iipager Courant I TWEEDE BLAD. °/o. fl tot agen Ing. iadsuilbreiding en Verkeerswegen. FEUILLETON. De Man op den Bok Raad Callanlsoog. Zafeidag U December 1923. 66sle Jaargang. No. 7347. mg, en» 2%. gen. 5ier in Londen is altijd wat te doen. Men leeft, id ik, in Engeland dubbel. 3nlang-s in Iiolland mijne familie, en vrienden soekende, kon ik niet nalaten te zeggen: En ,t krijgen jullie ton slotte voor al de duiten, die aan belastingen moet opbrengen? Ik geef toe, it ik hierbij eeno bepaalde klasse van mensclien i het oog heb, een soort, die van allekanten go- tepen wordt en waarvan er waarschijnlijk later aangehouden zal worden om op de kermis^ vertoond te worden, laar kom. laat ik niet zoo zwartgallig zijn, gsehien zal alles met mijn goede Holland nog cht kom". looals gezegd, in Londen is altijd wat te doen. is nu weer in Olympia een speciale Automo. el-tentoonstclling en wel van wagons voor com- ercieele doeleinden. Een van de voor Holland zeer belangrijke moll igheden, vind ik het groote rubberwiel, _oor Dunlop tentoongesteld^ Dunlop gaat hier, te- öht, van net standpunt uit, dat noe grooterde amcter van het wiel, hoe minder de weg lijdt. Maar het meeste van belang, vind ik, op deze ntoonstelling byna de plannen voor stedenuit- riding, steden wijziging, straatverbreeding, itraatr Eeif vriendelijke meneer vertelde mij van allerlei er stedenbouw. De eerste stad, die volgens een bepaald plan ebouwd werd, was Kahum, een stad, waarin de rbeiders gehuisvest waren, die een der Pyramiden ^Egypte gebouwd hebben. Do Engelschen zijn bijzonder trotsch op het edenplan van hun grooten 17en eeuwschen archi- xt Sir Christopher Wren. Molt ateclit, naar mij voorkomt. Gedurende de regeering van Koning Karei II iranddo oud-Londen vrijwel af. Waar nu de City is, was oud-Londen, een stad ingeven door wallen. De meeste huizen waren van out, vandaar, dat de stad als een fornuis uit- randde. In die dagen leefde de beroemde architect Wren, riens Londensch meesterwerk de St. Paul's Cathe- ral 'is, en van wien men o.a. te Uambridge nog lewijzen van zijn groot genie als bouwmeester :an vinden. Wren wilde Londen weer opbouwen naar een ireed opgezet project. Groote, breede straten zouden van Ludgato,. van Ie Tower van de Beurs, naar de St. Paul s leiden, joodat de mooie cathedraal fraai zou uitkomen >p een ruim plein en een centraal punt zou vormen, waarheen breede straten zouden voeren. Haar: es ware zu schön gewesen, es hat nicht tÖen sein. Wren heeft de oppositie der Londensche burgers berën zijn plan niet kunnen breken. Iedere kruidenier, zilversmid, schoenmaker, kleer maker en wat al ook, wilde, precies op zijn oude blek, zijn huis herbouwd hebben. Precies op de oude plaats moest weer de zaak gevestigd worden en wel alles naar hun eigen smaak. Geen duimbreeds grond wilden zij ver- koopen. Het gevolg is, dat de St. Pauls Cathedral veel te veel ingebouwd is, om werkelijk tot haar recht te komen. Het gevolg is, dat men, om de straat tenminste iets te verbroeden, het kerkhof opgeruimd heeft en al het verkeer pal langs de muren van het monu mentale gebouw gaat. Zonde en jammer voor het gebouw, want het komt nu niot tot zijn recht, zooals het verdient. Nu zit men in Londen met die nauwe straten. Het Strand is deels al flink verbreed en aan de laatste gedeelten der verbreeding tusschen het bekende Cecil Hotel en Trafalgar Square, is men druk bezig. De Kingswav van Strand naar Southamnton Pow en Russell Square, waardoor meiv gemakke lijker dan vroegor de stations Kings Cross, St. Pancras en Euston kan bereikem _aaa Maar in de City zelf is het misère. Al sedert 1909 worden door de Londensche overheid maatregelen daglicht, nog eena probeeren hun eigen reoard te tot erbetering genomen. verbeteren op de