i' Arrondissements Rechtbank te Alkmaar ritnnemanusctt Nieuws. N.V. „DE TIJDGEEST" n i jurrwky uit, -lat »>r vuur wwduwm a weoson vu« in imlubU'i werksatuu boter kou gezorgd wordtüu Zoo.4«t^iiu'u eigenlijk kan zoggen, dat Mr. Lloyd Georgó Ui hot kort dit programma hooft: Voriat togen Protectie. Verkot togon Capital Levy. (Heffing in oons.) I Behüud van Vrijhandel. t crhetcring Verzekeringswetten in do Arbeiders wetgeving. Kra^htiffc Buitenlandsche Politiek. Volgens Lloyd George is de Entente dood, dus behoeft-.» u:u zich daarom niet meer te bekommeren. Lloyd' George weet door do uitlatingen van Lord Cavan_eo Sir Robort Hoare, op het Lord Mayors- Bankel dyf_.de luchtvloot on ae' afweer-methoden vry wel. gereed en geregeld zijn, dus nu. zegt Lloyd George; kan de Britscne Leeuw weer brullen. Trouwens, de Britsche Leeuw mag heel zoet zijn geweest, do Eenhoorn heeft zijn diplomatieken neus goed gebruikt en Frankrijk raakt lcelijk geïsoleerd. De Tünger-quaesfcie, de vriendschap tusschen Spanje en Italië zijn factoren, die de Franschcin wol eens mag doen opkijken van de Ruhr en den bïlk doen wenden naar eldors on liofst in een spiegel. Frankrijk kan zonder Af rik aan sehe soldaten en Afrikaansclio levensmiddelen onmogelijk als mili taire macht blijven bestaan. De espano-italo-bedreiging is dus niet erg aan- gonaam. Het ergste wat Poincaré nu ban gebeuren, is een Rcgccring Lloyd-Oeorge. Met oen Minister Baldwin of een Minister Pam- say Maedonald (Labour) speelt hij het wel klaar. Die missen de ervaring en handigheid van den Franschen advocaat Raymond Poincaré. Maar die kleine Welshman, die slimme Engelsche advocaat Lloyd George, was te brilliant< voor Briand on heeft mot Poincaré nog oen rekening te vereffenen. Ik heb er op het oogenblik weinig kijk op, hoe het op 6 December zal uitvallen. Er zijn nu reeds 55 leden bij enkele candidaat- 8tellir.g gekozen en wol 3-i conservatieven. 10 Libe ralen, 6 Labour eni 1 Ier, n.1. de oude heer T. P. O'ccnnor, die voor Liverpool herkozen is en dus „Vader van het Huis van Afgevaardigden" blijft Baldwin. Asquith, Lloyd George, Samsay Macdo- nald, Churehill hebben allemaal hard voor hun zetel te strijden. Ik geef Lloyd George in Carna- roon (Wales) den meesten kans om gekozen Ie worden. Zijno beide partijgenooten zullen het, naar ik meen, afleggen. Tot do Liberalen, die zonder strijd herkozen zijn, behoort de Speaker (President) van het House of Commions.. Wellicht verbaast u zich over een Liberalen President, in een Huis met grooto conservatieve meerderheid, maar dat is typisch Engeïsch. De speaker was in den Coalitie-tijd gekozen en blijft speaker tot hij bedankt of b.v. tot Lord verheven wordt Even typisch Engelsch is, dunkt mij, de hereeni- ging fier Liberalen. Ik wil geen namen noemen, maar donk nu eens aan onze vooraanstaande Liberalen of Vrijzinni gen (hot laat mij koud, hoo gij ze noemt, ofschoon Liberaal historisch en traditioneel verkies). Laten wij wol zeggen, die hebben steeds meer Ia m'uu dUtriot hebben a k een L-bwanl gekregen, Mr. J. Froeiuan Dumu Do aftredende, -Mr. Duvidaou, heeft de handen vol. In ons dorp krijgt hij veel stemmen, maar ik hoor, dat hot ovorigo distriet onzeker is, ten gevolge van forensen, die t'roe traders zijn. Ik moot nog over Vrijhandel dit zeggen. Lloyd George was Premier toen de bafeguar- ding of Industries Aot is gemaakt Dat is natuur lijk verkapte