DERDE BLAD. De dingen om ons heen. f Een oude Roraeinscho versregel zegt, dat, als de vorsten verdwazen, do volken het moeten bezuren, liet omgekeerde van onzo modorner wetgeving, die zegt dat ile baas aansprakelijk is voor de schade aangericht door eijn beesten en -ondergeschikten. Reclames. Uil het hart Yan Holland. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Zaterdag 10 November 1923. 66sle Jaargang. No. 7331. Het laatste standpunt lijkt rechtvaardiger, aan- gezien het baas-zijn een zekeren invloed op het behaagde veronderstelt, terijl oen volk over het algemeen niet aansprakelijk is te stellen voor de dwaasheden of misdaden, begaan door zijn heer- schers of regenten, waarover hot, zoodra de stom bus gesloten is, een reeks van jaren mets meer heeft te zeggen. Maar do feiten spreken nu eenmaal, zooals vaker het geval is, tegen de wet en voor den dichter. De Duitsohers hebben zich in den oorlog laten drijven, hebben zich laten dwingen tot ,,durch- balten", zelfs toen een Dnitscher kon zien, dat er gppn kans meer was. Zij hebben zich daarna laten opknappen met een parlement en met regeeringen van allerlei kaliber, die slechts in één opzicht overeenstemden, N.1. dat zij onbekwaam waren en ongeschikt om een niet parlementair-opgevoed volk, dot leiders noodig had en consultanten kreeg, uit j het moeras 'te helpen. Theoretisch was alles in orde en als er onder al die „loidendo persoonlijkheden" van doorsnee- bekwaamheid oen of twee waren geweest, die ook leiders" waren, hadden zij wellicht wat kunnen bereiken. ui Plet neerduwen van de mark was. alles wel beschouwd, een geniale financieele politiek. 31 lts hij. die er het initiatief toe nam, de zaak in de hand had weten te houden en geweten had, waar anaprP vouten v en wanneer de daling gcstopl bad moeten wor: 1 u™ der-, op v.-elk moment er geen honderd mark by ««er bh» kunnen heipen. Duitechland graat ten gronde aan wat voor an- De derde verrassing eindelijk ia, dat de Haagse he deren destijds het reddingsmiddel was: het parle- raad' het voorstel van den oud-wethouder Fortuijn mentairisme. Drooglever heeft aangenomen om een speciale cora- Waar dit zich ontwikkelde als macht van het missie ie benoemen voor het tramvraagstuk. Een volk tegenover willekeur van den vorst, was het commissie uit alle partijen, met een wethouder als een zegen. Waar het rauwelings wordt geïmpor- lid, die zich speciaal zal hebben te wijden aan de teerd in een natie, waar een klein getal beroeps verschillende vraagstukken van verkeer, verbinding, fraseurs zeker zijn van alle zetels is het een vloek, tarieven en wat dies meer zij, in verband met het feit Zooals quinine een gezond raensch koorts bezorgt dat binnen betrekkelijk korten tijd zal moeten wor en er een koortslijder van geneest. den beslist over een eventueele verlenging der con cessie. Nu zijn daar vlak aan onze oostgrens zfttig nnl Een Jaar of wat geleden was dit géén kwestie ge- iioen menschen (minus de x-heoren, ,,0. en v.'drs') woest. Toen immers was het voor bijna alle politieke bijna tot wanhoop gebracht. Het gelu, dat zy heden partijen een soort axioma, dat dergelijke concessies verdienen, en dat voldoende lijkt voor ee:. dag geen reden van bestaan meer hadden, en dat bedrlj- levens, is morgen nauwelijks voor oen uur ui wat ven van dien aard In overheidsbeheer behoorden te voldoende. De klungels, die de financiën beheeren zijn. (stumpers, anders waren zij misdadigers) schar- Sedert is er een en ander gewijzigd In de opvattin- reien met goud- on rente- en fest- en bodenmark en gen. maken Duitsche „dollars'", dit, 's morgens f 2.50 Men heeft naast en vaak tegenover de theoretische en '8 middags f 0.60 waard zijn. Noemen dit een voordeelen van overhed&sbeheer en somi-overheidsbe- poging tot stabilisatie en „sariierung'heer de nadoelen ervan, practische en financieele, te Zestig millioen menschen minus alweer