mooie golflinks. In het Oostelijk gedeelte, de z.g. East End, was Er zijn ook straten met aardige kleine villatjes, het absoluut noodzakelijk, met het oog op den ge- feoms alleenstaand, soms twee onaer één dak. Daar zondheidstoestand, om de smalle stegen en sloppen zijn dan tuintjes dü waarin de eigenaars of huur- op te ruimen. Londen heeft daaraan 2 millioen ders naar hartelust kunnen tuinieren. Pond Sterling besteed. «Te moet dat zien. De keurige meneer^ uit de stad Die sloppen-opruiming was nog niet het moei lijkst. In 1912 had het Gemeentebestuur der City of Londen (reeds allerlei plannen gemaakt voor ver breeding der straten. De oorlog kwr.m tusschen beiden om die plan nen te verwezenlijken. Sedert is de urgentie der uitvoering dezer plan den toegenomen. Van alle kanten komen echter bezwaren. Een der bezwaren deel ik volkomen, n.1. het bezwaar tegen het opruimen der oude middeleouwsche en 16e eeuwsche kerkjes. Het is volkomen waar, dat Zondags weinig meer van die kerken geprofiteerd wordt, dq monschen wonen nu eenmaal niet meer in de City en dus niet meer in do parochie van de een of andera City kerk. Maar als monument, als cultuur-historisch, als architectonisch monument is zulk een kerk van groote waarde, terwijl buitendien het oog door do mooie kleur dezer bouwwerken gestreeld wordt. Het argument, dat deze kerken niet meer ge bruikt worden, gaat ook al weer niet op, want go- durende den oorlog is men er mee begonnen om in de week dienst te hebben in die City-kerken. Onlangs, om het Mansion House komend, viel mij op, dat in het oude kerkje daar vlak bij van 1 tot lVa uur een korten dienst gehouden werd en nog meer trof mij het feit, dat zoovele zakenlieden van allerlei leeftijd dien dienst bijwoonden. Ook trof mij, dat, ofschoon er toch zooveel vrouwen en meis jes in do City werkzaam zijn, het aantal aanwezigo vrouwen betrekkelijk gering was. Zoodat deze City-kerken wel is waar Zondags in onbruik geraakt zijn, nu de vroegere parochianen of hun afstammelingen, mijlen ver wonen, maar daarentegen voorzien zij in de week, in een be- hoefte.^ Dus verzet men zioh tegen het afbreken der City-kerken. Een allergrappigst protest tegen verbreeding van de Gresham Street, van St. Mary-le-Grand tot Old Jewry, is gekomen van de zijde der textiel firma's. De textiel-branche is geconcentreerd in de zij straten van Gresham Street, Cheapside en Canon Street. De textiel-branche moet niets hebben van de ver betering van een verkeersweg van St. Mary-le- Grand tot Old Jewry en zoo verder door naar Cheaside. Onze branche, zeggen zij, heeft niets geen be hoefte aan haast. Integendeel, langzaam maar ze ker, is onze leus. Wij gebruiken allemaal nog ^paard en kar en vinden net dus juist best, dat die nieuwerwetscho, razende roelanden met oen minachtend schouder ophalen onze buurt links of rechts laten liggen. De Wholescle^ Textile Association hoeft met suc ces de verbreedingsplannen bestreden. Hun argument, dat de verbreeding niets zou hel pen, omdat bij Moorgate weer opstopping zou ont staan zoolang niet daar ook alles verbeterd zou wezen, is feitelijk wel juist. Hun andere argument is wel erg conservatief. Maar voorloopig hebben zij toch maar bereikt, dat de zaak dor verbreeding van Gresham Street opgeschort is. De heer Lindley Jones,_ die President is der Com missie voor de Verbetering van Wegen, een soort Raadscommissie, zal echter zijn Gresham Street- plan niet in de doofpot laten duwen en men kan er van opaan, dat hij met verdere plannen zal komen, want inderdaad, zooals de toestand nu is, kan die nid blijven. In Olympia, waar de groote tentoonstelling is en waar go ae stedenplan-afdeeling kunt bezoeken, zult ge kennis maken met de stedenbouw-plannen van verschillende ondernemingen, die