Gemengd Nieuws. LOONSVERLAÖINOVOOH HET SPOOHWEDPER- 80 NE EL. In do Zaterdag gehouden conferentie tusschen de directie dor Nederlandsche Spoorwegen en de verte genwoordigers van de vakorganisaties heeft de di rectie meegedeeld, dat zij zich bij de beslissing van den Loonraad inzake de 10 pet. loonsverlaging niet kan neerleggen. Over 1924 zal 10 millioen bezuinigd moeren worden. ZIJ zal zich tot den minister van wa terstaat wenden met het verzoek, in het reglement dienstvoorwaarden een nieuw artikel 185 op te ne men, waarin wordt bepaald, dat op 1 Januari 1924 alle Iconen, met 10 pet. zullen worden verlaagd. De directie stelt zich beschikbaar om mot de orga nisaties te onderhandelen, of ook op andere wijze lot bezuiniging van dat bedrag kan worden geko- .men b.v. door wijziging van de verlofsregeling, van de dienst- en rusttijden, de bevordering, de periodie ke verhoogingen, enz. De daardoor verkregen bezui niging kan dan in mindering gebracht worden van de 10 pet. loonsverlaging. DE INBRAAK TE KAMPEN. In ons vorig nummer hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van twee personen, ervan verdacht in den nacht van Zondag 25 op Maandag 26 Nov. jl. te hebben ingebroken in het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank te Kampen. Het zijn de 30-jarige Duitscher Max Mayer, mon teur van zijn vak en B. Westerhaan, koopman te Am sterdam. Het verhoor, waaraan zij gisteravond zijn onderworpen, heeft zeer lang geduurd, de ondervra ging is hedenmorgen voortgezet. Het is van groot belang te weten of de daders der brutale inbraak door personen, met de situatie van het gebouw van het Correspondentschap bekend, inlichtingen heb ben verkregen. De politiemannen uit Kampen ne men dat niet aan, doch de Amsterdamsche Centrale Recherche wil ook- die mogelijkheid niet veronacht zamen Het onderzoek wordt met spoed voortgezet en meer en meer \yordt de politie bevestigd in hare opvatting, de daders in handen te hebben Beide arrestanten zullen morgen naar Zwolle over gebracht en ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het tweetal blijft alle schuld aan de daad hardnekkig ontkennen, doch de aanwijzingen te hun ner nadeele, stapelen zich op. Het spreekt vanzelf, dat in den loop van Maandag 26 November J.I., toen in Kampen de brutale daad bekend werd, het geheele stadje in opschudding was. Behalve de landbouwer, die de politie in de kleine IJselstad op de auto attent maakte, kwam eveneens een bewoner u»i den omtrek iets over het bruingele vehikel meedeelen. De man, eveneens landbouwer, had zelfs eenige eindjes ciga- retten, merk Dubec, door hem gevonden op de plaats waar de auto had gestaan, méégebracht. Later werd door de politie nog meer „peukjes" van datzelfde ci- garettenmerk gevonden. Zonder al te veel bijzonderhe den van hel munitieus politieonderzoek te kunnen meedeelen, mag wel worden vermeld dat ook deze „peukjes" daarbij een belangrijker rol hebbèn ver vuld, dan men aanvankelijk zou denken. Het onderzoek naar de medeplichtigen wordt krach tig voortgezet. BEVROREN AARDAPPELS AAN DE FABRIEK. Dc boeren, die aardappelen leveren aan de aard appelmeelfabrieken, beweren veelal dat Ihet niet noodig is dergelijke aardappelen vorstvrij te bewaren, daar het zetmeelgehalte naar hunno meening door eventuecle bevriezing tóch niet zal afnemen. Naar het „Weekblad van den Veenkolonialen Boe renbond meldt, is thans bij een laboratoriumonder zoek uitgemaakt, dat die meening onjuist is. Uit een partij aardappels werden twee monsters gesorteerd van hetzelfde soortelijk gewicht. Van het eerste monster, dat in onbevroren toestand werd be waard, bepaalde men eerst het gehalte aan droge stof. Dit beliep 