Raad Hoogwoud. 66ste Jaargang. No. 7340. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, gehouden op Maandag 26 November 1923, voermiddags 934 uur. Aanwezig allen. Voorzitter Burgemeester Breebaart. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len worden gelezen en na een kleine opmerking van den heer Bossen worden goedgekeurd. De heer Bossen wees er n.1. op dat de boomtakken bij wed. Pijper en andere particulieren op kosten van het gemeentelijk electrisch bedrijf waren op geknapt geworden. En zal deze aanvulling in de notulen worden opgenomen. Ingekomen is een schrijven van het Hoofd der school in de Weere, dat daar 17 leerlingen zijn voor den cursus voor schoolvrije jeugd en 52 of 53 leer lingen voor den cursus voor volwassenen. Voorzitter zegt dat de bewering in de vorige ver gadering dat zij daar kapitaalkrachtig genoeg zou den zijn, waarheid bevat en zouden zij daar met hun allen wel in staat zijn om de kosten te kunnen betalen. Van het bestuur der R.-K. school is bericht inge komen met dank voor de gunstige beschikking, waarbij subsidie is toegekend aan den cursus voor schoolvrije jeugd aan deze school. Een lesrooster is bijgevoegd. Is ingekomen een schrijven van den Minister van Waterstaat, afdeeling Posterijen en Telegrafie, hou dende bericht, dat er geen termen worden gevon den om in de regeling van den postdienst voor Hoogwoud verandering te brengen, daar die in over eenstemming is met de geldende regeling. Voorzitter licht toe dat de couranten of brieven nu niet in een herberg maar in een particulier huis in de buitenwijken ter afhaling gereed liggen. De heer Vijn: Men moet nu voor 11 uur in de Weere zijn 's Zondagsmorgens, om ze af te halen, anders gaan ze mee naar Hoogwoud. Voorzitter: Wij weten dat niet officieel, we heb ben geen officieel bericht er van uit de Weere ge had. Zij hebben 't daar uit zichzelf zoo gedaan. De heer Glas: Zou het niet op den weg van het gemeentebestuur liggen om er verandering in te brengen? Ik ben er voor dat een postbode 's Zondags op tijd ter kerk kan, b.v. maar zonder loonsver- hooging konden toch die enkele brieven wel wegge bracht worden. Voorzitter: Wij hebben een uitgebreid advies ver zonden en daarvan aan de Vereen, van Burge meesters en Secretarissen in Noordholland een af schrift gestuurd. De Burgemeester van Wieringer- waard is op audiëntie geweest, 't Heeft niet gebaat. Voorzitter vindt het een verkeerde bezuiniging. De heer Glas: Een boer moet on Zondag toch b.v. ook zijn koeien melken. De postbesteller kan toch wel 'n stuk of wat brieven meenemen. De heer Portegies is het met den heer Glas eens. De heer Vijn zegt: De post wacht van 103411 uur, die z'n brieven haalt krijgt ze mee, de rest komt den volgenden dag. Mevr. HoekSpaander: In Aartswoud is ook een 34 uur beschikbaar gesteld voor brieven afhalen. Voorzitter: Er zijn plaatsen waar ze het heele kantoor opheffen, dat is nog erger. De zaak kan nog wel in de afd. Noordholland van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten ter sprake gebracht wor den. Dit wordt goedgevonden. Van Ged. Staten is goedgekeurd teruggekomen het raadsbesluit tot betaling van f 110 uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1923. Schrijven van Ged. Staten dat bijdrage aan Rijks IToogere Buigerschool te Hoorn van f309.22 en bij drage aan die school van f905.8334 door Óed. Staten op de gemeentebegrooting heeft gebracht. Voorzitter zegt: Het is nu plicht, te betaTen. De heer Bossen vraagt voor hoeveel leerlingen of het is. Voorzitter zegt van voor drie leerlingen. De heer Vijn: 'tWas voor 4 maanden en 't kostte f900 ruim voor de 3 leerlingen, dus f300 per stuk. Als we niet betalen, wat dan? Voorzitter: Het staat op de begrooting, het moet betaald worden; het is door Ged. Staten op de be grooting gezet. Schrijven van B. en W. van Medemblik die ad- haesiebetuiging vragen op hun verzoek aan den Mi nister om de regeling waarbij de schoolgelden ln ver band met de wet op het Middelb. Onderwijs voor rekening der gemeente komen, te wijzigen zoodanig, dat die gelden niet door de gemeente moeten worden betaald. B. en W. stellen voor, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Van de gemeente Stein is eveneens een schrijven ingekomen om adhaesie op het verzoek dat deze ge meente heeft gedaan ten opzichte van Middelbaar-, Ilooger- en Nijverheidsonderwijs, om wijziging te verkrijgen, zoodanig dat kosten op ouders of voog den zullen kunnen worden verhaald. B. en W. stellen voor dit adres te steunen en hier aan adhaesie te betuigen. Met allen voor wordt hiertoe besloten. De heer Vijn merkt op dat dat schoolgeld in Me demblik is een zevende van den hoofdei, omslag. 