zich bezig houden met het bouwen van Garden-cities, (tuin steden). Ik zag o.a. do nieuwe steden Port Sunlight (de» creatie van Lord Leverhulme of the Isles, ae eige naar van de wereldbekende Sunlight zeepfabrie ken, Earswick. Bournville en Letchworth. In Letchworth ben ik nog kort geleden per fiets geweest; het ligt tusschen mijn dorpje en Hertford. In Knebworth is het buiten van Lord Lytton. De tegenwoordige Lord Lytton heeft indertijd een groot terrein aan een bouwspeculanten-combinatie verkocht, die nu vlak bij het oude Knebworth hun nieuwe straat bouwen. Een der eerste handelingen der ondernemers was het aanleggen van een werkelijk prachtig golfter rein, waar dat spel nu ook veelvuldig beoefend wordt. Een goede golf-oourse, met afwisselende 18 hole® is een groote attractie. Het gevolg is, dat er in de keurige woningen, aan do ruime straten heel veel Eolfliefhebbers wonen, die overdag hnn zaken in .onden hebbon en wanneer zij thuis zijn, en hot is is niet meer te herkennen. Hij heeft »e-en ovërall aan als een bankwerker en graaft en poot en plant en snoeit met de bekwaamheid van een beroeps- \tuinman en met den ijver en' de toewijding van den liefhebber. t Men ziet in Olympia de dikwijls geniale oplos sing voor wegenaanleg, vooral gebasoerd op wat de Engelschen noemen „arteriaP', dus het ader- systeem, hetgeen reeds aanduidt, dat hiermede bedoeld wordt te geraken tot do meest practische circulatie der bewoners en bezoekers dezer mo- le-no steden. Het zou mij te ver voeren u over al de maquettes, kaarten, teekeningon en begrootingen uitvoerig te berichten. Ik wil echter nog eenige cijfers noemen van be staande steden en van de nieuwe steden. De stad Birmingham heeft gedurende tien jaar, vóór den oorlog, £800.000 aan stratenverbreeding uitgegeven. Do groote kunst bij straatverbreeding is om met alleen voor hot heden, dooh ook voor de toekomst, te verbreeden. Wanneer men toch de kosten maakt voor ver» hrceding doe het dan goed. Zoo aient het 'Gemeentebestuur van Amsterdam het open Damterrein open te houden en zich wel rekenschap te geven, dat èn het Damrak tusschen Café de Bisschop èn het Rokin tusschen GebouvJ Industria en Peek en Cloppenburg veel te smal zijn. Die heele Daraverbreeding is Don Quichot- terie geweest. Wat het opruimen van sloppon beteokent, loert Do^elasting steeg tengevolge van het oprui men van sloppen en steegen met 2Va pence5 doch daalde tengevolge van Desparing aan politie in de gemoderniseerde wijken met 5 pence in het Pona 8terling, hetgeen op den duur eone bespa ring beteokent van 7Vj pence per Pond Sterling. Een Pond Sterling heeft 20 shilling, oen shilling 12 pence. Men ziet buitendien in, dat men de gezondheid bevordert door ruime stedenbouw. Men heeft jon gens van 14 jaar uit Liveiyool, zoowel als uit de moderne zeestad Port Sunlight, gemeten en gewo gen. De jongens van Port Sunlight waren gemid deld 60.7 inches lang en wogen 105 pond, terwijl die cijfers voor de jongens uit Liverpool slechts 56.2 en 75.9 bedragen. Laat dit weer een troost zijn voor de Neder- landsche belastingbetalende burgers, die zuchten onder den veel te kostbaren arbeiderswoningbouw, hetgeen echter niet wegneemt, dat het tréurig is, zooals door de meeste gemeentebesturen mét géld gesmeten is. Uit do gegevens bleek tenslotte nog, dat bij don modernen stedenbouw de grondeigenaar wellicht minder per hectare bouwterrein zal ontvangen, maar tengevolge van allerlei practische wenken, ten slotte toch een grooter profijt uit zijn bouwter rein zal krijgen. Daar de tentoonstelling juist gesloten wordt, kan ik den autoriteiten, die zioh voor stedenbouw interesset.ren, niet meer raden naar de tentoon stelling te gaan, maar wel zou ik willen raden, bestudeer deze quaestie terdege en ga ééns één kijkje nemen in zoo'n mdderne stad. Knebworth ligt b.y. aan de Great Northern (te genwoordig gecombineerd met de Great Eastern tot North Eastern) en is van Kings Cross Station in een klein uurtje te bereiken. Welkom Vreemdeling! iar.