24 Vervolgens werd hot zetmeel gehalte bepaald, en eveneens werd bepaald hoeveel van dit zetmeel kon worden uitgeWasschen. De totaal aanwezige hoeveelheid bleek te bedragen 17.5 de uitwaschbare hoeveelheid 14.9 Het andere monster liet men bevriezen, daarna raspte men de helft in bevroren toestand, de andere helft liet men ontdooien alvorens ze te raspen. Daar na onderzocht men ze eveneens op hoeveelheid droge stof en op zetmeelgehalte in 't geheel en voor zoover uitwaschbaar. Het resultaat was dat in bevroren toestand geraspte aardappels 24 droge stof bleken te bevatten en 17.1 zetmeel, waarvan 11.3 uitwaschbaar. Maak ten deze dus, wat betreft de hoeveelheid uitwasch bare zetmeel (waar 't in de fabrieken op aan komt) al een slecht figuur tegenover de niet bevroren knol len, de bevroren exemplaren, die voor het raspen weer ontdooid waren, lieten het nog erger liggen: ze bleken te bevatten 23.9 droge stof en in totaal 17.2 zetmeel, doch van dien zetmeelvoorraad was slechts 9.8 uitwaschbaar. ruim 5 minder dus dan bij de knollen waarop de vorst geen invloed had geoefend. DE TYPHUS TE EDAJL Terwijl van do zijde van hef gemeentebestuur alle voorzorgsmaatregelen worden genomen om de uit breiding der typhus alhier tegen te gaan, /ijn nu door den etraatreiniger W. E. alle slooten en grach ten in de gemeen ie besmet. Deze man was belast met het ophalen en ledigen vau tonnen, waarin de faècaliên van typhuslijders afzonderlijk worden gehouden. HIJ moest deze tonnen op een bepaalde plaats ledi gen, doch heef' ze. gemakshalve op verschillende plaatsen in grachten en slooten geledigd. Hierdoor moet al het binnenwater, wellicht ook in den om trek, besmet zijn E. werd op hceterdaad betrapt en heeft bekend. Hij is onmiddellijk geschorst en zal ontslagen worden. Tel. ST. MAARTENSBRUG. In de tooneelzaal van den heer Kossen te St. Maar tensbrug zal de Berger Dilettantenclub op Tweeden Kerstdag opvoeren Horman Heijerman's „De Opgaan de Zon'een spel uit den middenstand in 4 bedrij ven. „In De Opgaande Zon" wordt de ondergang van een gezin uit den middenstand gedramatiseerd. In het eerste bedrijf heeft de groote buurman, het Wa renhuis „De Opgaande Zon", den kleinen concurrent roods genekt. Doch schijnbaar. In de figuur van Mathijs de Sterke heeft de auteur getracht den man te teekenen, die tegen de wreedheid van het leven in geleerd heeft over de dingen heen te lachen, en dien lach als opperste wijsheid ook aan zijn dochter Sonja meent te hebben gegeven. Zij struikelt in de angsten voor de toekomst, vergeet zijn lacht, zijn onverwoestbaar blijven" hij blijft staan. En dat was voor den schrijver, en zoover de karakter- teekening gelukte en in zoover „men" zulke stijgin gen meevoelen kan een andere „opgaande zon" door geen straf van menschen, noch door armoe en ellende te verduisteren. Als een „rijk man door het leven te gaan De tijd welke men nu door maakt, een tijd van malaise, waarin haast een ieder met zorgen te kam pen heeft, heeft dit meesterwerk van Herman Heljer- mans weer actueel gemaakt en heeft het zien van dit stuk in de bijzonder goede vertolking door de Ber ger Dilettantenclub werkelijk opbouwende waarde. Het zij een ieder dan ook ten zeerste aanbevolen. K WA RTJES VINDERS. Men 'schrijft aan de N. R. Ort.: Woensdagmiddag kwam ik uit Brussel met den troin^ die te Rosendaal om 2.55 u. vertrekt. Hiér had ik in een leege dorde klas coupé van een der laaste wagens plaats genomen. ,In Dordrecht stap ten vjjf personen den coupé binnen. Ik zat in den linkerhoek bü het portier, met m'n gezicht naar de locomotief. Tegenover mü nam een heer Slaaf», mot kalm. gunstig uiterlijk, en eenvoudig oftig gekleed. Naast hem ging