'tZal in Hoogwoud over 1924 nog wel meer zijn dan een zevende, het zal nu wel een zesde zijn van den hoofdei, omslag. Voorzitter is van meening dat het hier een vijfde van den hoofdei, omslag zal zijn. De heer Vijn: Dan is het nog erger. B. en W. van Alkmaar schrijven naar aanleiding van ingebrachte bezwaren tegen de begrooting vooi den Keuringsdienst voor Waren, in het district Alk maar, dat zij vermecnen, dat de begroeiing wel on gewijzigd zal kunnen worden goedgekeurd. Vooraitter: We zullen dus moeten afwachten, wat Ged. Staten daaromtrent beslissen. De Inspecteur der directe belastingen doet mc- üedeeling, dat de opbrengst van de opcenten op de rijksinkomslenbelasting 19231924 nader is bepaald I op f8500. Voorzitter zegt, wij hadden het op f 10.000 begroot. Daarna doet voorzitter mededeeling, dat een schut met schuif voor afspuiing van afvalwater van j de kaasfabriek te Weere ten Zuiden van den Boeke- lerweg aldaar zal worden geplaatst- Ingekomen een verzoek van het Hoofdbestuur der Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om f25.subsidie voor de ontsmettingsdiensten zij- ner vereenging te Alkmaar, enz. B. en W. hebben het verzoek besproken en stellen voor de gevraagde f25.subsidie toe te staan. Algemeen goedgevonden deze subsidie voor 1924 toe te staan. Verzoek van het bestuur van de R.-K. Vereeni ging Moederschapszorg (de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen) om f25 subsidie voor 1924 en volgende jaren. Een memorie van toelichting is bijgevoegd, waar bij gewezen wordt op het nut van hulp en steun verleenen voor ongehuwde moeders. B. en W. hebben het besproken en de meerderheid (voorzitter en de heer Schilder) zijn er voor om de gevraagde f 25 voor 1924 toe te staan. De minderheid, de heer Vijn, was er tegen. De heer Schilder: Ik vind het een nuttige in stelling en er wordt geen hooge subsidie gevraagd en ik ben er voor, die te geven. De heer Vijn: Die enkele gevallen die zich hier moehten voordoen met ongehuwde moeders, worden hier wel gered, 't Is zoo ver, ik ben niet voor sub sidie. Mevr. HoekSpaander: Worden enkel katholieken daarin opgenomen? Voorzitter: Dat denk ik niet. De heer Bossen: Het verzoek spreekt zich uit voor R.-K. moeders. Ik zou er wel voor zijn als het neu traal was. De heer Schilder: Ik kan zeggen, dat elke gezindte er in kan worden opgenomen ter verpleging. De heer Bossen: Er kan op dit gebied ook wel een Neutrale of een Protestantsche vereeniging komen. I Als die ook aanklopt, waar beland je dan? De heer Vijn: Als hier al eens een enkel geval is, j dat wordt hier wel gered. De heer Schilder: We zullen honen, dat het zoo weinig mogelijk gebeurt. Maar het is ter opleiding van vroedvrouwen ook. Dat is de hoofdzaak. Ver pleging van ongehuwde moeders is er bij genomen. Voorzitter: Vroedvrouwen zijn het geheele land door noodig. Bij stemming over de subsidie zijn de heeren Groen, Schilder en Portegies waarvoor. De heeren Vijn, Bossen, Glas en mevr. HoekSpaander tegen. Dus verworpen. Verzoek van het Wit-Kele Kruis, Roomsch-Katho- lieke Vereeniging te Grootebroek, voor Volksgezond heid en Ziekenverpleging om f150 subsidje voor 1924. In het verzoek wordt er op gewezen, dat de ver eenging reeds eenigen tijd nuttig werkzaam is ge weest. Tot hare teleurstelling is haar vorig verzoek om subsidie afgewezen. De bijgevoegde begrooting sluit met een tekort van f 1325. De meerderheid van B. en W. (de voorzitter en de heer Schilder) stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. Do minderheid in deze de heer Vijn is tegen de subsidie. De heer Schilder zegt er niet veel meer over te willen spreken. De wijkverpleging te Hoorn heeft een royale subsidie van onze gemeente genoten. En billijk zou zijn dat aan het Wit-Gele