Uil hel hart van Holland. De dingen om ons heen. DERDE BLAD. Door de koude Binnenlandscb Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 5 Januari 1924. 67ste Jaargang. No. 7361. Tallooze stakingen hebben we gehad in de laatste jaren. Die van de heeren Riyjs de Beerenbrouck en Co. om, te regeeren, nu een van hun plannen niet werd geaccepteerd, is wel ernstig, maar nieuwer en misschien ook interessanter is de staking der Haag- sche huiseigenaars om voor hun panden verder duiu- water te betrekken, tengevolge waarvan deze Dienst een dikke 6000 meters mag laten weghalen. De voorgeschiedenis is doodeenvoudig. De Kaaa heeft een bepaling aangenomen, dat voor het iets verlaagd tarief van waterverbruik in perceelen waar meer dan één gezin over één meter water knjgt, niet alleen het toelaatbaar maximum van verbruik wordt verlaagd, doch bovendien de kosten van het meerdere per kub. M. niet zullen worden verhaald op den huurder (op wien uit den aard weinig valt te ver halen!) maar op den hiseigenaar. Mensch'en zijn, als individu, nu en dan wel eens behoorlijke menschenkenners. Maar die eigenschap plegen zij te verliezen, a. zoodra zij politiekerig wor den en b. zoodra zij handelen of besluiten als college. Vooral in het laatste geval plegen zelfs de be kwaamste individuen op dit gebied een soort s^raf hare zelfmoord. Wie de lieflijke verhoudingen kent tusschen een huishaas, die aan zijn interest en onkosten moet kt men en zijn huurders, die nog steeds droomen van de 45 stuivers, die zij tien jaar geleden plachten te verwonen, begrijpt dat deze verordening ieder huurder, die ruzie heeft met zijn huisbaas over een goot. een lek, een behangsel en nog ettelijke dingen, waarover men ruzie kan hebben, direct vergeet zijn kraan te sluiten. Ook al is de lampetkan en de soep ketel voldoende gevuld„Zal die huisjesmelker lekker dokken!" Deze conclusie lag voor de hand. De Raad zag haar niet, evenmin als B. en W.. maar de huiseigenaars begrepen des te beter wat hun te wachten stond: re keningen zonder eind, zonder eenige kans om deze schade te verhalen op de huurders of zelfs ook maar vast te stellen welke huurder de schuldige was. Daarop volgde een stap, die van het standpunt van der. eigenaar, die zich plotseling een nieuwe last ziet opgelegd, die hij meent onrechtvaardig te zijn, bijster wel te verdedigen is: ik neem in mijn panden geen duinwater meer. De leiding ligt er. als mijn huurders water willen, moeten zij zelf maar contrac- teeron met de Duinwaterleiding. Dikke zes duizend opzeggingen. Dus vermoedelijk kleine 20.000 woningen zonder water. Want het bestuur van den Waterl. Dienst is blijkbaar als B. en W. en als de huiseigenaars van meening, dat er op de huurders van dergelijke wo ningen niet veel is te verhalen. Althans de directie weigert watermeters en watercontracten aan derge lijke candidaat-abonné's. Zelfs naar men zegt als die bereid zijn een waarborgsom te storten. Ziedaar bet conflict. Straks 20.000 gezinnen zonder leidingwater. D.w.z. zonder water, omdat de buurman, die wel abonné is, geen water mag afstaan aan den niet-abonné. Zoolang de sneeuw valt en de meeste daken lek ken, is het bezwaar niet zoo heel erg. Men kan be hoorlijk en vrij zuiver water krijgenDoch straks komen er misschien weer warme dagen. En dan? Wellicht is deze vrees overodig. Want een oplos sing moet er komen. Het is alleen de vraag wie zal toegeven. De Raad, die, dwars door de particuliere overeenkomst, een publiekrechterlijke regeling stolt. De huiseigenaars, die mikmak maken voor de kosten