een zenuwachtig heer zitten, dan volgde een burgerlijk uitziend per soon met donkerblond haar en gore bruine tanden, vervolgens in den derden hoek weer een nogal be- wegeliJVe nerveuze persoon. Tenslotte zette zich in uen vierden hoek een veekooper. Deze zat dus op dezelfde bank als ik en de ruimte daartusschen in was onbezet. M'n overbuurman begon 'n praatje met me. Even buiten Dordrecht bood de man met de bruine tanden een horloge te koop aan. Nie^ mand voelab er iets voor enm'n overbuurman zei tegen mijzoo'n prul kun je in eiken bazar voor 'n gulden of zoo koopen, als je 'fc een dag hebt, staat 'fc misschien stil. „Nu," zei de man 'die het horloge aangeboden had, „dan weet ik nog wat anders, dan gadn we het vorloten. We spelen het Belgische molentje, hot molentje met arie wieken. Ziet u eens, ik neem drie kaarton, harten boer, en klaveren zes en zeven. Ik buig ze naar binnen een beetje om, en gooi ze door elkaar, ze komen dan naast tik aar te liggen, een van de heeren raag den hartenboer aanwijzen, raadt hij goed, dan krijgt hij 'fc hor loge of f2.50, anders krijg ik f2.50. De veekoopman speelde, draaide de kaart, ver loor nog eens, en verloor weer f 2.50. Toen ging het hooger. Hij won f10, verloor f 60, verloor rlOO, won f 200, zelfs f 400 ging eenmaal om. Intus- schen volgden mijn overbuurman en ik het spel, en merkte op, dat we eiken koer zagen, waar do hartenboer lag, terwijl de veekooper toch zoo dikwijls misraadde. Maar we volhardden en. speel den niet mee. Tot m'n overbuurman zachtjes tot me zei: „U hebt 't ook gezien nietwaar, de boer (ligt hier, 'fc kortst bij ons", wat ik beaamde, waarop hij„koopman mag ik ook eens meespelen, voor f2.50 en 'ditmaal, nu dadelijk?" „Gerust', zei de flessentrekker, Hij raadde goed, en kreeg z'n f2.50. „Nu speel ik niet meer." „Zooals u wil me neer." En wij gingen weer wat praten en keken weer toe, hoe ae veekooper verloor en won. Tel kens volgden wij zondes* missen den hartenboer. Op 'n onbewaakt oogenblik maakte echter m'n over buur 'n vouw in den hartenboer, en dit wekte m'n argwaan. Onmiddellijk bood ae flesschentrekker ons een inzet van f o aan. „Laten wij samen spe len, geef u me gauw f2.50' zei m'n overbuur. Dat versterkte m'n vermoeden dat hij ook in het com plot zat. Bedenkend dat ik maar 45 cent in m'n beurs had, haalde ik deze te voorschijn, en con stateerde, „tot m'n spijt", da ik 't niet had. Kwartjesvinder no. 1 wilde echter voor niet min der don f 5 spelen en m'n overbuurman zette niet meer dain f2.50 in. H blefcf echter onvermurw baar, we praatten nog wat, tot plotseling de kaór- teninan f100 inzette. „Geef me f50, we winnen 't zeker met z'n tweeën", zei m'n overbuur met klem, natuurlijk ^zonder r-esuftaat. Aanhouder kon mij niet overreden; ook niet het edele motief om ééns wat terug te winnen van wat die arme boerenjon gen verloren had. Waarop we weer wat er buiten om praatten. Eenige minuten later arriveerden we aan Rot terdam Beurs. Flesschentrekker no„ 1 was meteen weg,, tegelijk met den zenuwachtigen man aan den anderen kant M'n overbuur informeerde of 't Rotterdam Beurs was, en toen de veekooper dit bevestigde, verliet ook hij kalm en waardig, be leefd groetend den coupé. Overgebleven waren nog een der nerveuze heeren en de veékoopér. Dözén nu begonnen druk tegen elkaar te beweren, dat 't jammer was, maar dat het toch heelemadl eerlijk gegaan was. De veekooper vertelde in Den. Haag te wonen, maar aan Rotterdam D. P. gekomen kreeg hij toch trek in 'n kop koffie en verdween evenals de nog over gebleven nerveuze. Alles bij mekaar maakt esterk den indruk, dat m'n geheele reisgezelschap één com plot vormde; was ik ook maar eenigszins