r t 5 I Voor Herfst- Zaterdag 1 December 1923. 66sfe Jaargang. No. 7343. VIERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. :N. Is uw adres bl| B. H. LENGHAUS te Winkel. Vraagt Stalen. Overal te ontbieden. Reclames. Jeukende Wintervoeten Gemengd Nieuws. iarn "JicolJ lat. e BA1 je zot SMAK :ns ge ssent en eriof elen s k ;nÉ tooi HEERHUGOWAARD. In de najaarsvergadering der af deeling' van den Bond voor StJiatspensionneering- werden bij do "bestuursverkiezing de heeren P. Hifctema. penning meester, P. Slikker en F. Mooijos herkozen. De heeren Hlttema en Slikker vorklaren deze her benoeming to aanvhardon; do hoor Moeijes, niet ter vergadering aanwezig, zal door den secretaris wor- L den aangeschreven. Door don penningmeester werd do rekening aan de vergadering voorgelegd, waaruit bleek, dat de r jaaruitgaven niet gedekt konden worden uit de jaar-ontvangsten (een gevolg van de zeer lage contributie) zoodat het batig saldo van het vorige jaar moest worden aangesproken. Het bleek, dat het verzoek op de ^presenteerde kwitantie- dór contributie voor vrijwillige verhooging daarvan hoegenaamd geen succes had gegeven. Waren door sterfte, vertrek en bedanken eeltige leden aan de afd. ontvallen, 'door den oogst op de propagan- da-avond was hot ledental toch nog met 8 voor- U1Do8rekening werd nagezien door de hoeren Rus en Ploeg, die haar in volkomen orde bevonden, zoodat ze onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd wera. Trots aen minder gunstigen toestand der kas. was men toch van oordeel een propaganda-avond o moeten houden, zij het dan met ae minst moge- ijke kosten. Door den voorzitter \frerd toegezegd, dan wel en enkel woord te willen spreken met betrekking tot do propaganda en een voordracht ten beste to geven. Voorts meende men een paar vereenigin- gen en wellicht ook nog wel enkele dames en nee- ren te zullen vinden, aie het een of ander die© avond ten beste willen geven. De heeren Rus: Hartland, secr.; en Hittema zul len in deze richting werkzaam zijn, 'terwijl dan bü voldoende succes een programma samengesteld zal worden. Besloten werd, ae ren to-trekkende oudj'ee voor dien avond als gasten uit te noodigen. - BREEZAND. Donderdagavond 29 November hield de Harmo- nlo-vereeniging „Conoordia" een vergadering van donateurs en ïeaen in het lokaal van den heor Jb. Borst. Wegens den slechten weg was de opkomst niet zoo heel groot. Ook repetities van andere ver- eenigingen blijken van invloed to zijn geweest De voorzitter, de heer A. Raap. heet de aan wezigen welkom. Het spijt hem, dat de opkomst niet grooter is, maar hu hoopt, 'dat niettemin de vergadering tot geanimeerde bespreking aanlei ding zal geven. Daar de secretaris, de heer M. Broers, wegens ongesteldheid verhinderd is, leest de voorzitter de notulen voor, welke onveranderd worden goedge keurd, ra et eerf woord van waardeering voor de zeer uitvoerige weergave. De penningmeester, de heer 0.# de Graaf, doet daarop rekening en verantwoording over het le halfjaar. Het blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f463.25* de uitgaven bedroegen f228.82. Er is alzoo een batig saldo van f23433 hetwelk/ mot het batig saldo a f 10.43 van het vorige jaar, een totaal saldo maakt van f 244.76, Do bescheiden zijn nagezien door de heeren Ja Kuiken en J. van Dijke en volkomen in ordle bevon den, waarop voorzitter den penningmeester dankt voor zijn goed beheer. Dit saldo lijkt nu wel heel prachtig, zegt voor