ilititti Nitiis- Kweekerij „Stram Corda" Schoorl Groote voorraad. Lage prijzen. Maandag 24 December 1923 66ste Jaargang. No. 7356. EERSTE BLAD. P. v. BODEGRAVEN. Kerstmis nadert. SC HAOIR Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- flitilul/orQ NV H TWaPIWAN fl ffl VphflflPH r>r^8 por maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 'smorgens 8 uur, worden Adver- UIHJCVCI3 1 11.f, V.EI. inrtlivj/lfl IV UU.| üollOlJOU TIöN van j tot 5 regelg jjio, iedere regel meer 20 cent (bewijano. tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. P08TREKENINQ No. 23330. INT. TELJ2F no. 20 inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMXZER BESTAAT UIT TWEE BLADEN KERSTMIS. Nu zingt het „vrede op aarde" weer door alle landen Zijn heerlijk, hoopvol, eeuwenoude lied, Aan alle volk'ren, allealle standen, Biedt het een schat van levenskracht om niet! De oude wereld luistert diep getroffen Naar 't ideaal, waarin ze wel gelooft, Maar in zijn wezen nimmer heeft begrepen En "buigt in deemoed 't doorngekroonde hoofd! Dit was haar schuld aan vele, vele dingen, Den feilen strijd in valschen schijn van recht, Om vree met kracht van waap'nen af te dwingen In een ontstellend, niets ontziend gevecht. Toen ieder volk, vol maat'loos zelfbegeeren, Aan eigen roem en eigen voordeel dacht En d' eigen toekomst groot en sterk wou maken Met and'rer leed en and'rer levenskracht! Dit heeft gefaald! Nooit bracht een oorlog vrede, Uit dood spruit nimmer 't jonge leven voort, Zingt klokken nu Uw grootsche blijde boodschap En draagt ze juichend door de wereld voort 1 Vervult de oude, moegestreden aarde Van een ontroerend feestelijk geluid, Laat bronzen stemmen forsch Uw lied weerklinken, Boven de zonde en alle onrecht uitll De opbouw komt, diep in ons allen sluimert De sterke hunk'ring naar een stil geluk, De onwil om ons huiverend te buigen Voor 't onheilbrengend, zware oorlogsjuk, De onwil om het mooiste op te offren Aan hersenschimmen of een ijd'len waan, Wij willen vrij zijn, vrij in eerlijk streven En vreedzaam werken aan een sterk bestaan Dit volk is d' opbloei, dit den gulden vrede, Dat liefde brengt en zegen t' allen kant, Dat met het vredesideaal tot wapen, De toekomst dient van 't krachtig vaderland! De kerstgedachte duidt den weg ten leven, Na nutt'loos leed en haast onstilb're pijn, Aan alle zegenrijke, sterke menschen, Die onvervaard van goeden wille zijn!!! Kerstmis 1923. KROES. (Nadruk verboden.) Vraagt prijzeu van onze Artikelen. Aanbevelend, zocht had. Een was al vóór den oorlog genaturali seerd Engelschman en woonde in Londen, de ander was genaturaliseerd Amerikaan en woonde in New York. Hij .kermde erg over het arme Duitschland en beweerde, dat de Duitschers een veel te grooten mond hadden gehad, eerst vóór den oorlog, toen gedurende den oorlog en nu na den oorlog en dat ze daarmee iedereen tegen zich innamen. In New York aankomende, werd een Duitscher met verschrikkelijke argwaan en wantrouwen aan gekeken en ze hadden het er naar gemaakt. Hii vond de Engelschen een „fijn" volk, ieder mensch was vriendelijk en behulpzaam geweest. De Engelschen waren beschaafde lieden. In Ame rika was hem dat juist zoo tegengevallen. Ik heb den braven, ouden man maar met gezegd, dat Amerika verpest is geworden door do Duitschers met hun „Kultur". Maar het is een feit. Het grappige was, dat ik even later langs twee stoelen kwam, en Duitseh hoorde spreken, daarbij het woord „Kultur" opvangende. Maar ik wilde over Londen vertellen. Toen_ we eindelijk in Oxford Circus kwamen, stapte ik van mijn dus af. Wat een gezellige drukte op straat. Duizenden en duizenden winkelende menschen, vooral dames. Oude dames, jonge da mes, jong doende