een lief hebber van hazardspel geeest, dan was ik ongetwij feld in hun listdgen opzet geloopen, daar ik dan in het vertrouwen op m'n overbuurman als „buiten* staander" allicht aan het spel gegaan was. Een waar schuwing voor anderen om. in een dergelijk geval op hun hoede te zijn. OOK DAAR BEZUINIGING. Op den beschrijvingsbrief voor het hier ter stede te houden congres van de Nederlandsche Federatie van transportarbeiders (de1 communistische organi satie) staat een voorstel van de afdeeling Rotterdam, om het aantal gesalarieerden terug te brengen van drie op twee, en een voorstel van een Amsterdamsche Afdeeling, om het salaris der gesalarieerde bestuur ders te veris gen van f 50 op f 45 per week, ingaande direct na geh( uden referendum. In de toelichting tot het laatste voorstel wordt gewezen op het verschil tusschen de loonen van deze bestuurders en die van de arbeiders in het haven- en transportbedrijf en bij de zeevaart. DE AFVLOEIING. Uit Amsterdam, 17 Dec. Naar wij vernemen, zul len binnenkort nog 120 sergeanten en fouriers van het wapen der infanterie, gerangschikt in groep B., uit den dienst worden ontslagen onder toekenning van wachtgeld. 1 SM* AANNEMERS GEARRESTEERD. Op last van den officier van Justitie in Den Haag zijn te Leiden gearresteerd en naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht de aannemer- expediteur A. A. van T., en diens zwager, de aan nemer C. C., beiden te Leiden. Zij worden verdacht van knoeierijen, in verband met den bouw van het academisch ziekenhuis te Leiden. SMOKKELEN. Het smokkelen uit Duitschland naar ons land neemt weer grooter afmetingen aan. Bij voorkeur wordt vee en boter over de grens gebracht. Aan een gesmokkelde 'koe wordt f80 f 100 verdiend en een pond boter kost thans even over de Overijsel- sche grens 25 4 30 cent, tegen f 1.30 in ons land. INBRAAK. Van het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur te Amersfoort zijn in den nacht van Vrijdag op Zater dag twee ijzeren geldkistjes met ruim f650 gestolen. Er ts geen spoor van braak of inklimming ge vonden. DE HULDIGING VAN LOUIS BOUWMEESTER. Uit Amsterdam, 16 December. Heden was dan eindelijk de dag aangebroken, dat Louis Bouwmees ter zijn joyeuso rentróe in de wereld zou doen. Ze is een ware zegetocht geworden. Het begon met zijn afscheid van het ziekenhuis, van de ver. voor Ziekenverpleging, waar de heer B. bijna vier maanden had vertoefd en welks direc tie er prijs op stelde geen enkele geldelijke vergoe ding voor de verpleging van onzen grooten Amster- damschen acteur te hoeven aanvaarden. Bouwmeester toonde zich door dit aanbod welhaast ontsteld. Aan dr. Van Campen, den geneesheer, die hem met zoo groote toewijding behandelde, bood Louis Bouw meester voor zijn vertrek zijn bronzen buste aan, af gietsel van het beeld, dat in de hall van het Rijks museum staat, met een zilveren plaat met inscriptie. In een lange stoet met muziek voorop, is Bouw meester door Amsterdam getoerd en van verschillende schouwburgen en bioscooptheaters zijn hem bloemen en kransen gegeven. Het was een treffenden dag voor den grooten man. SCHAGERBRUG. Zaterdag 13 December, des voorm. halftlen, verga derde ten lokale van den heer Jn. Broer de afd. Zij- pe en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Tegenwoordig 10 leden. De voorzitter, de heeer H. Rezelman, opent niet een woord van welkom de vergadering, betreurt even wel de zeer geringe opkomst. De notulen worden door den secretaris, den heer A. Brak gelezen, waarna deze onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Diverse ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Naar aanleiding van de circulaire, onderwerp: „De huidige