland, van Lord Curzon hartelijk: af scheid nemende. Maserijk staat rechts. Bij zijn thuiskomst in Praag werdi hij door honderden deputaties uit alle deelen des lands gehuldigd, zulks naar aanleiding van het vijf jarig bestaan van het onafhankelijk Tsjecho- 'Slowakije. Maserijk wordt door de bevolking verafgood, niet alleen ooi zijn groote kennis, gezond ver stand, en doorzettingsvermogen, maar nog veel meer om zijn goede hart. De voordooien- van stalen meubelen boven houten zijn in de eerste plaats de vele malen grootere sterkte van draaiende of schuivende <mdordeeleik Verder is er geen werking in het materiaal en hert kan niet afbladeren, zooals gefineerd hout dikwijls doet. Bij goede moffe ling zijn ze niet aantastbaar door vocht, terwijl houtworm geen schade kan doen. Voor de tro pen is het van groot belang, dat geen witte mier zich zal wagen aan een dergelijk meubel, terwijl bijna alle houten meubels, en zeker die uit Europeeache houtsoorten, door witte mieren rug zag, inplaats van blank, zooals hij haar had achter gelaten. Toen onze vader de geesten van zijn voor ouders raadpleegde, antwoordde deze hem dat zijn vrouw gestraft was, omdat zij zich niet aan haar belofte omtrent het eten van zekere spij zen had gehouden. Onze vader ontberstte in een hevige woede jegens zijn vrouw, maar omdat hij haar zeer beminde, deed' hij haar geen leed. Omdat alle andere blanken uit zijne omge ving hem uitlachten, word' hem het leven ia zijn omgeving ondragelijk en met zijn vrouw verliet hij het land. Hij trok van oord tot oord en kwam eindelijk mot zijn zwarto vrouw aan de Congorivier waar hij niemand vond. Daar ging hij wonen, midden in het dichte woud. De kinderen dio geboren werden, waren al lemaal zwart. Van verdriet hierom stierf onze vad^r. Toen hij zijn eerste woonplaats verliet, had hij de gereedschappen, waarmee hij zijn. machi nes maakte, niet mee kunnen nemen, omdat te zwaar waren. Zoodoende kon hij voor zijn dood zijn kinderen niets leeren. Zijn kinderen, die geen machines hadden, om stoffen te weven, en alles te maken wat noodig is voor ons allen moesten in *t vervolg leven, dom als de dieren. Maar toch zullen wij eens weer even knap zijn als gij!" Met deze woorden eindigde mijn Congoieea zijn verhaal (L'origme du Nègre, par Adr. Koote-J aangetast worden. Ook wuwivri] heid is een onmiskenbaar voordeel. De gepu bliceerde foto's doen den sierlijken bouw dui- lijk uitkomen. Het is natuurlijk een nadeel, dat men niet zelf eenige wijziging kan laten aanbrengen. Tegenwoordig werkt een groote fabriek, die 300 stuks van dergelijke meubelen per dag aflevert, maar men is bezig die fa briek te vergrooten, zoodat men binnen dit j jaar nog tot een productie van 3000 stuks per dag kan overgaan. De geheele fAbriek is ge schoeid op de leest der autofabrieken, zoodat men door het maken van ondendeelen in mas sa en door den aanvoer op de juiste plaats en tijd buitengewoon goedkoop zal kunnen wer ken. Of echter het stalen meubel ooit als mas sa-artikel overal en- voor iedereen beschikbaar zal kunnen zijn, is zeer de vraag. En het blijft een imitatie-houten meubel! EEN SLECHT ANTWOORD. Een gezaghebbend man in Arkansas zeide van een anderen man, dien hij van jongs af aan ge kend had en met wien het mis was gegaan: „Het moest misloopen mot hem. Zijn heele le ven is niets dan een reeks van mislukkingen geweest. Het eerste hoofdstuk begon op een as