Brieven uit Rome. Raad Winkel. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag 18 December 1923. 66sle Jaargang. No. 7352. verrotten eich dan ook herig tegen dero wiUaben- verlenginf. In Napels kwam het al tot bloe- vechtpartijen tuseohen do soldaten van Musso- llnl en de studenten: overal zjjn nn de universitei ten gesloten. Waarschijnlijk rindt Mussolini, dat er al advokaatjes en dokters te veel zijn en zou h# 't liefst deze geleerden en loogloopers ln spè, naar Georgië deporteeren, om er voor het te vernieuwen Italië mijnen te exploiteeren en bossehen om te hakken,...— maar zoo ver gaat vooralsnog do maoht van dezen modernen Oesar niet] Rome, 10 Deoember 1920. E. F. Na het veelbesproken en belangrijke bezoek van de Spaansoho souvoreinen aan net Vatikaan en van den Spaanschen Diktator aan dien van Italië, bezoeken, Id'ie door Frankrijk mot leede oogon wer den aangezien, daar het vermoedde, dat er over eenkomsten werden gesloten, die niet in het belang van dezen, naar imperialistische uitbreiding stro Tendu staat waren, werd Poincaré nu weernoogst onaangenaam verrast door het bericht, dat Musso- fini liem vóór was geweest in het officieel erken nen van de Soviët-regoermg, een feit waarover i ïh Moskou zich hoogst voldaan toonen. .Lfcalië kon er zeker van zijn", 2500 luidde hot antwoord op Mussolini's nota," dat wij meerdere eeconomische voordeeien zullen toekennen aan dkt land waar de Soviët-regoermg het eerst officieel vertegenwoor digd zal zijn." Op het congres van Genua, waar een handels contract tussehen Italië en Rusland tot stand kwam, was de toenadering van Italië al zeer duidelijk, maar do regeering te Moskon haalde een streep door dit contract, omdat zij niet wilde on derhandelen met een land dat haar niet officieel erkende en hierdoor versterkte zij zeer hare positie. Nu heeft Mussolini gebruik gemaakt van zjjn vol strekte volmacht. En waarom zou Italië, waar zijn koning twee i aar geleden den bolohewiek Oiconn vriendschappelijk do hand drukte, niet oen regee ring erkennen, die vaster in het zadel schijnt te zitten dan de uitgeweken Russen wel geloofden? Niemand ontkent, dat er bij deze revolutie ont zaglijke gruwelen zijn gebeurd, maar die in Frank rijk ging ook niet zonaer kleerscheuren en hoeveel zonden had de Czaristische regeering niet op haar rekening! Nu heeft het lang getergde en opgeslo ten beest, geweldig en wreed onder zijn vpondeil gewoed, maar hoeveel jaren leed Rusland onder den reuzenslang, het oude régime die zioh ver morzelend heenkronkolde om alles wat naar vrij heid snakte, en werd elke kreet van verzet in bloed gesmoord. De edelsten en fijnst beschaafden der .uwen werden gemarteld en gedood, terwijl het gezalfde hoofd dieft misdadige regeering een wel kome gast aan de hoven der christelijke monar chen en van het „aller-ohrisfcelijkste" Frankrijk was! Maar wo weton ook wel, dat do oerobogen, die bij dergelijke gelegenhedon opgericht worden, niet don souverein golden, die er mot zijn onbeduidende ge zicht onder door rijdt; ze zijn oen manoeuvre van de bankiers en gcudschietfera. Wie zou zich voor den flauwhartigen Nikolaas II in Parijs hobbon warm gemaakt?...... maar er moest een groote lee rling .geplaatst worden en nu peinst Frankrijk op middelen om de mil li arden terug te krijgen, aie in Russische fondsen belegd zijn, terwijl ook de So- viët-regeering van haar kant met Frankrijk op goeden voet zou willen komen, om daardoor pressie op Engeland uitoefenen. De ltaliaansche gezant te Parijs, was zeer goed ingelicht toen hij Mussolini waarschuwde, dat de reis, die de Monzie, Poin- caró'a afgezant, naar Moskou ondernam, met goe den uitslag bekroond scheen te zullen worden en om met, zooals bij tallooze vroegere gelegenheden, Italië weer als hot hinkende paard achteraan