protectie. Ik weet o.a. dat ITolland- sohe fabrieken, hun artikel, omdat het door Hie wet beschermd werd. niet meer konden verkoopen. Absoluut vrijhandelaar is Lloyd George dus ook niet. Lloyd George is nu eenmaal compromis. Wat do kansen der Liberalen betreft, in oenen zelfs de meest verstokte conservatieven, die ik spreek, dat de Herceniging der partij om liet vaan- del van Vrijhandel wellicht een groot succes zal i betoekenen. |- Ik ontmoet heel veel kiezers die erg dubieeren hoo te stemmen. Mijn volgend artikel gaat over de Labour Party, j gezocht (en zoeken nog1) naar hetgeen verdoelt, dan naar hetgeen voreenigt on heroenigt. En hot gaat er ons Vaderland, net arme Holland, dan ook na! Zou het ook kunnen zijn, dat het daarin zit, dat die Brifcsohe Liberalen veel, veel grooter mannen! zijn, dan de Vrijzinnige Politici in Holland. Of zit er een baantjes-quaestie tussohen? Ik kan dat van- uit Engeland niet beoordeolen. Maar wel kan ik beoordeelon, hoe^ treurig hot in politieke» zin in Holland gesteld is cn dat het nooit zoovev gekomen zou zijn, indien do leiders broeder geweest) waren en gezocht hadden naar een compromis. VindVtf dien Dayid Lloyd George, een man met een wereld-reputatie, niet geweldig groot, nu hjj zich ten behoeve van het grondbeginsel der Liberale--partij heeft gesteld onder do bevelen van Asquith? - Is dat niet een bewijs, dat het werkelijk een* groot man is, die ondanks het feit, dat hy in Amerika ontzaglijk geëerd en toegejuicht is gewor den, het: hoofd koel weet te houden en onmiddellijk zegt: Vrijhandel is landsbelang, Vrijhandel is veilig in handen dor Liberale Partij. Allo liberalen moeten weer onder één dak, met één meester, laat Asnuith die meester znn. Landsbelang en Partijbelang gaan samen en gaan samen voor. Er zijn 150 liberale eandidaten in het veld, 531 conservatieven en 420 Labour. Er waren verleden jaar 27 liberale eandidaten moor. Maar ik acht de kansen dezer 450 liberale ean didaten van heden voel beter dan verleden jaar. Zitting van Dinsdag 27 November 1923. OVERTREDING ARBEIDSWET. De eerste zaak vandaag gold Paulus Geuzebroek, een timmerman te Modem blik, die door den kanton rechter wegens overtreding der Arbeidswet was ver oordeeld tot 1 gulden boete, subsidiair 1 dag hech tenis. Zoowel de Ambtenaar van het Openlb. Ministerie als beklaagde waren in hooger beroep gegaan. Er waren geen getuigen- gedagvaard. De 0. v. J. vroeg bevestiging van vonnis van den kantonrechter. Mr. De Groot, die als raadsman optrad, oordeelde i dat do Kantonrechter den beklaagde ten onrechte had veroordeeld en dat het vonnis niet kan worden be- vostigd. Pleiter concludeert tot ontslag van rechts vervolging voor zijn cliënt. ONTDUIKING. Wegens het aan de ambtenaren opgeven van een kleinero hoeveelheid gedistilleerd dan hij voorradig had, moest bekl. Pieter Pijper heden terecht staan, j doch hij was absent. Hij had op 11 Januari J.l. opgegeven voorradig te i hebben ruim1 19 Liter gedistilleerd van 50 procent sterkte en, geconstateerd werd' door den commies To- lenaar uit Enkhuizen, dat er 73 liter aanwezig was. Een transactie tot betaling van f 135 om daarmede I van de zaak af te zijn, was beklaagde aangeboden, j maar hij was daar niet op ingegaan. Wegens onjuiste vermelding van zijn aanwezigen voorraad gedistilleerd, werd tegen beklaagde door den Rijksadvocaat Mr. Asser van Haarlem geëischt f 300 boete, in