van het extra-verbruik, terwijl hun collega's in vele andere gemeenten het volle waterleidingsrecht dra gen en toch niet duurder zijn met hun woningen, dan de Hagenaars. De Waterleidingdirectie, die vast houdt aan haar jaar- of halfjaarcontracten en dus van week-overeenkomstep niet wil hooren. Of da bewo ners, die dan vermoedelijk een extra waarborg zullen hebben te geven of zich extra meterhuur zullen heb ben te getroosten, zij het ook die van een „onderme- ter". Dit systeem van den „ondermeter" reeds ingevoerd voor gas en electriciteit, moet ook voor water mo gelijk zijn, en, dit aanvaarden, krijgt men de beste en volmaakste oplossing. N.1. dat ieder zijn recht krijgt en niemand zich benadeeld kan gevoelen. Maar de Raad voelt zich en de bond van huis eigenaren met zijn juridische adviseurs niet minder. Het is dus niet te voorspellen wie van deze twee machthebbers er het eerst genoeg van zal krijgen, doch dit staat wel vast, dat het conflict zal warden uitgevochten op de ruggen der huurders. Dat dit juist de financieel zwakste partij is, die in het conflict betrokken werd zonder er om gevraagd te hebben, valt algemeen te betreuren en vooral nu wij een raad hebben waarin de leden wedijveren in democratie en volksliefde. Maar psychologie is een zeldzame eigenschap van colleges en vergaderingen, waar de bekwaamheid der leden door de buitenstaande mandatarissen pleegt te worden afgemeten naar duur van speech en aantal van meetingsfrases, twee dingen, waarmede men- schenkennis weinig heeft uit te staan. Merkwaardig is in dit verband het advies van de Gezondheidscommissie, die over de wijziging van de Woning- en Bouwverordening (welke met de water geschiedenis samenhangt) een uitvoerig rapport pu bliceert. Merkwaardig omdat dit lichaam zijn verslag begint en eindigt met juridische beschouwingen, die regeling in rechten aanvechtbaar verklaart, de raee- mng u-'-preekt dat het „vermoeden van vrijheid van eigendom" (art. 625 B.W.) een belachelijke fictie is gemaakt enz. enz. Allemaal beweringen, die elk jurist en elk een, die zich om de openhare zaak in het algemeen bekreunt, vermoedelijk grif zal toegeven, doch die een „veror- aenmgmakende raad" zich niet laat zeggen van een college als de gezondheidscommissie. Als het mettertijd hierover tot een proces dreigt te komen en B. en W. roepen dan het advies in van den stadsadvocaat, bestaat er kans dat dezelfde opinie in goede aarde valt en dat de Raad zijn be slissing herziet. dit stadium echter, is dit ongevraagd Juridisch advies precies het ding, dat noodig is om Seid 1testUvenStUUr n°g m86r in ei^en^erechfig- lorwijl natuurlijk de vereenigde huiseigenaars er veneens het besef uitscheppen, dat zij op den goe- aen weg zijn en volmaakt gelijk hebben, door hun watercontracten op te zeggen. Dat de Gezondheidscommissie slechts terloops in hofw -ies w*jst op de hygiënische gevolgen, lijkt het bewijs, dat zij althans gelooft dat het conflict niet lang zal duren. We helpen het haar wenschen. Als het maar niet is ten laste der huurders, die het .i j, duurste woning eener klasse den norm vast stelt voor alle van die soort, het in dezen tijd al nard genoeg hebben te verantwoorden. A« worden Uw handen ruw en gesprongen: Uw ge zicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoe dig beter. In doozen van 30, 60 en 90 cents. Bij apothekers en drogisten. W GERINGER WAARD. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Woensdagmiddag. Na eerst in comité te zijn geweest, wordt de openbare vergadering ten 3.30 door den voorzit ter, den heer K. Kaan, geopend, met eerst persoon lijk alle leden aJle goeds toe te wenschen bij de intrede van 1924. Ook voor den Polder hoop ik, waar we aan den vooravond staan tot belangrijke besluiten, dat we aan het einde van het jaar kunnen zeggen, dat we tevreden zijn over de be sluiten die we hebben genomen en dat ze geweest zijn in hot belang van den Polder. De door den heer D. Sleutel voorgelezen notulen werden onveranderd onder dankzegging vastge steld. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede, dat een .dorde praam is aangekocht, doch door de vorst is deze nog niet in gebruik genomen. Do aanbesteding slootwerk kan U bekend zijn, daar deze in do courant is vermeld. Het Dag. Bestuur is gelukkig geweest met deze aanbeste ding, omdat het bcneaen de raming is gebleven. Ten opzichte van de steenkolen wordt medege deeld, dat dit jaar zijn verbruikt 4600 H.L. Er is 1500 uur gemalen, n.1. 1300 met 2 machines en 200 met 1 machine. I Januari 1923 was er voorradig 2300 H.L. kolen jan thans zal dit ongeveer 800 a 900 H.L. zijn. We zijn dus aardig achteruit gegaan en hadden dit zoo erg^ niet verwacht. We zul len evenwel zorgen, indien noodig, dat er kolen zijn, desnoods per spoor. Ingekomen stukken. Van den heer Tjoenk Willink een afschrift van het vonnis inzake den architect Wentink. Hieruit blijkt, dat van diens eisch ad f3300 hem door de Reichtbank is toegewezen f1698, mot veroordeeling voor ons in de helft der kosten. Het Dag. Bestuur meent nader overleg te plegen met onzen des kundige, in hoeverre wij er in zullen berusten, of dat we misschien nog in appèl zullen gaan. Wo meenen niet zonder meer met deze eisen accoord te gaan en vragen eventueel machtiging aan do In gelanden daartoe. De heer P. Visser vraagt, of er nog voldoende tijd is voor appèl. Voorzitter zegt, dat er 3 maanden voor staan, dus nog ruimte van tijd. De heer C, J. Blaauboer vindt 't een eigenaardige uitspraak en dacht dat de verliezer altijd voor do geheele kosten opkwam. Dijkgraaf licht toe, dat de Rechtbank daar wel foede reden voor gehad zal hebben, om ©lk voor de elft aan te slaan. Van het Hoogheemraadschap is bericht ingeko men, dat wegens stopzetting van den Girodienst, betaling kan geschieden door bemiddeling van ver schillende Bankinstellingen. Tevens is ontvangen een verordening van Dyk- wacht, enz. Door het Provinciaal bestuur is goedgekeurd het besluit tot uitvoering Pensioenwet 1923, betreffende verhaal en 8Va pet. premiebetaling, i Van .hetzelfde College is een schrijven ontvangen gedateerd 19 December, met de mededeeling dat e rekeningen 1920 en 1921 thans zijn goedgekeurd. Over de rekening 1922 is nog geen Bericht ont vangen. Van Noorderkwartier is ingekomen een brochure met kaart en plannen kanalisatie. Hoewel de Pol der er niet direct belang bü heeft, wil voorzitter dit belangrijk schrijven toen bij de Ingelanden laten circuleeren% Volgt behandeling begrooting, waarvan ieder lid een exemplaar heeft ontvangen. Op de vraag van voorzitter of iemand een algemeene beschouwing heeft, volgt stilzwijgen. Men gaat dus met de indeeling .accoord en wordt alsnu punt voor punt Bi' de post salaris secretaris en penningmoes- ter, zijnde f 300, stelt voorzitter namens het Dag. Bestuur voor, ieder f 100 toe te kennen voor schrijf loon om daardoor eenigszins tegemoet te komen, hen wat te vergoeden voor veel extra werk. Bij de post salaris stoker vraagft de Peer P. Visser oi deze bij electrisch bemaling voor ander werk in aanmerking kan komen. Voorzitter licht toe, dat hij in ieder