te laten komon, hief Mussolini zijn goedgespierde arm op, hakte energisch met één isflag de knoop door en verklaarde zonder omwegen, dat do SovioVropn- bliek offioieel door Italië erkend was, en zijn ver tegenwoordiger hier verwacht werd, om tussehen de gezanten der andere mogendhoden zijn plaats in te nemen. De goheelo pers. zelfs de „Mondo", die altijd in oppositie is, verklaart zioh hoogstelgk ingenomen met; deze daad van Mussolini, die daarmede aan de Entente te verstaan geeft, dat Italië zioh van do goed- of afkeuring der geallioordon niets aantrekt en doen zal, wat net meest in zijn oigen belang is. Soviët-Rusland, van zijn kant, verheugt zioh, dat dit eerste schaap over den dam gekomen is, want nu overal zijn oommunistisohe propaganda, die schatten gelds gekost heeft, écheo leed en zelfs Duitschland, waarheen het zijn beste agitatoren zond, steeds meer naar rechts gaat, ziet het in. dat het alleen door de kuip der% kapitalistische staten op de boen zal kunnen blijven. Het is rijk noog aan grondstoffen, maar hoe kan het daarmee woekoron als er geen vorkoeramiddolon, geón kapi taal, i^ea werkkrachten zijn? ,Hot Italiaansch- Russischo vraagstuk, waarover hier al zoolang ge redeneerd is, is niets anders dan een economisch vraagstuk. Toon Mussolini van do wook aan de Kamer meedeelde, dat Italië Soviët-Rusland wettelijk er kend had, zotto hij in oon zeer heldere, zakelijke rede uiteen, wat Italië s positio tegenover Rusland was en wat hot er bij winnen kon, goode vrienden mot dozi a oostolijkcn nabuur to zijn. „Wij moeten vooral brandstoffen uit Rusland hobben", «rido Hij en Mussolini horinnordo aan do schatten, dio in Georgië opgohoopt liggen. „Wo moe ton do potro- jouin uil Baku gaan halen, hout en ijzer van do hoogvlakte aan do Donofc»; or ia daarginds een spoorlijn die do prodnoren naar Nicolaicrf, do ha ven aan do Zwarte Zoo en naar andero havens aan do Zee van Azof kan brengen. Er ligt daar oon uit gestrekt veld voor oon oconomisoho samen werking van Italië en Rusland; wo moeten naar oen vaste geregelde verbinding met do Zwarte Zoo hoen- sturen, "ao in- en uitvoer tussehen Rusland on Italië moeten we niet alleen beoogen, maar hot Itahaanseho kapitaal moet zich daar inburgeren on Italiaanscho werkkrachten moeten or do hand aan don ploeg slaan. Onze taak, die tot doel heeft op deze wijze do ltaliaansche industrie te ont wikkelen, ïs niet gemakkelijk. Zij eischt groote finantiecle draagkracht en industrieeion, dio oon sterk nationaal plichtsbesef hebben on niet on duidelijk laat de diktator vorder doorschemeren, en ▼orkonchgon ziin organen, dat de Staat, de Banken ?n Industrieeion desnoods moet dwingen do Iiandon ineen te slaan, om te komen tot oenkrach- 1 aSr 1 de riohtmg waarheen Mussolini door Ï!h«0!/ ïir erkennen van Soviët-Rusland koers ;i macht werkelijk zóó ver gaan fLcf V "O Italianen dwingen kan, hun kapitaal ontnemingen aan de Zwarte Z00P pi q."^.y^^^ssingen rijn hier nooit van do lucht. Een St-M(X)laas8urpnso wachtte den J6en December vermoedende parlement, dat ar- 5^1? 2 u te. keuvelen. Mussolini stuurde S. ^ni, ko,ninkUiko boodschap, dat ztf voor eerst naar huis konden gaan, zij kregen zes 1? maar hot, to bezien staan, zullen vinden I c*ourGn van Montecitorio goopona ,de PromiOT blKtbsar van oordooi, dat er oon tovocl aan mtolloctneolon is; niet alléén dat c!iln?