ilititfi Niens- Ni eu wj aarsgroeten Nieuwe Abonné's Uit het hart Yan Holland. Raad Pelten. 50 CENT (mits niet grooter dan 3 regels Dinsdag 18 December 1923 66ste Jaargang. No. 7352. Uilgevers t N.V, v.h. TRAPMAN CoScliaqen EERSTE BLAD. van dit blad ontvangen de tot 1 Januari a.s. nog verschijnende nummers Elke Regel meer 15 cent. Binnenlandsch Nieuws. SCHAÖ Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Prijs per 3 maanden f 1.65. Los9c nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. GRATIS. Er bestaat in onzen tijd 'n merkwaardig verschil van opvatting ten aanzien van verschillende vraagstuk ken tusschen de burgerij en hen, die geroepen zijn of zich vrijwillig opwierpen om haar belangen te verte genwoordigen. Sedert geruimen tijd is het mode in alle steden om zich druk te maken over parken en plantsoenen ,die allerlei verwarde functies hebben te vervullen. Zij moeten dienst doen als „longen voor de stad" gelegenheid bieden voor ontspanning der omwonenden en natuurlijk: tuchtmiddel zijn om de jeugd orde te leeren Nu zal ik privé de allerlaatste zijn om een park of plantsoen niet te waardeeren. Elk beetje groen in een huizenwoestenij is een plezier voor mij en graag loop ik een kwartiertje weg om ergens wat groen te zien. Maar dit' is geen reden, om zooals sommigen doen, elke buitenplaats aan de periferie der gemeen te aan te koopen, onverschillig wat een of ander eigenaar of bouwgrondmeneer er voor wenscht te vragen. Liefst op korten termijn, met/ het dreigement: neem je het niet, dan parcelleer ik het in bouwgrond. Den Haag heeft waarlijk voor den eersten tijd nog groen en plantsoen en buiten genoeg. Mén zou zelfs kunnen beweren, dat het meer dan voldoende van dit alles heeft, aangezien men in de meeste plantsoe nen en bosschen zelfs slechts bij uitzondering iemand ziet, tenzij er iets bijzonders aan de hand is. Op Marlot: een van de mooiste buitengoederen in onze omgeving en destijds door de stad aangekocht, kwa men tot er sprake was van de bouwplannen, dus zoo lang het ongerept was, nooit meer dan een 29 a 30 personen per dag, plus de meneer., die mag wonen in het prachtig gelegen buitenhuis (dat met vrij ge ringe kosten tot een mllionairspaleis of ambtswoning voor een Burgemeester of Commissaris der Koningin ware om te bouwen gewest) voor 500 gulden 's jaars (dus het bedrag waarvoor een ander een etagewo ning heeft). „Vreugd en Rust" is een soort uitspan ning en tentoonstellingsgelegenheid geworden en is als „long" niets beter, dan de overkant van het wa ter, waar men het uitzicht heeft tot Rotterdam toe over ongerept weiland. Bovendien hebben we sedert eenigen tijd' „Westgoff" en zijn er nog wat andere parken in de maak. Men kan dus niet zeggen, dat de gemeente zich niet voldoende laat gelegen liggen aan „groen in de steenen". Vooral niet omdat de trek des zomers toch niet naar die plantsoenen en buitens is, doch veeleer naar Scheveningen, Bosch en Boschjes, die ten slotte voor het groote publiek toch ook veel amusanter zijn, dan „niks dan boomen en 'n vaart er langs", Waarom de gemeente Den Haag dan ook thans plotseling vier ton zou gaan uitgeven voor Cromvliet, ontgaat me. Te meer om dat de gemeente Rijswijk, die er eigenlijk het naast aan toe is, vlak er over een,, villapark" heeft laten construeeren met allerlei smalle laantjes en poppen huisjes, waar een fatsoenlijke boom twee gevels aan weerszijden raakt. Maar bovendien ligt er op zeg tien minuten afstand1 van Cromvliet het „Rijksche Boech" waar de vrede van Rijswijk is gesloten en vele hu welijken tot stand zijn gekomen, benevens vlak er over do Julialaontjes, die zoowel wat natuur als wat wandeloord betreft, zeer grooto verdiensten hebben. Me dunkt zoo, dat met, een bouwverordening, die het uitsparen van boomgroepen en water voorschrijft, en open bebouwing forceert, voldoende is te bereiken, al kan men dan aan de houwgrondheeren wel eenige winstderving moeten vergoeden. Aan den anderen kant zou het niet zoo heel gek zijn, als de gemeente toch kocht en desnoods zelfs ging bouwen, als die grond mettertijd, werkelijk