Van dit en van dat en vnn alles wat! ROMMELKRÜID DAMRUBRIEK. Even lachen. x massa-productie van den boek- en steendruk- •ter- H. Nb], DE KEVER MET DEN KOP VAN EEN ANDER Eenigen tijd geleden word bekend gemaakt, dat Weensche bioliogen er in geslaagd waren bij waterkevors den kop te verwijderen en daarna weder oen volkomen genezing tot stand te brengen. Bijzonder interessant waren die gevallen, waarbij men de koppen van manne tjes en wijfjes met eikaar bad verwisseld. Het bleek, dan dat een wijfje met den kop van een mannotje zich nu ook geheel gedroeg als een mannetje. Thans is het den Weenschcn bioloog dr. Walter Finkler ook gelukt de koppen van kevers van verschillende soort onderling te verwisselen. Waterkevers met dien kop van een geelgeranden kever en omgekeerd, gedragen zich kort na de operatie als normale en gezonde dieren, eten mot den kop van een kever van geheel andere soort en hebben een normale spijsvertering. De dieren vertoonen dus in hun levensfuncties geenerlei ernstige storingen. En kele veranderingen die als gevolg van het ver wissolen der koppen optreden, zijn inderdaad vermeldenswaard. Zoo verbleekt b.v. de gele rand, het vroeger glanzende pantser wordt dof zwart, als daaraan de kop van een pikzwarten w&terkever wordt gezet Deze interessante on derzoekingen worden door Finkler voortgezet, die op dit gebied reeds veel verrassends resul taten heeft bereikt I Voor heggen dicht bij buis worden gebruikt: I.igustrum Ovalifolium (ovaalvomrig), die hulst Ilex Aquiiolium (welke laatste naain duidt op j de puntige, stekelige bladeren). I. angustigo- lium. de Amandelhulst (angustifolinm vil zeg gen smalbladig), de Laurierhulst 'L laurifo- Jia-. De Egelhulst (L ferox, wat beteeken:: wild woest uitziend). Rhcdodendrons houden ook 's winters hun blad en leveren ons in het voorjaar de schoo- ne Alpenrozen. Ook Mahoraa (de hulstberberis) houdt haar blad, oa. M. Aquifolium ('swinters met bruin rood blad), M. rotundifolia Harvei, met ronde blauw-grocne bladeren, bloeien met gele bloe men in het voorjaar. Aucuba Japonica is de prachtige bontbladige heester, die we heel veel in de tuinen, aantref fen, terwijl de melkboer haar veel in zijni win kel heeft staan. Voorts kunnen we nog noemen: Evonymus Radicans, Daphne Laureola; Pernettya's Se ri ca (Heide), Andromeda Japonica (uit Japan), Bekberis Darwini en Stenophylla (is dunbla- dig). Voorts Kalmialati en Angustifolia. Voor beteekenis der namen zie hierboven. Zooals men ziet keuze genoeg. Behalve dat deze heesters in den winter hun blad behouden, geven vele nog mooie bloemen en ook mooi gekleurde vruchten in den herfst Het is nu de tijd van planting. K. VAN KEULEN. 1 PLANTEN IN KAMER EN TUIN. 19. (Vragen, deze rubriek betreffende, In te zen den aan den heer K. van Keulen, Tuinbouw- vakonderwijzer te Hoorn. Postzegel voor ant woord in te sluiten alleen als antwoord per brief gewenscht wordt. Mededeelingen van allerlei aard over planten in kamer en tuin zijn welkom en worden ge publiceerd met of zonder bijvoeging van naam G-rocnbllJvonde boom/en en heesters. Het is bekend, dat de meeste boomen en heesters in den winter hun blad laten vallen, dit doen alle z^. bladverliezende heesters. Toch zijn er ook een aantal die hun bladeren in den winter behouden en hieronder volgt nu een lijstje van de meest aanbevelenswaardige soorten. Het is wel aardig er enkele in don ♦uin te hebben; dat vroolijkt in het harre Jaar getijde, wanneer alles zoo