surantiekantoor, waar hij zijn eersto baantje van jongste bediende kreeg. Hij was pas- met dit baantje begonnen, toen zijn patroon op een goeden morgen van een bolangrijken brief op keek en nijdig zeide: „Fluit niet onder je werk, jongen". „Ik werk niet, mijnheer", antwoord de hij. „Ik fluit alleen maar". APWASCHBAAB DAMAST. De moderne techniek is erin geslaagd da masten tafellakens te fabriceeren, die niet be hoeven te worden gewasschen, maar die, wan neer ze vuil of gevlekt zijn, op eenvoudige wij^o aanstonds gereinigd kunnen worden met een vochtigen doek. Damasclcne is de naam van dit nieuwe product, dat er precies eender uit ziet als zuiver wit damast, en in echt-damast patronen wordt vervaardigd, maar waterdicht, vet- en vlekvrij is. Een zeer economische mate riaal dus voor do keuken cn huishoudelijk. bruik, eveneens zeer geschikt voor de kleeding van planken in de provisiekamer en kleer kasten. Het Domasclene laken wordt gebruikt als een gewoon damast tafellaken, het kan gemakkelijk gezoomd worden en vouwen worden spoedig verwijderd door strijkon met een warm ijzer op den rug van het loken. Het groote voordeel van deze nieuwe stof is hiorin gelegen, dat vlek ken, ontstaan door het morsen van wijn, spij zen en zelfs inkt, dadelijk met een vochtigen doek kunnen worden afgeveegd. Even nawrij- ven met een.drogen doek en er is geen spoor van de vlekken meer te zien. Bij vlekken van zuurhoudende voedingsmiddelen is het zaak, dat de reiniging onmiddellijk geschiedt. Zet zich aan de oppervlakte tusschen het nageboot ste weefsel vuil of stof, dan is dit vlug te ver wijderen met gebruikmaking van een zachten porstel met zeep en koud water. Soda of soda- noudendo zeep mag echter beslist niet worden gebruikt. Behalve in wit wordt Damasclcne ook ver vaardigd in verschillende kleuren. HIJ STCULTUUR. Zooals voor ons Europeanen brood een der voornaamste voedingsmiddelen is, zoo zijn er in de warme landen mllll-oenen menschen, die zich in hoofdzaak mot rijst voeden. En het aantal broodetera is verre in do minderheid. Daarbij komt, datyde broodetera ook wel rijst nuttigen, maar omgekeerd de rijeteters geen brood. Zoodat het verder geen betoog behoeft* dat de hoeveelheid rijst, die er jaarlijks ver orberd wordt, ontzettend groot ls. Toch willen we een paar getallen noemen. Onder de rijstetende volken staan bovenaan ChinA en Britsch-Indië, respectievelijk met 350 en 320 millioen inwoners. Dan komen Japan met 55 en Java met ruim 30 millioen inwonera. Ai die millioenen eten driemaal per dag .ijst als hoofdschotel, zoodat we wel mogen aanne men, dat het verbruik ln die landen op 1 K.G. per dag en per hoofd komt. De rijstcultuur schijnt reeds Voor meer dan 2000 jaar voor Christus in China beoefend te DE DOOP VAN DEN KROONPRINS VAN JOEGOSLAV1B (GROOT-SEBVII). Na de plechtigheid wordt hot Koningskind door den veldmoarachalk, Generaal Stepa- novitzach (spreekt uit Stepaanowitj) het volk vertoond. Men lette op de verschillende kloo- derdrachterx die even schilderachtig zijn als de bevolking vuil is.... dat laatste echter niet op onze teejrcnmg te zien; >»iimir«oKa \ooo J. voor Oirlslus werd in Voor-Indiö -reeds rijst verbouwd. En van hier uit ls de rijst in de meer westersche landen be- Kond geworden. Jn de 4e eeuw voor Christus hebben de veldtochten van Alexander de Groote niortoe in hoogo mate toe meegewerkt, zoodat omstreeks de geboorte van Christus