verzekering der varkens", ontspint zich een zeer uitgebreide discussie. Algemeen is men het eens dat bedragen van f2 en f 3 te hoog zijn. terwijl bedra gen van f5 genoemd worden, wat betreft gemeste zeugen. Besloten aan deze actie medewerking te ver- leenen en het govraagOe DWTrag rsn f 5 beschikbaar te «tellen. Als vertrouwensman wordt aangewezen de heer S. G. de Lange te Schagerbrug. Dezo neemt onder voorbehoud voorloopig de benoeming aan, omdat hem niet bekend is hoeveel werk er aan ver bonden zal zijn. Een ingekomen schrijven met formulier van het tentoonstellingscofmité voor de in 1924 te houden' Land- en Tuinbouwtentoonstelling ite Hoorn, botref- fende een gift in geld1 of het beschikbaar stellen van een medaille, wordt mede voor kennisgeving aange nomen. Evenwel wordt op voorstel van den voorzit ter besloten, om, mocht tz.t, het waarborgfonds van Dedoelde tentoonstelling aan onze afdeeling worden aangeboden, hierop te teekenen voor f50, evenals dat voor de tentoonstelling in Alkmaar was geschied. Hierna volgt rekening en verantwoording over het finantieel beheer van den penningmeester betreffen de de gehouden tentoonstelling, concours en loterij. Door den heeren K. Nieuwland en S. G. de Lange worden de verschillende-rekeningen nagezien en met de bescheiden vergeleken. Bij monde van den heer S. G. de lange wordt verslag uitgebracht. De reke ningen waren in de beste orde bevonden en gaven een batig saldo te boeken van f 236.68K. De voorzitter zegt den penningmeester dank voor het gehouden beheer en do heeren Nieuwland en de Lange voor bei nazien der rekeningen. Met alge- meeno stemmen wordt besloten, deze rekening en verantwoording goed te keuren. De voorzitter wenscht de afdeeling geluk piet het succes van dc gehouden tentoonstelling en dat, on danks de verhoogde prijzen, de finantieele uitkom sten gunstig waren. Volgt bestuursverkiezing wegens periodieke aftre ding van de heeren J. de Moor, J. Kooijman en H. dc Groot, niet herkiesbaar. Bij de eerste stemming wor den gekozen de heeren Joh. C. Bruin te Burgerbrug, K. Kant en K. Winkel te Schagerbrug. De benoemden zullen met hunne benoeming in kennis worden ge steld. Besloten wordt, om wederom de te houden loterij aan te vragen tot een maximum van 12000 loten. Tot afgevaardigde en plaats vei vanger naar de ver schillende vergaderingen werden benoemd de heeren H. Rezelman en J. Rampen. Na de rondvraag, welke niets oplevert, sluit de voorzitter met een woord van dank aan de schei dende bestuursleden, de vergadernig. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Een timmerman, die gistermorgen den stoker, die de Centrale verwarming in de Koninginhekerk te Rotterdam verzorgt, verving, is door kolendamp be wusteloos geworden. Toen men den man, die schijn baar met de behandeling van het toestel niet op de hoogte was, vond, was hij reeds dood, KOLHORN. Op een boerderij1 alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. WINKEL. De heer G. Leijen Kz. Jr., stoker bit den Oosterpol der alhier, is als zoodanig benoemd bij het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht en geplaatst aan het stoomgemaal te Aartswoud. WINKEL. De uitslag van het gehouden prijsbiljarten bij den heer P. Leijen alhier, is als volgt: le prijs Willem Fijnheer; 2e prijs Dirk Fijnheer; 3e prijs Jb. Klaver; 4e prijs Delieën, allen te WinkeL Er waren 18 deel nemers. WINKEL. Zaterdag 15 Dec. herdacht de gymnastiekvereent- ging alhier haar 40-jarig bestaan, met een feestuit- voering in de kolfbaan van den heer D. A. die, Bruijn. Alle plaatselijke vereenigingen, nl. Winkels Har monie, zangvereeniging „West-Frisia" en de tooneel- vereeniging „Ons Genoegen", verleenden