- ooncjTO-peld dor studenten van 400 op 800 Lire gebracht ia, maar een wet aal op Maanden voet m werking- treden, waarbij de acar flemiscnc R tudie* yd, ook voor ingenieurs en modioi, met twee jaar verlengd wordt; oen groote tegen- slag rooi monige ouder en student! De laatste» Vergadering op Zaterdag 15 December 1023, des middags 12 uur. Voorzitter de heer J. Koomen Ha, burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Afwezig de heeren Bart en Breebaart, de laatste wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering wordt het goedkeu ren der notulen uitgesteld tot de volgende verga dering. Meegedeeld wordt dat het nieuw benoemde hoofd der school, de heer Jarings, 1 Januari a.e. in functie kan treden. Verdor dat Zuster van Duivenkade te Arnhem is benoemd tot waarnemende wijkverpleeg ster. Goedgekeurd is door God. Staten de wijziging van de vorordening op de keuring van vee en vleesch. Door Gedep. Staten is nog aangehouden het be sluit van een geldleening groot f6500, aan te gaan voor vergrooting van het gasbuizennet. Er wordt gevraagd of het ook bekend is waarom of Ged. Staten deze leening nog niet hebben goedge keurd. Houdt dat, vraagt de heer Van Wijk, verband met het feit dat er menschen onder Moerbeek zijn, die electriciteit wenschenl Voorzitter zegt dat hem officieel niets bekend is. Officieus weet spr., dat de heer De Graaf en mg ie mand aan Ged. Staten hebben geschreven om deze geldleening niet goed te keuren, omdat er vele men schen aan dé Moerbeek zijn die electriciteit in plaats van gas wenschen. Spr. weet dat aan de gemeente Nieuwe Niedorp door Ged. Staton inlichtingen zijn ge vraagd. De heer Van Wijk vraagt of de gascommissie deze zaak al reeds onder de oogen heeft gezien. Voorzitter zegt dat de gascommissie in deze zaak niet wordt gemoeid. Alleen is aan het gemeentebe stuur van Nieuwe Niedorp om inlichtingen gevraagd. Wij weten niet anders dan dat dit beeiuit is aange houden. De heer Brugman uit zijn bevreemding da* Ged. Staten niets meer hebben gemeld. Voorzitter zegt dat Ged. Staten nooit meer melden als aanhouding van een besluit, als zij het niet di rect kunnen goedkeuren. Vanwege de Prov. Waterleiding is meegedeeld, dat te Winkel 41 der huizen die daarvoor in aanmer king kwamen, zijn aangesloten. Waar op geen dwin gende maatregelen wordt aangedrongen, stollen B. en W. voor deze mededeeling voor kennisgeving aan to nemen. Volgt benoeming onderwijzer. De voordracht !a no. 1 W. Bulten, Hoorn, no. 2 S. Dronkers, Haarlepa- mermeer, no. 8. M. J. Vermeulen, Slochterea. De Raad gaat in comité ter bespreking van de sollicitanten. Na heropening der vergadering wordt de heer Bul ten met algemeone stemmen benoemd. De heer Bul ten hoeft hoofdacte en handelskennis en is gehuwd. De heer A. Sloovea Pa. hoeft bedankt als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. JarenlaDg heeft dezé zijn functie met ijver en toewijding ver vuld en daarom stelt voorzitter voor hem dank te betuigen. Allen voor. Er zal een opgaaf van twee personen voor deze vacature aan het Burgerlijk Armbestuur worden ge vraagd. Aan de orde is nu do meubileering van het ge restaureerde Raadhuis. Do bouwkundige, do heer Vis, heeft de onkosten nagegaan van wat B. en W.. nood zakelijk vonden. Wij hooren van 7 nieuwe stoelen in do raadzaal k f80 per stuk, bekleed met moquei In de bodekamer, waar ook kleine vergaderingen zullen worden gehouden, eên nieuwe tafel van f 40.Er is noodig 1ÓQ M2. vloorbedekking. In de raadzaal lino leum a f 2.45 por M2., op socrotario enz. cooosmat voor denzelfden prijs. Daar waar zeil ligt, daaronder vilt- papier, kost f 18.30. Voor 12 ramen gordijnen van f 9.00 per raam, plus garnituur van f 1.80. Deze to tale uitgaven worden f705.70. Daarbij komt nog een tafelkleed alles te zamen f 730.76. Noodig zijn nog een paar lampen, waarvan de prijs nog niet is op te geven. B. en W. vragen machtiging deze uitgaven te doen betalen uit den dienst 1923. De heer Dekker wil deze uitgaven goedkeuren, of schoon hij ze hoog vindt. Het raadhuis is zoo niet te betrekken en had men dus dezo uitgaaf niet gewild, had men niet tot verhouwen moeten overgaan. De heer Brugman wijst er eveneens op dat het verbouwen een besluit ia