geval dit jaar nog noodig is in de machine. De heer Groneman informeert naar bureau- en schrijfbehoeften van secretaris en penningmeester. Dijkgraaf zegt, dat dit vaste posten zijn. De posten Pensioenbijdrage pensioenwet 1922 en bijdrage inkoop pensioenwet 1922 ad reep. f1130 en f 2440 worden door de voorzitter nader toege licht. Post uitdiepen van waterleidingen is met f1000 verlaagd en gebracht op f3500. Do heer Groneman^ vraagt ook nog in verband met de post verrekening brandschaden, of er reeds is verlaagd. Dijkgraaf zegt; dat de posten zijn herzien en met nieuwbouw m overeenstemming zijn gebracht. We zijn wel solide gedekt, doch niet buitenge woon Boog. Naar aanleiding van post aankoop 600 M3. grint en basaltslag, ad f4200, vraagt de heer C. J. Blaauboer, wat de bedoeling is. Voorzitter antwoordt hierop, dat 'b Dag. Bestuur misschien een stukje weg willen probeeren met basalt als proef en hebben 'fc daarom op de be- grooting vermeld. De heer# Blaauboer meent, dat grint ver de voor keur verdient boven basalt. We zeggen altijd God dank, wanneer we uit andere gemeenten, waar ba salt op de wegen is, weer in Wieringerwaard zijn. Dijkgraaf meent, dat we niet alle schuld op de basalt moeten werpen. Het maakt veel verschil op welk tijdstip men de wegen voorziet. Deze moeten bekwaam zijn tot opneming De heer Jb. Bakker zegt, dat het oordeelkundig moet gebeuren. Na nog eenige discussie geeft Dijkgraaf de verzekering, met het gebruik van Dasalt uiterst spaarzaam te zullen zijn. Het geldt als proef. De heer C. Schenk informeert, whnneer de 2 lee ningen van 1871 afloopen. Voorzitter licht toe van in 1939. Dit valt den heer Schenk niet mee. De heer Jb. Bakker vraagt inlichtingen over den FsiOO 7®^(^ra*'e][1 0311 Hoogheemraadschap ad Dijkgraaf zegt, dat er f400 moet worden betaald voor onze zeewering en f2700.72, die onzen Polder is opgelegd als bijdrage in de rente en aflossing van de 12 millioen schuld watersnood. De heer Bakker noemt 't oen onbillijk opdrin- &e.5'..,waar^??1! £enoeg kan worden geageerd. Dijkgraaf licht nog toe, dat de Bond van Water schappen pogingen in het werk heeft gesteld bij Ged. Staten, om verandering te brengen in do bestaande betalingsverhoudingen n.1. .8 millioen voor de provincie en 12 millioen voor het Hoog heemraadschap. Hiermede zijn de uitgaven afgeloopen en komen we aan do ontvangsten, waarbij in verband met den post onbrengst wegens bijdragen voor vergun ningen van het hebben van brongas-inriehtihgefi door den heer Jb. Bakker wordt ge vraagd. of er wel eens een berekening is ge maakt, op welken grond men aan die f20 yoor elke installatie is gekomen- Voorzitter weet niét hoe men er aan gekomen is, dooh licht toe, waarom die post op deze manier wordt gehand haaf df De heer Bakker heeft zich de moeite getroost' eens een berekening te maken, hoeveel watér die 135 inrichtingen geven, wat door de machine moet worden weggemalen. Wanneer men als norm neemt gemiddeld iedere inrichting 50 Liter por minuut, is 72 M3. per etmaal, of 26280 M3. per jaar. Reken daar af 1280 M3. voor verdamping, bluft er over 25000 M3. tegen 0.001 per M3., wordt f25 per in richting. Spr. meent niernit te mogen afleiden, dat een bedrag a f20 zeer billijk is. De heer O. J. Blaauboer meent, dat dit wel degelijk iets is voor de pers, opdat de ingezetenen kunnen zien, dat het volstrekt niet duur is. Dijkgraaf merkt nog op, dat het in 1917 en '18 wel een bedrag was van f100 en meent, dat thans met 20 gulden het woord vergoeding wel zeer op zijn plaats is. De gemiddelde