hare me dewerking, terwijl „Sparta" en hare adspirantenaf- deeling verschillende oefeningen ten besteo gaven, alles zeer naar genoegen van hetr talrijk opgekomen publiek. Door den heer G. J. van Leersum, die de bijeen komst met een toepasselijk woord had geopend, werd 't feest gesloten met 'n woord van dank aan alle medewerkende vereenigingen. Een gezellig bal tot slot. HEERHUGOWAARD. In het noordelijk deel van onzen polder is in zeer korten tijd afgebrand de boerderij bewoond ,door den heer Klaren, eigendom van den heer Jb. Smifc^ te Alkmaar. Verbazend snel greep het vuur om zich heen. Een vpftal paarden trachtte men nog te redden, doch dit is slechts gelukt met drie dezer dieren, zoodat er twee jammerlijk omkwamen. Van den heer P. Kostelijk Pz. ging een groote partij haver verloren, welke in thet pand was geborgen, dit verlies is niet door verzekering gedekt. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. Een groote menschenmaasa woonde dezen brand bij; belendende peroeelen liepen geen gé- vaar. ST. MAARTEN. Na beëindiging der Godsdienstoefening alhier, had stemming plaats voor Diaken, Ouderling en Notabel. Als Notabel word herkozen de heer Jb. Schermerhorn; als Di.aken (Vacature G. Bruin)) werd gekozen de heer#H. Sijbrands en als Ouder ling ae heer G. Bruin Kz. te Sfcroefc. NOORDSCHARWOUDE. Do afdeeling Oudkarspel-Noord-Scharwoude van den bond voor Staatspensionneering hield Zater dagavond een gezellige propaganda-avond in de kolfbaan van den heor J. ae Bakker, welke uit nemend geslaafd kan heeten. Toen we vrij precies op den uitgeschreven tijd de zaal binnenkwamen, was de zaal re^ds tot het uiterste einde gevuld, was geen enkele stoel méér onbezet en stonden nog verscheidene bezoekers, in do hoor» op de een of andere wijze nog een plaatsje te bemachtigen. Een groot aantal ouden van dagen uit de beide gemeenten was aanwezig, om evenals elk jaar de herdenking van de eerste uitkeering met do afde ling op gezellige wijze te herdenken. Hot Kleine Tooneel was aanwezig, om geheel belangeloos hun aandeel te geven m den strijd tegen h t oua en arm, door de opvoering vah hef blyspei in drie bedrijven „De Kribbebijter.". Een zestal leden van de propagandaclub uit Alkmaar zaten gereed om voor afwisseling een nummertje muziek voor piano, cello en viool te feven, enkele af deelingen uit den omtrek hadden unne vertegenwoordigers gezonden om getuige te zijn van den mooien avond, door de afdeeling ge organiseerd. Tegen achten opent de voorzitter, de heer Olt- hof, de vergadering het welkom toeroepende aan aanwezigen en pers, daarbij wijzende op den ar beid van 23 jaar veel te lang voor dit doel met het resultaat dat we nu vrijwel vastgekluis- terd zitten aan de premiebetaling waartegen steeds een groote agitatie heerscht. Na het besluit van 1919 sterft het premievrij pensioen weer lang zaam uitj waardoor de strijd meer dan ooit nood zakelijk is. Dat de lust tot den strijd niet weg is, zien we dezen avond door de groote opkomst. Spreker hoopt dat het hoofd-initiatief der bezoe kers is het premievrij staatspensioen tot bloei te brengen. Afgescheiden van het onrecht van de pre miebetaling, kunnen velen de premie van 89 ots. niet betalen, waardoor velen onverzekerd zijn en zijn overgeleverd aan de algemeen© bedeéling^ wa.t algemeen veracht moet worden. Het premievrij staatspensioen moet ziin een recht in verband met te weinig uitbetaald loon. Met de hoop, dat zij, die nog. geen lid zijn, dit zullen worden, verklaart voorzitter de vergadoring voor geopend en vraagt de aandacht voor een nummertje muziek on daarna voor het optreden van Het Kleine Tooneel. Over het optreden van Het Kleine Tooneel heb ben we