oude dames en oud uoonde jonge dames, er was van alles op de been. Met recht op de been, want van de Seenen wordt in Londen nog steeds veel' werk gemaakt. Nu is weer een aardigheid om onder vleeschkleurige zij den kousen, vuurroode lage schoentjes met zwarte hakken te dragen. Ik vind het leelijk. Buitendien zie je bijna altijd, dat dames, die groffe enkels hebben, het meest opvallende beschuti sel van been en voet dragen, ik zie liever een voudige kousen en schoentjes, maar mooie fijne enkels en nette kleine voetjes. Pas maar op hoor, als ik eens in Schagen kom. Gekeken, gekeken, maar de enkels te grof be vonden I Wanneer ik een raad moest geven, zou ik zeg gen. draag niet regelmatig lage schoenen; maar slechts bij uitzondering. Door het regelmatig dra gen van rijglaarzen versterk je je enkel en voet en wordt de vorm veel mooier. Wanneer je dan eens lage schoenen aantrekt, heb je mooie enkels om te vertoonon Dat is toch de moeite waard. Wat ik ook een leelii'ke mode vind zün die muskrooin paddestoel)hoeden. Ze hangen leelijk over het hoofd als een soort vijgemand en staan eigen lijk niemand. Buitendien staan ze iedereen ordi nair met het gevolg dat je geen dame van de heele wereld van die der Halve wereld kunt on derscheiden en wel met dien verstande, dat ze allemaal op de halve wereld lijken. Daar komt mijn gevoel tegenop. Mijn eerbied voor de vrouw is te groot, dan dat ik zoöieteprettig vind. Maar met dat al, was het een genot door Londen te loopen. Regent Street vooral. Daar zijn nu aller lei nieuwe winkels, o.a. van Peter Robinson, in ge bruik genomen, ae groote etalagevensters staan vol met kijkers, maar men kan altijd nog wel mede oen kijkje nemen. Prachtige japonnen, practische mantels en jassen, keurig ondergoed voor dames en heoron te kust en te keur. Winkels met fijne comestibles hebben prachtige Kerstmis-étalages. Wanneer je die lekkere vette kalkoenenmooie hammen, glanzende pasteien, ana- nassen. neren, appels en wat al niet meer ziet, dan loopt het water in den mond. Bij Mappin en Webb ziet men een zilveren ser vies en andere zilveren zaken, die aanlokken om een keus te doen. Do uitstalling van bont is zoo bijzonder mooi, dat je bijna aan het aardige meisje, aat juist passeert, zoudt willen vragen, om even mee naar binnen te gaan, opdat ge haar een mooi bont zoudt kunnen omhangen en zien hoe het wel stond. Maar ik ben den winkel al weer voorbij en het meisjo is natuurlijk al in do mensohenmassa ver dwenen. Want vol dat het is. Toch neemt het aan tal winkelende damesnog steeds toe, rijden er nog steeds meer automobielen aan, waaruit dames en heeren stappen, om hun inkoopen te doen. 's Middags was het in Oxford Street bijna niet meer mogelijk om te loopen. Voetje vöor voetje schoof men vooruit. Ik dacht onwillekeurig toen ik al die menschen zag, 's middags om 4 uur, terwijl ik 's morgens om half 11 in diezelfde buurt al zooveel lieden gezien had: Dan kunnen de tijden zoo slecht nog niet zijn! Ik heb dan ook van een ouden waarvan moeten 1 ik bij den lunch de gast wasT heel wan hooren over de onbekwaamheid van Bal- dwin en diens protectie. In Londen ben ik overigens over den politieken toestand niet veel wijzer geworden De een zegt dit, de ander zegt dat. Maar vrijwel iedereen is het er over eens, aat Baldwin de man niet is, om het Britscho Wereldrijk te besturen. Uit redevoeringen van Generaal' Smuts en een intervieuw met Mr. Massey is gebleken, dat zoo wel de Premier van Zuid-Afrika als die van New- Zeeland de zaak donker inzien, omdat zü vreezen, dat hot Britsche Kabinet, dat komen zal, niet de gemaakte afspraken der British Imperial Confe rence zal honoreeren. Dat is een ernstige zaak, want dan zou men