bemalingskosten over de laatste jaren zijn zeer zeker hooger geweest per Mo. water, dan bovengenoemd bedrag. De omslag over 1688 II.A. is bepaald op f 16 per H.A. Geen der ingelanden heeft daartegen bezwaar, waardoor tevens is bepaald, dat de post onvoorzien blijft gesteld op f 20896.28#. Do geheele begrooting, sluitende op oen bedrag van f 70451.50V2 wordt goedgekeurd. Hierna is aan de orde behandeling electrificatie stoomgemaal. Voorzitter zegt, dat de heeren allen hebben thuis gehad een voorloopig rapport van het P.E.N., aan gevuld'" dooi een beschouwing van het Dag. Be stuur, waarbij is aangetoond, dat door de ver hoogde capaciteit van de Oostelijke centrifugaal- §omp. Jhet zeer wel mogelijk zal zijn, den Polder oor middel van dezeeene pomp van het over tollige water te ontlasten. Waar bovendien uit de becijferingen blijkt, dat stichtings- en exploitatie koster. bii deze wijze van electrificeering belang rijk goedkooper zullen zijn dan bij geheele electri ficatie, wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Het Dag. Bestuur wordt opgedragen zich te voorzien van deskundige hulp, waartoe zal worden aangezocht de heer H. J. Boon te Rotterdam, om zoo mogelijk over drie weken met een goed afge rond plan en begrooting een definitief besluit te kunnen nemen. De vergadering sprak zich in prin cipe uit voor onderhandsche aanbesteding. Nog wordt door den voorzitter toegelicht, waar om bij het met het P.E.N. aan te gaan stroomlevo ringscontract de voorkeur wordt gegeven aan het z.g. Poldertarief 1920 (maximale belasting) óoven hcc vlak tarief. Duidelijk komt uit, dat voor onze bemalingswijze het eerste belangrijk voordeeliger is. Bij de rondvraag^ wordt door den heer Schenk de aandacht gevestigd bij dooi-weer op het even tueel- voor kunnen komen vau verstopping door sneeuw bij sommige duikers en zou gaarne zien, dat de Hoofdingelanden ieder in huime omgeving daarop zouden toezien en zoo noodig laten op ruimen. De vergadering gaat hiermee accoord, waarna de vergadering onder dankzegging wordt gesloten. EEN PECHVOGEL. Twee rechercheurs van de Centrale Recherche te Rotterdam hebben gisteren aangehouden den 47-ja- rigen D. S., wiens opsporing in het Algemeen Poli tieblad in 1908 is gevraagd. S. had1 voor een inbraak in het postkantoor te 's Gravenhage nog 6 jaar ge vangenisstraf te goed. De bijna 16 jaar, sedert zijn veroordeeling door het Haagsche hof verloopen, had hij' in het buitenland hij is varensgezel doorge bracht. Het vorige jaar was het verlangen naar het vaderland hem blijkbaar te machtig geworden, al thans in den zomer van 1923 is hij hier in de stad geweest en toen bijkans zooals hij zelf aan de po litiemannen, die hem aanhielden ingerekend. Hij kwam een paar oudgediende rechercheurs tegen, wier aandacht hij trok. Slechts door toen zeer luid Spaansch te gaan spreken tegen zijn, makkers ge lukte het hem, hun argwaan te stillen. S. is daarop, voelende, dat de grond hier nog wat te warm onder zijn voeten was, er weer tusschen uit gegaan. In No vember nu, nadat hij door een advocaat had laten onderzoeken of zijn straf nog niet verjaard was, is hij weer in het land gekomen. En bij de behandeling van de zaak van do berooving per auto in het Ster- rebosch te Schiedam gaf hij uiting aan zijn belang stelling in zijn ouden vriend W. M„ die toen terecht stond, door op de publieke tribune de zaak te volgen. Een politieman, zag hem daar en herkende hem als een der vermetelste misdadigers van een twintig jaar geleden. Daarop is een onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat men in het oude politieblad zijn te goed weer vond. S. is daarop gistermorgen gearres teerd, naar het parket geleid, en vandaar overge bracht naar Den Haag. Het schijnt, dat als hij weg gebleven was tot begin April, het vonnis verjaard zou zijn. S. zelf is van meening en die meening grondt hij op het advies van zijn advocaat, dat die verjaring op 19 December reeds heeft plaats gehad en men hem dus ten onrechte heeft aangheouden. Het begint er veel op te lijken alsof niet alleen Nederland, Griekenland en Engeland doch ook Frankrijk binnenkort in een kabinetscrisis zullen zit ten. Tweemaal in twee weken is het kabinet-Poincaró aan een nederlaag ontsnapt. Feitelijk alleen omdat Poincaré zulk een uitnemend parlementair redenaar en tacticus is. Als hij na het recès aan een werke lijke nederlaag ontsnapt, zal het alleen zijn, omdat zijn tegenstanders met het oog op de a.s. verkiezin gen hun positie van opposant plus patriot veel te aangenaam vinden. Als onverantwoordelijke «pposi- tie kan je alle partijen in het gevlei komen en heb je boven alles het voordeel, dat je er op kan wijzen de regeering te steunen „als zij in het landsbelang handelt" en haar af te vallen, zoodra zij iets anders doet Vooral in de Fransche politiek doen dergelijke overwegingen gaarne opgeld. Zij zijn veilig en st&an gekleed. Vooral in een land. waar elk partijleider met zijn a.s. kabinet in zijn notitieboekje loopt, wachtend op de gelegenheid om dit velletje papier aan den president der republiek te overhandigen. Terwijl het dus zeker schijnt, dat een crisis niet lang zal uitblijven en dat zij, eenmaal ingetreden, slechts zeer kort zal duren, is het bovenmate moei lijk zelfs een behoorlijke gissing te wagen ten op zichte van den eventueelen nieuwen premier. Er is evenveel keus als er partijleiders zijn. En dat zijn er Diet weinig. Vermoedelijk zal het a.s. Fransche kabinet vrij wel verband houden met de veranderingen, die in Engeland komen. Niet dat we gelooven aan 'n .,ar- beidersregeering" in Frankrijk ais Bamson Macdu- nald in Buckingham Palace, bij voetval, 's Konings hand gaat kussen bij het ontvangen der zegels van bewind. De kansen van den zeer rooden burgemeester van Lyon, Henriot, schijnen niet slecht te staan en alë deze premier zou worden, zou er met Macdonald in Fingeland zeer zeker te praten zijn. Zou men de kans niet als uitgesloten behoeven te beschouwen, dat het groote struikelblok voor betere toestanden, te weten de Duitsche kwestie, uit den weg zou kunnen worden geruimd. Inmiddels: Henriot is nog geen premier en vol gens sommige Engelsche berichtgevers zouden ook de kansen van Macdonald in de laatste dagen veel eer zijn gedaald dan gestegen. Dit nu is een novum in de Engelsche adat op par lementair gebied. Als de kiezers zich uitspreken tegen of het parlement een nederlaag bezorgt aan de regeering, placht de re geer: r-.* plaats te ma ken voor hen, die haar de nederlaag bezorgden. Dit zijn in het onderhavig geval de vrijhandelaars. Dit feit op zich zelf zou slechts negatieve beteekenis heb ben, aangezien Engeland tegenwoordig sedort ze ventig jaar een vrijha:;; 'and is, zoodat de verkie zingen zoo beschouwd slechts zouden hebben beteekend, dat men van verandering niet wil weten. Er zou dus iets zijn te zeggen voor de stelling, dat de conservatieven, minus protectionisme, zouden aanblijven. Doch bij de verkiezing hebben ook andere invloe den zich doen gevoelen: de buitenlandsche politiek in de eerste plaats en de sociale wetgeving, speciaal op gebied der