weinig te zeggen. Het spreekt vanzelf, dat er volop genoten ie, gelachen ia, dat de tranen over de wangen rolden. Die het stuk gezien hebben, zullen weten dat we niet overdrijven. Een uit bundig applaus waa het bewijs, na olk bedrijf, dat er genoten werd. Voor de muziek tussohen de bedrijven,, die wer kelijk mooi waSj was aanvankelijk weinig aan dacht. Men (is hier nog. te veel gewoon een een voudig. stukje pianomuziek tusschen do bedrijven, waarbp een onderling gesprek zoo gezellig is. Later, toen moor speciaal do voorzitter or op .wees, aat ook do muziek de volle aandacht ver diende, nam de belangstelling daarvoor ziender- oogen toe en kon men in de zaal alras bemerken, dat de belangstelling voor elkaar volkomen plaats gemaakt had voor ae belangstelling der muziek, volkomen verdiend. Tot slot werden we vergast op enkele bioscoop- nummers, welke vooral bij de oudjes, die uit den aard der zaak weinig profiteeren van de bioscoop, de bijzondere belangstelling hadden. De oudjes werden gedurende den avond onthaald op melk en koek. De voorzitter sloot bij eenen de vergadering, dankte de ouden van dagen, de verdere aanwe zigen en de pers voor hunne belangstelling, herin nerde aan het premievrij pensioen, bracht dank aan Het Kleine Tooneel, wier medewerking niet voldoende op prijs kan worden gesteld, dankte liet muziekgezelschap voor de gewaardeerde medewer king hier verleend, sprak een woord van dank tot den heer De Bakker voor de bioscoopnummers, bracht dank aan de meisjes, die alleen in Oud- karspel reeds 123 kaarten verkochtten, dankte de zuster-afdeelingen voor hunne belangstelling en sprak Vkaarna nog een kraohtig woord van meer propagandistischen aard. De oudjes waren por auto van huis gehaald en werden op dezelfde wijze weer thuis gebracht. DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Enkele bladen beweerden heden, dat de rijksspoor wegen niet langer aan hun financieele verplichtingen konden voldoen. De spoorwegen zijn 550 a 600 mil lioen goudmark aan verschillende schuldeischers schuldig en zijn op het oogenblik niet in staat, aan deze valutaschuld te voldoen. Beweerd wordt verder, dat er onderhandelingen met de rentebank zijn ge voerd, waarbij de schuldeischers hebben getracht, van de rentebank een wisselcrediet te verkrijgen, ten einde aldus te kunnen beschikken over oen deel van de bedragen, die de spoorwegen hen schuldig zijn. Voorts eischten de schuldeischers ook waarborgen van de spoorwegen zelf. De directie zou bereid zijn geweest, dergelijke waarborgen te geven, doch er zijn nog talrijke moeilijkheden van Juridischen aard uit den weg te ruimen. Van bevoegde zijde wordt nu medegedeeld, dat de spoorwegen weliswaar met geldmoeilijkheden te kampen hebben, wat echter nog niet beteekent, dat zij niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Men hoopt reeds in zeer korten tijd in staat te zijn, de schuldeischers tevreden te stellen. Sinds 15 Novem ber stelt het rijksdepartement van financiën geen crc- dieten meer ter beschikking van de spoorwegen, die dus op de :dagelijksche inkomsten zijn aangewezen. De plotselingen overgang van de papiermarkrekening in goudmarkrokening heeft ook bij de spoorwegen moeilijkheden doen ontstaan. De spoorwegen hopen door vermindering van het aantal ambtenaren aanmerkelijk bij te zullen kun nen dragen tot het herstel 'van normale economische toestanden. De financieele moeilijkheden zouden ze ker veel minder groot zijn geweest, indien niet de spoorwegen het allergrootste gedeelte van de kosten van den strijd over het Roergebied hadden moeten dragen. Do Roerindustrieelen hebben tijdens clezen strijd tal van opdrachten van do spoorwegen ontvan gen, die