| °1 ag* 18. VTiJ bewerkt naar het Engelsch van HAROLD MAC GHATH door TITIA BASTON. s Venrndoring van den Raad op Donderdag 6 Decent- i ber 1923, des middags kwart over twee. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Koster, burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat bij gelegenheid van haar 12/4-jarig jubileum als schoolschoonmaakster aan ruej. N. Hollander een klein cadeautje is overhandigd en dat aan haar een schrijven is gericht waarin haar dank wordt betuigd voor hetgeen zij in die betrek king voor de gemeente heeft gedaan. Naar aanleiding van ingekomen schrifturen over de malariabestrijding, hadden B. en W. zich op het standpunt geplaatst dat zou worden aangeschaft een sproeimachine, de lysol gratis van gemeentewege zou worden verstrekt en dan iemand als besproeier te vragen die deze werkzaamheden reeds eerder had verricht. B. en W. hadden zich te dien opzichte tot den burgemeester van Zijpe gewend, die voor deze omgeving de hoofdleiding had. Bij den burgemeester van Zijpe evenwel was van morgen een schrljvon van Dr. Aldershoff ingekomen, 81 „Goede hemel, Karloff, wat een vreeselijk net heb je om me heen gesponnen!" zei de kolonel in wan hoop. ,<Mijn beste kolonel, verscheur hot dan. Het is nog Oiet, te laat." Maar Karloff bekeek hem met twijfel achtige blikken. ,IIoe moet ik me er uitredden?" „Goef me eenvoudig die twintig duizend terug, die ik u in goed vertrouwen voorgeschoten heb en we behoeven nergens meer over te praten". De graaf kneep zijn Slavische oogen half dicht „Als ik je die som teruggaf zou ik straatarm zijn er» eenvoudig dakloos. Ik ben te oud om weer in dienst te gaan en bovendien nog lichamelijk onge schikt. Als je me er toe dwingt zal ik het huis moe ten verkoopen, waarin mijn kind geboren is. Heb je den wissel al verdisconteerd?" r< „Neen, waarom zou ik er mee naar de Bank gaan? ^vervalt Maandag pas en ik heb geen geld noo- Ach, wat ben ik toch een rampzalige!" Karloff trok de schouders op. „Mijn dochter!" „Of mijn dukaten", haalde de graaf aan. „Kom, kolonel, verspil geen tijd met nutteloos gezucht. Ik heb ook aan uw dochter gedacht. Ik heb haar lief." „Je hebt haar lief?" „Ja. Als ik haar tot mijn vrouw kon krijgen, zou ik me geheel terugtrekken uit den dienst van mijn land en. uw schuld zou met een enkelen pennestreek vernietigd en vergeten worden." Het bezorgde gezicht van den kolonel werd piot sol ing verhelderd door hoop. ,„Ik ben", vervolgde de graaf, de asch van zijn si gaar beturende, „tot vanavond toe wat de wereld en mijn eigen geweten noemen: een eerlijk man. Ik heb man noch vrouw ooit onrecht aangedaan; wat ik bega volgens opdracht heeft met mijn persoonlijke daden niets te maken. Ik ben eenvoudig een ma chine. De moreele verantwoordelijkheid berust bij tuijn regcering. Toen ik uw dochter zag betreurde ik het zeer, dat u haar vader waan." De kolonel verstijfde in zijn etoel. „Begrijp me niet verkeerd. Vóór ik haar zag waart u slechts de sleutel tot hetgeen ik begeerde te vor krijgen. Daarna kreeg de zaak een persoonlijkon kant. Ik kon niet zoo gemakkelijk haar het hof ma ken en tegel ijkortijd Karloff maakte zijn zin niet af. „En Betty?" vroeg haar vader, half fluisterend. „Heeft me afgewezen", antwoordde hij kalm. „Maar ik geef hot nog niot bij haar op, neen, ik geef het niet bij haar op." „Wat ben je van plan to doen?" Karloff stond op cn begon do.kamer op en neer te loopen. „Haar tot mijn vrouw maken", antwoordde hij eenvoudig. Hij bukto zich en begon de titels