kaal is, de boel wat op. Daar in de prijscouranten den Latijnschen naam er altijd in voorkomt, laat ik die hier ook voorkomen, dat is gemakkelijk als men wat bestellen wil. Hcdera (klimop). De hebben voor muurbe dekking verschillende klimopsoorten, os. He- dera Helik, dfe gewone groene kleinbladige; Hedera Helik Aurea (9de geolbladige);; H. H. Dentata (getandbladig); IL Canariensis Made- riensis Riegata (gevlekt) en ook den boom vorm H. H. Arborea. Burus. Dit is voor velen een bekende aan gezien hiermedede gewnoe palm bedoeld wordt (niet de kamerp&lm); Buxus Sempervl- rens is de gewone soort, dan krijgen we de zihverbonte (B. semp. arh. foL arg. var). Men behoeft niet te schrikken van dozen langen naam, de beteekenis is heel eenvoudig; semper- virens wil zeggen altijd groen; arbores: hoorn achtig; folia. blad; aigentea: zilver en varie- gata: boot B. semp. arb. fol aureo var (de goudbonte variëteit (aureo Is goud.) de goud gele B semp. arb. aurea). De breedbladige B. semp. arb. latifolia, welke laatste naam breedblaoig beteekent. B. semp. arb. maigina ia: de gerande palm. Marginata beteekent: ge rand enok nog Eaa. rotundifolia is de rond- biadige soort-waarop de laatste naam ook duidt. DE DOKTER WAS HEM TE SLIM AF. Heer (tot bediende van een beroemd dokter): Hoeveel kost het onderzoeken hier? Bediende: Voor de eerste maal tien gulden en voor de volgende koeren vijf. Na lang wachten wordt de patiönt door den beroemden dokter ontvangen De patiönt treedt de kamer binnen en zegt: O, dokter, bet drankje dat u mij den vo- rigen keer gegeven hebt, heeft prachtig ge holpen. De dokter, die den patiënt nog niet gezien heeft, begint dezen te onderzoeken. Wanneer na afloop daarvan de patiënt vijf gulden op tafel legt, zegt de dokter: Neemt u mijn vorig dTankje maar ver der in! ZIJ, NIET HUI Mevrouw A.: Uw man heeft dus het rooken gelaten. Wat een wilskrachtl Mevrouw B.: Ja, die heb ik altijd nog al gehad. VOOR DE RECHTBANK. Het verhaal van uw mede beklaagde luidt op vele punten heel anders dan het uwe. Die liegt ook, edelachtbare. MEERVOUDSVORM. Meester, die een strikvraag wil stellen: Jantje, wat is het meervoud van suiker? Klootjes, meneer. WAT HU NOODIG HAD. Muller: Een knap meisje is dat! Die heeft hersens voor twee, hoor! Putterae: Dan is zij juist een vrouw voor jou. AL TE PAKKEND. Dame: „Wi] hebben de advertentie gelezen van dit huis, dat te koop is, en kwamen het eens zien." Eigenaar: «Ja, mevrouw, maar nadat wij de beschrijving ervan door 't woningbureau heb ben gelezen, zijn wij besloten, het niet te ver- koopen." Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C, Amels Wz, WirakeL No. L ZWART. WIT. Stand Zwart, 18 schijven, op: 3 5 0 8 tot 14 17 19 20 21 23 tot 26. Stand Wit, 18 schijven, op: 28 30 32 tot 43 46 47 48 49. De oplossing van deze vrij diepe slagzet is moeilijk voor het bord te berekenen. Wit 37—31 47-41 32 41 38 18 33—29 43-39 30-24 40—34 35 2, wint. No. L ZWART. WIT. Stand Zwart, 8 schijven, op: 10 18 19 20 22 23 29 32. Stand Wit, 8 schijven, op: 28 30 31 41 42 44 48 50. Tn dezen stand speelde Wit 44—39 en Zwart liep er heel mooi als *t volgt in: Zwart 20—25 Wit 28-21, Zwart 16:35, Wit 48—42, Zwart 25 43, Wit 42 13, Zwart 18 19, WL 49 29, schitterend. No. 3. Stand Zwart, 8 schijven, op: 7 9 13 14 15 17 28 36. Stand Wit, 8 schijven, op: 25 20 29 30 34 38 40 49. In dezen stand speelde Wtt zeer listig 30—24, Zwart verlokkende tot 14—19, Wit 34—30 om daarna door 28—32 