elk geval bij lijfsdwang te verhalen, (Subsidiair hechtenis, door den heer Officier aan te geven. De O. v. J. requireerde subsidiair 100 dagen hech tenis cn vroeg toewijzing van den eisch. PIET VLOOG ER LEELIJK IN. Dan volgde Laurentius Tiet, handelaar in sigaren en sigaretten te Lutjebroek, in zijn jonge jaren een drukke klant, die hier meermalen terechtstond, maar thans een goed huisvader met vrouw en acht kin deren. Tiet had de Tabakswet van 1921 overtreden. Hij be vond zich in- December van het vorige jaar met zijn fiets waarop een grooto doos met sigaretten op den oponbaren weg. Door de kommiczen H. A. Labri en H. van Wijk. werd geconstateerd, dat de sigaretten, die in doosjes van 10 stuks waren verpakt, niet van het voorgeschre ven zegel waren voorzien, terwijl Louw geen gelei biljet voor 'het vervoeren kon vertoonen. Toen de ambtenaren tot inbeslagname wilden overgaan, ver- j zette Tiet zich daartegen. Van een en ander werd verhaal opgemaakt. De aangeboden transactie om door betaling van f20 verder van vervolging af te zijn, werd door Tiet niet aanvaard. De Rijksadvocaat vorderde naimens de Administra<- tie thans 2 boeten, elk van f 100, bij lijfsdwang te ver- halen, onverminderd de hechtenis, door den heer Of- i ficier te eisch en. j De heer Officier vroeg toewijzing van den eisch en vorderde subsidiair tweemaal 50 dagen hech tenis. I Tiet zei op genadig recht te hopen. OOK HIJ BOFTE NIET. j Laurons Groen, tabak- en sigarenwinkelier op Urk, liep er in wegens het op 4 October 1922 handel drij- ven in tabaksfabrikaten zonder de vereischte be- drijfsvergunning daartoe te hebben. Een transactie ton bedrage van slechts f10 was hem aangeboden, waar hij niet op inging. Nu luidde de eisch van Mr, Asser f100 boete en do jO. v. J. vroeg toewijzing van de eisch en vorderde subsidiair 50 dagen hechtenis.. NOO AL rEN. Do boklaagdo Marinus Anthouius Boekman, geboren tu lluorn cn wonende te Grootebroek, had ook al te gen de Tabakswet gezondigd door oen hoeveelheid sigaren zonder banderolles en niet van .zegel voor zien, af te leveren aan J. ilctsen, caféhouder in „Het Arkje" aan het einde van Oost-Zwaagdijk en door een andere hoeveelheid sigaren, die geen banderolles vertoonden en ook geen voorgeschreven zegel, te ver voeren naar Hoog.karspel. Op de transactie tot betaling van f100 om verdere vervolging te voorkomen, was niet ingegaan. Mr. Asser vorderde nu namens de Administratie 2 geldboeten van f200 ieder en verbeurdverklaring der sigaren, de boeten door hechtenis, door den O. v. J. te vorderen, te vervangen. De O. v. J. vroeg toewijzing van den eisch en requireerde subsidiair 2 maal 50 dagen hechtenis. DIE BOFTE WEL. De zaak contra Hendrik Godefroi wordt door den Rijksadvocaat ingetroken. GEEN BANDEROLLES. Daarna is aan de beurt de tabak- en sigarenverkoo- per Jacob Bijvoet van Westwoud. Door een kommies uit Heemskerk was in Januari j.l. ten huizo van Bij voet geconstateerd, dat daar eenige kistjes sigaren waren, die geen banderolles en geen zegel hadden. Deze zaak werd op verzoek van Mr. Asser ge schorst om over 14 dagen verder te worden behan deld, ora dan nog een getuige uit Westwoud en een uit Enkhuizen te" hooren. VERKEERDE VOORRAAD. De 41-jarige tabak- en sigarenwinkelier Herke Mei link uit Hem, gemeente Venhuizen, had op 18 Novem ber 1922 wel 160 stuks gebruikte banderolles van sigaren voorradig. Wat bij de