van cenige boeken in de boekenkast te hostudoeren. Toen hij zich weer omkeerde bomorkte hij, dat do kolonel opgestaan was on dat zijn oogen vlamden. „Ik zou wol eens willen weten hoo je dat gedaan denk te krijgen", zeide de kolonel. „Mijn dochter zal niet meegesleept worden in dezen val." „Morgenavond zal ik u alles uitleggen, vanavond niet", was het onverstoorbare antwoord. „Karloff, je ziet me vanavond voor je als een ge ruïneerd en onteerd man. Mijn hoofd, dat ik eens zoo hoog droeg, is gebogen van schaamte. Het land, waarvoor ik gevochten en geleden heb, hob ik ver raden. Maar niet voor mijn eigen nut! Dat kan ik ge lukkig nog verklaren! Als ik alleen op de wereld ge veest was, zou ik in een klein huisje getrokken zijn en zou tevreden op mijn pensioen geleefd hebben. Maar mijn kind mocht de weelde niot ontberen, waar in zij is opgegroeid, Toen die speelkoorts me in zijn macht kreeg, had ik het haar moeten vertellen. Ik heb het haar niet gedaan en dat was de ernstige fout, die ik beging, en die de oorzaak geworden is van steeds grootere ellende. Maar ik heb mijn eer opgeofferd om haar tegen armoede te vrijwaren. En denk je nu, dat ik haar dwingen zal, iemand te trou wen, dien zij niot lief heeft? Neen. Morgenavond zul len wij deze minderwaardige overeenkomst beëindi gen. Do plannen, zijn klaar op één na. Ga nu heen, ik verlang aleen te zijn." „Mijnheer, ik betreur het werkelijk „Ga. er valt niets meer te zeggen,." Karloff trok zich terug. Hij was ernstig gestemd. Geen minachtende glimlach kwam er op zijn gelaat. Integendeel, er stond medelijden op te lozen. Hij er kende dat de omstandigheden een braaf man naar beneden gehaald hadden. Hij had het land aan zijn e'gen werkzaam aandeel hierin. Maar hij trok de schouders op, hij moest zijn kansen nog waarnemen, waarin deze schreef, dat van de nog aanwezig zijnda geldmiddelen waarschijnlijk de muggenverdeipdng de zen winter, tot 15 Maart toe, in denzelfden geest als tot nu gebeurde, zou kunnen worden voortgezet, dat aan de ontmuggers een dagloon van f 4.zou kunnen worden uitgekeerd, met een rijwielvergoeding van 50 cent en een vergoeding aan dengene die de leiding heeft van f 150. Gevraagd wordt om opgave van de beschikbare ontmuggers en meegedeeld wordt dat aan de gemeentebesturen die voor eigen rekening de ont- mugging zouden ter hand nemen, gevraagd was, voor loopig geen verdere moeite te willen doen. Mocht de voergenomen ontmugging niet tot uitvoering komen, dan zou het voornemen van die gemeentebesturen zeer zijn toe te juichen. Voorzitter zegt dat we dus deze zaak maar haar beloop zullen laten, want op deze wijze kost het de gemeente geen geld. Van den polder Callantsoog is bericht ingekomen, dat f50, zijnde de halve kosten voor het maken van een plan voor vaartverbetering van Callantsoog wordt toegezegd. Voorzitter juicht deze etap van het polder bestuur toe en zegt dat het bedrag dankbaar in ont vangst zal worden genomen. Verder deelt voorzitter mede, dat de gegevens van het plan tot vaart verbetering van den heer Mann zijn ingekomen. B. en W. achten het evenwel nog beter het plan nog aan te houden, om te beproeven of vol doende steun kan worden verkregen, terwijl dan ook kan worden nagegaan of het gaan van een andere richting niet beter was. Naar aanleiding van enkele opmerkingen wordt nader vastgesteld de gemeente- en de electriciteits- begrooting. De gemeentebegrooting sluit thans in ont vangst en uitgaaf op f 19392.37de post hoofdelijke omslag is nu f 100 hooger en de kapitaaldienst geeft, aan f 103.50. De begrooting van het ërectriciteitsbedrijf sluit thans met een kapitaaldienst van f2106.40. Voorts wordt nader vastgesteld de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. Een wijzi ging was noodig omdat