van den ouden Raad en de nieuwe Raad niet veel anders kan doen dan deze uitgaaf nog goodkeuren. Spa noemt hot een dure zaak on waarschuwt in verband met het oog op de veranderde tijsdomstandighoden voor te veel uitga ven, daar het anders met de gemoentefinanciön wel eens spaak zou kunnen loopen. De heer Van Wijk ia het eo mee eens, dat dit alles een feit is dat deze nieuwe Raad heeft to aanvaarden en spr. vraagt waar deze som Boo hoog is, of er niet voor geleend kan worden. Voorzitter meent, dat de finantiën der gemeente hoogstwaarschijnlijk een betalen uit de rekening van 1923 nog wel gedoogen, De hoer Van Wijk wilde, gozion de kwaliteit liever het duurdere linoJoum. Het door B, en W. voorge stelde lijkt wel bordpapier. Voorzitter zegt, dat B. en W« hot mindere voorstel- lon met het oog op den prijs. Ook de beer Kriek wil het betere linoleum, bang als spr. is dat anders goedkoop, duurkoop wordt AJs alles met dit duurdere linoleum wordt belegd, kost het f 108 meer. Wordt ingelicht, dat alleen de raadzaal hiermee zal worden beiegd, dus kost het dan maar f 40 a f 50 meer, Intttflschen peeeeeren teefcerring stoelen, staalt jee van gordijnstof, linoleum, en cocosmat de revue. De heer Brugman wil ook ingezetenen gelegenheid geven aan deze levering iets te verdienen. Ingezete nen behoeven dit volstrekt niet duurder te verkoo- pen. Vwrzltter verwacht van nieuwe prijsopgaafvrage nogal wat stagnatie en gelooft, dat de heer Vis met zijn prijsopgaaf laag ls, omdat het restanten zijn. Hierover wordt nog wat doorgepraat en ook de heeron Van Wijk en Dekker voelen veel voor het ge ven van gelegenheid aan ingezetenen om eveneens in te schrijven. Ook wordt nog gevraagd of de heer Vis aan deze levoring zijn gewone procenten ver dient die hij heeft van het bouwwerk. Voorzitter ontkent dit, epr. heeft van den heer Vis alleen gevraagd om eens iets te laten zien en wijst er nog op, dat in deze prijsopgaaf alles, leggen van zeilen, enz., is inbegrepen. Het resultaat is, dat stoelen, tafel enz. direct zullen worden besteld, maar voor vloerzeil en cocosmat ook aan plaatsgenomen prijsopgaaf zal worden gevraagd Do raad spreekt zich ook uit voor het betere lino leum. De heer Van Wijk wtjsrt er nog op, dat in het nieu we raadhuis boven geen kachel brandt, dit ia zeer noodig. Voorzitter zegt, dat er steeds een kachel heeft ge brand. Spoedig zullen de gaskachels kunnen bran den. Toen kreeg do raad bezoek van den nieiuwbenoem- den onderwijzer en werd er druk over gedelibereerd over zijn eventueel aannemen of bedanken voor zitn benoeming in verband met de spoedige kans van op wachtgeld stellen of niet, het hebben van een goede woning voor hem, enz. Toen zijn wij maar huis-toe gegaan en wond de openbare vergadering als gesloten beschouwd Reclames. Het! beste geneesmiddel voor oen trage lover, Sche le hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen Dezo pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar do ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slochte gezondheid. Prijs por flancon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65; in apthoteken en drogistzaken. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 16 December j.L werd door Ds. Sohennerhorn dienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk, alhier, die omstreeks een tweehonderd be langstellenden bevatte. Als onderwerp voor dezen avond was gekozen: bespreking over de zesde, te vens laatste conferentie voor niet-Katholieken, in de Paterskerk van het Klooster alhier gehouden, waar toen „De Tolke van Gods woord. Het leer- gefag" ls behandeld geworden. Daarbij hoeft do Pater gezegd, te veronderstellen, dat de hoorders en hij het tpt dusver eens waren, maar nu scheidden de wegen, zei de Pater, nu over hoot Leergezag werd gesproken. Maar, de