dat diudelijk gevoeld dat de animo voor publieke oxploita- groepje O. en V.'ers heeft nu honger en zal tie bij velen lang niet meer zoo sterk is als voorheen en straks dol van honger zijn. Schupo en Reichtswehr en wat 'dies meer zij, zullen de orde handhaven. Wat wil zeggen met machinegeweren, twee, drie keer den opstand dempen. Dan.... Dan is het uit en wordt er niet hier of daar n winkel geplunderd en een koopman doodgeslagen, maar komt de heksenketel tot overkoken. Wee. wie er dan onder den drup zit of onder den spat van het kokend mengsel. Wordt het en nu niet naar Xederlandsch recept„zoo Iangzamerhan d", doch „w e r - kei ijk' .geen tyd. dat de andere Europeosehe landen bijeenkomen om Duitschland in de eerste piasts t» bevrijden van zijn tegenwoordigen re- geeringsvorm, waarvoor het nog lang niet rijp blijkt te zijn. Ora het in de tweede plaats, ondeft curateele te stellen, in eigen belang. Om, Voorloopig do middelen aan te geven om Duitschland te lateL werken, zoodat het straks weer koopen kan, in de derde plaats? De Entente heeft schuld door de schadeloos stelling niet behoorlijk binnen mogelijke gren zen te fixeefen. De regeeringen der Duitsche republiek hebbeh zware schuld aoor de financiën zoo te verknoeien.. Maar dat alles kan nooit een verdediging zijn voor een dergelijk godsoordeel door menschen ge voeld over het geheel© Duitsche volk. En over alle andere volken van Europa, die het Hü' moeten worden gedrukt^^H^H^IHHH Dit echter was niet te vinden in eenig handboek of encyclopedie van het bankwezen. Zelfs niet in geschriften over den grooten leermeester der Duït- scbers op het gebied van geldbedrijf, den grooten John Lato, uit .1700. Het noodlot der Duitschers wil nu eenmaal, dat sy j-.cn alle tijde afhankelijk zijn van een theorie en een precedent en dat zij machteloos staan, zoo dra de tekst van hun handleiding hen in den steek laat. Duitschland. in den put geholpen door den oor log. veroorzaakt door de militaire en monarchisti sche kliek, had een oogenblik de kans gehad door de „heffing in eens" er boven op te komen. Immers, dit was het eerste doel van de waarde vermindering der mark: het ontkomen aan de bin- nenlandRche staatsschuld. De financiers, die terugschrikten voor een „staat9 bankroet", wat de annuleering dier schuld onge twijfeld zou zijn geweest, grepen naar het nog grover middel, n.1. de vernietiging van alle schuld- 'r vorderingen in marken uitgedrukt door de mark f zoo goed als waardeloos te maken. Vermoedelijk zullen zij destijds het vaste voorne- men hebben gehad er ergens uit te scheiden. Bijv. als de mark op vijf of op één procent der oud,e i waarde zou zijn gedaald. Doch toen dit peil in het zicht kwam, wisten zijj' hun vaart niet meer te stuiten, hadden zij maanden noodig ter overwo- 1 ging en becijfering, terwijl zij slechts dagen, hoog- stens weken hadden om het remmen te beginnen. De actie, door hen zélf ontketend, irroeide hun boven het hoofd en de mannen, die de regenten opvolgden, die er mee begonnen waren, bleken niet alleen even machteloos om te remmen, doen pro beerden het blijkbaar niet eens. Want het waardeloos worden van het geld bracht ellende mede, voor velen,en grove winsten, door dumping, voor enkelen. Die enkelen waren machtig aan invloed als groote ondernemers en werkgevers. Moesten worden ontzien. En werden ontzien. Die grove winsten waren, naar men te Berlijn blijk baar dacht, een goede spaarpot voor later en met- terdaad terwijl ae staat dag aan dag dieper zonk f in het financieel moeras, gelukte het toch ^llerléi I. nuttige werken te ondernemen en groote aankoo- f pen te doen, die in.de toekomst groote voordeelen zullen blijken te zyn. De ellende hiermede gepaard gaande voor nlidn, die niet van week tot week een salarisverhooging of bijslag konden forceoren, was bovendien een 1 bruikbaar middel om medelijden op te wekken bij 1 do