Kruis ook sub sidie werd toegekend. Meer wil ik er niet van zeg gen. De heer Bossen: Welk standpunt zullen B. en W. innemen, wanneer een zoodanige vereeniging ge sticht wordt van niet-kerkelijke zijde? Voorzitter: Als u dat weten wil, zou er eerst een verzoek daarvoor moeten inkomen. De heer Bossen vindt, we komen zoo op geloofs- belangen. Ik kom voor de zaak op, niet voor de ge- loofsbelangen. Of het is voor een katholiek of voor een protestant, als de zaak maar goed behandeld wordt. Voorzitter: Bij mij zit do billijkheid voor. De meer derheid van onze bevolking is Roomsch-Katholiek, al is de meerderheid in den Raad niet Roomsch-Katho liek en ik vind het billijk dit verzoek te steunen, 't Is bij mij niet een geloofszaak, maar ik vind het billijk dat dit verzoek wordt gesteund. De heer Vijn: Waarom werken Wit-Gele Kruis en Witte Kruis niet samen? De heer Schilder wijst er op dat beide instellingen heel vriendschappelijk naast elkaar werken. De heer Vijn zou het toch beter achten, indien ze met elkaar werkten. De heer Bossen: Ik vind het een soort concurren tie. De heer Vijn: Ik wil er niet veel meer over zeg gen. De heer Portegies: Ik had er iets over willen zeg gen. maar gehoord de besprekingen, zou het wel niet veel geven, al spreek ik er over. Volgt stemming over het verleenen van f150. subsidie aan 't Wit-Gele Kruis. Voor de heeren Groen, Schilder en Portegies. Tegen de heeren Vijn, Bossen, Glas en mevr. Hoek—Spaander. Dus ver worpen. De heer Schilder zegt: Hier wordt gemeten met twee maten. De heer Vijn: Neen. pardon, dat is niet waar. U zei vorige vergadering dat de Raad zich op breeder standpunt moest plaatsen en dan moet u dat eer der doen. Voorzitter zegt dat de discussiön gesloten waren. De heer Vijn: Dan moet de heer Schilder niet spre ken van met 2 maten meten. De heer Glas: Zoo is het. De heer Schilder mag niet zeggen dat hier met twee maten gemeten is. De heer Vijn: II. Schilder, is niet consequent. Voorzitter zegt dat het genoeg besproken is, maar de Raad wenscht nu door te gaan met de bespre king. Voorzitter wijst er op dat de heer Schilder sprak van met twee maten meten en dat de heer Vijn daartegen op komt en daarbij zegt, dat de heer Schilder niet staat op een breed standpunt. De heer Glas: Ik vind het een beleediging, die de heer Schilder uitte. En dat komt niet te pas. Ik heb vele jaren onder katholieken gewoond, maar meten met twee maten hier, dat is niet waar. De katholieken zijn met afscheiding begonnen. Zij zijn begonnen met de scholen uit elkaar te halen, met een Gezinsverpleging naast de bestaande te zetten. Toen de dokter Immink hier was, daar hadden wij nooit een andere naast. Weldra zal hier moeten we zen zeker een R.-K. dokter. Er is een winkelvereeni- ging, apart voor katholieken, al zulke dingen. Ik vind, ik zou me stil houden, want zooals de katho lieken door die winkelvereeniging behandeld wor den, dat begroot mij. De heer Vijn: Ik ben al 60 jaar hier en heb altijd pleizierig met de katholieken samengewerkt en haast nooit met hen over Godsdienst of politiek ge sproken. De heer Schilder: Door den heer Glas wordt de principieele kwestie aangewend, dat is niet aan de orde. De protestanten worden liever van een pro testantsche vereeniging voor zieken lid en de katho lieken liever van een katholeke vereeniging. En als je lid ervan bent ken je kosteloos behandeld wor den en anders moet je betalen. Waar de Gezinsver pleging der classis Hoorn gesteund wordt, vind ik het billijk het Wit-Gele Kruis ook te steunen. De heer Portegies: Door katholieken is nooit tegen- gesputterd tegen classis Hoorn. De heeren kunnen niet zeggen dat wij een ding dat nuttig is voor de protestantsche bevolking hebben tegengewerkt. Nooit. Ik vind het onrechtmatig en onbillijk, dat het Wit- Gele Kruis hier wordt afgekitst voor subsidie. De katholieken hebben toch rechten, of niet? De heer Vijn: Ja, zeker. De heer Portegies: Volgens onze beginselen gaan wij naar het Wit-Gele Kruis. Elk heeft zijn vrijen wil, dus katholieken ook. De heer Vijn: Zeker. De heer Portegies: En als het gaat om het recht van den sterkste, dat vind ik onbillijk. De heer Schilder: Wij hebben er nooit iets tegen als het geldt het Witte Kruis. De