Pater vergiste zich min of meer. zegt Dominee: wij waren hót tot dusver niet mor hem eens, tot zijn veronderstelling bestaat geen recht. Dominee wijst or op, dat wij niet komen tot aan vaarding yan oon' ©enigen, waren persoonlijken God en ik vind een persoonlijken God onhoudbaar. De Pater zei, dat deze God gediend moot worden naar zijn wil en voorschrift, dat Christus be schouwd moet worden als eene openbaring van den drievuldigen God en dat zoowel het Ouae als het Nieuwe Teetameht een absoluut betrouwbaar en waar boek is. Het stuit mij tegen de borst, zegt dominee, om van God te spreken als van een persoonlijkheid. Het blijkt, dat het anders is als in hot Oude Testament staat, dat God naar zijn beeld de mensch heeft geschapen. Maar de werkelijkheid is andere, ni.: de mensch maakt God naar zijn eigen gelijkenis. God. is do oopie van don mensch. Niet alleen in 't klooster, ook noder de Ortho dox-protestanten wordt gezegd, dat God gediend wil worden en dat Hij neeft voorgeschreven, op welke manier hij gediend wil worden. Waar God voorschrijft, op welke manier Hij ge diend wil worden, daar in God een oopie van aan mensch. Zou God zoo ij del zijn, dat Hij gediend wil wor den door den mensch, dat Hij wil dat kerken voor Hem worden gesticht, wierook voor Hem wordt gebrand? Omdat de mensch klein is en zelf gediend wil zijn, denkt hij, dat God ook zoo zal zijn on dienst te Zijner eer verlangt. Die veronderstelling is in strijd met do Majesteit Gods. Dat Christus aan Zijne leerlingen heeft opge dragen, Zijn leer te verkondigen en zeide: M$ is gogeven alle macht in den Hemel en op Aarde; ga heen en onderwijst alle volken, hen aoopendje in den naam van don Vader, van tien Zoon on van don Heiligen Goest, loerende on onderhoudendö, al wat ik u geboden heb; ik bon bil u alle dagen tot het einde der wereld, zulk een tekst heeft op ons geen vat Bu het maken der voorstellingen, die in don Bijbel voorkomen, kan men fouten nebben gemaakt. Wij. menschen, kunnen alleen als waarheid aan vaarden, dat, wat door ons bewustzijn tot waarheid is geworden, wat wij als waarheid hebben door leefd. Elke dag leert opniouw, dat de menschen/ die zeggen, kn den Bijbel to golooven, er niet in gelooven. Als wh' don Bijbel als waarheid aan vaardden, zou Tiet leven van do mensohen andorf moeten zijn en door waarheid moeten worden bohoerecht In 't jaar 825 na Christus is de Kerk gesticht toen is aanvaard de geloofsbelijdenis, do 13 arti kelen des goloofs, toon is do organisatie gesticht geworden. Do R. K. Kerk zegt, dat Christus do kerk heeft gesticht en wordt het zoo voorgesteld, dat Jezus is geweest do stichter van de Kerk. Dominee vervolgt: Jezus was een propagandist, een rondreizende prediker, die beoogde het rövo- lutionneeren van net denken van de menschen, het losmaken van het oude, waarin zij gevangen zaten, hij wilde brengen een nieuwe levensopvat ting. Een gemeente heeft Jezus achtergelaten. Maar een Kerk heeft hij nooit gesticht Als iets in strijd met Christus is, moet het juist do Kerk zijn. Jezus, do eenvoudige, die alloon ln do zielen wilde wekken het groote gevoel van mon- sohdijke solidariteit en liefde, hij zou zioh ergeren over do groote pracht en praal in een kerk als b.v. do Heilige St Pieterskerk te Rome, als hij dio zou hobben kunnen zien. Christus was prediker van oen nieuwe levensop vatting. Dat U juist zijn glorie geweest Hij w niet gekomen om godiend te worden* maar om te dienen. Terwijl het karakter van de Roomscho Kerk is dat do priesters niet- zijn dienaren, maar dat zij heerschere zijn. De priesters hebben voor alles willen heersdien over de menschen. Er wordt gezegd: de liefelijkste beelden dacht Christus uit» als hij sprak over zijne Kerk op aarde. Maar ik vind vervolgt dominee daarbij do vergelijking