36—41 19—23 en 13:42 te winnen. Maar op Zwart 14—19 antwoordde Wii 48—41, Zwart 19:99, Wtt 29—24, Zwart 38 41, Wit 49—44, Zwart 47 20, Wit 44:2, Zwart 9—14, nog de beste. Wit 210. N B. Men zal wel bemerkt hebben dat in de vorige rubriek een fout zat wat betreft het aantal schijven voor de te plaatsen proble men. Do bedoeling is ndet meer dan 13 schij ven van iedere kleur. atzatzatzaaatzjtijt.irriacziiLiitL-itLJLLtacjcjtzaaizatzaiLJtziczlar: Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 5 Jan. 1924. No. 7361. WARE WOORDEN. Een goed woord geven of een glimlach is niet zelden een aalmoes van groote waarde. „Het leven is een kunst. Maar van de kunst te leven, dat is de grootste kunst" Naarmate de mensch volmaakt is, naar die mate is hij ook gevoelig voor vreugde of smart Slechts door doen komt de mensch tot waar achtig zijn. Tobben, wat ook de oorzaak ervan moge zijn, ondermijnt den moed en verkort het leven. Liefde is bet Al. Zij is de sleutel van het le ven en haar invloeden zijn het, die de wereld bewegen. TOOVEHIJ. Al meen en wij verlichte 20ste eeuwers ook. dat wij vrij zijn van allerlei bijgeloof, toch zijn er nog wel enkele dingen, die er op wijzen, dat dit niet heelemaal waar is. Zelfs onder ont wikkelde menschen merken we nog wel eens 't een en ander op, dat er op wijst, dat ondanks dien dat poppet je voorstelde, gedood te hebben. Die bewuste vrees in vroegere eeuwen en nu nog bij wilde volken, leeft bij den modernen mensch nog voort, maar dan onbewust, (wan neer hij angst heeft voor fotografeeren. Kon men geen Hcbaamsedeel, (afgeknipte na gels of haar) of afbeeldsel van zijn vijand mach tig worden, dan behielp men zich ook met den geschreven naam te behelpen. In oude Romein se he graven beeft men daarvan het herwijs ge vonden in de z>ogenaamde „vtoektafeltjetf* DR zijn looden plaatjes, met een naam er op en een gaatje er in. Soms zijn er ter verduide lijking woorden bijgevoegd, zooals: ,4k nagel zijn naam vast en daarmee hem." Men kende zichzelf dus toovermacht toe. Die vkwklafeb tjes vindt men in sommige graven terug, maar veel meer nog op bepaalde plaatsen en dan in groote hoeveelheden, b.v. in een put of een frjrrmvmrng in de rivier. Zoo dacht men het plaatje voor den behekste onvindbaar te maken. Uit deze verouderde tooverijgebrn&en zijn de heksenmeesters en duivelbanners voortgeko men, die er een beroep van maakten, hun too- vermacht in döensi van anderen stelden en zich voor dien dienst goed Keten betalen. Zij heetten macht te hebben over verschillende gewesten, duivelen en daomoncn, en zelfs over opvoedieng en onderwijs sommigen toch nog vaak onbewust misschien aan tooverij ge looven. Of is 't geen geloof aan toovermacht, als een jonge bruid op haar trouwdag stilletjes haar voet op dien van den bruidegom drukt, daar mede bedoelende hem zoo onder den pantoffel te krijgen? En ook het zoogenaamde „afklop pen" wijst in dezelfde richting. Wanneer iemand snoevend zegt, dat hij nog nooit ziek is geweest, dat hij nimmer ongelukkig is of op andere wijze te veel zelfvertrouwen ook voor de toekomst verraadt, en dan direct daarna op ongeverfd hout afklopt, dan bewijst dit een aanwezige vrees voor kwade geesten, die door afkloppen weer gesust moeten worden. En zoo iemand kent zichzelf toovermacht toe ten op zichte van die kwade geesten. Sommige menschen hebben een onverklaar bare angst voor gefotografeerd te worden. Ook dit moeten we in verband brengen met tooverij. Het is