wet verboden is. Herke zei, zelf veel sigaren te rooken, daar kwa men ze van en hij had er toch geen kwade bedoeling mede, terwijl bovendien toch de belasting ervan be taald was. Maar met. dat al was het verboden door de wet om ze voorradig te hebben. Op het voorstel om een tientje transactie te betalen was door Meilink niet ingegaan. Mr. Asser vorderde f 100 boete en de O. v. J. vroeg toewijzing daarvan, subsidiair 50 dagen hechtenis. WAT EEN TABAKZAAKJES. Piet Jong, tabakswinkelier te Grootebroek, had op 5 Maart j.l. een partijtje tabak van 19 kilogram ter waarde van f32, voorradig, zonder dat de pakjes ta bak van het voorgeschreven zegel waren voorzien. De transactie tot betaling vaa f25 was door Jong niet geaccepteerd. Mr. Asser eischte f100 boete en de O. v. J. vroeg toewijzing daarvan, subsidiair 50 dagen hechtenis. VLOOG TEGEN DE LAMP. Dirk de Haardt, reiziger in likeuren, wonende ten huize zijner ouders in Hoogkarspel, was de volgen de beklaagde. Hij had zich te -verantwoorden wegens het zonder de vereischte machtiging van den direc teur van de accijnzen en daarom onbevoegd voorhan den hebben van een distilleertoestel, als: roodkoperen distilleerketel, gegalvaniseerde bak met koperen buis, enz., kortom een volledige installatie. De onderdeelen daarvan waren op den zolder en in de schuur, enz. verborgen en werden den 15 Februari j.l. in beslag ge- romen. Beklaagde erkende geen machtiging te hebben ge had om zoo'n toestel in bezit te hebben. Mr. Asser eischte tegen De Kaardt een maand ge vangenisstraf met verbeurdverklaring van het distil leertoestel. WAT ZAL HIJ KRUGEN? De laatste zaak, waarin vele getuigen werden ge hoerd, was contra Gerardus Johannes Mulder, smid te Bovenkarspel, die terecht stond wegens 't zonder toestemming van den Directeur van de Accijnzen ver vaardigen van een distilleertoestel, waarvan hij wist dat het tot onduiking van de wet was bestemd. Aanvankelijk had beklaagde opgegeven dat de ke tel moest dienen voor centrale vorwarming van het Sint .Tun3gasthuis to Hoorn. Naderhand heeft beklaag de verklaard, dat de installatie hem was besteld door den kastelein G. Visser van Lutjebroek. Visser echter beweerde, geen distilleerinstallatie te hebben besteld en die ook niet te hebben ontvangen; Even voordat de Rijksadvocaat het woord verkreeg, erkende beklaagde, dat hij toen hij pijpen aan den ketel zette, toegreep dat het een distilleerketel was en daarna heeft hij er nog een bak voor gemaakt, toen dus ook wetende dat het was voor oen distilleer ketel en bestemd was, om de wet te ontduiken. Om deze erkenning en ook omdpt Z.E.Gestr. denkt aan de mogelijkheid, dat ook dr .astelein G. Visser uit Lutjebroek in zekere mate nrj deze zaak betrok ken is, wil de Rijksadvocaat, die na het getuigenver hoor het woord verkreeg, niet het maximum der straf eischen, die op het ten laste gelegde feit is gesteld. Er staat alleen gevangenisstraf op dit feit. De Rijks- advokaat eischt tegen beklaagde 3 maanden gevan genisstraf met verbeurdverklaring van het toestel. Mr. De Groot, verdediger van beklaagde, denkt evenals de Rijksadvocaat, dat ook de kastelein Visser uit Lutjebroek mogelijk bij deze zaak betrokken is, Pleiter vindt hot een harde straf dat als men zoo'n I hoog intellect, ryk, in goede kringen verkeerend, waarscity nlijk jóng en knap. U zult zeggen, waar tom neemt hij zulk laaghartig werk op zich? Maar dat is verschil van opvatting. Zoolang hy zijn diensten voor het vaderland verricht zonder beloo ning blijft zijn eer onaangetast. Een betaald spion is het laagste wat we ons denken kunnen." „Graaf, wees voorzichtig. Ik kon mijn land wel eens waarschuwen. U vertelt mo daar vreemde dingen.'