rijst reeds lang een belangrijk handelsproduct bij de Ro meinen was. Tijdens de heerschappij van Karei V kwam het gewas ook naar Italië en naar Zuid-Frank rijk, terwijl op 't laatst der 17e eeuw ook in Amerika de rijstbouw beteekenis begon te krij gen. Tegenwoordig mag men aannemen, dat over al, waar de rijst goed gedijen wil, de cultuur ter hand is genomen ook. De groote vraag naar dit voedingsmiddel eischt nu eenmaal, dat de cultuur overal, waar dit mogelijk is, ter hand wordt genomen. Hoewel in onze Oost heel veel rijst wordt verbouwd, is de behoefte aan dit woodsel daar zoo groot, dat er nog groote hoeveelheden moe ten worden ingevoerd. Op Java is de invoer dan ook viermaal zoo groot als de uitvoer. De groote leverancier is dan, ook voor ons land, niet Java maar Britsch-Indië. "Drie vierde ge deelte van alle rijst, die er in de wereld ver- handold wordt, komt uit Britsch-Indië. In Europa staat de productie in Italië bo venaan. Maar ook Spanje, Portugal, Grieken land en Zuid-Frankrijk verbouwen rijst. Toch bedraagt de jaarlijksche invoer in Europa nog 1000 millioen K.G. Het aantal verschillende soorten van rijst is heel groot, men schat het op 1400, waarvan er alleen in Britsch-Indië meer dan 1100 groeten. De moderne rijstcultuur vindt hoofdzakelijk plaats op sawahs, natte rijstvelden. Deze bouw is van veel grooter beteekenis dan do cultuur ivan bergrijst, die op drooge velden, gaga's, ge- i kweekt wordt. De sawahbouw is dus van verreweg de groot- *te beteekenis, levert ook het beste product, De beteekenis hiervan ligt in de omstandigheid, dat rijst pas goed gedijt in natten grond, die ge durende eên belangrijk deel van den groei on der water staat. Daar van nature slechts wei nige gronden gemakkelijk bevloeid kunnen werden, alleen wanneer een rivier in de na- bijheid is, heeft men op. groote schaal kunst^ matige bevloeiing in bet leven moeten roepen. Op J&fa b.v. zijn millioenen guldens besteed, om kunstmatige jrrigatiewerken aan te leggen. De natte rijstvelden, sawahs, zijn door lage dijkjes in stukken verdeeld, die trapsgewijs &f- loupen. Door openingen in de (lijkjes kan men hot water naar willekeur laten stroomen. De stukken land worden onder water gezet En als na een dag of tien de grond goed doorweekt is, wordt het land geploegd. Een eenvoudige ploeg, getrokken door oen buffel, of karbouw^ dcet hiervoor dienst Op plaatsen, waar men met den ploeg moeilijk komen kan, wordt de grond met een soort spade, patjol, bewerkt Dan laat men den grond een paar weken door zacht stroomond water bevloeien. Hierna moet nog eenmaal geploegd worden en dan geëgd, waardoor hot land goed effen wordt Deze be werkingen duren samen ongeveer twee maan den, waarna de planttijd aangebroken is. Vooraf heeft men de zoogenaamde kweekbed», den in gereedheid gebracht Op een zorgvuldig bewerkt stuk land kweekt men eerst de jonge plantjes die men bibit noemt Deze bibit wond na 40 50 dagen van de kweekbedden naar de eigenlijke groeiplaatsen overgebracht Dit is een heel werk. Do bibit ongeveer 25 c.M. lang, wordt door mannon uitgetrokken en in bossen gebonden. Het planten geschiedt door vrouwen. Die waden daarbij tot over de enkels door de doorweekte akkers. De jonge plantjes worden op rijen geplaatst, twee of drie stuks bij el kaar. Een paar dagen na het planten laat men wat versch water op de akkers stroomen, en

Schager Courant | 1923 | | pagina 6