met schapen en lammeren niet lieflijk en ik vind dat geen compliment voor de mensohen, als zij worden beschouwd als schapen, die niet zonder herder kunnen leven. Waar gezegd wordt, dat na Jerus' heengaan de herders Zijn werk zullen overnemen, en dat do schapen zullen luisteren en hen jrehoorzaam zijn, daar riet men het stroven der priesters, om over da mensohen te heerschen. Ei zöa er onder de leidslieden der kerk, die een zonderlinge rol speeldenzegt dominee. Een Paus, 1 ten tijde van het einde <;er 12e en 't begin der 13e eeuw, heeft een kruistooht georganiseerd, tegen mede-Christenen, om vele mensohen te vernietigen. Voorts herinnert dominee aan den Bartholomous- naoht te Parijs, waarbij velen gedood worden, om dat er waren, die gebroken hadden mot de macht der Kerk. Wanneer wij zien naar de statistiek in ons land, bemerken we, dat de meeste baldadigheid en mis daad in Roomsche streken, in het donkere, het achterlijke Zniden Noora-Brabant en Limburg plaatsvinden. Daar is gebrek aan ontwikkeling, daar wordt onder de arbeidersklasse het donken zooveel mogelijk tegengehouden. Dominee zegt veraer in zijn besohcmwingen o.a.: ik verwerp de Kerk, de Roomsche en Protestantr sche Kerk, van welke kleur zo ook is. Een moderne opvatting moet de onze zijn. Ik is do groote Goddelijke natuur, to midden waarvan ik leef, in mün oigen hart vind ik do waarheid, dio ik noodig heb in 't loven. Do stem van het heilige leven zelf dat is mijn autoriteit, ik wil niet Duigen voor eenig geestelijk gezag. De hoogste waarheid is, dat Goa in aen mensch zelf woont. Ik heb geen behoefte aan eon priester, ik heb behoefte aan eenheid, met mijn God zelf, dat is het leven, dat in alles is, dat ik ken als oen stuwing opwaarts tot. do grootste hoogte, waar toe de mensch kan stijgen. Dio op dit standpunt staat kan lachen om het streven om do menschen te overhearschon on als een kudde samen to honden- De. Pater heeft gezegd, dat de Kerk van Rome eeuwig zal ziin. nooit te gronde gaat,, dat do poorten der hel haar niet zullen overweldigen. Wij zijn overtuigd, dat de tijd het andera zal loeren, dat de tija zal leeren, zooals die altijd gedaan heeft, dat er niets in ,de wereld is, dat blijft, dat or is.de eeuwige verandering, herschopping on vervor ming. Duizenden vervormingen zün or gowoest on zijn verdwenen. Ze gingen voor Dij. Zoo zal ook 'jgaan de Kerk om plaats te maken voor het eenigo, dat blijven moet, dat is hot loven, hot leven, waaruit alles oprijst, óók de mensch mot zün hopen en vorwachton, mot zijn groote •aspiratiën, de mensch, die telkens wéér zal voelon, dat het de waarheid is. die hem zal vrijmaken en hem zal opstuwen om te blijven zoeken. Amen! Met de slotzang 183 vore 3 werd do dienst be sloten. DE LOONSVERLAGING BU DE NED. SPOORWE GEN. Zaterdagmorgen heeft te Utrecht plaats gehad' een bespreking tussehen de directies der Ned. Spoorwe gen en de besturen der vier groote organisaties van. personeel over de plannen tot bezuiniging. Van betrouwbare zijde vernemen we over deze con ferentie bet volgende: De directie betoogde dat zij niet veel had aan het advies van den Loonraad inzake de verlaging van het loon en verklaaMe daarom de organisaties to hebben uitgenoodigd om in gezamenlijko bespreking tot overeenstemming te kunnen komen in zake het treffen van maatregelen die tot bezuiniging zouden kunnen leidon. Er zal een bedrag van 10 mil Hoon gulden moeten bezuinigd worden. De directie hooft gemeend to moeten vasthouden aan de loonsverlaging van 10 pet. met ingang van 1 Januari 1924 en oen voorstel aanhangig gemaakt bij den Minister van Waterstaat, met betrekking tot ar tikel 185 van het Reglement van do herziening der loonregeling voorloopig met ingang van 1 Jan. aa. 10 pet der loonen in te houden. De directie verklaarde