buitenlandsche crediteuren. Dit medelijden is 4 metterdaad ontstaan. Evenwol alleen "bij particu- lieren in het buitenland. Niet bij de regeeringen I waar men de trucs heeft doorzien. Alweer: I Dum reges delirant populi plectunt i Noch Downing Street, noch het Witte Huis, noch de Quia d'örsay gevoelt eenige deernis met het Duitschland, dat net Verdrag van Versoilles toe kende. Het officieele Duitschland heeft dit verdrag leer ernstig gesaboteerd en niet alleen de kans op Schadeloosstelling voorshands uitgesloten, doch ook ▼oor de toekomst zoo goed als onmogelijk gemaakt. i1 Medelijden met dit Duitschland neeft niemand, die bij zinnen is. Dit Duitschland van machteloozo, onbenullige financieele knoeiertjes en scharrelaar- tjes. Van het slag van hoogvefzeTcerdo vliegende winkeliers, waar op het psychologisch moment 'n brandende kaars omvaltOeen medelijden, zelfs niet als men bedenkt hoezeer het Verdrag van Ver- t&illoB op het onvastge8teld laten der vergoeding de Bmancieele politek van het rijk moest handicappen. f Maar: als men van de bevolking de makers van oorlogs- en vredeswinst en de veroorzakers der ellende uit opzet of onbekwaamheid aftrekt, blijven er altoos nog ettelijke tientallen van millioenen, mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen over, die aan dit alles geen schuld hebben. Voor hen schijnt de rechtsregel to zijn geschre ven, dat de meester aansprakelijk is, niet ae vers- jegel. dat de volken moeten lijden van de ver keerdheden hunner beheerschers. Inmiddels wordt hieraan blijkbaar niet gedacht. Evenmin aan het feit, dat heel de wereld de zéér nadeeligo gevolgen ondervindt van het feit, dat in Europa zestig millioen monden als consu ment en honderd twintig millioen handen als pro- Populi plectunt. UITKIJK Rugpijn waarschuwt. Iedere hardnekkige pijn ln het smalle gedeelte van den lug waarschuwt u om acht te slaan op uw nie ren. Zware, slepende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling koeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren; pijnlijke, «verwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is, om het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Kouvatting, koorts, overwerking dat spreekt. Maar er kunnen zich elk dat zeer velen en zelfs verschillende partijen dank baar zouden zijn als tal van overheidsbedrijven zon der al te veel verlies en met behoorlijke controle zou den kunnen worden overgedaan aan particuliere maatschappijen. Omdat die nu eenmaal beter, dan een gemeente of ander publiek lichaam kans zien een bedijf, met hetzelfde of meer gemak voor het pu bliek, zoo te laten loopen, dat zij er zelf ook nog wat. aan verdienen, terwijl de publieke exploitant er meestal uit de belastinggelden nog op toe moe' leg- gen Er zijn menschen die denken dat dit in den naam van maatschappij of naamlooze vennootschap zit en dat dus alles in het reine i9 als er maar een maat schappij is gesticht met commissarissen en directeu ren en de concessiegever als eenig of almachtig aan deelhouder. Van de juistheid van dit standpunt ben ik verre van overtuigd, want het geheele personeel van zulk een overheid9vennootschap zou natuurlijk van der. eersten dag af weten, dat „hun kost gekocht was nu zij ln gemeentedienst zijn". Er behoeft geen om haal van woorden, bij, dat dit bewusnzijn de eerste stap is om de vennootschap te verambtenaren en vast te laten groeien ln sleur en reglementen. Tenzij de directie bovendien weet, dat alleen van het resultaat harer commercieele gestie en van het uitblijven van kiachten der abonnees of gebruikers, haar positie als zoodanig en haar tantleme afhangt. Als al les op een briefje staat en niemand mag lijden aan initiatief, komt het er weinig op aan wie de aandeelen heeft en of een gemeente, dan wel een maatschappij exploi teert. Maar dat een publiek lichaam waarvan de leden goeddeels afhankelijk zijn van de stemmen van