zitter, maar aan het einde van net j'aar zal het wel weer blijken, dat wij dit bedrag grootendeels noo- dig hebben gehad. van de Harmome-vereemging „Eendracht" te Herp. bij Heusden, is een verzoek om steun inge komen, wijl haar instrumenten door brand grooten» deels verloren zijn geraakt. Men is algemeen van gevoelen, dat zü zich tegen brandscha.de had moeten assureeren, maar besluit f5 te zenden. Van hot bureau voor muziok-auteursrecht is de vraag ingekomen, of de vereoniging het contract, dat met 31 December afgeloopen is, wensoht te Vernieuwen. De regeling daarvan wordt aan het Bor stuur overgelaten. Voor den beschrijvingsbrief der algemeene verga dering van den Westfneschen Bond heeft men geen voorstellen in te dienen. Tot afgevaardigden wor- don benoemd de heeren 0. de Graaf, A. Raap en J. Wiggers, één der laats ten als plaatsvervanger. Allen nemen aan. De contributie der werkende leden k f0.25 per week blijft tot 1 Januari gehandhaafd: daarna zal zü, gedurende de wintermaanden fO.15 per week bedragen. Besloten wordt om 2 maal per week te bluven ropeteeren. Hierna sluiting, met dank voor de aangename besprekingen. epvriïsrsrete t» kcrostn: dfc beer K. de Boer Kx. JV wenschte namelijk zijn weiland te verhuren. V?or- Tot leden van het Kioecol.age d«? Nerf. Herv. Kerk gesteld werd nu een vereeniglng op te richten, leden zijn gekozen de heeren K. Dijkhuizen en H. J. Er- daarvoor te werven, en met de geheven contributie de kamp. Jr huur te betalen. De heer J. du Burrk bepleitte ech ter een andere wijze van handelen. Hij was van mee ning, dat, als dit op deze manier wordt aangepakt, het een speelplaats voor de kinderen der openbare school zou word6n. Dit acht hij verkeerd. Alie kin deren moeten gelegenheid hebben om vrij en rustig te spelen. Hij acht het scheppen van deze mogelijkheid op den weg van de gemeenschap liggen, in casu de gemeente, waarom hij voorstelde zich met een ge motiveerd adres tot den gemeenteraad te wenden, om het daarheen te leiden, dat een speelgelegenheid wordt geschapen. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken besproken. Om. werd de wenschelijkheid en nood zakelijkheid bepleit van het aanstellen van een schoolarts. Verschillende sprekende voorbeelden wer den gegeven, hoe dit instituut een zegenrijke uit werking kan hebben en hoe onomstoofelljk vaat staat dat gebreken kunnen worden voorkomen of in hun voortwoekering kunnen worden gestuit als een schoolarts de kinderen gedurende de schooljaren observeert. De heer Du Burck, die deze dingen belichtte, ver wees daarbij op den uitgebreiden schat van mate riaal, aanwezig bij Centraal Bureau van Onderwijs- adviezen van den Bond van Ned. Onderwijzers. Met algemeene stemmen werd besloten de volgen de maal over dit onderwerp een lezing te houden. Desgevraagd verklaarde de voorzitter zich daartoe bereid. Eveneens werd aangenomen eeD voorstel, te onder zoeken de mogelijkheid om het leerplan zoodanig ge wijzigd te krijgen, dat het handwerkonderwijs niet. meer voor een deel buiten de' gewone schooluren zal worden gegeven. OUDKARSPEL In onze gemeente doen zich wederom enkele ge vallen van diphteritus voor, het eene geval in het zelfde gezin, waar zich ook eenigen tijd geleden een geval voordeed. Door de twee aan ons bekende ge vallen moesten beide vaste brievenbestellers buiten dienst worden gesteld, omdat het een hunner huia- genooten betreft. OUDKARSPEL. In onze gemeente is een comité gevormd bestaan de uit de heeren A. C Kroon, A. Bakker Oz., L. de Wit, Jb. v. Meurs, Jb. Kroon Jz., D. Bregman, Jb. de Boer, C. Paarlberg en KI. Bruin Az., welke zich ten doel stelt levensmiddelen, kleedingstukken, gelden etc.