^ Do Amerikaan keek zijn gezel scherp aan. „Do Vereenigdo Staten waarschuwen? Ik zeg ir immers dat dit niets zou geven. Al wat Rusland noodig hooft is eon klerk, cfio niet met zijn levens standaard tevreden is. Wat zou hy al kunnen doen met eon half jmillioen francs!" Do diplomaat blies een rookwolkjo door zijn neusgaten. „Honderd duizend dollars?" De diplomaat koek vroolyk naar zyn Amerikian- scheu vriend. „Dat klinkt toch zokor niet zooveel voor u. rijke Amerikanen. Maar voor een armen klerk betoekent hot een fortuin." Do Amerikaan zweeg. Een vreesolyke gedachte schoot door zyn brein, een gedachte cue hy oogon- blikkelyk weer verwierp. „Zooals ik u al zei, er is nog niets van die? aard gebeurd.' „Maar er zal dus wel iets gebeuren?" vroeg de Amerikaan. „Stellig, vroeger of later. Als Wtt er geen klerk voor kunnen vinden, zoeken we het by een hooger geplaatst persoon. We vinden het zelfs wel eon mil- lioc n francs waard. Amerika is snel bezig een mach tige staat te worden... Maar Iaat ons dit. onderwerp rusten en er een kiezen, dat ons beiden aangena mer is. Uw dochter is allerbekoorlijkst. Ik moét u eerlyk bekennen, dat ik nooit haar gelyke in mnn eigen land ontmoet heb. Neem me mijn onbescheidenheid niet kwalyk, maar is zij ai ge ëngageerd „Zoover ik weet niet", antwoordde haar vader, zeer verbaasd, doch tegelijkertijd gestreeld. ,.Ts u een tegenstander van huwelijken met oen buitenlander?" .Mijn waar ie graaf. ikzelf niet. maar ik weet niet "hoe mijn dochter erover denkt". Wat een vooruitzicht opende zirh voor den ramp zaligen vador! Alscrtj maar een rijk huwelijk deed, hoe gemakkelijk zou hij haar dan alles kunnen be kennen en hoe gemakkelijk zouden dan al zijn ang sten en zorgen verdreven kunnen worden. En hier was nu een jong. knap man. rijk on goed aangeschre ven in aanzienlijke kringen! De ander staarde droomerig naar het plafond, ein delijk keeyrle zijn blik weer terug tot zijn vis vis. „Gaat u spoedig naar Washington terug?" „Ik zal er den winter gaan doorbrengen, tenmin ste, dat verwacht ik". „Ddn zullen wij elkander daar zeker nog wel eens :zicn van den winter", en de graaf zeide den Ameri- kaan goeden nacht en ging naar zijn kamer, j Hoe handig had hij zijn zaad gestrooid 1 Hij wist I zelf nog niet goed in wat voor grond dit terecht was gekomen. Maar hi} had hot erop gewaagd. Hij wist reeds allerlei af van dezen knappen Amerikaan met zijn mooie dochter. Maar laten wij den Rus eer aandoen. Toen hij het meisje zag. speet het hem' dat hij de zaak begon- hen was. Hij had het echter zijn gouvernement be loofd en was nu al te ver gegaan om zich terug te kunnen trekken. En daarbij kwam nog, dat, zooals i de Amerikaan aan het spel verslaafd was geraakt, hij niet leven kon zonder te intrigeeren. Maar hij kreeg i het meisje lief op het eerste gezicht. Hoe haar voor zich te winnen en tegelijkertijd haar vader te ruïnee- ron was een moeilijk probleem. Het plan dat hij ge maakt had gaf hij telkens weer op. Het was, den vader in zijn macht te krijgen en aldus het meisje i tot een huwelijk te dwingen, voor het geval zij hem weigerde. Toen