nimmer meer een afspraak kunnen maken met een Kabinet. Het wordt hoog tijd, dat er een krachtige figuur achter het roer van het Britsohe schip van Staat komt te staan. Wie zal het zün? Mijn oude gastheer, een oude conservatief, zegt: Labour. Die beweert, dat slechts een Labour Ka binet Engeland kan wakker schudden. t Gevaar ziet hij niet, want Labour zal nooit iets gevaarlijks kunnen doen, of het wordt onderste boven gestemd. Er schijnt ontzettend geïntrigeerd te worden. Vooral in de partijen zelf. Bij de conservatieven os men het roerend oneens. we zal wenden. Algemeen is het gevoelen, dat de Die Hards en de Morning Post het ongeluk van Baldwin en van de conservatieve partij geweest zijn. Zal de Conser vatieve partij zien splitsen in een kleine Die Hard- partij en een grqote Conservatieve partij onder Austen Chamberlain en Lord Birkenhead. Bij de Liberalen schijnt alles evenmin zuiver te zijn. Asquith is echter de leider en Lloyd George Ik ben vandaag in Londen geweest en heb het er nog nooit zoo druk gezien. Ik reed per bus van de Bank naar Oxford Circus door Cheapside, Holborn Viaduct, High Holborn, New Oxford Street en Oxford Street. We hebben er 35 minuten over gedaan. Overal waar een 'bloc mogelijk was, hadden we een bloc. Een bloc is de ophooping van voertuigen achter de opgeheven arm van den verkeersagent, ten einde een rij voertuigen, die de straat wil oversteken ge legenheid te geven door te gaan. Die andere rijen Schenen wel eindeloos. De verkeersagenten dachtén er blijkbaar ook zoo over, gaven elkaar een wenk, wandelden bedaard naar de rijdende rijen en stop ten die. Meteen gingen de geblokkeerde rijen wéér .om spoedig weer geblokkeerd te worden, Wii stonden met onze bus in een blok bij New ■Oxford Street links hadden we Shaftesbury Ave nue; rechts Duke Street. Kijkende door Duke Street zag ik het British Museum in grijze rust wachten op de belangstellende bezoekers. Voor ons eenige taxis, alles dicht op elkaar ge pakt. Links van ons uit Shaftesbury Avenue kwa men meer en meer voertuigen, die langzamerhand opgepropt zouden worden. Plotseling, zonder dat er iets gezego^werd, komt er beweging in de taxis, zij njden een beetje vooruit en een beetje op zij en maken een gat, waardoor de voertuigen uit Shaftesbury Avenue kunnen passeeren. Dat was typisch Engelsch. De lust elkaar te helpen. Het typeerenae van het Engelsche volk is de al- gemeenj beschaving' die het bezit en waarover men nooit praat. Het typeerende van het Duitsche volk is juist het tegenovergestelde, het gebrek aan beschaving, ter- mVf P1011 er steeds over praat. liet woord Kultur is bij de Duitschers niet van de lucht. Onlangs in Holland had een Duitseh ingenieur het steeds over Kultur. De man deed steeds overdreven vormelijk, vooral tegen dames, j; vonden het vreeselijk en beweerden, die vormelijkheid is een aangeleerde en niet be wuste beschavingsuiting en de beschaving, de aan geboren beschaving is zoek. Arme Dun lacher! v.Pe dames hadden, zooals mij bleek, volkomen ge lijk. want als hu oven zich zelf word, dan was Het weer de oude Militaristische Duit; chor. die alles Duitseh ziet en Duitseh wil hebben en liever een mtroeit, dan na te laten het de Duitseh.