tegenover de organisatie- bestuurders niet krampachtig aan die 10 pet loons verlaging te willen vasthouden, indien andere bron nen konden worden aangeboord, die het bedrag van 10 millioen konden opleveren. Onder do verschillen de middelen daartoe noemde de directie de intrek king dor bevorderingsclausules, wijziging van do periodieke verhoogingen, hert laten vervallen van do uitkeering van 4 ziekte-dagen (die worden betaald aan hen, die het heele jaar door geen dag door ziek te verzuimd hebben), het laten vervallen van de 14- daagsche uitkeering bij ontslag wegens hoogen leef tijd of invaliditeit, vermindering van het aantal ver lofdagen en intrekking der extra vrije dagen voor het personeel dat niet om de -14 dagen een vrijen Zondag heeft Verder worden ook gaarne vooretellen van perso neel «zijde, die tot bezuiniging kunnen voeren, bij de directie ingewacht Tenslotte stelde de directie voor, wanneer do orga nisaties bereid waren over deze voorstellen te con- foreeren, de volgende bespreking op Donderdag a-a, om 9 uur vjn. te doen houden. GEMOEDELIJK. Toen vrouw M. uit Gaanderen gisterennacht om half 8 van een reisje thuiskwam, zag zo licht in haar woning branden en ging toen do politie waarschu wen. In gezelschap van rijksveldwachter Overduin keorde zo terug. Men •ontdekte in de wontog vier mannen. Eén stroopte een konijn, terwijl ©en ander konijn ln de pan te braden lag. Twee mannen had den zich ter ruate gelegd. Bij gobrek aan een arres tanten lokaal kon het viertal na opgemaakt proces verbaal vertrekken. Het waren R., P., E. en M, allen uit Tejcborg, die dien nacht op stroopen waren gegaan. DE HEER WESTERHOP EN DE WETHOUDERI- ZETEL TE ALKMAAR. Naar aanleiding van de uitspraak van hefc partij- boe tuur dor B.D.A.P., waarin de betrekking van propagandist on wothouder van Alkmaar, niet ver- oonigbaar werd geacht, kwam het gewest Noord- ITolland-Noord Zondag in Alkmaar büeen, tot hot houden van welke verga dering in do jaarvergadering indien noodig, roed* besloten was. vooraansti q.a. ook i dor Werkhoven aanwezig waren, werd met slechts één stem tegen, een motio san genomen, waarin don hoer Woetcrhof verzocht%ordt, znn wethotv- dorszotei tot aan hot P onschoon gr es te handhaven- omdat do armoe hot belang van Alkmaar en daé van do algemoeno propaganda hot. moest gediend is, on aan net partijbestuur te verzoeken voor dien geon finantieele of andere maatregelen te nemén. De vergadering was van oordeel, dAt het hier geen pereponlijko of uitsluitend, gewestelijke aan- golcgonheid betreft, dat het hier niet goldt hot vervullen van eon nevenbetrekking in don zin zoo- ala dat algemeen opgevat dient to worden, doch dat hot hier jjreldt een functie, waarin moor dan op andero wyzo hot belang van do propaganda gediend kan worden. Unaniem ,waa do vergadering van oordeel, dat opeenstapeling van functies zooveel hot kan moot worden togangegaan, doch oven unaniem was men hot er over ©ons, dat dezo mooning op dit geval niet van toepassing gebracht kan worden, vooral niet, omdat Alkmaar geen enkele kfacht in do fractie bezit, dio de hoer Weeterhof in zijn functie zou kunnen vervangen. Op het congres zal dan een beslissing in hoogste instantio worden uitgelokt. Van don hoer Westerhof vernamen we, dat hij hot in de gegeven omstandigheden onmogelijk acht, rich nit ao wethoudersfunctio terug te trekken, dat hfl voor partij en propaganda veel verwacht van zijn arbeid in dio functie en dat hij gaarne aan den wensch van het gewest gevolg zal geven. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Als een bijzonderheid kunnen wij mededeelen, da* in de afgeloopen week voor het eerst sinds de ineen storting van de mark weer een vrij aanzienlijk© par tij eieren naar Duitschland ie uitgevoerd.

Schager Courant | 1923 | | pagina 5