daarvoor wordt begeerd. Iets wat ik echter niet di rect geloof, nu vlak achter .bet aan te koopen park pas een arbeiderswijk is neergeplakt, die de huizen aan den Geestbrugweg reeds in waarde heeft doen dalen. Omdat men wel geld wenscht te besteden voor een villa, maar niet voor een, die aan alle kan ten is ingebouwd en wat buurschap betreft een zeer gewone stadswijk heeft. Dit is het eene onderwerp, waarover we ons druk maken. De crisis laat ons koud. De ambtenaren moe ten toch naar bureau, komen or toch weer op den gewonen tijd uit en derhalve ziet ook niemand het verschil of het een ministerie is of niet. Zelfs niet aan de belastingbiljetten, die we dezer dagen kregen, is eenig verschil te bespeuren. Wat ook moeliijk kon, omdat deze schoone paperassen drie maanden of langer onderweg zijn. Hetgeen heet te geschieden ora bij voorbaat to verhinderen, dat iemand recla- mert. Nu komt zijn reclame to laat en is dus niet meer ontvankelijk. Je moet de trucs der hoeren maar kennen Voor de rest doen we weer erg socialig. De melk- rondhrengers, do stakkers die hun 48 uur per week hij elkaar moeten zwoegen voor een schamel loon, plus een zeer goed percentage van den verkoop, zoodat zij bijna allemaal soebatten om boter en kaas hij hen te koopen, precies zooals de broodbezorger je Trouw smeekt toch meer koekjes en beschuit in te slaan, moeten een vrijen Zondag hebben. Waarom Diet? Derhalve willen B. en W. laten verbieden dat deze transportarbeiders een deel van hun werk op Zondag verrichten, zoodat wie dan melk noodig heeft maar met zijn kan naar den winkel moet stap pen. Of de juffouw daar ook liever Zondagsrust heeft, komt er niet op aan. Of liever gezegd,: de ac tie voor het verbieden van den winkelverkoop komt dan over een maand of wat Natuurlijk doet men zulk een voorstel in den winter, als wanneer het kan gelukken melk zelfs ongekookt, van Za terdag vier uur- tot Maandag negen uur goed te hou den. Misschien loopt de Raad er wel in en dan kun- nen de melkbezorgers op Zondag wat anders doen. Wat er inmiddels moet gebeuren met de eigen baas jes. die melk rondbrengen en die niet als de groote zaken gelegenheid hebben in koelhuizen etc. hun waar 38 uur goed te houden, weet niemand- Het komt er ook weinig op aan. Het prachtigste echter is, dat tevens zal worden verboden ,dat er Zondags een bloemenwinkel open blijft, Wie dien dag van buiten komt voop een re ceptie moet zijn bloemen maar meebrengen ver lept of niet of ze per brief bestellen, want: risum teneatis am icibezorgen op Zondag mag wel. Dus wel bouquetten en manden opmaken, wel bloe men halen uit de kassen, wol bezorgen wel des noods telefonisch een order opnemen, maar wie in een winkel op Zondag bloemen koopt, verleidt den winkelhouder tot overtreding Of straat venten zal mogen? En hoelang kranten- verkoop het nog zal uithouden? A. Vergadering van den Raad der gemeente Petten, gehouden op Vrijdag 14 December 1923. Afwezig de heer Timmerman, wegens ongesteld heid. De voorzitter opende de vergadering, waarna lezing der notulen plaats had, welke zonder op- of aan merkingen werden vastgesteld. Komt in behandeling de aansluiting van de ge meente aan het Prov. Waterleidingsnet. Zooals de heeren bekend is, zegt voorzitter, heb ben #B. en W. een conferentie gehad met den heer Directeur van bedoeld Waterleidings-net, en met den ingenieur daarvan. Bij deze conferentie werd goed gevonden een bijeenkomst uit te schrijven, toegan kelijk voor iederen bewoner, om dan aan deze nader uiteen te zetten, het nut van deze watervoorziening, de wijze van aansluiting, de kosten daaraan ver bonden, en wat het waterverbruik Jaarlijks aan iederen aangeslotene kost. te hebben gewisseld, acht voorzitter deze zaak wel zoodanig besproken, dat hij meent tot stemming te kunnen overgaan. De heer Blom zeg, jawel, maar ik had tocb gaarne een overzicht gehad, hoe de menschen er over dach ten, en blijf voor een rondgang. Voorzitter: Maar verkrijg Je dan een zuiver resul taat. Op die bijeenkomst heb ik geen afkeuring bij de aanwezigen bemerkt; alleen de heer Roozing, die