geen rechten kunnen worden geheven op in vervoer zijnd vleesch. Aan de orde kwam het voorstel tot het aangaan van een grondverruiling en tot verkoop van grond. Het betrof hier de grond bij de bakkerij van de familie Francis, doch B. en W. achten het bij nader inzien be ter een andere overeenkomst aan te gaan en daarom wordt het voorstel door B. en W. terug genomen. Van den heer K. Verver, wegwerker, is een ver zoek om ontslag ingekomen. De heer Verver is door ziekte verhinderd zijn werk te doen en nu er niet ten onrechte in openbare vergadering geklaagd wordt over het onderhoud van den weg, wordt om ontslag gevraagd, aldus luidt het verzoek. Het verzoek is 25 October ingekomen en B. en W. stellen voor aan Verver met ingang van 1 Decem ber eervol ontslag te verleenen. Goedgevonden. Ingekomen is het bekende verzoek van de Noord- hol landsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om sub sidie voor de ontsmettingsdiensten. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Zij meenen dat de ontsmettingen voldoen de worden betaald om aan dergelijke groote instellin gen subsidie te verleenen. Nadat door den heer Baken was gevraagd of de ontsmettingen niet gratis geschieden, wanneer sub sidie wordt verleend, een vraag waarop voorzitter ontkennend antwoordt, wordt zonder hoofdelijke stemming afwijzend op het verzoek beschikt. B. en W. stellen voor om de aansluitingen aan het electrisch net, op gelijke wijze als tot nu toe, tot 1 Januari 1925 aan te nemen. Voorzitter herinnert er aan, dat men bij aanslui ting enkele voorrechten geniet, n.1. een paar vrije lichtpunten. Aanvankelijk was het de bedoeling de nahinkers, z^ dus die niet direct bereid waren aan te sluiten, die tegemoetkoming niet te geven, doch B. en W. meenen goed te doen de regeling soepel toe te passen en willen tot 1 Januari 1925 de aansluiters nog doen deelen in de voorrechten. Algemeen goedge vonden. Verder stellen B. en W. voor om de huur der sper- klokken voor motorkracht te doen vervallen. De verbruikers van motorkracht hebben allereerst de verplichting tot een bepaalde strooinafname per jaar. dan hebben ze een meterhuur van f 12 en voorts hebben, volgens de verordening van het bedrijf, de bezitters van motoren boven 2 P.K. een sperklokhuur van f 12.te betalen. Die sperklokhuur voor mo toren grooter dan 2 P.K. is om aaji te sluiten een vrij groote belemmering en duur en daarom wordt voor gesteld de sperklokhuur te doen vervallen. De sperklokken worden evengoed geplaatst en de spertijd gehandhaafd. Voorzitter wil er met nadruk in openbare verga dering op wijzen, dat wanneer in den spertijd de maximale belasting wordt overschreden, dit do ge meente elk kwartier dat dit geschiedt, een boete van f145.kost. Dus niet f145 per avond of nacht, doch f 145 voor ieder kwartier, dat de maximalo belasting wordt overschreden. Het is dus! noodig dat de spertijd krachtig wordt gehandhaafd. Het voornemen is om met de houders van motoren een gezegelde overeen komst aan te gaan en wanneer geconstateerd wordt bij wien de schuld ligt dat de maximale belasting j wordt overschreden, de boete voor rekening van den aangeslotene is. alles stond op het spel. meer had kunnen geven d«Ji een pnel-verwelkende Hij vond haar voor de open deuren van het baJ- bloem. De duistere kamer maakte haar benauwd en zij stapte op het balkon. Zij droeg de andere roos nog in de hand en drukte die togen haar lippen, ter wijl haar oogon vochtig werden. Een blanke arm strekte zich uit over don rand van het balkon en toen zij haar hand weer terugtrok was deze ledig. staan. Zij keek naar de maan. Het was donker in de kamer en zij herkende hem niet dadelijk. „Ik sta do maan te bewonderen", zeide zij, „Laten we het samen doen." ,.Ah, bent u hot. Ik