30 CENTS PER HALF POND L A S JURQEN56J VOOR ALLE* -STAM DEM OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT VN DE PAN DERDE BLAD. t Ui! het har! van Bolland. Raad Harenkarspel. Zaterdag 1 December 1923. 66ste Jaargang. Mo. 7343. Een jubileum komt nooit alleen. Het eenige ver- schil tusschen het eene en het andere is, dat je het 1 een, zooals hijv. een gouden bruiloft of iets derge- I lijks. met al dan niet rasse schreden, doch in elk ge- I val met groot zekerheid zit naderen, terwijl 'n an- r dot o je overvalt als een dief in den nacht. r Dat zijn bijv. zulke feesten, als, dat je van den prins geen kwaad wetend een tentoonstelling binnen- 1 kuiert en daar plotseling wordt begroet met fanfares, buigende bestuursleden, persfotografen en andere I vriendelijkheden. Terwijl je dan voor je zelf niet weet of je de prins van Honolulu bent, of een Amerikaan- sche bokser of een cinemaster of iets van nog verhe- vener drukking, blijkt het plotseling, dat je als eer ste of vijfhonderdste of zooveel duizendste bezoeker j recht hebt op een echt verguld horloge, een bon voor twintig pakjes melksuiker of een gramofoon in kistMaar onderwijl sta je in het Leven en weet den volgenden dag heel de buutr uit de krant dat je je kosibaren tijd verdoet met „slenteren langs ten toonstellingen en dergelijke dingen." Je bent me dan de jubilaris wel. Een dergelijke jubilaris is op het oogenblik de Raad van State, die van de week zijn duizendste zaak in één jaar door de afdeeling Geschillen van Bestuur kreeg te beslissen. Men doet het niet minder Waar zijn do tijden gebleven, dat bet met twee, drie honderd in een heel jaa.r afliep, zonder dat de za ken er zooveel slechter om liepen? Mischien zelfs ging het toen beter in dien tijd, toen er een tiende gereglementeerd was van thans, nu een mensch geen hap brood in den mond kan ste ken zonder dat er een inspecteur van het een of an der of zelfs waarschijnlijk een paar van die rnenee- i ren aan te pas zijn gekomen. Ter gelegenheid van dit (o.i. uiterst droeve) feest heeft, de chef der afdeeling, Mr. de Vries, een rede ge- I houden, waarin hij o.a. verklaarde dat de oneenig- heid in de maatschappij zooveel invloed uitoefent I' op het openbaar bestuur en op zijn afdeeling. Dati S- dankt je de drommelHoe meer verschil hoe ft moer ambtenaars om de ruziemakers uit elkaar te houden -en hoe meer rechters en hoe meer inspec teurs en andere toeziende voogden als zooals de heer Vries het noemde: de éénheidsgedachte van de maatschappij te schragen. Als je eenmaal in de geschillen zit en er dit jaar dikke duizend door je handen moet laten gaan, kan i ik me begrijpen, dat je jezelf begint te beschouwen als een noodzakelijk kwaad en dat je meer en meer den nadruk gaat leggen op dit „noodzakelijk" dan wel op het „kwaad". Maar uit mijn hart gestolen is' de opmerking, die hij daarop liet volgen. „Hoe krach tiger en eensgezinder de maatschappij is, hoe min- e der ambtenaren er noodig zijn." Klaagt men echter in maatschappelijke kringen k over een groot aantal ambtenaren, dan klaagt de maatschappij echter zichzelf aan", besloot hij. Over die laatste woorden ben ik minder gesticht, omdat zij eigenlijk een verdraaiing zijn van de stel-1 ling van Mr. de Vries zelf. Als maatschappelijke j kringen klagen, klaagt de maatschappij zich zelf aan. Dit mag Mr. de Vries niet zeggen, want „in maatschappelijke kringen" (zijn er nog andere: bui- ten maatschappelijke in onze maatschappij denk- i baar?) en „de maatschappij" is niet het zelfde. Als er uit den Raad van State geklaagd wordt, door een van de kringen aldaar, dat hun afdeeling te veel werk heeft, klaagt daarom „de raad van State" niet. Verre van dien, want waar zouden wij met zooveel f verdienstelijke oud-ministers en andere groote man- j nen heen moeten als de Raad van State, Geschillen van Bestuur er niet was, wa&? zy uu hun gewaar deerde adviezen kunnen verstrekken? Andere regeeringsbureaux zouden de handen in elkaar knijpen, als er buiten hun eigen toedoen zoo veel werk aan den