zich er op beriep dat hij voldoende regenbakken had, en doorzien van goed drinkwater. De heer Blom: Maar de gemeenteraad beslist, doch de menschen moeten betalen. Voorzitter: Zeker, wij moeten nu beslissen en als de menschen er tegen waren, waarom dan geen request aan den Raad gezonden. De heer Blom: Ja, maar als ze later maar niet zeggen: nu zitten wij met dat dure water. Maar het is waar, dan hadden ze zelf maar moeten rondgaan en een request ingediend. De heer Koopman: Ja, toen het ging om de ker mis niet te doen doorgaan, toen was er wel oppo sitie. De heer De Graaf zegt, alle menschen waren toch niet op die vergadering en nu kunnen ze straks wel tegen mij zeggen: waarom ben jij voor het water geweest. Voorzitter: Dat is wel mogelijk, maar daarentegen heb ik menschen gesproken, die het tegen zou val len als het water niet kwam. Wij moeten in het oog houden het genot en niet vergeten het belagnrijk- ste. de gezondheid. Ik geef dan ook met volle over tuiging mijn stem. De heer Do Graaf zou toch ook liever een lijst Ïn rondgaan. 8 heer Nottelman zegt, wij moeten vragen is het gemeentebelang, ik zeg Ja; de volksgezondheid is degelijk een algemeen cn al zoo een gemeente- mg. Na nog eenige heen en weer gepraat, stelt voor zitter voor, tot stemmen over te gaan. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aan sluiting over te gaan, alzoo het artikel hierop be trekking hebbende, in de bouwverordening cp te ne men. De voorzitter zegt, er nu aan te denken, aan gaande onze besprekingen omtrent het werk bij het in ons blad, dal Maandag 31 December verschijnt, beslaat ge legenheid lol hel plaatseo van een Nieuwjaarsgroet aan Be gunstigers, familie, Vrienden, enz. legen contante betaling van Opgaven S.V.P. spoedig aan ons Bureau oi aan ü.tl. Kan toorhouders en Borkhandelddrs. De Uitgevers. Deze bijeenkomst heeft dan plaats gehad, doch tot mijn spijt was de opkomst niet overgroot. De heer Blom: Misschien omdat niet iedereen het wist dat de vergadering werd gehouden. Ja zegt voorzitter, dat is mij ook gebleken, het is anders aangekondigd en voorts had ik wel gedacht, dat het onderling wel zou worden oververteld. Evenwel, vervolgt voorzitter, is aan de aanwezi gen door den heer Ingenieur, alles nader en duide lijk uiteen gezet. Een ieder werd dan ook in de ge legenheid gesteld, te vragen wat hij dacht te moeten nf te willen vragen. Van deze bijeenkomst heb ik den indruk gekregen, dat de meesten voor watervoorzie ning waren. Aan den Raad is echter de beslissing om aan te sluiten of niet. Wenscht de Raad aanslui ting, dan behoeft zij alleen maar één artikel in de bestaande bouwverordening op te nemen; de tekst van dit artikel is bereids aan de raadsleden toege zonden. De heer Blom zegt. hier in deze gemeente is er wel niet zoo'n behoefte aan als op menige andere plaats. Daar de Raad moet beslissen, doch dat de kosten van aansluiting geheel ten laste komen van de be woners, zou ik het wel goed vinden, dat P. Hollan der hijvoorbeeld bij de inwoners rondging met een lijst, en hen te vragen, of zij voor of tegen aanslui ting waren; de lijst zou dan uitmaken, wat de in woners wenschen, en de minderheid moet zich dan bij de meerderheid neerleggen. De heer Van der Vlies zegt, ja, als de waterleiding er komt en alle menschen sluiten niet aan, dan moe ten wij de pomp onderhouden voor die menschen. De heer Blom: Ik verwacht ook dat de meerder heid voor aansluiting is. Nu volgt er een moeilijk te volgen bespreking over het gebruik van water. De heci Koopman geeft een overzicht hoeveel tijd er noodig is, om in een jaar het water te halen van de pomp. Naar zijn berekoning zijn hier drie we ken arbeid mede gemoeid. De voorzitter zegt ja, en als men het halen moet, is men er zuiniger op, en daarin schuilt juist het gevaar. De heer Van der Vlies zegt, dat als allen nu aan sluiten, waar moeten wij dan met het water heen, dan moeten wij ook voor rioleering zorgen. Voorzitter: Ja. bij algeheele aansluiting zouden wij dat wel onder de oogen moeten zien. De heer Nottelman acht dat ook wel mogelijk, maar dat is