de Amerikaan uit zijn gepeins wakker werd, was zijn sigaar uitgegaan en zijn koffie koud ge- i werden. ..Een millioen francs!" mompelde hij. „Tweehon 1 derdduizend dollar!" Het zaad was in vruchtbaren bodem gevallen. HOOFDSTUKXVÏ. De soep staat op tafel. i „Ahl" 1'ierro liet, ra dezen uitroep geslaakt te hebben, zl.in dikke handen op zijn heupen rusten. Terwijl h{] den nieuwen knecht l>ekeok, vertoonde zich verba^ zing op zijn glimmend gelaat. Zeker, deze bediende zag er in do puntjes verzorgd uit, maar er ont brak hom iets dat het type van een bediende ken merkt: onderdanige dienalvaardigheid. En hij had oen soort van strengen ernst op zijn gelaat, die niet zoo gemakkelijk te begrijpen was. Monsieur Pierro, gewend zich met soepen cn sausen bozig te houden cn geen goed monsrhenkenner, voelde toch daf dozo man geen bediende was en ook nooit tot een be diende gevormd zou kunnen worden. ..Diabiel Jo ziet er keurig uit! Maar er is toch iets raars aan je! Ha! Ik heb het! Jo lijkt net oen knecht In een komediestuk, je hent al te netjes, zie Je". Ver- dor ging Pierro's inzicht niet. Gedurende de onderzoekende blikken van dep kok was Warhrurton's gelaat hijzonder strak geweest. Hij tcestsl \oor eer ander \cr. ui de \uu.snia in moei bij veroordcelibg «lil er n boelo toepasselijk is. Al is 't foit uit liscaiiï oogpuut ernstig, uit meusckelijk oogpunt is er toch reden tot clementie en dringt pleiter er op aan ran een straf die evenredig aan het delict is, op te loggen. Uitspraken hodon over 14 dagon. DE UIEN SORTEERING. Meu schryft ons van den Lang-endyk: Wat gevreesd werd, is gebeurd. Tegen den door de Marktbesturen op instagnatie van den handel ingevoerdon maatregel om tot een betere sorteéring der uien over te gaan, is zoo'n sterk verzet gerezen, dat het Bestuur, dat dezen maatregel uitvaardigde, op zijn besluit is teruggekomen en gevolg heeft ge- gegeven aan den aandrang, met de uitvoering to wachten. Deze quaestie zal nu, op de in het voor jaar van 1924 te houden Algemeene Vergadering der Langcndyker^ Groenten Centraio, oen onder werp van bespreking uitmaken. We hadden dien uitslag verwacht. Niet dat do tuinders op zich zelf zoo heftig tegen do nieuwe ssorteering gekant zyn, doch ae manier, waarop van boven af deze maatregel word rngovoord, lokte hovig verzet uit. Do tuinders zijn in don loop dor jaren, waarin zij zich stevig veroonigdon, zoodanig aan de^ eischen en resultaten van eon gezonde de mocratie gewoon geworden, dat zij dergclyke uka- zen niet zoo maar slikken. Zy willen medezegging schap, vooral, als hun meerdere werkzaamheden worden opgelegd, ^waartegenover nog geen te ver- moeden betere pryzen staan. Dat deze zaak zoo is afgeloopen, is ook voor een voornaam deel toe te schrijven aan de over weging, die by velen domineerend was, dat de uiensorteering net gevolg moest hebben een verhan delen onder een eigen merk, waardoor men meer dere zekerheid meende te nebben, dat dé méér- dere werkzaamheden aan dezen maatregel verbon den, spoediger en met grootere zekerheid een fi nancieel voordeel zouden opleveren. De handel wilde daaraan echter niet voldoen, bevreesd als hy was voor een vergemakkelijken van eventueelen zelf-handel, die mogelijk de tuinbouwvereenigin- gen in de toekomst zouden kunnen ondernemen; Dan valt het niet te ontkennen, dat de zeer on gunstige toestanden in het tuinbouwbedrijf mede hun invloed op dezen