* te verzamelen, om dit door bemiddeling van de Roode Kruis-commissie naar het noodlijdend Dultsch- land te zenden. Het doel is aan de ingezetenen schriftelijk of mon deling bericht to vragen van beschikbaar te stellen le vensmiddelen, kleedingstukken in ontvangst te ne men, waarvoor zich alle comitéleden beschikbaar stelden en lijsten aan te bieden voor het inzamelen van gelden. JULIANADORP. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente Huisdui nenJulianadorp, verkoos in zijn gisteren gehouden vergadering tot Diaken te Huisduinen den heer A. Been, die tevens Kerkvoogd is. Noodgedwongen moest tot dezen maatregel worden overgegaan, daar er geen ander persoon te vinden was. De heer Been nam staande de vergadering zijn benoeming aan, ech ter onder voorwaarde daar van ontheven te worden, als er een plaatsvervanger gevonden is. JULIANADORP. Tot groot genoegen van vele ingezetenen, zijn een vijftal arbeiders van hier ook tewerkgesteld bij het leggen van den kabel voor het ondergrondsche elek trische laagspanningsnet in het Koegras. Enkele per sonen hebben zich hiervoor bijzonder geïnteresseerd, en komt dezen zeer zeker een woord van hulde toe, Op het moment zijn er nu hier geen werkloozen, mocht het zoo blijven. JULIANADORP. Gisteren, Vrijdagmiddag, had alhier de verloting plaats verbonden aan de jaarlijksche paardenmarkt en tentoonstelling alhier, in het lokaal van den heer C. Vader. De trekking die bepaald was ten twee ure. begon door samenloop van omstandigheden om ongeveer half vier, voor velen wel wat laat om het eind af te kunnen wachten. Eerst werd echter mededeeling gedaan, dat in totaal 590 nummers onverkocht waren gebleven en dus niet aan de trekking, konden deelnemen. Daarna bogonnen een tweetal jongedames met het trekken der num mers, en werden dezo door den Ed.achtb. heer Bur gemeester W. Houwing afgeroepen. Van de nummers die buiten mededinging bleven, kwamen ez 15 uit de bus, waarvoor zooals begrijpelijk is, werd overgetrok ken. Ongeveer half zes was de trekking afgeloopen, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, en werd daarna dé zaal ruim gemaakt voor het onont beerlijke bal na. Nader vernamen wij dat de' hoofdprijs der ver loting is gevallen op no. 4766, zijnde een paard, kar en tuig, compleet en dat de gelukkige winner was de heer K. Bregman in consortium met drie anderen. Voorwaar een mooi buitenkansje. BARSINGERHORN. Het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" verga derde jongsleden Donderdagavond ter bespreking van de wijze waarop zij haren schutspatroon Bint Nikolaaa, dezen keer een handje zal helpen, btt zijn bezoek aan kinderen en ook ouderen in gezinnen van min-vermogende gezinnen. Dat nu ia hier ter plaatse al geen nieuwigheid meer. Maar wel dit ,dat de besloten is, om te trach ten, voor dit doel de revue „Nee maar zeg!" nog eens, zij het dan ook voor de zooveelsve maal, te ver- toonen. Allereerst zal men daartoe verlof verzoeken aan den heer Pluist er, wiens toestemming men niet in twijfel trok. De aanwezige leden van „Liefdadig heid die tevens in de revue medewerkten, stemden allen reeds toe en het laat zich aanzien, dat ook de andere leden van het zanggezelschap bereid zullen zijn tot een herhaalde opvoering, zoodat de velen, dip bij do vierde opvoering niet geplaatst konden worden, en, naar men zegt, het spel toch wel hadden willen zien, daartoe in de laatste helft van December in de gelegenheid kunnen worden gesteld, een en ander nader te bepalen en bij advertentie aan te kondigen. WINKEL. De voordracht voor de betrekking van Hoofd der school voor L. O. en UX.O. te Winkel (kom) luidt als volgt: No. 1. J. Jarings, onderwijzer aan de U.L.O.