dan van latere zorg, om hierin zoo goed mogelijk te voorzien. Na Dog geruimen tijd over deze zaak van gedachten ze bijv. f25 gaf, zouden wij ruimschoots bijdragen la die verhouding met f 2. Het besluit is daar genomen een schrijven aan het Witte Kruis te richten, waar in te kennen wordt gegeven dat een bijdrage, in evenredigheid van de bevolking dub iedere gemeente naar haar aantal inwoners, Juister was, en aangera den wordt, het adres of steun op deze wijze in te die nen, Wordt goedgevonden op deze wijze dan bij tb dragen, b.v. 1 a 2 ct per inwoner. De voorzitter deelt mede, dat de rekening dionst 1922, goedgekeurd van heeren Gdeputeerden is te rug ontvangen, sluitende met een nadeelig slot van f 9539. Dat bij de gehouden kasverificatle conform de hoeken in kas was f 811.03H. Een schrijven van den heer Inspecteur van de Di recte belastingen, dat de opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting nader door hem Sa vastgesteld op f2700. Wegens vertrek van den heer Kuiper moet voor zien worden in de vacature der commissie tot we ring van schoolverzuim. Met algemeene stemmen wordt' benoemd de heer J. Jb. de Rapper, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, alhier. Deze zal van zijne benoeming in kennis worden gesteld. Wegens periodiek aftreden van den heeT Blom als lid van het Burgerlijk Armbestuur, was aangeboden een voordracht, luidende: 1. J. J. G. Blom; 2. D. v. d. Vlies. De heer J. J. G, Blom wordt met 6 stemmen herbenoemd, 1 stem op den heer D. v. <L Vlies. Bij de rondvraag vraagt de heer Koopman of de straatlantaarns ook branden moeten bij lichte maan. Neen, zegt voorzitter, dat ls niet noodig. De heer Koopman zégt, dan zou het nu niet be hoeven. Ik zal er aan denken, zegt voorzitter, dat het ge beurt. De vorige maal vond' wel zijn oorzaak door dat de sperklok defect was. Nog merkt de heer Koopman op, dat het vu 11 nis- hok bij het Oosteind vod is. Zal worden geleegd. De voorzitter zega, een schuit sintels to hebbent aangekregen. Hoe zouden de heeren er over, denken om in het glop aan de Middenbuurt een laag sintels aan te brengen. Hoewel van de sintels wel degelijk door ieder bet onaangename werd gedeeld wegens het stuiven, werd toch goedgevonden, ln heit glop een laag sin tels aan te brengen. De rondvraag niets meer opleverende, sluit voor zitter de vergadering. Staarsboschbeheer. Nu vervolgt spreker, indien er iets van terecht mocht komen, dan hebben wij. er dit jaar nog wel niets aan; ik geef er niet veel van op. Nu heb ik een gesprek gehad met den burge ren ester van Zijpe omtrent het zundwerk; aigravign van het land van den heer De Graaf. Ik kan de heeren mededeelen, dat B. en W. van Zijpe een schrijven hebben gericht aan den aaaueuier den heer Zwart, dat als hij het werkvolk uit de gemeente Zijpe aanneemt, de gemeente 2ö toeslag op het icon zal geven, evenwel met de bepaling, dat als er bijv. 15 personen uit de Zijpe worden aangenomen, or dan o personen uit onze gemeente moeten worden aan genomen en dat hij dan aan deze hetzelfde ioon uit betaalt wat de arbeiders uit de Zijpe genieten. De Raad acht dit van de Zijpe een aangename houding en hoopt op een gunstig resultaat. Wordt voorgelezen het adres van het Ned. Roode Kruis, om bijdrage voor de noodlijdenden in Duitsch- land. De heer Van der Vlies zegt, ja 't is verschrikke lijk, maar als je indenkt dat alleen maar een stuk of zes groot-kapitalisten de zaak beheerschen en de bevolking uitmergelen. En nu steun te geven, je kunt en moogt het niet weigeren, doch ook de steun komt gTootendeels ten bate van die groot-kapitalis ten. Het Neder 1. Vakverbond heeft ook gevraagd om steun voor de textielarbeiders, ook daar schijnt het wat te zullen worden. Ja, zegt de heer Koopman, straks staan daar ook 20 a 30 duizend, man op de keien. Do heer Blom zegt, dat het Vakverbond gevraagd heeft om steun, doch indien men iets meer kon mis sen, ook aan het Roode Kruis niet te weigeren. Voorzitter zegt, het is misschien goed om een lijst te laten circuleerei^ j De heer Blom zegt, er voor te zijn, een vergadering van Algemeen