werkloosheidsvoorziening, als tweede factor. En deze twee rubrieken van kiezers hebben wel degelijk de voorkeur gegeven aan Labour en Liberaal boven Tor}'. Toch wendt men thans pogingen aan om tol een regeling te geraken tusschen de twee „burgerlijke" groepen tegenover de „arbeiders, die de bevelen, van Moskou gehoorzamen." Het spreekt van zelf, dat er vele punten van aan raking zijn tusschen Conservatief en Liberaal, die in den tijd van Lloyd George met elkander de porte feuilles deelden. Die aanraking treedt echter het duidelijkst aan het licht in wat zij niet-willen: de sociaüseering van grond en fabrieken cn onderne mingen, de heffing ineens en dergelijke socialistische idealen. Negatief zou dus een samengaan niet onmogelijk zijn en positiefnu, positief oiltloopen partijpro gramma's elkander niet veel, vooral niet in verkie zingsdagen. Onmogelijk is dus ook dit niet. doch wij blijven het ten zeerste onwaarschijnlijk achten, da', men er toe zou overgaan de Arbeiderspartij nog voor zij de kans heeft gehad iets van haar kunnen te b-e wijzen, reeds zulk een votum van wantrouwen te geven. Vooral omdat dit straffe optreden bij voorbaat to taal onnoodig is. Liberaal en conservatief hebben het immers in hun macht ten allen tijde aan princi- pieele en gevaarlijk geachte socialistische wetsvoor stellen de tanden .uit te breken of die voorstellen te verwerpen, terwijl bovendien de Lords elk voorstel, mits het geen financieel© maatregel is, met hun veto kunnen treffen. We gelooven dan ook niet, dat de partijen zich veel zullen aantrekken van den direct na de verkiezingen geschreven brief van do conser vatieven uit de City. Er is na dien tijd al zooveel ge sproken en de positie der liberalen is vooral door Asquith "Zoo duidelijk afgebakend, dat er veel zou moeten gebeuren, alvorens men in de National Liba- ral Club dit standpunt in den geest der zakenmen- schen gaat herzien. Het. valt evenwel niet te ontken nen, dat de City beschikt over enorme machtsmid delen. Als de „Vjjf Groote" (banken) dit, willon, kunnen zij met betrekkelijk zeer geringe opofferingen hun nerzijds zoo goochelen, vooral niet ue wisselkoersen, dat net den schün krijgt, alsof het crediet van Engeland werkelijk in twijfel wordt getrokken door het publiek in binnen- en buitenland, Waarbij dan natuurlijk de vrees van Socialistische experimen- ten^ do hoofdfactor zou zijn. Niet alleen, dat do City dit kan doen: het heeft er zelfs allen schijn van, dat de scherpe stijging van wissels in dollars en guldens, die op den laafc- sten bcursdag van 1923 Begon en in net nieuwe jaar wordt voortgezet, uitsluitend aan politiek- getinte manoeuvres van city-magnaten is toe te 'schrijven. Want de toestand van de .Bank van Engeland en van de Engelsche Schatkist wettigt deze verandering geenszins, evenmin, helaas, als de toestand van de Nederlandsche financiën zulk een rijzing wettigt. Er moet dus een andere oor zaak zijn en het ligt bijna voor de hand, dat. deze daling een soort vermaning is aan de politieke leiders. Dit optreden is voor den Staat te gevaar lijker, omdat do banken totaal geen schade lijden van zulk een koersdaling. Want een lagere storling- koers wettigt natuurlijk een hoogere rente voor de schatkistbiljetten, die dagelijks worden gediscon teerd. Als dus sterling-wissels beneden de waarde op New-York, Amsterdam, enz. worden afgegeven, maken de banken hun verlies daarop goed door de schatkist hooger disconto te berekenen. Zij kun nen dus dit spel net zoo lang spelen als er 'anti cipatie-biljetten noodig zjjn. Want