het stopzetten der ondernemingen en het ont slaan. van arbeiders wilden helpen vermijden. Thtmo- zijn het ifl de eerste plaats de groot-industrieelen, die 'n actie tegen de spoorwegen voeren en de betaling van de leveringen eischen. Het is echter onjuist, dat het gaat over een- bedrag van 550 600 ipillioen goud mark. De schuld der spoorwegen is aanmerkelijk minder. Wel is het juist, dat er onderhandelingen met de rentebank worden gevoerd met het doel, een deel van de schulden aan een instituut over te dra gen, maar al deze onderhandelingen zijn nog niet zoover gevorderd, dat er reeds van een resultaat kan worden gesproken. Men kan dus evenmin reeds be weren, dat er een compromis tusschen de spoorwe gen en de' schuldeischers tot stand zal komen. Do berichten dat de exploitatie van de rijksspoorwegen aan een bedrijfsonderneming zqu worden toever trouwd, dienen zeer ernstig te worden opge vat. N. R. Ct. EEN NOODLOTTIGE BRAND TE LEIPZIG. Uit Leipzig wordt gemeld, dat daar Zaterdag een hevigen brand heeft gewoed in een gnoote opslag plaats. Dertien personen kwamen in de vlammen om, terwijl vele anderen zware brandwonden opliepen. Het pakhuis lag vlak bij. het hoofdstation; Naar men vermoedt is de brand ontstaan door een weggeworpen brandende cigarette. CLEMENCEAU GEKWETST. Uit Parijs, 16 Dec. Op den weg naar St. Germain- en-Laye is een auto, waarin zich "Clemenceau bevond, met een anderen wagen in botsing gekomen. Clemen ceau werd door glasscherven aan voorhoofd, neus en lippen gewond. Hij werd in het hospitaal te St. Gcr- main verbonden en naar Parij9 teruggebracht. Clemenceau heeft geen koorts cn men hoopt dat hij binnen enkele dagen genezen zal zijn. EEN MIJNLIFT OMLAAG GESTORT. Uit Londen, 16 Dec. In de Leagreenmijn, bij St. Helens, is gisteren een lift, waarin zich 30 man nen bevonden, omlaag gestort, tengevolge van het breken van de kabel. Alle mannen werden gewond. Veertien hunner werden met kneuzingen naar het hospitaal vervoerd. EEN NOODLOTTIGE BRAND. Een Wolffbericht uit Leipzig meldt, dat in den af- geloopen nacht in de omgeving van Leipzig een schuur afbrandde. De politie vond bij het opruimen twee geheel verkoolde lijken. Drie jongen* deelden mede, dat in de schuur ongeveer een 25 personer overnacht hadden. Het schijnt, dat slechts de helft van hen zich in veiligheid heeft kunnen brengen. EEN KONINKLIJKE WATERRAMP-BABY. Acht dagen na de overstroomingen in Noord-Italif tengevolge van het bezwijken van den dam bij Der,zo is in de rivier Oglio nabij het meer Iseo 'n wiegje ge vonden. met 0*1 magere, doch gezonde baby. Het kind was goed gekleed. In alle richtingen heeft de politie reeds naar de ouders gezocht, maar daar zich tot nog toe niemand heeft aangemeld, wint het ver moeden veld, dat de ouders bij de waterramp zijn omgekomen Koningin Helena heeft zich over hei kind ontfermd en het geadopteerd. In het weeshuis van Dezzo zal de baby iop haar kosten verzorgd en opgevoed worden. Msb. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld: De mond- en klauwzeerepidemie In Engeland houd' onveranderd aan. 34 nieuwe gevallen werden Donderdag geconstateerd en Vrijdag 50. KOUDE IN DE RIVIERA. Terwijl wij hier, gezien den kalender, vrij mild weer beleven, heerscht in de raditioneele warme stre ken van Zuid^Frankrijk en Spanje streng winter weer. Ook in de Rivicra is het veel kouder dan in deze streken. Te Biarritz heeft het Dinsdag en Woensdag 5 graden gevroren. Te Toulouse heeft het zwaar gesneeuwd. Uit Nizza wordt gemeld, dat het aan de Rivier» sinds jaren niet zoo koud is geweest, als thans. De koude is zelfs op de Noordkust van Noord-Afrika overgeslagen

Schager Courant | 1923 | | pagina 6