-echool te Sneek; No. 2. W. Suskind, onderwijzer aan de M.U.L.O.-echool te Zwolle; No. 3. J. S. Heulen, onder wijzer aan de M.UXO.-echooi te Medemblila ZUTDSCH AR W OUDE. In tegenstelling met berichten over geringe belang stelling der vrouwen voor kerkelijke verkiezingen kan gemeld worden, dat bij de voorlaatste stemming ZUIDSCHARWOUDE. De bestaande commissre In dienst van hot Roode Kruis, besloot ter leniging van den nood in Duitsch- lar-d tot het inzamelen van gelden, kleuren en le vensmiddelen. NOORD8CH1RWOUDE We vernemen, dat voor do katholiek» schoeikinde- rer 1n do school oen St Nicolaaafeestjo gehouden zal worden. VLIEGTUIGEN OP DE FHIE8CHZ KUST GE DAALD. Uit Harlingen, 30 Nov. Hedenmorgen is, ver moedelijk door een defect aan den motor, voor de haven te Harlingen in zee neergekomen het vlieg tuig V 43. De inzittenden werden door roeibootjes, die in zee lagen te visschen, opgenomen. Een sleep boot is bezig de machine in de haven te sleepee Een ander vliegtuig i9 in de haven gedaald, &PIONNAGE EN LANDVERRAAD. Volgens een' bericht van de 's Hertogenb. Cl is de te Maastricht uit arrest ontslagen militair 9. gister middag wederom gearresteerd. Bij de instructie moot zijn aandeel in de spionnagezoak gebleken zijn. DE ZEVENDE BOOMPLANTDAG IN NEDERLAND. Woensdag ie te Heerde (Veluwe) een boomplantdag gehouden, uitgaande van de Floralia-vereeniging. Om circa één uur verzamelden zich bij het gemeentehuis ongeveer 250 kinderen der hoogste klasse van de openbare en bijzondere scholen, het bestuur der Floralia-vereeniging en verdere genoodigden. onder wie burgemeester Schorer en mevrouw Schorer, de heeren Gerbranda, vertegenwoordiger van het Staats- boech beheer en K Dilling, secretaris van de Vereeni- glng van school- en werktuinen. Onder de tonen van de muziek trok de stoet naar het beplantingsterrein, dat hiervoor door den ge meenteraad was beschikbaar gesteld, aan het fiets pad naar de Dell, waar ieder kind een eik of beuk plantte. Na eenige toespraken en nadat burgemeester Schorer een jubileumsbouk geplant had, ging het onder begeleiding van de muziek weer naar 't dorp ter&g. NIEUWE NIEDORP. De oomntissie voor het te houden Sti Nicoïaaa- feest heeft wel succes met het aanbieden van eén. inteekenlijst bij de burgerij. Er is reeds voor ruim driehonderd gulden geteekend. Het feest zal wor den gehouden in de Kolfbaan van „De Prins Maa nt»". JULIANADORP. In do alhier gehouden loting-trekking had Arie 38 prijzen, w.o. prijs 3 en 4, flut 2 paarden. WINKEL. De onlangs door den Raad vastgestelde verorde ning, waarbij de verplichting wordt opgelegd wielen te senrapen, alvorens -daarmede op den openbaren weg ze komen, en het verboden wordtf me6t te vervoeren in wagens zonder vóór-, zü- en achterborden, treedt 6 December a.8. in werking. ZIJPE. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in deze gemeente is gedurende de afgeloonén wöók met 1 vermeerderd. In verschillende stallen is de ziekte geweken. Thans komt do ziekte nog bij 10 veestapels voor. ZIJPE. Voor de vacant komende betrekking van Gemeen teontvanger hebben zich ongeveer 30 sollicitanten aangemeld. b ié8* rd. 41 onze stollen kunnen waterdicht oeleverd warden. Prima Coupe en Alwerklno- Slerk concurreerende prijzen. DE SPIONNAGE-KWESTEE. Uit Maastricht, 29 Nov. De als voornaamste schuldige in de spionnagezaak verdachte J. Rijken die nog in het huis van bewaring alhier ln voorloo- pige hechtenis zit, heeft nog steeds niet bekend, of schoon do stukken, welke bij de huiszoeking in zijn woning werden gevonden, zeer bezwarend moeten zijn. De schuld van den onderofficier staat tot; nu toe >og niet vast. Men heeft den indruk gekregen, dat de aatste eerder onvoorzichtig dAn schuldig heeft ge handeld. Rijken, die naar men weet als reiziger in stoffen en kleedingstukken veel met militairen en inarechauseée'8 van allerlei rang en stand in aanra king kwam, had wel vernomen; dat de geest onder die militairen niet zoo schitterend.was en men neemt aan dat, el9 alle militairen, welke zich nu op een of andere wijze ten nadeele van het leger of het vader land iets hebben laten ontvallen, wegens spionnage of landverraad moesten vervolgd worden, het huis van bewaring zeker veel te klein zou zijn. Te!. ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderden de ouders der leer lingen van de openbare school op den zoogenaamden Ouderavond. De voorzitter, de heer Van Minnen, leidde ln het kort het punt: Speelplaats voor de kin deren" of Sportterrein, in. Hij wees op de weinige ge legenheid tot rustig spel voor de kinderen ln deze gemeente, een noodzakelijkheid, die zich, als gevolg - - _a van het steeds drukker wordende autoverkeer aan ductcn de inkomsten der markt zoo gering zijn, dat den Langendijk, meer en meer dringend doet voelen, marktgebouw ook voor het veilen van andere artike- Hij deelde mee, dat er nu een gelegenheid is, om aan len te gebruiken. papier, <fle tm ngeftT* voor dsgsUfW» trfV maken. In zijn broekzal. in ae vea zlja Ja»; de dam as dragen het in haar ruime handtaa- scben. Maar oen portemonnale? Dit was werkelijk van geen enkel nut meer. 't Is de aankondiging van het weldra verschijnen van de nieuwe zilveren munt de schelling, die ook de portemonnale reeds weer te voorschijn roept. Tfqp* ï.fflrincA; naie weer als gewhen* segeven L*innen worden. Toe ken van het geso&d worden ras Ocotearilk» nen de bladen. En in de vreugde nieiove?; m»ken ze hun taal ook al gezonder en vervangen het leelijka woord „Sanierung" door „Geeundung". Moge dit een voorbode zijn voor het ook weer uit de Nodsrland- sche taal verbannen van het afschuwelijke „sanee ring." DE GASONTPLOFFING OP DEN ONDERGRONDS i SCHEN SPOORWEG TE LONDEN. Dondordag werd door ona gemeld^ dat er op den ondergrondschen spoorweg van Newington. naar Lon den een gasontploffing heeft plaatsgehad, waardoor een groot gat in de straat word geslagen. De „Eve- ning Standart" bevat nadere bizonderheden betref fende dit ongeluk, dat nogal belangstelling heeft go- wekt, daar een dergelijk ongeluk bij den ondor- grondschen spoorweg nog nooit la voorgekomen. Do ontploffing was het gevolg van graafwerk, dat plaats had in verband met de uitbreiding van den onder- grondschen spoorweg van de City en Zuid-LoncLen. De arbeiders stieten daarbij op een ouden put, ten gevolge waarvan zand en water ln den tunnel stroomden en zich een kraterachtig ledige ruimte onder de oppervlakte van den weg vorinde. De wa terbuizen, de gasbuizen, de telegraafkabels, enz. die plotseling van hun steunvlak beroofd waren, stort ten daardoor in de ontstane opening en het insiroo- mende gas ontbrandde. Het gat in den grond was derhalve de oorzaak, en niet, zooals werd gemeld, hei gevolg van de ontploffing. De krater, die zich onder net trottoir vormde, is ongeveer acht meter breed en drie a vier meter diep. De ontploffing drukte do ruiten in van vijf zaken- huizen in de buurt. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om de vlammen to bluaschen. Ook werden maatregelen getroffen om de spoor wegbrug, die zich in de nabijheid bevindt, tegen da vlammen en de groote hitte, die zich ontwikkelde, te beschermen en werd het spoorwegverkeer over deza brug tijdelijk opgehevon. Persoonlijke ongelukken kwamen intusschen niet voor. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITS C HL AND. De broodprijs te Berlijn ia van £0 goudpfenning tot 1 goudmark verhoogd. Een 'drogist te Frankfort a. d. Main, die geweigerd had aan een klant petroleum te verkoopen tegen be taling in papiermarken, is tot zes maanden gevange nisstraf en 10 billioen mark boete veroordeeld. GEEN HULP UIT OOSTENRIJK. Draadloos wordt gemeld, dat het voorstel van de Oostenrijksche soc. afgevaardigden om 10 millioen kronen Ier beschikking van het hongerlijdende Duitschland te stellen is verworpen op grond, dat de toestanden in Oostenrijk oen dergelijke stounverlee- ning niet toelaten. en gesprongen w; aterhanden geneest men met Purol. Ir> doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. in deze gemeente 53 mannen en 35 vjrouwen opkwa men. ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" heeft aan besteed de levering van 10700 Kg. kali zout 40 pet voor. gezamenlijken aankoop der leden. Aannemer werd de heer Jb. Korver, vertegenwoordiger der fa. Groenewegen, Meiboom en Van der Hofat, te Zuid- scharwoude, voor f 5J3Ö per 100 Kg. LANGENDIJK. Vette varkens ln de jgtwnfeveilfMfr Iets nieuws Is zeker, dat a.a Maandag aan de Langendijker groenteveiling acht vette varkens ten verkoop zullen worden aangeboden. Dat kan dus zuurkool met spek worden. Overigens lijkt het ons niet zoo slecht om vooral in deze tijden, nu door de lage prijzen der pro DE PRINS VAN WALES NAAR AFRIKA. Het program voor het bezoek van den prins van Wal os aan Zuid-Afrika is thans in hoofdtrekken ge reed. De prins vertrekt tegen het eind van April uit Engeland aan boord van ©en specidal voor dit doel gecharterd stoomschip; naar verwacht wordt, tal hij drb maanden wegblijven. Hij zal achtereenvolgens de Kaapkolonie, den Oranje-Vrijstaat, Transvaal, Rhodesiö en Britsch-Midden-Afrika bezoeken en zijn reis noordelijk uitstrekken tot hot Tanganyika-meer. Daarna keert hij naar het Zuiden terug en gaat te Kaapstad scheep om Natal te bezoeken. De prins zal zijn terugreis vermoedelijk maken langs de Oostkust van Afrika teneinde korte bezoeken te brengen aan de Kenya-kolonie en Oeganda. Naar vernomen wordt, is er ook sprake van een kort bezoek aan Egypte. De bladen melden, dat de prins bijzonder verlangend Is om iets te zien van de goudmijnindustrie van Jo- hannosburg. en de diamantmijnen van Kimberley. Op beide plaatsen zal hij vertoeven. In Rhodesiö zal hij het graf van CeciJ Rh odes bezoeken in het hart der Maltoppo-heuvela EEN BENDE ROOVER8 GEARRESTEERD. Uit New York wordt melding gemaakt van de ar restatie van een bende roovers, die, naar de politie gelooft, de