afloop hebben geoefend, door dien de mentaliteit van yelen zoodanig is, dat zij a priori eiken maatregel afwijzen, die geld moet kosten, doch, zóoals ook door heil, die den^ maat regel^ oplegden, wordt toegegeven, eerst in een verwijderd verschiet zyn voordoelen zou kunnen opleveren, wat bovendien niet met wiskundigste ze kerheid kon worden vastgesteld en door velen nog als problematisch werd beschouwd. Als_ dan daar nog bykomt een zeer onhandige verdediging van de zy'de van hen, die malgTé bongré do zaak wilden doordrijven, zooals we dit in liet opgenomen verslag van de tuinbouwvergadering te Zuia-Schar- woudo konden beluisteren, dan is net niet te ver wonderen. als de tuinders niets van nieuwe, ris- quante maatregelen willen weten. Toch ^moenen wc, dat, als straks de besprekingen tot definitieve invoering zullen worden gehouden, en de tuinbouwtoestanden mochten dan wat gun- sstigrer zijn, dat, na meer bezonken oordeel en over weging, do tuinbouwvercenigingen goed zullen doen. do nieuwe uiensortoenng nipt mot een al te critisch oog te bekijken, on dat zij zelf overtuigd zullen moeten worden van de noodzakelijkheid, om een ernstige proef to nomen. De handel weet over 't algemeen beter, wat voor een voordeeliger afzet van bet produet noodig is. dan de tunhou- wers, die al spoedig denken, dat het de kooplui te doen is om oigen gewin. was buitengewoon ernstig gestemd. Hij hoopte zelfs een goedkeurend woord van Pierre te krijgen. Hij zou nu een ontzettende 'beproeving krijgen; misschien kwam hij er zelfs niet doorheen. Hij hoefde er niet doorheen; Hij hoefde niet te probeeren zijn kolonel een rad voor de oogen te draaien. Hij keek eens in den koukenspiegel en zag dadelijk waar het hem haperde. Het was zijn das. Die witte das geleok vol komen op de das, die hij anders in de balzaal droeg. En dan dat lage bediendenboord. Hij voelde zich zoo vreemd als een jongmeisje zich moest voelen, dat voor het eerst een gedécolleteerde japon aan heeft. En, hemel en aarde, wat waren zijn handen buiten sporig groot geworden en hoe lomp zagen zijn voe ten or uit. Zou zijn kolonel hem verraden? Of zou hij zwijgen? Deze onzekerheid' maakte hem zoo ze nuwachtig. „Denk er aan", zoid'e Pierre na een kleine stilte, „denk er aan, als je met deze soep morst vermoord ik je. Je brengt de terrine naar binnen, schept de soep op de borden en dient die rond. De oesters be- hooren op tafel te staan drie minuten vóór de gas ten binnenkomen. Kan je Amerikaansch cocktail maken?" „Jawel", antwoordde James, flauwtjes glimla chend. „Maak die dan eens," met een armbeweging naar de ingrediënten, die al klaar stonden. Warburton maakte ze. Pierre proefde er eens van, trok een zuur gezicht, want als waar Galliër hield hij eigenlijk alleen van wijnen en likeuren, maar hij moest toch toegeven, dat deze goed' bereid was. „Heel goed. Ga nu maar weg, tot acht uur", en Pierre wijdde al zijn aandacht aan zijn patrijzen. James ging naar buiten om wat op te frisschen. Hij zat er danig mee in, maar hij was nooit voor iets weggeloopen en hij zou het nu ook niet doen. Op zijn ergst konden zij hem uitlachen wanneer hij door de mand kwam te vallen. Ezel die hij ge weest was! Hoe zou hij het meisje ooit kunnen ver tellen dat hij haar liefhad? Welk een schitterende kans had hij moedwillig verloren laten gaan; als hij vanavond' tot de gasten behoord had zou hij misschien wel naast