direct geld op nemen bij de Bank van Engeland, zou oen stap zijn naar inflatie en deze zou, als argument voor een verdere daling van het pond, aan do actie der City-menschen buitengewoon te stade komen De mogelijkheid bestaat derhalve, dat de mach tige City de partijleiders zal dwingen. Doch dit zou de Arbeiders-partij eerst recht onverzoenlijk maken. Het is de vraag wat men zwaarder zal laten wegen, doch voorloopig goloovon wo, dat een beroep op 't patrionisme aer bankiers e.s. om hun op positie te staken, overbodig zal zijn. Het feit, dat de Labonrparty thans ongevaarlijk is cn dat een mislukking harer regeoring haar vermoedelijk bij het publiek ernstig zal achteruit zetten, zal wel voldoende argument zijn, om Ram- say Macdonald de kans te geven, waarnaar hy ver langt. De uitlatingen van Thomas, dat de Arbei derspartij jiiete anders wil dan den vrede in Europa verzekeren en de werkloosheid bestrijden door werkverschaffing en dat zij, voor alles, freen waagstukken zal ondernemen, dienen natuur lik alleen om de tegenpartij te overtuigen, dat^ er van gevaar geen sprake is. UITKIJK. EEN OUDEJAARSBESCHOUWING. De Amerikaansche minister van koophandel Her- bert Hoover uitte wel een zeer optimistische oude- jaarsbeschouwing. In 1923 zoo constateerde hij hebben de Ver. Staten de grootste productie gehad sinds den oorlog; er was werkgelegenheid voor ieder een, met hoogo loonen. Groote bedragen werden be spaard; op uitgebreide schaal werden woningen aan gebouwd; en de uitbreiding van het spoorwegnet en het spoorweg-materieel was het aanzien!ijkste in welk jaar ook, 9inds den oorlog. Dit alles is gepaard gegaan met een opmerkelijke afwezigheid van spe culatie of van gevaariijke kredietsuitbreiding. Daar de V. St. niet in een „boom" verkeeren, kan worden gerekend op het uitblijven van een inzinking. Allee tezaam genomen constateerde minister Hoover hadden de Ver Staten nog nooit een zoo hoogen le vensstandaard en zooveel comfort genoten als heden ten dage, noch zoo groote resultaten bereikt oji het gebied van handel en nijverheid. Ook hebben zij nog nooit een zoo jujst inzicht gehad in de krachten, dio eb en vloed in het zakenleven beheerschcn. Het optimisme van minister Hoover strekt zich ook uit tot de internationale toestanden. Dit laatste echter alleen omdat de onderhandelingen voor do re geling van hoi Duitsche vraagstuk thans weer op gang beloven to komen. Dat Duitsche probleem is meent Hoover het grootste gevaar dat de wereld bedreigt, al zou het opnieuw op de wereldmarkt ver schijnen van de Duitsche steenkolen en de Duitsche ijzer- en suialproducten eveneens sterk gevoeld wor den door den Amerikaanschen handel cn. industrie. Ook zouden die handel en industrie geschokt kunnen worden, indien, bij een herstel van zaken in Euro pa, de Europecsche kapitalen, die thans in de Unie plaatsing hebber gevonden, zouden wonden opge vraagd. De incenzakking van Duitschland had in meerdere of mindere mate overal in de wereld haar terugslag doen gevoelen, al heeft de wereld de voilé zwaarte van de gevolgen der Roer-bezetting nog niet gevoeld. Me: de Fransche begrooting 19 zóó gemanipuleerd, dat de ware ongunstige toestand der Fransche fi nanciën en de inflatio, die daaruit is voortgevloeid, wat weggewerkt zijn. De bloei der Franscho industrie is een gevolg van die inflatio en dus schijnoloei. WH do wereld weer tot welvaatr komen, dan moet de Fran9cho frank worden gestabiliseerd en moeten de wapeningen in Europa zeer aanzienlijk worden beperkt,

Schager Courant | 1924 | | pagina 9