bekend, dat onbeschaafde volken over 't algemeen ook als de dood zijn voor fotogra feeren. Zij zijn nl. bang mert behulp van het portret behekst te zullen worden. Want om iemand te kunnen beheksen, zoo moenon zij, moet men een deel van hem hebben, of een kleedingsftuk of iets waarmee hij in aanraking is geweest of op zijn minst een gelijkend af beeldsel. goden. In vroegere eeuwen kon een wassen beeldje De leefwijze der menschen is daarbij van Ja- dienste doen om macht over iemand te verkrij ^joed geweest over het meer of mindere geloof, gen. Met een naald werd dan het poppetje door moor of gevoelde behoefte aan too- het hart geboord en men dacht dan den vijand verij. Het sterkst hebben jagende volkeren die 3. In dit raadsel is een klein drukfoutje ge slopen. Het vijfde woordje moet zijn, .ie. en niet e I Als de medeklinkers op de puntjes zijn inge vuld, is de oplossing: Wie niet werkt, zal ofte! eten. Oplossingen van de raadsels van 29 Decem ber *23: 1. „Ik sta vooraan in 't korenveld." Wat staat vooraan in *t korenveld? De letter k- Le zen we versje verder door, dan zien we dat deze letter in alle woorden voorkomt Kijk maar: „bij den bakker ben ik meer bekend dan bij den apotheker", Bakker heeft twee k's en apotheker maar één. „Geen kloppartij, of *k ben er bij, geen ker mis zelfs kan zonder mij." Beide woorden be ginnen weer met een k. Was de k er niet „dan zoudt gij nooit ziek of verkouden zijn." Natuur lijk is dat niet waar, ziek of verkouden zouden we allen toch wel eens zijn, maar als er geen letter k was, zouden we andere woorden heb ben. „In de kamer, in den kelder, overal ben *k de eerste man." Komt precies uit „Er ia nie mand in den Helder die mij vinden) kan." In 't woord den Helder komt geen k voor. 2. Een Jaar is bijna weer voorbij gegaan. Oud wordt graag iedereen, maar weinigen vinden 't prettig, als ze zijn. Een das is een kleedingstuk. In een oven wordt het brood gebakken Het geheel is: Oudejaarsavond. Wie beleeft er met graag een gelukkige nieuwjaarsmorgen? 4. Kruisraadsel: 6 H A m a n L E M e n 1. een medeklinker. 2. een jongensnaam. 3. een werkwoord. 4. een stad in Noord-Holland. 5. geeft ons meel. 8 een telwoord. 7. een medeklinker. De gevraagde stad is 1 Goede oplossingen zonden tot nog toe (Maan dagmorgen): Annie de Wit, Schagen Ca trien Bos. Oudeeluis; Annie Borst, Oudkarspel; Go- broeders A. en H. Beemster, Schagen; Geerie en Grietje, Dirkshorn; Jansjo Nobel, Ap Nobel en Dirk Kater, Oudesluis. (Wat heeft Sint Ni- colaas jullie goed bedacht. Vriendelijk dank voor jullie goede wenschen en wederkeerig het zelfde). Sneeuwklokje, Schagen (Welk een toe passelijke naam heb jij bedacht. Houdt jo veel van de anoeaw?); Kleine K, Schagen (Toefc maar flink Wijven atndeeren, andere kom Je niet); Dienwertje WH, Wiermgorwaard; Gerrie Boontjes, Arkel; A. Kossen, Holden; Drie Lam gereüer vriendinnen Pol, Pack, Too. Alle nieu welingen rijn van harte welkom. Tevene mijn dank voor de vele wenschen bij het begin van 1924 Nakomende brieven worden volgende week vermeld. NIEUW i. RAADSELS. 1 -Met b sta ik in de aarde; met 1 ben Ik vermoeid, met t leid ik de paarden, met r kom ik van de melk en met x ben lk een begienring. Zonder al dexe letten ben ik een familielid. Wat ie hot? 2. Kruisraadeel. Vnl in: X X X X X X X X X X X X 1. Een medeklinker. 2. Een vogeL 3. Een klein toekent je, dat je kunt vinden. L Een provincie vane ons land. in elk boek

Schager Courant | 1924 | | pagina 11