haar gezeten hebben? Neen, dat was niet mogelijk, daarvoor had' zij hem to dikwijls vernederd. Hij ging weer naar binnen om nog eens een laat ste kijkje in de eetzaal te nemen vóór de gasten kwamen. Er was voor twaalf personen gedekt; smetteloos tafelgoed, mooi zilver en fijn kristal. Een groote bowl met rozen gevuld stond in het midden van de te jl. Terwijl hij zich voorover boog om er aan te ruiken hoorde hij een gerucht Trekking van 100 nummers ftS overstaan vaa Notaris A. G. MULIfi tloadepdag 29 November 1923 Prüi van f 1000 8563 400 4211 100 -4538 Prijzen van f 90.(eigen geld.) 438 1928 4694 6902 9461 11619 13763 15859 1S596 407 1942 4705 7546 9496 11916 13963 1C271 20010 642 2026 5074 7761 9607 12095 14244 16634 20071 697 2306 5239 7930 10074 1 2178 14376 17177 20276 164 2377 J5267 8077 10307 12236 14663 18012 20359 194 2447 MOo 8559 10339 12421 14797 1S091 20437 407 3287 5745 8568 10340 12761 14842 18281 20538 537 3550 6123 8647 10823 12897 14888 18307 20738 669 377! 6166 8811 1036) 12w2 14 18403 20923 717 3937 6415 8JJ111162 13114 .119103 740 4507 6479 9019 11169 13U>4 154/5 19208 Daar stond zij op den drempel, oen toonbeeld van jeugd en schoonheid. Zijn hart klopte onstuimig. Zoo groot was zijn ontroering, dat hij niet bemerk te dat zij zich op de lippen beet. „Alles in orde, James?" vroeg zij, doelend op de dinertafel en niet op den gemoedstoestand van haar bediende. „Ja, juffrouw", en hij zag haar doordringend aan. Zij zag blijkbaar iets in zijn oogen, dat haar de hare deed afwenden. Om zich een houding te geven verschikte hij iets aan een servet en zij keek aan dachtig naar zijn handen. Deze waren bruin ver brand, maar van fijnen aritocratischen vorm. Iïij werd zenuwachtig onder haai4 scherpen blik. „Je hebt in 't geheel geen bediendenhand, Ja- me»", merkte zij bedaard op. Hij schrikte en stootte tegen een vork, die op den grond viel. „Je bent allesbehalve handig tenminste", eindig de zij. „Ik ben dit soort van werk ook niet gewend, juffrouw, ik heb met paarden omgegaanmaar ik beloof u, dat ik mijn best zal doen" Toorn en schaamte vermengden zich op zijn ge- laat. Een man. die doen kan wat jij vanmorgen ge daan hebt, behoeft toch niet bang te zijn voor een dinertafel". „Er bestaat eenig verschil tusschen een dinertafel en een paard, juffrouw". Hij bukte zich om de vork op te rapen cn zij drukte haar zakdoek tegen haar lippen. Do toestand werd hoogst pijnlijk. ïfij j voelde dat zij hem om de een of andere roden stil- letjes uitlachte. „Je moet nooit een vork, die op den grond ge- j legen heeft, weer op tafel leggen, haal maar even een schoone", raadde zij hem aan. „Ja, juffrouw". Waarom, in 's hemels naam' ging zij niet heen en liet hem met rust? „En wees vooral voorzichtig gleen droppel van die bourgonje te morsen. Het is acht-cn-zeventiger en een bizonder geliefkoosd merk van mijn va der". Acht-en-zeventiger! Hij watertandde bij de ge üachte eraan. Alsof hij die in de laatste tien maan den niet meer dan eens had geproefd! „James, het is onze gewoonte op dezen dag van de maand het personeel te betalen. Tk zal je je loon even geven; ik hoop dat je vanavond dubbel je best zult doen". Zij wenkte hem te naderen en stelde hem vier tien-dollarbriefies ter hand. Hf! nam het geld aan. telde het koeltjes na en stak het in zijn vestjeszak. „Dank u. juffrouw". Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 6