bodrijvers zijn van twintig nog niet op gehelderde moorden. De arrestatie van de broeders Barlcw en Joseph Diamond, die worden beschuldigd van den moord op twee bankloopers te Brooklyn op 14 November, Is het resultaat van de arrestatie in de Diergaarde gisteren van zes andere personen. SPOORWEGONGELUK. Gisterochtend heeft er een spoorwegongeluk aan het Centraal station te Antwerpen plaats gehad. De sneltrein Brussel-Antwerpen, die om 8 uur moest aan komen, had vertraging door het slechte weer er kwam pae tegen 9 uur aan. HIJ reed toen tegen èen een stootblok op. Dit en vele ruiten van den trein werden vernield, Een 50-tal reizigers liepen kwet suren op, w.o. 3 ernstig. 's Middags heeft het parite* een onderzoek Inge steld. Het ongeluk is te wijten aan het feU, dat de remmen weigerden. OOSTENRIJKSCHE FTNANCIÖN. De minister van financiën Kienwoertk deelt mede, dat behalve de besparing op do begrooting nog ver schillende andere bezuinigingen zijn verkregen, zoo dat het tekort, dat op 836 milliard waa geraamd, ver moedelijk slechts 148 milliaM zal bedragen. HIJ ver heugde zich over de stabiliteit van den kronen- koers en hoopt, dat er zoo min een stijging als daling zal intreden. Het doen stijgen ervan ligt in het geheel niet in de bedoeling der regeering. Een tijdstip voor de invoering van een nieuwe munteen heid kan thans nog niet wor<\en aangegeven. Ver moedelijk zal de rileuwe zilveren schelling een waar de krijgen van 10.000 kronen. Aangaande de economische toekomst liet Kien- woetk zich optimistisch uit Niettegenstaande den moeilijken toestand en de groote lasten, die in toe nemende mate op de bevolking drukken, gaat het land een betere toekomst tegemoet. Dit blijkt volgens hem uit de cijfers der etaatsbegrooting, doch ook uit het dalen van het getal der werkeloozen, de stij ging der inleggelden bij de spaarbanken en uit de toevloeiing van buitenlandsch kapitaal. DE PORTEMONNAIE WEER IN EEHE. Een Weensch blad zegt, dat er een nieuw toeken Is van het steeds meer normaal worden van da toe standen in Oostenrijk: de aankondiging van het we der verschijnen van.... de portemonnale. Het jonge geslacht weet heelomaal niet wat met dat woord be doeld wordt, en wanneer men den Jongelieden zou zeggen, dat dit een gebruiksvoorwe. p is om geld bij zich te dragen, zouden ze aan een omvangrijke akten- taech denken. Sedert Jaren draagt men de pakken DE FRAUDES IN DE VERWOESTE GEBIEDEN. Reeds horhaaldelijk zijn ernstige bedriegerijen aan het licht gekomen, welke in verband met de aan de geteistorde bewoners van Noord-Frankrijik verleende voorschotten voor den wederopbouw van hun eigen dom, werden gepleegd. Thans is een nieuw geval ont dekt. waarbij een zekere Leon Armand een hoofdrol speelt. Armand was vóór den oorlog kooper van oude fabrieken en huizen, die hij deed afbreken om het materiaal te verkoopen. In 1914 bezat hij vier fabrie ken in Noord-Frankrijk, o.a. een alcoholstokerij en twee suikerraffinaderijen, die zouden worden ge sloopt. Na den wapenstilstand kwam hij op het denk beeld om het te doen voorkomep of de fabrieken door den oorlog waren verwoest, en schadevergoeding kon vragen. Het gelukte hem alleen reeds 1.578.000 francs van het departement van den wederopbouw los te krijgen, hetgeen oen goed bedrag was, daar hij destijds slechts 450.000 francs voor de vier fabrieken had betaald. Hij werd geholpen door een ambtenaar van het departement zelf, Dubois, die de vergunning tot