het personeel der bedrijven, wel eens niet de aange wezen exploitant zou kunnen zijn, is een overtuiging, die zich langzamerhand bij velen heeft gevestigd. Hiermede is echter niet gezegd, dat de concessie zal worden verlengd. Verre van dien. Er zijn vele wenschen en ver langens en ook de maatschappen, die thans de exploi- tie in handen heeft, zou eens wenschen kunnen heb- hen. Zou bijv. aan afkoop in Hollandsche gulden wel eens de voorkeur kunnen geven boven verlenging. Zoo hoog staan de aandeelen niet in Brussel. Men ziet dus. dat er voor een commissie wel een taak is weggelegd. B. en W. zullen onderhandelen, ■ÉÉ^ÉBdoganbllki en buitensporigheden overspannen de nieiren en ver- ldwesties voordoen, waarin een beslissing of althans oorzaken onststeking. Zulk een in den aanvang lichte leen besliste uitspraak wenschelijk zou zijn. De maat- 1 cntstekiDg leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chroni sche nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint; te doen Zie toe of de urine afwijkingen, vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandenkl, pijnlijk en schappij, door haar directie, kan die aanstonds ge ven. doch B. en W. niet, aangezien die met den Raad hebben te maken. Er zouden dus twee mogelijkhe den zijn: raadsvergaderingen, al dan niet geheim, in grooten getale of v iderhandeling op eigen gezag met de kans -- zie Wilsons Volkenbond dat de vroede de geweest om hun onvermogen tot regeeren duidelijk te bewijzen. Steeds was höt gevolg van hun. optreden en moest ook het gevolg zijn, een groote vermeerde ring van de wanorde, een chaotische toestand, die de bevolking der steden, die met een dergelijke separatis tische „regeering" verblijd werden, tot vertwijfeling moest brengen. En dit schijnt nu wel met groote ze^ kerheid de eerste der door de Franschen gewenschte étappe op den weg, die tot de afscheiding van het be zette gebied van het overige Duitschland voert, te zijn. Dit mag ongeloofelijk klinken, doch is het niet, want in eenige steden hebben de Fransche machtheb- bers tegen de goede burgerij, die tegen de gevolgen van het optreden van de separatisten kwam protos- teeren gezegd, dat ze dan zelf maar de regeering ln handen moesten nemen. Zelfs is bij dergelijke onder handelingen door Franschen ronduit gezegd, dat ze de atscheiding van het Rijnland wilden. Ze zien zelf wel in, dat een rtsgeering van de separatisten onmo gelijk is. maar zo hebben deze beweging gesteund, omdat ze hoopten, dat de gegoede burgerij, die wel in staat zou zijn om te regeeren, er toe zou besluiten de afscheiding als een uitgemaakte zaak te beschouwen en de leiding van de separatisten over te nemen, om zoodoende een eind te maken aan den door de sepa ratistische heerschappij geschapen verschrikkelijken Janbood-. Men ziet, dat hier dezelfde afschuwelijke po litiek wordt gevoerd, die Frankrijk, volgens de zeer sterk in Dulschland verspreide meening. ook in de groote politiek tegen Duitschland voert, n.1. om door het vernoogen van den nood* in Duitschland dit land tot alles te dwingen, wat Frankrijk1 wenschtt Ook al zou dit duizenden en millioenen menschen hun ge zondheid en leven kosten. Of Frankrijk echter door deze separatistische poli tiek niet het tegendeel bereiken zal? Het heeft er voorloopig veel van. Wel gaan er in het bezette ge bied geruchten van onderhandelingen te Koblenz tus- schen de daar gevestigde Hooge Commissie en beken de figuren uit de Rijnlandsche kringen, waarbij men dan meestal bekende namen uit Keulen hoort noemen. Maar nu de separatisten overal waar ze ver schenen zich alleen met behulp van de Fransche ba jonetten hebben kunnen handhaven en in de gevallen, waar de bajonetten ontbraken geweldig hebben moe ten lijden onder opgekropte woede van. de Rijnlan ders, zal menigeen, die voor het optreden der sepa ratisten met de gedachte van een scheiding tusschen het