winkel was, dat er jubilea ge vierd kunnen worden met het aantal beslissingen. Welk beter middel is er te bedenker, om do onmis baarheid van vole ambtenaren en beambten .aan te toonen, dan zulk oen overstelpende hoeveelheid werk hun door de buitenwereld op het dak gestuurd? Deze heeren behoeven althans niet bang te zijn, dat de bezuinipingsguillotine ook hun hoofden zal af knippen. Want wie zou dan onze geschillen moeten uitmaken? En ze op de lange baan schuiven gaat ook niet. want het zijn deftige colleges van bestuur die ruzie met elkander hebben en geen gewone con- tribuabele burgers en betaalsheeren van ambtenaren, die enkel maar recht zoeken. Zoolang dus maar ge noeg wetten worden gefabriceerd en de tekst dier wetten maar zoo slordig is samengesteld, dat men I er alles uit kan lezen, behalve wat bedoeld is en als1 de nieuwe wetten maar voldoende ln strijd zijn met de bestaande en van kracht zijnde bepalingen, is het duidelijk, dat de afdeeling Geschillen van Be stuur, het bij dit jubileum niet zal laten, doch spoe dig wel tot duizend in het half jaar, straks tot dui zend per maand zal komen. Laat de maatschappij maar stil zichzelf aankla gen: geschillen groeien als spinazie in het voorjaar. Ik weet niet of het ook tot de competentie dezer af-1 deeling hoort, dat meneer A. in het belastingdistrict X. van den inspecteur in hoogste instantie gelijk kriigt. terwijl meneer B. in hot district Y. van den grootmogol aldaar rechtuit ongelijk krijgt met pre cies dezelfde zaak. Me dunkt dit is ook een soort ge schil van bestuur. Is het zoo, dat ook dergelijke za ken den Raad van State competeeren. dan verwacht ik nog veel werk voor dit illustre lichaam, want de belastingdecisies loopen de spuigaten uit tegen woordig. Alleen vrees ik, dat men uit den Haag niet veel zaken te beslissen zal krijgen in hoogste instantie, omdat men daar sedert eenigen tijd de lieflijke ge woonte heeft aangenomen de belastingbiljetten een maand of drie voor uitreiking te dateeren, zoodat de tijd voor reclame precies verloopen is ais men het biljet krijgt. Op die manier krijgt meneer De Vries toch nog ge lijk: „hoe krachtiger en eensgezinder de maatschap pij is, hoe minder ambtenaren er noodig zijn'. Nu eensgezind dat er veel te veel belastingheeren zijn, en dat zij te werk gaan als meneer-zelf, dat zal wel zoowat de heele wereld zijn. Nu de kracht nogA. Vergadering van den Raad op Donderdag 29 No vember 1923, 's middags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. Na opening vougt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Meegedeeld wordt, dat goedgekeurd is de gemeen tebegroting, dienst 1922, verschillende uitlotingen van diverse leeningen hebben plaats gehad. Goedge- keurd is het besluit tot aankoop van het terrein bij de kerk te Kerkbuurt. Voor het voortgezet lager onderwijs hebben zich) te Dirkshorn aangemeld 1G leerlingen, te Waarland 16 en te Kerkebuurt 35 leerlingen. Waar thans door het Rijk niet meer worden ver goed de kosten, verbonden aan het geven van ver volgonderwijs, stellen B. en W. voor, de verordening voor het vervolgonderwijs in te trekken en ontslag ■te verleenen aan het personeel, t.w. de dames War- naar en Hartman en de heeren Van der Laan en Re- naud. Goedgevonden. Van den Landarbeidersbond is het verzoek inge komen om productief werk voor den a.s. winter. In verband met dit verzoek stellen B. en W. voor, een crediet van f 3000 aan hun college te verleenen voor het uitvoeren van grondwerk bij den aanleg van een weg tusschen Slootgaard en Waarland. Voorzitter herinnert aan de werkverschaffing van vorig jaar, waarbij toen door de heeren Bakker en Dekker de aandacht werd gevestigd op de wensche- lijkheid van de totstandkoming van dezen weg. Deze zaak is meermalen onder de oogen gezien, ook door MEVROUW! Eco prachl Sl. Nicolaas Cadeau Is een mooir LEKKEN .TAS voor Motor, Flets of Rijtuig. Franco zichttemiing door geheel Nrd. Holl. SI'A dek Co üLKMaaR. de polderbosturen, do lichamen die de actie voor de zen polder dienden