Belang te houden, en daar dan dit punt te bespreken. Goedgevonden. Het adres van het' Witte Kruis om bijstand in de kosten van de ontsmettingsovens, daar deze onder nemingen met verlies werken, en zij toch zeker een nuttige instelling zijn, wordt voorgelezen. De voorzitter zegt, dat dit punt in eene bijeenkomst van Burgemeesters is besproken. Er waren gemeen ten, welke f25 hadden toegestaan, andere mogelijk minder of meer. Evenwel was men van oordeel, dat steun noodig was, maar dat op deze wijze een onge lijke bijdrage zou worden gedaan. Als wij in ver houding zouden bijdragen tegenover de Zijpe, en de- HEERHU GO WAARD. De najaarsvergadering der afd. van de Holl. MIJ. van Landbouw werd gehouden in „De Koffiemolen' en bijgewoond door slechts 9 leden. De voorzitte*, de heer Met, betreurde de geringe opkomst, hoopte niettemin op vruchtbare discussies. Door den secretaris den heer W. van Slooten, werden de notulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de boekhoudcursus der afd. werd gevolgd door 16 personen. Een groot aantal stukken werd zonder eenige be spreking voor kennisgeving aangenomen. Ten aanzien van veearbitrage oordeelde men, dat die zaak wel zou opgaan, mits algemeen hieraan werd deelgenomen. Een circulaire der afd. Hoorn met betrekking der door haar te houden groote tentoonstelling, werd aangehouden. Algemeen gevoelde men wel voor me dewerking, doch men wilde eerst beter Inzicht hebben in eigen financiën. Als derde punt der agenda kwam in bespreking verzekering van elachtvarkens. Hieromtrent waren een paar circulaires ingekomen, terwijl door den secretaris verslag werd uitgebracht van een twee tal door hem ter dezer zake gehouden vergaderingen. Een tamelijk langdurig debat werd hierover gevoerd, waarvan het resultaat was, dat de aanwezigen op zich namen, ieder in een wijk, de varkenshouders door persoonlijk bezoek tot deelname bij de Utrechtsche veeverzekeringmaatschappij, welke bij algemeene deelname de premie heeft gesteld op fl per slacht- varken en fl.50 per exportvarken. In de afdeelingen van den L.T.B. zal op gelijke wijze worden gepro pageerd. In een vergadering, welke in Januari a.s. zal worden gehouden, zullen de vertrouwensmannen der afdeelingen in kennis worden gesteld met de noo- dige instructies. Voor onze afd. werd de heer P. Blauw aangewezen. Hierna kwam aan de orde de beschrijvingsbrief der algemeene vergadering van de H. Mij. v. L., 20 dezer te Amsterdam te houden. Hoewel de agenda niet veel belangrijks bevat, besloot men toch. tot h«-t zenden van een afgevaardigde. Gekozen werd met vrij mandaat, de heer P. Blauw, plaatsvervangers de heeren Met en Van Slooten. Bi, dc rondvraag kwam o.g. de zomer*ijd ter spra ke: den afgevaardigde werd opgedragen ter alge meene vergadering de vraag te stellen, wat ln dezen door de H. Mij. van Landbouw wordt gedaan. Mede werd nog een klacht geuit over het hoige tarief voor het inenten van varkens. Enkele nog gestelde vragen werrlm d >^r d-n secretaris beantwoord, waarna dor den voorzitter de vergader'Dg werd gesloten met den wensendat dn besluiten mogen zijn in het be ang dar afd. en haru leden. AARTSWOUD. Donderdagavond werd in het Kerkgebouw een sa menkomst gehouden door het Comité van Actie voor de Vrijzinnige beginselen. Ds. Haars va*i Nieuwe Niedorp behandelde: Wat denkt U van den Christus. Helder en duidelijk werd de Christusfiguur voorge steld. Ds. Boers van Abbekerk behandelde: Levens strijd. Deze spreker deed zich kennen als een vu- rige strijder voor de vijzinnige idée. De zangvereeniging van Hoogwoud verleende hare I welwillende medewerking. Mooi en indrukwekkend I klonk haar gezang. i Ds. Spaargaren bedankte en beveelde de waarde |van de sprekers bij ons allen aan. De opkomst was best. VOORLICHTINGSDIENST VAN DEN LAND VOUW. Bij Kn. besluit is. wegens verandering in de in richting van den voorlichtingsdienst voor den land bouw, met ingang van 1 Januari 1924, eervol ontslag i uit 's rijks dienst verleend aan C. Nobel, rijksland- bouwcon&ulent te Haarlem, vroeger alhier.

Schager Courant | 1923 | | pagina 1