bezette gebied en het overige Duitschland speel de. ingezien hebben, dat de bevolking ln haar over- groote meerderheid voorloopig van een dergelijk» afscheiding toch verder a&taat, dan men nog kort ge leden meende te kunnen aannemen. En dan is door den steun, dien d& Franschen aan de separatisten ge geven hebben, de woede der bevolking tegen de Fran schen ook weer veel grooter geworden. Alleen hier door zijn ze zonder twijfel veel verder van. hun plan nen afgekomen, dan zij bij de insceneering der sepa ratisten beweging gedacht hebben. Want nu zuilen- diegenen, die in het bezette gebied met afscheidings plannen rondliepen wel voorzichtiger geworden zijn en zich nog eens bedenken voor te handelen. De af scheiding zal er misschien toch komen. De Franschen kunnen het arme land tenslotte tot veel dwingen. Met de separatisten schijnen ze echter niet nader to< hun doel gekomen e zijn. vol bezinksel is, oen abnormaie kleur heeft enz. Let vaderen de afspraak niet ratificeeren of haar anders ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een j wenschen. voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtigheid. Al deze moeilijkheden zijn ontgaan door de rege- Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's ling van thans. B. en W. kunnen onderhandelen en Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim telkens voeling houden met de commissie, wier leden 50 jaren lang zwakke nieren beeft genezen en over; zich, zoo noodig weer kunnen verstaan met hun de heele wereld wordt aanbevolen. partijgenocten. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken a f 1.75 Reeds dit is een groot voordeel, omdat de onder per doos. Iducent zijn uitgeschakeld. I Eerst Rusland Toen Oos 'n Mfciisch valt van de eene verrassing in de ande re. Pas heeft Zijne Excellentie Ruijs de Beenenbrouck plechtig in zijn pers laten constateeren, dat als de Vlootwet er niet kwam, hij en de zijnen naar huis gingen, cii veel erger nog: de coalitie uit elkaar was, of de Katholieke pers krijgt plotseling de be vlieging, dat een nieuw coalitie-Kabinet toch eigen lijk je ware zou zijn. En zelfs bij do coalitiegenuo'.en van hervormden huize ontwaakt het besef, dat, staande voor de keus tusschen ,4e macht en geen Viootwet" of „geen machten geen Vlootwet' toch eigenlijk, het eerste verkieselijk is. Nu links natuurlijk met 40 tegen 60 (waari>R de 40 hopeloos verdeeld) en de 60 het vrijwel eens zijn) na tuurlijk niet kan denken aan een kabinet en nu de gratis-adviezen van Dr. Vervie<rs„ dén fascist, en Dr. van der Mljie, den realist, voorloopig nog wel niet zullen worden opgevolgd, ia een der meest voor de hand liggende oplossingen, dat een andere combina tie van rechts bet maar eene probeert als een demo cratisch bloc onmogelijk is. Wat we gelooven, al wénechten we graag andere. Zoooat we dus dezer dagen wel zullen vernemen, dat Mgr Molens een nieuwen zetbaas heeft gevonden om met een nieuw personeel het nog maar weer eens to probeeren. Karnebeek en Colijn komen dan langs een of ander achterweggetje wel weer terug en de oude firma blijft nog 'n poosje. Wie doet haar wat? Zonder Vlootwet had zij het nog beet de volgend» vier jaar erbij uitgehouden! F.n als de heeren met niet al te contentieuss plan nen aankomen, zullen we zien gebeuren^ dat er chi rurgen aan te pas komen om het Slameesche elfling- schap los to snijden als (bij gelegenheid) een ervan een natuurlijken dood zou komen te sterven. Van 60 40 is het een lange rds naar 50 50 en nog langer tot een meerderheid van de Vrijzinnigen of de democraten, zonder zwarte of roode bijmengsels. De tweede verassing was het bovenmate verstand! go voorstel van juffrouw Van Dorp, dat teiv doel heeft den kiezer, behalve het aanstippen van een naam ook nog iets te zeggen te geven over de keuze zelf Het plan, in haar initiatief-voorstel neergelegd, kan best eenige amendeering gebruiken, doch .inmid dels is het zoo goed, dat de Kamer het vast niet aan neemt Het idee het zwaartepunt bij! verkieizngen te verleggen van het hoofdbestuur der partijen naar de kiezers, is dan ook feitelijk te dol om loe te loopen, gezien het feit. dat de gekozenen van thans de crea turen zijn dier hoofdbesturen, die beslisten over hun rangnummer, zoodat vele hunner nooit vrij sporen 'oen Oostenrijk. Nu Duitschland. eerste klas zouden hebben gekregen, al9 zij niet zoo dicht ln de buurt van een of ander groot man op een lijst waren gezet Het spreekt dus van zelf dat zeer vele Kamerleden die hun zetel danken aan de hooge gunst van hun partijbestuur, er stichtelijk voor bedanken zich in de toekomst over te leveren aan de gratie van Jan den kiezer en Ja&nlje, de kiezeres. Zij zullen wel wijzer zijn. Maar het voorstel-Van Dorp is er niet minder om, dat het er niet komt Ook de manier van kiezen be hcort tot de redenen van vervreemding tusschen het handelingen nu veel vlotter van stapel kunnen loo pen. Maar het grootste voordeel lijkt ons toch wel daar in te zitten dat de beslissing zij het dan ook traps gewijze zal worden genomen door menschen, die zich geheel hebben ingewerkt in het vraagstuk. Het geen van een ander raadslid niet te verwachten is* omdat ieder dan wel dertig uur van het etmaal aan zijn raadsbozigheden zou moeten wijden. Deze commissie is een novum, maar als zij zoo goed blijkt te werken als velen verwachten, zal zij spoedig navolging vinden. Wat de openbare zaak slechts ten goede kan komen. A, Aan de Redactie van de Schager Courant! Conferenties voor niet'Katholieken te Schagen. Wat reeds in onderscheidene plaatsen van "het land door ons ondernomen werd, zal ook te Scha- Sen plaats vinden. Van 13 November a.s. af zal ge urende zes weken, eiken Dinsdagavond om half acht in de R.K. Kerk uitsluitend voor niet^Katho- lieken een reeks van conferenties gegeven worden over godsdienstige onderwerpen, meer bepaaldelijk betrekking hebbende op de Katholieke Kerk ez hare leer èn hare gebruiken. Daar de steeds toenemende belangstelling in godsdienstige vraagstukken ons overal elders een welwillend gehoor deed vinden, twijfelen wü et niet aan. of ook hier zal worden op prijs gesteld, van Katholieke zijde over Roomsche leer en Roomsch loven, te worden ingelicht. Ter voorkoirting van elk misverstand on tot bo houd van oendracht en godsdiemstige verdraag zaamheid, die onder burgers van eenzelfdo vader land en allermeest in dezen woeligen tijd onont beerlijk is, verklaren wij onzerzijds, dat aan ons optreden elke agressieve bedoeling vreemd is.^ en dat. zonder krenking van een ieders oveftuioring. slechts naar een zakelijke en beredeneerde uitéén zetting zal getracht worden van wat den buiten staander het meest aangaande de Katholieke Kerk interesseeren kan. Op uwe welwillendheid, Mijn heer de Redacteur, doen wij een beroep, om het bovenstaande ter kennis uwer lezers te brengen. U bij voorbaat beleefd dankend voor de plaat sing, Hoogachtend PATERS DOMINICANEN van het Klooster te Zwolle. - - - - u V^USU.'lirUK. iHU JL/UilöCIllttllVA. Drie volken, die zouden willen koopen, maar niet kunnen, die zouden willen produceeren, al9 zij d» kracht en do grondstoffen en het crediet hadden, fioodig om gedurende het voortbrengingsprooes te Toch fa er verschil. Oostenrijk is tot ruïne gebracht door de open heide van de vredemakors voor allerlei nieuwe lan- .flen zonder kop of staart. 1 Hl$and fa, vernield door zijn eigen bevolking, het «eachte proletariaat onder leiding van een paar HU Mannen die misschien in het marxisme, doen ia Nederiandsche volk en zijn vertegenwoordiging. Hoe B«1CU, Le.u I iUk geval in een instituut voor gevaarlijke zenuxv- eer daarin verandering komt, hoe beter. Voor alle- en de eerste dagen van hun heerschappij in één der Jnaers thuishooren. Lei de partijen, I steden van het bezette gebied zijn ook steeds voldoen- WAT DE FRANSCHEN BIET DE SEPARATIS TEN WILLEN BEREIKEN. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Men heeft in Duitschland zelf, maar vooral in het buitenland tot dusver niet goed kunnen begrijpen hoe de Franschen. en in het begin van de beweging ook de Belgen, er toe konden komen om een bende uitschot want de separatisten bestaan werkelijk voor het overgroote deel uit minderwaardig volk tot heer en meester van het bezette gebied te wil len maken. Dat een regeering van dergelijke lieden nooit in staat zou kunnen zijn om Inderdaad te re geeren, was toch wel van het begin af aan duidelijk DE AARDBEVINGEN IN CALIFORNIë. Uit Calexico, 7 November. Een aardbeving, even hevig als di© van Maandag, heeft ook Dinsdagmid dag de stad geteisterd. De bewoners vluchtten uit hun woning. Er zijn geen slachtoffers. ONDER DROOG BEWIND. Finland is onder droog bewind, tot wanhoop van sommige Finnen en Finnessen, die een hevige be langstelling voor Wodka, Whisky en Schiedam aan den dag blijven leggen. In een spoorweg-koupee zitten vier reizigers. Een Engelsohman stapt binnen. Hij plaatst een kistje in •het net, doch verdwijnt weer, omdat er geen zit plaats vrij ia Na eenigen tijd wordt een der reizigers opge schrikt door een druppel, die uit het kistje op zijn neus valt. Het druppeltje wordt een straaltje. Alko- holl De dorstige Finnen willen juist de samenstel ling van het vocht onderaoeken, als de Engelschman weer binnentreedt. Wat is dat, meneer. Whisky? No, sir. Kognftk? No, sir. £oo, wat is het dan.1? Fox-terriër, sir. DE BROODPRIJS. De broodprijs is te Berlijn tot 105 milliardi ver hoogd. BEZWEKEN. Naar de Voss. Ztg. meldt, is bij de anti-semitisohe relletjes te Berlijn, de joodsche koopman Silberberg zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen be- TO'pkcn ia DUITSCHE VOEDING. De Zentralausscnuss fur Auslandshilfe heeft, een rapport uitgebracht, 't welk een droevig beeld geeft van den noodlottigen invloed van het steeds verer gerend voedselgebrek op d© jeugd. Vele kinderen trijgen veel te weinig brood, melk, aardaopelen en vet. Een zesde deel van alle kinderen die de volks scholen te Dresden bezoeken, zijn ziek tengevolge van ontbering. Te Berlijn komen tallooze kinderen onvoldoend gevoed ter school, anderen verzuimen omdat de honger hen te ljed minder kwelt dan op school. De Duitsche arbeiders hebron het comité hulp toe gezegd in een bereidverklaring om over te werken ten bate van de gebreklijdende jeugd DE ONVEILIGHEID IN DUITSCHLAND. Uit Ter Apel, 8 Nov. Dinsdagavond is op de Westpr. Wostbahn een moord gepleegd op den heer Augustin van de bekende familie van dieil naam te Meppel tusschen welke plaats en Lingen, do moord moet zijn gepleegd. Nadat de verslagene was uitgeschud en totaal beroofd, is het lichaam uit den trein geworpen. Deze roofmoord vond plaats niet ver van 't station Schuttorf, in de buurt waarvan ook de heer Ruben vermoord werd welke misdaad nog versoh in 't geheugen ligt. De politie doet Ijverig onderzoek. Tel. DREIGENDE STAKING IN DUITSCHLAND. B\j de Duitsche banken dreigt opnieuw een al- gemeene staking van het personeel, dat uitbetaling van goudloonen eischt. Nadat de organisaties eerst voor hun leden een maandelijksch loon van 125 tot 350 goudmark hadden gevraagd, verminderden zij by de gevoerde onderhandelingen hun easchen tot 100 k 300 goudmark. Desondanks verklaarden do directies^ der Danken, deze eischen in geen geval te kunnen inwilligen. Heden en morgen zal het geor ganiseerde bankpersoneel in het gansche rijk zich voor of tegen ae staking hebben uit te spreken» Het resultaat van dit referendum zal vermoedelijk reeds morgenavond worden bekend gemaakt. UIT RUSLAND. Reeds is sremeld, dat de raad van vólkscommissa rissen van ae sow}et-republieken besloten heeft, een orgaan ter bestrijding van de gevolgen van den

Schager Courant | 1923 | | pagina 9