kon u niet goed zien." „Bent u wat onder den indruk van de muziek?" „Ja, dat ben ik altijd. Als ik een mooie stem boor,! Warburton, verscholen tusschen de dichte wingerd- «ooals daareven, wordt ik treurig en heb ik mede- bladeren, wachtte totdat zy verdwenen was en begon lijden met do heele wereld." i toen in het gras te zoeken naar de kostbare bloem. „Medelijdon ls de onzichtbare omhelzing", die alles op handon en knieën kroop hij. Om het natte gras omvat. Er bestaat modoijden mot den schurk, met bekommerde hij zich niet. En toen hij haar eindelijk den onschuldig veroordoolde, met dengeen, die slech vond, zouden alle schatten van hot fabelachtige Ofir te daden begaat door zijn eigen domheid; medelijden hem niot verleid hebben zijn bezit weer af te staan, met dengeen, die bemint zonder dat zijn liefde be-Hij zou die bloem altijd bewaren, antwoord wordt.... U znoogt dan ook medelijden Terwijl hij van zijn knloën oprees, zag hij plotso- bebben met mij." Jing een breedgeschouderdon ouden hoer tegenover Stilte. zich staan, die een sigaar tusschen de Uppen hield. „Ik heb u nog altijd lief on ik heb nogmaals den „Geef mij die bloem, jongeman", moed, u te vragen, mijn vrouw te willen worden." Warburton's verbazing was zoo groot dat hij door Zij deed een paar stappen achteruit, den mand viel. „Het spijt me, hel spijt me eng. „Die is van mij, kolonel", stamelde hij. „Wat zegt u dat gemakkelijk". I J)e kolonel wierp zijn sigaar weg en grgeep onzen „Neen, niet gemakkelijk, want ik weet dat ik u pijn knecht ruw bij den arm doe. Ach, waarom heb ik u toch niet lief?" vervolg- i „Warburton, wat voor den duivel moet dat betee de zii Impulsief, want zij mocht hem toentertijd nog kenen een van mijn luitenants, die aan tafel be- gaarne lijden en achtte hem. „U bezit alle eigen- dient bij'een vriend van me?" schappen, die een vrouw graag in een man ziet." .Misschien leert u me dan nog wel liefhebben", en' HOOFDSTUK xviii. hij deed gretig een stap naar haar toe. ,.Dat gelooft u zelf niet. U weet wel dat zoo iels Oho, mgnhtwr de tafeldleaaarl niet mogelijk ia De liefde heeft niets to leeren, het, hart spreekt niet wanneer ik u zie en ik zal nooit Hefc had Warburton nooit ontbroken aan de een man trouwen, die dat gevoel niet bij me opwekt eigenschap, zich aan te passen aan de omstandig- U vraagt iets wat ik u niet geven kan en iodoren heden. Het zou dwaas znn om nu te gaan liegen} keer dat u er om vraagt bezorgt u ons beiden pijn." en volkomen nutteloos. Hij had dezen man aango oit is dus uw^ laatste woord?" sproken bii zün militairen titel. Hij had zich dus „Ja, dat is het." verraden. Hij oegreep dat hij zich nu volkomen aan „Nu, dan zal het dus tot het einde toe moeten door- do genade van den kolonel overleveren moest en gaan." aan diens gevoel voor de komische zijde van het Zij dacht dat hij doelde op zijn komende eenzame geval. Hij wees naar de stallen en wilde den jaren. kolonel met zich trekken, maar deze weerhield hem. .Hier!" zeide zij. Zij had twee roode rozen in de „Eerst die roos, ik wil die roos hebben, totdat je hand. Zij. reikte hem één ervan over. „Dit is al wal me oen geloofwaardige verklaring omtrent je hoih ik u geven mag." diner hebt gegeven. Hij nam de roos ernstig aan, kuste haar en stak Warburton gaf met tegenzin zijn schat af. Go- haar in zijn knoopsgat. woon te doet veel. De kolonel had natuurlijk in 't „Dit is 't bitterste oogenblik van mijn leven, des geheel geen recht op die bloem, maar Warburton te bitterder, omdat ik u oprecht liefheb." dacht er evenmin aan, hem ongehoorzaam te zijn Toen hij achter de portière verdwenen was, klem- als om weg le loopen. de zij de handen ineen, bedroefd, dat zij hem niet „Zult u ze my teruggeven?"

Schager Courant | 1923 | | pagina 5