heer Portegies onderschrijft dit. De heer Bossen: 't Moet niet zijn geloofsblangen. Ik spreek mijn persoonlijk gevoelen uit. Als ik naar een dokter ga, is het op zijn kunde, dat het aan komt en niet, of hij katholiek of protestant is. De heer Schilder: Ik maak met den dokter ook geen onderscheid, ik heb ook dokter Pool. De heer Glas: Ik ben tegen de subsidie, omdat ik tegen afscheiding van katholiek en protestant ben. Als het op een afscheiden gaat, zou er weldra een katholieke dokter voor de armen komen. De hoer Schilder: Neen, dat niet. De heer Vijn: Ja, dat wel en een katholiek Arm huis dan. De heer Glas: Ik wil niet steunen de afscheiding. De heer Bossen wijst er op, dat de behandeling door de zuster van het. Witte Kruis zeer goed is. De heer Schilder: Daar hebben wij ook geen aan merking op. Voorz. zegt, dat het genoeg besproken is. De hoer Vijn: Wij kunnen wel doorgaan, maar het geeft niet. Voorzitter sluit de discussiën. Verzoek van den heer U. Boon9tra, hoofd der school in de Kerkelaan alhier, om eervol ontslag: le. als hoofd der genoemde O. L. school; 2e. als hoofd en onderwijzer aan den cursus voor schoolvrije jeugd en 3e. als lid van de commissie tot wering van school verzuim, zulks omdat adressant is benoemd tot hoofd der school te Oostwolderpolder, gem. Midwoida (Gr.) Het ontslag wordt gevraagd met ingang van 1 Ja nuari 1924. Met allen voor wordt het gevraagde ont slag uit die functiën verleend. Op de oproeping voor sollicitanten zijn reeds 14 sollicitatien ingekomen. Goedgevonden wordt dat B. en W. in overleg met den Inspectur een tijdelijk hoofd der school in de Kerkelaan zullen benoemen. Voorzitter brengt ter sprake, dat de verordening der schoolgelden voor gewoon O. L. onderwijs aan geeft het volgende taief van aanslag: beneden f1050 inkomen vrij van aanslag; van f1050f1200 f2.60; van f 1200—f 1500 f 3.90; van f 1500—1800 f 5.20; van f1800—f2200 f6.50; van f2200-f2600 f7.80; van f 2600-13000 f9.60, boven f3000 f 12 per jaar. Heffings- en invorderingsverordening hiervoor wor den na voorlezing goedgekeurd en zullen ter hoogere goedkeuring worden opgezonden naar Ged. Staten. Inwerkingtreding 1 Januari 1924. Voorzitter stelt /voor, een suppl. begrooting dienst 1923, in ontvangst en uitgaaf op f700. Goedgevon den. Ook deze zal ter goedkeuring naar Gedeputeer den gaan. Voorzitter vraagt over de begrooting en verslag van den vleesehkeuringsdienst aan het commissie lid, den heer Vyn, hoe het er mede staat. Spr. zou gaarne spoed zien betrachten. De heer Vijn zal op spoed aandringen. Algemeen wordt goedgevonden om in te gaan op een aanbod voor levering van een hoeveelheid 'ba salt a f 13.50 per M3. Deze is van goede kwaliteit Deze basalt zal hoodig zijn voor ,,'t Groene Paadje'' en de basalt is bovendien schaars tegenwoordig. De heer Glas zegt nog, dat de Vier Koorder Kog gen geen basalt missen kon en zelf te weinig er van had. j Rondvraag. "De heer Bossen bespreekt de wen- schelükheid om ten dienste van verlichting van koestallen, giuotere snoerlengre voor e'lectrisch licht toe te staan. Spreker zou dat voor betrokkenen een groot gemak achten in "koestallen en varkens hokken. Nu is do snocriengto beperkt tot een maximum van 4 Meter. Voorzitter zou het graag eerst met 'do iichtcom- missie behandelen. Ook de heeren Vijn en Schilder achten het wenschelijk. dat eerst overleg met de lichtcom- missie plaats heeft. Dit wordt goedgevonden. Mevr. IloekSpaander vraagt of do oudjes ïn 't Armhuis, waarover zy in de vorige vergadering sprak, al veranderd Zijn van kamer. Voorzitter zegt, dat ze er geen zin in hadden en dat het dus nu nog onveranderd is. De bedoelde oudjes bleyen liever in de kleine kamer, dan over te gaan in de grootere, zooals -ffievr. Ifoefc Spaander had bedoeld. De heer Bossen vindt dat hier de gezondheid voor de oudjes beoogd wordt. Spr. acht het wef wenschelijk, om het advies van den dokter te vra gen. De heer Portegies vindt als de mcnschen liever blijven in het vertrek waar ze zijn, dan zou ik niet voor verplaatsen zijn. Goedgevonden wordt, om het advies van dokter te vragen. Hierna sluiting der openbare vergadering, onder dank en gaat de raad in comité-generaal.

Schager Courant | 1923 | | pagina 7