te voeren. Voorbereidende maat regelen werden getroffen, plannen en de begrooting gemaakt. Het resultaat was, dat de raming in eerste instantie f9000 was. Onder dit bedrag was ongeveer f3000 arbeidsloon. Spr. heeft naar dit bedrag ge vraagd, omdat hij meent, dat de gemeente niet ver der mag gaan dan de arbeid voor baar rekening te r.emen. Voor de overige f 6000 stonden polder Waar land f 1000 toe, polder Slootgaard f 1000 en Banne Harenkarspol f2000. Het tekort was dus nog f2000. Nadien is nog een vergadering van de polderbestu-1 ren gehouden, met het gevolg, dat de Banne Haren-1 karspel zou toestaan f3000 en wellicht dacht men do beide andere besturen f 1500. De polderbesturen van Slootgaard en Waarland evenwel onderzochten daarna, of de weg niet anders' kan worden gelegd en pleegden overleg met den landeigenaar, teneinde de weg langs de Oostzijde van het perceel Nieuwboer te leggen. De landeigenaar had geen bezwaar en de kosten van dien weg zullen f 2000 minder worden. Het werk zal dus niet kosten f9000, doch f7000. Voorzitter bepleit daarna het verschaffen van pro ductief werk aan werkloozen en B. en W. meenen geen productiever werk te kunnen vinden dan de aanleg van dezen weg. Er bestaat ook nog kans, dat j voor een dergelijk werk subsidie kan worden ver kregen van rijk en provincie en een schrijven is reeds aan Ged. Staten gericht, welk college om in lichtingen heeft gevraagd. De heer Francis vraagt, of in de polderbesturen nooit ter sprake is gebracht den weg langs den. spoor dijk te leggen, wat spr. heel wat vermindering van kosten noemt. Voorzitter zegt, dat de bealnghebbenden, polder besturen en ook B. en W. bezwaren hadden, omdat men teveel buiten de kom komt. Wel zullen de kos ten minder zijn, maar het zal nog niet meevallen. De heer Dekker wijst op de onveiligheid ten aan zien van het spoor van de door den heer Francis be doelden weg en de weg gaat van den Slootgaard af en de ontworpen weg daarentegen zou prachtig ko men te liggen en het verlangen gaat dan ook naar dezen weg. Spr. wijst op de billijkheid van den heer Nieuweboer, die het land voor f 25 per snees wil ge ven, een aanbod dat misschien nooit meer terug zal komen. De heer De Vries vraagt, het plan te mogen zien, het lijkt spr. een bochterige weg, terwijl de weg langs den spoordijk een rechte weg zou zijn. Wel loopt de weg eenigszins af, maar voor spr. komt de vraag naar voren, of het wel gerechtigd is voor een weg die wat anders zou liggen zooveel meer geld uit te geven. De heer Dekker zegt, dat de belanghebbenden nooit over dien weg hebben gesproken en de heer Groen betwijfelt of, wanneer de weg langs den spoor dijk komt, de polderbesturen wel hun subsidie zullen geven. Voorzitter ontraadt het leggen van den weg, ge noemd door de heeren Francis en de Vries en ook deze wijst er op, dat belanghebbenden, hoewel ze het meest m' eten be' alen aan den weg, niet den weg langs den spoo.-dijk hebben genoemd. De polderbesturen hebben bovendien hun subsidie toegezegd voor het plan dat B. en W. voorstellen. Spr. vindt het niet goed een weg te leggen tegen den zin van belang- hebenden. Er wordt ons nog meegedeeld, waar een dammetje, waar een bochtje enz. komt, en de heer de Vries ver klaart dat wanneer de kosten voor de gemeente niet zooveel verschillen, van het plan Francis-de Vries met het plan van B. en W., het plan van B. en W. voor de werkverschaffing beter zal wezen en daarom zal spr. voor stemmen. Op een desbetreffende vraag wordt nog meege deeld, dat zooveel mogelijk het werk zal worden 1 aanbesteed en voorzitter noemt een uurloon ^an 25 cent met een werkdag 8 uur, Zooveai mogelijk dient in stukwerk te worden gewerkt. De heer De Vries noemt het uurloon zeer laag en voorzitter erkent dit, doch wijst op den toestand in onze gemeente, waar Mi particulieren voor f 15 in de week wordt gewerkt. Men moet uiterst voorzichtig wezen. Spr verwacht <>ok, dat provincie we) voor waarden zal stellen, D un W. zullen dit punt trou wens In overweging nemen. De heer De Vries acht dit gewenscht, want hij vindt het bedrag werkelijk te laag. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W, met al- gemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt een verzoek van het R.-Kath. Kerkbestuur te Waarland om de school aldaar uiter lijk 1 Mei 1924 voor het bijzonder onderwijs beschik baar te stellen. In verband daarmede 9tellen B. en W. voor, om met den schoolbouw voort te gaan. Voorzitter herinnert aan het gewijzigde plan van don Rijksbouwmeester, wat een tamelijke bezuini ging zou veroorzaken en met de begrooting van dat plan gaat de opzichter accoord. Uit het schrijven van het R. K. Kerkbestuur blijkt, dat als eisch wordt gestold, dat de school 1 Mei 1924 zal overgaan en opgemerkt wordt, dat op dien datum er 7 leerlingen voor de openbare school zullen zijn. De heer De Vries noemt het een soort ultimatum van het R. K. Kerkbestuur. Voorzitter had een dergelijk schrijven niet ver wacht en herinnert er aan, dat het plan van den Raad was om de school 15 December 1923 te doen overgaan, doch de Inspecteur zond het plan na een paar maanden naar den Rijksbouwmeester en deze is tenslotte met een ander plan gekomen. Als het te lang heeft geduurd, heeft de pastoor ook nog wel wat schuld, want in verband met onvol doende schoolpersoneel zou de pastoor nog 'n onder houd met 'i Kerkbestuur hebben en bericht daarovor zou pastoor aan spr. over 'n paar dagen zenden, doch dat heeft een paar weken geduurd en spr. heeft toen om bericht moeten vragen. Wat spr. in hot bijzon der heeft getroffen is de mededeeling dat er 1 Mei 7 leerplichtige leerlingen voor de openbare school zullen zijn. Dat is niet waar, als de toestand blijft zooals hij thans is, zal het aantal op 1 Mei 1923 zijn 9, 1 Mei 1925 10 leerlingen en 1 Mei 1926 9 leerlingeu. Wat de eisch van het R.K. Kerkbestur betreft, we zullen trachten daaraan tegemoet te komen, hoewel voorzitter er geen voorstander van is om eischen in te willigen ,maar van den nood moet men wel eens een deugd maken. B. en W. zullen dus het bouwplan definitief laten ontwerpen, opdat in het volgend voorjaar de uitvoe ring kan volgen. Spr. wijst er op, dat deze bouw voor een klein aantal kinderen noodig is, doch B. en W. hebben zich, wat de schoolkwestie betreft, op een ruim standpunt willen plaatsen. De heer Dekker zegt dat het een gevolg is van de omzetting der openbare school in een bijzondere school en daarom zal er geen andere weg wezen. Spr. heeft er al eens aan gedacht om aan die 9 leerlingen onderwijs te doen geven door een ongehuwd onder wijzer, met hoofdacts, die dan in de kost kon gaan, opdat geen huis zou behoeven te worden gebouwd. Maar de heer Renaud is er nu eenmaal. De heer De Vries denkt ook dat deze schoolbouw de eenige oplossing is. Om de kinderen die openbaar onderwijs wenschen, naar andere scholen te sturen is buitengesloten en het gaat niet op de kinderen die openbaar onderwijs willen, naar een bijzondere school te sturen. Bovendien de wet eischt dat aan die kin deren het noodige onderwijs wordt verstrekt. De heer Francis wijst er op dat de éenmansschool al reeds niet goed is voor het onderwijs en wanneer er nu een hoofd der school kwam die ongehuwd is zooals de heer Dekker opperde, dan zou er kans be staan dat -het hoofd om een half jaar of een jaar naar een andere plaats vertrok en daardoor zou ten slotte het onderwijs heelemaal in de goot terecht ko men. En wanneer we dat niet wenschen, dan moeten we ons de kosten maar getroosten die nu gevraagd worden. I Voorzitter is blij dat de besprekingen hier op deze [wijze worden gevoerd, dat ziet men wel eens anders. Spr. wijst er op dat de kerkbesturen bereid werden bevonden de bestaande scholen over te nemen, de wo ningen der hoofden werden verkocht, kortom alles is geregeld, zonder dat in de gemeente een weerklank is gehoord. De schoolwoningen hebben opgebracht f 7000 en wanneer nu tot den voorgestelden school bouw wordt besloten, zal bij dat bedra«r nog wat moe- 1 ei i c-- k* •f* SfiB 44

Schager Courant | 1923 | | pagina 9