het verstrekken van voorschotten onderteekende. GROOTE OVERSTROOMING IN RUSLAND. Uit Riga, 29 Nov. In de laatste weken ia een groote verwoesting aangericht in Estland ,waar uit gebreide landstreken door de steeds wassende rivie ren werden overstroomd. De aanhoudende hovige re genval, die bovendien deze streek teisterde, verwek te een algemeene ram.p boren en landbouwrs kon den de te volde staande gewassen niet moor binnen halen, gioote weiden lagen in het water 4e rotten, dorpen staan onder water en telegraafpalen zijn ver nield. Vele plaatsen zijn, geïsoleerd, alle verbindingen zijn verbroken. Tengevolge van de verwoestingen is in bijna alle steden en dorpen hongersnood uitgebroken. De re geering neemt krachtige maatregelen om een verde re uitbreiding daarvan te voorkomen; zij importeert i maanzaden, die aan de boeren' worden verstrekt voor iet volgend voojaar. Ook in etland blijft de bevol king hongerlijden, hoewel niet in zoo hevige mate als in Estland. Uit Petrograd wordt gemeld, dat ook de Newa bui ten haar oevers is getreden. Het water in de rivier staat reeds verre boven het normale peiL Tel. HITTEGOLF IN RUSLAND. We beleven wel vreemde tijden. Terwijl hier giste ren een vrij hevige sneeuwjacht de massa met haas tigen spoed voortdreef, terwijl in het naburige En geland druk schaatsen wordt gereden, komen uit lusland, het befaamde land van sneeuw en ija be richten over een.... hittegolf. De thermometer wijs< ruim 70 graden. Terwijl wij door de sneeuwmodder- massa en waterplassen waden, bloeien de seringen in Kieff, verkoopen lieve bloemenmeisjes viooltjes te Adessa, staan de kereeboomen in geheel Oekraïne in volle bloesem. Het wintergraan, ln September en October gezaaid, en andera eerst in de lente ontlui kend, spruit nu reeds boven den grond Men vreest, dat het winterkoren zal mislukken: EEN PUZZLE! Dezer dagen brachten in Caruna een moeder en haar gehuwde dochter, die in hetzelfde huis wonen, f-gelijkertijd een zoon ter wereld. Tol van familie leden kwamen de Jonggeborenen bewonderen, die de ronde deden op de armen van tante» en ooms. Het pfw olg was dat men ten slotte niet meer wist, welk kind aan de oude en welk aan de Jongs mevrouw toebehoorde. 't Geval is moeilijk, want mochten de kinderen in derdaad onjuist in den burgerlijken stand worden ingeschreven, dan zou de moeder wettelijk de groot moeder van haar eigen zoon worden, terwijl de zus ter van het andere lcind de wettige moeder er van zou zijn.. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. In het onbezette Duitschland is het aantal werk loozen in den tijd van 1 tot 15 Nov. met 300.000 toe genomen. Het-bedroeg op 15 Nov. 1550.000. dat der gedeeltelijk werkloozen 1.700.000. In het geheele Rijk. roet inbegrip van het bezette gebied, beloopt hei aantal werkloozen omstreeks 3500.000. WAT EEN 8TAXING KOSTEN KAN. De Tsjecho-Slowaksche offlcieele technische dienst heeft thans cijfers meegedeeld betreffende de ver- liezen, die de Jongste mijnstaking heeft opgeleverd. In de steenkoolindustrie, beliepen deze aan loon 99.0 millioen. aan waarde van steenkool 293 millioen. aan belasting voor den staat 52.8 millioen, aan omzet belasting 8.8 millioen, samen dus 354.0 millioen? Bij de bruinkool industrie waren deze cijfers resp. 63,5, 189, 42.7 en 3.6 millioen, samen dus 237.3 millioen. De geheele staking van 42 dagen kwam dus op ongeveer 590 millioen T»)echo-kronen te staan.

Schager Courant | 1923 | | pagina 13