- Kultur op dringen. Onlangs reisde ik tussehen Engeland en Hol- land met een ouden, eenvoudigen Jood uit Leip- zig. Be boot nam opeens een raam en de oude heer verloor zijn evenwicht. Ik sprong toe en hield hem 28Ju begon tegen mij te praten en ver telde dat hh uit Leipzig was en zijn zoons be de le officier. Het portret van Lloyd George hangt weer in de Liberal Club. Het was naar de kelder gedeporteerd, omdat Lloyd George Coalitie Liberal was geworden, zich .dushad^ losgemaakt van de oude liberale pari'" weer in eere hersteld en teeken van dit eerherstel weer Liberal Club. Wanneer zal het weer verhuizent Ditmaal misschien naar zolder? Het schijnt vrij zeker te zijn, dat Labour wil gaan regeeren, ondanks dat het geen meerderheid; achter zich heeft, maar zuiver uit overweging, dat de vo rige regeering geklopt is en dat nu „Hüs Majesty's Opposition", zooals de officieele titel luidt, de regee- riDg dient over te nemen. Baldwin zal dus wel op 8 Januari wegge^egeld worden. De Labour Party zal een motie indienen op het adres van Antwoord op de Troonrede en indien er niet iets heel bijzonders gebeurt, wordt dan Bald- win's lot beslist. Het schijnt nl» dat de liberalen de Labour-motie zullen steunen. Asquith heeft althana in eene voor zijne p&rtijge- nooten gehouden redevoering verklaard, dat Baldwin moet gaan en dat dan volgens constitutioneel recht, de grootste oppositiepartij door den koning uitga- noodigd zal worden een kabinet te formeeren. Wat dan zal gebeuren kan niemand zeggen. Doch, zegt <le heer Asquith, het is voor Engeland te hopen, dat wij eene regeering zullen krijgen die zoowel naar binnen als naar buiten kracht zal toonen en bet vertrouwen in de Rijksregeering zal herstellen. Men is niet goed over de huidige regeering te spreken. Baldwin zal wel voor goed als minister af gedaan zijn. Hij zal nog Kerstmis en Nieuwjaar op Chequera het mooie officieele buiten, der Britsche premiers, kunnen vieren, maar dan is het uit Wat er bij de Liberalen wordt uitgespookt weet ik niet, maar volgens Punch spookt het in die partij zoowel als op Chequers Het leuke weekblad komt met een teekening van een kamer in Chequera. Baldwin zegt tegen As quith, wijzende op een leegen stoel, bij den haard: Ga gerust je gang, de stoel is vrij, maar ik wil je alleen even zeggen, het spookt hier. Wanneer men goed ziet, dan zit op de stoel de figuur van Lloyd George. In de straten van Londen bemerkt men van dit alles niets. De drukte is geweldig. Mijn taxi deed er 20 minuten over, om mij van Great Portland Place aan het einde van Regent Street te brengen naar .dillbank, bij het House of Lords. Het aantal blokr ken was zoo groot als ik nog nooit gezien heb. De lichtjes flikkeren, de ramen wenken als het wa re om binnen te komen, de gezellige drukte van het kijk- en kooplustige publiek is aanstekelijk, men ia onwillekeurig in een goeden luim. I Ik ben later met den Underground naar mijn sta- l tion gespoord. Daar beneden ging alles zijn gewo nen gang. 1 Alle treinen waren 6tampvol, doch liepen regel- matig Die mollengangen zijn toch maar onontbeer- lijk in Londen. j Overal op straat bij de Undergroundstations ston- i den de venters met kinderspeelgoed. Wat nieuws zag ik niet. Altijd weer poppetjes, die loopen, of j tuimelen, of vechten. I Do gezelligheid; wordt door die lui toch vergroot en zoo nadert Kerstmis, het echte Engelsche Kerstfeest. We hebben in ons dorp al een bazaar gehad om geld in te zamelen voor het tracteeren der kinderen. Toch is het in ons dorp Dog geen echte Kerstvreug de. Onze curate en zijn vrouw zijn verrtokken de do minee heeft het veel te druk en spreekt over weg gaan. Een oude dame heeft doorgezet dat er een kapel in de kerk gobouwd is. Dit wordt door verscheidene parochianen weinig gewaardeerd. i Gelukkig staan wij er buiten. Wij zullen dit jaar het Kerstfeest rustig vieren, ofschoon wij natuurlijk een Christmas diner zullen bijwonen. Er zal weer heel wat gegeten worden. Ik hoorde 1 dat de booten van de Zeeland zooveel vleesch ver- I voeren, dat zelfs het dek volstaat. 1 Dat er in Engeland en Amerika nog druk aan Kerstmis gedaan wordt, blijkt wel hieruit, dat de

Schager Courant | 1923 | | pagina 1